Dodaj do ulubionych

Jak odchudzic psa?

29.03.21, 22:21
Rok temu adoptowałam ze schronu psa. Taki pocieszny mix jamnika szorstkowlosego z terierem i mopem do podłogi wink Przekochany miziak i przytulas.
Gabarytowo jak baaaardzo duży jamnik. I podobny kształt. Taki mięśniak, szeroka klata.
Jak go wzielam wazyl 12-13 kg. I był po prostu postawny. Ale tez zarobaczony, z problemami trawiennymi. Wiec najpierw przeglad u weta a potem postawiłam najpierw na dobrą karmę, zeby zdrowotnie po czasie tułaczki i życiu w schronie chlopaka doprowadzić do dobrostanu. Chłopak niestety kocha jeść. Zje wszystko. Kot sie stoluje na parapecie bo inaczej nic by nie zjadl.. .. Jak dotąd pogardził jedynie ogórkiem małosolnym (tzn gwizdnął z talerza cały obiad. Kotleta i ziemniaki zjadl, ogórka zostawil). Zebrze, patrzy nam w oczy; trzeba go pilnować na spacerach. Pozostawiony sam kradnie np ze stołu.
W zasadzie od początku zaczelam mu dawać puszki z Doliny Noteci. Pisało że 1 puszka na dzien dla psa do 10kg. Tobiś wazyl dobre 12 więc ok, puszka na dzień. Wczoraj weszliśmy na wagę - bo na oko widzialam ze przytyl - a waga pokazała prawie 16kg!
Masakra!
Boje się o kregoslup.
Karmiłam wygodnie z instrukcja na puszce....
Jak to naprawić?
Obserwuj wątek
      • ophelia78 Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:37
        Ten wszystko trawi wink
        A tak poważnie: wowczas wyglądało to tak: postawiłam dziecku obiad i po cos się wróciłam do kuchni. Po chwili wracam do pokoju i chwale Mlodego "o synek, jak ładnie obiad zjadłeś. Chyba byłeś głodny. A czemu zostawiłeś ogorki?". I pada odpowiedz "mamo ale ja jeszcze nie jadłem obiadu...."
        Pies był u nas wtedy ze 2 tygodnie wiec jeszcze nie znaliśmy jego możliwości

Myslalm ze z czasem się nauczy ze jesc zawsze dostanie. Ale złodziejstwa sie nie oduczył.
    • thea19 Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:36
      na puszkach psy tyją, producenci albo kłamią z dawkowaniem albo z kalorycznością. Mój pies całe życie chudy, aż za bardzo. Jak suczka (taka dobrze wyglądająca z kolei) zachorowała, to zaczęły jeść puszki (same dobre, żaden szmelc) i pies utył mi z 7kg na 8,5 w ciągu prawie 2m. Skoczył mu cholesterol i zrobiła mu się fałdka na karku. Ogólnie 1kg to by mu starczył. Obraził się na puszki potem i schudł te pół kg ale potem znowu zaczął jeść i znowu przytył. Mojej siostry pies dostaje znacznie mniej niż producent zaleca i też bulwa utyta. Jak masz chęć, to przejdź na barf i wprowadź psu więcej ruchu.
      • aqua48 Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:43
        Możesz gotować chudsze jedzenie dodawać warzyw do mięsa i przede wszystkim dużo z nim chodzić. Jamnikowate mają w genach żebractwo o jedzenie i świetnie robiąc minę kota ze Shreka mówią -"pańcia dej co masz głodnemu piesku, nie jedz sama"
          • aqua48 Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:46
            thea19 napisała:

> gotowane warzywa są tuczące i trzeba też bardzo umiejętnie suplementować

Warzywa można ścierać na tarce surowe i mieszać z gotowanym mięsem..
            • morekac Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:54
              Gotuję psu mięcho z włoszczyzną (bez pora i cebuli), obieram z kości i wekuję (na tydzień, 7 słoików 0.5l - dla psa 17kg). Wkrajam mu do tego surową marchewkę - w większych kawałkach na pochrupanie, czasem gotowanego buraka, brokuła czy fasolkę szparagową (te to gotowane) + odrobinę węglowodanów.
              Ale gdybyś stwierdziła, że to za dużo roboty - zmniejsz mu ilość tego żarcia z puszki do 1.25-1.5 puszki na dzień.
      • milka_milka Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 08:48
        Nieprawda. Właśnie odchudzam psa, z puszki 400 g dostaje 300. Zaczęłyśmy od 9,kg, teraz, po dwóch miesiącach, jest 7,8 kg. A suka przytyła bardzo po sterylizacji. Gdy była szczupła, ważyła 6-6,5.
    • morekac Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 22:40
      >W zasadzie od początku zaczelam mu dawać puszki z Doliny Noteci. Pisało że 1 puszka na dzien dla psa do 10kg. Tobiś wazyl dobre 12 więc ok, puszka na dzień. Wczoraj weszliśmy na wagę - bo na oko widzialam ze przytyl - a waga pokazała prawie 16kg!

Mnie się zdaje, że błąd był w założeniu, że skoro dla psa do 10kg jest jedna puszka, to psu ważącemu tylko 2kg więcej przysługuje kolejna pucha. Zmniejsz mu porcje do 1,5 puszki. Najwyżej.
        • morekac Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 23:26
          A sorry, jakoś doczytałam - nie wiem skąd - że były to 2 puszki. Ciachnij mu wszystkie podżerki. Żadnego zostawiania dziecka z psem i obiadem. Będzie miał możliwość, to zwinie i zeżre. Mam psa, który nigdy nie był głodzony, a też się zachowuje, jakby tygodniami nie jadł. A jak mu się pozwalało na podżeranie między posiłkami (w żebraniu jest bardzo skuteczny), to też tył.
          A teraz jest ok.
          Jeśli to nie pomoże, będziesz się martwić potem.
    • mirkabella Re: Jak odchudzic psa? 29.03.21, 23:47
      Odchudziłam jamnika z 15 do 11.5 kg.
      Karmie go Barf (kupuję gotowe), wagę porcji dobiera się do wagi psa, ale dokładnie. Nasz dostaje teraz 240g na przykład.
      Tu wytyczne - daj znać, czy przetłumaczyć.

2% of current weight is generally used for weight loss in adult dogs.
      ​2.5% of current weight is generally used for weight maintenance in adult dogs.
      ​3% of current weight is generally used for weight gain in adult dogs.

​For weight loss, start with 2% of CURRENT weight or 2.5% of IDEAL weight. Weight is best lost slowly, through gradual and small decreases in food. For more about weight loss, see here!

To o barfie. Na karmach puszkowych i suchych się nie znam.

Niestety nie ma sposobu na żebractwo, musicie być twardzi. Nie karmić, chować jedzenie. Takie życie, co zrobić...
        • mirkabella Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 00:59
          wamiz.pl/pies/porady/8315/dieta-barf-dla-psa-wszystko-co-powinienes-o-niej-wiedziec
          Jestem lekko ubzdryngolona, więc wstawilam link, który na pierwszy rzut oka wydaje mi się ok wink
          Nasz pies zawsze jadl surowe, z tym że wcześniej o wiele więcej, do oporu... Ale wiem, że ludzie z sukcesem przestawiaja psy na surowe. I wcale nie wychodzi to drogo, nawet jeśli będziesz kupować "ludzkie" mięso albo zamawiać.
          Poszukaj na FB grup polskich (choć ja byłam na jednej i się wypisałam, mieli jakąś obsesję suplementacji). Na grupie Raw fed dachshunds UK jest dużo zdjęć i opisow własnoręcznie robionych porcji (oczywiście sporo treści stricte związanych dla UK, no ale trudno).
          Ja zamawiam naszemu mrożone gotowce, mięso plus warzywa i reszta, widzę że w Polsce też jest tego pod dostatkiem z dostawą do domu. Robiłabym sama, ale nasz pies ma wrażliwy żołądek i zmiana jedzenia kończy się sraczką (sorry), więc wolę już te gotowce, niż co chwilę mięso z innego sklepu. Jako smaczki dostaje ser żółty, skórkę z lososia po naszym obiedzie, kawałek jajka. Ale malutko wszystkiego.
          Dacie radę. U nas różnica była widoczna gołym okiem już po ok 2 miesiacach.
            • mirkabella Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 20:28
              Następna... 😂
              Sama też żyjesz tabletkami, czy raczej zbilansowaną dietą?
              Ja nigdzie nie napisałam (ani nie ma tego w podanym przeze mnie linku) że barf to rzucenie psu kawałka surowego mięsa.
              Wręcz przeciwnie, jest rozpiska, ile czego, różne rodzaje mies, kości, podroby, warzywa, owoce, jajka, ryby.
              Suplementy zdrowemu, dobrze zywionemu zwierzęciu nie są potrzebne. Ale jak chcesz to dawaj, kto ci zabroni.
                • mirkabella Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 21:13
                  Nie, nie tylko tabletki, gdzie to wyczytałaś?
                  Dla mnie suple to wszelkie dodatki poza normalnym jedzeniem. I o tym pisałam w swoim poście - ludzie na grupie o barfnym żywieniu psow uważali, że posiłek bez supli (proszków, posypek, tabletek, witamin czy czego tam chcesz) się nie liczy.
                  A co ty rozumiesz przez suplementację?

PS Wiem, że jesteś specyficzna, nie żałuj sobie, dawaj 😂
                    • mirkabella Re: Jak odchudzic psa? 01.04.21, 21:22
                      Piłaś coś? To nie pisz...
                      Pisałam cały czas o barfie, i o tym, że nie uważam suplementacji za konieczną (jako że barf z definicji jest zbilansowaną dietą, inaczej nie byłby barfem..)
                      Na to ty wyjechałaś z tekstem - "suplementacja to podstawa, nie wystarczy rzucić psu kawałek mięsa". Więc dla kogo tu Barf to kawałek mięsa?
                      Chyba już sama nie pamiętasz, co piszesz....
                      Bez odbioru.
    • b-b1 Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 05:45
      Dawkowanie na puszkach jest orientacyjne- dla jednego będzie za mało, dla drugiego ok, dla trzeciego za dużo, dlatego ja(wiem, już to słyszałam, że mam obsesję kontroli tego ile jedzą zwierzaki)-najpierw ważę zwierzę, karmię początkowo dawką puszkową, potem sprawdzam wagę zwierzaka i dostosowuje.
      Dla Twojego jak widać dawka jest za spora, więc obetnij, podawaj mniejsza dawkę 2-3 tygodnie, zważ zwirza i zobacz co się stało.
      U mnie odwrotnie-dawki na puszkach okazują się zbyt mikre-muszę dodawać, bo zwierzaki energetyczne.
    • leia33 Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 07:03
      Mam labradorkę, więc problem nadwagi u psów nie jest mi obcy. Nasza suczka przytyła po sterylizacji, bardzo ją rozpieszczaliśmy w czasie rekonwalescencji, potem doszły problemy z tarczycą. Jak nasza weterynarz zobaczyła psa po dłuższej nieobecności to się za głowę złapała - pies ważył prawie 50 kg. Tak, to moja wina, biję się w piersi. W ciągu kilku letnich miesięcy odchudziłam psa o sześć kilo, konieczny był dość szybki spadek wagi ze względu na stawy (między innymi) - weterynarz zaleciła psu dietetyczną karmę, podzieloną na dwa posiłki dziennie, żadnych puszek, przekąsek, psich słodyczy, oczywiście żadnych resztek z "ludzkiego" jedzenia. Dozwolona była od czasu do czasu kość na pocieszenie. No i ruch, dużo ruchu. Było ciężko, zwłaszcza znieść to labradorowate wiecznie głodne spojrzenie, ale jakoś daliśmy radę. Potem schudła jeszcze pięć kilo i dalej się odchudza.
    • 35wcieniu Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 07:08
      Moje doświadczenie uczy: obserwuj.
      Jeżeli zarobaczony pies z problemami trawiennymi ważył 2 czy 3 kg mniej niż teraz, to możliwe że on wcale nie jest gruby, tylko właśnie osiągnął swoją normalna wagę, która by miał gdyby nie schroniskowe życie.
      Nie porównuj go do jego wcześniejszych parametrów- to ma sens tylko jeżeli te wczesniejsze były zbierane na zdrowym zwierzęciu.
      A więcej ruchu i ograniczenie podjadania to swoją drogą.
      • morekac Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 08:01
        A tak ogólnie: trzeba spojrzeć na psa z góry. Jeśli ma talię - prawdopodobnie wszystko z nim ok i ma tyle ważyć. Ale jeśli przypomina serdelek (im bardziej obły czy wypukły, tym gorzej), to powinien schudnąć.
        • aamarzena Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 14:23
          Przy kudlatych psiakach czasem ciężko zobaczyć czy talia sie pogrubiła nieco.
          Sama waga tez niekoniecznie duzo mowi. Oprócz patrzenia z góry na sylwetkę trzeba obmavac psa. Żebra sa wyczuwalne? Jesli tak ro ok, jeśli czuć głównie tłuszczyk to psa trzeba odchudzić.
    • tereso Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 07:35
      Weterynarz zapisal jej karmę odchudzająca. Ważymy na wadze ( tzn ja tego nie robię, raz zwazylam pojemność kubeczka i mniej więcej tyle daję, ale dzieci twardo ważą 😁). Schudła do wymaganej wagi, ale te karmę już na stałe dajemy. Pewno weterynarz dociera jaka dla kogo, się jak będziesz chciała to popołudniu dam nazwę, mąż już wyszedł a to on kupuje karmę i przesypuje do pojemników ( mały w kuchni i wielki w piwnicy) i nie mam jak sprawdzić co to.
        • tereso Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 08:34
          Dzięki, dopytam weterynarza.w sumie pani wie że my ja kupujemy, bo wielokrotnie o tym rozmawialiśmy ( nazwy nie zapamiętałam, bo wiadomo, że chodzi też mąż do weterynarza żeby psa na stół podnieść jak akurat technik zajęty przy innym zwierzęciu). Zawsze jak u obcego weta pytają czym żywiony to mówią że to dobra dla niego. Ale sprawdzę. Może ta nasza nie jest stricte odchudzająca, ja nie wiem.
    • kolteta Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 07:59
      Ja swoją troszkę utuczyłam jak zaczęła się pandemia. Żebrała o smaczki i je dostawała i niestety brzucho jej się zrobił.
      Moja dostaje jeść raz dziennie, rano. Zmniejszyłam jej tą porcję, bo później dostaje smaczki. Ciągle ją trenuję, bo pojawił się u niej duży lęk separacyjny przez pandemię. Jeśli wiem, że danego dnia będę wychodzić i ona doatnie konga z jakimś pasztetem czy inne smaczki to jej porcja rano jest znacznie mniejsza, smaczki treningowe zmieniłam na malutkie smaczki, żeby nie było ryzyka, że znów się utuczy. Poza tym długi spacer biegany przynajmniej raz dziennie.
    • berdebul Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 08:16
      Dolina Noteci zawiera dużo podrobów i jest srednio odżywcza.
      Idź do dietetyka, niech ustawi żywienie albo na dobrych puszkach, albo na barf/gotowane. Jeżeli masz możliwość, żeby pies pływał, to będzie to najlepszy rodzaj ruchu.
      Jeżeli nie chcesz iść do dietetyka to kup książkę „Nie dla psa kiełbasa”, lub zajrzyj na grupę „Surowe kotki” na fb. Tam są wzory jak wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne, jakie współczynniki wziąć do obliczenia kaloryczności paszy dla psa na diecie i polecanki czym karmić/gdzie jest promocja na mięso/puszki.
      Dużo ma ruchu? Może za bardzo kanapowy styl życia?
    • bramstenga Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 08:52
      Miałam podobną sytuację - suczka ze schronu, raczej uległa, więc nie miała szansy dopchać się do miski, w związku z czym w domu szybko zaczęła nadrabiać i zrobiła się okrąglutka. Problem rozwiązał się sam, ale nie tak, jak bym chciała (na zasadzie "uważaj, o czym marzysz"). Zachorowała na babeszjozę, powikłaniem było zapalenie trzustki - z 11 kg w ciągu 2 tygodni spadła do 7,5. Po tygodniowym codziennym pobycie w szpitaliku, kroplówkom i transfuzji krwi jest już w domu, ale walczymy o każdy kęs sad
    • alexis1121 Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 09:12
      Odchudzałam shihtzu. Nie miała nadwagi, ale lekarz zwrócił uwagę, że powinna trochę schudnąć. Dostawała hills metabolic, naprawdę mogę polecić, chudła w oczach. Ruszaliśmy się oczywiście też więcej niż normalnie.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak odchudzic psa? 30.03.21, 09:24
      He, he, jak ci pies zje obiad a wcześniej zjadl puszkę to powinien 2 dni bez jedzenia chodzić.
      Moja zapasiona strasznie powinna warzyć 9 kg a waży 13.
      Ja jej przestalam dawać chrupki bo tak żebrze, że zjada drugie/trzecie tyle.
      Nawet opadle śliwki w sezonie z trawy łapczywie wcina i tyje, bo 3 sliwki dla malego osa to kg dla człowieka, obiad ludzki dla malego psa starcza na 2-3 dni, kanapka/kotlecik/kawalek kielbaski - tydzień bez jedzenia powinien chodzić pies - oczywiście nie mozna tak głodzić zwierzaka.
      Rada, chociaż trudna, albo je swoje albo ludzkie.
    • agusiah Re: Jak odchudzic psa? 01.04.21, 21:38
      Ja wszystko wciągającemu jamnikowi dawałam karmę, której nie lubi, czyli suche chrupki... żadnych puszek, te wchodziły w każdej ilości. Suche jadła jednym zębem, byle z głodu nie umrzeć. Nie umarła, żyła 17 lat w dobrym zdrowiu. A wcześniej bylo tak jak u Ciebie, walka z psem o każde deko mokrej karmy.
      Uważaj na kręgosłup, każde kilo ma znaczenie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka