Dodaj do ulubionych

Młody nastolatek - instrukcja obsługi

22.06.22, 07:38
Kłócimy sie codziennie o pierdół.
12 lat. Nie słucha, można powtarzać po 10x i tylko słyszę: " czekaj", "zaraz", "już" i to na każdym kroku 100x dziennie. O to są wciąż kłótnie, i o granie tzn ograniczenia.
Oczywiście na I miejscu gry i dzieci smile
Co do wyjść nie mam z tym problemu bo jest b.otwarty i towarzyski, ale to Nie słuchaniesad((((
Mam dość.
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 08:05
      wypowiem się tylko w temacie gier i kłótni o to - ustalić jasne zasady ile może grać(wspólnie) i to realizować - najgorzej jest jak on uważa ze ma za mało ty ze cały czas spędza a w przerwach się o to kłócicie. policzyć ile spędza (jest statystyka) ustalić zadowalający wszystkich kompromis. Nie musi być x godzin - może być jak zrobisz x y z to graj sobie aż się porzygasz ale najpierw x y z.
    • heca7 Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 08:19
      Mój najmłodszy ma 15,5. TO nadal trwa uncertain Jest jak gniazdo szerszeni. Nic mu się nie podoba, niczego nie potrzebuje, wszystko go nudzi, nic mu nie smakuje, nigdzie nie chce pojechać. I cały czas wygląda na znudzonego. A potem oczywiście okazuje się, że on na cito czegoś potrzebuje a nie ma. Starszy ma 17 i już jest normalny wink Więc przewiduję, że muszę z młodszym jeszcze rok wytrzymać tongue_out
    • kotejka Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 09:05
      Wzajemność jakaś i relacje - podstawa
      Uczenie empatii
      Potrzebuje pomocy, bo też jestem człowiekiem i mam swoje moce
      Komputerowe BHP należy opracować już w wieku przedszkolnym, wówczas łatwiej tłumaczyć i egzekwować, przy tym jest już dobry nawyk
      Przerabiam drugiego nastolatka
      Na obowiązki u mnie działala zawsze odpowiednia składnia
      Nie - zrób, tylko
      Trzeba to i to, kiedy możesz to zrobić
      Zazwyczaj sie wywiązują
      Często szybko, szybko, ale jednak robią
      Że wszystkich poradników obsługi nastolatka zapamiętałam juula chyba, warto po niego sięgnąć
      I miłości dużo, one jej bardzo potrzebują
    • autumna Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 09:13
      Niestety, ale w takich przypadkach trzeba stosować (niezależnie od wieku) system wiszenia nad głową jak sęp po wydaniu polecenia. Powtarzanie to sygnał dla dziecka, że w sumie z wykonaniem polecenia nie musi się spieszyć i po prostu można odwlekać tyle, ile się uda. Któraś z książek o wychowaniu nazwała to poleceniami "kuchennymi" albo "fotelowymi" - tzn. rodzic z dala rzuca zadaniem do wykonania, ale nie egzekwuje realizacji.
    • zamiokulka Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 09:21
      Miałam szkolenie dotyczące buntu nastolatka.
      Najważniejsze co z niego zapamiętałam to, że nad dziećmi w wieku 12-17 lat należy otoczyć parasol ochronny. To dla nich naprawdę trudny okres, nam się wydaje, że już są duzi i możemy więcej od nich wymagać, a to nie do końca prawda. Nie chodzi mi o to oczywiście żeby nie było jasno ustanowionych reguł, one muszą być.
      Ich mózgi są w budowie.
      • aagnes Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 11:18
        No i jak tu wypośrodkować - parasol ochronny a zarazem dać pole do popisu, przestrzen do podejmowania decyzji, poleniania błedów ii ponoszenia ich konsekwencji.
        Mnie niesamowicie wkurza to, ze za glupoty i bledy popelnione przez nastolatkow jednak płacą (w różny sposób) rodzice i to cale gadanie o ponoszeniu konsekwencji to czysta teoria.
    • mamtrzykotyidwa Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 10:08
      A ty jego słuchasz? Też wykonujesz jego rozkazy natychmiast i bez szemrania?
      Dlaczego z nim nie rozmawiasz, zamiast wydawać rozkazy?
      Ty byś chciała tak na rozkaz wszystko robić?
      100 razy dziennie wydajesz dziecku rozkaz i dziwisz się, że nie chce tego robić natychmiast??
      A ty byś chciała 100 razy dziennie wypełniać czyjeś polecenia?
      Dlaczego nie dajesz mu żyć?
      To duży chłopak, ma prawo do decydowania o tym, co robi i kiedy, nie jest twoim niewolnikiem, ani robotem, któremu musisz programować wszystkie czynności.
      Kiedy będzie miał czas na naukę podejmowania własnych decyzji, jeśli nie teraz?
    • babsee Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 12:17
      My testujemy tabelke. Mając dość powtarzania o obowiązkach, zrobiliśmy dla młodego tabelke z dniami tygodnia i listą spraw, które MUSI zrobić- typu-rozpakować basen, przynieść wodę z piwnicy,załadiować kubel niebieski( tzn na papiery)z podzialem na dni tygodnia.Ma wziac dlugopis i odhaczac w polach co zrobił. Jak zrobi-ma swoj czas.Jemu to ulatwilo organizację pracy i ma jasny obraz tego co od niego wymagamy w ramach domowych obowiązków. Po 2 tygodniach doszłam do wniosku, ze to nie fair, ze tylko on ma tabelke i zrobiliśmy tabelke gigant dla całej rodziny.Moj synek patrzy na nią i patrzy i mów- wiesz mamo, myslałem, że ja mam najwięcej ale najwięcej masz Ty, musimy ją zmienic i sie podzielic bo ty w ogole nie masz czasu. Wzruszył mnie okrutnie.
      Tabelka jest extra-nic nie przypominam, nie dzwonie do meza i nie mówie-dzis ty masz kolacje, pamietasz?mam w nosie.Jest tabelka.Nie pamieta?to leci z wywieszonym językiem do sklepu kupic cos na kolacje. Corka nie zrobila obowiązków z czwartku i piąteku? w sobote chce isc do kina- a ja mówie- uzupełmnij tabelke to wyjdziesz. Stęka ale uzupełnia i robi obowiązki. Skończyły sie awantury.Polecam.
      • zona_mi Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 23:25
        klaramara33 napisała:

> Zabrać komp na tydzień to się nauczy. Ja tak robię.

Kara - u nas to odebranie przywileju - powinno mieć związek z przyczyną.
        Przekracza czas grania - szlaban na gry.
        Przekracza rewir do wyjścia - szlaban na wyjścia.
        Nie wypełnia obowiązków - musi je robić zanim skorzysta z przywilejów.
        Wtedy rozumie związek przyczyniwo-skutkowy i ma szansę czegoś się nauczyć na przyszłość.
          • zona_mi Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 23.06.22, 10:59
            mandre_polo napisał(a):

> Jeśli zastosujesz to co piszesz tu sucho to nie osiągniesz nic poza schodzeniem
            > dzieci z drogi.

Opis jest suchy, ale komunikujemy się i wszyscy wiedzą o co chodzi i dlaczego i udaje się nam bez większego trudu współpracować.

> Być może tylko o to ci chodzi bo nie potrafisz więcej

A to z czego wnosisz?
            • mandre_polo Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 23.06.22, 11:31
              zona_mi napisała:

> mandre_polo napisał(a):
              >
              > > Jeśli zastosujesz to co piszesz tu sucho to nie osiągniesz nic poza schod
              > zeniem
              > > dzieci z drogi.
              >
              > Opis jest suchy, ale komunikujemy się i wszyscy wiedzą o co chodzi i dlaczego i
              > udaje się nam bez większego trudu współpracować.

W czasach obecnych trzeba o tym pisać bo jeśli ma to być rada do rodzica niewyrobionego, zapewne ze złymi wzorcami własnymi i będzie stosować na sucho to co radzisz to nie zadziała i nadaj będzie mieć źle myśli o swoim dziecku
              >
              > > Być może tylko o to ci chodzi bo nie potrafisz więcej
              >
              > A to z czego wnosisz?

Z tego jak piszesz co u ciebie działa

• zona_mi Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 23.06.22, 20:54
                mandre_polo napisał(a):

>
                > W czasach obecnych trzeba o tym pisać bo jeśli ma to być rada do rodzica niewyr
                > obionego, zapewne ze złymi wzorcami własnymi i będzie stosować na sucho to co r
                > adzisz to nie zadziała i nadaj będzie mieć źle myśli o swoim dziecku

Nie daję rad, tylko piszę krótko, co u nas działa - bo działa. A ględzenie dziecko (i ja sama) dużo gorzej znosi, niż pomoc w postaci spisu rzeczy, o których nie musi ekstra pamiętać, tylko zagląda do listy i już.

Jeśli po moim - być może jak dla Ciebie zbyt lakonicznym - wpisie, masz wrażenie, że porozumiewam się z dzieckiem w niewłaściwy sposób, to się mylisz.
                Ale bezpieczniej dopytać, niż niewłaściwie - krzywdząco - oceniać.
    • ga-ti Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 22.06.22, 23:22
      U mnie jedno nastoletnie na każde polecenie, prośbę, przypomnienie odpowiada "dobrze mamo" i dalej nic się nie dzieje. Drugie nastoletnie zaczyna krzyczeć "dlaczego znowu ja, ciągle muszę coś robić, nie mam czasu, nie mogę, to nie sprawiedliwe...!", ale jak już mi podniesie ciśnienie to wstaje i robi to, co powinien, bez kolejnego przypomnienia.

Oba przypadki mnie wkurzają, ale cóż, nastolatki, trzeba przeczekać.
      • katriel Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 23.06.22, 03:04
        Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!" Ten odpowiedział: "Idę, panie!", lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?»
        Mt 21,28-31

Jak to jednak wszystko jest w Biblii...
    • cegehana Re: Młody nastolatek - instrukcja obsługi 23.06.22, 08:53
      Nie traktuj tego jako kłótnie o grę czy inną pierdole, bo to jest kłótnia o coś o wiele ważniejszego: komfortowa dla obu stron relację dorosłego dziecka z rodzicem. Dziecko wie, czy raczej czuje że dotychczasowe formy relacji juz się nie sprawdzają, bo posłuszeństwo, kontrola i tym podobne rzeczy, które dawały mu jakieś poczucie bezpieczeństwa w dzieciństwie teraz dają tylko dyskomfort. I szuka innej drogi dlatego że CHCE mieć Ciebie w swoim otoczeniu mimo że dorasta. Ciesz się z tego, bo sa rodziny w których dzieci przestają się buntowac - po prostu przestają wtajemniczac rodziców w swoje sprawy i odbywają swoje dojrzewanie emocjonalne w tajemnicy. Nawet czasem na ematce można poczytać o matkach którym nie mówi się prawdy o dzieciach, milosciach, problemach. Tego chyba byś nie chciała.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka