Dodaj do ulubionych

Polski Ład dla rodzin

24.05.21, 13:12
A nie można po porostu wybudować/ zaplanować więcej żłobków i przedszkoli, wymóc np. na gminach, na deweloperach by w każdej dużej inwestycji zapewnić odpowiednie miejsce dla realizacji tych usług? Może też bezpośrednio dopłacac do miejsc w placówkach prywatnych. Kwestia opieki nad dziećmi i pogodzenia pracy zawsze ale to zawsze spędzała sen z powiek rodzicom, zawsze był problem i jak widzę, przez 20 lat się nie zmieniło, pamiętam nerwy czy dziecko dostanie się do przedszkola, pamiętam tłumy rodziców z podaniami ( wtedy wszystko na papierze), niemal bitwy kto pierwszy ten lepszy.

Teraz koleżanka ( w moim wieku co to niedawno urodziła kolejne dziecko) płacze mi, że szans na żłobek nie ma. Sama od zawsze ciężko pracuje, maż ciężko pracuje, podatki płacą. Po co tworzyć kolejne programy?

mówię o tym artykule:
www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8170891,prof-irena-e-kotowska-polski-lad-dla-rodzin-efekt-500-plus-wywiad.html?fbclid=IwAR0AEYt7wNkkwOGDYXLkUR6IfzBt-_ZDQkFLcwxIsT5CUqya92plW6IGIJE
Obserwuj wątek
    • jaga34 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 13:16
      słowo klucz: wymóc np. na gminach - żłobki musza być budowane z pieniędzy pochodzących z budżetu centralnego, większości gmin na nie nie stać, gdy stracą więcej pieniędzy z PIT w związku z nowym ładem, to jeszcze bardziej nie będą skłonne budować żłobków w związku z tym rodzice mając więcej pieniędzy z nowego ładu będą opłacać prywatne żłobki.
    • dyzurny_troll_forum Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 13:57
      madami napisała:

> A nie można po porostu wybudować/ zaplanować więcej żłobków i przedszkoli
      > ], wymóc np. na gminach, na deweloperach by w każdej dużej inwestycji zapewnić
      > odpowiednie miejsce dla realizacji tych usług?

A skąd wziął Ci się pomysł, że Polski Ład jest dla rodzin!?
      • ginger.ale Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 09:10
        Ich dzieci potrzebują placówek, one nie zawinily, że rodzina urodzenia jest patologiczna.
        Znajomy kurator w pierwszej kolejności załatwia miejsce w przedszkolu, żeby dziecko miało lepsze szanse. Nie chodzi tylko o posiłki, ale o socjalizację i rozwój intelektualny.
        sad
    • wkswks Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:43
      Powinno byc jak w Niemczech. Plan nowego osiedla powstaje od razu z żłobkiem, przedszkolem i szkoła podstawowa, przystankami autobusowymi, placami zabaw i odpowiednia iloscia zasadzonych drzew.
      • taniarada Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:39
        wkswks napisał(a):

> Powinno byc jak w Niemczech. Plan nowego osiedla powstaje od razu z żłobkiem, p
        > rzedszkolem i szkoła podstawowa, przystankami autobusowymi, placami zabaw i odp
        > owiednia iloscia zasadzonych drzew.
        Ta co za głupoty. Przedszkole w Niemczech w wielu rejonach, szczególnie w miastach, jest towarem mocno deficytowym. Jeśli nie znajdziesz miejsca, wchodzi w grę też opiekunka, czyli Tagesmutter. Kontakt do bazy opiekunek możesz dostać np. od Jugendamtu. To są opiekunki – pojedyncza Tagesmutter może mieć jednocześnie pod opieką 5 dzieci.O tą łatwiej niż przedszkole.
        • wkswks Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 19:33
          Mieszkam w Monachium. Chyba gorzej nie mozna jeśli chodzi o żłobki i przedszkola. Powiem ci tak, jak się sępi na państwe przedszkola to tak jest. Moj syn chodził do e-k-i do żłobka, potem do katolickiego przedskola i tym samym zapewnił wjazd do ichniego żłobka swojej młodszej siostrze. Potem analogicznie zapewnił jej zwalniane przez siebie miejsce w przedszkolu. Potem dostał sie do klasy całodziennej i tym samym zaklepał miejsce siostrze - bo we wszystkich placówkach rodzeństwo ma pierwszeństwo. Fakt z przedszkolem sie nam poszczęściło- dostał sie z listy rezerwowej. Na wszelki wypadek zapisałam go jednak do eki blisko naszego domu. Tagesmutter i montessori nigdy mnie nie interesowały.
    • martishia7 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:44
      1. PiS nie umie w socjal inny niż prosta redystrybucja --> Zabrać 700, pobrać prowizję na aparat państwowy w kwocie 200, "dać" 500..
      2. W ogóle im nie zależy na tym, żeby powstawały przedszkola, a nie daj buk żłobki, bo to im głęboko nie pasuje światopoglądowo - z braku żłóbka będą te baby w domach z dziećmi siedzieć, wszystkim wyjdzie na zdrowie, nie?
      3. Opieka żłobkowa i przedszkolna to zadania samorządu - ułatwienie czegokolwiek samorządom jest bez sensu, bo w razie sukcesu to samorządowcy spiją śmietankę PR. A większe jest prawdopodobieństwo, że ci samorządowcy, którzy coś byliby w stanie zorganizować i mieliby co spijać, to nie są ich samorządowcy. Więc po co?
      4. Ciągnąć wątek z punktu 3 - chodzi o to żeby samorządy zagłodzić i zochydzić, a nie dofinansowywać.
    • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:44
      Żłobków i przedszkoli była masa, tak samo jak szkół podstawowych ( etap słynnych "tysiąclatek"), na tyle dużo że w latach gdy wyż demograficzny zaczynał przedszkola/szkoły nie było problemu z tym, że jakieś dziecko sie nie dostało.
      Z czasem dzieci było mniej, przedszkola przestawały działać, pustoszały, niszczały , potem reformy przekształcenia itd i zaczynał się problem z brakiem miejsc i polka galopka by dziecko się dostało
      Wg mnie dobrym pomysłem były- i sprawdziłyby się rownież obecnie przedszkola branżowe , przy dużych zakładach pracy . Buduje sie hala ikea-obok przedszkole, buduje się amazon - przedszkole- buduje sie zalando-przedszkole, szpital -przedszkole itd
      • madami Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:57
        Przedszkoli rozpaczliwie brakuje na młodych, nowych, deweloperskich osiedlach, są za to w dzielnicach starszych. Ja mieszkam w dzielnicy starych domów, wąskie uliczki, albo niskie kamieniczki albo domy, mamy pełne zaplecze i róznego rodzaju szkoły, ze trzy przedszkola, żłobek i codziennie sznur aut generujących korki, smród i hałas, głównie z nowych osiedli powstających na obrzeżach miasta, na których nie ma nic ( łącznie z brakiem miejsc parkingowych), w mojej dzielnicy nie ma biurowców ani korporacji więc ci biedni ludzi spędzają ogrom czasu w autach dowożąc dzieci z oddalonego osiedla a pracując jeszcze gdzie indziej.

Sprawna gmina powinna na bieżąco monitorować potrzeby mieszkańców wielu faktycznie wolałaby mieć żłobek i przedszkole przy pracy ( w moim mieście przy korpo jest sporo takich placówek) albo przy domu.

• wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:05
          madami napisała:

> Przedszkoli rozpaczliwie brakuje na młodych, nowych, deweloperskich osiedlach,
          > są za to w dzielnicach starszych.

tak jak napisałaś - brak kontroli- wydawane są zgody na budowę osiedli i deweloper stawia osiedle w jakimś dziwnym miejscu - czasem mocno przypadkowym-wykorzystując każdy skrawek przestrzeni by było zgodnie z przepisami ( odległość budynków ) i nie ma miejsca na dodatkowe "zabranie" miejsca przez przedszkole.

Ja mieszkam w dzielnicy starych domów, wąskie
          > uliczki, albo niskie kamieniczki albo domy, mamy pełne zaplecze i róznego rodz
          > aju szkoły, ze trzy przedszkola, żłobek i codziennie sznur aut generujących kor
          > ki, smród i hałas, głównie z nowych osiedli powstających na obrzeżach miasta, n
          > a których nie ma nic ( łącznie z brakiem miejsc parkingowych), w mojej dzielnic
          > y nie ma biurowców ani korporacji więc ci biedni ludzi spędzają ogrom czasu w a
          > utach dowożąc dzieci z oddalonego osiedla a pracując jeszcze gdzie indziej.

Ja niby na osiedlu ale mam tutaj aż 3 działające przedszkola (plus szkoła ), jedno przedszkole wspomnienie ( ruina ) a i tak pod nimi zawsze masa aut...bo tak jak piszesz- w "nowych" nie ma przewidzianego na to miejsca

>
          > Sprawna gmina powinna na bieżąco monitorować potrzeby mieszkańców wielu faktycz
          > nie wolałaby mieć żłobek i przedszkole przy pracy ( w moim mieście przy korpo j
          > est sporo takich placówek) albo przy domu.
          >
          Dokładnie
          W teorii nie wydaje sie to trudne. Są mpzp robione na wiele lat w przód, w dzisiejszych czasach kontrola demografii i migracji ludzi nie powinna stanowic problemu ale...są też przetargi i gruba kasa która za tym idzie i chyba tu jest pies pogrzebany,,
          P.S.po co budować nowe przedszkola i żłobki skoro wprowadza się ustawę,( dofinansowanie niani )program "maluch plus"..
      • triss_merigold6 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:01
        Pominęłas etap zamykania przedszkoli i żłobków z powodu oszczędności samorządów oraz - równolegle - narracji z początku lat 90-tych o powrocie do urojonego złotego wieku, kiedy to mężczyźni pracowali zarobkowo, a kobiety pielęgnowaly ogniska domowe.
        • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:10
          triss_merigold6 napisała:

> Pominęłas etap zamykania przedszkoli i żłobków z powodu oszczędności samorządów
          > oraz - równolegle - narracji z początku lat 90-tych o powrocie do urojonego zł
          > otego wieku, kiedy to mężczyźni pracowali zarobkowo, a kobiety pielęgnowaly ogn
          > iska domowe.

u źródeł powyższego był niż demograficzny właśnie ( po górce w 1986 r zjazd w dół , z lekkim wachnięciem w górę w 2006- 2010) Okres depresji urodzeniowej wg GUS utrzymuje sie od 1989 r.
        • martishia7 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:16
          Powiedzmy otwarcie, że samorząd gminny dostał trochę majątku w ramach komunalizacji i worek zadań, oraz umiarkowaną ilość kasy na ich realizowanie. Więc ciął na czym mógł. Zasada, że nakładając na samorząd obowiązki ustawodawca ma zapewnić źródło finansowania - nadal nie do końca się przyjęła (chociaż jest nieco lepiej).
        • madami Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:56
          Dlatego było bez sensu wygaszanie szkół i przedszkoli zamiast ich przekształcanie, gmina ma lokal po dawnym przedszkolu i może go np. wynajmować i trzymać tę lokalizacje gdyby demografia się zmieniła, w szczególności, że stare przedszkola to zwykle niskie budynki z fajnym ogrodem i placykiem do parkowania.

Natomiast to gmina wydaje zgodę na budowę dużego osiedla zupełnie pomijając potrzeby mieszkańców.
      • memphis90 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:19
        Pamiętam artykułu o Szwecji bodajże, gdzie stawia się przedszkola z kontenerów, a jak przestaje być potrzebne - przestawia się kontenery na inne osiedle. I już. Takie przedszkola mogą być naprawdę ładne wizualnie, bynajmniej nie jak osiedle dla bezdomnych, a na pewno są użyteczne.
    • nena20 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:48
      Właśnie przeżywam koszmar powrotu do pracy. Żłobek mam, co mi kuwa po nim, dziecko stale chore. Dziś znów dzwonił szef, umęczona po nocy z chorym maluchem obiecuję obróbkę danych, napisanie wiadomości i odpisanie na zaległe wiadomości. Potrzebne są.jakies dopłaty do niań, legalne dopłaty a nie idioci chcą dać kasę do ręki .....
      • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:58
        nena20 napisała:

> Właśnie przeżywam koszmar powrotu do pracy. Żłobek mam, co mi kuwa po nim, dzie
        > cko stale chore. (...) Potrzebne są.jakies dopłaty do niań, legalne dopłaty a nie idioci chcą dać kasę
        > do ręki .....

To prawda. Co z tego, że naprodukują żłobków i przedszkoli, jak dziecko non stop choruje?
        I druga strona medalu: mnóstwo dzieci żłobkowych i przedszkolnych to dziatki mam niepracujących - mam oba te przybytki dokładnie na przeciwko okien (swoją drogą, to maskara) i widzę, o której codzienne te dzieciątka są przyprowadzane i odbierane przez zrelaksowane, niespieszące się mamusie. Rodziców "w biegu" do/z pracy jest zaledwie jakiś procent. Pierwszeństwo w przyjęciu do tych instytucji powinny mieć dzieci matek pracujących.
              • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:13

> Zapewne stąd, że część matek jest na urlopach wychowawczych lub rodzicielskich
                > i może udokumentować zatrudnienie.

To wtedy można posyłać dzieci do żłobka/przedszkola?
                  • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:20

> Tak, można. Dlaczego nie?

Zawsze myślałam, że to dla rodziców pracujących, nie mających co zrobić z dziećmi w czasie, kiedy sami oboje pracują. Teraz jest może ciut lepiej ze żłobkami i przedszkolami, ale jeszcze kilkanaście temu był taki deficyt miejsc, że wtedy właśnie rozwinęła się instytucja niani.
                    • panna.w.paski Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:33
                      Bo taka mama jest np na wychowawczym do 2 roku zycia dziecka (czyli rok po zakonczeniu macierzynskiego). Przez pol roku moze dac sobie czas na adaptacje dziecka w zlobku, posylanie go na kilka godzin, w miedzyczasie robi jakies zlecenia albo wraca do pracy na zmniejszony etat. Dzieki temu nie wpada z trybu matka 100% na tryb pracownica 100 % i matka 100 % czyli wieczny ped, wyrzuty sumienia ze babelek siedzi w placowce ponad 8 h, stres przy byle katarku itp. Co innego oczywiscie osoby trwale bezrobotne, ktore praca sie nie hanbia - uwazam, ze nie powinny miec takich szans jak osoby pracujace. Natomiast urlop rodzicielski i wychowawczy jest jak najbardziej OK.
                    • sol_13 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 17:22
                      jagoda2 napisała:

> Zawsze myślałam, że to dla rodziców pracujących, nie mających co zrobić z dzieć
                      > mi w czasie, kiedy sami oboje pracują.

Nie, dla wszystkich.
                      Jak masz noworodka w domu, to ciężko się zajmować dodatkowo starszakiem raczej.
            • kulka-online Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:16
              No niestety ale najwiecej punktów jest za zamieszkiwanie w gminie, potem wielodzietność lub samotne wychowywanie. Dopiero potem praca/ studia obojga rodziców.
              W żłobku dziecka było mnóstwo mam w ciąży (pewnie na L4) lub macierzyńskim z młodszym maluchem.
          • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:29

> Ależ mają. Do żłobka samorządowego nie przyjmą dziecka bezrobotnych rodziców, b
            > ędzie mieć za mało punktów.

Niekoniecznie
            Punkty są również za :zamieszkiwanie na terenie gminy/samotne rodzicielstwo/niepełnosprawność kandydata /w moim przedszkolu był tez brany pod uwagę rejon
            • arwena_11 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 16:11
              Pewnie nie tyle za mieszkanie a za płacenie podatków w danej gminie. I to ma sens. Bo gmina utrzymuje żłobek/przedszkole z podatków. A ci co tu przyjechali do pracy a podatki płacą w Pcimiu Dolnym - niech tam wożą dziecko. Albo niech płacą podatki tu gdzie mieszkają.

Kilka lat temu chyba na warszawskim Bemowie wprowadzono punkty za rozliczanie się w Warszawie. Podniósł się spory lament.
              • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 17:13
                arwena_11 napisała:

> Pewnie nie tyle za mieszkanie a za płacenie podatków w danej gminie. I to ma se
                > ns. Bo gmina utrzymuje żłobek/przedszkole z podatków. A ci co tu przyjechali do
                > pracy a podatki płacą w Pcimiu Dolnym - niech tam wożą dziecko. Albo niech pła
                > cą podatki tu gdzie mieszkają.
                >
                > Kilka lat temu chyba na warszawskim Bemowie wprowadzono punkty za rozliczanie s
                > ię w Warszawie. Podniósł się spory lament.

Tak, chodzi o podatki
              • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 18:06
                arwena_11 napisała:

> Kilka lat temu chyba na warszawskim Bemowie wprowadzono punkty za rozliczanie s
                > ię w Warszawie. Podniósł się spory lament.

W Poznaniu jest tak od lat i ja to w zupełności popieram. Najbardziej żal mi jednak było znajomych córki, którzy w swoim czasie nie dostali się do wybranego liceum, bo zabrakło im paru punktów właśnie za brak podatków w Poznaniu. Te te wszystkie Dąbrówki, Dopiewa, Suche Lasy, Borówce, Kórniki, itd.
        • wkswks Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:09
          Ale to jest kolejna patologia! Oglądanie sie tylko na kasę. Bo rodzice pracują! Przedszkole to nie jest przechowywania dzieci tylko placówka również edukacyjna. Każde dziecko powinno chodzić do przedszkola, jak we Francji.
          • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:14
            wkswks napisał(a):

> Przedszkole to nie jest przechowywania dzieci tylko placówka również edukacyjn
            > a. Każde dziecko powinno chodzić do przedszkola, jak we Francji.

W sumie masz rację.
          • hanusinamama Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:26
            Tak kazde i powienien być obowiązek przedszkolny wcześniej. Mało to dzieci które w domu gniją i nic sie z nimi nie robi. Zamiast wysyłać 6 latki do szkół dać obowiązek przedszkolny (przynajmniej do godziny 12) dla 5 latków. I program szkolny spójny z przedszkolnym, bo spokojnie te 6 latki w przedszkolu mogą sie uczyć czytać i liczyć.
        • martishia7 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:19
          Z moim dzieckiem chodzi chłopiec do przedszkola (grupa najmłodsza, czyli circa 4 latka obecnie). Jego mama jak go odprowadza to taska ze sobą dwa foteliki samochodowe z bliźniętami m-cy 5. Po schodach do szatni, na górę i na dół. Zazwyczaj ktoś pomaga, bo się ciężkie robią. Nie żałuję tej kobiecie tego przedszkola, srsly...
          • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:22
            martishia7 napisała:

Nie żałuję tej kobiecie tego przedszkola,
            > srsly...

Wiesz, ja też nikomu nie żałuję, tylko zdziwiło mnie to, że tyle mam nie pracuje, a dzieci w żłobku.
            • wkswks Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:25
              Moje chodzą do takiej placówki, gdzie na pierwszym miejscu sa przyjmowane dzieci z rodzin, których dzieci uczęszczają lub uczęszczały do tej palcówki. Twoja praca nikogo nie obchodzi. Jak pracujesz to przysługuje ci tylko przedszkole od 7:30 i po 17:00. Od 8-17 jest dla wszystkich.
            • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:52
              jagoda2 napisała:

> martishia7 napisała:
              >
              > Nie żałuję tej kobiecie tego przedszkola,
              > > srsly...
              >
              > Wiesz, ja też nikomu nie żałuję, tylko zdziwiło mnie to, że tyle mam nie pracuj
              > e, a dzieci w żłobku.

Już nieraz pisałam. Czułam się dziwnie i jak wyrodna matka, gdy odbierałam dziecko po pracy i ZAWSZE było ono jednym z ostatnich/ostatnie. Wszystkie dzieciaki magicznie dematerializowały się ok godz 14 uncertain
              • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:59
                Może mam dziwną wizję, że takie instytucje są tylko dla zapracowanych rodziców. W sumie nie przyszło mi do głowy, że matka siedząca w domu może posyłać dziecko do żłobka. Najwidoczniej błąd w myśleniu.
              • molik28 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 16:37
                Moje np dematerialixowały się ok 14tej, bo odbierała ich babci. A ja potem od babci. Babcia nie podjęłaby się siedzieć z nimi całe dnie, zresztą ja też bym nie chciała tego natomiast taka pomoc była super. Bo dzieci szczęśliwe i rozpieszczone, babcia zrealizowana, a my bez wyrzutów sumienia, że tak długo siedzą. Natomiast przedszkola powinny być dostępne dla wszystkich dzieci i to jest problem.
                • wapaha Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 17:18
                  molik28 napisała:

> Moje np dematerialixowały się ok 14tej, bo odbierała ich babci. A ja potem od b
                  > abci. Babcia nie podjęłaby się siedzieć z nimi całe dnie, zresztą ja też bym ni
                  > e chciała tego natomiast taka pomoc była super. Bo dzieci szczęśliwe i rozpiesz
                  > czone, babcia zrealizowana, a my bez wyrzutów sumienia, że tak długo siedzą.
                  > Natomiast przedszkola powinny być dostępne dla wszystkich dzieci i to jest prob
                  > lem.

i tak 95% grupy..
                  • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 18:16
                    wapaha napisała:

> i tak 95% grupy..

No nie wiem, ja tutaj babć i dziadków odbierających dzieci w ogóle nie obserwuję. Sami młodzi ludzie. Ale może to takie osiedle, taka okolica. Inna sprawa, że nigdy wcześniej nie zwracałam na to uwagi, bo po prostu nie było mnie w domu w tych porach. Z powodu pandemii i pracy zdalnej w domu zaczęły mi doskwierać hałasy z rzeczonych instytucji i stąd moje codzienne, poniekąd wymuszone, obserwacje. Naprawdę mieć żłobek i przedszkole pod nosem to jest nieszczęście dla osób, które nie mają już dzieci w tym wieku.
                        • 152kk Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 10:40
                          Może jesteście wyjątkowo chorowici, nieodporni.
                          Moje dzieci mają dwie babcie i dziadka + dziadka przyszywanego. "Starszyzna" około 70 obecnie. Wszyscy mamy regularny kontakt (z jednymi mieszkamy w tym samym mieście, z drugą babcią widujemy się kilka razy w miesiącu, wcześniej też przez jakiś czas mieszkaliśmy w tym samym domu). Nigdy dziadkowie nie zarazili się od wnuków niczym (a obie pary dziadków mają też inne wnuki (część obecnie odrosłych), z którymi również zawsze byli i są w bliskim kontakcie), a bywało że opiekowali się nimi w końcówce infekcji (jak jeszcze do przedszkola nie poszły ale objawów poważnych już nie było). W ogóle dziadkowie rzadko chorują zakaźnie, na szczęście.
                          Również wśród starszych znajomych nie obserwuję pomoru z powodu opieki nad wnukamiwink
                          • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 10:57
                            152kk napisała:

> Może jesteście wyjątkowo chorowici, nieodporni.

> Również wśród starszych znajomych nie obserwuję pomoru z powodu opieki nad wnuk
                            > amiwink

Ale gdzie jest napisane, że dziadkowie chorują z powodu wnuków?
                      • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 11:00
                        bywalec.hoteli napisał:

> Dlaczego? Kontakt starszych ludzi z dziećmi pozytywnie wpływa na ich zdrowie a
                        > nawet długość życia smile
                        >
                        Ależ tak smile Niemniej jednak nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi - napisałam, że mieć na przeciwko domu żłobek i przedszkole, kiedy samemu nie jest się już w potrzebie zapewnienia dzieciom opieki, to jest maskara dla mieszkańców. Dzieci są kochane, ale poziom hałasu jaki generują przebywając na dworze, jest masakryczny.
            • hanusinamama Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:27
              Ale w sumie skąd wiesz ze nie pracują? Ja odwoze moją na 8.30 bo moge zaczynac prace o 9. I nie spieszymy sie rano. Z cóka mchdozi chłopczyk, którego mama pracuje w przychodni jako pielęgniarka i konczy 14.30 o 15 jest po dziecko. Pewnie dla ciebie ona by była jako niepracująca.
        • nena20 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 17:10
          Tak znam mamy niepracujące tudzież na urlopach a posylające dzieci do żłobka. Ogólnie nic do takich mam nie mam, ja bym maluszka nie zostawiła aby siedzieć sobie w domu. Przez rok pracowałam zdalnie i opiekowałam się córką, ale jestem tak zmęczona i wypalona.....mam dosyć. Jak już zdecydowałam o żłobku to choroby zaczęły się i jest jeszcze gorzej, nadal nie pracuje i siedzę z marudzacym maluchem. Pomysłu na rozwiązanie sytuacji nie widzę, właśnie nawarczałam na męża, jedzie na budowę wróci około 22…
        • thea19 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 21:04
          skąd wiesz, że to matki niepracujące albo w ogóle matki? Może nianie, sąsiadki, pracujące w nienormowanym czasie lub na niepełnym etacie? Jak zapisywałam dziecko młodsze (starsze dostało się bez rekrutacji), to musiałam dostarczyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Bez tego szanse na przyjęcie były prawie żadne.
    • sumire Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 14:54
      Przypominam, że PiS to partia mocno konserwatywna; oddawanie dziecka do żłobka, bo mama chce/musi wrócić do pracy, nie do końca wpasowuje się w ich wizję świata, zresztą przy okazji uruchamiania pińceta całkiem otwartym tekstem o tym mówili.
      Poza tym PiS to partia, która ciężko pracuje nad ograniczaniem samodzielności samorządów, m.in. przez zakręcanie kurka nieposłusznym, więc nie bardzo sobie wyobrażam, że nagle chciałoby pomagać w finansowaniu budowy żłobków i przedszkoli. W wymaganie od deweloperów zapewniania infrastruktury jak w PRL też nie wierzę, to stoi w sprzeczności z zapowiedziami ułatwień w kredytach hipotecznych. Po co budować generujący koszty żłobek, jeśli można w tym miejscu zrobić 5 mieszkań po 12k/metr.
        • sol_13 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 17:04
          hanusinamama napisała:

> Jeden osioł od nich kiedyś mowił, ze dziecko w przedszkolu to zaniedbanie. Od t
          > ego jest matka zeby w domu z dzieckiem przedszkolnym siedzieć.
          >

Z przedszkolnym, serio? O ile nie jestem fanką żłobków ze względu na chorowanie i ogólnie uważam, że takie małe dzieci nie potrzebują dużej grupy rówieśników, to jednak jestem zdania, że trzylatek absolutnie powinien już iść do placówki. O 4-5-6 latkach nie wspominając, przecież przedszkole pełni tez funkcję eduķacyjna. Co za kretyn.
          • hanusinamama Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:30
            Tak o dzieciach do lat 7 tak mówił. Ja uwazam ze powienien byc obowiązek przedszkolny minimum dla dzieci 5 letnich (zdrowych). Znam jedno dziecko które siedzi w domu bo jest wymówką na niepracowanie mamy. Przy czym z tym dzieckiem matka nic nie robi nie wiem co bedzie w zerówce bo dzieciak kredki trzymać nie potrafi.
      • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:02
        sumire napisała:

> Przypominam, że PiS to partia mocno konserwatywna; oddawanie dziecka do żłobka,
        > bo mama chce/musi wrócić do pracy, nie do końca wpasowuje się w ich wizję świa
        > ta, zresztą przy okazji uruchamiania pińceta całkiem otwartym tekstem o tym mów
        > ili.

To też prawda. Wg PIS-u matka powinna siedzieć z dziećmi w domu.

> . W wymaganie od deweloperów zapewniania infrastruktury jak w PRL też nie wierz
        > ę, to stoi w sprzeczności z zapowiedziami ułatwień w kredytach hipotecznych. Po
        > co budować generujący koszty żłobek, jeśli można w tym miejscu zrobić 5 mieszk
        > ań po 12k/metr.

Niemniej jednak takie wymogi powinny być. Wszyscy wyśmiewamy tutaj często i gęsto PRL, ale takie zurbanizowane osiedle z pełną infrastrukturą (od żłobka, poprzez przedszkola, szkołę, sklepy, ryneczek, po przychodnię) każdemu rodzicowi się marzy. O drogach dojazdowych, chodnikach i parkingach nie wspominając.
          • wkswks Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 13:03
            To zjawisko to także polska patologia. „Czołowe przedszkole”- dla mnie to brzmi strasznie smutno. Im bardziej rozwarstwione społeczeństwo- tym „gorsze”państwo. Gorsze do życia.
          • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:37
            kokosowy15 napisał(a):

> Klasa średnia i tak będzie wozić swoje dzieci do lepszego żłobka, czołowego prz
            > edszkola, przodującej podstawówki byle nie musiało chodzić z miejscowym plebsem
            > i patologia.

Masz rację, ale mam wrażenie, że to się powoli zmienia i coraz więcej rodziców nie aspiruje do najlepszych placówek opiekuńczych w mieście. Wystarczają im te dobre i przyzwoite, a wielu także po prostu te najbliższe miejscu zamieszkania.
            Natomiast topowe licea niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, ale tutaj, na szczęście, już tylko własne osiągnięcia kandydatów wchodzą w grę.
    • bywalec.hoteli Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:45
      Moje najmłodsze dziecko bez problemu dostało w Poznaniu żłobek. Z przedszkolem też nie ma problemu.
      Ale to są placówki na komunistycznych dzielnicach. Nie wiem jak w deweloperskich rejonach, typu Naramowice?

Może warto rozważyć państwowe wsparcie współdzielenia pracy i wychowywania dzieci? Dodatkowe 10 dni urlopu dla rodziców opłacane przez państwo?
      Promowanie pracy na 2/3 etatu?
      • jagoda2 Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 15:57
        bywalec.hoteli napisał:

> Promowanie pracy na 2/3 etatu?
        >

W Polsce trudno o normalną, dobrą pracę w niepełnym wymiarze - chyba, że mówimy o pracy w jakimś dyskoncie.

Podobno, piszę podobno, bo tylko czytałam na ten temat, że w cywilizowanej Europie praca kobiet w niepełnym wymiarze godzin jest normą i nikt na nikogo krzywo nie patrzy i nikogo to nie dziwi. W Polsce oczywiście wciąż mamy dziki kapitalizm i jesteśmy na dorobku, więc praca na część etatu jest bardzo niemile widziana, ale właściwie to nie rozumiem dlaczego? Przecież można zatrudnić więcej osób w mniejszym wymiarze, ale pewnie to "kłopot" dla kogoś.
                  • arwena_11 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 11:27
                    Większość małych i średnich firm nie zatrudnia osoby do księgowości i obsługi kadr. Mają umowy z Biurami Rachunkowymi. Dzięki temu nie płacą ZUSów, nie obchodzą ich urlopy, zwolnienia itd. Ale BR biorą za obsługę kadrową od osoby. Przykładowo miesięcznie ktoś płaci 30-50 zł za każdego pracownika. Nie za etat, a za pracownika. Bo czy ktoś jest na etacie, na 1/2 czy 2/3 etatu - to roboty jest tyle samo, a nie 1/2 czy 2/3
                            • bywalec.hoteli Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:10
                              arwena_11 napisała:

> To 50 zł za JEDNEGO pracownika, nie za 2 czy 3.
                              > Mnożysz je * ilość pracowników

Arwena Grażyna, ale ja mówię o tym co musisz wydać DODATKOWO umożliwiając pracę na część etatu.
                              Czyli masz 2 etaty. Płacisz 100 zł miesięcznie.
                              Zatrudniasz 3 osoby na 2/3 etatu. Płacisz 150 zł miesięcznie.
                              Czyli umożliwienie 3 osobom pracę na część etatu zamiat na całość kosztuje Cię to całe 150 - 100 zł = 50 zł miesięcznie.
                              Całe 16,67 zł / miesiąc na jedną pracującą na niepełny etat osobę.
                              To taki koszt?
                              Nie chciałbym pracować u takich Januszy biznesu,
                              • arwena_11 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 17:00
                                Nie, to nie jest 16,67 na osobę. To jest dodatkowy koszt 50 zł. Gdyby były 2 osoby - tego kosztu by nie było.
                                Do tego dolicz kolejne stanowisko pracy - bo przecież nie pracują na jednym biurku.

To się po prostu nie opłaca.
                                • bywalec.hoteli Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 17:52
                                  ale 3 osobom umożliwiasz prace na cześć etatu, nie jednej. Wiec kosztuje cie to 16,67 zł za osobę.
                                  Bogu dziękować ze pracuję w normalnej dużej firmie a nie u Janusza prywaciarza wyzyskiwacza co mu 17 zł szkoda i nic pro pracowniczego mu się nie opłaca….a 4 dom buduje…
                    • madami Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 14:01
                      arwena_11 napisała:

> Większość małych i średnich firm nie zatrudnia osoby do księgowości i obsługi k
                      > adr. Mają umowy z Biurami Rachunkowymi. Dzięki temu nie płacą ZUSów, nie obchod
                      > zą ich urlopy, zwolnienia itd.

to juz nie oto chodzi, w małych firmach nie ma tyle pracy dla księgowego, nawet na ułamek etatu
                      księgowi prowadzą własne JGD i podpisują umowy z mniejszymi firmami, płaci im się zwykle od ilości faktur oraz od ilości zatrudnionych osób ( nieważne czy na etat czy na 1/100 etatu - pracy przy tym tyle samo)
                  • madami Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 22:34
                    W Polsce niestety ale mikroprzedsiębiorcę traktuje się tak samo jak molocha - korporację. Mikro zawsze jest na gorszej pozycji, dla niego zatrudnienie to kłopot i koszt, ze względu na zmiennośc i stopień skomplikowania przepisów, duża firma zatrudnia osobę lub ,nawet zespół osób, do zatrudniania, ma inną siłe i prawną i kadrową i ekonomiczną.
                      • bywalec.hoteli Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 22:31
                        arwena_11 napisała:

> To nie jest rynek pracodawców - to jest po prostu ekonomia. Opłaca się zatrudni
                        > ć BR, zamiast pracownika na etat do obsługi kadr i księgowości

Dobremu pracodawcy opłaca się być elastycznym wobec pracowników i umożliwiać np. część etatu, łączenie życia zawodowego i rodzinnego.
                        Grażynom i Januszom biznesu nic co mogliby zrobić dla pracownika się nie opłaca...
        • dolcenera Re: Polski Ład dla rodzin 24.05.21, 16:33
          w cywilizowanej Europie praca kobiet w niepełnym wymiarze godzin jest normą i nikt na nikogo krzywo nie patrzy i nikogo to nie dziwi.

Nie ma tej opcji przy pracach wykwalifikowanych. Tylko niska / średnia półka i podobne problemy co w PL, ze żłobkiem / nianią. Z przedszkolem (8.30-11.30/ 13.30-16.30 już nie bo jest gratis i każde dziecko ma miejsce gwarantowane blisko domu. Obiady i świetlica są za to płatne, wiec nie wszystkim się kalkuluje ...
        • 152kk Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 11:01
          Dlaczego tylko praca kobiet w niepełnym wymiarze? Oczywiście ułatwia opiekę nad dzieckiem, ale długofalowo pogarsza sytuację kobiet na rynku pracy (oczywiście mam na myśli taki rynek jaki jest obecnie w Polsce - gdzie elastyczność zatrudnienia i ocena pracy po efektywności, a nie - dupogodzinach to dla większości pracodawców nie do przejścia, głównie mentalnie).
          Dla mnie ideałem jest promowanie równości w zakresie opieki nad dzieckiem tj. wspieranie OBOJGA rodziców w łączeniu opieki i pracy, a jeżeli jest tylko jeden rodzic - zapewnienie mu możliwości pracy i opieki nad dzieckiem bez poczucia, że nie wyrabia na zakrętach.
          Czyli - przykładowo - co powinno się wprowadzić: 1. premie dla pracodawców w przypadku zatrudniania rodziców małych dzieci w niepełnym wymiarze (np. zwolnienie/obniżenie składek na takiego pracownika, dofinansowanie wynagrodzenia) 2. dofinansowanie opieki indywidualnej nad dziećmi (w postaci np. dofinansowania/zwolnienia podatkowego/ulgi w składkach dla firm oferujących usługi opieki - w Polsce takich usług praktycznie w sposób zorganizowany nie ma - bo są bardzo drogie, przeciętna rodzina zatrudnia opiekunki indywidualnie i "na czarno" ), 3. tworzenie i finansowanie żłobków i przedszkoli oraz innych form opieki zbiorowej (kluby, świetlice - również dla dzieci starszych bo 7-12 latek też nie powinien siedzieć wiele godzin sam w domu); 4. urlopy rodzicielskie/wychowawcze dedykowane ojcom lub samotnym rodzicom (nie tylko matkom - jak to w praktyce w Polsce wygląda), 5. likwidacja wszelkich form wsparcia promującego rezygnację kobiet z pracy (np. 500+).
          Natomiast żaden z tego rodzaju postulatów nie ma szans realizacji ani obecnie za rządów PIS, ani - jak się obawiam - w niedalekiej przyszłości, nawet jeśli obecna opcja polityczna odejdzie w niebyt. Polską od lat rządzą dziadersi, dla których ideałem rodziny jest tatuś robiący karierę i wracający do domku po to by pocałować grzeczne dzieci na dobranoc oraz mamusia - wieloczynnościowy robot domowy.
      • memphis90 Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:29
        >Moje najmłodsze dziecko bez problemu >dostało w Poznaniu żłobek
        To masz szczęście. Moje zgłoszone tuż po porodzie, jak tylko dostało pesel, czeka na miejsce do dzisiaj... To już prawie 13 lat... Przegrałam z "samotnymi" mamusiami w związkach nieformalnych oraz rodzinami pod opieką MOPS. Przy drugim dziecku byłam mądrzejsza, zapisując dałam dyrekcji do zrozumienia, że jestem "swoja", bo przecież będę do nich przychodzić na zajęcia ze studentami oraz poprosiłam kolegów z pracy, żeby lobbowali w moim imieniu. Dostał się po ponad roku oczekiwania na miejsce (macierzyński 20 tyg...) i przez kolejne 2 lata był badany przez każda jedną grupę studentów, która odbywała tam zajęcia. Ale szczerze mówiąc - uwielbiał to!
        • bywalec.hoteli Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 16:37
          No tu się chyba poprawiło, bo moje pierwsze dziecko nie doczekało się na państwowy żłobek i poszło do przedszkola ale to trzecie poszło mniej więcej z powrotem żony do pracy.
          Memphis a z innej beczki, próbowałaś pad thaia z Piątkowa co Ci polecałem?
    • trut_u Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 13:55
      Bo to jest trudniejsze niż danie ludziom kasy do ręki. Wtedy to już obywatela odpowiedzialność, a taki nieodpowiedzialny, co to bardziej na browar i plazmę wyda, też zadowolony. Ale o ile jestem całym sercem antyPiS, o tyle te 12 000 na dziecko w wieku 2-3 nie wydaje mi się złe. To jest dodatkowe 500 zł na dziecko żłobkowe, co daje już w sumie tysiaka. Koszty opieki nad dzieckiem do 3 r.z. to koszmar (z przedszkolami jest już lepiej). To jest jakiś sposób na łatanie dziury na już, a nie na za dekadę.
      • trut_u Re: Polski Ład dla rodzin 25.05.21, 13:58
        Piszę z własnego doświadczenia- zlobek państwowy był poza zasięgiem, 5 osób na miesce wychodziło. Za prywatne płacimy 500+ razy 3. Dwoje małych dzieci to byłaby katastrofa finansowa.
        • sol_13 Re: Polski Ład dla rodzin 26.05.21, 20:38
          No my placilismy obojgu nianie i prywatne przedszkole. Był okres (dwa lata) jednoczesnego płacenia i za nianię dla mlodszej, i pkole dla starszaka. Kupa kasy poszła ale nie żałuję, nianie były super, a i przedszkole rewelacyjne-małe i pod domem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka