Dodaj do ulubionych

Badania kontrolne u dzieci

27.01.10, 12:21
Witam wszystkie mamy!
Chciałam zapytać czy robicie badania kontrolne,podstawowe u swoich
dzieci,kiedy nie chorują?
Ja ostatnio zrobiłam prywatnie,ponieważ lekarze nie chcą dawać
skierowań bez powodu i kiedy poszłam z wynikami do lekarza spotkałam
się z bardzo niemiłą reakcją.Pan doktor powiedział,że nie robi się
wyników kiedy nic się z dzieckiem nie dzieje,kiedy nie choruje i
dobrze wygląda.I że pewnie nadgorliwa mamuśka ze mnie.Przyznam,że
byłam zaskoczona.Dzieci nie są już małe( 9 i 12 lat)
Jak to jest w Waszych przychodniach?Zawsze myślałam,że profilaktyka
jest dosyc ważna,ale teraz to już zgłupiałam. Dostajecie skierowanie
na podstawowe badania,bez marudzenia? I czy wogóle jest sens je robic
kiedy z dzieckiem jest wszystko ok?
Obserwuj wątek
    • slonko1335 Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 12:28
      zależy jakie badania oczywiście. Nie latam z moimi maluchami (1,5 i 4 lata)
      pobierać im krwi gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek, bo moim zdaniem bez
      sensu je stresować. Chodzę na kontrolne wizyty do ortopedy na przykład,
      skorzystałam z programu profilaktyki nowotworowej i dzieci miały robione usg,
      chodzę na kontrolne wizyty do dentysty, do okulisty i to wszystko chyba.
      • kocianna Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 12:39
        Ja chodzę na wizyty w ramach bilansu (tu bilans wygląda nieco inaczej niż w
        Polsce, dzieciaka ogląda 7 specjalistów, robione są badania krwi, moczu i kału,
        i tak co najmniej co trzy lata) i to mi w zupełności wystarcza.

        W przychodni, z którą mam umowę, w ogóle wg mnie przesadzają z diagnostyką, krew
        brana jest przy każdej infekcji, rtg przy każdym zapaleniu oskrzeli (nie wyrażam
        zgody). Za to nie ma możliwości mieć stałego lekarza sad

        W Polsce wystarczał mi regularny (nawet zbyt regularny) kontakt z naszą
        rodzinną, wszelkie niepokojące sygnały byłyśmy w stanie od razu wychwycić, a że
        leczyła całą rodzinę, to wiedziała o nas wszystko.
    • protozoa Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 12:49
      Odkąd pamiętam u nas w rodzinie robi się regularne badania. Ponieważ jesteśmy
      rodzina lekarską pewnie do niektórych badań mamy nieco łatwiejszy dostęp, ale
      nie wszystkich. Część robimy za pieniądze, prywatnie wychodząc z założenia, że
      zdrowie jest rzeczą najcenniejszą jaka posiadamy.
      Niechęć do wydawania skierowań wynika z idiotycznego systemu refundacji badań
      przez NFZ. Zgadzam się, że to głupota, ale na głupotę nie ma rady i wole
      zapłacić niż chorować.
    • czar_bajry Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 13:29
      Na podstawowe badania nie potrzebuję skierowania- bratowa w laboratorium w
      szpitalu pracujesmile
      Jak idę z wynikami do swojej lekarki to ta badania przegląda i wpisuje wyniki w
      kartę bez żadnych komentarzysmile
    • penelopa40 Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 13:35
      ograniczam się do bilansów 2-4-6-10-latka, poza tym kontrolnie
      wizyty u okulisty co rok-półtora, u ortopedy, i rzecz jasna dentysty
      i teraz ortodonty, z tego tylko dentysta prywatnie, reszta w ramach
      nfz
      nie widzę powodu wykonywania badań z krwi czy usg skoro nie ma
      niczego niepokojącego, dziecko jak pączek w maśle, ma apetyt itd,
      ogólnie zdrowe jak koń/ryba
      aha, w mojej przychodni dają wszelkie skierowania bez żadnych
      problemów...
    • super-mikunia Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 13:39
      Uważam, że jest sens robić profilaktycznie badania zarówno u dzieci jak i
      dorosłych. Komentarz lekarza miałabym głęboko w poważaniu na Twoim miejscu.
    • atra1 protozoa 27.01.10, 22:59
      tak z ciekawości - jakie badania sobie robicie tak kontorlnie?

      krew, mocz, coś jeszcze?

      pytam, bo chętnie poddałabym wnikliwym badaniom moich synów, chłopa
      i siebie, bo chodzi za mną taki strach odwieczny, że któreś z nas,
      przede wszystkim chłopcy, będą mieli jakąś chorobę, która jak da
      objaw to będzie za późno

      w niektórych miastach są refundowane przez miasto badania
      przesiewowe pod kątem nowotworów małych dzieci, zum, refluksu itd, u
      nas akurat nie
      • phantomka Re: protozoa 27.01.10, 23:12
        Do listy na pewno dodalabym usg jamy brzusznej raz na jakis czas.
      • protozoa Re: protozoa 28.01.10, 14:16
        Morfologia - pełna z rozmazem,płytki krwi, poziom glukozy we krwi, lipidogram,
        poziomy hormonów tarczycy, Na, K, Ca, chlorki, mocznik, kreatynina, żelazo,
        ogólne badanie moczu. Gdy dzieci były małe miały badany kał na pasozyty, dorośli
        na krew utajoną.
        2 razy w roku przegląd stomatologiczny , zdejmowanie kamienia i jak trzeba
        uzupełnienie lakowania bruzd.
        Dwa razy w roku okulista. Dawa razy w roku ( ja) ginekolog.
        Raz na 3 lata rtg klatki piersiowej. Raz na 2 lata usg jamy brzusznej, mąż
        oznacza pozoim PSA i robi transrektalne badanie prostaty.
        Gdy dzieci były małe widział je ortopeda - chyba 2 razy.
        Obserwujemy zmiany na skórze ( dermatolog). Zaprzyjaźniony.
        Badam tez sama piersi.
        Koszt ok 500 pln rocznie na osobę.
    • driadea Re: Badania kontrolne u dzieci 27.01.10, 23:21
      Do lekarza z córką nie chodzę wcale, bo - odpukać - nie choruje. Chodzę na
      bilanse tylko i li, a to też pro forma. Badania robię córce prywatnie, wyniki
      jak dotąd były prawidłowe, więc ich nie konsultowałam z pediatrą.
      Nie przyjmuje do wiadomości, że jak ktoś nie choruje, to nie trzeba się badać.
      Ponadto, o ile mi wiadomo, lekarz ma obowiązek wydać skierowanie na podstawowe
      badania profilaktyczne raz w roku (jeśli wyniki są złe, odpowiednio częściej,
      rzecz jasna).
    • adsa_21 Re: Badania kontrolne u dzieci 28.01.10, 08:34
      ostatnio bylam z mlodym na bilansie 6-latka i wszystko jest ok.
      Regularnie chodzimy do dentysty bo A.zeby ma slabe.Krew mial
      pobierana raz.Jak dziecko jest zdrowe dodatkowych badan nie robie.
    • osa551 Re: Badania kontrolne u dzieci 28.01.10, 14:36
      Robię raz do roku morfologię, badanie moczu i usg. Lekarze w CM LIM nie robią z
      tym żadnego problemu. traktują to jak czystą profilaktykę.
      • najma78 Re: Badania kontrolne u dzieci 28.01.10, 15:00
        Dzieci nie sa badanie kontrolnie gdy nie ma potrzeby. Co 6 miesiecy maja wizyte
        u dentysty.
    • eilian Re: Badania kontrolne u dzieci 28.01.10, 20:11
      Ja ostatnio też poprosiłam skierowanie na badanie krwi i moczu dla mojego
      5-latka, pan doktor krzywił się strasznie, ale w końcu wypisał. Podobnie było
      gdy kiedyś chciałam skierowanie dla siebie. Nie rozumiem dlaczego mają z tym
      problem, też sądziłam, że profilaktyka to podstawa, tyle się trąbi w mediach,
      żeby się badać a jak człowiek chce to zrobić, to kręcą nosem. Wiecie o co tu
      chodzi?!
    • myelegans Re: Badania kontrolne u dzieci 28.01.10, 20:34
      Do drugiego roku zycia to jest to 3-6 miesiecy, od 2 roku zycia jest
      coroczny bilans juz na zawsze, w to wchodza pomiary wzrostu, wagi,
      podstawowe badania krwi (w tym na zawartosc olowiu do 6 roku zycia),
      moczu, wzroku, uszy itd.

      Moje dziecko rzadko chodzi do lekarza, bo z przeziebieniami nie
      latam, wiec wychodzi, ze czasami rok mija i lekarz widzi go tylko na
      okresowym badaniu.

      A Ty jak czesto chodzisz na badania okresowe? Raz w roku by sie
      przydalo.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka