Dodaj do ulubionych

art 18 uwl

05.03.03, 11:30
Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej
własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą
powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych
współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także
do każdego kolejnego nabywcy lokalu.

2a. (1)Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością
wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali
zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do
księgi wieczystej.

3. (2)Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1,
lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone
w niniejszym rozdziale.
WITAM.
Myślę,że zacytowany artykuł,a raczej UMOWA dotycząca sposobu zarządu
nieruchomością wspólną(o której niewiele się pisze),może odegrać kluczową
rolę w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi w sposób korzystniejszy dla
właścicieli (osób fizycznych).Zgodnie z art.353(1)strony zawierające
umowę,mogą ułożyć stosunek prawny dowolnie,pod warunkiem,że jego treść lub
cel nie będzie sprzeciwiać się właściwości stosunku,ustawie ani zasadom
współżycia społecznego.Pozostaje tylko pytanie:JAKIE ZAPISY NIE BĘDĄ
SPRZECZNE(NA PRZYKŁADACH)Z UWL?
Obserwuj wątek
    • anty4 Czy jesteś dobra w spółdzielczości mieszkaniowej? 05.03.03, 14:58
      iga35 napisała:

      > Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej
      > własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
      > określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą
      > powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
      >
      > 2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych
      > współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także
      > do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
      >
      > 2a. (1)Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością
      > wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali
      > zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do
      > księgi wieczystej.
      >
      > 3. (2)Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1,
      > lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone
      > w niniejszym rozdziale.
      > WITAM.
      > Myślę,że zacytowany artykuł,a raczej UMOWA dotycząca sposobu zarządu
      > nieruchomością wspólną(o której niewiele się pisze),może odegrać kluczową
      > rolę w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi w sposób korzystniejszy dla
      > właścicieli (osób fizycznych).Zgodnie z art.353(1)strony zawierające
      > umowę,mogą ułożyć stosunek prawny dowolnie,pod warunkiem,że jego treść lub
      > cel nie będzie sprzeciwiać się właściwości stosunku,ustawie ani zasadom
      > współżycia społecznego.Pozostaje tylko pytanie:JAKIE ZAPISY NIE BĘDĄ
      > SPRZECZNE(NA PRZYKŁADACH)Z UWL?

      A czy jesteś w stanie napisać coś o spółdzielniach mieszkaniowych? Bo widzę, że
      we wspólnotach jesteś oblatana. Od dawna oczekuję jakiegoś sensownego kawałka w
      Forum o spółdzielniach mieszkaniowych, bo to absolutne bagno.

      Swego czasu usiłowałem namówic bodajże Piotra Miączyńskiego na takie coś, nawet
      objęcie patronatu przez GW, ale chyba tak są zajęci aferą Rywina, że nic
      innego dla nich nie istnieje. A skończy się tym, że coraz mniej ludzi będzie
      sięgało po GW.

      Pozdrawiam i oczekuję z nadzieją
      anty4
    • abcd17 Re: art 18 uwl 05.03.03, 18:29
      iga35 napisała:

      > Myślę,że zacytowany artykuł,a raczej UMOWA dotycząca sposobu zarządu
      > nieruchomością wspólną(o której niewiele się pisze),może odegrać kluczową
      > rolę w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi w sposób korzystniejszy dla
      > właścicieli (osób fizycznych).Zgodnie z art.353(1)strony zawierające
      > umowę,mogą ułożyć stosunek prawny dowolnie,pod warunkiem,że jego treść lub
      > cel nie będzie sprzeciwiać się właściwości stosunku,ustawie ani zasadom
      > współżycia społecznego.Pozostaje tylko pytanie:JAKIE ZAPISY NIE BĘDĄ
      > SPRZECZNE(NA PRZYKŁADACH)Z UWL?

      Trudno bedzie znalezx w uwl przepis, ktory nie mozna zmienic w sposob
      notarialny. Pomimo zawezenia oddzialywania art. 18 wylacznie do rozd. 4 uwl,
      moim zdaniem sposob zarzadu okresla cala ustawa a nie tylko i wylacznie rozd.
      4. Podobnie jak prawa i obowiazki wlascicieli sa w calej ustawie a nie tylko
      rozd. 3 (np. art. 27, art. 29 ust. 3 itd.).

      Pozdrawiam,
      • iga35 Re: Chyba mnie przeceniasz 05.03.03, 19:27
        Sporo komentarzy dotyczących mieszkań spółdzielczych znajdziesz na forum"Dom i
        nieruchomości"
      • abcd17 Re: art 18 uwl 05.03.03, 19:30
        abcd17 napisał:

        > Trudno bedzie znalezx w uwl przepis, ktory nie mozna zmienic w sposob
        > notarialny.

        Troche sie rozpedzilem. Kilka sie znajdzie, chociazby spoosoby wyodrebnienia
        lokali. Trudno byloby tu jednak cos "zmienic"...

        Pozdrawiam,
        • iga35 Re: art 18 uwl 05.03.03, 21:49
          abcd17 napisał:

          > abcd17 napisał:
          >
          > > Trudno bedzie znalezx w uwl przepis, ktory nie mozna zmienic w sposob
          > > notarialny.
          >
          > Troche sie rozpedzilem. Kilka sie znajdzie, chociazby spoosoby wyodrebnienia
          > lokali. Trudno byloby tu jednak cos "zmienic"...
          >
          > Pozdrawiam,
          >
          " ...treść lub CEL..."
          chyba się nie doczekam Pana książki!
          pozdrawiam
          iga

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka