Dodaj do ulubionych

przyjęci na studia

11.07.22, 16:48
Zaczełam wątek o wynikach matur to zaczne i o wyniku rekrutacji na studia.

Młody przyjęty na Politechnikę Warszawską ale ku swojemu zaskoczeniu nie na pierwszy wybór. Progi musiały skoczyć o ponad 14 punktów bo tyle miał zapasu. To ponoć efekt dość łatwej biologii i trudnej chemii. Widzę, że ma zagwostkę. Ciekawe czy jest szansa na późniejsze przetasowania.

Ktoś jeszcze już wie?
Obserwuj wątek
    • sabina211 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 16:56
      Gratulacje! A drugi syn? U nas rekrutacja na studia była rok i dwa lata temu, więc dobrze pamiętam te emocje. Teraz trzymam kciuki za dzieci przyjaciół, ale wyniki na UW i UKSW dopiero 19 lipca.
      • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:21
        Drugi jest już przyjęty na niepubliczna a na resztę musi poczekać. Ale widzę ze już w głowie ma to gdzie jest przyjęty .
        • sabina211 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:45
          To też gratulacje!
    • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:02
      Gratulacje!
      Mój młody zakwalifikowany (bo jeszcze trzeba dostarczyć dokumenty) na Politechnikę Poznańską - pierwszy wybór, bardzo się cieszymy 🙂
      A twój może ma jeszcze szansę w drugim naborze?
      • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:20
        Na PW w drugiej turze biorą udział osoby z listy rezerwowej a on jest przyjęty . Tyle w teorii. Ten drugi kierunek jest bliski pierwszemu wiec dramatu nie ma ale nutka rozczarowania.
        A na TT piszą ze progi faktycznie poszły mocno w górę .
        • arwena_11 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:23
          To tak jak na UW.
          • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:31
            Trochę tego nie kumam. To ile biorą tej rezerwy ze nie każdy może próbować ?
            • arwena_11 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:43
              No np mają 200 miejsc. I przyjmują w pierwszej turze 200 osób. Ale potem czekają na "potwierdzenie chęci". No i potwierdza 100 osób. To na ich miejsce wchodzi kolejne 100 z listy odrzuconych. I czekają na "potwierdzenie" czy tamte osoby chcą.
              Biorąc pod uwagę, że na UW mogłaś składać na każdy wydział jaki chciałaś ( kwestia opłaty rekrutacyjnej - rok temu to wielokrotność 85 zł ), to niektórzy dostawali się na wszystkie swoje kierunki, niektórzy na 2-3 itd. Potem wybierali ten "najlepszy" i tam potwierdzali. A na innych zwalniali miejsca.
              Nie wiem jak na PW ale np na SGGW można było składać tylko na jeden kierunek. No ale SGGW jest chyba jedną z bogatszych uczelni
              • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:47
                To wszystko rozumiem. Na PW można było wskazać 5 kierunków ale dostajesz się na jeden. I ponoć cześć osób ma info ze może potwierdzić udział w drugiej turze a cześć nie ma. I w regulaminie jest ze w drugiej turze tylko Ci z rezerwowej. Czyli zasadniczo on nie.
                Na uw i SGGW jest jak piszesz i w tym roku.
                • arwena_11 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:57
                  Wydaje mi się, że jakby nie potwierdził chęci chodzenia na kierunku na jaki się dostał - mógłby startować w drugiej rekrutacji.
                  Ale pytanie na którym miejscu na liście rezerwowej jest. Bo jak jest np w pierwszej 50 to moooże jakaś szansa jest. Ale dalej - to wątpię. Tylko wtedy można niestety się przejechać i nigdzie nie dostać.

A z ciekawości, drugi syn na którą prywatną uczelnię?
                  • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:04
                    Ale on jeszcze niczego nie potwierdził . W systemie ma ze przyjęty. A wszędzie w regulaminach ze w drugiej turze tylko nieprzyjęci i rezerwowi.
                    Drugi na Koźminskim.
                    • sabina211 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:09
                      Na logikę, jeśli nie potwierdzi w terminie to będzie nieprzyjęty. Ale wtedy zostaje bez pewnej opcji. Trochę to słabe. Na UKSW i UW można było potwierdzić i nadal wypatrywać przyjęcia, jeśli komuś bardziej zależało na innym kierunku niż ten, gdzie się dostał w pierwszej rekrutacji.
                      • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:14
                        Słabe. I ryzykowne. Ma jeszcze w back upie SGGW ale tu już byłaby różnica spora,
                      • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:30
                        Żeby podejmować takie ryzyko, to trzebaby wiedzieć ilu punktów zabrakło (1,5 czy 20) i jak daleko pod kreską człowiek się znajduje. Jeśli zabrakło 1 czy dwóch punktów i miejsce na liście rezerwowej wysokie, to jeszcze można ryzykować. Chyba, że kierunek bardzo, bardzo oblegany i szansa, że ktoś zakwalifikowany nie potwierdzi chęci studiowania, minimalna.
                    • arwena_11 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:18
                      Jak nie potwierdzi - to jest nieprzyjęty/rezerwowy na innym kierunku.

Koźmiński jest dobry. Od nas daleko.
                      W zeszłym roku przeglądałam programy - dużo bardziej "życiowe" były na prywatnych uczelniach. Prawie żadnych zapchajdziur aby prof.X miał godziny.
                • sabina211 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:02
                  Na UW można było aplikować i potwierdzić studiowanie tylu kierunków, na ile się dostałeś/aś. Inna sprawa, czy dałbyś/ałabyś radę zgrać plany itd. Ale rok temu nie było żadnych ograniczeń, co do potwierdzenia studiowania, jeśli dostałeś się na więcej niż jeden kierunek i nie było ograniczeń, co do liczby kierunków, na które aplikujesz.
              • rosapulchra-0 Re: przyjęci na studia 14.07.22, 13:09
                Arwena, u ciebie już wszystkie dzieci studiują? Syn to chyba na finiszu jest? Nie mylę się?
                • arwena_11 Re: przyjęci na studia 14.07.22, 14:53
                  Tak, syn skończył licencjata - z najwyższą oceną. Idzie na magisterkę do Londynu - już się dostał, walczy o stypendium.
                  Córka skończyła 1 rok. Mam wrażenie, że studia w Polsce są dużo bardziej wymagające. Na pewno miała więcej przedmiotów, egzaminów i zajęć, niż syn na pierwszym roku. Poszło jej też świetnie, najniższa ocena to 3,5 ( tylko jedna ). Sporo osób ma poprawki we wrześniu.
                  • arwena_11 Re: przyjęci na studia 14.07.22, 15:00
                    Jakiś koszmarek językowy mi wyszedł.
                    Miało być, syn skończył studia i zrobił licencjat.
                    • rosapulchra-0 Re: przyjęci na studia 17.07.22, 21:30
                      No to moje wielkie gratulacje dla obojga dzieci! Dla mamy też ofkors!
                      Syn to już chyba nie wróci do Polski?
                      W brytyjskich uczelniach wagowo inaczej jest nauka na lata rozłożona, może stąd to twoje wrażenie?
          • sabina211 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:43
            Co do UW to doświadczenia córki są odmienne. Rok temu dostała się na 2 kierunki z trzech, na które aplikowała, ale w rekrutacji na trzeci (nie był jej kierunkiem pierwszego wyboru, więc patrzyliśmy na to spokojnie) brała udział do końca i bardzo przesunęła się w kolejce do przyjęcia (ponad 100 pozycji).
        • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:25
          Aż tak się w niuansach nie orientuję, ale wydaje mi się że w Poznaniu jeśli ktoś wskoczył na drugi wybór, to nadal ma szansę w pierwszym.
          O progach w Poznaniu jeszcze nic nie wiem, okaże się pewnie we wrześniu.
        • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:03
          esperantza napisała:

> Na PW w drugiej turze biorą udział osoby z listy rezerwowej a on jest przyjęty
          > . Tyle w teorii.

Na pewno tak to działa? Dlaczego, jeśli zwolnią się miejsca, nie przesuną ludzi na pierwszy wybór? Tu powinny decydować punkty. Ten pierwszy wybór twojego syna, to co to było? Moja prawdopodobnie nie potwierdzi biotechnologii na PW, więc "jej" miejsce się zwolni.
          • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:12
            No też mi się tak wydaje, że powinno się poprzesuwać tych z odpowiednią liczbą punktów.
            Na PP podanie o przyjęcie składa się na wszystkie kierunki z zachowaniem preferencji. Co rozumiem tak, że jak się ktoś zakwalifikował na drugi (trzeci, czwarty czy tam kolejny) wybór to składa papiery, a potem się ewentualnie posuwa w górę na liście wybranych kierunków.
          • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:21
            Biotechnologia właśnie 😀
            • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:24
              Szkoda, że nie można zwolnić miejsca "ze wskazaniem" 😉
              • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:52
                No szkoda.

A sprawdzałaś, esperantza, sama, czy faktycznie, żeby brać udział w rekrutacji uzupełniającej na biotechnologię, musiałby zrezygnować z tego, na co się dostał? Może syn coś źle doczytał? Przecież tam na pewno zwolni się sporo miejsc, gdy ludzie podostaja się i na PW, i na UW, i wybiorą tę drugą uczelnię. I próg wtedy spadnie. Przypuszczam, że podawane progi z ostatnich lat to już te z ostatniego etapu.
                • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:56
                  Dokładnie. Ostateczne progi są z ostatniego etapu.
        • hanusinamama Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:08
          Jak jest bliski (ten sam wydział?) to moze bedzie sie mogł przeniesc. U nas po 1 roku przeniosło się kilka osób (wosaka średnia na koniec) a potem po 2 roku jeszcze było przetasowanie. Pierwsze 2 lata praktycznie taki sam program na tych 3 kierunkach na jednym wydziale.
          • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:10
            Tak, wydział ten sam. W sumie to licencjat może zrobić na jednym a magisterkę na drugim.
      • paola.brunetti Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:16
        Mój również na PP, na kierunku pierwszego wyboru smile Może się spotkają, aczkolwiek on jeszcze czeka na wyniki z innej uczelni i nie wie, którą wybierze ostatecznie.
        • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 18:18
          😊
    • arwena_11 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 17:18
      Gratulacje smile
    • klementyna156 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 19:05
      mój się dostał! Pierwszy wybór, wiec fajnie. Ale i tak czekamy na UW jeszcze, bo on w sumie na 8 kierunków aż aplikował. Wymarzony jest na UW właśnie, zobaczymy. Ja tam jestem dumna już, mam dwóch studentów od dziś w domu! smile
    • antyideal Re: przyjęci na studia 11.07.22, 19:17
      Syn też już na PW, z pierwszego wyboru, ale miał tyle punktów, że nie było wątpliwości, że się dostanie, mimo, że wybral jeden z najwyżej punktowanych kierunków.
      • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 19:32
        Gratulacje. Mój niestety się trochę na chemii przejechał (choć centyl całkiem wysoki ) i misi trochę skorygować, ale obiektywnie bardzo niewiele .
      • livia.kalina Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:46
        GRATULACJE!!smile
      • paskudek1 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:40
        A gdzie można zobaczyć punktację? No i z ciekawosci spytam który to ten najwyżej punktowany kierunek 🙂
        • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:41
          Punktacja póki co z ubiegłego roku - na stronie uczelni pewnie 🙂
        • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:47
          Tu masz archiwalne bps.pw.edu.pl/Studia-I-stopnia-i-jednolite-studia-magisterskie/Studia-stacjonarne/Zasady-rekrutacji/Wynikowe-minimum-punktow-z-ubieglych-lat
          Rekordzista jest informatyka na wydziale matematyki 201/225
          • paskudek1 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:50
            Aha, no nic, poczekam na tegoroczne bo jestem ciekawa.
            • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:54
              Tegoroczne będą dopiero po całkowitym zakończeniu rekrutacji
              • paskudek1 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:01
                Dzięki
            • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:56
              Z tego, co widzę, to w zeszłym roku ponad 200 punktów trzeba było mieć na Matematykę i analizę danych (205) czy na Inżynierię i analizę danych (207). Ciut poniżej 200p to np. Automatyka i robotyka czy Informatyka.
        • wzosia Re: przyjęci na studia 12.07.22, 11:55
          progi po I turze są tu:
          bps.pw.edu.pl/Aktualnosci/Komunikat-Miedzywydzialowej-Komisji-Rekrutacyjnej-z-dnia-11.07.2022-r
    • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 19:56
      Moja dostała się na PW, ale chyba nawet nie zawiezie dokumentów. Powinna się dostać na UW na to, na czym jej zależy. Ma 20 punktów zapasu w stosunku do zeszłorocznego progu, i ponad 30 punktów zapasu na drugi wybór, też na UW. PW była jej trzecim wyborem.
      • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:00
        👍
      • klementyna156 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:02
        Mój zawozi, tak na wszelki wypadek. To przecież nic nie kosztuje już, tyle żeby podjechać i fotki + ksero matury zostawić. Nawet odbierać tego nie trzeba przecież potem, jeśli zrezygnuje po rekrutacji na UW.
        • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:05
          No waha się jeszcze. Trochę jej się nie chce jechać.
        • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:54
          klementyna156 napisał(a):

> Mój zawozi, tak na wszelki wypadek. To przecież nic nie kosztuje już, tyle żeby
          > podjechać i fotki + ksero matury zostawić. Nawet odbierać tego nie trzeba prze
          > cież potem, jeśli zrezygnuje po rekrutacji na UW.

To chyba nie do końca tak. Córka mówiła, że trzeba potwierdzić oryginałem na PW jeszcze przed ogłoszeniem wyników na UW. Więc musiałaby dostarczyć teraz kopie, później oryginały, a później znów jechać odebrać oryginały, by zawieźć je na UW.
          • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:58
            Trochę szkoda, że nie są w jednym terminie te rekrutacje. Niektórzy by się tak nie musieli motać, czy potwierdzać czy ryzykować. Pół biedy, jak ktoś ma dużo punktów i niemal pewność dostania się wszędzie 😐
            • saszanasza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:01
              little_fish napisała:

> Trochę szkoda, że nie są w jednym terminie te rekrutacje. Niektórzy by się tak
              > nie musieli motać, czy potwierdzać czy ryzykować. Pół biedy, jak ktoś ma dużo p
              > unktów i niemal pewność dostania się wszędzie 😐

No własnie ja sie boję, że pomimo tego, że syn dostał się na dzienne na PW może się okazać, że na zaoczne się nie dostanie🙈
            • alfa36 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 06:57
              No właśnie, nie jest to dobrze. Taka rzecz powinna być odgórnie uregulowana.
          • klementyna156 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:44
            Ale nie zawozisz teraz oryginałów na PW, tylko kopie + dwa zdjęcia. A oryginał trzeba pokazać "do wglądu", przynajmniej na naszym wydziale tak jest. Może różne wydziały różne mają wymagania, u nas w każdym razie oryginału się nie zostawia (na szczęście). Niemniej, syn generalnie wolałby UW, więc na PW zawozi papiery jutro tylko na wszelki wypadek.
    • paskudek1 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:07
      Dostał się na Politechnikę Warszawską na pierwszy wybrany kierunek. Nie wiem jakie były progi punktowe, syn mówił że sobie wyliczył że ma 147 punktów. Widocznie wystarczyło 😄. Teraz jedzie zawieźć dokumenty.
      • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:23
        Mój miał 144. a rok temu prób był 130. I nie wystarczyło …
        • extereso Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:25
          Wiesz, może ten drugi kierunek okaże się bardziej praktyczny? Znam kilka takich przypadków.
        • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:57
          Ten próg 130 to pewnie już po wszystkich etapach rekrutacji. Myślę, że w tym roku też ostatecznie będzie niższy. Ile tam można było uzyskać maksymalnie?
          • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:25
            225 jak wszędzie (z wyjątkiem architektury)
            • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:34
              A, Ok, bo na UW np. max to 100 punktów.
    • saszanasza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 20:58
      Tak, syn dostał się na Politechnikę Warszawską na wydział Inżynierii Materialowej, ale jak pisałam, idzie na zaoczne🙈
      • gajmal Re: przyjęci na studia 11.07.22, 21:48
        U nas pierwsze wyniki dopiero w czwarte, a na drugiej uczelni za tydzień. Dobrze macie, że już wiecie
      • taje Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:17
        Ale dlaczego chce iść na zaoczne (czyżby do tego płatne??), jeśli dostał się na dzienne?
        • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:25
          Bo chce pracować, z tego co kojarzę.
        • saszanasza Re: przyjęci na studia 12.07.22, 07:30
          taje napisała:

> Ale dlaczego chce iść na zaoczne (czyżby do tego płatne??), jeśli dostał się na
          > dzienne?

Tak, dostał pracę w laboratorium chemicznym, sfinansują mu naukę, jeśli chce😁
    • gryzelda71 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:03
      Dostał.sie na politechnike do poznania. Na inne tez się dostanie. Teraz wybór.
    • iza232 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:14
      Progi bardzo poszły w górę od zeszłego roku i to wszędzie. Moja córka nie dostałaby się teraz na medycynę z ubiegłoroczną maturą.
      • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:29
        Właśnie jestem ciekawa, jak bardzo poszły w górę.
      • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:03
        A skąd wiadomo już, że poszły w górę, skoro wyników końcowych rekrutacji jeszcze nie ma?
        • esperantza Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:06
          Są progi po pierwszej turze bps.pw.edu.pl/Aktualnosci/Komunikat-Miedzywydzialowej-Komisji-Rekrutacyjnej-z-dnia-11.07.2022-r
          Mojemu zabrakło 4 punktów , pytanie ile to osób .
          • little_fish Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:12
            Trzebaby porównać z progami po pierwszej turze rok temu.
            A poza tym, z tego co zalinkowałaś wynika, że Twój młody ma jeszcze szansę na kierunek pierwszego wyboru
            "Uwaga: Osoby, które nie zostały zakwalifikowane na studia albo zakwalifikowane na jedną z dalszych opcji ze swojej listy wyboru i znajdują się na listach rezerwowych, a zamierzają brać udział w kolejnym etapie rekrutacji, powinny to zaznaczyć na indywidualnym koncie kandydata. Bez przekazania tej decyzji, osoby te nie będą już rozpatrywane w dalszych etapach rekrutacji."
            • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:27
              o, czyli syn esperantzy wcale nie jest wykluczony z kolejnych etapów rekrutacji na biotechnologię smile
          • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:31
            esperantza napisała:

> Są progi po pierwszej turze

Ale nie wiemy, jakie były progi po pierwszej turze w poprzednich latach.

Myślę, że twój syn ma spore szanse jednak się załapać.
            • esperantza Re: przyjęci na studia 12.07.22, 20:43
              Potwierdził technologie chemiczna i stwierdził ze dobrze mu tu i nie będzie zmieniał . Z autopsji wiem, ze różnice są kosmetyczne między tymi kierunkami.
              • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 12.07.22, 21:00
                No i dobrze, pewnie będzie zadowolony.
          • extereso Re: przyjęci na studia 12.07.22, 05:39
            Moim zdaniem na pewno się dostanie. Dzięki znajomych, liczne, wyczekaly przy różnicy kilkunastu punktów.
    • nuka_2 Re: przyjęci na studia 11.07.22, 22:50
      Gratulacje dla wszystkich dzieci ematki, które się dostały na studia. U nas jeszcze nas jeszcze długie czekanie na wyniki rekrutacji
    • gargamelja Re: przyjęci na studia 11.07.22, 23:00
      Moj tez na Politechnike Warszawska, pierwszy wybór. Jeszcze czekamy na wyniki corki do LO, ale tu akurat jestem w miare pewna wyniku. I wakacje smile
    • yenna_m Re: przyjęci na studia 12.07.22, 00:50
      Syn przyjety na Politechnike Wrocławską, na robotykę. Pierwszy wybór, bardzo się cieszę.
    • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 07:26
      Widzę, że dzieci ematek to raczej ścisłowcy - politechnika przeważa 😊
      • esperantza Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:18
        Uni pewnie jeszcze bez wyników .
      • geoardzica_z_mlodymi Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:24
        Ja mam humanistyczno- społecznego maturzystę i takie kierunki wybrał.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:25
          A, i jeszcze dokładniej hum-spół- przyrodniczego, antytechnicznywink
          • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:28
            To trzymamy kciuki 😊😉!
            • grey_delphinum Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:30
              Gratulacje dla wszystkich przyszłych studentów 😊

Z ematkowych dziubdziusiow to jednak zdolne bestie! 😊
              • arwena_11 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 09:32
                A miałaś jakieś wątpliwości big_grin?
    • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 11:15
      Jak to jest, że na niektórych uczelnianych znane są już wyniki rekrutacji?
      Na mojej Uczelni wyniki pierwszego naboru będą znane 19 lipca, a po obniżeniu limitów dopiero 19 sierpnia. Na studiach II stopnia jeszcze później, bo 7 września. O zaocznych nie wspomnę.
      Piszę to z punktu widzenia pracownika tej Uczelni, nie kandydata na studia, gdyż dziwi mnie niezmiernie ta różnica w ogłaszaniu wyników.
      • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 12.07.22, 11:37
        Pytania kieruj do władz Politechniki Warszawskiej. Nie wiem, może chcą złapać lepszych kandydatów, licząc, że jak ktos juz u nich potwierdzi, to nie będzie mu się chciało zmieniać na inną uczelnię, w której rekrutacja kończy sie później?
        • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 11:42
          Ewentualnie do władz politechniki poznańskiej - masz bliżej. Oni już w piątek chyba ogłosili pierwsze wyniki rekrutacji. Może mają sprawniejszy system - bo w sumie dlaczego u Was trwa to tak długo, skoro, jak widać, da się to zrobić dużo szybciej?
          • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:00
            little_fish napisała:

> Ewentualnie do władz politechniki poznańskiej - masz bliżej. Oni już w piątek c
            > hyba ogłosili pierwsze wyniki rekrutacji. Może mają sprawniejszy system - bo w
            > sumie dlaczego u Was trwa to tak długo, skoro, jak widać, da się to zrobić dużo
            > szybciej?

No właśnie to mnie niepomiernie zastanawia, a nawet wkurza, bo będąc członkiem UKR, wakacje mam poszarpane z powodu kolejnych posiedzeń Komisji.
            Być może faktycznie nasz internetowy system rekrutacji jest przestarzały i mało wydajny - to wersja najbardziej prawdopodobna. Jest też druga możliwość, równie prawdopodobna, niestety: im dłuższa rekrutacja, tym większa szansa na pozyskanie większej liczby studentów. W tym przypadku, oczywiście, nie ma się czym chwalić, bo trafią do nas (same) spady.
            • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:09
              "Spady" i tak trafią wszędzie w ramach rekrutacji uzupełniającej
              • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:24
                little_fish napisała:

> "Spady" i tak trafią wszędzie w ramach rekrutacji uzupełniającej

Nie wszędzie jednak, no ale nie jesteśmy SGH, nie ma co ukrywać.
                Są takie kierunki na UAM (np. koreanistyka, psychologia, prawo, inne), gdzie zawsze dostają się wyłącznie najlepsi kandydaci i nie ma mowy o spadach. Na innych uczelniach/kierunkach pewnie podobnie.
                Moja Uczelnia lata świetności ma dawno za sobą, więc takich spadów mamy relatywnie dużo, a i studia ekonomiczne nie są już tak "topowe" jak dawniej.
                • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:52
                  Wszędzie, w sensie nie na każdy kierunek, wiadomo, tylko na każdą uczelnię - prawie każda bowiem ma kierunek nietopowy, cieszący się małym powodzeniem...
                  • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 14:12
                    Okazuje się, że UAM też dopiero 18 lipca ogłasza listy rankingowe (I tura).
                    Co ten Poznań taki ślamazarny?
                    • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 15:04
                      Politechnika Poznańska nie jest ślamazarna 😁 wyniki były chyba przed weekendem
                      • gryzelda71 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 15:08
                        Na bank były w niedzielę bo zerknęłam z ciekawości.
                        • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 15:14
                          W niedzielę były bankowo, bo młody odczytał 😁
                        • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 15:22
                          Tak, młody też sprawdził w niedzielę, po cynku od kumpla. Bo oficjalnie miały być w poniedziałek. I tu widzę mały zgrzyt, bo w poniedziałek już pierwsza grupa kandydatów na studentów musiała dostarczyć dokumenty. To się niektórzy mogli zadziwić 😉
                      • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 16:36
                        little_fish napisała:

> Politechnika Poznańska nie jest ślamazarna 😁 wyniki były chyba przed weekendem
                        >

Brawa dla PP! Tam to pewnie wstydem by było mieć niewydajny system internetowej rekrutacji wink
                        A w ogóle Politechnika ma dobre notowania, no i przyszłościowe kierunki. Mam duży szacunek dla studentów tej Uczelni, zwłaszcza tych, którzy nierzadko łączą studia na PP z innymi kierunkami i muszę przyznać, że są znacznie lepsi od naszych studentów (UEP).
            • extereso Re: przyjęci na studia 13.07.22, 12:43
              Ale urlop masz na pewno nieprzerwany, więc co to za poszarpanie. Po prostu pewno latem nie chodzisz do pracy zazwyczaj, jednak jest to przywilej.
        • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 15:52
          Swoją drogą, to faktycznie głupio. Nawet w obrębie jednego miasta są takie różnice. W Poznaniu na politechnikę dokumenty trzeba dostarczyć w tym tygodniu, tymczasem uniwersytet ekonomiczny (bo chyba tam pracuje Jagoda) pierwsze wyniki ogłosi dopiero 19. Bez sensu, bo niektórzy będą bawić się w hazard, inni latać z dokumentami w te i wewtę, a jeszcze inni niepotrzebnie zablokują miejsca.
          • kurt.wallander Re: przyjęci na studia 12.07.22, 19:49
            Tak też jest w Warszawie. Moja córka jednak złoży papiery jutro na PW, 18.07 doniesie oryginały, a 19.07 dowie się, że dostała się na UW, więc zabierze oryginały i zawiezie na UW. Bez sensu, ale co poradzić?
            • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 19:57
              Nie wiem czy dobrze zrozumiałam info na stronie politechniki poznańskiej, ale oni chcą oryginał tylko po to, by zrobić sobie kopię - więc można oryginał złożyć na inną uczelnię, jednocześnie blokując miejsce na polibudzie. 😐
              • jagoda2 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 20:49
                little_fish napisała:

> Nie wiem czy dobrze zrozumiałam info na stronie politechniki poznańskiej, ale o
                > ni chcą oryginał tylko po to, by zrobić sobie kopię - więc można oryginał złoży
                > ć na inną uczelnię, jednocześnie blokując miejsce na polibudzie. 😐

Zasadniczo, że nie wolno żądać oryginału - właśnie jedynie do wglądu. Co więcej, nie można przyjść z gotową kopią - kopia musi zostać wykonana przez osobę przyjmującą dokumenty. Chyba, że ktoś ma notarialnie poświadczone dokumenty, ale to bardzo rzadko się zdarza.
                • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 21:28
                  Tak, wiem że nie wolno mieć gotowej kopii.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: przyjęci na studia 12.07.22, 21:34
                  Ha! A na UW synowi powiedzieli, ze skoro idzie na 2 kierunki to ma przynieść oryginał oraz kopię i oni sobie sami poświadczą.
                  • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 21:38
                    Co kraj to obyczaj 😁
                • gryzelda71 Re: przyjęci na studia 13.07.22, 09:20
                  6 lat temu córka składała notarialnie poświadczone świadectwo, a ty piszesz ze to rzadkość? Toż nie każdy zanosi osobiście. Wysyłają też kurierem, czy pocztą.
                  • little_fish Re: przyjęci na studia 13.07.22, 09:32
                    Tak, w przypadku wysyłania dokumentów kopie muszą być poświadczone notarialnie. W przypadku osobistego składania mają być oryginały - uczelnia sama robi kopię. Tak jest przynajmniej na PP.
                  • jagoda2 Re: przyjęci na studia 13.07.22, 12:45
                    gryzelda71 napisała:

> 6 lat temu córka składała notarialnie poświadczone świadectwo, a ty piszesz ze
                    > to rzadkość? Toż nie każdy zanosi osobiście. Wysyłają też kurierem, czy pocztą.

Oczywiście, ale statystycznie to rzadkość.
            • gargamelja Re: przyjęci na studia 12.07.22, 23:34
              PW, kopie. Oryginały tylko do wglądu.
    • enigma81 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:23
      Na UO wyniki będą dopiero w piątek po południu,
      Córka rekrutowała się na 3 kierunki, zobaczymy jak jej pójdzie.
      Nie znamy progów, bo uczelnia nie publikuje nigdzie takich informacji, niestety,
      • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 13:44
        To nadal trzymamy kciuki ✊!
        • enigma81 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 14:06
          Dzięki smile
          • marzeka11 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 16:21
            Starszy syn już po studiach, młodszy po licencjacie UW zdawał egzaminy na SGH - dziś potwierdzono i zdał i zostanie od października studentem SGH-u. Idzie drogą starszego brata. Naprawdę się cieszę.
            • little_fish Re: przyjęci na studia 12.07.22, 16:41
              👍
            • esperantza Re: przyjęci na studia 12.07.22, 20:45
              A co studiował na UW?
              • marzeka11 Re: przyjęci na studia 12.07.22, 21:16
                Na wydziale zarządzania.
    • dzikka Re: przyjęci na studia 13.07.22, 09:03
      Gratuluję wszystkim przyszłym studentom.

Moje dziecko przyjęte na NYU AD - jej marzenie
      • tinywee Re: przyjęci na studia 13.07.22, 11:36
        Gratulacje dla wszystkich nowoprzyjętych i powodzenia dla oczekujących. Niech odważnie podążają za marzeniami. I spełnień na tej drodze.

Dzikka - gratulacje! córka po ib? była przyjęta z waiting list, skoro teraz piszesz? pisała saty? Jeśli mogę spytać, z czego pisała esej? (możesz odpisać na priv jbc).
        (i jeśli mogę coś - bo mam tu trochę bzika, i zachęcałabym każdego - może warto od razu pomyśleć o wymianach/study abroad/etc.?)
        • dzikka Re: przyjęci na studia 13.07.22, 12:17
          Nie, jest po zwykłym licem (choć z krajowej czołówki) , przyjęta już dawno, w pierwszym naborze ale jednak ostatecznym warunkiem było zdanie egzaminów maturalnych zbliżonych do predictów. Wczoraj otrzymała bilet. Eseje pisała chyba dwa ale na ten moment już nie pamiętam na jaki temat. Satów nie pisała, teraz już nie są wymagane. Musiała zdać tylko ielts, świadectwa w sumie z 4 lat, listy referencyjne zewnętrzne jak i od wybranych nauczycieli. I oczywiście coś na wzór cv czyli także aktywność pozaakademicka
          • tinywee Re: przyjęci na studia 13.07.22, 17:28
            Dzięki za info.

Ciekawe, kiedyś (tzn. z dostępnego mi doświadczenia) było tak, że wystarczyła matura, tzn. że jej wynik nie miał żadnego znaczenia, trzeba było tylko mieć papier potwierdzający skończenie szkoły średniej, info o przyjęciu przychodziło grubo przed majem. Więc do matury można było podejść na znacznie większym luzie.

I ciekawe, że teraz nie ma Satów, bo to był chyba jakiś obiektywny miernik aptitude. Same stopnie z 4 latach to jednak nie to. Ale córka wypełniała common application, czy był to jakiś inny proces? I czy z ielts trzeba było mieć jakiś minimalny wynik?

Dziecko w pobliżu starało się do katarskiej placówki (tzn. amerykańskiej), miało mega sylwetkę i aktywności, esej imho całkiem całkiem, ale – pisało saty, i z wynikiem, jak samo rzekło, tak o. Może to zadecydowało? Kibicowałam i myślałam, że szanse są mocno realne. No ale cóż, to w końcu jest uznaniowa rekrutacja, może i szczęścia zabrakło.

Poza tym mam podejście tego rodzaju, że warto zaufać temu, co edukacyjnie życie przynosi. Choć nie zawsze to jest łatwe, przynajmniej w pierwszym podejściu.

• arwena_11 Re: przyjęci na studia 14.07.22, 08:53
              napisałam na priv
              • tinywee Re: przyjęci na studia 16.07.22, 00:26
                odpisałam
            • dzikka Re: przyjęci na studia 14.07.22, 12:48
              też wysłałam privsmile
              • tinywee Re: przyjęci na studia 16.07.22, 00:28
                też sprawdź maila smile
      • zona_mi Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:52
        dzikka napisała:

> Moje dziecko przyjęte na NYU AD - jej marzenie

Brawo! 🥰
    • chersona Re: przyjęci na studia 14.07.22, 08:41
      Emamy, których dzieci zdawały na Politechnikę Warszawską: czy to prawda, że kandydaci dostają dodatkowe punkty za np. egzamin państwowy z języka?
      • saszanasza Re: przyjęci na studia 14.07.22, 09:45
        chersona napisała:

> Emamy, których dzieci zdawały na Politechnikę Warszawską: czy to prawda, że kan
        > dydaci dostają dodatkowe punkty za np. egzamin państwowy z języka?

Tak, egzamin cambrigde zdany na poziom F2 daje 100% z matury rozszerzonej, przynajmniej tak twierdzi mój syn.
        • chersona Re: przyjęci na studia 14.07.22, 09:49
          ok, właśnie o to mi chodził, że nie dostają dodatkowych punktów a jedynie maksimum. dzięki
          • lewababa Re: przyjęci na studia 14.07.22, 12:32
            i ja dołączam do dumnych mateksmile i wszystkim Wam gratuluję
            syn dostał się na wszystkie (3 kierunki) na obu uczelniach (politechnika i uniw. ekonomiczny)
            teraz ma zagwozdkę na co się zdecydować
            • little_fish Re: przyjęci na studia 14.07.22, 12:51
              "Osiołkowi w żłoby dano" 😉
              Gratulacje! I niech będzie zadowolony z wyboru 😊
        • mysiaapysia Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:03
          Co to jest poziom F2?
          • esperantza Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:37
            Pewnie o B2 chodzi bo tyle jest wymagane na polskich uczelniach (przynajmniej te o których wiem).
            • saszanasza Re: przyjęci na studia 16.07.22, 08:11
              esperantza napisała:

> Pewnie o B2 chodzi bo tyle jest wymagane na polskich uczelniach (przynajmniej t
              > e o których wiem).

Tak, B2🙈
    • joaz Re: przyjęci na studia 14.07.22, 15:24
      Moja córka dostała się na położnictwo. To jej drugi wybór zawodu. W zeszłym roku dostała się na kognitywistykę, ale stwierdziła że to nie to - zbyt teoretyczny kierunek. W tym roku skończyła też szkolę policealną i została technikiem masażystą.
      • little_fish Re: przyjęci na studia 14.07.22, 15:48
        Powodzenia 😊 mam nadzieję że tym razem zawód/studia spełni jej oczekiwania.
      • extereso Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:18
        Ale fajne pomysły
    • zona_mi Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:51
      Mój dziś dostał info - dostał się na pierwszy wybór.
      • zona_mi Re: przyjęci na studia 14.07.22, 18:53
        Uniwersytet Wrocławski
        • little_fish