iga35
05.03.03, 11:30
Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej
własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą
powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych
współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także
do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
2a. (1)Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością
wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali
zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do
księgi wieczystej.
3. (2)Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1,
lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone
w niniejszym rozdziale.
WITAM.
Myślę,że zacytowany artykuł,a raczej UMOWA dotycząca sposobu zarządu
nieruchomością wspólną(o której niewiele się pisze),może odegrać kluczową
rolę w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi w sposób korzystniejszy dla
właścicieli (osób fizycznych).Zgodnie z art.353(1)strony zawierające
umowę,mogą ułożyć stosunek prawny dowolnie,pod warunkiem,że jego treść lub
cel nie będzie sprzeciwiać się właściwości stosunku,ustawie ani zasadom
współżycia społecznego.Pozostaje tylko pytanie:JAKIE ZAPISY NIE BĘDĄ
SPRZECZNE(NA PRZYKŁADACH)Z UWL?