Dodaj do ulubionych

Kiedy test na covid

01.03.21, 08:05
Pewnie byly już wątki ale do tej pory jakos je omijałam.
Mialam codzienny kontakt z os.zakazona. Plus u niej wyszedl w czwartek, lekkie objawy tez. To jest współpracownik z którym siedziałam w jednym pokoju po ok 1h-1,5h przez ostatnie 2 tygodnie.
W piątek zrobilam pcr wynik negatywny. Czy powinnam go powtarzać? Jak na razie nie mam nałożonej kwarantanny.
Obserwuj wątek
    • h_albicilla Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 08:18
      Tak masz powtarzać aż do skutku. Wirusolog Gates bedzie z ciebie bardzo dumny jak dzięki twojej determinacji uda się dopaść i zlikwidować drania (drania wirusa, nie wirusologa Gates'a)
    • wapaha Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 09:39
      best_bej napisała:

> Pewnie byly już wątki ale do tej pory jakos je omijałam.
      > Mialam codzienny kontakt z os.zakazona. Plus u niej wyszedl w czwartek, lekkie
      > objawy tez. To jest współpracownik z którym siedziałam w jednym pokoju po ok 1h
      > -1,5h przez ostatnie 2 tygodnie.
      > W piątek zrobilam pcr wynik negatywny. Czy powinnam go powtarzać? Jak na razie
      > nie mam nałożonej kwarantanny.
      Zrobiłaś test za wcześnie. Inkubacja trwa 6-7 dni, w niektórych przypadkach dłużej- zanim wystąpią pierwsze objawy
      Czekaj na objawy
        • wapaha Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 10:11
          u mnie-jeśli dobrze obstawiam moment zarażenia - 6 dni
          Czuję się dobrze, borykam sie z bólami stawowymi w górnej częsci ciała- szyja/barki, łazi mi coś po ramionach, kłuje w łokciu. Mam l4.
          Dzisiaj spróbuję się porozciągać i lekko poćwiczyć. Energetycznie ok. Płuc mi w ogóle nie ruszyło więc od przyszłego tygodnia spróbuję potruchtac

Ty jak wydolnościowo ?
          • piataziuta Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 10:25
            Jeszcze nie wiem do końca.
            Na kwarantannie zrobiłam dwa lekkie treningi - po pierwszym miałam lekki ucisk w klatce piersiowej i nasilenie kaszlu. Po drugim tylko nasilenie kaszlu.

We poprzedni wtorek (3 dni po zakończeniu kwarantanny) miałam iść na trening - stchórzyłam. Potem w czwartek - stchórzyłam. Dopiero dziś idę na pierwszy poważniejszy trening - dam znać o ile przeżyję. ;P

Energetycznie dziś raczej bardzo ok - chyba pierwszy taki dzień, bo jeszcze w sobotę czułam zmęczenie już po śniadaniu.

• wapaha Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 11:07
              To daj sobie fory na dzisiejszym treningu może ? - w sensie zachowuj się początkująca
              Ja mam o tyle dobrze , że miałam wersję stawową covid tongue_out- zero kaszlu, problemów z oddechem i bólami w klatce
              • piataziuta Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 11:49
                Taki mam zamiar - specjalnie idę dzisiaj do trenera, który nie świdruje mnie wzrokiem sprawdzając, ile jeszcze dam radę. tongue_out
                Jeśli dziś będzie ok, to jutro idę do trenerki, która jest moim osobistym katem. big_grin

>Ja mam o tyle dobrze , że miałam wersję stawową covid

Ciekawe, o takiej jeszcze nie słyszałam. U mnie bardziej wersja gastryczna niż oddechowa.
                • wapaha Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 14:48
                  Bierzesz probiotyki ? Do tego kiszonki-ale to pewnie wiesz. Covid bardzo często atakuje jelita, świetnie mu się tam siedzi uncertain

Ja dzisiaj zrobiłam sobie lekki trening core -30 min -i 30 min na rowerku z lekkim obciążeniem ( 4) -13 km. Spociłam się , poruszałam, endorfiny uderzyły
                  • piataziuta Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 14:58
                    Probiotyków nie. Kiszonki żrę, jak niektórzy czekoladoholicy czekoladę. Mam kiszone kalafiory, rzodkiewki, ogórki, czerwoną kapustę i właśnie czekam aż mi się kimczi skimczi. wink

Fajnie. Tęsknię za endorfinami.

• wapaha Re: Kiedy test na covid 01.03.21, 19:56
                          Czyli tylko ja big_grin - w sumie to masz rację, to bedzie dobry test bo węch i smak odzyskałam myslę w 70%. Jutro ogarnę smile

Daj znac jak jutro. Ja do końca tygodnia zostanę na delikutaśnych ćwiczeniach smile
                          • piataziuta Re: Kiedy test na covid 02.03.21, 19:27
                            >Daj znac jak jutro.

Melduję, że trochę ciężej niż wczoraj, bo mi trochę flegma zaczęła się przyklejać do gardła a to z góry, a to z dołu i miałam dużą potrzebę sobie solidnie kaszlnąć, ale że kaszleć wśród ludzi nie można, to przetrzymałam trening z wrażeniem, że się trochę duszę. tongue_out

No i przez zakwasy po wczoraj w górnych partiach mięśniowych, trochę mi było ciężej, ale tu raczej kowid nie jest winny, tylko długa przerwa od ćwiczeń.

Chciałabym zobaczyć te "delikutaśne ćwiczenia" w Twoim wydaniu. big_grin
                            • wapaha Re: Kiedy test na covid 02.03.21, 19:44
                              O, ta flegma niebezpiecznie zabrzmiała. A tętno jak ?

Ja dzisiaj siłowo-ramiona/biceps/triceps - z gumamy i hantelkami (4 kg). Rowerek też 30 min ale na wyższym niż wczoraj biegu ( "5")

Te ćwiczenia nie są trudne dla kogoś kto ćwiczy, spokojnie byś ogarnęła
                              • piataziuta Re: Kiedy test na covid 02.03.21, 20:16
                                Tętno nie wiem, bo nie mierzę - ale w mojej normie. Flegma też taka "resztkowa" - po przeziębieniu też taką miewam. Tak czy inaczej, jutro idę na rentgen płuc, bo mi lekarz kazał zrobić to defaultowo.

• wapaha Re: Kiedy test na covid 03.03.21, 16:47
                                      Żeby obserwować pracę serca przy konkretnej dozie wysiłku. Żeby pilnować jego stopniowego a nie nagłego podnoszenia się. Żeby sprawdzać swoje możliwosci, samopoczucie i dozować wysiłek. By uniknąć przetrenowania się. By wiedząc jakie się ma tętno maksymalne kontrolować się podczas treningu. By rozumieć swój organizm, jego reakcje i możliwości. By wiedzieć, ze wszystko jest w porządku.

Mnie dzisiaj skusiła pogoda. Wyszłam na spacer przeplatany truchtem- właśnie sprawdzając tętno , nie dopuszczając do przekroczenia pewnego pułapu. Sprawdzałam tętno-bo szalało mi w covid. Zresztą wtedy też cały czas miałam włączony pomiar, również w nocy. Czułam gdy tętno mi podskakuje jako "trzepot" serca- i pieknie to było widac na pomiarze.
                                      Oddechowo ok, troszkę się jednak zmęczyłam. 8,7 km, zrobione, górki i lasek zaliczony, wiewiórki, ptaszory i przyroda budząca się do życia wink
                                      • piataziuta Re: Kiedy test na covid 03.03.21, 17:19
                                        a mogę se liczyć, czy muszę kupować tego tam smartwacha?tongue_out

jakiego tętna nie powinno się przekraczać?

ja to zawsze oceniałam w ten sposób, że jak mi serce za bardzo wali i jest ryzyko, że zaraz zacznie mi się chcieć rzygać, to zwalniam
                                        tongue_out

na początku października miałam jakąś infekcję (wtedy byłam pewna, że to nie kowid, bo głównie lało mi się z nosa - zresztą pisałam o tym na forum, jeśli pamiętasz) i po niej poszłam na trening trochę za szybko - serce waliło mi wtedy, aż ucisk w klatce piersiowej się pojawił - tylko wtedy czułam, że tętno mam trochę nie za bardzo

• wapaha Re: Kiedy test na covid 03.03.21, 17:45
                                          Możesz liczyć ale łatwiej mieć zegarek funkcyjny- bo po prostu masz problem z bani. Mierzy ci tętno, zapisuje, robi wykresy - w bieganiu nie tylko zapisuje trasę ale równiez strefy tętna, tempa, określa rodzaj wysiłku

Zegarki są o tyle fajne, że wpisując swoje dane - zegarek mierzy ci sam zakresy tętna i je zmienia, proponuje nowe. Ja tak miałam ostatnio-poinformował mnie że zarejestrował że zmieniło mi się tętno max i spytał czy ma to uwzględnic. Apka wylicza też twoją wydolność ( na podstawie wskazań i na podst wskazań pozostałych użytkowników ustala średnią i podaje ci jak wypadasz ( wydolnościowo, nie sprawnościowo !)

Dla mnie-jest to fajne narzędzie.
                                          Nie jestem gadżeciarą więc nie doradzę ci -musisz sama dopasować do siebie i do twoich potrzeb. Ja mam Polaram430 ( prosty jak konstrukcja cepa)- był tani, ma interesujące mnie funkcje, ponoc tez Polar ma dokładniejszy od Garmina GPS. ( faktycznie, w górach był dokładny do +/- 5 m). Ale tu musisz sama wybrać bo Garmin ma spore grono wyznawców a są tez przeciez inne marki . Mój Polar też ma lepsze wykresy i podsumowania-co wkurza mojego M, który ma nowszy model Polar VantageM.

A liczyłaś wtedy ręcznie tętno ? Wiesz, z tym nie ma zartów, warto miec zapisane takie dane. Taki swego rodzaju pamiętnik nie tylko sprawności, możliwosci ale właśnie zdrowia
                                          • piataziuta Re: Kiedy test na covid 03.03.21, 17:56
                                            Mam straszny, atawistyczny wręcz, opór przed takimi zegarkami. tongue_out
                                            Nie liczyłam, ale zacznę - z ciekawości.

Zawsze uważałam, że do mierzenia samopoczucia nie potrzeba zegarka, ale w sumie zaciekawiłaś mnie. Jutro mam najcięższy trening w tygodniu, w przerwie spróbuję zmierzyć puls.
                                            • wapaha Re: Kiedy test na covid 03.03.21, 18:32
                                              Ja długo nie miałam. Potem miałam taki tylko do mierzenia tętna ( z paskiem). Potem za namową innych ale też dla potrzeb konkretniejszego treningu ( wyznaczone cele).

I nie żałuję. Na początku nosiłam cały czas- bo więcej danych które może wziąć pod uwagę i są miarodajne. Potem tylko na treningi . Teraz jak skończy mi się l4 będę znowu miała cały czas.

Widzisz- warto zobaczyć co oznacza "najcięższy" trening. Czy faktycznie jest to intensywny wysiłek dla serca ? Czy może tak ci się wydaje ?
                                              ( oczywiscie mam na mysli treningi cardio -bieg, pływanie,rower, wycieczki piesze )- Każda z tych dysycplin jednak-w innym stopniu wpływa na tętno i inny zakres tętna oznacza intensywność. Dla przykładu w bieganiu u mnie 145 to taki średni bieg ( ok 6.15 km/h) ale 145 w wodzie-to już się "pocę" wink

Mnie bawi i ciekawi taka obserwacja- czy jak gram w badmintona, czy w tenisa stołowego czy robię trening core ( bardzo lubię), czy tabatę. Fajnie też widać pracę serca na interwałach ale tez wpływ np. wysokości ( trudność, ćwiczenia siły)
                                              • piataziuta Re: Kiedy test na covid 04.03.21, 21:53
                                                próbowałam liczyć dzisiaj puls w przerwach na tabacie
                                                po 55 min, doliczyłam się tętna 180 - wcześniej 150, 140, 120

no ale wiadomo, margines błędu takiego liczenia jest

to dużo czy mało?
                                                  • piataziuta Re: Kiedy test na covid 05.03.21, 10:04
                                                    34, w tym roku 35 tongue_out

z jakiegoś wzoru wyliczyłam, że moje tętno maksymalne to 191 - ale nie wiem co to za bardzo znaczy, dopiero zaczęłam temat guglować

trening był ciężki, wyszliśmy totalnie skatowani, dzisiaj czuję całe ciało, a jutro pewnie będę czuć jeszcze bardziej tongue_out

• wapaha Re: Kiedy test na covid 05.03.21, 10:07
                                                    - wysokie
                                                    - w jakim zakresie sie utrzymywało ? ( cały czas 180 ?, w zakresie 170-180 , w zakresie 160-180 )- skakało ?
                                                    - po jakim czasie wróciło do normy i jakie jest twoje normalne tętno ?

pewnie nie bedziesz wiedziała-bo trudno zebys sobie co trochę mierzyła. dlatego taki zegarek funkcyjny to przydatna rzecz ( jak pisałam ja jestem typ mega utylitarny a nie gadżeciarski)
                                                  • piataziuta Re: Kiedy test na covid 05.03.21, 10:26
                                                    po rozgrzewce i pierwszych seriach tabaty było 110
                                                    po połowie wyliczałam 120/140/150/140

180 wyliczyłam tylko raz (mierzyłam 15 sekund, pomnożyłam razy 4, bo mi się nie chciało już dłużej, wcześniej mierzyłam po 30 sek i mnożyłam razy 2), po 55 min tabaty i to był kulminacyjny moment
                                                    nie mam pojęcia po jakim czasie wróciło do normy

moje normalne tętno to trochę powyżej 70
                                                    jak leniuchuję to trochę poniżej 70
                                                    a jak się wkur... to i ponad 90 się zdarza
                                                    (dane z ciśnieniomierza i pulsoksymetru)

kurde mogłam wziąć pulsoksymetr na trening, ale co by na to ludzie powiedzieli 😂
                                                  • wapaha Re: Kiedy test na covid 05.03.21, 12:45
                                                    Ja jeszcze sie nie poniewieram- wczoraj dopiero poczułam zakwasy po 3 dniach aktywności więc był luz smile - zakwasy kocham ale też nie mogę sie doczekać sponiewierania ( jeszcze troszkę )

Widzisz, kolejny plus zegarka, nie nosisz pulsoksymetru
                                                    A jakie masz tętno spoczynkowe ( tuż po obudzeniu spróbuj zmierzyć, zanim ruszysz doope )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka