Dodaj do ulubionych

Prośba o poradę

30.05.22, 13:15
Wiem, znam adres do radcy prawnego i zapewne skorzystam, ale uprzejmie proszę o szybką poradę wstępną (wiem, że wiecie wszystko). Bardzo proszę...

Podpisałam umowę wynajmu mieszkania jako wynajmujący i umówiłam panią do notariusza (wynajem okazjonalny). Dziś pani miała spotkanie u notariusza. Notariusza umawiałam ja ("pani taka młoda, pani się zna"). 10 minut po godzinie spotkania z notariuszem miałam 2 telefony - jeden z sekretariatu notarialnego a drugi od pani, że ma mnie jednak w d..., że ciotka kuzynki szwagra Stefka doradziła, żeby jednak nie wynajmować, bo wynajmujący jednak na głowę poupadali z tymi cenami. Wobec tego mam jej natychmiast zwrócić kaucję (wpłaciła w momencie podpisania umowy).

Straciłam, bo "czekałam" na panią 3 tygodnie. Zanim zdjęłam ogłoszenie miałam kilka innych poważnych ofert (wystawiłam mieszkanie w korzystnej cenie w fajnym miejscu).
Tak jak pisałam umowa jest podpisana - miała być na 3 miesiące (w tym czasie pani przerabia dom, by mogła zamieszać w nim z córką, która wyszła za mąż).

Jestem zła; nie ukrywam, że chciałabym zachować kaucję (jednokrotność odstępnego). Czy ta umowa "działa"? Pani na tej umowie zobowiązała się do dostarczenia poświadczenia notarialnego. Nie mam nic w zapisie dotyczącym rezygnacji (chciałabym tak w ogóle na przyszłość umieścić zapis o ewentualnym wymówieniu na 3 miesiące wcześniej).

Jestem zła/rozczarowana, że dałam się podejść - pani twierdziła, że ma problem z wynajmem jedynie na 3 miesiące; bo ludzie chcą na cały rok. Ja poszłam jej na rękę i tak; chciałabym pierwszy raz w życiu wyegzekwować moje prawa (jeśli je mam).

Dziękuję dziewczyny z góry.
Obserwuj wątek
  • mamtrzykotyidwa Re: Prośba o poradę 30.05.22, 14:15
   Dla mnie oczywiste, że nie zwracasz kaucji. Zablokowała ci przecież mieszkanie na 3 tygodnie, nie wywiązała się z umowy, przez nią straciłaś czas na załatwianie notariusza, i okazję do wynajęcia komuś innemu, musisz ponowić ogłoszenie - same straty. Kaucja jest twoja.
      • czanka Re: Prośba o poradę 30.05.22, 19:58
       alpepe napisała:

       > Oddać i cieszyć się, że się nie musisz szarpać z dziwną kobietą. Lepiej teraz,
       > niż przy wyprowadzce lub w trakcie umowy.
       >

       Też tak myślę. Nie warto tracić czasu na przepychanki z kimś takim.
       • kubek0802 Re: Prośba o poradę 30.05.22, 20:06
        Ty jesteś zobowiązana do zwrotu kaucji, pani do zapłaty za 3 miesiące. W jej interesie jest rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Możesz zaproponować rozwiązanie w terminie za miesiąc i ty zachowasz kwotę jak za miesiąc czynszu, ona też będzie o 2 czynsze do przodu.
    • abecadlowa1 Re: Prośba o poradę 30.05.22, 20:19
     moze_sprobowac_inaczej napisała:

     > Nie, no bez jaj. Kaucja jest dobrze zdefiniowana, nie ma możliwości zatrzymania kaucji, jeśli Pani nic nie zniszczyła.

     Wygląda na to, że nie znasz tej definicji.
     Kaucja zabezpiecza pokrycie należności z tytułu najmu lokalu. Wszelkich należności, a nie tylko tych z tytułu szkód w lokalu.
     • moze_sprobowac_inaczej Re: Prośba o poradę 30.05.22, 22:13
      abecadlowa1 napisała:

      > moze_sprobowac_inaczej napisała:
      >
      > > Nie, no bez jaj. Kaucja jest dobrze zdefiniowana, nie ma możliwości zatrz
      > ymania kaucji, jeśli Pani nic nie zniszczyła.
      >
      > Wygląda na to, że nie znasz tej definicji.
      > Kaucja zabezpiecza pokrycie należności z tytułu najmu lokalu. Wszelkich należno
      > ści, a nie tylko tych z tytułu szkód w lokalu.

      Oczywiście, masz rację, dostałam jakiegoś zaćmienia umysłowego.
      Na pewno możesz potracic czynsz najmu z kaucji, pytanie tylko czy ta należność z tytułu najmu powstanie. Ale to może niech się ktoś wypowie mądrzejszy.
    • hrabina_niczyja Re: Prośba o poradę 30.05.22, 20:55
     moze_sprobowac_inaczej napisała:

     > mamtrzykotyidwa napisała:
     >
     > > Kaucja jest twoja.
     >
     > Nie, no bez jaj. Kaucja jest dobrze zdefiniowana, nie ma możliwości zatrzymania
     > kaucji, jeśli Pani nic nie zniszczyła.

     Nie, kaucja jest też na zabezpieczenie należności pieniężnych. Jeżeli pani podpisała umowę na okres 3 miesięcy bez okresu wypowiedzenia to ma obowiązek za te 3 miesiące płacić. Nie zwracać kaucji.
  • taje Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:03
   A co masz w umowie w kwestii przekazania kluczy - kiedy ma nastąpić przekazanie?

   Na przyszłość - jeśli okres najmu ma być tylko 3 miesiące to raczej nie możesz mieć okresu wypowiedzenia 3 miesięcy...
   • cud_bogini_w_bikini Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:26
    Nie wpisałam okresu wypowiedzenia, pani zaakceptowała, bo na 1000 % deklarowała chęć zamieszkania. Mieszkanie pokazywałam jej w sumie 3 razy (raz się orientowała, 2 raz potwierdzała, 3 raz chciała się upewnić i pokazać córce- wtedy podpisanie umowy). Córka wydaje się w porządku, upewniała mamę, że dobrze robi wyprowadzając się na czas remontu (pani pierwotnie chciała sobie zamieszkać w hotelu).
    Córka zadzwoniła do mnie i przeprosiła za mamę; rozumie w pełni ewentualne zatrzymanie kaucji; sama z mężem wynajmuje mieszkanie i zna zasady.
    Mieszkanie 30 km od mojego miejsca zamieszkania, jeszcze na godzinę przed pani potwierdziła spotkanie u notariusza. Gnałam przez pół województwa, by usłyszeć, że jednak nie przyjdzie, bo jest.. na kawie u znajomej. W tle "Zocha tylko niczego nie podpisuj"smile
      • taje Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:41
       No to obawiam się, że jesteś zobowiazana przekazać te klucze, ale z drugiej strony najemczyni jest zobowiązana płacić czynsz bo umowa została ważnie zawarta ( a Ty możesz zatrzymać kaucję na poczet zaległego czynszu). Jeśli nie dostałaś notarialnego oświadczenia, nie będzie to jednak najem okazjonalny. Sugeruję jednak konsultację z prawnikiem specjalizującym się w najmie.
        • taje Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:50
         Nie na siłę, trzeba poinformować o spotkaniu w celu przekazania kluczy. Po to, żeby wykazać, że wynajmująca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak najemczyni oleje wezwanie, tym lepiej. Kaucji oczywiście nie zwracać.
       • eriu Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:46
        Najemczyni się zobowiązała do najmu okazjonalnego więc musi dostarczyć dokument od notariusza. Ale rzeczywiście najlepiej idź do prawnika i niech on wyśle pani pismo.
      • eriu Re: Prośba o poradę 30.05.22, 21:44
       No to wiesz już co następnym razem poprawić w umowie. Dziewczyny dobrze piszą, żądnej kaucji nie zwracać. Pani podpisała umowę. Umowa ją obowiązuje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka