Dodaj do ulubionych

potworna niedopłata za CO

18.09.07, 17:06
Witam, może ktoś się orientuje, czy taka sytuacja może być normalna. Dostałam
właśnie rozliczenie CO z ubiegłego roku, które opiewa na ponad 800 zł
niedopłaty. Wydaje mi się, że to bardzo dużo. Mieszkanie jest
spółdzielczo-własnościowe,46 m, w środku bloku. Na kaloryferach są podzielniki
firmy Techem. Co miesiąc płacimy zaliczkę ok. 100 zł. Dodam, że z grzejników
korzystaliśmy oszczędnie, wyłączaliśmy np. na prawie każdy weekend, bo
wyjeżdżaliśmy, z jednego pokoju prawie nie korzystaliśmy, więc tez był
najczęściej wyłączony. Prawie cały czas był też zakręcony w kuchni. A przecież
poprzednia zima była łagodna.
Po telefonie do spółdzielni dowiedzielismy się, że oni mogą przyjąć reklamację
dotyczącą nieprawidłowych wskazań licznika, a one - to my sprawdziliśmy - są
zgodne z tym, co przyszło na rozliceniu.
W tym mieszkaniu mieszkamy dopiero od roku, wiemy, że poprzedni właściciel
miał zupełnie zakręcone kaloryfery i miał zwroty.
Może ktoś się wypowie na ten temat - co mogę zrobić i czy w ogóle coś. Jestem
kompletnie załamana tą sumą i sytuacją. W dodatku odczytanie tych roznych
przedziwnych wskaźników z rozliczenia to dla mnie kompletna chińszczyzna.
Poza tym mam malutkie dziecko i nie mogę sobie pozwolić na zupełne
nieogrzewanie mieszkania.
Obserwuj wątek
    • xxxll Re: potworna niedopłata za CO 18.09.07, 17:37
      A jak była cena jednostkowa zużytego ciepła?

      Poprzednia zima była nietypowa. Temperatury utrzymywały się
      blisko "Zera". Spółdzielnia uruchomiła ogrzewanie – czyli koszty -
      ale poszczególni użytkownicy lokali nie "zużywali" tego ciepła w
      swych lokalach - brak było płacących.

      Stąd na pewno cena jednostkowa jest bardzo duża. Zapłacili ci, co
      cię "grzali" tak jak ty.
      Już wiesz, dlaczego mówi się, że dziecko „kosztuje”.
    • serafin666 Re: potworna niedopłata za CO 19.09.07, 07:55
      12x100+800=2000/12/46=3,62 to koszt Twojego ogrzewania na 1m2 na
      miesiąc; to sporo ale to możliwe; w Łodzi mam dane z których wynika
      rozpiętość kosztów w roku 2006 od 1,52 zł do 3,15 zł
      • niemonika Re: potworna niedopłata za CO 19.09.07, 10:57
        Dzięki za odpowiedzi. To nie są pociaszające dane, ale wynika z tego, jeśli
        dobrze rozumuję, że jeśli ta zima będzie mroźna, mam szanse, przy takim samym
        grzaniu, zapłacić (dopłacić) mniej?
        Jeszcze dziwi mnie to, że na klatce wisi ogłoszenie, z którego wynika, że nasz
        blok ma bardzo wysoką nadpłatę za CO. Wiem, że to nie wpływa na poszczególnych
        użytkowników, ale mnie jakoś jeszcze bardziej dołuje.
        A może ktoś wie, jaki jest przeciętny koszt grzania mieszkania grzejnikiem
        elektrycznym. Zastanawiam się, czy nie wyszłoby to taniej, a kaloryfery zakręcić
        zupełnie...
        • xxxll Re: potworna niedopłata za CO 19.09.07, 16:51
          niemonika napisała:

          > jeśli dobrze rozumuję, że jeśli ta zima będzie mroźna, mam szanse,
          przy takim samym grzaniu, zapłacić (dopłacić) mniej?

          Teoretycznie masz szanse zapłacić mniej, będzie rozbiór w lokalach,
          zarejestrowany przez liczniki, to zapłacisz mniejszą stawkę za
          jednostkę GJ. Koszty rozruchu i zakończenia grzania - to prawie 1/3
          kosztów zakupionej energii cieplnej w przeliczeniu na zużycie jej w
          poszczególnych lokalach - to tak w uproszczeniu

          > A może ktoś wie, jaki jest przeciętny koszt grzania mieszkania
          > grzejnikiem elektrycznym. Zastanawiam się, czy nie wyszłoby to
          > taniej, a kaloryfery zakręcić zupełnie...

          Zakręcić zawsze możesz,... a i tak dalej będziesz płacić.
          Zajrzyj do Regulaminu rozliczania energii cieplnej . Tam powinny być
          opisane zasady.


          • vikii2 Re: potworna niedopłata za CO 19.09.07, 17:29
            Ja mam co m-c zaliczke 115,85 i mialam niedoplaty ponad 400zl
            stawka 2,53 x m2,a niektorzy mieli wielkie nadplaty.
            Poniwaz nie mieszkam w nim ,tylko wynajmuje ,nie moge
            pomoc.Wynajmujacy twierdzili ,ze oszczedzali ,a jak
            rzeczywiscie bylo to nie wiem.
            Tak jest co roku, nawet do 600zl niedoplaty.
            • wprost5 Do vikii2 - jakie to miasto? 23.09.07, 20:00
              Vikii2 - podaj, z jakiego jesteś miasta - u mnie w spółdzielni koszt
              ogrzania m.kw - zaliczka - to 1,95 zł a po sezonie jescze zwroty w
              róznej wysokości dla róznych budynków!

              tak więc twoje 2,53 zł/m2xmies to jednak dużo!
              • wprost5 Apel do wszystkich - jakie to miasto? 23.09.07, 20:06
                Jeśli piszecie o opłatach za media, podawajcie zawsze miasto,
                którego dotyczy problem.

                Bo jesli w tym samym mieście są bardzo duże różnice, a stawki
                przecież są jednakowe, to świadczy to jedynie o tym, że coś jest nie
                w porządku z rozliczeniami, duże straty mediów itp. Generalnie
                administarcja nie panuje nad tym!
              • vikii2 Re:Wrocko 23.09.07, 22:13
                wprost5 napisał:

                > Vikii2 - podaj, z jakiego jesteś miasta - u mnie w spółdzielni
                koszt
                > ogrzania m.kw - zaliczka - to 1,95 zł a po sezonie jescze zwroty w
                > róznej wysokości dla róznych budynków!
                >
                > tak więc twoje 2,53 zł/m2xmies to jednak dużo!

                Wiem ,ze to duzo , malzonek napisal pismo "o wyjasnienie" i
                dostal odpowiedz ,ze "prawidlowo naaliczone" ,chodzi mi tu o
                niedoplate za CO
                Nie wiedzialam ,ze sa nizsze stawki.
                Jest to mieszkanie spoldzielcze
                A na prawie spoldzielczym wogole sie nie znam ,wiec nie
                zabieram glosu
                Placilam 300zl ,a teraz 361zl

                Prosze nastepny ,jakie miasto? Ciekawe ,czy znajdzie sie
                ktos odwazny?
                • xxxll Re:Wrocko 23.09.07, 22:30
                  vikii2 napisała:

                  > C.O.= 2,53 zł/m2xmies

                  To i tak nie dużo i mieścisz się w widełkach. Z tego, co wiem,
                  rozpiętość stawek w zależności od nieruchomości, okresu grzania,
                  waha się od 1,80 - 2,89 zł /m2/m-c przez 12 m-c plus do tego opłata
                  stała uzależniona od mocy zamówionej.
              • xxxll Re: Do vikii2 - jakie to miasto? 23.09.07, 22:14
                wprost5 napisał:

                > u mnie w spółdzielni koszt
                > ogrzania m.kw - zaliczka - to 1,95 zł a po sezonie jescze zwroty w
                > róznej wysokości dla róznych budynków!


                A kto dopłaca do twojego ogrzewania?

                Z tego, co wiem w spółdzielniach zaliczek się nie płaci, lecz opłaty
                eksploatacyjne.

                Spółdzielnie - kasę z wynajmu lokali będących jej własnością
                przeznaczają na dotacje do tzw. ogrzewania nieruchomości wspólnej
                lub do pokrycia strat cyrkulacyjnych ( :) ) co zaniża faktyczne
                koszty zakupu energii cieplnej. Ma to podobno związek z wysokością
                odprowadzanego podatku i obniża się w ten sposób stawki tylko dla
                członków spółdzielni.

                Takich możliwości nie ma we wspólnotach
                • vikii2 Re: Do vikii2 - jakie to miasto? 23.09.07, 22:43
                  Wroclaw xxxelku:D
                  Koszty ekspoatacyjne to tak zwana eksploatacja
                  u mnie stawka 1.37x m2
                  Oplata za CO , oplata za CW i ZW i kanalizacja pobierane sa
                  zaliczki itd
                  • xxxll Re: Do vikii2 - jakie to miasto? 24.09.07, 07:10
                    vikii2 napisała:



                    > Koszty ekspoatacyjne to tak zwana eksploatacja

                    A co to za kolejny dziwoląg. Zdaje się, że mamy doczynienia z
                    zarządcą Gminnym.
                    U mnie zaliczki składają się:
                    - z zaliczki na media i utrzymanie lokalu
                    - z zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej, ... i ewentualnie
                    z...
                    - zaliczki na wyodrębniony fundusz remontowy - jak taki jest.

                    Nie stosuje sie tzw. stawek „zbiorczych” - eksploatacyjnych, które
                    zawierają w sobie ileś tam pozycji np.: śmieci, energia elektryczna,
                    wynagrodzenie zarządcy, utrzymanie biura zarządu WM, woda na cele
                    gospodarcze.
                    Ten „styl” jest zarezerwowany dla komunalki (budżetowców) i
                    spółdzielczości, bo z takiego oprogramowania korzystają.
                    Ja uciekam (jeżeli się da) od stawek za tzw. m2 pul. Stosuje stawki
                    kwota razy udział, zgodnie z doktryną ustawową .
                    Tym, między innymi różni sie zarządzanie we wspólnocie. Jest pełna
                    jawność.
              • xxxll Re: Do wprost5 - jakie to miasto? 24.09.07, 07:11
                wprost5 napisał:

                > u mnie w spółdzielni koszt
                > ogrzania m.kw - zaliczka - to 1,95 zł a po sezonie jescze zwroty w
                > róznej wysokości dla róznych budynków!


                A kto dopłaca do twojego ogrzewania?

                Z tego, co wiem w spółdzielniach zaliczek się nie płaci, lecz opłaty
                eksploatacyjne.

                Spółdzielnie - kasę z wynajmu lokali będących jej własnością
                przeznaczają na dotacje do tzw. ogrzewania nieruchomości wspólnej
                lub do pokrycia strat cyrkulacyjnych ( :) ) co zaniża faktyczne
                koszty zakupu energii cieplnej. Ma to podobno związek z wysokością
                odprowadzanego podatku i obniża się w ten sposób stawki tylko dla
                członków spółdzielni.

                Takich możliwości nie ma we wspólnotach


    • sebiano2002 Re: potworna niedopłata za CO 13.10.07, 21:17
      W naszej wspolnocie jedna rodzna miala doplacic 2500 zl, druga miala
      zwrot wielkosci 2500zl, reszta plus/minus 400 zl. Bo malym
      trzesieniu ziemii okazalo sie, ze ktos sie pomylil przy
      przepisywaniu i obie rodziny mialy zamienione wartosci odczytane zw
      wskazan licznikow ciepla.
      Sprawdzajcie, sprawdzajcie i jeszcze raz sprawdzajcie. Ci ktorzy nie
      maja w tym interesu (zarzadcy, spoldzielnie, firmy rozliczajace)
      pier... to czy ktos ma doplacic kilka tysiecy, czy ktos inny ma
      zwrot i dlaczego. Sam zmusilem zarzadce do podania odczytow i
      okazalo sie, ze 30% licznikow byla uszkodzona, a wartosci zuzycia
      pochodzily z ubieglych lat, kiedy byla prawdziwa zima, czyli wg.
      sztucznych danych zuzyli 2x wiecej niz pozostali z "prawidlowych"
      odczytow. To tylko kilka przykladow.
      • yappaa Re: potworna niedopłata za CO 13.10.07, 21:24
        sebiano2002 napisał:

        > Sprawdzajcie, sprawdzajcie i jeszcze raz sprawdzajcie. Ci ktorzy
        > nie maja w tym interesu (zarzadcy, spoldzielnie, firmy
        > rozliczajace) pier... to czy ktos ma doplacic kilka tysiecy, czy
        > ktos inny ma zwrot i dlaczego.

        To chyba jest w obowiązku właściciela lokalu, sprawdzić otrzymane
        rozliczenie.
        Rzeczą ludzką jest mylenie się - ty tego nie robisz?
        Po złożeniu merytorycznej reklamacji dostaniesz korektę i po ...
        herbacie.
        • nk45 Re: potworna niedopłata za CO 14.10.07, 10:44
          Woj. dolnośląskie blok ocieplony - 10 letni

          Koszt CO w 2006r = 1,01 zł za 1 m2 /m-c + ok. 0,40 zł za opłaty
          pochodne (Moc i przesył). Razem koszty całkowite to ok. 1,40 zł za 1
          m2/m-c.

          Na CO przypada ok.60 % GJ całkowitego zużytego ciepła we Wspólnocie.
          Energia CW to ok. 40 % GJ rocznego zużycia całkowitego.
    • gorny77 Re: potworna niedopłata za CO 14.10.07, 12:15
      • wprost5 Re: potworna niedopłata za CO 14.10.07, 13:30
        Z postu nk45 wynika, to co i ja pisałem wcześniej, że są możliwe
        opłaty za Co i to dużo niższe niz zapłaciła czy ma zapłacić
        niemonika!

        Co ciekawsze, informacja dotyczy województwa dolnośląskiego, a więc
        też tej samej strefy klimatycznej, gdzie leży Wrocław.

        Dlatego niemonike czeka jescze sporo walki ze spółdzielnią, bo
        podejrzewam, że albo spółdzielcy są oszukiwania w rozliczeniach albo
        stan techniczny budynków jest fatalny i są bardzo duże straty ciepła
        za co oczywiście odpowiada nie kto inny jak zarząd i rada nadzorcza
        spółdzielni!
    • gorny77 Re: potworna niedopłata za CO 14.10.07, 12:33
      Witam, chciałbym zabrać głos w tym temacie, gdyż dyskusja schodzi na całkiem
      inny temat i tak naprawdę nikt nie pomaga założycielce tego tematu. Główny temat
      którym trzeba się zająć, to kwestia wyjaśnienia "niemonika" jak prawidłowo
      korzystać z centralnego ogrzewania z założonymi na grzejnikach podzielnikami. Z
      doświadczenia wiem, że niedopłaty wynikają głównie z wietrzenia pomieszczeń
      poprzez otwarcie okien, bez przekręcenia termostatu przy grzejniku do pozycji *
      (czyli trzeba na ten czas go zakręcić). Pozostawienie przy wietrzeniu lub
      otwartym oknie termostatu na pozycji 3,4,5 powoduje lawinowe naliczanie
      jednostek i co za tym idzie w końcowym rachunku nawet spore niedopłaty.
      Zakręcenie termostatów i wyłączenie grzejników jest całkowicie bez sensu, gdyż i
      tak ponosisz koszty stałe związane z dostarczaniem przez przedsiębiorstwo
      energetyki cieplnej tj. moc zamówieniowa. Nie piszesz jakie masz podzielniki,
      napewno doradzałbym wyegzekwowanie na zarządcy założenie podzielników
      elektronicznych, gdyż są dużo dokładniejsze od tych wyparowujących, jak również
      staraj się ustawić termostat w pozycjach, 3 (ok.18-19 stopni celsjusza), 4
      (21-22 stopnie celsjusza) lub innych celem sprawdzenia jak temperatura jest dla
      Was optymalna. W mojej wspólnocie mamy założone podzielniki elektroniczne,
      przeważnie w pozycji kropka lub 4 , płace miesięcznie 2,40 zł/m2 x 62 m2.
      Rocznie mam zwrot ok. 800-1100 zł, w rozliczeniu za zeszły sezon na 40 mieszkań
      jako jedyny niedopłatę ok. 400 zł miał lokator wynajmujący mieszkanie, w
      mieszkaniu przebywa kilka osób, które odkręciły termostaty przy grzejnikach na
      maksa, a gdy było im za ciepło to nie przykręcali termostatów, ale otwierali
      okna nawet na kilka godzin dziennie, co powodowało lawinowe naliczanie jednostek
      na podzielniku. W razie jakiś zapytań do mnie proszę o kontakt na adres
      e-mailowy.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka