Dodaj do ulubionych

USN planuje nowy program myśliwskiego SSN

12.05.21, 22:57
USN przedstwiła Kongresowi swoje plany nowego podwodnego okrętu myśliwskiego - oznaczonego na razie jako SSN(X), który miąłby zacząć być produkowany od roku budżetowego 2031 a docelowo miałby byc nastepcą Virginii.

W przeciwieństwie do wielozadaniowych okrętów typu SSN774, nowe atomowe okręty podwodne miałyby powrócić do swej roli hunter killer, czyli miałyby być przeznaczone przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika - mamy tu wiec do czynienia z powrotem do oryginalnej koncepcji programu SSN21 (Seawolf) sekretarza marynarki Johna Lehmana.

Wg przedstawionej Kongresowi koncepcji, nowe okręty miałyby charakteryzowac się większą szybkością, przy jednocześnie większym poziomie stealth, z większą liczba bardziej różnorodnego uzbrojenia. Ma byc zdolny do walki z bezzałogowymi pojazdami podwodnymi (UUV) oraz do koordynacji swoich działań z "maszynami na zewnątrz kadłuba oraz innymi siłami własnymi i sojuszniczymi" a także do korzystania z innych niż własne sensory.

W tym celu, marynarka analizuje trzy koncepcje kadłuba - jedną opartą na rozwiązaniach samej Virginii, drugą opartą o rozwiązania opracowywanych własnie okrętów SSBN typu Columbia, oraz trzecią - zupełnie oryginalną koncepcję. Wstępnie zakłada się przy tym ze będą to okrety większe od Virginii, zblizone wielkościa do Seawolfów lub Columbii - co koreluje z założeniem wiekszej liczby uzbrojenia.


assets.documentcloud.org/documents/20705392/navy-next-generation-attack-submarine-ssnx-may-10-2021.pdf
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka