Dodaj do ulubionych

estetyka bloku

01.08.21, 22:56
Ostatnio byłam odwiedzić koleżankę w mieszkaniu, które kupiła na rynku wtórnym - rzuciła mi się w oczu jedna rzecz. Oryginalnie okna były brązowe, połowa okien po wymianie przez lokatorów jest teraz biała. Czy przeszkadzałoby to wam i czy zwracanie uwagę na estetykę bloków w których mieszkacie?
Obserwuj wątek
    • str8.up Re: estetyka bloku 01.08.21, 23:45
      Nie, swojego bloku przez okno nie widzę, więc jest mi to zupełnie obojętne. Natomiast budynku naprzeciwko, to już inna bajka, widok z okna musi być estetyczny 😊
    • e-ness Re: estetyka bloku 02.08.21, 00:37
      Razi mnie brzydota, a estetyka to rzecz gustu.
      Dla mnie brązowe okna się paskudne, nawet jak narzuca to kolorystyka bloku, wole białe.
      Właśnie wymieniliśmy wszystkie okna w domu.
      Mąż niestety patrzył tak jak potencjalny kupiec naszego domu. Na białe się nie zgodził. Mogły być jasne brązowe. Zatem mam dwukolorowe - właśnie wymienione z parszywie brązowych jednokolorowych, choć pasujących do elewacji, dla mnie paskudne ze aż oczy bolą.
      Gucio by mnie obchodził i przyszły kupiec, i gust moich sąsiadów- to były argumenty męża.
      • januszekxxl Re: estetyka bloku 02.08.21, 00:46
        e-ness napisała:
        > Dla mnie brązowe okna się paskudne, nawet jak narzuca to kolorystyka bloku, wol
        > e białe.
        > Właśnie wymieniliśmy wszystkie okna w domu.
        > Mąż niestety patrzył tak jak potencjalny kupiec naszego domu. Na białe się nie
        > zgodził.

A to jest jego dom?
          • januszekxxl Re: estetyka bloku 02.08.21, 02:05
            e-ness napisała:
            > Nie januszku- nasz , ale małżeństwo to cal masa kompromisów. Ale co ty możesz o
            > tym wiedzieć!

Z twojego opisu wygląda to na wymuszenie.
            A za jakiś czas będą modne białe okna i będziecie mieć problem ze sprzedażą domu. Wtedy pójdziecie na kompromis z kupcem i obniżycie cenę big_grin
            • e-ness Re: estetyka bloku 02.08.21, 08:24
              Tu nie o modę chodzi, a aranżacje całego osiedla domków.
              Czerwona elewacja klinkierowa, brązowa blachodachówka, drzwi Zewnetrzne i wykończenie lukarn w kolorze dachu narzucają kolorystykę okien i wszystkie okna oryginalne są ciemno brzozowe. Kilka domów wymieniło na białe i dodało im to uroku angielskiego - ale to mój gust, moja estetyka.
              Kupiec doceni fakt, że nie zrobiliśmy wiochy wymieniając okna na białe , tylko dopłacaliśmy kilka tys i są dwukolorowe, ot jak moj mąż „ wymusił” 😄

Kupuje takie nieruchomosci, które nie stanowią problemu przy sprzedaży, a jedyn problem to taki, ktorego kupca wybrać.

• fredzia098 Re: estetyka bloku 02.08.21, 02:03
      Przecież nie można wymienić okien w bloku na inny kolor niż oryginalne, właśnie dlatego żeby nie robić brzydoty i wizualnego Bangladeszu. Wspólnota czy spółdzielnia się nie zgadza . Ktoś sypnie i będą musieli zdemontować i wstawić w kolorze jak w oryginale.
      • kochamruskieileniwe Re: estetyka bloku 02.08.21, 07:37
        Teoretycznie....

Praktycznie istnienie pełna dowolność. Praktycznie nikt o to nie dba (choć przepisy mówią co innego).

Przykład - takie przedwojenne bloki na warszawskim Żoliborzu Centralnym.
        Każde okno - inne. Teoretycznie, spółdzielnia (WSM Centralny) powinna zaakceptować wymianę okien. Myślicie, że ktoś się tym przejmuje? Wolna amerykanka panuje, dotycząca zarówno kształtu, jak i koloru (sic!)
        W efekcie - zamiana okien trójdzielnych na dwudzielne, jeżeli ktoś ma taka fantazję. Na szczęście takie przypadki są od strony wewnętrznej (dziedzińca)..Ale robienie dwudzielnych okien z jednopłaszczyznowych (to okna kuchenne lub łazienkowe) - wszędzie.
        Zabudowa balkonu? Czemu nie... Najlepiej takie samoróbki... (Szczęście, balkonów w tych blokach zbyt wielu nie ma....).
        Smaczku dodaje fakt, że teren jest pod opieką konserwatora zabytków. I np. konserwator się nie zgodził na ocieplanie budynków, czy ich części. Albo remont się opóźnił, bo chciano podwyższyć barierki balkonowe (fakt, były bardzo niskie) - to musiał być specjalny projekt do zaakceptowania przez konserwatora...

Wkurza mnie to mocno.
        A potem zachwycamy się pięknymi miastami, domami miejskimi w tzw. Europie Zachodniej..Spójnościa, zadbaniem....Tyle, że tam przepisy są przestrzegane. U nas - nie. Bo nikt mi nie będzie mówić, jak ma moje mieszkanie/dom na zewnątrz wyglądać.
        • pocieszka Re: estetyka bloku 02.08.21, 10:22
          kochamruskieileniwe napisała:

> A potem zachwycamy się pięknymi miastami, domami miejskimi w tzw. Europie Zacho
          > dniej..Spójnościa, zadbaniem....Tyle, że tam przepisy są przestrzegane. U nas -
          > nie. Bo nikt mi nie będzie mówić, jak ma moje mieszkanie/dom na zewnątrz wyglą
          > dać.

Z tym przestrzeganiem przepisów to różnie bywa. W Dublinie jest sporo budynków Herberta Simmsa (architekt miejski w latach 30-40-tych, zajmował się głównie budownictwem socjalnym). Wizualnie całkiem przyjemny modernizm, ale dla niektórych mieszkańców jest za mało "zdobnie" i doklejają gipsowe kolumienki, szkiełka, wstawiają rżnięte szybki... A teoretycznie nadzór konserwatorski jest. (Fotki, żeby dać pojęcie o oryginalnym zamyśle i modyfikacje)
            • kochamruskieileniwe Re: estetyka bloku 02.08.21, 11:16
              Tekst linku
              tu przykład dowolności okien (dwudzielne, na pierwszym pietrze)

Oczywiście, nie wspomne, że każde wymienione okna są w innym stylu (np środkowa część nieotwieralna)

budynek sprzed remontu elewacji. Na pierwszym pietrze widac dowolność okien (te małe)
              Tekst linku

to przykłady takie na szybko znalezione w necie
    • iberka Re: estetyka bloku 02.08.21, 07:20
      W sumie dziwne, że zgodziła się na to spółdzielnia/ zarządca, bo wygląd z zewnątrz reguluje właśnie "opiekun" budynku. U nas nie można np.montować rolet zewnętrznych nie korelujących z elewacją, czyli szarych lub białych. Ci którzy wybrali "modna" beże,wenge i inne drewienka, musieli wymienić. Była wojna, ale kupując mieszkanie znali zasady i podpisali ich akceptację.
      U mojej babci była zasada "róbra co chceta" i ludzie mieli balkony odmalowane jak w cyrku. Spółdzielnia przed remontem dała ankiety, później regulamin i po kilku mcach zrobiła remont malując na biało z zastrzeżeniem, że inne kolory są niedopuszczalne i lokator będzie robił malowanie na swój koszt (jeżeli znowu zrobi cyrk). Od 7 lat jest cudownie biało.
    • mayaalex Re: estetyka bloku 02.08.21, 08:41
      Tak, przeszkadza. I podoba mi sie zamordyzm w innych krajach - u nas wszytskie okna maja byc identyczne a zaslony/rolety biale lub kremowe (od fasady, na tylach sa sypialnie wiec mozna miec jakie sie chce, w tym zaciemniajace). Wszystko jest w regulaminie wspolnoty, mozna nakazac demontaz gdyby ktos sie wylamal. I to dziala tez w innych sprawach - na przyklad przeglosowalismy, ze u nas nie moze byc wynajmu krotkoterminowego typu arbnb wiec nie mamy problemow z turystami. Decyzje podejmuje wspolnota mieszkancow na zebraniu.
    • pingus Re: estetyka bloku 02.08.21, 09:15
      Oczywiście, zwracam uwagę. Miło się wchodzi do ładnego bloku, gdzie mieszkańcy/Wspólnota dbają by był porządek w estetyce zewnętrznej. Mieszkałam w szeregach i chociaż nikt nie musiał to każdy zamówił ten sam rodzaj tabliczki z numerem do domu i wyglądało to zdecydowanie lepiej niż w rzędzie obok gdzie każdy miał swój rodzaj tabliczki.
    • kaki11 Re: estetyka bloku 02.08.21, 10:57
      Zawsze było mi to doskonale obojętne... Liczy się jak wygląda mieszkanie w środku, czy jest funkcjonalne, ładne, przyjemne a nie czy blok z zewnątrz wygląda ładnie.
      Wygląd bloków bardziej mnie rusza z perspektywy przechodnia, bo jednak przyjemniej się patrzy na ładne odnowione budynki niż na te z odrapanymi tynkami sprzed 50 lat ale tylko tyle. W kwestii wyboru mieszkania, akurat wygląd budynku z zewnątrz nie miał znaczenia przy wynajmie, i nie miał by przy kupnie.
    • trampki-w-kwiatki Re: estetyka bloku 02.08.21, 11:45
      Niestety tak. Polski standard to "wolnoć Tomku w swoim domku" i malowanie każdego balkonu czy loggi na na inny majtkowy kolor. Dla mnie nie tylko kolor framug okiennych ma znaczenie ale też sam kształt okna. Widziałam już złote szprosy sąsiadujące z dużą płaszczyzną okienną. Dramat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka