Dodaj do ulubionych

Chaos sądowniczy w PL

24.01.20, 14:12
Myślę, że temat przeciętnego Kowalskiego nie interesuje za bardzo. Trudno to ogarnąć. Siedzę od rana przed TV i oglądam na zmianę TVP INFO oraz TVN 24. Staram się wyrobić sobie opinię (generalnie czytam GW, Rz, ale tez portal wpolityce).
Wydaje mi się, że nie będąc kostytucjonalistą, trundo opowiedzieć się samemu po ktoreś ze stron. Można tylko słuchać głosów autorytetów. Co mnie uderzyło, to to, że przez TVN przewija się wielu sędziów, profesorów (z różnych uczelni od UJ, przez UWr po UW), konstytucjonalistow, prawnikow z organizacji pozarządowych. Ich stanowisko jest dość jasne. Już nie wspominam, że w SN zasiadają wybitny prawnicy, jest to w sumie szczyt kariery sędziego i ich zdanie jest dość jasne.
W TVP INFO wypowiadają się jako eksperci prawa konstytucyjnego głównie Premier Morawiecki, minister Ziobro i rzesze dziennikarzy z Do Rzeczy, Sieci i w Polityce. Udalo im sie znalezc dwoch sędziów:
1. mecennas Tomczynski, na pasku przedstawiony jako sedzia, ktorym nie jest natemat.pl/245861,kim-jest-adam-tomczynski-kandyduje-do-sn-ciagnie-sie-za-nim-afera
2. Prof. Łabno, o której warto poczytać tu oko.press/prawnicy-zbojkotowali-ankiete-konstytucyjna-pis-z-co-najmniej-102-osob-do-ktorych-ja-wyslano-odpowiedzialo-zaledwie-14-w-tym-kilka-zwiazanych-z-pis/

W tej sytuacji dosc latwo wyrobic sobie zdanie, kto ma rację w sporze.

Was temat interesuje?


--
"Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
Obserwuj wątek
  • renia266 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 14:22
   Rację ma SN w tym sporze. Ziobro i PIS powinien wyrok wykonać. Inaczej będzie wielki bajzel i znowu pozycja Polski w UE spadnie.
   Co jednak nie zmienia faktu, ze ja nie trawie sedziow wiecujących i politykujących i generalnie jako taką reformę sądownictwa popieram. Ale nie to co widzimy. Obecnie uważam, ze wszyscy członkowie neoKRS powinni zrezygnować i postawić Ziobre przed faktem dokonanym. Pan Mitera rzecznik KRS, prawicowy ale już mówi, ze on wyrok uznaje. I tak powinni zrobić wszyscy. I wtedy będzie okazja ten syf posprzątać i dać prawnikom, sędziom wreszcie normalnie pracować.
   • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:58
    Dyżurny argument michnikowszczyzny od początku lat 90. "Należy reformować, ale nie tak". Platforma by Wam zrobiła porządną reformę sądownictwa, gdyby społeczeństwo dało Platformie szansę na stworzenie rządu
    • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:02
     Tisz, prosze choc raz podaj jakies argumenty. Nie dylko wyzwiska. Albo kodzaże, albo PO, albo MIchnik. A tak cos w temacie???

     --
     "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
   • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:29
    "reformę sądownictwa popieram"

    To trzeba było reformować jak opozycja rządziła. To naprawdę nie wina Kaczora, ze tylu składało deklaracje, ale nikt nic nie zrobił. Opozycja się sama podłożyła - społeczeństwo w końcu zrozumiało, że jedyną osobą, która naprawdę coś zrobi jest Kaczor. Spróbujcie to teraz odkręcić, wytłumaczyć ludziom smile
   • stasi1 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:49
    Mitera tak stwierdził ale później dodał o ile nie znajdą się dowody że tego nie trzeba uznawać. Ziobro powiedział że nie trzeba więc pewnie Mitera też teraz tak twierdzi
  • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 14:26
   gaskama napisała:

   > Myślę, że temat przeciętnego Kowalskiego nie interesuje za bardzo.

   Jak jest frankowiczem lub zamierza się kiedyś sądzić, to go interesuje.
   Na przykład ktoś się rozwiedzie, wyjdzie ponownie za mąż/ożeni się, a po trzech latach okaże się, że sąd, który dal rozwód nie był sądem i rozwodu nie było.
   No ale taką ofiarę Gersdorf jest w stanie ponieść w obronie praworządności tongue_out
    • mamdomek Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:46
     To nie jest kwestia uważania, tylko kwestia zapisów które każdy może przeczytać.
     Wczoraj słuchałem orzeczenia SN a potem już jednym uchem gości w TVN. Był borowski i jeszcze ktoś tam. I nawet Borowski w tym co mówił nie trzymał się faktów.

     SN wczoraj NIE stwierdził że sędziowie powołani przez KRS nie są sędziami. Bo to nie jest rola sądu. Od powoływania sędziów są odpowiednie procedury.

     SM wczoraj stwierdził, że:
     1. istnieje uzasadnienie podejrzenia, że sędziowie KRS zostali powołani niezgodnie z OBECNIE obowiązującym prawem, co czyni ich decyzje potencjalnie nieprawomocnymi czyli podważalnymi
     2. w związku z powyższym sędziowie powoływani przez obecną KRS niosą na sobie wątpliwość prawa do orzekania wyroków sądowych (co nie znaczy, że nie są sędziami)
     3. w związku z powyższym orzeczenia składów orzekających w których tacy sędziowie uczestniczą powinny być interpretowane w sposób następujący:
     a) w sprawach już zakończonych lub będących w toku do wczoraj, wyroki należy uznać za wydane zgodnie z prawem, ABY nie wprowadzać zamieszania szkodliwego dla obywateli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obywatel w przyszłości mógł się od takiego wyroku odwołać na normalnej drodze przewidzianej prawem
     b) w sprawach które się jeszcze nie rozpoczęły, tacy sędziowie nie powinny zasiadać w składach orzekających, ponieważ wówczas taki wyrok będzie mógł być uznany za z gruntu wadliwy (jest to wytyczna przede wszystkim dla sądów apelacyjnych, że takie wyroki maja automatycznie kasować i wznawiać rozprawy)
     c) w sprawach które toczyły się przed sądem dyscyplinarnym, WSZYSTKIE (byłe, obecne i przyszłe) orzeczenia uznaje się za niebyłe, ponieważ Izba Dyscyplinarna nie jest legalnym (umocowanym konstytucyjnie) sądem.

     Z tego wszystkiego wynika, że SN uznaje skład obecnej KRS za niekonstytucyjny (bo: nielegalnie przerwana kadencja poprzedniej KRS, wątpliwie poprawny sposób składania kandydatur oraz wyłaniania, niekonstytucyjna podległość KRS wobec władzy wykonawczej). Oraz że sędziowie powołani przez nową KRS nie mają prawa do orzekania przy czym od wczoraj nie mają tego prawa już bezwarunkowo.
     Nie jest to takie skomplikowane.

     I teraz co robi pis? Pis zgłasza sprawę do TK, który ABSOLUTNIE nie ma uprawnień do oceny pracy innych sądów w Polsce. TK jest wydzielonym trybunałem powołanym tylko i wyłącznie do jednego celu: do oceny PRZEPISÓW PRAWA czyli USTAW i aktów równoważnych, z Konstytucją. I to wyłącznie Konstytucją RP.
     TK nie ma nawet prawa do wtrącania się między TS w Strassburgu a polskie organa władzy.

     Pytanie do TK jest więc chwytem pod publiczkę która nic nie czai, chwytem marketingowym.
     SN jest najwyższym sądem w Polsce i jego orzeczenia oraz uchwały mogą być zmieniane lub uchylane wyłącznie przez niego samego. Za wyjątkiem takich (ewentualnie) decyzji, które uderzają w prawo unijne, które jest nadrzędne. Chodzi tu o Kartę Praw Podstawowych, Prawa Człowieka itp.
     • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 17:46
      Mnie to przekonuje. Ale zaraz sie dowiesz, ze to sa kodowe brednie, bo ... no i zadnego "bo" nie bedzie. Prakuje mi merytorycznych argumentow po stronie rzadu. Sama chec reformowania czego to za malo.

      --
      "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
      • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:10
       super.hetero.dyna napisał:

       > Trybunał Konstytucyjny jest powołany do rozstrzygania sporów kompetencyjnych po
       > między konstytucyjnymi organami państwa. Na przykład między SN a Prezydentem w
       > przedmiocie mianowania sędziów.

       Nie ma sporu prawnego związanego z mianowaniem sędziów. Wszyscy są zgodni, że sędziów mianuje Prezydent.

       S.
       --
       Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:26
         super.hetero.dyna napisał:

         > Skoro sędziów mianuje Prezydent, bezprzedmiotowe jest podważanie mianowanych pr
         > zez prezydenta sędziów.

         Nikt nie twierdzi, że wada prawna nie leży w mianowaniu sędziów przez prezydenta/ Problem jest za to z wyłanianiem kandydatów do mianowania. Prezydent nie ma prawa mianować kogokolwiek.

         Poza tym uchwała SN nie zajmuje się sędziami. Uchwała SN rozstrzyga kiedy obsada sądu jest należyta, a kiedy jest nianależyta.

         S.
         --
         Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
         • super.hetero.dyna Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 21:42
          Nie rozśmieszaj mnie swoimi nieudolnymi manipulacyjkami dla małorolnych. Dlaczego obsada sądu miałaby być nienależyta? Z powodu udziału sędziego, któremu SN odmawia uznania. I ty mi z miedzianym czołem wciskasz, że SN nie zajmuje się sędziami?
          • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 23:17
           super.hetero.dyna napisał:

           > Nie rozśmieszaj mnie swoimi nieudolnymi manipulacyjkami dla małorolnych. Dlacze
           > go obsada sądu miałaby być nienależyta? Z powodu udziału sędziego, któremu SN o
           > dmawia uznania. I ty mi z miedzianym czołem wciskasz, że SN nie zajmuje się sęd
           > ziami?

           SN nie zajmuje się odmawia uznania temu czy innemu sędzi. SN zajął się obsadzaniem składów sędziowskich.

           S.
           --
           Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • mamdomek Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:10
         Wiesz co to jest pranie pieniędzy przez mafię? Otóż kasa zarobiona na dziwkach, na prochach, na kradzieżach, jest wprowadzana do legalnego obiegu przez zakup jakiegoś Picassa, wynajęcie drogiego lokalu w centrum po zawyżonej cenie, w którym hula wiatr, zbudowanie itp.

         W prawie to tak nie działa, choć pis, będąc czymś na kształt powyższego, bardzo chciałby.
         Jeśli prezydent przyjął ślubowanie czy też powołał jakiegoś urzędnika czy sędziego na wniosek organu uprawnionego do wyłonienia kandydata, i ten organ wyłaniający wyłonił kandydata w sposób niezgodny z prawem, to sam proces powołania przez prezydenta nie "oczyszcza" kandydata z wad.
         Jeśli są oni wybrani, wyłonieni, wskazani z naruszeniem prawa, to po "poprawnym" powołaniu nadal są sędziami z piętnem bezprawnego wyboru.
         SN nie powiedział, że oni nie są sędziami. Są, bo zostali powołani, procedura dokonała się! Przynajmniej na tym etapie tak to należy interpretować.
         Ale SN miał prawo i uznał, że ich wybór został dokonany z naruszeniem prawa. A to czyni ich zdolności orzecznicze nieskutecznymi.

         Identyczna sytuacja zachodzi w TK, odzie orzekają sędziowie dublerzy a sama prezes TK została wyłoniona bez spełnienia warunków początkowych. Po prostu kolejna szara eminencja z ramienia prezesa, w piórkach legalnego urzędnika.
         • super.hetero.dyna Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:30
          Sama prezes Gersdorf przyznała, że mimo wątpliwości związanych z tzw. „dublerami”, wyroki TK wydane z ich udziałem są obowiązujące, więc Twoje rozumowanie jest fałszywe. Nie ma czegoś takiego, jak „nieskuteczność orzecznicza” sędziego.
          • mamdomek Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 15:54
           Sąd orzekając, kieruje się nie tylko zasadą "sprawiedliwości" ale także "dobra społecznego". Czyli czasami mniejszym złem lub większym dobrem. Bałagan jaki powstałby w wyniku nieuznawania tysięcy wyroków, byłby nie do ogarnięcia. Jeśli coś jest "umiarkowanie szkodliwe", to czasem lepiej postawić grubą kreskę niż w tym grzebać.
           Jeśli podsądny zasądzi wyrok niekorzystny skutecznie wykazując, że sędzia miał np prywatną motywację żeby go skazać, to taki wyrok się nie ostanie.
           Poza tym ja nie jestem prawnikiem i nie posługuję się prawniczym żargonem ani nie żongluję poprawnie prawniczymi definicjami.
           • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 16:35
            mamdomek napisał:

            Bałagan jaki po
            > wstałby w wyniku nieuznawania tysięcy wyroków, byłby nie do ogarnięcia. Jeśli c
            > oś jest "umiarkowanie szkodliwe", to czasem lepiej postawić grubą kreskę niż w
            > tym grzebać.
            > Jeśli podsądny zasądzi wyrok niekorzystny skutecznie wykazując, że sędzia miał
            > np prywatną motywację żeby go skazać, to taki wyrok się nie ostanie.
            > ja nie jestem prawnikiem i nie posługuję się prawniczym żargonem ani n
            > ie żongluję poprawnie prawniczymi definicjami.

            Nie chodzi o prawniczy żargon - nie ogarniasz meritum sprawy, bo piszesz:

            > Bałagan jaki po
            > wstałby w wyniku nieuznawania tysięcy wyroków, byłby nie do ogarnięcia. Jeśli c
            > oś jest "umiarkowanie szkodliwe", to czasem lepiej postawić grubą kreskę

            Przecież właśnie w tym rzecz, że izby SN 2 dni temu wywołały uchwałą absolutny chaos i otworzyły drogę do podważania wyroków, w których orzekał taki a nie inny sąd. To, że nie tyczy się to wyroków sprzed uchwały niewiele zmienia - zakwestionowani sędziowie będą orzekać dalej, bo raczej niewielu z nich zrezygnuje z orzekania, a zatem przyszłe wyroki będą obarczone hipotetyczną "wadą", że zwyczajnie są nieważne. Wyroki rozwodowe, spadkowe, dotyczące nieruchomości.

            • araceli Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 17:26
             dramatika napisał(a):
             > zakwestionowani sędziowie będą orzekać dalej, bo raczej niewielu z nich zrezygnuje z
             > orzekania, a zatem przyszłe wyroki będą obarczone hipotetyczną "wadą"

             Wniosek o wyłączenie sędziego. Nie ma powodów, żeby pozwalać uzurpatorom orzekać bo Piepuszka bo i się, że jak już po latach skamlenia w końcu pójdzie do sądu to trafi na trefnego sędziego.
             --
             Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
             • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 17:57
              araceli napisała:


              > Wniosek o wyłączenie sędziego.

              A jak wniosek będzie rozpatrywać sąd w składzie, który też jest nie-sędzią?

              > ć bo Piepuszka bo i się, że jak już po latach skamlenia w końcu pójdzie do sądu

              Widać, że nadal nie znasz swoich praw jako konsumentka, a taka z ciebie jewropejka big_grin Ja nie muszę chodzić do żadnego sądu, to bank jak ma problem niech sobie idzie i płaci wpisowe. Ja jedyne co muszę robić to wykonywać umowę zgodnie z prawem, czyli pomijając jej zapisy abuzywne.
              • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 19:41
               dramatika napisał(a):

               > araceli napisała:
               >
               >
               > > Wniosek o wyłączenie sędziego.
               >
               > A jak wniosek będzie rozpatrywać sąd w składzie, który też jest nie-sędzią?

               To będzie ten wniosek rozpatrywany przez skład nienależycie obsadzony.

               S.
               --
               Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
              • araceli Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 20:47
               dramatika napisał(a):
               > Widać, że nadal nie znasz swoich praw jako konsumentka,

               Dalej skamlesz teoretycznie.

               > Ja nie muszę chodzić do żadnego sądu, to bank jak ma problem niech sobie
               > idzie i płaci wpisowe. Ja jedyne co muszę robić to wykonywać umowę zgodnie z p
               > rawem, czyli pomijając jej zapisy abuzywne.

               To wykonuj - TEORETYCZKO big_grin


               --
               Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
               • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 09:15
                araceli napisała:


                > To wykonuj - TEORETYCZKO big_grin

                Ty nawet teorii nie ogarniasz.
                Oczywiście, ze wykonuję, a ty jesteś za durna aby samodzielnie ogarnąć, że z powodu tego, że wykonuję prawidłowo umowę czeka mnie pozew ze strony banku - a po prawdzie to już mnie pozwali, ale ponieważ wylosowali prokonsumencki sąd, to nie opłacili pozwu. Niemniej oczywiście będą próbować dalej, może uda im się wylosować sąd z neo-KRS, aby w razie czego potem podważać niekorzystny dla siebie wyrok. A mój ewentualny wniosek o wyłączenie sędziego wcale nie oznacza, że zostanie uwzględniony. Banksterzy dostali do łapki kolejne narzędzie manipulacji, ale wyj dalej o praworządności - na zdrowie.
                • araceli Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 10:32
                 dramatika napisał(a):
                 > Oczywiście, ze wykonuję,

                 Aha, aha - a świstak siedzi i zawija a te sreberka.
                 --
                 Emigrancka troska o ojczyznę:
                 araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
                 black_halo: Na zlosc tobie spale.
            • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 19:38
             dramatika napisał(a):

             > Przecież właśnie w tym rzecz, że izby SN 2 dni temu wywołały uchwałą absolutny
             > chaos i otworzyły drogę do podważania wyroków, w których orzekał taki a nie inn
             > y sąd.

             Kłamiesz. Uchwała dotyczy składów sądów, które będą orzekać po przyjęciu uchwały.

             S.
             --
             Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
             • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 09:23
              snajper55 napisał:

              > Kłamiesz. Uchwała dotyczy składów sądów, które będą orzekać po przyjęciu uchwał
              > y.

              NIe kłamię, bo nigdzie nie napisałam, że chodzi o podważanie już zapadłych wyroków. W sądach jednak jest mnóstwo spraw, które już się toczą, prowadzonych przez neo-sędziów, a ci sędziowie nie zrezygnują wszyscy z orzekania ani się sami nie będą wyłączać, więc to, że wyroki sprzed uchwały są bezpieczne, niewiele zmienia. Zagrożone są przyszłe wyroki i to wystarczy.
        • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:22
         super.hetero.dyna napisał:

         > Ależ jest, ponieważ SN podważa ważność prezydenckich nominacji.

         tu nie chodzi o podważanie prezydenckich nominacji, które zreszta sa formalnoscią tylko o wybór sędziów przez KRS         --
         nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
         • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:41
          mama303 napisała:


          > tu nie chodzi o podważanie prezydenckich nominacji, które zreszta sa formalnosc
          > ią tylko o wybór sędziów przez KRS

          Prawo do oceny, czy ustawa regulująca KRS jest zgodna z prawem, ma tylko trybunał konstytucyjny. TSUE tu nie ma nic do gadania, bo nie stoi wyżej niż konstytucja, a to ona reguluje kto zajmuje się w Polsce oceną legalności ustaw. Tym bardziej nie ma tutaj nic do gadania SN nawet w składzie kilku izb.
          Niemniej mleko się wylało i teraz wszystko zalezy od tego czy PiS zastosuje francuski sposób rozprawiania się z sądami, które nie respektują orzeczenia TK - innego sposobu nie ma. Ta uchwała to po prostu prowokacja, aby PiS wyciągnął ciężkie działa, w konsekwencji czego będzie można już na legalu wyć o dyktaturze.
          • sumire Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 13:15
           Histerika, chyba nie sądzisz, że Jarosława trzeba prowokować. Wystarczy sobie obejrzeć jego ostatnie zachowania w Sejmie. On leje na wszelkie ruchy sądów, UE czy nawet samej Trójcy Świętej. Dość typowe dla satrapów, zwłaszcza takich, którzy wiedzą, że nikt ich nie rozliczy. Pliz. Nie rozbawiaj nas.
          • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 13:24
           dramatika napisał(a):


           > Prawo do oceny, czy ustawa regulująca KRS jest zgodna z prawem, ma tylko
           > trybunał konstytucyjny.

           ale nie wiadomo czy wybór jest zgodny nawet z ustawą pisowską bo nie ma list poparcia.


           --
           nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
           • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 15:04
            mama303 napisała:


            > ale nie wiadomo czy wybór jest zgodny nawet z ustawą pisowską bo nie ma list po
            > parcia.

            Ustawa nie wymaga ujawnienia list poparcia. To było tylko orzeczenie sądu, że tę listę należy traktować jak informację publiczną. To, że PiS łamie prawo nie stosując się do tego wyroku nie zmienia faktu, że formalnie neoKRS jest legalna. Ostatecznie potwierdził to wyrok TK
            www.newsweek.pl/polska/polityka/trybunal-konstytucyjny-legalizuje-nowa-krs-wstyd/fdr62g2
            i tylko TK ma kompetencje by to oceniac. I naprawdę nie ma najmniejszego znaczenia czy uznamy TK za "pisowski" czy nie i czy cały ten sysyem uznamy za sprawiedliwy czy nie - jest jaki jest i albo się do niego stosujemy, albo nie.
            Meritum sporu między SN a rządem polega na tym, że sądy nadal chcą się same wybierać między sobą, a rząd chce sędziów wybierać sam - co zapewnia mu ustawa. Dlatego neosędziowie nie są "niezależni", bo pośrednio wybrani przez polityków, a nie przez "kastę".
            I wszystko byłoby OK, nawet wydanie uchwały z naruszeniem prawa, powiedzmy w imię wyższego dobra publicznego, gdyby w Europie istniała powszechna zasada, że sędziowie wybierają się sami we własnym gronie. Tymczasem nie ma takiej zasady, w Niemczech sądy są wybierane przez polityków.
      • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:20
       super.hetero.dyna napisał:

       > Trybunał Konstytucyjny jest powołany do rozstrzygania sporów kompetencyjnych po
       > między konstytucyjnymi organami państwa. Na przykład między SN a Prezydentem w
       > przedmiocie mianowania sędziów.

       SN nie mianuje sędziów, co Ty bredzisz?
       --
       nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
       • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:28
        mama303 napisała:

        > super.hetero.dyna napisał:
        >
        > > Trybunał Konstytucyjny jest powołany do rozstrzygania sporów kompetencyjn
        > ych po
        > > między konstytucyjnymi organami państwa. Na przykład między SN a Prezyden
        > tem w
        > > przedmiocie mianowania sędziów.
        >
        > SN nie mianuje sędziów, co Ty bredzisz?

        Nie mianuje i nie chce mianować. Więc żadnego sporu nie ma.

        S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • super.hetero.dyna Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 21:51
         Spór jest oczywisty. Nie dotyczy tego, kto mianuje sędziów, tylko tego, czy sędziowie mianowani przez prezydenta są mianowani skutecznie. To znaczy tego, czy kompetencje prezydenta obejmują mianowanie sędziów co do których SN ma wątpliwości. To znaczy, czy SN upoważniony jest do recenzowania prezydenckich nominacji.
         • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 21:57
          super.hetero.dyna napisał:

          > Spór jest oczywisty. Nie dotyczy tego, kto mianuje sędziów, tylko tego, czy sęd
          > ziowie mianowani przez prezydenta są mianowani skutecznie. To znaczy tego, czy
          > kompetencje prezydenta obejmują mianowanie sędziów co do których SN ma wątpliwo
          > ści. To znaczy, czy SN upoważniony jest do recenzowania prezydenckich nominacji

          Nie, nie chodzi o skuteczność mianowania osób przez prezydenta, bo tu nikt nie ma żadnych wątpliwości. O tym mów i konstytucja.

          S.
          --
          Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
          • mamdomek Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 15:59
           Oczywiście że nie. Chodzi o to, czy nominaci zostali wybrani prawidłowo i czy ci którzy ich nominowali zostali wybrani prawidłowo.
           Prezydent miał tylko podpisać i zrobił to. Jego wina jest gdzie indziej - że nie zrobił tego wcześniej, wtedy kiedy także powinien. I za to będzie odpowiadał, nieuchronnie.
         • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:20
          super.hetero.dyna napisał:

          >To znaczy, czy SN upoważniony jest do recenzowania prezydenckich nominacji
          chyba przeceniasz role prezydenta w naszym kraju.
          --
          nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
    • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:35
     gaskama napisała:

     > Czyli uwazasz, ze SN złamał prawo?

     Osobiście uważam, że sytuacja, że rząd nie respektuje, nawet bezprawnego wyroku (ujawnienie list) jest niedopuszczalna. Nawet bezprawne wyroki trzeba wykonywać.
     Niemniej prawo jest dla ludzi, a nie dla jakiejś abstrakcyjnej idei praworządności - jeśli stan praworządności ma polegac na tym, że wygram sprawę z bankiem, a za 3 lata się okaże, że tym wyrokiem sobie mogę tyłek podetrzeć, bo sąd nie był sądem, to nie na tym polega walka z bezprawiem, jakiego dopuszcza się PiS nie ujawniając list.
     Rozgrywa się walka o stołki i władzę, gdzie zwykli ludzie robią za żywe tarcze.
  • ajaksiowa Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 14:38
   Interesuje,i od kilku dni zgłębiam temat i opowiadam się po stronie opozycji,ale nie wiem czy Kasta ma z tym jakiś związek?Chora jestem i głowa średnio mi pracuje😔

   --
   ,,Bo samotność to stan duszy a nie liczba osób na metr kwadratowy,,

   pomyślała Cauliflower
   • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:54
    "Interesuje,i od kilku dni zgłębiam temat i opowiadam się po stronie opozycji"

    Internautka tak "zgłębia temat", ze jej jedynym argumentem jest właśnie ten, że "zgłębia temat". Coś w stylu "naukowcy są zgodni". Zadziwiające są wyobrażenia opozycji na temat możliwości umysłowych swojego elektoratu
    • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:56
     Tisz, prosze cie o ... ty wiesz juz o co. Szukasz? Ja przegladam strony do rzeczy i kilka portlai prawicowych i nic. Tylko mowa o zdradzie, ale żadnych glosów od specjalistow w temacie.

     --
     "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • 45rtg Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 14:45
   gaskama napisała:

   > W tej sytuacji dosc latwo wyrobic sobie zdanie, kto ma rację w sporze.
   >
   > Was temat interesuje?

   Ja to bym chętnie przeczytał tę "ustawę kagańcową", bo to, że gazety desperują, że to Koniec Polski Niepodległej to akurat nic nie znaczy.
    • 45rtg Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:09
     bib24 napisała:

     > nic ci nie broni, ustawy są na stronie sejmu, te w toku też.

     To bardzo możliwe. Szkoda tylko, że skoro tam są tak drastyczne zapisy, to te zapisy nie są regularnie cytowane przez te źródła, które tak załamują ręce.
     • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:28
      45rtg napisał:

      > To bardzo możliwe. Szkoda tylko, że skoro tam są tak drastyczne zapisy, to te z
      > apisy nie są regularnie cytowane przez te źródła, które tak załamują ręce.

      problem w tym, że to dośc skomplikowany język prawniczy i sporo odniesien do poprzednich ustaw. Więc to nie jest zjadliwe dla przecietnego Kowalskiego i na tym bazuja zresztą media pisowskie
      --
      nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
     • maslova Re: Chaos sądowniczy w PL 26.01.20, 10:47
      45rtg napisał:

      > Szkoda tylko, że skoro tam są tak drastyczne zapisy, to te z
      > apisy nie są regularnie cytowane przez te źródła, które tak załamują ręce.

      Jak to nie? TVN24 regularnie cytuje zapisy tej ustawy i przedstawia opinie ekspertów w tej sprawie.
    • 45rtg Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:52
     mia_mia napisał(a):

     > A to od kiedy o a jest tajna? Czytaj

     Spoko, można. Tylko że sporo ludzi by chciało, żebym uwierzył, że ta ustawa jest taka straszna. Najprościej byłoby mi pokazać odpowiednie cytaty, a tu nic - mam wierzyć na słowo.
     • mia_mia Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:59
      Włącz TVP i trzej magistrowie powiedzą ci, że jest fantastyczna i bez wad.
      Dopóki sam nie przeczytasz i nie zrozumiesz lub nie uwierzysz osobie, której ufasz będziesz piłką kopaną przez jednych i drugich.
      • mamdomek Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:14
       Rado Maryja dociera wszędzie, do każdej nory w ziemi na terenie RP. TVN nie, bo multipleksy działają jakby chciały a nie mogły a satelitę nie każdy ma. A wiadomościami w Polsacie zarządza Gawryluk, żeby kontrolerzy państwowi się za bardzo do interesów Pana S. nie dobierały.
       Poza tym, jak wyjaśnić coś ludziom, którzy gubią wątek po drugim zdaniu? Komiks narysować?
     • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:39
      45rtg napisał:

      > Najprościej byłoby mi pokazać odpowiednie cytaty, a tu nic -
      > mam wierzyć na słowo.

      Najgorsze zapisy usunięto w poprawkach i teraz nie ma się do czego przypierniczyć tongue_out
     • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:31
      45rtg napisał:

      > Spoko, można. Tylko że sporo ludzi by chciało, żebym uwierzył, że ta ustawa jes
      > t taka straszna.

      nikt Ci pod nos nie będzie podstawiał. Nie chcesz nie czytaj, nie interesuj się. Kupe ludzi tak robi i żyje. Za jakis czas sie obudza jak w PRL i będzie płacz      --
      nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
  • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 14:52
   "Przedstawiam się jako obiektywny odbiorca różnych źródeł i przedstawiam swój skrajnie stronniczy pogląd"

   "Łatwo sobie wyrobić zdanie" - na podstawie Twojego zaangażowanego wpisu i specjalnie zestawionych zaangażowanych źródeł? Portal Tomasza Lisa oraz Oko.press związane ze środowiskiem Wyborczej to niszowe kodziarskie media.

   Innymi słowy zaangażowana zwolenniczka opozycji szuka naiwnych. Jeśli temat Kowalskiego interesuje, to sam sięgnie do źródeł w internecie zamiast dawać się prowadzić za rączkę kodziarzom
   • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:02
    To wklej mi proszę nazwiska sędziów konstytucjonalistów, ktorzy nie zgadzają sie z SN. To nie ironia, prosze serio.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
   • baltycki Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:04
    tiszantul napisała:

    > "Łatwo sobie wyrobić zdanie" - na podstawie Twojego zaangażowanego wpisu i spec
    > jalnie zestawionych zaangażowanych źródeł? Portal Tomasza Lisa oraz Oko.press z
    > wiązane ze środowiskiem Wyborczej to niszowe kodziarskie media.
    >
    Co tak pozno?
  • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:08
   "W tej sytuacji dosc latwo wyrobic sobie zdanie, kto ma rację w sporze"

   Na podstawie portalu Lisa, Oko.press i TVN-u? Przynajmniej od teraz wiemy, na czym polega "wyrabianie sobie zdania".
   i że "rację w sporze" ma TVN.
   Nawet na ematce mamy znakomicie przygotowane i bystre zwolenniczki opozycji, a Twój wpis niepotrzebnie obniża poziom
   • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:11
    Tisz, wklej proszę wypodzieci sędziów konstytucjonalistów nie uznajacych decyzji SN. Prosze. Chce wyrobic sobie obiektywna opinie.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
    • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:55
     gaskama napisała:

     > Tisz, wklej proszę wypodzieci sędziów konstytucjonalistów nie uznajacych decyzj
     > i SN. Prosze. Chce wyrobic sobie obiektywna opinie.

     Widzę, że rzeczywiście szukasz wiedzy, a nie bezproduktywnego internetowego prania po mordach.
     Wszystko się rozbija o wyższość orzeczeń TSUE nad konstytucją. TSUE kiedyś (wtedy ETS), jakieś 40 czy 50 lat temu wydał wyrok we własnej sprawie, że on stoi wyżej niż jakakolwiek ustawa krajowa, nawet zasadnicza, ale trybunały konstytucyjne poszczególnych państw europejskich po kolei uznawały, że konstytucje krajowe jednak stoją wyżej. Polska nie jest wyjątkiem.
     Sytuacja prawna jest więc taka, że istnieje "konsensus", że w sprawach ustrojowych konstytucje krajowe państw europejskich są najważniejsze, w innych sprawach najważniejsze jest prawo EU, nawet jeśli jest sprzeczne z ustawami krajowymi.
     TSUE wydał orzeczenie, ze neoKRS jest wątpliwa pod względem praworządności, ale o statusie powinien zdecydować sąd krajowy. No to zdecydował, najpierw wyrokiem w indywidualnej sprawie (i jako takim bez znaczenia), a teraz uchwałą. A problem z uchwałami jest taki, że mimo iż nie są źródłem prawa, to w praktyce sądy je respektują tak, jakby były źródłami prawa.
     Zatem jeden pisowiec z drugim mogą sobie grzmieć, że ta uchwała jest bez znaczenia - to nomen omen, bez znaczenia. Sądy będą ją respektować, po prostu. Ludzie sobie nie zdają kompletnie sprawy z wagi tej sytuacji - to jest totalny armageddon. Neo-sędziowie na pewno nie będą rezygnowali z orzekania, więc istnieje prawdopodobieństwo totalnego chaosu. Czyli, tak jak pisałam, zwykli ludzie są żywą tarczą w tej walce o władze.
     • livia.kalina Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 00:17
      Troje sędziów z SN, wybranych przez neo krs: Małgorzata Manowska, Beata Janiszewska i Marcin Krajewski zrezygnowali z orzekania w piątek w Izbie Cywilnej SN.

      natemat.pl/297459,sa-efekty-orzeczenia-sn-sedziowie-wybrani-przez-neo-krs-odroczyli-rozprawe
      --
      super_hetero_dyna:
      "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
   • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:11
    O wlasnie na TVP INFO kolejny ekspert sie wypowiada, prof. Szczerski. Ale one jest politologiem. Jak sie decyduje opcja uciecia mi nogi, to ide do kolejnego ortopedy chirurga, nie do dentysty. Czekam na wypowiedzi profesorow prawa, konstytucjonalistow. Magister prawa, ktorego nie chcieli przyjac na studia doktoranckie, bo nie mial wystarczajacej wiedzy tez nie jest dla mnie autorytetem.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • triss_merigold6 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:35
   Rozkminiłam o co chodzi od poziomu podpisów pod listami poparcia dla członków KRS i wróżę że burdel się dopiero zacznie. Każda strona niezadowolona z wyroku lub orzeczenia będzie je kwestionować, jeśli tylko będzie dysponować odrobina determinacji i kasy. Do tego dochodzą podmioty zagraniczne chociażby w sporach z obszaru kpa czy pzp, uzbrojone na bogato w kancelarie. Jeśli ktoś dotąd narzekał na przewlekłość postępowania sądowego, to dopiero teraz zobaczy czym naprawdę potrafi być paraliż sądów. I nie zapominajmy o kwestionowaniu prawomocności egzekucji na podstawie wydawanych wyroków i orzeczeń.
   Straty dla Skarbu państwa, firm, obywateli będą gigantyczne.
   • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:43
    "Straty dla Skarbu państwa, firm, obywateli będą gigantyczne"

    Od pięciu lat ten uporczywy czas przyszły, a katastrofy jak nie było, tak nie ma. Opozycja zdążyła się upodobnić do świadków Jehowy, chociaż świadkowie Jehowy są mniej natarczywi w swoich opowieściach o bliskiej apokalipsie
    • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 15:50
     Jak na razie od pięciu lat dochodu Skarbu Państwa pięknie rosną, ale co innego opozycji pozostało niż czekać aż to się skończy? Będzie katastrofa, wielka katastrofa już wkrótce - zapowiadali w 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i zapowiadają w 2020. Społeczeństwo słucha, ale żadnej katastrofy nie dostrzega. Dlaczego nie dostrzega? Bo ludzie nie mają pojęcia, ze jest im źle. Naiwnie wierzą, ze jest normalnie, a czasem nawet dobrze. Rolą opozycji jest budzić, budzić ten ciemny tłum, otwierać oczy niedowiarkom
     • barbibarbi Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:50
      To nie ma tak z dnia na dzień. Katastrofa będzie, inflacja już szaleje, poziom inwestycji przedsiębiorstw spada, co już wycenił rynek obniżając wartość naszej waluty. Tani złoty, cały import automatycznie droższy i tak właśnie inflacja się nakręca, zmniejszy się potencjał Polski w negocjowaniu kasy z Unii i będziemy w d..pie. Za kilka lat za swojego pińcsetplusa sobie kupisz galoty i pampersy na wypadek sraczki ze strachu, a jak rolnikom zabiorą dopłaty unijne (z TEJ wstrętnej Unii), to będzie łolaboga i najazd kombajnami (kupionymi z funduszy z TEJ obrzydliwej obcojęzycznej Unii) na NOwogrodzką.
  • pola84 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:16
   Nie wiem czy większym problemem nie są konsekwencje, które ten "spór" wywoła. Wątpię by większość społeczeństwa chciała naprawdę się dowiedzieć o co w nim chodzi, a PiS idealnie posługuje się argumentem potrzeby reformy sądownictwa (która niewątpliwie istnieje). Pytanie jak zareaguje Unia, jak zareagują inwestorzy, jak zareaguje rząd. Chyba się tego najbardziej boję.
   • gaskama Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:21
    Eeee, jak zareaguje rzad, to wiadomo. Wlasnie nasz historyk bankowiec powiedzial, ze decyzja SN (60 sedziow) jest niezgodna z konstytucja.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
   • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 16:40
    Społeczeństwo wiedziało, ze trwa reforma sądownictwa i udzieliło PiSowi demokratycznego mandatu do jej kontynuowania.

    "Pytanie jak zareaguje Unia"

    Coś czuję, ze Unia karę nie da deseru, a może nawet będzie szlaban na klocki lego. Czym prędzej trzeba przeprosić Unię, bo inaczej nici z wyjścia do makdonalda w sobotę

    "jak zareagują inwestorzy"

    Rząd PiS właśnie sprzedał obligacje z ujemnym oprocentowaniem, innymi słowy zagraniczni inwestorzy płacą państwu polskiemu za możliwość bezpiecznego przechowania pieniędzy.

    "Chyba się tego najbardziej boję"

    Od pięciu lat opozycja próbuje wywołać strach w społeczeństwie i nic. Widocznie ludzie już nie są tacy strachliwi jak kiedyś. Swoją drogą to ciekawy chwyt opozycji. Jeśli to oni "czegoś się boją" - jest to argument umacniający ich stanowisko. Natomiast jeśli zarzucają PiSowi, że czegoś się boi - jest to argument przeciwko PiSowi
   • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:25
    super.hetero.dyna napisał:

    > Czy ktoś wie, w jakim składzie obradował Sąd Najwyższy, a jeśli było to Zgromad
    > zenie Ogólne, to czy zgodnie z ustawą, wzięło w nim udział przynajmniej 2/3 z k
    > ażdej z pięciu izb?

    SN obradował w składzie trzech izb. Nie, nie było to Zgromadzenie Ogólne.

    S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
    • super.hetero.dyna Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:28
     Wobec tego zachodzi pytanie, na jakiej podstawie prawnej zebrał się ten skład, bo w ustawie o Sądzie Najwyższym takiego składu chyba nie przewidziano. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić wskazując odpowiedni zapis.
     • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 19:22
      super.hetero.dyna napisał:

      > Wobec tego zachodzi pytanie, na jakiej podstawie prawnej zebrał się ten skład,
      > bo w ustawie o Sądzie Najwyższym takiego składu chyba nie przewidziano. Jeśli s
      > ię mylę, to proszę mnie poprawić wskazując odpowiedni zapis.

      Na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym, oczywiście.

      "Art. 83. § 1. Jeżeli w orzecznictwie sądów powszechnych, sądów wojskowych lub Sądu Najwyższego ujawnią się
      rozbieżności w wykładni przepisów prawa będących podstawą ich orzekania, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego lub Prezes Sądu Najwyższego może, w celu zapewnienia jednolitości orzecznictwa, przedstawić wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego Sądowi Najwyższemu w składzie 7 sędziów lub innym odpowiednim składzie."

      prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000005/U/D20180005Lj.pdf

      S.
      --
      Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
       • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:31
        super.hetero.dyna napisał:

        > A jakich to rozbieżności w wykładni przepisów, ujawnionych w orzecznictwie doty
        > czyło posiedzenie?

        Rozbieżności co do prawidłowego obsadzania składów sędziowskich.

        S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
         • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 23:27
          super.hetero.dyna napisał:

          > Wskaż te rozbieżności. Rozbieżności w orzecznictwie, czyli przynajmniej dwie ro
          > zbieżne uchwaly sądów powszechnych, sądów wojskowych lub Sądu Najwyższego w spr
          > awie obsadzania składów sędziowskich.

          Rozbieżności nie muszą być rozbieżnościami między uchwałami. Mogą być to rozbieżności w wykładni prawa. Na przykład w wykładni prawa o należycie obsadzonych składach sądu. W takiej sytuacji może wkroczyć SN i zbadać sprawę oraz podjąć decyzję, aby wykładnie nie były rozbieżne.

          S.
          --
          Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
          • super.hetero.dyna Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 08:51
           Nie. Wyraźnie napisane jest - W ORZECZNICTWIE. Czego w tym słowie nie rozumiesz? Wykładnia rozszerzająca uprawnienia instytucji publicznych jest NIEDOPUSZCZALNA. Instytucje państwa działają na podstawie i W GRANICACH prawa.
  • zona_glusia Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:23
   gaskama napisała:
   > Wydaje mi się, że nie będąc kostytucjonalistą, trundo opowiedzieć się samemu po
   > ktoreś ze stron. Można tylko słuchać głosów autorytetów.
   Niekoniecznie. Wystarczy się zastanowić. W tej sprawie ma rację ten, kto nie ukrywa niczego. I tak dochodzimy do poruszanego wielokrotnie na forum tematu, czyli list poparcia członków nowego KRS, których kancelaria sejmu nie chce pokazać mimo wyroku sądu. Ponieważ nie chce ich ujawnić a publicznie wiadomo, że jeden pan poparł sam siebie, innemu wycofano poparcie, co do innych też można podejrzewać, że nie mają wymaganych podpisów, to KRS nie została wybrana legalnie i nie jest legalna i nie ma prawa podejmować decyzji i mianować sędziów.
  • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:26
   Trzeba przyznać opozycji, ze nawet w roku 2020 potrafią przyciągać całkiem nowych zwolenników, i to od razu bardzo zaangażowanych. W tym wątku co najmniej dwa nowe nicki. Gratuluję opozycji.
   Z drugiej strony - stara gwardia się wykrusza, a przynajmniej nie pisze w wątkach, w których udzielają się nowe nicki
   • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 19:19
    tiszantul napisała:

    > Trzeba przyznać opozycji, ze nawet w roku 2020 potrafią przyciągać całkiem nowy
    > ch zwolenników, i to od razu bardzo zaangażowanych. W tym wątku co najmniej dwa
    > nowe nicki. Gratuluję opozycji.
    > Z drugiej strony - stara gwardia się wykrusza, a przynajmniej nie pisze w wątka
    > ch, w których udzielają się nowe nicki

    Mimo że stara, to może mądrzeć. Może mieć dość bronienia pedofilów czy sprzedajnych polityków, niszczących Polskę.

    S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
   • mama303 Re: Chaos sądowniczy w PL 25.01.20, 12:40
    tiszantul napisała:

    > Trzeba przyznać opozycji, ze nawet w roku 2020 potrafią przyciągać całkiem nowy
    > ch zwolenników, i to od razu bardzo zaangażowanych. W tym wątku co najmniej dwa
    > nowe nicki. Gratuluję opozycji.

    ależ Ty jednak dzieciak jesteś. Tak sobie poujadasz na byle temat byleby poujadać. Jak z merytotyką nie za dobrze to tzreba chociaz poujadać smile
    Prawda jest taka że co bardziej ogarniety sędzia odsunie się teraz od orzekania, Zostana same pieski
    --
    nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę...
  • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:31
   Czy w związku z tym nie warto by było zorganizować wielkiego protestu ulicznego? Wiecie, takiego żeby zrobił wrażenie w Europie i na całym świecie. Może Marsz Dwóch Tysięcy Tóg? Podrzucam pomysł opozycji
  • tiszantul Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:39
   To przechodzi ludzkie pojęcie. Mam nadzieję, ze Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD, Akcja Demokracja, ruch Wolność Równość Demokracja Mateusza Kijowskiego i stowarzyszenie Tarcza pułkownika Mazguły zorganizują protest uliczny
    • 1elka26 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:57
     To, co wyprawia SN w chwili obecnej to karykatura norm demokracji i wartosci europejskich o których tak dużo mówią tzw. "obrońcy demokracji". Można stwierdzić że część środowiska sędziowskiego pokazała jak rozumie trójpodział władzy.
     Dobrze zachowanie sędziów SN i to tylko części sędziów skomentował prof. Kleiber:
     "Moje wrodzone zaufanie do sędziów jest teraz silnie podważone. Konsekwencje tych decyzji sędziów mogą być szkodliwe dla całego społeczeństwa. Oczekuję od osób na ważnych stanowiskach by brały odpowiedzialność za konsekwencje swoich decyzji".

     Niestety, SN uwierzył, że jest ponad Konstytucją, demokracją, prezydentem a zwłaszcza ponad narodem.
     Wygląda więc na to że, ustalono boskość Senatu, nieważność Sejmu, wadliwość Prezydenta i najwyższość Sądu. Wydaje się, że także zbędność obywatela.
     Brak decyzji w sprawie zimy.
     • tanebo2.0 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 19:02
      Nie to co wy wyprawiacie to demontaż państwa. Państwo bez sądów nie istnieje. I myślę że wkrótce wasi wyborcy to zrozumieją...

      --
      Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
      • taniarada Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:35
       tanebo2.0 napisał:

       > Nie to co wy wyprawiacie to demontaż państwa. Państwo bez sądów nie istnieje. I
       > myślę że wkrótce wasi wyborcy to zrozumieją...
       >
       Chrzanicie obywatelu.
       Izba Dyscyplinarna SN usunęła dotąd z zawodu 6 sędziów-kryminalistów skazanych już przez inne sądy : złodzieja, oszustkę, damskiego boksera, kierowcę na bani itp, ale dla totalnych to jest : zawłaszczenie sądów przez PIS.
       • tanebo2.0 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:48
        Chrzanicie faszyści! Im mocniej zaciśniecie pięść tym więcej ziarenek piasku prześliźnie się wam między palcami. Suweren wal lubi bo ma robotę i nic się nie dzieje. Ale jeśli rozwalicie mu życie to będziecie jeszcze z wieżowców skakać...

        --
        Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
     • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 19:28
      1elka26 napisał(a):

      > To, co wyprawia SN w chwili obecnej to karykatura norm demokracji i wartosci e
      > uropejskich o których tak dużo mówią tzw. "obrońcy demokracji".

      Chcesz zabronić Sądowi Najwyższemu podejmowania uchwał?

      S.
      --
      Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
      • taniarada Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:26
       snajper55 napisał:

       > 1elka26 napisał(a):
       >
       > > To, co wyprawia SN w chwili obecnej to karykatura norm demokracji i wart
       > osci e
       > > uropejskich o których tak dużo mówią tzw. "obrońcy demokracji".
       >
       > Chcesz zabronić Sądowi Najwyższemu podejmowania uchwał?
       >
       > S.
       I takie własnie pitolenie w koło Macieju. Blondyna zadowolona, bo 99,8% narodu nie rozumie, a reszta z sekty togarzy jest tak zszokowana bbbełkotem i zamarła.Co ona powiedziała? Jako uważny słuchacz zrozumiałem, że Ona, ta blondyna ma mnie w rzyci , ja nie jestem jakimś śmiesznym "suwerenem" i ona tu rządzi wraz z 60 rozbójnikami .
       • snajper55 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:30
        taniarada napisał(a):

        > Co ona powiedziała? Jako uważny słuchacz zrozumiałem, że Ona, ta blondyna ma mn
        > ie w rzyci

        Mylisz się. Ona o tobie w ogóle się nie wypowiadała. Możesz sobie co najwyżej o jej rzyci pomarzyć.

        S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • taniarada Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:49
         snajper55 napisał:

         > taniarada napisał(a):
         >
         > > Co ona powiedziała? Jako uważny słuchacz zrozumiałem, że Ona, ta blondyna
         > ma mn
         > > ie w rzyci
         >
         > Mylisz się. Ona o tobie w ogóle się nie wypowiadała. Możesz sobie co najwyżej o
         > jej rzyci pomarzyć.
         >
         > S.
         Doskonale to podsumował prawnik Tomek Rzymkowski : Nie pamiętam takiej sytuacji, by 60 sędziów, bo tylu zgromadziło się na sali rozpraw Sądu Najwyższego, sędziów zasiadających w trzech Izbach (przedstawiciele dwóch Izb nie zostali dopuszczeni do tego posiedzenia SN w wybrakowanym składzie) podjęło uchwałę. (…) Mamy postanowienie SN, które idzie na ostrą konfrontację nie tylko z władzą ustawodawczą, ale również z wykonawczą, ale również, co najbardziej zadziwia, ze znaczącą częścią środowiska sędziowskiego. Jeśli prześledzimy to, czego dotyczy to postanowienie, to jest to postanowienie, które rozbija polski wymiar sprawiedliwości. Z punktu widzenia konstytucji, z punktu widzenia państwa praworządnego, tej uchwały de facto nie ma, bo gdyby ją uznać to mamy sytuację państwa bezprawia, gdzie SN w składzie nieregulaminowym orzeka na podstawie wyroku, który jest interpretowany w oderwaniu od rzeczywistości. Uważam, że tego postanowienia, tej uchwały SN dzisiaj po prostu nie ma. Mieliśmy do czynienia z bardzo spektakularnym happeningiem – podkreślił Tomasz Rzymkowski.
         • tanebo2.0 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:53
          I co im zrobicie? Nic! nawet jeśli lać będziecie na to że system sądowniczy poszedł w dzazgi to firmy zagraniczne nie będą inwestować w takim kraju a utraty roboty suweren wam nie daruje!!!

          --
          Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
         • dramatika Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 21:13
          taniarada napisał(a):

          > Uważam, że tego postanowienia, te
          > j uchwały SN dzisiaj po prostu nie ma.

          Facet może sobie uważać co chce, ba, nawet sam Jarek może się oburzać - to bez znaczenia. Sądy bedą tę uchwałę respektować, tak jak każdą. Uchwały SN dla sądów powszechnych to nienaruszalna świetość, ponieważ jak się nie zastosują, to grozi im uchyłka (uchylenie wyroku w wyższej instancji) i brak awansu.
          "Nowi" sędziowie na pewno nie będą się powstrzymywać od orzekania, więc będą sytuacje, że cwaniacy po przegranych sprawach (np banksterzy) będą się powoływać na to, ze sąd nie był sądem zgodnie z uchwałą taką i taką, więc wyrok nie obowiązuje. Co tam banksterzy i cwaniacy - frankowicze z ośmioma pałacami na wynajem. Mówimy o sprawach spadkowych, rozwodowych, dotyczących statusu nieruchomości. Przynajmniej wyborcy PO i lewicy przyjmą na klatę, że po paru latach ich rozwód jest nieważny - czego się nie robi dla walki o "praworządność".
      • bistian Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:35
       snajper55 napisał:

       > 1elka26 napisał(a):
       >
       > > To, co wyprawia SN w chwili obecnej to karykatura norm demokracji i wart
       > osci e
       > > uropejskich o których tak dużo mówią tzw. "obrońcy demokracji".
       >
       > Chcesz zabronić Sądowi Najwyższemu podejmowania uchwał?
       >
       > S.


       Nie, Elka jest nieszczęśliwa, bo musi coś napisać, takie ma zadanie, a nie ma nic sensownego do powiedzenia.
       Pewno poleciała z tego żalu napić się wody po ogórkach albo do parku dać się nakarmić przez kaczki big_grin
     • taniarada Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 20:30
      1elka26 napisał(a):

      > To, co wyprawia SN w chwili obecnej to karykatura norm demokracji i wartosci e
      > uropejskich o których tak dużo mówią tzw. "obrońcy demokracji". Można stwierdz
      > ić że część środowiska sędziowskiego pokazała jak rozumie trójpodział władzy.
      > Dobrze zachowanie sędziów SN i to tylko części sędziów skomentował prof. Kleibe
      > r:
      > "Moje wrodzone zaufanie do sędziów jest teraz silnie podważone. Konsekwencje ty
      > ch decyzji sędziów mogą być szkodliwe dla całego społeczeństwa. Oczekuję od osó
      > b na ważnych stanowiskach by brały odpowiedzialność za konsekwencje swoich decy
      > zji".
      >
      > Niestety, SN uwierzył, że jest ponad Konstytucją, demokracją, prezydentem a z
      > właszcza ponad narodem.
      > Wygląda więc na to że, ustalono boskość Senatu, nieważność Sejmu, wadliwość Pre
      > zydenta i najwyższość Sądu. Wydaje się, że także zbędność obywatela.
      > Brak decyzji w sprawie zimy.
      A dzisiaj wiemy jedno - sędziowie, którzy z własnej inicjatywy stali się przestępcami bezczelnie łamiąc prawo - nie mają prawa uciekać się pod ochronę prawa.Mafii nie tylko nie należy powierzać żadnej władzy,
      ale nawet ani jednej starej kozy.
      Człowieku, nie głosuj na platformę, a przeżyjesz.
    • roks30 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 19:17
     Życzę wszystkim głosującym na PiS żeby wygrali sprawy w sądach gdzie w składzie mieli sędziów wybranych przez neo KRS i żeby Ci z którymi wygrali na tej podstawie unieważnili te wyroki. Może wtedy coś by do nich dotarło.
   • tanebo2.0 Re: Chaos sądowniczy w PL 24.01.20, 18:52
    Zorganizują to przedsiębiorcy którzy nie założą spółki, kobiety które nie dostaną alimentów, pracownicy którzy nie dostaną zaległych wypłat i spadkobiercy nie dostaną spadków...

    --
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.