Dodaj do ulubionych

uzależnienie od leku

28.05.22, 23:44
Osoba w podeszłym wieku przy wypisie ze szpitala po zabiegu chirurgicznym dostała lek przeciwbólowy Doreta. W tej chwili jest już ponad dwa miesiące od zabiegu a wg jej opinii po tym leku "kręgosłup nie boli i lepiej się śpi" więc bierze sobie w nocy tabletkę. Podejrzewam, że mogła się uzależnić (lek zawiera Tramadol) i miała już kilka razy silne napady dreszczy, ale takich że cała była rozdygotana, trzęsącą się.
Czy to może być objaw uzależnienia? Jak jej odstawić ten lek albo czym zamienić, żeby działało przeciwbólowo (ból kręgosłupa) i nie miało silnych skutków ubocznych? Lekarz w środę a ja muszę coś zadziałać z tą doretą😏
Obserwuj wątek
    • piszaca.zza.swiatow2 Re: uzależnienie od leku 28.05.22, 23:57
      Hmmm... Jeśli te objawy miałyby być od dorety, to nie wiem jaką dawkę musi ta osoba brać, bo na pewno nie jedną tabletkę na noc...
      Dowiedz się ile tego bierze, a jak faktycznie jedną tabletkę, to przyczyna tkwi gdzie indziej.
      Znam też osoby, które nie tolerują właśnie dorety, inne formy tramadolu tak.
      • panna_lila Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 00:04
        Czytałam, że tego leku osoby po 75 roku życia nie powinny przyjmować dlugotrwale stąd moje przypuszczenia. Ostatnio zdążą się wziąć dwa w ciągu doby. Tę napady delirki są dla mnie dziwne, nie spotkałam się z czymś takim.
        • snakelilith Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 00:48
          Po jednej, dwóch tabletkach słabych (przepisanych przez lekarza) opiodiów raczej nikt nie dostanie delirium. Ryzyko uzależnienia od opioidów jednak zawsze istnieje, ale to nie jest uzależnienie jak u narkomanów, którzy biorą te środki w o wiele większych dawkach do uzyskania stanu rauszu, a nie terapeutycznego uśmierzenia bólu. Ale i tak nie należy nagle odstawiać.
          Teoeretycznie niskodozowane opioidy są nawet lepsze od wielu innych konwencjonalnych środków przeciwbólowych, tzw. niesterydowych leków przeciwzapalych, bo te brane długoterminowo są niebezpieczne dla śluzówki żołądka i jelit oraz nerek. Nie ma więc nic złego w tym, że starsza osoba bierze przez jakiś czas opioidy w celu skutecznego i szybkiego uśmierzenia bólu. Stały ból to stres i stan zapalny, brak snu, depresja i szybkie pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. A zejście z takiej dawki nie jest specjalnie trudne. Wystarczy codziennie wziąć ciut mniej i schodzić bardzo wolno z dawki, tak by po tygodniu zmniejszyć dawką o połowę. Ale to i tak należy obgadać z lekarzem.
          A rozdygotanie, to mogą być też wahania poziomu glukozy. Zabiegi chirurgiczne u starszych ludzi mogą podkręcać insulinooporność i mogła pojawić się, albo pogłębić cukrzyca.
                • snakelilith Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 21:51
                  Ja też nigdy nie brałam tramadolu. Ale na temat opiodiów krążą legendy, które nie mają często nic wspólnego z rzeczywistością. Generalnie to bardzo dobrze znoszone środki (po początkowych nudnościach) i bezpieczniejsze niż się myśli, przy kontrolowanej medykacji. A kupowane bez recepty "zwykłe" środki przeciwbólowe nie są tak skuteczne i mają o wiele większy repertuar groźnych efektów ubocznych.
                  • kaska_800 Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 22:25
                    Dokładnie, ale niektórzy lubią demonizowac tramadol. A połowa leków p/bolowy otc ma tyle skutków ubocznych że głowa boli od samego czytania ulotki. Jasne, są tacy co złe tolerują tramal (co na dobrą sprawa dotyczy WSZYSTKICH leków, bo nie każdemu wszystko pasuje), ale nie jest to większość. Na początku faktycznie często zdarzają się nudności, bóle głowy i wymioty (mnie szarpalo masakrycznie na samym początku), ale to najczęściej szybko mija i organizm dobrze sobie radzi. Uzależnienie od tego zdarza się rzadko
    • alicia033 Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 06:25
      panna_lila napisała:

      > a ja muszę coś zadziałać z tą doretą😏

      po pierwsze, jak napisano: uzależnienie jest bardzo mało prawdopodobne.
      A po drugie: nawet jeżeli, to sprawa dla lekarza, ty i tak nie jesteś w stanie z tym nic zrobić.
    • interstate95 Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 09:00
      To może być silna reakcja na substancję czynną. Po Poltramie ( krople) trzęsło mną jak przy febrze i odczuwałam przeraźliwe zimno oraz silne zawroty głowy. Po zastrzyku z Tramalu doświadczyłam kilku godzin bardzo ostrych halucynacji bez utraty świadomości. Wszystko co zawiera tramadol powoduje u mnie koszmarną jazdę, wiodące jest to uczucie nieprawdopodobnego zimna i dygotu nie do opanowania. Niektórzy źle reagują na substancję czynną właśnie. U mnie niepożądane objawy nasilały się w zależności od przyjętej dawki.
      Przerzucili mnie wtedy na Oksykodon. Ten z kolei powodował u mnie senność, ale dało się jakoś czołgać i funkcjonować, co przy lekach zawierających tramadol było niemożliwym.
      Pogadajcie koniecznie z lekarzem, może trzeba zmienić lek właśnie.



    • igge Re: uzależnienie od leku 29.05.22, 19:46
      Moja mama ma przepisaną Dorotę przez lekarza i za każdym razem jak nie bierze ( nie chce, nie lubi brać, ma obawy) to potem żałuje. Już ok 2 miesiące jest po operacji kolana. Od początku wymigiwała się od tego leku. I bez sensu cierpiała ból.
        • igge Re: uzależnienie od leku 30.05.22, 01:16
          Dziękuję serdecznie. Naprawdę🙂
          Ona po tym jednym kolanie zapowiedziała, że w życiu na operację drugiego nie pójdzie.
          Teraz już niby z 1 kulą kuśtyka. Ale spuchnięta noga nadal. I boli. Lekarz mòwi, że do roku może być taka zabawa.
          Ona nie jest twardzielka (chyba) tylko leki przeciwbólowe źle jej się kojarzą. No i właśnie uzależnienia się od nich boi bardziej niż bólu chyba.
          Jak mieszkała z nami bezpośrednio po operacji to bywałam zła, że nie chce tych przeciwbólowych łykać i że ma ryzykowne pomysły.
          Jak lekarz wypisuje recepty na lek i dawkowanie to raczej po coś trzeba tę doretę łykać.
          Wiele leków ma skutki uboczne. Ale coś za coś.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka