zarat.hustra 24.08.07, 03:52 najciekwsze jest to co nie zostalo w artykule powiedziane wprost, ale mocno zasugerowane, ze Rosjanie swoimi ICBM RS-24 lamia zakaz MIRV Niestety po angielsku by Nikolai Sokov cns.miis.edu/pubs/week/070601.htm Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 09:11 Marku niczego Rosjanie jak do tąd nie złamali bo ni słychu ,ni dudu na temat zamontowania głowic wieloładunkowych na Topolach-M ani innych nowych pociskach!Co by było śmieszniej to głowice takie zostały opracowane już w 1998 roku czyli rok po wejściu do służby pierwszego pocisku! Toż samo z pociskami R-36M2(15A18M)!~Od 1998 roku główny wariant pocisku z głowicą 15F175 ma tylko jeden ładunek (moc 20Mt)ale opracowano i wdrożono do produkcji jeszcze kilka innych głowic: >15F173 - 10 ładunków o mocy 0,55-0,75 Mt >15F178-1 - 14 ładunków o mocy 0,55-0,75 Mt >15F178-2 - 19 ładunków o mocy 0,55 Mt >15F178-3 - 20 ładunków o mocy 0,55 Mt >15F178-4 - 32 ładunki o mocy 0,55 Mt - Według porozumień rozbrojeniowych głowic wieloładunkowych nie wolno MONTOWAĆ na pociskach! Nic na to miast te traktaty akurat o produkcji nie mówią!:) Znaczy się chodzi o zakaz montowania na nowych pociskach i modernizowanych starszych!Nie dotyczył ten zakaz o ile mnie pamięć nie myli pocisków w służbie,w momencie wejścia traktatu w życie o ile nie miały więcej ładunków jak 10! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 12:14 Chyba jednak te istniejace jak najbardziej sa objete traktatem, bo przeciez amerykanie z powodu traktatu wycofali wszystkie swoje MX-y, ktore byly przeciez nowoczesniejsze, niz Minutemany ktore sobie zostawili. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 12:36 W tym sę Matrek ,że nie pamiętam dokładnie ale skoro na uzbrojenie w 1990 roku weszły pociski R-36M2 z głowicą 10-cio ładunkową i nie naruszało to traktatu to musi być jakiś podpunkt dotyczący takich głowic! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 13:31 nie jestem pewny czy dobrze Cie zrozumialem - piszesz ze Rosjanie maja ICBM-a z 10 glowicami MIRV na pokladzie? Odpowiedz Link Zgłoś
rudy102_t_34_85 Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 18:26 Układ rozbrojeniowy START II zakładający min.eliminację rakiet wielogłowicowych bazowania lądowego podpisano w 1993 roku,tymczasem najnowsza odmiana R-36 weszła do linii w 1988 a więc 5 lat wcześniej. Obecnie Rosja uważa że amerykańskie prace nad tarczą rakietową są złamaniem wcześniejszych umów rozbrojeniowych ( START I) i w związku z tym nie musi już przestrzegać umów wynikających z traktatów START I/II.To samo dotyczy się uzgodnień z Rekjaviku w/s eliminacjii rakiet taktycznych o zasięgu pow.500 km.. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 19:25 Rudy "drobna" nieścisłość(i to z mojej strony - Sorry!):) R-36M2 bo o tym pocisku piszemy wszedł na uzbrojenie z głowicą 15F173(10 ładunkową!) 11 sierpnia 1988 roku a z głowicą 15F175(1 ładunek) 23 sierpnia 1990 roku! Inne głowice wieloładunkowe były opracowywane od 1989 do 1998 roku! Ostatnia (32 ładunkowa została opracowana a bodaj w 2003!) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 19:27 To niczego nie zmienia, bo uklady te dzialaly takze wstecz, tzn., mialy zastosowanie takze do juz istnijacych rakiet. Stad likwidacja Peacekeeperow przez amerykanow. Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 19:25 I tu się Rosja myli, wie o tym ze nie ma racji, lecz stawia te zarzuty o naruszanie ABM Treaty bo... trzeba by zapytac Putina. Uklad ABM zabrania rozmeiszczania srodkow boost-phase defenses, nie zas midcourse system, a takim systemem jest GBI, podobnie jak systemami Terminal Phase Defense sa systemy Patriot, Thaad, czy Raytheon SM-3. Nikt natomiast nie prowadzi prac nad boost phase defense, czego zabrania uklad ABM, jak bronie kosmiczne, czy floty. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 19:49 Matruś wcale się nie mylą i nie trzeba pytać Władimira Władimirowicza!:)Układ o ile sobie dobrze przypominam zakadał,że tak jedno jak i drugie państwo rozlokuje około 100 pocisków antyrakietowych(i ani jednego więcej!) przeznaczonych do niszczenia rakiet strategicznych a bodaj w dwóch miejscach!Dyslokacja tych antyrakiet miała być stała ! Bodaj głównym podpunktem tego traktatu właśnie było ,że pociski antyrakietowe nie mają prawa zmieniać miejsca swojego bazowania! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 20:00 marek_boa napisał: > Matruś wcale się nie mylą i nie trzeba pytać Władimira > Władimirowicza!:)Układ o ile sobie dobrze przypominam zakadał,że tak > jedno jak i drugie państwo rozlokuje około 100 pocisków > antyrakietowych(i ani jednego więcej!) przeznaczonych do niszczenia > rakiet strategicznych a bodaj w dwóch miejscach!Dyslokacja tych > antyrakiet miała być stała ! Bodaj głównym podpunktem tego traktatu > właśnie było ,że pociski antyrakietowe nie mają prawa zmieniać > miejsca swojego bazowania! > -Pozdrawiam! Wiesz, doswiadczenie zawodowe podpowiada mi zeby nie polemizowac w sprawach w ktorym nie widzialem na wlasne oczy przepisow, a nie znam tego ukladu, ale po pierwsze amerykanie mieli jedna baze w Polnocnej Dakocie, po tym jak ABM zostal znowelizowany (redukcja z dwoch do jednej), teraz nie maja juz zadnej bazy od kiedy zlikwidowali program Safeguard z glowicami jadrowymi. Cala baza zostala zlikwidowana lacznie pociskami. Po drugie Uklady przewidywaly posiadanie do 100 rakiet antybalistycznych i chodzilo o obrone przez atakiem drugiej strony za pomoca mniej lub bardziej zmasowanego uderzenia v- nie zas o kilka rakiet lacznie w bazach Vandenberg, na Alasce i w Polsce, ktore nie moga Rosji w niczym zaszkodzic. Co do traktatu ABM, opieram sie jednak na tym: www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/missile/interviews/coyle.html To obszerny i niezmiernie ciekawy wywiad z zastepca doradcy Clintona do spraw bezpieczenstwa na wiele roznych tematow zwiazanych z obrona antybalistyczna. Odpowiedz Link Zgłoś
rudy102_t_34_85 Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 20:06 Gwoli ścisłości,sprawę systemów anty-rak. regulowały umowy serii SALT.Umowy START dotyczyły redukcjii istniejącego potencjału ofensywnego. Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 20:15 Q: How do you answer the criticism that ... the reason that we're no further along with a system of national missile defense than we are is because of the ABM Treaty? ________ Cole: The ground-based, midcourse system that covers the middle part of the trajectory of an enemy ICBM can be developed, was being developed, and is being developed within the constraints of the ABM Treaty. President Clinton didn't want to violate the ABM Treaty any more than President Bush does. So all of the work that you've seen about in the news, these tests from Kwajalein and Vandenberg and all of those tests can and are being conducted within the constraints of the ABM Treaty. So that piece of the Bush layered system isn't a problem. Well, what about boost-phase defenses? They have to be mobile, either on a ship or perhaps an aircraft or in space, and indeed the ABM treaty prohibits those things. But before you can do boost-phase missile defense even against a small country like North Korea from ships, you need to develop an entirely new missile Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 20:35 Sorry Matrek ale aż tak dobry z Angielskiego to znowu ja nie jestem!:)Jeśli Będziesz bardzo Chciał to po przetłumaczeniu na Polski mogę Ci go przepisać po...Wietnamsku!:)Będziesz się wtedy czuł troszki jak ja!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:22 marek_boa napisał: > Sorry Matrek ale aż tak dobry z Angielskiego to znowu ja nie > jestem!:)Jeśli Będziesz bardzo Chciał to po przetłumaczeniu na > Polski mogę Ci go przepisać po...Wietnamsku!:)Będziesz się wtedy > czuł troszki jak ja!:)> -Pozdrawiam! Q: How do you answer the criticism that ... the reason that we're no further along with a system of national missile defense than we are is because of the ABM Treaty? Co Pan Powie na krytyke ze.. nie posunelismy sie zbytnio do przodu z systemem obrony antyrakietowej z powodu traktatu ABM? ________ Cole: The ground-based, midcourse system that covers the middle part of the trajectory of an enemy ICBM can be developed, was being developed, and is being developed within the constraints of the ABM Treaty. System obrony antybalistycznej "ground-based, midcourse system" ktory pokrywa trajektorie wrogiego ICBM w srodkowej fazie lotu moze być rozwijany, był i bedzie rozwijany bez naruszenia traktatu ABM President Clinton didn't want to violate the ABM Treaty any more than President Bush does. So all of the work that you've seen about in the news, these tests from Kwajalein and Vandenberg and all of those tests can and are being conducted within the constraints of the ABM Treaty. Prezydent Clinton wcale nie chcial nie naruszczac traktatu bardziej niz Prezydent Bush. Wszystkie testy ktore widzieliscie w wiadomosciach, testy z bazy Kwajalein i Vandenberg, wszystkie te testy miescily sie w ramach ABM. So that piece of the Bush layered system isn't a problem Ta czesc wielowarstwowej obrony balistycznej Busha nie jest problemem Well, what about boost-phase defenses? They have to be mobile, either on a ship or perhaps an aircraft or in space, and indeed the ABM treaty prohibits those things. Co do obrony w fazie boost (poczatkowej, tuz po starcie rakiety, przed opuszczniem atmosfery) Ona musi byc moobilna, prawdopodobnie zokretu, samolotu lub kosmosu i traktat ABM zabrania tych rzeczy. But before you can do boost-phase missile defense even against a small country like North Korea from ships, you need to develop an entirely new missile Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:41 Dzięki piękne Matrek!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:21 Do uslug :) Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Traktat byl ABM 24.08.07, 21:33 rudy102_t_34_85 napisał: > Gwoli ścisłości,sprawę systemów anty-rak. regulowały umowy serii > SALT.Umowy START dotyczyły redukcjii istniejącego potencjału > ofensywnego. Natopiast zostal zawarty w wyniku rozmow SALT. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 20:44 Matrek sęk w tym ,że o ile mnie pamięć nie zawodzi to układ zakadał właśnie stałą lokalizację pocisków antyrakietowych i zakaz ich przemieszczania!To ,że Amerykanie zrezygnowali ze swoich pocisków i je zlikwidowali wcale nie zwalniało ich z tego punktu układu! Rosjanie swoje pociski zamontowali tam gdzie przewidywał ten układ i nadal część z nich tam stacjonuje - czyli pod Moskwą! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:30 marek_boa napisał: > Matrek sęk w tym ,że o ile mnie pamięć nie zawodzi to układ zakadał > właśnie stałą lokalizację pocisków antyrakietowych i zakaz ich > przemieszczania!To ,że Amerykanie zrezygnowali ze swoich pocisków i > je zlikwidowali wcale nie zwalniało ich z tego punktu układu! > Rosjanie swoje pociski zamontowali tam gdzie przewidywał ten układ i > nadal część z nich tam stacjonuje - czyli pod Moskwą! > -Pozdrawiam! Nie jeste oblatanay w tym tamacie, wiec nie bede polemizowal. O traktacie wiem tylko tyle ile baz pozwalal miec i ile pociskow, ale juz nie czy mozna tworzyc gdzies indziej. Chociaz... chyba sie mylisz, bo pierwotnie amerykanie chciali zainstalowac antyrakiety NIKE-ZEUS w 25 bazach przy najwiekszych miastach, ale spoleczenstwa tych miast gwaltownie protestowaly, nie chcac zyc w sasiedztwie baz rakiet z glowicami nuklearnymi, wiec amerykanie zdecydowali sie przeniesc je i zamiast przy miastach, zrobili baze Safeguard w grand Forks w Pln. Dakocie, gdzie trzymali swoje ICBMy. czyli przeniesli jak widac, a nie czytalem nigdy o jakims sporze z Rosja o to. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:50 Tutaj chyba "Przestrzeliłeś" z ...czasem!:)Układ zakładał najpierw dwie lokalizacje czyli obrona stolicy i zgrupowania własnych silosów pocisków strategicznych a po zmodyfikowaniu tylko jedną!Amerykanie wybrali obronę swoich silosów a Rosjanie Moskwy!Wcześniej czyli przed wejściem układu w życie Amerykanie planowali rozmieścić pociski przy dużych miastach zaś Rosjanie...rozmieścili już w końcówce lat 50-tych pociski R-113 w liczbie...3000 sztuk w okręgu Moskiewskim!Dla tego tak ważna była dla obu stron liczba pocisków (nie więcej jak 100) czyli ze strony Rosjan pokaźna redukcja! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:58 Tak, masz racje, te dwadziescia piec baz bylo wczesniej - dopiero po napisaniu tego, sprawdzilem to we wplasnym tekscie na Wiki :) Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:35 Akurat jestem w trakcie pisania artykulu o Missile Defense, wiec mozesz sobie przeczytac moje dotychczasowe wypociny pl.wikipedia.org/wiki/Missile_Defense Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:54 Dlaczego "wypociny"? To co Napisałeś jest ciekawe!Tym bardziej dla mnie bo z racji tego ,że interesowałem się od "zawsze" Radzieckim/Rosyjskim uzbrojeniem insze traktowałem "po łebkach"!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 21:59 Wypociny bo to daleko do konca jeszcze (dalej niz blizej0, wymaga jeszcze wiele pracy, choc ja nie zawsze masz czas i ochote na konczenie tego. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:01 Bez paniki!:) Dasz radę!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:12 Wiesz, to sie fajnei pisze, gdy ma sie przygotowane juz wszystkie materialy, ale wyszukiwanie w necie zrodel, to niekiedy droga przez meke, gdy z interesujaco zapowiadajacego sie tytulu, w srodku nie ma nic co moglbys wykorzystac. Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:28 Wiem coś na ten temat!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:38 marek_boa napisał: > Wiem coś na ten temat!:) > -Pozdrawiam! A jeszcze ciekawiej jest, gdy trafiasz na jakas fajna informcje, ktora zywcem wlozylbys do swojego artykulu gdyby nie prawo autorskie, ale podana jest na jakiejs prywatnej stronie hobbystycznej na ktora Ty nie mozesz sie powolac, bo ona nie jest bardziej wiarygodna od ciebie, natomiast autor tej storny nie podaje zadnych zrodel skad on czerpal ta informacje, zebys mogl zweryfikowac ja, czy ewentualnie sam sie na nia powolac. Wiesz, co innego gdy piszemy sobie tutaj na forum, a co innego, gdy chcemy rzetelnie napisac cos co moze byc zrodlem wiedzy dla kogos, kto moze jej szuka. Zreszta dla mnie najfajniejsze w pisaniu na wiki, jest publikowanie informacji, ktorych nie ma do tej pory nigdzie w Polsce - przynajmniej w polskojezycznym internecie. Gdy jestem pierwszy ktory podal jakas informacje w jezyku polskim :) Lechce ego ;)) Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Ciekawy art. o Iskanderach i nowych ruskich I 24.08.07, 22:46 No ba!:)To tyż ludzka słabość i o ile jest "nie przegięta" to raczej jest...nieszkodliwa!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś