Dodaj do ulubionych

Alimenty dla rodzica

11.04.21, 12:53
Nie mogę odnaleźć wątku, ale podrzucam linka w temacie opłacania DPS rodzicowi, który rodzicem był tylko na papierze:
wydarzenia.interia.pl/polska/news-panstwo-w-panstwie-ojciec-to-dla-niej-obcy-czlowiek-musi-pla,nId,5162648
Obserwuj wątek
  • daniela34 Re: Alimenty dla rodzica 11.04.21, 12:57
   Rozróżnijmy tylko dwie sprawy. To nie są alimenty przyznawane przez sąd i comiesięczne. To są opłaty z ustawy o pomocy spolecznej nakladane przez gminę (odwołanie do SKO potem do WSA). Tu warto zwrócić uwagę a art 64 a ustawy o pomocy społecznej.

   "Osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica. Zwolnienia te obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej."
    • daniela34 Re: Alimenty dla rodzica 11.04.21, 14:12
     Właśnie tak. Tu bohaterka jak rozumiem niestety nie ma takiego wyroku. Ale próbowałabym skargi do WSA na podstawie nie art.64a, ale art.64 ustawy o pomocy społecznej. Kiedy w art.64a nie było podstawy w postaci wyroku skazującego za przestępstwo to WSA wskazywał, żeby rozszerzająco interpretować art.64
    • asfiksja Re: Alimenty dla rodzica 11.04.21, 14:45
     Wszystko pięknie, tylko dziecko samo nie mogło wnieść o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej, a przecież często jest tak, że 2. rodzic nie miał zbyt dużej świadomości prawnej albo co gorsza też nie dba o dzieci i nie zadbał we właściwym czasie o to pozbawienie. Czyli człowiek dostaje po tyłku 3 (!) razy za niewinność. Raz, że ojciec pijus, dwa, że matka nieogar i trzy, że gmina go robi w trąbę w majestacie prawa.
     A przecież powszechne odczucie jest takie, że to jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka