Dodaj do ulubionych

nadbudowa martwego zęba

26.09.21, 21:19
czy któraś emama miała taki problem? Ząb wyleczony kanałowo 15 lat temu, teraz się zaczął łamać - najpierw z jednej strony, po założeniu plomby ułamał się kolejny kawałek, później jeszcze jeden.
Dentysta mówi że należy ściąć resztę zęba i założyć koronę porcelanową lub wyrwać i wstawić implant. Czy tylko to pozostało? Szukać innego dentysty czy ten ma rację?
Obserwuj wątek
    • paniusiapobuleczki Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:23
      Może niestety mieć rację. Moje leczone kanałowo zęby też kończą w ten sposób.
    • jkl13 Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:24
      Ja mam kilkukrotnie klejony zdrowy ząb. Dentystka,której ufam, twierdzi,że może uda się go skleić jeszcze raz, ale przy kolejnym pęknięciu konieczna będzie korona.
      Więc chyba tym bardziej przy martwym, kilkukrotnie łatanym zębie jest to prawdopodobne. Zawsze możesz skonsultować w drugim dentystą.
    • milka_milka Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:25
      Ma rację. Nic innego nie da się zrobić.
    • bib24 Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:25
      załóż koronę. to normalny proces chyba, ząb po kanale jest słabszy i prędzej czy później korona jest chyba nieunikniona.
    • primula.alpicola Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:30
      Nadbudowywałam marwty ząb, jedynkę, parę razy, odłamywało się. W końcu straciłam cierpliwość i założyłam koronę.
    • pure_cashmere Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:37
      czytałam też o wkładach koronowo-korzeniowych na sztyfcie tytanowym do martwego zęba. Słyszałyście o czymś takim?
      • paskap Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:42
        Ja maM jakiś wkład w martwy zębie. Żeby był mocniejszy jak go próbowałam wybielić.
      • 1papryczka.chili Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:09
        Tak, standardowo tak się robi, jeśli z zęba został korzeń (przeleczony kanałowo) to wzmacia się go albo sztyftem, albo wkładem z włókna szklanego.
    • milka_milka Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 21:51
      Ja mam jedną wklejaną koronę, bez sztyftu i taką ze sztyftem też.
      • pure_cashmere Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:34
        I jest jakas roznica? Jak dlugo sie trzymają już?
    • 1papryczka.chili Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:04
      Ma rację. Jeśli korzeń ok, nie ma pęknięć, to mozna robić koronę. Jeśli korzeń uszkodzony to implant. Z tymże warunki do implantu też muszą być. To sprawdzi lekarz.
      • 1papryczka.chili Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:11
        Aa no i pamiętaj, że implant to proteza zęba, a proteza nigdy nie jest lepsza niż oryginał, nawet jeśli został tylko korzeń (można wzmocnić). Chyba, że nie ma szans to wtedy nie ma wyjścia.
    • gaskama Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:11
      Ma rację.
    • sumire Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:38
      Ma rację. Z doświadczenia piszę - nie chcesz się bujać z łamiącym się zębem po kanałowym.
    • sol_13 Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:41
      Ma rację, trzeba zrobić koronę, nie ma nad czym deliberować. Tylko przed założeniem niech Ci sprawdzi jeszcze raz kanały czy nic się tam nie dzieje. Ja teraz muszę zdjąć dwie korony i przeleczyc jeszcze raz kanałowo, ale pod mikroskopem, bo coś tam się dzieje złego, a robione były właśnie kilkanaście lat temu.
      • pure_cashmere Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 23:02
        Na zdjeciu rtg kanaly sa przeleczone dobrze
        • sol_13 Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 23:05
          👍
        • faustine Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 10:03
          I radzę zrobić to w miarę szybko, bo jeden gryz nieraz może spowodowac tak głebokie pęknięcie korzenia , że nie będzie szans na koronę .
    • bei Re: nadbudowa martwego zęba 26.09.21, 22:43
      Może ząb ćwieków z nadbudowaną koroną?
    • mandre_polo Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 07:15
      Innego dentysty. Który to ząb?
      Jest jeszcze możliwość nadbudowy z pobranego odcisku. Montuje się to na ściętym zębie na nadbudowie. twojdent.pl/wklady-i-naklady-inlay-onlay/

I uwaga: zależy jaki to ząb bo porcelana jest twarda i może być za duży nacisk na zęby naturalne. Lepszy jest kompozyt. Trzeba to dokładnie obejrzeć. Mój dentysta mówi że porcelana nie zawsze jest dobra ze względu na twardość.
      • mandre_polo Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 07:21
        Acha nie każdy lekarz nie potrafi dobrać i założyć wkład, implant czy koronę. Trzeba z tym uważać. Coś założą a po latach robi okazuje się że źle dobrane. Nie mówiąc że często nie wypełnią całych kanałów i się nie przyznają. Dobry dentysta robi tomografię i pantonogram i analizuje ustawienie wszystkich zębów, kanałów
      • pure_cashmere Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 08:14
        To jest górna czwórka
        • faustine Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 10:06
          Wlasnie czworki są bardzo słabymi zębami, ja w końcu przestałam je lepić i za namową dentystki zrobiłam korony. Trzymają się i wygladają lepiej niz reszta😊
    • aqua48 Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 12:55
      Ja mam zrobioną odbudowę takiego zęba na wkręcanych sztyftach. Trzyma się bardzo dobrze, choć dentysta stwierdził, że po 10 latach trzeba będzie umocnić go jeszcze koroną. Też myślałam że tylko korzeń do usunięcia będzie ale dentysta mnie wyśmiał.
    • mandre_polo Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 12:57
      Wyrwać jeśli jest dobry korzeń to słabe rozwiązanie. Implant to ostateczność
    • arthwen Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 14:46
      Mam podobną sytuację - ząb po kanałówce co najmniej 20 lat temu, z 10 lat temu przy leczeniu zęba obok odłamała się mniej więcej 1/4. Ale moja dentystka ma odwrotne podejście, twierdzi, że dopóki się da odbudować, to lepiej odbudować, niż zakładać koronę, o implancie nie wspominając. A pytałam specjalnie czy jest sens się bawić i odbudowywać (a miała sporo zabawy z tą odbudową), może lepiej się pozbyć i wstawić implant.
      • pure_cashmere Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 15:25
        U mnie odpada po kawalku, plomba się trzyma, a odpadaja po kawalku fragmenty zęba
        • mandre_polo Re: nadbudowa martwego zęba 27.09.21, 15:47
          Może to być wynik nadmiernego nacisku. Ja być jednak sprobowala z nakładką. Zapytaj dentystę o to różnicę pomiedzi nakładką a koroną. Mnie korony mój lekarz nie proponuje ale jak pisałam to kwestia twardości materiału

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka