Dodaj do ulubionych

Trochę statystyki

23.05.20, 01:08

Dlaczego od całkowitej ilości osób zarażonych nie odejmuje się zmarłych i ozdrowieńców? Przecież ułatwiłoby to realny obraz rzeczywistej aktywności wirusa. Czemu to ma służyć, jak myślicie?
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 01:10
      pulcino3 napisała:

      > Dlaczego od całkowitej ilości osób zarażonych nie odejmuje się zmarłych i ozdro
      > wieńców? Przecież ułatwiłoby to realny obraz rzeczywistej aktywności wirusa. Cz
      > emu to ma służyć, jak myślicie?

      A sama nie możesz odjąć? Zresztą odejmuje się:

      www.worldometers.info/coronavirus/

      S.
      • pulcino3 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 01:16
        Ja mogę sobie odjąć, ale dlaczego w przekazie dla mas idą slupki w górę wciąż, a nie w dół ?
        • bialeem Re: Trochę statystyki 23.05.20, 03:39
          ponieważ akurat u nas słupki całościowe nie idą w dół. Niestety mocno fluktuują. Rozumiem, że umiejętności matematyczne na poziomie podstawowym w narodzie zanikły.
          • snajper55 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 04:49
            bialeem napisał:

            > ponieważ akurat u nas słupki całościowe nie idą w dół. Niestety mocno fluktuują
            > . Rozumiem, że umiejętności matematyczne na poziomie podstawowym w narodzie zan
            > ikły.

            Zanik umiejętności odejmowania powoduje, że ludzie się zadłużają.

            S.
        • snajper55 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 04:51
          pulcino3 napisała:

          > Ja mogę sobie odjąć, ale dlaczego w przekazie dla mas idą slupki w górę wciąż,
          > a nie w dół ?

          Ponieważ liczba zarażonych i liczba zmarłych cały czas będzie rosła. No, chyba, że przyjedzie Bashobora i będzie zmartwychwstawać.

          S.
          • b.bujak Re: Trochę statystyki 23.05.20, 15:15
            snajper55 napisał:


            >
            > Ponieważ liczba zarażonych i liczba zmarłych cały czas będzie rosła. No, chyba,
            > że przyjedzie Bashobora i będzie zmartwychwstawać.
            >
            > S.

            chyba rozpoczął swoją działalność we Francji wink
            16 maja odnotowano tam minus 141 nowych zakażeń a 19 maja ujemną ilość zmarłych,

            www.worldometers.info/coronavirus/country/france/
        • b.bujak Re: Trochę statystyki 23.05.20, 15:20
          pulcino3 napisała:

          > Ja mogę sobie odjąć, ale dlaczego w przekazie dla mas idą slupki w górę wciąż,
          > a nie w dół ?
          >

          bo epidemia w PL ciągle się rozwija, więc wszystkie słupki idą w górę, nawet ten z aktywnymi zakażeniami
    • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 02:36
      Pewnie dlatego, że Ministerstwo Zdrowia dwa razy na dobę publikuję liczbę nowych chorych i nowych zmarłych a liczbę osób wyzdrowiałych raz na dobę.
      • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 11:40
        To wymagałoby pewnego wysiłku. Np MZ publikuje pi południu ilość nowych przypadków, łączna ilość przypadkow i ilość zakażeń. Taki pismak w portalu typu interia musiałby:
        1. Sprawdzic ile było wyzdrowialych rano
        2. Od łącznej ilości zakażonych po południu odjąć ilość wyzdrowialych z rana i ilość wszystkich śmierci. Zaprezentować te liczbę.
        I autorzy w portalach są albo zbyt głupi na to albo zbyt leniwi, żeby do tej informacji dotrzeć, odjąć sobie i prezentować za każdym razie ilość aktualnie chorych a nie ilość nowych zakażeń i ilość nowych przypadków.
        • malia Re: Trochę statystyki 23.05.20, 12:26
          A ty zaglądasz a jakieś portale w celu innym niż oglądanie obrazków?
          Ile było wyzdrowiałych rano, powiadasz big_grin, i tak co godzinę
        • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:17
          Warto sobie zobaczyć jak to jest publikowane :
          twitter.com/MZ_GOV_PL
          Dodatkowo jeszcze pismak z portalu musiałby interpretować obrazek smile
          https://pbs.twimg.com/media/EYrwsgZXgAA26xW?format=jpg&name=4096x4096pbs.twimg.com/media/EYrwsgZXgAA26xW?format=jpg&name=4096x4096
          P.S. Sralia - nie wiem o co ci chodzi.
          • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:18
            https://pbs.twimg.com/media/EYrwsgZXgAA26xW?format=jpg
    • kk345 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 10:08
      Mówisz, ze jeśli zarażony wyzdrowieje, albo umrze, to automatycznie znika ze zbioru "zarażony"? Ciekawa teoria...ale w sumie szkoła zdalna juz trzeci miesiąc, nic dziwnego, ze umiejętność myślenia w narodzie zanika.

      Ale z drugiej strony jak pieknie takie podejście poprawiałoby u nas statystyki nowotworowe, albo zawałowe...
      • 45rtg Re: Trochę statystyki 23.05.20, 13:40
        kk345 napisała:

        > Mówisz, ze jeśli zarażony wyzdrowieje, albo umrze, to automatycznie znika ze zb
        > ioru "zarażony"? Ciekawa teoria...ale w sumie szkoła zdalna juz trzeci miesiąc,

        No, ale znika. Zdrowy nie jest zarażony, a zmarły też w sumie nie. W skrajnym przypadku, jakby wymarli wszyscy chorzy, to epidemia też by się skończyła. Nie bardzo wiem, czego nie rozumiesz.


        • kk345 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 13:58
          Liczymy zarażonych, czyli tych, którzy złapali wirusa, czas przeszły dokonany. Jakim cudem ktoś, kto miał wirusa i umarł przestaje być zarażony? Wstecznie ten wirus go omija, czy jak? Ja wiem, ze lubisz niekonwencjonalną logikę, ale tu już przeginasz.
          Jak ktoś miał zawał ale przeżył to też go wywalasz ze statystyk zawałów na dany rok? I nowotwory też znikają ze statystyki po wyleczeniu?
          Super pomysł dla Szumowskiego, obniży za jednym zamachem statystyki COVIDu, zawałow, nowotworów i całej reszty. Cudotwórca normalnie, na premię zasłuży.
          • 45rtg Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:02
            kk345 napisała:

            > Liczymy zarażonych, czyli tych, którzy złapali wirusa, czas przeszły dokonany.
            > Jakim cudem ktoś, kto miał wirusa i umarł przestaje być zarażony? Wstecznie ten

            Normalnie przestaje, zwalczył wirusa i już go nie ma, więc już nie jest zarażony.
            Tobie chyba chodzi o zupełnie zbędną praktycznie informację, ilu ludzi w całej populacji kiedykolwiek było zarażonych. Tu, oczywiście, wliczają się i wyzdrowiali, i wręcz przeciwni. Ale do normalnego użytku to potrzebna jest wiedza, ilu jest chorych w tej chwili. I tu się już ani zdrowych, ani nieżywych nie wlicza.

            • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:22
              45rtg napisał:

              > Ale do normalnego użytku to potrzebna jest wiedza, ilu
              > jest chorych w tej chwili. I tu się już ani zdrowych, ani nieżywych nie wlicza.

              Też tak uważam. I powinni to publikować raz dziennie a nie 2, gdyż jest zamieszanie.
              Rano publikują część nowych chorych - od ostatniego popołudnia i wyzdrowiałych przez całą dobę a wieczorem publikują część nowych chorych - od rana.
              Powinni raz dziennie publikować:
              1. Ilość chorych obecnie
              2. Przyrost/spadek chorych
              3. Ilość nowych zmarłych i suma zmarłych
              4. Ilość nowych wyzdrowień i suma wyzdrowień
              5. Opcjonalnie mogą publikować ilość wszystkich zachorowań
              • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:28
                oraz skąd i w jakim wieku są zmarli - jak obecnie. Chaos jest w tych publikacjach Ministerstwa Zdrowia, choć publikują regularnie.
              • snajper55 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 16:08
                bywalec.hoteli napisał:

                > 45rtg napisał:
                >
                > > Ale do normalnego użytku to potrzebna jest wiedza, ilu
                > > jest chorych w tej chwili. I tu się już ani zdrowych, ani nieżywych nie w
                > licza.
                >
                > Też tak uważam. I powinni to publikować raz dziennie a nie 2, gdyż jest zamiesz
                > anie.
                > Rano publikują część nowych chorych - od ostatniego popołudnia i wyzdrowiałych
                > przez całą dobę a wieczorem publikują część nowych chorych - od rana.
                > Powinni raz dziennie publikować:
                > 1. Ilość chorych obecnie
                > 2. Przyrost/spadek chorych
                > 3. Ilość nowych zmarłych i suma zmarłych
                > 4. Ilość nowych wyzdrowień i suma wyzdrowień
                > 5. Opcjonalnie mogą publikować ilość wszystkich zachorowań

                W wielu miejscach masz wszystkie dane. Na przykład tu: www.worldometers.info/coronavirus/
                Musisz mieć to przez telewizor podane?

                S.
            • snajper55 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 16:11
              45rtg napisał:

              > Normalnie przestaje, zwalczył wirusa i już go nie ma, więc już nie jest zarażony.

              Ale zanim zwalczył, to się zaraził, więc jego wyzdrowienie nie zmienia liczby zarażeń.

              S.
              • 45rtg Re: Trochę statystyki 24.05.20, 19:58
                snajper55 napisał:

                > 45rtg napisał:
                >
                > > Normalnie przestaje, zwalczył wirusa i już go nie ma, więc już nie jest z
                > arażony.
                >
                > Ale zanim zwalczył, to się zaraził, więc jego wyzdrowienie nie zmienia liczby z
                > arażeń.

                Liczbę aktywnych zarażeń zmienia. A to, że kiedyś tam był zarażony to jest informacja drugorzędna. Owszem, przydatna epidemiologom do badań bardziej ogólnych, ale głównym interesującym parametrem jest - ilu mamy w tej chwili chorych.
                • kk345 Re: Trochę statystyki 25.05.20, 22:02
                  No to przecież mozesz sobie ja przeczytać na stronach statystycznych, albo samodzielnie wyliczyć, nie wiem, o co bijesz pianę. Dyskusja była o ogólnej ilości zakażeń a tu nagle wjeżdżasz z kategoria dodatkowa "zakażenia aktywne". Serio?
          • jowita771 Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:08
            Szumowski premię? Znowu?
        • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 23.05.20, 14:25
          45rtg napisał:

          > kk345 napisała:
          >
          > > Mówisz, ze jeśli zarażony wyzdrowieje, albo umrze, to automatycznie znika
          > ze zb
          > > ioru "zarażony"? Ciekawa teoria...ale w sumie szkoła zdalna juz trzeci mi
          > esiąc,
          >
          > No, ale znika. Zdrowy nie jest zarażony, a zmarły też w sumie nie. W skrajnym p
          > rzypadku, jakby wymarli wszyscy chorzy, to epidemia też by się skończyła. Nie b
          > ardzo wiem, czego nie rozumiesz.
          >

          Nie przejmuj się 45rtg, dużo ludzi ma problem z logicznym myśleniem, zwłaszcza ze zrozumieniem ciągu przyczynowo-skutkowego, co na forum również widać.
      • trillian Re: Trochę statystyki 23.05.20, 16:17
        kk345 napisała:

        > Mówisz, ze jeśli zarażony wyzdrowieje, albo umrze, to automatycznie znika ze zb
        > ioru "zarażony"?

        Tak. Chorowałam kiedyś na wiatrówkę, więc byłam zarażona ale już nie jestem.

        Ciekawa teoria...ale w sumie szkoła zdalna juz trzeci miesiąc,
        > nic dziwnego, ze umiejętność myślenia w narodzie zanika.

        Zgadzam sie wink
        • snajper55 Re: Trochę statystyki 24.05.20, 03:47
          trillian napisała:

          > Tak. Chorowałam kiedyś na wiatrówkę, więc byłam zarażona ale już nie jestem.

          Ale nadal jesteś osobą, która (kiedyś) zaraziła się wiatrówką.

          S.
          • trillian Re: Trochę statystyki 24.05.20, 14:34
            Tak, szerloku.
          • jehanette Re: Trochę statystyki 24.05.20, 21:43
            Ale juz jej nie ma, wiec nie zaraza. Zarazonych kiedys moglo byc i miliard, ale tu i teraz istotne jest ilu jest teraz aktywnych zarazonych, którzy moga zarazac dalej. Zmarly oraz wyzdrowialy nie zaraza.
            • kk345 Re: Trochę statystyki 25.05.20, 22:00
              Statystyka, o której mowa nie uwzględnia osób, które zarażają, tylko te, które zachorowały. Nie miały wirusa, a potem nagle miały. Teraz mogą być:
              a. nadal chore
              b. zdrowe, już nie chorują
              c. martwe.
              Nie wiem, co w tym skomplikowanego?
              • trillian Re: Trochę statystyki 25.05.20, 23:00
                To bardzo proste. Gdyby mnie ktoś znienacka zapytał czy jestem zarażona wiatrówką to odpowiem "nie".

                Oczywiście, że kategoria zarażonych kiedykolwiek w przeszłości ma znaczenie dla badania epidemii, ale twój pierwszy post w tym wątku dotyczy semantyki. To nie jest takie oczywiste jak ci się zdaje.
                • kk345 Re: Trochę statystyki 26.05.20, 19:00
                  Skup się. Jeśli ktoś robi statystykę zachorowań na wiatrówkę w 1995, to mimo, ze chorowałaś na nią w 1995 odpowiadasz: "nie, nie chorowałam, bo wyzdrowiałam, wykreślajcie mnie zaraz z tej statystyki, durnie"? Jesli tak, to wszystko jest OK, zwracam honor.
                  • trillian Re: Trochę statystyki 26.05.20, 20:03
                    Powtarzam, semantyka. Ale strasznie niezdrowo się nią podniecasz już od pierwszego postu. Mam wybór albo uderzyć w podobne tony i zacząć traktować cię jak półgłówka albo sobie darować dalszą wymianę zdań.
        • kk345 Re: Trochę statystyki 25.05.20, 21:57
          >Tak. Chorowałam kiedyś na wiatrówkę, więc byłam zarażona ale już nie jestem.
          I w statystyce wiatrówki na rok XXXX byłas ujęta, tak samo jak byłabyś ujęta w statystyce COVID na rok 2020- a o takiej własnie rozmawiamy.
          A to, że w międzyczasie kilku dyskutantów wprowadziło do dyskusji dodatkową kategorię "aktywne zakażenia" daje ci możliwość poczucia się mądrym człowiekiem i postania sobie w jednym szeregu z bywalcem i rentgenem, korzystaj, nie żałuję ci big_grin
          • trillian Re: Trochę statystyki 25.05.20, 22:54
            Nie pisałaś o kategorii "zarażony w 2020", to dostałaś teraz.
            • trillian Re: Trochę statystyki 25.05.20, 22:54
              *dodałaś
            • kk345 Re: Trochę statystyki 26.05.20, 19:02
              Niczego nie musiałam dodawać, zarażenie, jako czas przeszły dokonany, dotyczy wszystkich, którzy już, kiedykolwiek, złapali wirusa. Statystyki zarażeń hiszpanką też nie wynoszą 0, bo choroba już nie istnieje, czarna ospa też nie ma historycznej statystyki 0 zachorowań, bo wszyscy, nawet wyleczeni, zmarli już ze starości.
    • kadfael Re: Trochę statystyki 23.05.20, 13:45
      Ależ przecież takie dane się podaje. Np. W tej chwili w Polsce jest 10 871 aktywnych przypadków.
    • trillian Re: Trochę statystyki 23.05.20, 16:16
      Weszłam tu bo miałam nadzieję na ciekawą dyskusję o statystyce, a tu się okazuje że nie umiesz znaleźć liczby aktywnych przypadków.
      Proszę:
      www.worldometers.info/coronavirus/#countries

      A tu po polsku
      www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,zasieg-koronawirusa-covid-19--mapa-,artykul,54726942.html?utm_source=onetrasp&utm_medium=display&utm_campaign=perfo_autopromo_hplive_zasieg_koronawirusa_mapa_aktualizacja
      • bywalec.hoteli Re: Trochę statystyki 26.05.20, 19:58
        Na worldometer nie ma ilości wyzdrowiałych z ostatniej doby. Te są na koronawirus-w-polsce.pl
    • al_sahra Re: Trochę statystyki 24.05.20, 04:54
      Gdzie się “nie podaje”? Przecież każdego dnia możesz zajrzeć np. na Worldometer:

      Totalna liczba przypadków (kumulatywna liczba zarażonych od początku epidemii) = liczba przypadków aktywnych (aktualnie chorych) + liczba przypadków zamkniętych (rozwiązanych)

      Liczba przypadków zamkniętych = liczba zmarłych + liczba wyzdrowiałych
    • 71tosia Re: Trochę statystyki 24.05.20, 19:26
      podaje sie i liczbe wszytskich przypadkow, aktywnych przypadkow i liczbe zmarlych wystarczy popatrzec na strony worldometer. Calkowita liczba osob ktore zachorowala daje natomiast informacje o skali epidemii.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka