Dodaj do ulubionych

Pierwsza klasa

25.05.22, 10:53
Czy posłanie dziecka do pierwszej klasy - rocznik 2016 z końca listopada to dobra decyzja? Da radę?
Obserwuj wątek
    • szmytka1 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 10:56
      Zależy od dziecka. Ja tam posyłam jako 7 latki. A obserwacje wśród znajomych sprzed lat, jak posłali 6 latki do szkoły, to w 1, czy 2 klasie te dzieci zbytnio problemów nie miały. Problemy i bardziej ze sferą dojrzałości emocjonalnej pojawiały sie w okolicach 4 klasy
    • huang_he Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:12
      Fatalna.
      Od niektorych dzieci bedzie mlodsze o 2 lata (początek 2015). Do trzeciej klasy luz, w czwartej i piatej zaczynają się spore problemy. Nie z nauką, bo to idzie bez problemu (u tych, ktore znam), ale w sferze emocjonalnej. Kazda z osób zaluje puszczenia wczesniej.
        • huang_he Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:27
          Wiesz, mnie namawiali niektorzy na puezczenie wczesniej z powodow typu „bo będzie sie nudzic” (chodzilo o dziecko bardzo wyprzedzające rowiesnikow).
          A ja odpowiadalam - no na pewno bedzie mialo wiele rozrywek duuużo wczesniej. Wczesniej pierwsze fajki, pierwszy alkohol, pierwsze imprezy, pierwszy seks. Będzie miec maturę, ale mimo to z mamusią będzie zalatwiac lekarza, mamusia bedzie musiala wypisywac zgody na wyjazd itp. No ale w poerwszej klasie nie bedzie sie nudzic.
      • maeve_binchy Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:21
        Nie przesadzaj, ze kazda. Mam dwoje poslanych jako 6-latki. Syn z czerwca, corka z konca lipca. Emocjonalnie - zero problemów, dodatkowo syn z ZA. Nie zalujemy, ze poszly rok wczesniej. Syn w sumie musial, bo jest z 1 polowy rocznika 2008, moglam go odroczyc, ale nie chcialam. W klasach glownie 6latki, wiem, ktore sa z rocznika starszego, ale ani wzrostem, wiedza czy zachowawniem nie wyrozniaja sie na +.
        Moi bardzo dobrze sie ucza, syn teraz idzie innym sytemem - jest w szkole miedzynarodowej, zmienil po 7 klasie, obecnie jest w odpowiedniku naszej 8 klasy, radzi sobie nadal b dobrze. Corka tez tak pojdzie, w tej chwili konczy polska 5 klase ze srednia 5,3 - 5,4.
        • maeve_binchy Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:28
          Dodam jeszcze, ze na osiedlu jest kilkoro dzieci w wieku mlodej - rocznik 2011. Tylko ona i jeszcze jedna dziewczynka poszly jako 6-latki i koncza 5 klase. Pozostale sa w 4 klasie. Widze ogromna roznice w zachowaniu dzieci. Dziewczynki poslane wczesniej sa dojrzalsze, bardziej odpowiedzialne, ogarniete. Wczesniej nie bylo takiej roznicy miedzy dziecmi.
          • saszanasza Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 13:03
            maeve_binchy napisała:

> Dodam jeszcze, ze na osiedlu jest kilkoro dzieci w wieku mlodej - rocznik 2011.
            > Tylko ona i jeszcze jedna dziewczynka poszly jako 6-latki i koncza 5 klase. Po
            > zostale sa w 4 klasie. Widze ogromna roznice w zachowaniu dzieci. Dziewczynki p
            > oslane wczesniej sa dojrzalsze, bardziej odpowiedzialne, ogarniete. Wczesniej n
            > ie bylo takiej roznicy miedzy dziecmi.
            >

Potwierdzam. O ile różnice pomiędzy dziećmi na poziomie 4 klasy widać (młodsze są mniej ogarnięte) tak równie dobrze widać różnicę w stopniu dojrzałości dziecka 14 letniego w ósmej klasie a 14 letniego w siódmej klasie, na korzyść tego pierwszego. Na tym etapie te dzieci dojrzałością dorównują starszym koleżankom/kolegom. Natomiast…tak czy inaczej dziewczynki są zazwyczaj dojrzalsze od chlopców.
      • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:19
        Ja znam sporo dzieci które miały problemy juz w 1 czy drugiej klasie. Zwyczajnie dla nich za wcześnie. Efekt taki, ze znielubiły szkołę. To są roczniki ktore szły jako 6 latki. Ich młodsze rodzenstwo jako 7 latki i zdecydowanie problemu nie ma
        Fakt, może być tak ze starszy jest słabszy niż młodszy...ale za duzo takich przypadków wśród znajomych i rodziny
    • rb_111222333 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:14
      Ja swojej córki z początku roku nie poślę, chociaż jest bystra, powinna dać radę. Znajomi posłali kilka lat temu dziecko urodzone w listopadzie do szkoły. To był ten rocznik, gdzie rodzice 6- latków mogli decydować, czy poślą ich do zerówki czy do 1 klasy, na pewno część jego klasy to dzieci że starszego rocznika. Ci znajomi są bardzo zadowoleni, dzieciak też bardzo dobrze radzi sobie w szkole, i pod kątem nauki, i pod kątem relacji z rówieśnikami.
      • saszanasza Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 13:43
        kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Nie, bo jesli nie jest wyrosniętym dryblasem to szans na w- fe nie będzie miał,
        > tylko przez samą fizyczność.

Nie no, na wf powinno oceniać się nie scricte wyniki a zaangażowanie, przynajmniej tak mówi pp. Co do fizycznoście, to widzę, że i na poziomie tego samego rocznika są dzieciaki wyglądające na 14 i na 18 lat. To dotyczy zarówno dziewczynek jak i chlopców, wystarczy popatrzeć na zdjęcia ósmoklasistów z balu😉
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:28
          Kiedyś robili badania na sportowcach i okazalo się że miażdżaca większosć jest urodzina od stycznia do maja.
          Juz od najmlodszych lat szukajac talentów w poszczególnych klasach dzieci z poczatku roku dostawaly lepsze noty a potem były lepiej trenowane, dostawaly więcej wsparcia, potem stypendia, więcej mozliwosci rozwoju, pomoc w nauce bo musisz mieć średnią, żeby dostać się na uniwersytet.
          Mój syn jest z października jest średniakiem na siatce, nie jest w stanie dogonić kolegi o prawie rok starszego.
          Ja jestem szybka i wytrzymała ale nigdy nie przescignęłam w podstawówce szybkiej i wytrzymalej koleżanki która kiblowala w 4 klasie.
          O tym że jestem jak piorun dowiedziałam się w pierwszej klasie szkoly średniej po pierwszych biegach na czas, bardzo mnie to podbudowalo nareszcie bylam pierwsza.
            • saszanasza Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:57
              kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Dodam że przez całą podstawówkę nie bylam na ani jednych zawodach w swojej grup
              > ie klasowej, bo "Anka" byla lepsza niż ja.
              > W średniej już jeździlam.

Być może masz rację, ale ma to znaczenie wyłącznie wtedy, gdy „budujemy” czy łączymy przyszłość dziecka z jakąś dyscypliną sportu. W normalnych szkołach i dla większości ten wf nie jest tak istotny, natomiast w przypadku rozwoju scricte umysłowego (nie emocjonalnego)-poruszania sie na płaszczyznach wymagających przyswajania i wykorzystania nabytej wiedzy nie ma znaczącej róznicy między osobą rok starszą i młodszą. Zresztą widać to doskonale na przykładzie ocen końcoworocznych w klasach uczniów wymieszanych rocznikowo.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 19:13
                  Pamiętam jeszcze ze studiów badania, ze dzieci ze stycznia osiągają średnio lepsze wyniki niż dzieci np. z września. Inaczej było w populacji niemieckiej, gdzie dzieci z września były najlepiej notowane (szły te, które we wrześniu miały skończone 6 lat, czyli te z września poprzedniego roku były najstarsze).
                  Ale fakt, potem to się wyrównuje i liczą się lata edukacji, więc 13 latek w 7 klasie i 13- latek w 8 mają inny zakres wiedzy i doświadczeń. Tyle, ze ten w niższej klasie może być bardziej wyluzowany, bo wiele spraw jak np. przystosowanie do 2. etapu edu mogło mu przyjść łatwiej.
    • alessa28 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:30
      kkalipso napisała:

> Czy posłanie dziecka do pierwszej klasy - rocznik 2016 z końca listopada to dob
      > ra decyzja? Da radę?

W klasie mojej córki są dwie dziewczynki posłane do szkoły jako 6 latki.
      Jakos sobie radzą (to na razie 2 klasa sp) ale raczej są w tyle klasy niż przodują.

Ja puściłam córkę jako 7 latke (rocznik 2013 więc nie było żadnych nacisków żeby wcześniej, na szczęście)i nie żałuję.
      Uważam że wszystko w sumie zależy od dziecka, jeśli jest na tyle rozwinięte emocjonalnie że da radę ogarnąć że to już szkoła i obowiązki - okay.
      Jeśli motywacja są ambicje rodziców, najczęściej niczym nie uzasadnione (ojej a moja geniuszka poszła wcześniej, czytała sama Tolkiena i nudziła się w przedszkolu) - to na pewno nie.

>
      >
      >
      >
    • triss_merigold6 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:35
      Fatalna. Na dalszych etapach edukacji będzie konkurować również z dziećmi o prawie 2 lata starszymi + kwestia dojrzałości do zmiany czy zmian szkoły po podstawówce (nigdy nie wiesz czy nie zrobią kolejnej reformy).
    • ursula.iguaran Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:36
      Nie rób tego.
      Oglądam polski system edukacji od 10 lat z bliska i nie zrobiłabym tego swojemu dziecku.
      Klasy 1-3 to pestka i kontynuacja przedszkola. Tam sobie każde dziecko poradzi. Od 4-tej zaczyna się jazda i tam każdy rok dojrzałości psychicznej się przydaje. Nie rób tego dziecku jeśli nie musisz.
      • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:22
        Nie każde sobie radzi. Znam kilkoro które miały duze problemy. Nie chciały ćwiczyć czytać, pisać. Efekt taki ze przymuszane do nauki, cwiczen...nie lubią dzisiaj szkoły jako 6-7 klasisci.
        Uwazam, że polubienie szkoły i nauki to więcej niz 50% sukcesu w szkole.
      • sabek81 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:57
        ursula.iguaran napisała:

> Nie rób tego.
        > Oglądam polski system edukacji od 10 lat z bliska i nie zrobiłabym tego swojemu
        > dziecku.
        > Klasy 1-3 to pestka i kontynuacja przedszkola. Tam sobie każde dziecko poradzi.
        > Od 4-tej zaczyna się jazda i tam każdy rok dojrzałości psychicznej się przydaj
        > e. Nie rób tego dziecku jeśli nie musisz.
        co za bzdury, nie każde dziecko radzi sobie w klasach 1-3 i wiek nie ma tu nic do rzeczy, a 4 klasa np dla mojej córki nie była szokiem a poszła jako 6 latka, rocznik 2008, wszystko zależy od dziecka, ale jak nie ma obowiązku to po co?
        • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 16:46
          Twoja szła jak wszyscy szli jako 6latki?? Bo wiesz ze był wtedy inny program? Ja porównywałam program mojej córki ze starsza o 2 lata sasiadką. To co moja miała w 2 klasie tamta miała w 3, i tak do konca podstawówki.
          Wiec inaczej ejst jak cała klasa jest 6 latków i mają nieco łatwiejszy program a inaczej jak jeden 6 latek i program dla 7latków
          • sabek81 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 16:56
            hanusinamama napisała:

> Twoja szła jak wszyscy szli jako 6latki?? Bo wiesz ze był wtedy inny program? J
            > a porównywałam program mojej córki ze starsza o 2 lata sasiadką. To co moja mia
            > ła w 2 klasie tamta miała w 3, i tak do konca podstawówki.
            > Wiec inaczej ejst jak cała klasa jest 6 latków i mają nieco łatwiejszy program
            > a inaczej jak jeden 6 latek i program dla 7latków
            >
            Nie, moja szła jak polowa jej rocznika miała obowiązek i 7 latki, program ten sam.
          • jolie Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 18:26
            hanusinamama napisała:

> Twoja szła jak wszyscy szli jako 6latki?? Bo wiesz ze był wtedy inny program? J
            > a porównywałam program mojej córki ze starsza o 2 lata sasiadką. To co moja mia
            > ła w 2 klasie tamta miała w 3, i tak do konca podstawówki.
            > Wiec inaczej ejst jak cała klasa jest 6 latków i mają nieco łatwiejszy program
            > a inaczej jak jeden 6 latek i program dla 7latków
            >
            Gdy dzieci szły jako 6-latki, to zmieniona była podstawa w kasach 1-3. W klasie IV już nic nie było zmienione, a PiS rozwalił już wszystko, zlikwidował gimnazja, a te trzy lata upchnął w podstawie programowej klas 7-8. Rocznik 2009 jest bardzo poszkodowany.
    • lady.madrugada Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:43
      To zależy od dziecka, ale i od klasy. Mój starszy syn z samej końcówki roku poszedł jako 6-latek (rocznik, w którym mieliśmy wybór). Jest w szóstej klasie, radzi sobie od zawsze świetnie. Ale jego klasa to same rocznikowe sześciolatki.
      • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:22
        Weź pod uwage, że macie inny program przez całą podstawówkę. Ja widzę czym to się rózni bo sasiadka córki szła jak twój syn. Cała klasa była 6 latków i cała miała inny program.
        Teraz 6 latek idący z 7latkami bedzie szedł trudniejszym programem.
        • sabek81 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:59
          hanusinamama napisała:

> Weź pod uwage, że macie inny program przez całą podstawówkę. Ja widzę czym to s
          > ię rózni bo sasiadka córki szła jak twój syn. Cała klasa była 6 latków i cała m
          > iała inny program.
          > Teraz 6 latek idący z 7latkami bedzie szedł trudniejszym programem.
          >
          dziwne ale moja szła jako 6 latka (2008), były dwie klasy 6 laków i trzy 7 laków i program identyczny po 4 klasie ich klasy się rozwiązały ( za mało uczniów w każdej a za dużo na jedna) i trafili do różnych klas.
          • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 16:48
            Nie był identyczny na pewno. Rozmawiałam o tym z nauczycielkami ostatnio. Prowadzimy kursy nauczania polskiego i w wolontariacie jest sporo babek z klas 1-3 ale tez polonistki. Jak szły całe roczniki 6 latków program był zupełnie inny. Teraz aktualnie w podstawówce chyba idą 2 programy.
            Oni będą mieć inny program w LO.
            • sabek81 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 16:58
              hanusinamama napisała:

> Nie był identyczny na pewno. Rozmawiałam o tym z nauczycielkami ostatnio. Prowa
              > dzimy kursy nauczania polskiego i w wolontariacie jest sporo babek z klas 1-3 a
              > le tez polonistki. Jak szły całe roczniki 6 latków program był zupełnie inny. T
              > eraz aktualnie w podstawówce chyba idą 2 programy.
              > Oni będą mieć inny program w LO.
              >
              U mojej nie szedl caly rozcznik 6 latkow, program byl ten sam, w 5 klasie się wymieszali z 7 latkami.
        • ichi51e Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 16:51
          podstawa programowa jest jedna ogólnie dostępna od razu rozpisana na klasy 1-3 - nie ma podziału na 6 latki i 7 latki. to nauczyciel decyduje jak ja przerabia miejmy nadzieje dopasowując metody do wieku.
          • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 17:00
            Nie. Inna była dla 6 latków. Inna potem jakwróciły 7 latki.
            Jak zliwkiwdowano gimnazja to był moment w którym w podstawówce były równolegle 3 programy:
            - 7 i 8 klasa która zamiast do gim szła dalej podsawówką
            - klasy idące do szkoły jako 6 latki
            - klasy idące jako 7 latki.
            To było akurat jak moja była w 1 klasie.
            Najłatwiej mozna prześledzić na podstawie matematyki.
            • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 17:07
              Tu jest tabelka pokazująca jak była wprowadzana zmiana w podstawie programowej.
              www.macmillan.pl/voices/konkurs-filmowy/3660-zmiany-w-systemie-oswiaty-new
              Najbardziej widoczne w klasach 1-3 było w matematyce. Porównywałam jeden do jednego podreczniki i ćwiczenia.
              • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 06:16
                Hanusia, mój Młodszy ma klasę mieszaną. Część 6 latków, cześć 7 latków. Są razem ze soba od I klasy. W tym samym roczniku są jeszcze 3 klasy dodatkowe i tylko jedna klasa jest utworzona z samych 7 latków.
                Nie mogli iśc różnymi podstawami.
            • triss_merigold6 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 17:15
              Wolne żarty, przecież od IV klasy sześciolatki były mieszane z siedmiolatkami, łączono klasy, a potem wszyscy zdawali ten sam egzamin po ósmej klasie. Podstawa programowa była ta sama, mogły najwyżej być trochę inne podręczniki w klasach I-III.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:44
      A potem chcesz mieć 13-latka w klasie z 15-latkami? Wiesz, jaka to jest przepaść emocjonalna, fizyczna? Jak trudno będzie takiemu dziecku nawiązać równorzędną relacje z kolegami z klasy? Naprawdę nie ma sensu.
    • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:44
      Ja posłałam swojego jako 6 latka, bo musiałam. Marzec 2008 roku.
      Nie przyszło mi do głowy szukac żadnych odroczeń, bo wiedziałam, że jest całkiem kumaty.
      A jednak to był błąd.
      Fakt, że to chłopak, więc wiadomo- później dojrzewa wink, ale uważam, że niewarto.
      Nie należy za wcześnie popychac w ten polski (zje@#ny ) system edukacyjny dzieci.
      Początkowy program jest banałny, ale klasy 7 i 8 są hardkorowe.
      I mówię to z pozycji matki, której teraz ten posłany wcześniej syn, kończy 8 klasę z super ocenami.
      • mahrtam Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:20
        Potwierdzam, będąc w podobnej sytuacji. Różnice w rozwoju emocjonalnym najbardziej widać w okresie dojrzewania. W tym czasie rok robi ogromną różnice, szczególnie u chłopców z mojego doświadczenia. Podsumowując, syn daje radę, ale gdybym mogła cofnąć czas na pewno bym go odroczyła, niewątpliwie z korzyścią dla niego.
          • kokosowy15 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 17:34
            Zależy od dziecka, jego temperamentu, chęci. Ja, rocznik 1947, poszedłem do szkoły w 1953, też jestem z listopada. Z relacjami koleżeńskimi nie miałem problemu, z WF również, po prostu nie grałem w piłkę nożną. Kłopot miałem tylko z rozpoczęciem studiów, musiałem mieć zgodę Rektora.
      • kotejka Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 18:29
        la_mujer75 napisała:

> Ja posłałam swojego jako 6 latka, bo musiałam. Marzec 2008 roku.
        > Nie przyszło mi do głowy szukac żadnych odroczeń, bo wiedziałam, że jest całkie
        > m kumaty.
        > A jednak to był błąd.
        > Fakt, że to chłopak, więc wiadomo- później dojrzewa wink, ale uważam, że niewarto
        > .
        > Nie należy za wcześnie popychac w ten polski (zje@#ny ) system edukacyjny dziec
        > i.
        > Początkowy program jest banałny, ale klasy 7 i 8 są hardkorowe.
        > I mówię to z pozycji matki, której teraz ten posłany wcześniej syn, kończy 8 kl
        > asę z super ocenami.
        >
        dokladnie tak
        mam syna z konca czerwca 2008
        ofiara reformy zalewskiej i likwidacji gimnazjow
        nie ma 14 lat, musi sobie wybrac szkołe srednia
        wlasnie zdaje egzaminy
        nienawidzi szkoły
        osiem lat temu wysylalam bystre chetne zdolne dziecko
        ktore chcialo sie uczyc
        teraz jest najszczesliwszy, kiedy nie musi tam isc
        chore
        oczywiscie, ze sobie radzi
        kazdy sobie jakos poradzi
        kwestia za jaka cene
        i czy o to chodzi w edukacji, zeby sobie jakos radzic
        teraz posylam do pierwszej klasy dziecko ze stycznia 2015
        bedzie mial kdokladnie 7 lat i 9 miesiecy kiedy rozpocznie te nierowna walke
        czyli tyle, co moj reformiany szesciolatek w polowie 2 klasy
        i pomna jego doswiadczen, nawet nie rozwazalam posylania go wczesniej
        • triss_merigold6 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 19:25
          Identyczne doświadczenie ma moja przyjaciółka, jej syn to przymusowy 6-latek. Sportowiec, dobry uczeń, bystry, bez deficytów, gwiazda socjometryczna - nienawidzi szkoły każdym drgnieniem duszy.
          • kotejka Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 20:10
            triss_merigold6 napisała:

> Identyczne doświadczenie ma moja przyjaciółka, jej syn to przymusowy 6-latek. S
            > portowiec, dobry uczeń, bystry, bez deficytów, gwiazda socjometryczna - nienawi
            > dzi szkoły każdym drgnieniem duszy.

mój tez sportowiec
            kadra wojewodztwa,
            wdrozony do ciezkiej pracy i dyscypliny od najmlodszych lat
            godzil codzienne treningi z bezsensowna pamieciową typu liczba chromosomow w komorce szympansa po mitozie
            i jeziora Afryki na czarnej mapie

• lauren6 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:45
      Po co? U nas było dziecko rok młodsze, kompletnie niedojrzałe i rozwalało lekcje. Skończyło się na tym, że matka zabrała je do innej szkoły, gdzie powtarzało klasę już ze swoim rocznikiem.

Wkurzają mnie takie mamuśki, które muszą mieć "geniusza" lub po prostu z wygodnictwa posyłają dziecko rok wcześniej(np. bo przedszkole mają dalej niż szkołę), a potem inne dzieci w klasie cierpią z powodu ich wyboru.
    • milva24 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:47
      O, jeszcze jedno mi się przypomniało, w szkole moich dzieci świetlica jest tylko dla uczniów do klasy 3. Poza tym w 4 klasie dzieci dużo czasu spędzają wałęsając się po osiedlu z kolegami z klasy. Będziesz gotową, żeby Twoje o tyle młodsze dziecko tak spędzało czas?
    • ga-ti Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:57
      Mam doświadczenie z 6 latkiem w 1 klasie (właśnie zdaje egzaminy ósmoklasisty) i z siedmiolatkami w 1 klasie (jedno właśnie pierwszą kończy). Cała trójka dała radę i finalnie wypadali dość dobrze albo i bardzo dobrze.
      Ale, siedmiolatkom nauka przychodziła tak po prostu, pisanie, czytanie, wszelkie głoskowania, dodawanie, odejmowanie, przekraczanie progu dziesiątkowego... wszystko było gładko, naturalnie umiejętności się pojawiały.
      Sześciolatek musiał większość wypracować, wyćwiczyć, swoje odsylabizować żeby zacząć płynnie czytać, na paluchach liczyć. Każda nowa umiejętność wymagała czasu a i nerwów przy okazji.
      Finalnie materiał opanowany na pięć, ale po co się stresować, jak można bezsteresowo?

Pewnie, że wiele czynników się składa, nie tylko wiek dziecka, jego dojrzałość, w tym emocjonalna (!), gotowość, temperament, chęci, nastawienie... Nauczyciel to bardzo ważny czynnik wink Szkoła, jej podejście, warunki. Klasa, skład dzieciaków. itd.

No i trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko będzie młodsze, później zacznie dojrzewać, rosnąć. Jak z kolegami się ułoży, jeśli dziewczynka, może być trudno, jeśli chłopak to dochodzi sport i rywalizacja. No pewnych kwestii nie da się przeskoczyć.
      Ale oczywiście są młodsze dzieciaki, które sobie świetnie radzą.
      • ga-ti Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:05
        Ha, jeszcze po wielu latach jest problem w szkole średniej, np. z praktykami, bo dziecko za młode smile Zgody rodziców, bo dziecko niepełnoletnie. Osiemnastki w klasie big_grin
      • manala Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 20:02
        Mam dokładnie takie spostrzeżenia jak wyżej. 6-latka, również obecnie kończy 8-klasę, z wyróżnieniem, generalnie zawsze w czołówce ALE - u niej wszystko było wypracowane.
        Mam również 9-latka, który poszedł normalnie. On sam nauczył się czytać, liczyć, wręcz się wkurzał na próby pomocy. Prace domowe ogarnia najczęściej w szkole i generalnie jego nauka mnie w ogóle nie zajmowała.
        • mysz1978 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 22:44
          mój syn jest w VI klasie - praktycznie wszyscy (łącznie z nim) to dzieci, które poszły jako sześciolatki - rozrzut od stycznia, do października. Radzą sobie różnie, ale IV klasa nie była dla nikogo szokiem. Mój akurat z początku roku i wątpliwości nie miałam (zwłaszcza, że w przedszkolu był 4 lata - uznałam, że to wystarczy). Wszystko to kwestia indywidualna... ALE chyba mając dziecko z końca roku chyba jednak nie zdecydowałabym się...
    • andaba Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 11:58
      Przecież to zależy od dziecka.
      Ja posłałam i nie żałuję (jest w szkole średniej).

Poza innymi plusami uniknęła kumulacji, która będzie w tym roku.
      Oczywiście nie miałam o tym pojęcia 10 lat temu, ale wyszło dobrze.
      Co wymyślą za 7-8 lat nie przewidzisz.
      • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:14
        Cos w tym jest.
        U Starszego (rocznik 2004) wszyscy poszli, jako 7 latki. Doszła do nich trochę później jedna dziewczynka.
        Nie znałam jej wieku, bo skąd? I kiedys odbierając Młodszego, zobaczyłam dziewczyny z klasy Starszego. I róznica az waliła po oczach. Aż się zapytałam tej "nowej", ile ona ma lat. Była z końca 2005 roku.
        Była jedną z 4 najlepszych uczenic, ale na pewnym etapie mocno odstawała od koleżanek. Tamte już się zamieniały w takie nastolatki, a ona figura dziecka. I widac było, że jej to przeszkadza. Aż zła byłam na siebie, że z takim durnym zapytaniem wyskoczyłam a propos wieku!
        • andaba Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 13:13
          A wiesz, że to wszystko zależy od dziecka?
          Moja córka najmłodsza i najmniejsza już w trzeciej klasie przerosła wszystkie koleżanki i pierwsza zaczęła miesiączkować. Mentalnie też była zawsze doroślejsza. Ze starszą siostrą zrównały się poziomem ze dwa lata temu...

Podobnie jak reform edukacji, tak i szybkości dojrzewania dziecka przewidzieć się nie da.
          Ja akurat w przypadku tego dziecka - wcześniaczego, dystroficznego i 3-centylowego byłam mocno zaskoczona.

0
          • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 13:41
            Oczywiście, że zależy.
            W swojej własnej klasie, gdy byłam w podstawówce, miałam bardzo fajnego kumpla, który był najmłodszy, bo z 31 grudnia. A już w VI klasie był najwyższy od najwyższej koleżanki. Wyglądał, jak dwa lata starszy od nas, a był najmłodszy. On miał bardzo wysokich rodziców, więc pewno stąd.
    • kurt.wallander Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:11
      Nie posłałabym raczej dziecka z końca roku w takiej sytuacji rok wcześniej do szkoły, bo gdy 99% dzieciaków idzie jako siedmiolatki, twoje będzie w mniejszości młodszych, plus praktycznie 2 lata młodsze od reszty. Co innego, gdy powstawały całe klasy złożone z sześciolatków. A i to bym się wahała w przypadku dziecka z samego końca roku. Chyba, że dziecko faktycznie baaardzo dojrzałe psychicznie, emocjonalnie, poza tym, że bystre i zdolne.
    • sandy_cheeks Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:16
      Ja posłałam w zeszłym roku córkę z lutego 2015. Teraz żałuje decyzji, bo w klasie jest jedyną osobą z tego rocznika. Jest to klasa sportowa pływacka i okazało się, że na cześć zawodów będzie jeździć jako jedyna z klasy, bo sporo odbywa się rocznikami. Prawdę mówiąc myślałam, ze w Warszawie ludzie częściej posyłają 6 latki do szkoły 😕
      Jeśli chodzi o naukę, to daje radę, choć ciężko znosi kiedy czegoś nie rozumie, a nauka zdalna (na szczęście tylko kilka tygli) była całkowitą porażką. Musiałam ciagle pilnować, żeby słuchała co pani mówi i nie zajmowała się wszystkim innym, miała spore problemy ze skupieniem i zrozumieniem niektórych zadań. Oby nigdy więcej…
      • hanusinamama Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:28
        Przepraszam, że tak napiszę (i mam nadzieję, ze dalej nie bedzie problemów) ale w 1 klasie mało które dzieci mają problemy (chociaz takie tez znam). Schodzy zaczynąją się w 4 klasie a ostra jazda w 7
        • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 06:20
          Nie wiem, dlaczego tak wszyscy pisza o tej IV klasie. Nawet dla mojego Starszego (tego z różnymi deficytami) IV klasa nie była problemem. Wręcz wtedy polubił szkołe, bo nie było już tych szlaczków, etc.
          Koszmarem jest VII klasa.
          • triss_merigold6 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 06:49
            Dokładnie.
            Aczkolwiek IV klasa ma denny, nieklejący się z niczym program z historii, przegląd ciekawostek wyrwanych z kontekstu oraz zaczynają się cyrki trójcy wf-plastyka-muzyka z koszmarem fletu prostego jak sztafeta pokoleń.
            Młodsza ma 4 z wf, dziecko ćwiczące, starające się. Teraz jeszcze nic nie mówię, bo mlodsza prosiła i ta ocena nie ma żadnego znaczenia, ale przed końcem VI klasy będę musiała iść do pana od wf i wysypać wszystkie medale i puchary młodej z zawodów, dziecka jeżdżącego od 6. r. życia na obozy sportowe.
            • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 09:04
              O, te michałki, wrrr...
              Młodszy musiał wziąć udział w konkursie na "Modego Wynalazcę " (lub coś w tym stylu), aby pani postawiła łaskawie 6 z ZPT. Miałam już doświadczenie po Starszym, że robil super prace (sam, a nie ja mu je robilam, czy tam mąż). I zawsze tylko 5.
              Młodszy potrafił zrobić coś zajebiście, pani pokazywała jego pracę, jako przykład idealnej pracy i stawiała 5.
              Zmusilismy go, nawet został finalistą. Tylko dlatego, że zależało nam na 6 z ZPT.
              O muzyce to nawet nie chcę pisać.
          • lauren6 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 09:28
            IV klasa niby jest przeskokiem, ale faktycznie nauczyciele starają się, żeby ten przeskok nie był aż tak bolesny. Schody zaczynają się w kolejnych klasach.
    • berdebul Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:28
      Zależy jakie dziecko, jaka szkoła. Co innego posłać świetnie radzącego sobie dziubdziusia, który jest dojrzały emocjonalnie (jak na swoj wiek), radzi sobie z komunikacją, oraz ogarnia podstawę zerówki, plus posłać do prywatnej szkoły z selekcją. A co innego wrzucić szaraczka do państwowego molocha działającego na 3 zmiany z nauczycielami z łapanki.
    • jehanette Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 12:31
      To zależy od dziecka. Moje z grudnia nie dałoby rady wcześniej posłane do szkoly, a zwłaszcza nie daloby rady potem w czwartek klasie. Widzę wielka różnice między nią w trzeciej a nią w czwartek klasie. Tak samo dalej, wybór szkoły sredniej, egzaminy osmoklasisty, matura - to wszystko będzie rok wcześniej w życiu dziecka i to wcale nie musi być dobre.
    • rulsanka Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 13:00
      Pierwsze klasy to takie przedszkole z elementami nauki. Dziecko sobie może dać radę, choć nie każde. Większość. Natomiast później - siódma, ósma klasa - będzie miało po osiem lekcji i do tego korki do egzaminu. Tak więc odradzam.
        • la_mujer75 Re: Pierwsza klasa 25.05.22, 15:25
          A Ty myślisz, że w przeciętnej, państwowej szkole podstawowej to sie w najbliższym czasie poprawi? Pojawią się tabuny chętnych i z pasją, aby uczyć?
          Będzie coraz gorzej.
          Sama widzę. Mój Starszy miał świetnie uczoną fizykę i chemię w podstawówce. Młodszy juz ma tylko chemię. Z fizyki- porażka. Daliśmy mu korki, aby nie miał zaległości, bo nie chodzi o ocenę, ale o wiedzę.
          • lemonka5 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 06:55
            A dziecko z początku stycznia 2017? Jakbym miała czekać na jego rocznik, to poszedłby do szkoły w zaawansowanym wieku 7 lat i 8 miesięcy. Prawie ośmiolatek. Planowałam posłać w wieku 6 lat i 8 miesięcy. Ale jak poczytałam ten wątek to już nie jestem pewna tej decyzji.
            • laluna82 Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 23:53
              I dobrze że nie jesteś pewna.
              Pomyśl, zastanów się gdzie Ci się spieszy? po co odbierać mu szansę bycia najstarszym i dojrzałym dzieckiem w klasie? Zresztą nie on jeden będzie miał ponad 7 lat. to normalny wiek na rozpoczęcie nauki w szkole z polskim programem.
        • ela.dzi Re: Pierwsza klasa 26.05.22, 22:47
          berdebul napisała:

> Zanim to dziecko dojdzie do8 klasy, to mogą być ze dwie reformy. uncertain
          > Korki do egzaminu nie są obowiązkowe i świadczą o nieudolności szkoły.

A co powiesz na sytuację, gdy klasa nie ma zajęć matematyki, bo matematyczka na długim zwolnieniu, a drugi matematyk nie obgoni jej wszystkich klas ?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka