Dodaj do ulubionych

Park Ujazdowski

21.09.02, 13:32
Byłem w Ujazdowskim. Bardzo ładnie, nie wiem, czy do końca zabytkowo, bo
nawierzchnia placu zabaw dla dzieci jest bardzo elastyczna i nowoczesna, ale
nie mam zastrzeżeń do żwirowych ścieżek, drewnianych krawężników, kamieni w
potoku itp. Brakuje mi tylko tabliczek z opisem drzew. A przydałyby się, bo
nie znam nazw gatunkowych niektórych z nich. Zaskoczyło mnie zwłaszcza
wielkie drzewo podobne owocami do orzecha włoskiego, z liśćmi
przypominającymi skrzyżowanie jesiona z akacją. Co to może być? Rośnie
niedaleko starego dębu, przy ścieżce w tyle parku. Kolejna sprawa to pergola
nad stawem. Skąd się wziął ten wzór? Wydaje mi się to zupełnie niepraktyczne.
Nie daje cienia, nie chroni przed wiatrem i deszczem. Może ktoś mi to
wyjaśni.Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • vulture hmmm 22.09.02, 11:37
      Może altanka jest po prostu niedokończona? Tzn. miałem takie wrażenie, kiedy
      otwarto park na początku wakacji. Może w przyszłości będzie obsadzona pnącą się
      po niej roślinnością? Ale daszek faktycznie by się przydał, natomiast sam park
      w nieco odświeżonej wersji bardzo mi się podoba.
      • tomasz.urzykowski Re: hmmm 22.09.02, 14:47
        Małe tabliczki z nazwami szczególnie cennych roślin rzeczywiście powinny się pojawić (byle nie w
        nadmiarze, żeby park Ujazdowski nie zmienił się w Ogrod Botaniczny lub muzeum). Zgłoszę tę propozycję
        miejskiemu architektowi krajobrazu - panu Aleksandrowi Haberowi - który czuwał nad przebiegiem
        rewaloryzacji parku.
        Co do drzewa o dziwnych liściach, proszę o dokładniejszą lokalizację, bo nie wiem, o które chodzi. W
        parku Ujazdowskim jest wiele egzotycznych gatunków drzew. Np. nieopodal kamiennej kaskady (w części
        parku blisko Trasy Łazienkowskiej) rośnie wyjątkowy okaz - cypryśnik błotny. Drzewo z daleka
        przypomina nieco modrzew. Ma jednak pewną nietypową cechę: oddycha wystającymi z ziemi naroślami
        na korzeniach. Jego naturalnym środowiskiem jest dorzecze Missisipi. Może rosnąć nawet w płytkiej
        wodzie, a narośla (tzw. pneumatofory) na korzeniach wystają wtedy ponad powierzchnię wody. Z kolei po
        bokach tzw. salonu ogodowego (reprezentacyjnego placu z trawnikiem na środku) na wprost bramy od
        Alej Ujazdowskich, można podziwiać piękne czarne sosny. Ich kształt i kolor zawsze robiły na mnie
        wrażenie.
        Kolejna sprawa: altanka na tarasie widokowym nad stawem. Jest to zupełnie nowy element w parku,
        przez swój kształt trochę kojarzący się z ogrodami Dalekiego Wschodu. Kto pamięta wygląd tarasu
        sprzed remontu, ten doceni, jak bardzo to miejsce się zmieniło. Taras został uporządkowany,
        wybrukowany, właściwie zbudowany od nowa, a do stawu prowadzą z niego eleganckie granitowe
        schody. Drewniana altana dodaje temu miejscu uroku i charakteru. Jest czymś ciekawym,
        przyciągającym, zachęcającym, by do niej podejść i usiąść. Nie planuje się jej zadaszenia, za to
        wyrastające przy filarach altany pnącze ma stworzyć szczelny parasol na jej dachu. Będzie można się pod
        nim ukryć przed deszczem. Tak przynajmniej zapewniają autorzy projektu altany, a zarazem planów
        rewaloryzacji całego parku - Tomasz Zwiech i Jakub Zemła.
        • jorgus Re: hmmm 22.09.02, 16:34
          To drzewo rośnie po stronie wschodniej parku, mniej więcej pośrodku,przy
          ścieżce, niedaleko potężnego dębu z pękniętym pniem,w którym rośnie cała
          kolonia siarkowych grzybów. Jest prawie tak wysokie i potężne jak ów dąb. Ma
          owoce przypominające orzech włoski, ale nie pojedyńcze, tylko podwójne. Może
          to jest jakaś odmiana orzecha.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka