Dodaj do ulubionych

Różnice w akcentach

21.04.05, 23:55
Jakbyście w kilku słowach podsumowali różnicę w wymowie pomiędzy Amerykanami,
Anglikami, Irlandczykami, Szkotami itp?
Po czym ich rozróżniacie?
Obserwuj wątek
    • maly32 Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 03:22
      Wybierz sobie z wyporzyczalni DVD "Robin Willliams on Broadway" bo on sie tym
      zajmuje. Cytuje, luznie....

"If you want a $#@*(#&@( linquistic adventure then talk to a Scot's man cause
      you can't #*(&$@ understand him to begin with...."

Ja w pracy czesto mam dyskusje z ludzmi z Irlandi (Dublin) i jak oni odpala we
      wlasny akcencie to "wholly cow" za pioruna nie mozna ich zrozumiec. Jedyne
      tylko to "...mate...."

M
    • dawid.kingloff Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 05:25
      wiesz, nie ma czegos takiego jak wymowa amerykanska. kobieta sukcesu z nowego
      jorku mowi zupelnie inaczej od kierowcy ciezarowki z wirginii, ktory to z kolei
      mowi zupelnie inaczej od czarnoskorego z St. Clair w Cleveland. I nie chodzi tu
      o zasob slow....
    • n.olszewski Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 11:42
      Jak ktoś wspomniał, nie ma jednego akcentu amerykańskiego.
      Ale ogólnie amerykanie mówią bardziej "niedbale" niż Anglicy, tak jakby na
      luzie.
      Szkocki akcent jest twardy, takie twarde "r" jak obcokrajowcy a Azjii prawie:)

Różnica poza tym nie tkwi tylko we właściwym akcencie, ale też w sposobie
      wymawiania głosek.
      Ogólnie trudna sprawa.

Najlepiej posłuchaj dialogów w filmach.
      Fajny uliczny angielski jest np. w filmach Guya Ritchie.
      U Monthy Pythona z kolei możesz usłyszeć angielski bardziej elitarny.
      W pierwszej chyba części Bonda doskonały szkocki.
      Amerykański to prawie całe Hollywood.
      Amerykański wieśniak z południa mówi tak jak Geroge Bush.
      Wykształcony Angol- posłuchaj Tony-ego Blaira.
      Ale to tylko uogólnienia, bo tak naprawdę, jak mi powiedział jeden angol
      zapytany o akcenty- co 2 yardy angielski akcent się zmienia.

Choć zwróciłbym jeszcze uwagę na specyficzny akcent czarnych w Ameryce.
      Posłuchaj zajawek hip- hopowych.Jest super.
      • dawid.kingloff Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 16:45
        > Amerykański wieśniak z południa mówi tak jak Geroge Bush.

choc generalnie akcent busha jest "inland southern", to on mowi dosc
        specyficznie, nie jest to chyba typowy "southern drawl". swietny poludniowy
        akcent jest w filmie "mississippi burning". choc nie radze go nasladowac, bo
        yankee powiedza zes glupek. :)
      • sweet_auburn Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 17:30
        n.olszewski napisał:
        > Amerykański wieśniak z południa mówi tak jak Geroge Bush.

Eee tam, nie ta wioska. Junior brzmi zupelnie neutralnie- jak nikt z nikad.
        Typowi poludniowcy przeciagaja i mowia gardlowo, gdzies spod dwunastnicy.
        Ostatnio taki jeden chcial mnie zagaic i zagadal- you wanna trade jobs? A
        to "traadejoobs" to zabrzmialo jakby ktos wlasnie traktor odpalal. Taki mi sie
        skojarzylo.
          • sweet_auburn Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 19:56
            Mi sie tez podoba akcent Blair'a i w ogole Angoli. Choc roznie to bywa. Nie
            dawno wypozyczylam sobie film Mike'a Leigh "All or Nothing" i mnie scielo, bo
            taka jakas gwara nawijali, ze przez pierwsze 10 min nie mialam zielonego
            pojecia co mowia. Podobny problem mialam z jednym z filmow nowozelandzkich,
            chyba to byl film Jane Campion "An Angel At My Table", tam to do konca mialam
            problem..., gdyby nie napisy to mozliwe, ze nie wyczailabym nawet jak na imie
            miala glowna bohaterka(zar.)
          • paulsixtus Re: Różnice w akcentach 30.04.05, 04:35
            bush strasznie fajnie "s" wymawia :) takie miekkie polskie "sz".

Akurat tak poprawnie wymawia sie angielskie "s". Brzmi to dla nas, jak
            seplenienie:)
            Mysle,ze podstawowa roznica miedzy anglikami i amerykanami, jest spolgloska "r"
            w wymowie.Brytyjskie "r" jest "non-rhotic", zas amerykanie wymawiaja "r", ktore
            okresla sie mianem "rhotic" (to slynne gardlowe "r")
            Wezmy na przyklad wyraz "corn".
            U brytyjczyka zabrzmi to jak "ko:n (gdzie ":" oznacza wlasnie takie bezdzwieczne
            "r")> Amerykanin zas, powie twardo "korn" i to, co bedzie najbardziej dzwieczne,
            to wlasnie owe "r".
            pozdrawiam
            Sixtus

ps. przy okazji : Bush nie mowi z typowym poludniowym akcentem.

• ms.jones Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 20:00
      Tu jest stona z mnostwem przykladow roznych akcentow - mozna uslyszec ten sam
      durny angielski tekst w kilkudziesieciu akcentach. Pod linkiem 'English' maja
      ponad 100 native speakers. 84 z Sydney jest przesmieszny (dla mnie)
      zwlaszcza 'na swiezo' po 13 - brytyjskim RP.
    • bryzdygierowa Re: Różnice w akcentach 22.04.05, 21:37
      Posluchalam sobie i zauwazylem brak dwoch slow charakterystycznych dla Nowego
      Jorku: water i coffee.
      Numer 6, zydowka z Boro Park albo Williamsburgh
      Numer 10, Bay Ridge albo Bensonhurst
      Numer 34, definitywnie Long Island
      Numer 68, Manhattan, East Side
      Numer 103, nietypowy dla Staten Island

Cala piatka mieszka w promieniu 15 kilometrow a mowi 5 akcentami.

PS. Numer 47 brzmi jak Clinton
    • anutka1 Re: Różnice w akcentach 26.04.05, 09:56
      bylam w obydwówch miejscach USA i Anglia - i roznica jest baaardzo duza w
      akcencie - jak to wszyscy wiedza. Ja bym okreslila kilkoma slowami ze
      Amerykanski jest bardziej miekki, a angielski twardy, gardlowy. Oczywiscie w
      obrebie tych dwoch krajow sa rowniez roznice - jak ktos zauwazyl, pani z NY
      bedzie inaczej mowic niz kowboj z Teksasu - ale to sa gwary i tak jest
      wszedzie. Rowniez nalezy zauwazyc Australijski Angielski - nie slyszalam zbyt
      czesto ale ten akcent tez jest rozpoznawalny. Poslucham sobie z tej stronki
      ktora poslaliscie,
      Mi osobiscie najlepiej sie slucha i rozumie Amerykanski i takiego akcentu
      chcialabym sie choc troche nauczyc.
      Pozdrawiam
    • zmorak.ad Re: Różnice w akcentach 28.04.05, 09:46
      anglicy mowia jakby mieli czkawke oczywiscie nie wszyscy ale mlodziez z reguly
      czkawkuje, a amerykanie hmmm no coz ....zalezy czy to amerykanin z polskim
      akcentem czy z jakiems inniejszym:))))
      • kaya11 Re: Różnice w akcentach 29.04.05, 06:22
        Z tego co pamietam ze studiow to amerykanski ma co najmniej 5 dialektow:
        Nowojorski (sporo smiesznosci w nim wywoluje wplyw wloskiego od wloskich
        emigrantow), poludniowo- amerykanski (Bush akurat mowi jak czlowiek wyksztalcony
        z poludniowych stanow, wiesniaka w ogole nie mozna zrozumiec, chociaz ja
        rozumiem po latach ogladania filmow z poludnia), dialekt centralny, dialekt
        African-American, oraz chyba Californijski.
        Kiedys jak studiowalam anglistyke to nie lubilam amerykanskiego, a teraz, jak
        mieszkam w Kanadzie to nie lubie brytyjskiego - wydaje mi sie ze sie dlawia oraz
        maja polipy w nosach. A kanadyjski tez jest inny i tez ma kilka dialektow.
        Powiedzcie mi kochani, jak zrobic zeby miec dzwiek na tej stronie z akcentami ?
              • kaya11 Re: Różnice w akcentach 30.04.05, 03:25
                Ja umiem rozpoznac wiele akcentow,poniewaz mieszkam w wielokulturowym kraju
                Kanadzie gdzie prawie kazdy ma inny akcent. Co moge powiedziec to to ze np.
                rosjanie wymawjaja "w" jak "v". Powiedza "vindov" zamiast "window". Koreanczycy
                maja klopot z "v" "p" i "b". Powiedza "Thank you bery much". Chinczycy tez maja
                problem z "v". Mowia "w". np. Hawe you been to Las Wegas ? Maja tez ogromny
                problem z dyphtongami "ai" "ei" "ou" powiedza:
                "taam" zamiast "time" albo "hop" zamiast "houp" (hope). Mam mnostwo przykladow
                poniewaz ucze angielskiego cudzoziemcow i nauczylam sie rozpoznawac ich akcenty
                i problemy.
                Dawid - jeden z najlepszych filmow jaki widzialam w zyciu gdzie jest akcent
                poludniowy to "California" z Braddem Pittem. Niestety, Brad oraz wszyscy inni
                udaja ten akcent, ale ...udaja dobrze. Polecam wszystkim forumowiczom, jest to
                dosc stary film, sprzed moze 10 lat (ale Brad nie mlody, 39 lat !) ale nie
                bedziecie zalowac. Jest rewelacyjny. Kto obejrzy w ten weekend niech napisze co
                sadzi.
              • n.olszewski Re: Różnice w akcentach 30.04.05, 14:45
                Arabowie zauważyłem mylą literę "f" z "p", mówią "priend", "por you" itp
                Mówię o tych, którzy uzywaja arabskiej pisowni, to sie da zrozumiec, bo litery
                w zapisie podobne.
                a r faktycznie twarde jak stal
                "my prrrriend":)

• n.olszewski Re: Różnice w akcentach 30.04.05, 14:48
                  "Bush akurat mowi jak czlowiek wyksztalcony
                  z poludniowych stanow, wiesniaka w ogole nie mozna zrozumiec, chociaz ja
                  rozumiem po latach ogladania filmow z poludnia"

Tak, przeciez jest wykształcony, ale okreslilem w uproszczenie ze mowi jak
                  wiesniak z poludnia, w sensie ze kazdy poludniowiec to wiesniak

to tak jak sie mowi, ze ktos mówi jak cwaniak z Wolumenu, a przeciez nie kazdy
                  handlowiec na Wolumeinie to cwaniak:)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka