Dodaj do ulubionych

drgawki goraczkowe

29.08.13, 17:53
Do mam, ktorych dzieci takowe miewaja.
Mojej coreczce ( 2 lata) zdarzyl sie taki wlasnie napad. Lekarz wlasciwie nic nie poradzil, ale , ze to w Holandii sie dzieje, gdzie lekarze po prostu sa jakby to powiedziec niezbyt szybcy do jakiejkolwiek reakcji to chcialam zapytac polskie mamy jak to jest w Polsce, jak reaguja polscy lekarze, jakie sa zalecenia dla takich dzieci, jakie ew. badania, co robic.
Bo jakos nie chicalabym dopuscic do kolejnego takiego ataku.
Z gory dziekuje za odp.
Obserwuj wątek
    • anetchen2306 Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 18:15
      No wiec rozczaruje Cie: badan zadnych sie nie robi. Co innego, gdyby dziecko dostalo takowego napadu bez goraczki (np. juz przy temperaturze 37-38 stopni, ale pewnie twoje dziecko dostalo przy temp. powyzej 39, tak przypuszczam). Wowczas badania nalezaloby zrobic w kierunku wykluczenia padaczki. Nie ma lekarstw zapobiegajacych nastepnym atakom. Mozna co najmniej je nieco lagodzic, jezeli sa naprawde gwaltowane (podaje sie wowczas diazepan w czopkach). Ale tak "na co dzien" to sie ni nie robi, przeczekuje. Wiem, ze wyglada to dla rodzicow strasznie. Z punktu widzenia medycznego nie ma jednak wiekszego zagrozenia.
      Jezeli dziecko ma sklonnosc do drgawek goraczkowych:
      - leki przeciwgoraczkowe najlepiej podawac rektalnie (w czopkach),
      - podawac systematycznie, nawet wtedy jezeli temperatura po podaniu leku spadla, czyli podawac nastepna dawke leku takze wtedy, gdy goraczka jeszcze nie rosnie (bo lepiej utrzymywac ja na stalym poziomie niz dopuszczac do wyskokow i ja zbijac potem),
      - leki przeciwgoraczkowe podawac naprzemiennie (Paracetamol i ibuprofen, dawka wypada wowczas mniej wiecej co 3 godziny), o ile dziecko obydwa leki toleruje (moje niestety po paracetamolu puszczaja pawia, nawet jezeli to byl czopek),
      - absolutnie nie zbijac temperatury kapielami ! (oslabia to juz i tak oslabiony drgawkami ukdal krazenia, dziecko moze nagle ci zaslabnac), co najwyzej "owijaki na lydki" zrobic (obniza temperature ciala o jeden stopien w ciagu ok. 1 godziny: scierke kuchenna zmoczyc obficie w cieplej wodzie, wykrecic, owinac lydki dziecka, na to zalozyc grube skarpety taty).

Takie wytyczne dostalam od naszego niemieckiego pediatry, bo Mlodej tez sie raz zdarzylo i tez w szoku bylam przez kilka dni, dopoki lekarz mnie nie uswiadomil, ze to co prawda paskudnie wyglada, grozne jednak nie jest.
      Jezeli dziecko ma sklonnosc do drgawek goraczkowych to taka sama reakcja moze nastapi po szczepieniu (u nas lekarz zawsze przed szczepieniem pyta, czy dziecko ma takie sklonnosci).
      Wiecej niestety nie wiem sad
      Mloda miala taki "wyskok" tylko jeden raz (w okolicach 1 roku zycia).
        • anetchen2306 Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 20:24
          Przy drgawkach goraczkowych moja mala miala zupelnie zesztywniale konczyny, zwlaszcza nozki ... To tak, jakby nagle przerazliwy skurcz dziecko zlapal sad Dreszcze to przy tym pikus, zwlaszcza jak sie samemu je miewalo/miewa i wie, jak wyglada czlowiek, ktory ma dreszcze. Dodatkowo dziecko moze calkowicie stracic kontakt z otoczeniem, dostac slinotoku, bezwiednie wysuwac jezyk na zewnatrz buzi ... moze rytmicznie poruszac stopami, dlonmi (mloda ruszala lapkami tak, jakby chciala kolka w powietrzu kreslic). Mnie sie wydawalo, ze mala nagle ataku padaczki dostala.
        • lianis Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 22:29
          Przy drgawkach nie masz z dzieckiem kontaktu, rodzaje drgawek sa rozne, moga byc czesciowe, moga compleksowe, wygladaja tak jak przy padaczce, po napadzie mozg musi odpoczac, dziecko idzie spac. Mozesz wrzucic sobie w youtube i zobaczysz filmiki, jest ich troche, bo czesto neurolodzy prosza rodzicow o nagrywanie napadu, zeby potem w trakcie wizyty mozna bylo odtworzyc
    • kaskahh Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 21:39
      corka przy temp 40 w wieku 19 mies - drgawki w Pl podczas urlopu (mieszkamy w DE)
      wezwalam karetke - szpital. Goraczkowala prawie caly tydzien, od razu antybiotyk i leli przeciwgoraczkowe - ibu i paracetamol, nie schodzilo nizej. Po 3 dniach badania, by wykluczyc najgorsze: padaczke? i zapalenie opon mozgowych. na szczescie nic. z tych rzeczy... pk 2 dobach chyba zmieniono augmentin na inny antybiotyk.
      Przyczyny nie znaleziono, w kazdym razie jakas bakteria, tak nie "laskawie" piinformowao, bo pobyt byl okropny.
      W DE zaliczylam kontrolnie neurologa, ktrory wykonal eeg, wszystko ok. Zalecenie, by przy 37 goraczki,podawac leki obnizajace temp. i diacepanol, w razie, gdyby sie drgawki powtorzyly.
      jest to prawdopodobie dziedziczne, moj brat mial tez w tym mniej wiecej wieku. U corki podobno, zdaniem niem neurologa "ksiazkowo" w wieku 18 mies, choc moja teoria, ze to po mennigokokowej szczepionce, nie wiem po co ja szczepilam!

w DE corka kolezanki przechodzila drgawki 2 razy... raz przy temp 37 w wieku ok 3 lat, potem powtorka, Za pierwszym razem byla w szpitalu - procedura ta sama,co w PL, tylko bardziej ludzko.
      za drugim kontrola u lekarza, bez pobytu w szpitalu.
    • kanna Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 22:18
      Moja miała, wyrosła. Miała robione EEG kontrolnie.

Nic się nie robi - pilnuje, żeby gorączka nie przekraczała 37,5. Podawałam naprzemiennie paracetamil i iburfron, doustnie, czopków nie uznaję.
      Po drugim epizodzie wykupiłam wlewkę doodbytniczą, która miałam podać w razie drgawek. Trzeci raz się nie zdarzył, pilnowałam temperatury.
    • lianis Re: drgawki goraczkowe 29.08.13, 22:19
      Syn pierwsze mial kiedy skonczyl rok, od tamtej pory mial tych napadow troche. Kazda jego infekcja to dla nas ogromny stres i z reguly pobyt w szpitalu. Poniewaz syn ma drgawki zlozone, ktore wystepuja juz przy stanie podgoraczkowym, i powtarzaja sie w ciagu infekcji kilka razy, przeszlismy przez cala mase badan, ct, rezonans, punkcja ledzwiowa, eeg, konsultacje neurologiczne. Po pierwszym napadzie lekarze podeszli do tego bardzo spokojnie, ok 4% dzieci ma drgawki goraczkowe, z tego sie wyrasta, dopiero powtarzajace sie u syna napady sklonily lekarzy do dokladnych badan. Mieszkamy w UK, konsultowalam tez syna u neurologa w PL, powiedzial ze nic innego by nie zlecil.
      Jesli bedziesz chciala napisz na priv
    • dmuchawcelatawce Re: drgawki goraczkowe 30.08.13, 01:51
      Dziekuje Wszystkim za odpowiedzi.
      Widze, ze jest wiecej mam w niedoli , ktore wiedza ile kosztuje ujrzenie (zwlaszcza po raz pierwszy) dziecka w ataku przypominajacym atak padaczki.
      Ja nie moge sie dalej otrzasnac.

Moj lekarz orzekl, ze to nic takiego, ze sie zdarza.
      Ale wlasciwie skad on wie, ze czy to nie zapalenie opon mozgowych?Tak bez badania. Nie wiem czy to nie ta specyficzna niefrasobliwosc lekarzy holenderskich.

Drgawki mialy miejsce kiedy corcia miala 40 stopni, ale ta goraczka nastapila bez powodu. Nie ma zadnego przeziebienia ani infekcji.
      Prywatnie podejrzewam od przeszlo pol roku jakiego pasozyta, ale lekarz mnie nie traktuje powaznie. Zeby mnie zbyc zalecil badanie kalu, ale zamiast prawidlowo trzy razy pod rzad tylko jedno, ktore nic nie wykazalo. A dziecko ma regolarnie takie temperatury "bez powodu"tj. infekcji.
      Tak czy owak boje sie jakiego zapalenia opon mozgowych. Zwlaszcza, ze mam w rodzinie dwa przypadki zapalenia opon mozgowych w dziecinstwie z ktorych jedno skonczylo sie padaczka.
      Jestem przerazona.
      • lianis Re: drgawki goraczkowe 30.08.13, 09:01
        Jak u syna robili punkcje i podejrzewali zapalenie opon mozgowych, mial dwa lata, oczywiscie temp pojawila sie znikad, nagle, drgawki byly pierwszym jej objawem, wyladowalismy w szpitalu. Tam temp rosla i rosla, skonczyla sie skala w termometrze, nie szlo jej zbic niczym, trwala 5 dni i zaczela spadac, w drugim dniu takiej niezbijalnej, robili punkcje, biorac pod uwage zapalenie opon, bo przy zapaleniu temp sie tak zachowuje, chyba osrodek termoregulacji wtedy tez jest niesprawny. Od razu tez wlaczyli bardzo silny szpitalny antybiotyk o bardzo szerokim spektrum. Wynik wyszedl czysty, antybiotyk przestali podawac. Jak temp spadla pojawila sie wysypka, czyli okazalo sie ze byla to trzydniowka, ktora nam zafundowala prawie tydzienna oiomie, bo przy takiej temp syn byl niewydolny oddechowo.
        Wiem, ze twoj mozg wysyla ci najgorsze mozliwe scenariusze, ale postaraj sie nie nakrecac, jest procent dzieci u ktorych drgawki wystepuja, z powodu niedojrzalosci OUN, z czasem OUN dojrzewa i drgawki znikaja. Z tego sie wyrasta, nam neurolog powiedzial ze najpozniej do wieku 6-7 lat, ale im starsze dziecko tym mniejsze na nie szanse.
      • kaskahh Re: drgawki goraczkowe 30.08.13, 09:02
        Moze w PL,da sie zrobic badanie? wiem, co czujesz, bo czasem tez jestem bezsilna, nie mozna sobie ot, tak pobrac tu krwi np...
        w Pllsce placisz, ale czasem takie male cos uspokoi natychmiast.

Nie masz szans na innego lekarza?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka