Dodaj do ulubionych

Skręcona kostka

27.07.21, 22:41
Skręcona - opuchnięta i boląca kostka. Obłożona altacetem, noga położona wyżej. Kupiłam żel przeciwzapalny ale jeszcze nie zastosowałam. Co dalej - fizjoterapeuta czy ortopeda czy czekać?
Obserwuj wątek
    • e-ness Re: Skręcona kostka 27.07.21, 22:51
      Pytanie czy skręcona czy tez więzadła naderwane.

Nasz ortopeda wkłada na 10 dni w lekki gips. Ułatwia to funkcjonowanie i nie naraża stopy na dodatkowe urazy.
      Po 2 dniach można normalnie ma rym chodzić , kuśtykał i nic nie boli.
      Po zdjeciu noga jest jeszcze opuchnięta i sina nawet do kilku tygodni.

• lot_w_kosmos Re: Skręcona kostka 27.07.21, 22:52
      ortopeda, żadnej fizjoterapii
      to się przeleżuje a nie rozćwicza
      najlepiej z nogą w górze
      okłady częste z altacetem i rozpuszczanym ( podobno lepszy) i żelowym
      można popsikać jakimś ketonal sport czy innym jak boli
      nie masować nie smarować
      dobrze byoby skorzystać z ortopedy, zrobić prześwietlenie a następnie jak to w pracy - spisać jako wypadek i wziąć jakieś odszkodowania z grupowego, bo z zusu to nie wiem czy dają na skręcenia
          • e-ness Re: Skręcona kostka 27.07.21, 23:28
            A niby czemu?
            Jesteśmy świeżo po skręceniu, lekki gips był na 10 dni , zdecydowanie poprawił komfort życia dziecka
            W biegłym roku tez mieliśmy skręcenie z naderwanie ścięgna i tez był gips.

• lot_w_kosmos Re: Skręcona kostka 28.07.21, 00:17
          W wakacje też go obowiązuje ubezpieczenie szkolne.
          Idz do lekarza ortopedy czy chirurga albo na sor.
          Niech zrobią rentgen i ewentualnie usg.
          Potem dokumenty o zakończeniu leczenia.
          W szkolnych ubezpieczeniavh to jest około 2 % utraty zdrowia zgodnie z taryfikatorem OWU. Mój za to rok temu dostał 440 zł .
          Dopilnuj tego. Drogą nie chodzi. Nastolatek prxytuli kasę.
        • wapaha Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:17
          alfa36 napisała:

> To syn, wrócił z meczu lekko utykający. Jak leży to go nie boli. Przydałoby się
          > usg? Ja z tych ematek panikujących.

Ze skręcona lub zerwanym więzadłem sam by nie wrócił, bolaloby cały czas
          Pewnie nadkręcił tylko
      • 1matka-polka Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:23
        "to się przeleżuje a nie rozćwicza
        najlepiej z nogą w górze"

Nieprawda, jesli mozna chodzic, czyli obciazac te skrecona kostke, to nalezy chodzic, zadnego niepotrzebnego lezenia. Od lezenia robia sie zakrzepy w zylach, tkanki sa niedozywione, i sie slabiej goja, bo jest slabe krazenie krwi i zanikaja miesnie.
        • wapaha Re: Skręcona kostka 28.07.21, 10:01
          1matka-polka napisała:

>
          > Nieprawda, jesli mozna chodzic, czyli obciazac te skrecona kostke, to nalezy ch
          > odzic, zadnego niepotrzebnego lezenia. Od lezenia robia sie zakrzepy w zylach,
          > tkanki sa niedozywione, i sie slabiej goja, bo jest slabe krazenie krwi i zanik
          > aja miesnie.
          >
          Zgadzam sie
    • ruscello Re: Skręcona kostka 28.07.21, 07:26
      Szybciej dostałam się do chirurga urazowego. USG, RTG i badanie palpacyjne - rozciągnięte więzadła, w środku naderwane. 4 tygodnie w ortezie i głównie leżenie, po kontroli 4 kolejne tygodnie orteza na dwór, chodzenie po płaskim i generalnie oszczędzanie nogi. Potem zabiegi rehabilitacyjne i dopiero normalne ćwiczenia. Wcześniej w ramach ćwiczeń tylko ruszanie stopą w górę i dół. Z leków Cignon, na początku okłady. Generalnie poszłam do lekarza bez przekonania, liczyłam, że samo się naprawi 🙈
      • 1matka-polka Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:34
        "4 tygodnie w ortezie i głównie leżenie"

To musial byc naprawde powazny uraz, bo normalnie np. po operacji rekonstrukcji wiazadel w kolanie, to juz na drugi dzien każa stawac i obciazac noge az do bolu🙄
    • szare_kolory Re: Skręcona kostka 28.07.21, 07:48
      Umów się do ortopedy, może nawet najpierw teleporadę, żeby zrobić rtg i z tym przyjść na wizytę (różnie bywa w różnych gabinetach, zorientuj się, bo nie zawsze rtg jest dostępny na miejscu). I cały czas obserwuj: jak boli (pulsuje, bardziej piecze) czy puchnie, czy nie sinieje i takie tam. Ortopeda najwyżej powie Ci, że to nic poważnego, ale bez lekarza to się może skończyć jakimś źle zagojonym urazem i później problemami. I mówię to nauczona własnym doświadczeniem po rozerwaniu torebki stawowej i głupim uniknięciu wizyty u lekarza. Ale jak się ma 20 lat to się tak głupio myśli. Gorzej natomiast jest 20 lat później: ból stopy, niestabilny staw i tym podobne atrakcje.
    • asfiksja Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:08
      W ciągu doby od urazu SOR. Zrobią prześwietlenie, czy nie ma pęknięcia, a potem będziesz mieć podkładkę do NNW. Nie masz rentgena w oczach, kość nie zawsze "chrupie" jak pęka.
    • wapaha Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:15
      Jest krwiak? Jeśli nie ma lub niewielki to nie jest skręcenie
      Nogę ułóż wyżej, spróbuj pomasowac opuchliznę - może pękła tylko torebka stawowa.
      Altacetem smaruj często - zostawiaj warstwę do wchłonięcia, daj ibuprom (nlpz)
        • wapaha Re: Skręcona kostka 28.07.21, 15:13
          Z której strony - wewnątrz kostki czy na zewnątrz kostki ?
          Jak duży i jak bardzo rozlany - czy to wąska linia, czy raczej spory przypominający siniaka ?
          Jak ruchomośc kostki ?

Jeżeli krwiak jest niewielki, wąski, opuchlizna się zmniejsza - to nie ma skręcenia, które jest poważnym urazem ale nadkręcenie. Syn zakładam uprawia sport, więc ma mocne mięśnie, elastyczne więzadła i ścięgna które może uchroniły staw przed skręceniem ale się nadwyręzyły

W zależnosci od tego czy : jest opuchlizna, jest bolesność, jest duży krwiak - decydowałabym co dalej
          Ja w takiej sytuacji ( a miałam podobną i co gorsza zimą i z dala od domu ) obserwowałabym i umówiłabym na piątek wizytę u lekarza rodzinnego ( teraz usg/rtg w razie czego można zrobic od ręki )
          Smarowałabym grubo altacetem - ibuprom 200 x 3 dziennie, hamakowanie nogi i owijanie bandażem elastycznym , unikanie bezruchu. Normalnie syn powinien próbowac sie poruszac, w obuwiu sportowym najlepiej
          Kieruj sie jego odczuciami
          • alfa36 Re: Skręcona kostka 28.07.21, 22:27
            Syn jest wysportowany, uraz na boisku. Krwiak poniżej kostki (wewnętrzna), taki pasek, kostka ruchoma , opuchlizna wciąż jest, nie boli, młody chodzi po domu. Na razie jednak czekamy, najszybciej ortopeda w piątek. Ja panikuję , mąż i syn spokojni.
    • bo1 Re: Skręcona kostka 28.07.21, 09:55
      Najlepsza kolejność byłaby taka: rtg (pokaże, czy są pęknięcia lub odpryski kości), usg (pokaże m.in. stan więzadeł), ortopeda, który w zależności od tego, co wyjdzie, zleci dalsze postępowanie. Już teraz niech nie obciąża stopy, siedzi z nogą w górze i przykłada co jakiś czas okład chłodzący żelowy (z zamrażalnika) na maksimum 20 minut.
      • 1matka-polka Re: Skręcona kostka 28.07.21, 10:03
        Z doswiadczenia moge stwierdzic, ze wizyta u ortopedy jest najczesciej zbedna, z wynikami badam od razu do fizjoteraputy, chyba ze lekarz wydajacy wyniki powie, ze uszkodzenia sa minimalne i od razu mozna normalnie chodzic.
      • wapaha Re: Skręcona kostka 28.07.21, 15:15
        bo1 napisała:

> Najlepsza kolejność byłaby taka: rtg (pokaże, czy są pęknięcia lub odpryski koś
        > ci), usg (pokaże m.in. stan więzadeł), ortopeda, który w zależności od tego, co
        > wyjdzie, zleci dalsze postępowanie. Już teraz niech nie obciąża stopy, siedzi
        > z nogą w górze i przykłada co jakiś czas okład chłodzący żelowy (z zamrażalnik
        > a) na maksimum 20 minut.

Nie, to nie jest najlepsza kolejnosć
        Najlepsza kolejność jest taka, która współgra ze stanem kostki :opuchnięciem, bolesnością, subiektywnymi odczuciami
        rtg/usg i ortopeda to strzelanie z armaty do wróbla
        • nocnamagia Re: Skręcona kostka 28.07.21, 16:36
          Przestań szerzyć fałszywe informacje. Przez takie bagatelizowanie urazów można doprowadzić do niestabilności stawu. Dziecko powinno być zbadane i diagnozowane przez specjalistę ortopedę traumatologa
            • lot_w_kosmos Re: Skręcona kostka 29.07.21, 08:13
              A ty co się tak martwisz o to, żeby się lekarze nie przepracowali?
              Z twoich postów tu wynika, święty spokój panów doktorów i ich pielęgniarek jest tu najwyższym dobrem.
              To może jak twoje dziecko sobie złamie nogę to mu załóż dwie sztachety i starczy, najważniejszy dobrostan państwa doktorstwa.
              • wapaha Re: Skręcona kostka 29.07.21, 08:44
                Do mnie piszesz??🤦‍♀️
                Tu nie chodzi o przepracowanie personelu ale o nas, pacjentów, by nie zawracać dupy bez powodu
                SOR nie jest miejscem gdzie biegnie się jak najszybciej ze wszystkim
                Ja postuluje brak paniki i nerwowych ruchów.
                Jak moje dziecko coś sobie złamie to pojadę na sor - ale nie będę go ciągać ze stłuczeniem, wybiciem, drzazga
                Same panikary tutaj
        • bo1 Re: Skręcona kostka 28.07.21, 21:07
          wapaha napisała:

> rtg/usg i ortopeda to strzelanie z armaty do wróbla

Nieprawda. To normalna procedura. Zwłaszcza, że chłopak ma opuchliznę i krwiak. Odciążona i uniesiona noga nie musi boleć. Mnie nie bolała, mimo że w rtg i usg stwierdzono odpryski kości i silne naderwanie więzadła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka