Dodaj do ulubionych

MiniDV profesjonalne?

IP: *.kielce.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.03, 17:52
Mam pytanie do profesjonalistów wypowiadających na tym forum. Otóż czy format
MiniDV nadaje się do profesjonalnych zastosowań tzn. czy np. reportaż
nakręcony kamerą Canon MV530i lub MV550i zmontowany na PC-cie przy pomocy
programu VideoWorks może być wyemitowany w TV (np. lokalnej kablówce ale nie
tylko)?
A jeśli nie prosiłbym o wskazówki w jaki sprzęt powinienem się zaopatrzyć.
Z góry dziękuję!

Obserwuj wątek
    • Gość: Rafał Re: MiniDV profesjonalne? IP: *.int.warszawa.tdci.pl 17.02.03, 12:38
      Sam format MiniDV nie jest tu ograniczeniem. Jest często używany do celów
      profesjonalnych . Tyle , że kamera z serii MV , to produkt z
      półki "amatorskiej" Ma niską rozdzielczość i marną czystość koloru.
      Najtańsza kamera z półki profesjonalnej Cannona to model XL1S. Kosztuje ok
      18.000 zł.
      Być może dla kablówki jakość MV nie będzie problemem. Ważne jest, żeby był
      zachowany format edycyjny 720x586 PAL.(na wszystkich etapach montażu), no i
      oczywiście - bez kompresji .
      • Gość: Rafał Re: MiniDV profesjonalne? IP: *.int.warszawa.tdci.pl 17.02.03, 12:47
        Tytułem uzupełnienie - w polsce najpopularniejszym formatem nośnika dla celów
        profesjonalnych jest Betacam SP. Jeżeli uda ci się wyprodukować materiał o
        dostatecznej jakości i spełniający wymagania nadawcy ( Część nadawców warunkowo
        akceptuje pierwotny nośnik MiniDV ) , - to czeka go przepisanie na Betę w celu
        wyemitowania.
      • Gość: Dawid Re: MiniDV profesjonalne? IP: *.kielce.cvx.ppp.tpnet.pl 17.02.03, 16:39
        Gość portalu: Rafał napisał(a):

        Tyle , że kamera z serii MV , to produkt z
        > półki "amatorskiej" Ma niską rozdzielczość i marną czystość koloru.
        > Najtańsza kamera z półki profesjonalnej Cannona to model XL1S. Kosztuje ok
        > 18.000 zł.
        > Być może dla kablówki jakość MV nie będzie problemem.
        A jak się to ma do standardu NV? Np. Panasonic NV-DS30
        • Gość: Rafał Re: MiniDV profesjonalne? IP: *.int.warszawa.tdci.pl 17.02.03, 18:15
          Efekt końcowy będzie porównywalny - to znaczy słaby. Zdjęcia mogą być
          wykorzystane do celu wmontowania w reportarz , jeżeli niosą ze sobą jakiś
          walor , są unikalne itp. Ale jeżeli myślisz o skompletowaniu sprzętu do celu
          zrobienia zawodowego dzieła , którym zainteresujesz np. Polsat , TVN , czy
          chociaż "Expres Reporterów" - to nie tędy droga...
          Potrzebujesz kamery z trzema przetwornikami CCD - tylko takie nadają się do
          czegoś , co można wykorzystać w TV ( rozdzielczość , czułość , stosunek S/N ,
          czystość koloru). Cannon XL1s , Sony DSR-PD150P, Panasonic AG-DVX 100 to
          niestety - niezbędne , akceptowalne minimum. Cena nie niższa niż 17 - 20 .000
          zł. Do tego dźwięk ( 5.000 zł ) i światło ( podstawa to ok. 5.000 zł) Statyw -
          2.000 zł. Niestety - to dopiero początek. Porządny montaż to też nie komputerek
          PC , tylko stacja za minimum 20.000 ( chyba , że chcesz , żeby kontrola
          techniczna odrzuciła materiał za parametry niezgodne z normami...)i
          oprogramowanie. Jeżeli masz pomysł ( i najlepiej zamówienie ) na reportaż , to
          może lepiej wynająć sprzęt ???
          Taniej i bezpieczniej.

          Pozdrawiam !
    • Gość: Dawid Re: MiniDV profesjonalne? IP: *.kielce.cvx.ppp.tpnet.pl 17.02.03, 14:53
      Dzięki , dzięki , dzięki!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka