Dodaj do ulubionych

Czy katolicyzm przyniósł Polsce słabość.

IP: 217.96.92.* 17.08.01, 20:18
W XV i XVI Rzeczpospolita nie byłą krajem katolickim, Mapa federacji upstrzona
była plamami różnych wyznań a mimo to kwitła tolerancja. Polska stała u szczytu
potęgi gosodarczej politycznej i wojskowej (patrz Jasienica Historia Polski). W
XVII pojawiła sięzaraza kontrreformacji. Rozpoczął się okres zwalczania
wszystkiego co nie papieskie. Odpowiedzią były wojny domowe - podziały a wkońcu
rozbiory i dzień dzisiejszy - miernota i słabość. A nad tym wszystkim unosi sie
Wieża JAsnej Góry, z której ojcowie wypatrują nieprawomyslności. Czy nie
nadszedł czas by zacząć myśleć samodzielnie???
Obserwuj wątek
    • Gość: Fufek Re: Czy katolicyzm przyniósł Polsce słabość. IP: 192.168.1.* / 195.205.178.* 21.08.01, 12:10
      Chyba jednak nie dość dokładnie przeczytałeś Jasienicę. Streściłeś fragment,
      który na siłę chcesz przekształcić w potwierdzenie swojej tezy o tym, że
      katolicyzm przyniósł Polsce słabość. Historia mówi jednak coś zupełnie innego.
      Czy słyszałeś kiedyś o teorii "Granicy Łaby"? W skrócie mówi ona o tym, że
      kraje (w większości leżące po zachodniej stronie rzeki Łaby), które przyjęły
      rzymski katolicyzm rozwinęły się szybciej i dynamiczniej od innych. Religia ta
      umożliwia bowiem nieskrępowany rozwój cywilizacji, w przeciwieństwie do innych
      religii - wschodnich. Dzięki temu dziś pozostajemy w strefie świata zachodu, a
      mogliśmy przecież być drugą Rosją.
      • Gość: zachar Re: Czy katolicyzm przyniósł Polsce słabość. IP: *.pajeczno.sdi.tpnet.pl 23.08.01, 14:12
        Oju medaliki, medaliki . Wy to macie problemy. Zamiast cieszyć się że macie
        Jasną Górę to cały czas na tym forum podgryzacie katolicyzm
      • Gość: Mike Re: Czy katolicyzm przyniósł Polsce słabość. IP: *.*.*.* 24.08.01, 17:46
        Gość portalu: Fufek napisał(a):

        > Chyba jednak nie dość dokładnie przeczytałeś Jasienicę. Streściłeś fragment,
        > który na siłę chcesz przekształcić w potwierdzenie swojej tezy o tym, że
        > katolicyzm przyniósł Polsce słabość. Historia mówi jednak coś zupełnie innego.
        > Czy słyszałeś kiedyś o teorii "Granicy Łaby"? W skrócie mówi ona o tym, że
        > kraje (w większości leżące po zachodniej stronie rzeki Łaby), które przyjęły
        > rzymski katolicyzm rozwinęły się szybciej i dynamiczniej od innych. Religia ta
        > umożliwia bowiem nieskrępowany rozwój cywilizacji, w przeciwieństwie do innych
        > religii - wschodnich. Dzięki temu dziś pozostajemy w strefie świata zachodu, a
        > mogliśmy przecież być drugą Rosją.

        Ale bzdet. Bardzo katolickie poludniowe Wlochy, Hiszpania czy Portugalia to
        najbiedniejsze rejony UE. A co powiesz o GB, Holandii czy Skandynawii? USA tez
        rozwinelo sie w oparciu o mentalnosc protestancka a nie katolicka.

        A teraz z innej beczki - w okresie wypraw krzyzowych gdy rycerze zachodni
        widzieli Bizancjum i Konstantynopol to z miejsca robili pod siebie. Przepasc
        cywilizacyjna byla ogromna. Grecy musieli dzielic ich na mniejsze grupy i
        organizowac wycieczka zeby sobie popatrzyli na wschodniachrzesciajnska
        cywilizacje - co i tak skonczylo sie tragicznie bo w koncu nie wytrzymali i
        rozgrabili Cesarstwo.

        Bizancjum przezylo renesans juz w XIII wieku a gdy upadl Konstantynopol greccy
        uczeni uciekajac glownie do Wloch przyniesli ze soba wiedze i sztuke, ktora w
        swiecie katolickim byla dawno zapomniana.

        Gdyby Polske ochrzcili Cyryl i Metody bylibysmy prawdopodobnie jedna z
        najwiekszych poteg europejskich. Nigdy nie nastalyby rozbiory (prawoslawni wladcy
        by nie sprowadzili Krzyzakow, Rosja bylaby panstwem wasalnym, a Niemcy gromada
        rozdrobnionych panstewek - ktoz by je zjednoczyl jesli nigdy nie nastylyby
        Prusy?). Polska mialaby cesarzy - korona bizantyjska po upadku Konstantynopola
        przeszlaby do nas. A po zwyciestwie pod Wiedniem mozliwa bylaby krucjata przeciw
        Turkom i oswobodzenie Slowian poludniowych - braci w wierze i jezyku - co dalaby
        Polsce dominujaca role na Balkanach.

        A tak... placimy swietopietrze.
        • Gość: Darja Re: suchar IP: *.proxy.aol.com 27.08.01, 04:30
          OJu ale sie ciesze ze mam jasna gore w miescie !!!! Prawde powiedziawszy wolala
          bym miec Statue Wolnosci i wszystko co ona symbolizuje. No ale czestochowa to
          nie nowy york wiec medalik na szyje gitarra na plecy sztnadar radja w rence na
          usta piesn o milosci, w serce nienawisc do zydow, czarnochow i wszystkiego co
          inne i napszod, na pielgrzymke by w koncu pasc na twarz przed panem jozefem w
          szpiczastej czapce i okukarach.
          • Gość: zachar Re: suchar IP: *.pajeczno.sdi.tpnet.pl 27.08.01, 16:38
            • Gość: Radar Re: suchar IP: *.proxy.aol.com 28.08.01, 03:07
              A z czego tu byc dumnym ????
              Z przeora Pacha ????
              A moze z pazernosci ojczulkow.
          • Gość: zachar Re: suchar IP: *.pajeczno.sdi.tpnet.pl 27.08.01, 16:39
            Czy Częstochowianie są dumni z tego, że mają Jasną Górę?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka