Dodaj do ulubionych

Okropny ból szczęki

30.04.20, 20:13
Dziewczyny pomocy..
W poniedziałek zaczęła męża pobolewać szczęka co jakiś czas, tak od dolnych zębów z promieniowaniem do gardła. We wtorek kilka takich napadów.
W środę siła bólu wzrosła - ból dolnego kwadratu policzka prawego. Promieniowanie do gardła, ucha ale najbardziej przy zębach tylnych. Udało mi się ubłagać naszego dentystę o przyjęcie od ręki. Wyglądał, obstukał, zrobił zdjęcie. Nic, bez ubytku bez ropy. Jedynie ale to gdybanie - nie do końca wyrżnięta ósemka niedaleko nerwu w żuchwie, Zalecił ketonal i obserwację kilka dni.
Wieczorem jeszcze jeden napad taki 15 minutowy i o dziwo noc bez bólu.

Dziś po wstaniu ból wrócił i w zasadzie trwa nieustannie.
Żadne leki przeciwbólowe nie pomagają. Minimalną ulgę przynosi picie zimnej wody lub wciąganie zimnego powietrza. Wczoraj pomagała mrożonka przy policzku, dziś już nie.
Mąż akurat miał dziś dyżur w pracy bo jest na zdalnej ale nie był w stanie pojechać. Ból okropny już nie napadowy a stały.
Wygląda to na może jakąś neuralgię bo. Leki zwykłe nie pomagają ani ketonal ani nimesil

Ciepło pogarsza ból. Trudno jeść. Do tego zamrożona służba zdrowia i majówka.
Zastanawiałam się nad nerwem trójdzielnym ale podobno przy tym pomaga ciepło i bólu jest też wyżej. Jemu tak do jedzą do linii nosa.
Jest też zespół bólowy skroniowo-żuchwowy. Może to?
Daję mu witaminy z grupy B. Smaruje te bolące zęby żelem Elmex ale to chyba za mocny ból na nadwrażliwość zębów. No i zimne mu pomaga.

Zastanawiam się co to jest. Jaki lekarz? Neurolog?
Pewnie łatwo nie będzie się dostać. Co jeszcze doraźnie może pomóc?

Spotkałyście się z takim czymś?
Obserwuj wątek
    • jagoda2 Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 21:33
      Ja miewałam takie bóle, kiedy obumierały mi nerwy w zębach. Też nie wiadomo było, skąd ten ból, dopiero po czasie, często po latach, okazywało się podczas leczenia kanałowego, że jakiś ząb jest martwy, nerw "sobie" obumarł. Zdjęcie rtg tego nie wykaże.
      Ból jest bardzo przenikliwy i taki jak opisujesz: czasem nagłe, przeciągłe ukłucie, czasem boli przez kilka godzin non stop. Współczuję bardzo, bo wiem, że potrafi bardzo boleć.
    • aandzia43 Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 21:38
      Rąbie bez przerwy albo z nagła nie wiedzieć czemu i zimne przynosi ulgę to pulpitis czyli zapalenie miazgi zęba. Ile zębów objęło zdjęcie? Czasem boli na górze, a ząb przyczynowy jest na dole. Współczuję mężowi.

--
      "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
      • aandzia43 Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 23:48
        Zrób domowe badanie żywotności miazgi. Weź kawałek lodu w pęsetę i dotykaj po kolei do zębów z podejrzanego obszaru. Jak będzie przykre odczucie, lekki ból który mija po chwili, to znaczy że ok, ząb żywy i reaguje prawidłowo. Jak nie boli albo wręcz jest ulga w bólu to ząb podejrzany. Opukaj mu jeszcze raz wszystkie zęby, sprawdź reakcję na opukiwanie. I udaj się do dentysty z gotową diagnozą smile Tylko nei wiem gdzie w weekend majowy sad

--
      • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 11:04
        aandzia43 napisała:

> Rąbie bez przerwy albo z nagła nie wiedzieć czemu i zimne przynosi ulgę to pulp
        > itis czyli zapalenie miazgi zęba. Ile zębów objęło zdjęcie? Czasem boli na górz
        > e, a ząb przyczynowy jest na dole. Współczuję mężowi.
        >

Wszystkie zęby
    • satur9 Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 21:53
      Nie dostaniesz żadnej pomocy przed końcem świętej polskiej "majówki", więc polecam tylko naproxen w postaci Aleve albo czegoś zastępczego z apteki. Będzie potrzeba dużo i rozpieprza to żołądek, więc przygotuj się również na to.
    • leni6 Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 23:19
      Jeśli jest taka zależność że jak pije coś ciepłego to zaczyna boleć/ bardziej boli to pewnie jest to zapalenie miazgi. Miałam taka sytuację, dentystka uparcie twierdziła ze to niedawno leczona siódemka, ale jej zrobienie nic nie pomogło. Sama wytypowalam ząb i poszłam do innego dentysty, ząb z plombą, ale ani na wierzchu ani na RTG nic nie było widać, po otwarciu okazało się że ząb jest martwy, w środku stan zapalny.
    • spirit_of_africa Re: Okropny ból szczęki 30.04.20, 23:45
      Może być ta ósemka. Ja miałam taka do połowy wyrżnięta przez kilka lat dolna ósemkę. Któregoś dnia zaczęło mnie bolec - ucho, gardło, okolice zębów. Najoierw myślałam ze mnie przewiało, potem poszłam do dentysty. Pantomogram ok ale i tak mi dentystka wydłubala (dosłownie) ta 8. Okazało się ze była tam cysta która uciskała na nerw. Podobno to częste przy niewyrznietych ósemkach. Poszłabym tym tropem
    • gliminstory Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 00:57
      U mnie taki wędrujący po szczęce miedzy gardłem a uchem ból, który przeszedł w uporczywy, i byłam pewna że to zęby - okazał się zmasowanym atakiem wirusa który wcześniej często mi migdałki atakował ale nigdy aż tak mocno. Pomogła duża dawka neosine, groprinosin, później miesiąc entitis, coś tam jeszcze brałam, laryngolog pomógł.
      Innym razem zawianie, i zapalenie nerwu szyja-twarz, paskudnie bolało i długo nie przechodziło.

• sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 11:12
        Noc znów była spokojna. Po wstaniu znów bardzo boli. Tak jakby pozycja leżąca trochę pomagała. Z kolei od rana doszła jeszcze nadwrażliwość zębów. Nie wiem już czy w stronę zębów czy nerwu szukać.
        Będziemy próbować w poniedziałek dzwonić prywatnie do neurologa może przyjmie.
        • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 11:44
          Nie był przeziębiony ostatnio. Jedyne co było innego to od 6 tygodniu jest na zdalnej i pracuje na małym służbowym laptopie. Co wiąże się z pochyloną głową. Zastanawiam się czy to nie jakiś ucisk na nerw. Skoro na leżąco lepiej ale na leżąco w nocy.
          Teraz najbardziej boli czwórka u góry.
            • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 14:15
              Udało się dodzwonić do kuzynki dentystki na drugim końcu Polski. Zaleciła clindamecinum 600 mg. Twierdzi, , że jeżeli na zdjęciu widać niewyrżniętą ósemkę położenie poziomo blisko nerwu to mogą być z tego takie jazdy i stan zapalny. Ponieważ nie miała dostępu do recept zadzwoniłam na opiekę świąteczną powiedziałam co zleciła dentystka. Co prawda na dyżurze przepisali dalacin 300 mg 3 razy dziennie ale po konsultacji z kuzynką ma brać jednak 2 x 600 mg.
              Teraz zażył pierwszą dawkę oby to było to bo boli nieznośnie.
              Jutro kuzynka już przyśle kod na clindamecinum we właściwej dawce i zobaczymy. W środe ma termin do naszego dentysty. Czyżby czekało nas wycinanie tej ósemki?
                • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 15:52
                  46 lat. Nie, nie ma szczękościsku. Ósemka leży poziomo w dziąśle blisko jakiegoś nerwu. W tym momencie najbardziej boli górna czwórka. Przedtem tylne dolne. Plus promieniowanie do gardła i ucha.
                  • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 18:18
                    A jeżeli to stan zapalny i antybiotyk teoretycznie na to podziała to ile trzeba dawek, żeby była jakakolwiek poprawa? Chodzi mi o to by wiedzieć czy idziemy w dobrym kierunku.
                    Dopiero pierwsza dawka wzięta, w dodatku mężowi skoczyło ciśnienie chyba z bólu i leków przeciwbólowych.
                    Teraz najgorzej boli u góry czwórka.

Boże co za majówka koszmarna i jeszcze od miesiąca nie mogę kota z zapalenia gardła wyleczyć... Mam ochotę siąść i wyć
                      • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 18:56
                        gliminstory napisała:

> kot chory na zapalenie gardła którego nie możecie wyleczyć i te męża wędrujące
                        > po miękkich tkankach bóle?
                        > - jak dla mnie wirus.

Ale jaki wirus i co na niego?
                    • aandzia43 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 18:41
                      Jeśli antybiotyk jest tym, co może tu pomóc bo przyczyną bólu jest stan zapalny który da się zlikwidować antybiotykiem, to dopiero po jakichś dwóch dobach, może po półtorej będzie poprawa. Chłop stary, korzenie ósemki zakończyły wzrost dawno temu i tam nie ma już od dawna żadnych ruchów, to że leży ona sobie obok kanału żuchwy to nic nadzwyczajnego, ludzie żyją z tym do późnej starości bez sensacji. Dziwne że zrobiło się coś, co zdarza się mlodym gdy ich ósemki jeszcze rosną w kościach żuchwy i robią kuku.
                      Zrób z tą bolącą obecnie czwórką gorną to, co już radziłam: weź kawałek lodu i przyłóż do zęba.

--
                      • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 18:55
                        Właśnie go namawiam na test lodu😁. Wzbrania się bo go boli od samego myślenia.

Jaki wpływ może mieć pozycja horyzontalna, w której mu ewidentnie lepiej?

Ja wszystkie 8 przechodziłam ciężko. Często z Dalacinem. Tak ok 35 roku życia w końcu wyszła ostatnia. On dwie przeszedł średnio ale bez dużych stanów zapalnych, trzecia wyszła ok, a ta czwarta tak sobie leżała od lat. Oby trochę puściło. I będziemy dalej walczyć w przyszłym tygodniu
                    • pulcino3 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 19:39
                      Ja dostałam wstrząsu septycznego po końskiej dawce clindomycyny
                      U Twojego męża podejrzewam, że dzieje się to samo teraz

"Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

świąd skóry, rumień, pokrzywka, obrzęk warg i języka;
                      skóra może być blada i pokryta potem;
                      duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy, wodnisty katar;
                      nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha;
                      spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca;
                      zawroty głowy, „mroczki” przed oczami, bóle głowy, utrata przytomności.

Jak najwcześniejsze rozpoznanie anafilaksji i niezwłoczne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonu."

--
                      ...........................................................
                      Skąd tyle goryczy, czy wszystko można tłumaczyć nieudaną miłością?
                      • pulcino3 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 19:41
                        *Nie septycznego a anafilaktycznego, miało być.

U mnie też byłą akcja z bolącym nie do wytrzymania zębem.
                        Nie podwyższajcie dawki antybiotyku.

--
                        ................................................................
                        Uprzejmość tak mało kosztuje, a tak wiele można za nią kupić.
                        • sylwik7 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 19:52
                          pulcino3 napisała:

> *Nie septycznego a anafilaktycznego, miało być.
                          >
                          > U mnie też byłą akcja z bolącym nie do wytrzymania zębem.
                          > Nie podwyższajcie dawki antybiotyku.
                          >

Mamy zlecone 600 mg przez stomatologa i tak wziął. Ma ogólnie niewielkie nadciśnienie z dobranymi lekami.
                          Trochę skoczyło mu dziś ciśnienie 153/80 ale to jeszcze przed antybiotykiem. Myślę że w związku z bólem i nerwami.

Ma zalecane dużo pić przy antybiotyku, by przepłukiwać nerki i tak dużo pije bo to mu łagodzi ból.
                          Narazie nic się nie zmieniło od 15.00 kiedy wziął pierwszą dawkę ani na lepsze ani na gorsze.
                    • pulcino3 Re: Okropny ból szczęki 01.05.20, 19:44
                      sylwik7 napisała:

> A jeżeli to stan zapalny i antybiotyk teoretycznie na to podziała to ile trzeba
                      > dawek, żeby była jakakolwiek poprawa? Chodzi mi o to by wiedzieć czy idziemy
                      > w dobrym kierunku.
                      > Dopiero pierwsza dawka wzięta, w dodatku mężowi skoczyło ciśnienie chyba z bólu
                      > i leków przeciwbólowych.
                      > Teraz najgorzej boli u góry czwórka.
                      >
                      > Boże co za majówka koszmarna i jeszcze od miesiąca nie mogę kota z zapalenia ga
                      > rdła wyleczyć... Mam ochotę siąść i wyć

Chyba sor was dzisiaj czeka...

--
                      ---------------------------------------------------
                      i... telemark

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka