Dodaj do ulubionych

Niebezpieczeństwo

15.07.22, 00:59
Rosja, pewności nie ma, ale wiele na to wskazuje, traci przewagę na polu walki. Sytuacja wewnętrzna staje się trudniejsza, Putin może próbować "zachować twarz" przed Rosjanami i odegrać się na inny sposób.
Istnieje zagrożenie konwencjonalnego ataku na elektrownie jądrowe (reaktory) Ukrainy:
youtu.be/nzrqHKCrx3U?list=TLPQMTQwNzIwMjLFR3WHTC4_Ew

Na wideo mowa o tym, że zniszczeniem konwencjonalnym ładunkiem najbardziej zagrożona jest Chmielnicka Elektrownia Atomowa (blisko zachodniej granicy, z Polską, do tej pory najbezpieczniejsza ze względu na konserwację i sposób wykorzystania).

Amerykanie, mowa na wideo, czynią jakieś ustępstwa (zdjęto sankcje w stosunku do córek Gazpromu itd., na import leków itd., trwają targi), jednocześnie wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. Sytuacja staje się groźna i nieprzewidywalna. Będę to sprawdzał, ale relacja wydaje się wiarygodna.

Atak ładunkiem konwencjonalnym to nie użycie broni jądrowej, tu Putin nie przekracza czerwonej linii, zabezpiecza się przed jądrową odpowiedzią.

Ale w przypadku konwencjonalnego uderzenia w reaktor atomowy i zniszczenia go (np. Kalibrami, Onyxami itd.) skutki będą większe, niż po Czarnobylu. Większe na pewno, dlatego że Ukraina nie ma potencjału "ratunkowego" ZSRR potrzebnego do likwidacji skutków rozwalenia reaktora. I można mieć pewność, że jeśli atak nastąpi, to wtedy gdy wiatr będzie wiał ze wschodu na zachód.

Jest więcej podobnych enuncjacji, ale o mniejszej wiarygodności, tu mowa o faktach popierających tezę o zagrożeniu.
Obserwuj wątek
  • matacznik Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 07:19
   buldog2 napisał:

   > Jest więcej podobnych enuncjacji, ale o mniejszej wiarygodności,
   > tu mowa o faktach popierających tezę o zagrożeniu.
   >
   Jeszcze mniejszej?
   Nie nabijam wyświetleń głupim filmikom, ale w tym, co opisałeś nie ma żadnych faktów na poparcie tezy, a jedynie sianie strachu na bazie spekulacji, że Putin musi COŚ zrobić. Nikt poważny nie uwierzył w atak nuklearny na jakieś mniejsze ukraińskie miasto, to teraz ma być atak konwencjonalny na elektrownię atomową
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:14
    Nie napisałem, że na pewno nastąpi, bo Putin musi coś zrobić.
    Amerykanie są głupsi niż ty, bo sytuację oceniają inaczej i zalecają opuszczenie Ukrainy. O zagrożeniu atakiem tego typu mówi też Szwec (były oficer wywiadu KGB, dziś konsultant Białego Domu i służb USA), pewnie też głupszy. Gratuluję mądrości i poinformowania.

    Kilka państw przekazało armii ukraińskiej wyposażenie do ochrony przed skażeniem, pewnie też głupio.
    • matacznik Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:42
     buldog2 napisał:

     > Amerykanie są głupsi niż ty, bo sytuację oceniają inaczej i zalecają opuszczenie Ukrainy.
     >
     Zalecają w związku z atakiem w Winnicy i szerzej
    • lauren6 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:56
     > Amerykanie są głupsi niż ty, bo sytuację oceniają inaczej i zalecają opuszczenie Ukrainy.

     Może dlatego, że wg nowego prawa wprowadzonego w Rosji obcokrajowcom oskarżonym o współpracę z Ukrainą będzie grozić więzienie?

     www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/putin-podpisal-dzis-ponad-sto-ustaw-niektore-z-nich-pokazuja-jak-bardzo-totalitarnym/g870bw0,79cfc278
    • bananananas Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 12:16
     buldog2 napisał:

     > Nie napisałem, że na pewno nastąpi, bo Putin musi coś zrobić.
     > Amerykanie są głupsi niż ty, bo sytuację oceniają inaczej i zalecają opuszczeni
     > e Ukrainy.

     Oczywiście nie dasz linka do wypowiedzi amerykańskiego oficjela, zalecającego wyjazd z Ukrainy z podaniem wprost tego powodu.

     Jak na miłośnika thrillerów i filmów szpiegowskich (zwykłe wojenne nie wystarczą) zadziwiająco łatwo przyswajasz jako prawdy objawione wypowiedzi kgbisty i propagandysty Szweca. Dezinformacja i np. uprzedzanie możliwych ataków przez ich ogłoszenie zawczasu są obecne od początku wojny. Już mieliśmy w tej roli choćby przyłączenie się Białorusi do wojny, czy użycie broni jądrowej.
     • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:25
      Wladze Ukrainy zalecily by nawet z Kijowa wyjechały dzieci i kobiety bo nie moga zagwarantowac bezpieczeństwa.
      Ambasady Uk i US wydaly oswiadczenia by obywatele tych krajow jak najszybciej opuscili Ukraine ze wzgl na nuklearne zagrozenie a elektrowni
  • iwoniaw Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:10
   Pomijając mądrości speców z jutuba, wiatr wschodni to normalnie tylko patrzeć, w sam raz do wykorzystania jako wparcie dowolnej akcji, z którą nie ma co czekać pół roku 🤣
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:19
    Szwec jest konsultantem amerykańskich służb, korzysta z danych tajnych, nieoficjalnie przedstawia stanowisko Departamentu Stanu i tak traktują go na Ukrainie. Jest chyba najlepiej poinformowany spośród tych, którzy występują na yt.
    • hanusinamama Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:14
     Mhm i tak mu pozwalają wylewać to do sieci....pitu, pitu
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:17
      A masz jakiekolwiek argumenty rzeczowe?
      Departamentowi Stanu też pozwalają wylewać... pitu pitu?
      Gratulacje.
      • hanusinamama Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 12:18
       A ty jakieś masz? 🙄
   • ida_listopadowa Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:30
    iwoniaw napisała:

    > Pomijając mądrości speców z jutuba, wiatr wschodni to normalnie tylko patrzeć,
    > w sam raz do wykorzystania jako wparcie dowolnej akcji, z którą nie ma co czeka
    > ć pół roku 🤣

    o wlasnie. Dominujacy kierunek wiatru w PL (zresztą w wiekszosci Europy) to polnocno-zachodni. Wiatr calkiem ze wschodu generalnie nie występuje, wiatr SE to 10% wiatru w Polsce, występuje geheralnie w przypadku gdy nad Ukrainą wystąpi dlugotrwaly wyz. Sorry taki mamy klimat.
    • mysiaapysia Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:52
     Daj spokój. Krynice mądrości (w swoim mniemaniu) tego nie zrozumieją. Tylko straszyć umieją.
  • tanebo001 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:16
   Wspaniale! Jeśli to zrobi to wykreśli Rosję z polityki międzynarodowej na zawsze. Jak III Rzeszę...
  • tanebo001 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:22
   Nie sądzę żeby zagrożenie było duże. Co innego eksplozja reaktora który pracuje a co innego trafienie pociskiem w rdzeń wygaszonego reaktora.
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:31
    Nie pracują reaktory Czarnobyla i chyba jeden z sześciu czy siedmiu w Południowo coś tam elektrowni atomowej. Pozostałe pracują.
    Z kolei Arestowicz (wywiad Ukrainy) mówi, że czyta tajne rosyjskie dokumenty i wśród kierownictwa trwają spory (są protesty) w kwestii użycia broni jądrowej (przeciw Ukrainie). Zniszczenie reaktora nie narusza tabu i nie naraża na odwet USA, a mocno uderzyłoby w ukraińską obronę, bo jednak ktoś musiałby skutki ataku likwidować.
    • mysiaapysia Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:41
     Zniszczenie reaktora i doprowadzenie do katastrofy jądrowej nie narusza tabu... Ciekawe stwierdzenie. Bardzo takie hmmm logiczne i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem ...
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:53
      Mówi się o tabu, jeśli chodzi o użycie broni jądrowej, nie o ataku na obiekty atomowe. Czy słyszałaś o zakazie ataków na obiekty jądrowe? W Ługańsku są takie, tam w ogóle dzieją się rzeczy dla nas niewyobrażalne. Wygląda to dziwnie, fakt, ale taka jest rzeczywistość.
      O wysadzaniu reaktorów mówiły obie strony. Ukraina zapowiadała możliwość wysadzenia w sytuacji krytycznej reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Nie mówię o zgodności ze zdrowym rozsądkiem, ale zaskoczenia nie ma.
    • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:57
     ... chyba jeden z sześciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
    • tanebo001 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:12
     Nadal błądzisz. Reaktor to wielki czajnik podgrzewany od środka przez rdzeń. Wszystkie dotychczasowe katastrofy przebiegały tak samo - ciśnienie wewnętrzne niszczyło czajnik wraz z rdzeniem. Ale zniszczenie reaktora podczas normalnej pracy to coś innego. Nie rozerwie go ciśnienie. Trzeba trafić w malutki rdzeń wykonany z twardego uranu - w końcu nie przypadkiem robi się z niego czołgi...
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:38
      Uran to tylko pręty (kapsuły twelf), tam jest mnóstwo (tysiące ton) innych materiałów i ich radioaktywnych izotopów, ich produkty rozpadu etc. To właśnie one podlegają utylizacji i z nimi jest kłopot.
      • tanebo001 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:42
       Ale to nadal tylko twarde metale.
       • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:01
        Zgoda. Ale jeśli zniszczone zostaną systemy bezpieczeństwa (chłodzenie, wysuwanie prętów), jest bardzo prawdopodobne, że wszystko stopi się i wybuchnie, tak jak w Czarnobylu.

        Nie mam przyjemności w straszeniu, najmniejszej. Ale tego się obawiam. A większość Rosjan nadal popiera agresję (wystarczy poczytać, co piszą) i to może ich umocnić w tym przekonaniu. Dla równowagi dodam, że Ukraińcy też pisali, że w okolicach Moskwy są reaktory - Kursk, Smoleńsk, Twer. Ponad 10 lat temu o tym uprzedzali, to może być czynnik hamujący zapędy.
        • mysiaapysia Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 15:12
         I te dwa ostatnie zdania mogą wystarczyć do oceny co jest tabu....
  • iwoniaw Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 08:53
   Wiesz co, buldog, ja cie mialam do tej pory za taką Telimenę ematki, która "ma o tym filmik/artykuł w biurku" (znaczy na dysku) i plecie tak żeby się popisać przed co mlodszymi forumkami, ktore się nie załapały na obiwiazkowa nauke rosyjskiego i znajomość cyrlylicy (bo jesli ktos czyta i slucha po rosyjsku, to wie, ile te twoje "przekłady" sa warte i jak reprezentatywne dla czegokolwiek "analizy") i uważalam, że osoby piszące o piątej kolumnie/pożytecznym idiocie propagujacym putinowski przekaz przesadzają. Ale im dalej w las, tym mnie zwlaszcza to ostatnie bardziej przekonuje. No być może Putin walnie atomówką albo rozwali elektrownię. I piszesz o tym na forum, chcąc osiagnąć jaką reakcję? Nie, to że na Kremlu siedzą bandyci gotowi na taktykę spalonej ziemi (co zresztą robia juz w Donbasie bez atomówek i rozwalonych reaktorów) nie oznacza, że mamy sie ich bać i godzić na to, co sobie wynyślili.
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:06
    Po co piszę?
    Nie żeby się godzić. Żeby nie lekceważyć i zrobić coś co niewiele kosztuje, a może się przydać. Przygotować uszczelnienie okien itp., kupić miernik promieniowania do kontroli jabłek na przykład. Więcej nic zrobić się nie da.
    Departamentowi Stanu też zarzucisz sianie paniki? Gratulacje.
    Piąta kolumna? No poczytaj co już otwarcie mówi się o kancelarii Zelenskiego. W USA się mówi w klasie politycznej. Można zlekceważyć?
    Ja jestem jakoś przygotowany, czego wszystkim życzę, wiem co w razie czego robić. Paniki nie robię i nie czuję.
    • iwoniaw Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:13
     Tak tak, wszyscy umrzemy, wiatr na wschodzie juz przyczajony, zaraz go Putin wypusci z mieszka.
    • aqua48 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:16
     buldog2 napisał:

     > Po co piszę? Żeby nie lekceważyć i zrobić coś co niewiele kosztuje,
     > a może się przydać. Przygotować uszczelnienie okien itp., kupić miernik promieniow
     > ania do kontroli jabłek

     Kontroli czego? Jak gruchnie to domowa kontrola jabłek licznikiem Geigera pomoże jak nomen omen umarłemu kadzidło, a co więcej na działania Putina i armii rosyjskiej, my tu na forum ematka nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Okna w większości kraju mamy już szczelne. Więc nie strasz, nie strasz bo...to psu na budę.

     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:33
      Pomoże jak najbardziej. W Ługańsku jest wiele miejsc (niestrzeżonych), w których radiacja w krótkim czasie może doprowadzić do choroby popromiennej i śmierci, a kilkaset metrów dalej ludzie żyją bezpiecznie. To samo w Czarnobylu. Nie jest tak, że skażony jest cały wielki obszar i czujnik może pozwolić określić, czy dane miejsce jest bezpieczne, czy bezpieczna jest żywność, woda ze studni czy wodociągu itd. Jak wiatr zawieje, to pole ziemniaków może być skażone, skażony może być plac zabaw, a kilkaset metrów dalej już nie. Tak jak w Ługańsku.
     • b.bujak Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 17:33
      aqua48 napisała:

      >Okna w większości kraju mamy już szczelne. Więc nie strasz, nie strasz bo...to psu na budę.
      >

      ale to ołowiem trzeba uszczelnić !
      i jod zakupić;
      no i zapasy strategiczne - ale to od czasu lock down'ów wszyscy nadal utrzymują wysokie stany zapasów
      • aqua48 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:45
       Zapasy mąki w listwach już chyba wszystkie ematki majo. Okna ołowiem to ja mogę tylko wybić, a nie uszczelnić.
     • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:28
      >Więc nie strasz, nie strasz bo...to psu na budę.

      On nie straszy. Porusza temat. To nie jest tabu.
    • magazynka Re: Niebezpieczeństwo 29.08.22, 22:41
     Uważasz, że uszczelnienie okien uchroni nas przed promieniowaniem? Uczyłeś się fizyki w szkole?
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 00:05
      Tak uważam. I nie tylko ja, to elementarz zabezpieczeń, podobno wszystkie tutaj go znają.
      Ale nie będę Ci tłumaczył, dlaczego. Szkoda czasu.
      Poczytaj, dlaczego np. rozpad alfa w cząsteczkach pyłu (np. uranu) jest skrajnie niebezpieczny i dlaczego w schronach przeciwatomowych stosuje się systemy filtracji powietrza. Dla zadufanej w sobie ignorantki właściwe towarzystwo to większość Pań (nicków) z tego wątku. Polecam.
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 01:28
      Kiedy w innym wątku mamdomek napisał mi że jestem głupkiem, a ja wykazałem że opowiada głupstwa i nazwałem go zgodnie z wprowadzoną przezeń konwencją, moja odpowiedź zniknęła.
      Znaczy nazwać głupkiem mnie jest OK., ale już odpowiedzieć w tej konwencji mi nie wolno. Dziękuję Moderatorce, miło mi.

      Dlatego powstrzymam się od oceniania Twojego poziomu intelektualnego, powiem tylko, że ignorancja idzie w parze z tupetem.
      Polecam rozmowy z Leosią, jest wspaniała, intelektualnie. W sam raz do rozmów z Tobą.

      Zgłoś swoje uwagi projektantom zabezpieczeń schronów, nawet czołgów. Z pewnością docenią je i zapiszesz się jako twórczyni przełomu w koncepcjach budowy zabezpieczeń. Wypróbuj te koncepcje na Rodzinie, sąsiadach itd.

      Tymczasem proponuję przeczytać cytat z artykułu na temat budowy schronów:

      "Filtry biologiczne i chemiczne wraz ze szczelnymi włazami chronią przed skażeniami z zewnątrz. To w tej chwili standard przy wszelkiego rodzaju schronach z wymuszoną wentylacją."
      www.wojna.info/schron-co-do-srodka-pelna-kopia/

      Tu:
      obronacywilna.pl/wp-content/uploads/Rozporządzenie-Schrony-i-ukrycia.pdf
      na stronie 17 i wcześniej mówi się o pomieszczeniach nie to że uszczelnionych, ale wręcz hermetycznych i

      6) zabezpieczenie przed przenikaniem substancji toksycznych, gazów pożarowych,
      cząstek mikrobiologicznych lub pyłów do budowli ochronnej (przewody kominowe
      budynku nie mogą być używane jako przewody do czerpania powietrza
      zewnętrznego).
      2. Wentylacja w nowo projektowanych schronach powinna zapewnić dodatkowo:
      [...]
      3) hermetyzację - umożliwiającą utrzymanie założonego nadciśnienia (100 Pa) i
      zabezpieczenie przed przenikaniem skażonego powietrza do wnętrza schronu, poprzez
      zapewnienie odpowiedniej szczelności konstrukcji, zastosowanie wentylacji
      nadciśnieniowej oraz klap wywiewnych nadciśnieniowych, zaprojektowanie
      przedsionka lub śluz;

      A tu: www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjxq_Lblu35AhUH16QKHSb8DD8QFnoECAgQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.raciborz.pl%2Fdownload%2F128.pdf&usg=AOvVaw0w1tkzUqceSnrYlTRi09IA

      mamy najprostszy poradnik z wykazem podstawowych prac przy przygotowaniu mieszkania na wypadek skażenia:
      1. Uszczelnić okna odpowiednią taśmą lub watą (podobnie jak robi się to na zimę), a nawet okleić
      paskiem papieru (taśmą samoprzylepną).
      2. Uszczelnić wszystkie drzwi i futryny. Drzwi zewnętrzne obić kocem lub wojłokiem i
      w odległości 1-1,5 m zawiesić zasłonę z koca (kołdry), aby stworzyć „śluzę”.
      3. Uszczelnić dokładnie wszystkie szpary, szczeliny, otwory kominowe, miejsca, w których
      przechodzą przewody wodociągowe, centralnego ogrzewania, kanalizacji itp.
      4. Zakleić szczelnie papierem kratki wentylacyjne – ale tak, by w razie potrzeby zapewnić
      wentylację pomieszczenia. Samoczynną dobrą wentylację mogą zapewnić otwory: nawiewny i
      wywiewny. Otwór wywiewny powinien być usytuowany 1,5-2 m nad otworem nawiewnym. W
      przewodzie nawiewnym można umieścić prosty filtr przeciwpyłowy – ramkę z rozpiętą
      wielowarstwową gazą, a poniżej specjalną kieszeń na zbieranie cząstek pyłu opadającego z filtra
      (gazy).

      To bardzo elementarne zabezpieczenia. Ale z Twojego wpisu wnioskujemy, że autorzy powyższego to głupki.
      Zapytaj ich, czy uczyli się fizyki. I gdzie, jeśli już.

      O bardziej szczegółowych kwestiach nie będę wspominał ani wyjaśniał powodów dla których robi się to czy owo. Szkoda czasu.
      • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 03:02
       Buldog, ty tyle wiesz i jesteś taki mądry. Zaprojektuj taki przenośny schron przeciwatomowy, który można sobie samemu zrobić. Ocalisz wiele żyć.

       S.
    • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:27
     Daj spokoj buldog. Ematki to jakiss procesy psychiczne maja gdy sie boja i objawia sie to wlasnie kpina. Odgrywają chojrakow a tak naprawdę sie panicznie boja tak ze nawet nie potrafia powaznie o tym rozmawiac.
  • damartyn Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:08
   Co by nie mówić sytuacja jest poważna. Wczoraj amerykańska ambasada w Kijowie wezwała wszystkich amerykańskich obywateli, którzy przebywają na terytorium Ukrainy, by natychmiast opuścili ten teren i nie przyjeżdżali do Ukrainy. Apelowano też o unikanie wszelkich zgromadzeń. Coś się szykuje.
   • leosia-wspaniala Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:11
    Tak, coś się szykuje, bo do tej pory był to spokojny kraj, wręcz nudny rzekłabym! Nic się nie działo i apel, żeby opuścić kraj, w którym atakowane są randomowe cele cywilne i giną przypadkowi ludzie, jest czymś niezwykłym.
    • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:35
     Tak, Departament Stanu sieje plotki i panikę, a Leosia jest wspaniała.
     Beznadziejnie głupi ci Amerykanie.
  • leosia-wspaniala Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:08
   Pozgrywałeś sobie znawcę, ale dałbyś sobie spokój, jak widać coraz mniej ematek kupuje twoje pseudespecjalistyczne wywody co-chyba-zrobi-Putin.
   • tenjedennick Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:21
    Pełno ich na forum kraj i forum świat. Co jeden to niedoceniony wódz potencjalnego think tanku geostrategicznego wink
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:26
    OK., jest mi obojętne co o mnie myślisz. Czy to samo powiesz Szwecowi, który jest konsultantem Białego Domu?
    • iwoniaw Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:27
     buldog2 napisał:

     > OK., jest mi obojętne co o mnie myślisz. Czy to samo powiesz Szwecowi, który je
     > st konsultantem Białego Domu?
     >

     Jak Szwec przyjdzie na ematkę i zacznie mi pisać o testowaniu jablek liczbikiem Geigera, to owszem 🤣
     • tenjedennick Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:41
      big_grin
     • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:42
      Przecież to była standardowa procedura po Czarnobylu. Niepotrzebny Szwec, wystarczy odrobina wiedzy. O tym jest mowa chyba w każdym poradniku, po to te czujniki są. Elementarz.
      • iwoniaw Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:50
       No więc skoro elementarz, to wyobraź sobie, że współczynnik scholaryzacji w Pl wynosi niemal 100%, wszystkie ematki mialy w podstawówce, o dalszych etapach edukacji nie wspominając, edb, a niektóre to się nawet na po załapały. Twoje pseudoeksperckie mansplainingi co robić, olaboga, jak żyć, są im doskonale zbędne.
  • woman_in_love Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 09:21
   Czuję, że nadchodzi wiatr zmian i Lubelszczyzna przestanie być matecznikiem PiS.
   Tzn. żadnym już nie będzie.
  • hanusinamama Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:18
   A piszesz o tym w celu??
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:33
    Więcej nie będę. Ciesz się.
    • hanusinamama Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 12:18
     Uuuuuu odpowiedz jak u obrażonego 4 latka.
  • szafireczek Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 10:44
   Żaden nius i żadna nowa teza, chociaż przedstawiona emamom w tonie sensacji.

   Np. w kwietniu br.
   "Rakiety manewrujące nad chmielnicką elektrownią jądrową
   "Siły zbrojne Rosji znów bezmyślnie ostrzeliwują terytorium Ukrainy, odpalając pociski manewrujące i inne rakiety strategiczno-taktyczne w maksymalnie krytycznej bliskości od obiektów nuklearnych. To kolejny akt terroryzmu jądrowego, jakich od początku wojskowej agresji Rosji przeciw Ukrainie jest coraz więcej" – oznajmił Energoatom".


   Więcej: wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Rosyjskie-rakiety-krytycznie-blisko-elektrowni-jadrowej.-Energoatom-ostrzega

   Aha i pisanie o tym, jako o braku przekroczenia czerwonej linii, w sytuacji gdy w przestrzeni publicznej oficjalnie pada stwierdzenie o terroryźmie jądrowym jest kompletnym nieporozumieniem.
  • annaboleyn Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 12:44
   A ja, po okresie ignorowania, zaczęłam cenić teksty buldoga.
   Same w sobie wartość dla mnie mają zerową (blame umiejętność czytania, nie musi mi facet nachalnie podawać łopatą przeczasiałych newsów, taka jestem niekobieca), ale z odpowiedzi punktujących autora zawsze się czegoś ciekawego dowiem smile
  • bib24 Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 13:03
   wiesz dlaczego się tu ciebie czepiają za ten post? Bo jest w nim wyłącznie straszenie.
   Brakuje na końcu
   - co zrobić już teraz
   - co zrobić jakby jednak czarny scenariusz się spełnił.

   Bez tego to wyłącznie post straszący niegodny eksperta.
   • ga-ti Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 13:32
    No właśnie i co my mamy z ta wiedzą zrobić?
    Ja to czekam (znaczy wcale nie czekam) na info, że stany ewakuują swoich z Polski, wtedy czas uciekać.
   • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 16.07.22, 04:03
    bib24 napisała:

    > wiesz dlaczego się tu ciebie czepiają za ten post? Bo jest w nim wyłącznie stra
    > szenie.
    > Brakuje na końcu
    > - co zrobić już teraz
    > - co zrobić jakby jednak czarny scenariusz się spełnił.
    >
    > Bez tego to wyłącznie post straszący niegodny eksperta.

    Jesteś niesprawiedliwa. Przecież napisał co robić - kupić licznik do badania jabłek i uszczelnić okna. 🤣

    S.
  • jackowo.thinktank Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 16:54
   Mój nick, co by nie mówić, zobowiązuje do analizy, może więc i ja się wypowiem.
   Większość myśli, że jak dojdzie do wojny nuklearnej, to będzie nagła i totalna rozpierducha. Że obie strony wystrzelą na raz wszystkie swoje pociski.
   A ja myślę, że NIE.
   Według mnie będzie to raczej scenariusz szachów atomowych.
   Zacznie Rosja i zbije pierwszego pionka (Warszawę). NATO zbije z kolei rosyjskiego pionka (Kaliningrad). Rosja chce pokazać determinacje i zbija drugiego pionka (Kopenhagę). NATO w odwecie zmiata z powierzchni ziemi drugiego rosyjskiego pionka (Nowosybirsk). Teraz Rosjanie zaczynają się głowić: strącić przeciwnikowi gońca (Berlin) czy nie? Bo czy NATO w odwecie nie strąci rosyjskiej królówki (Petersburga).
   Rosja ostatecznie proponuje remis.
   NATO oddycha z ulgą i przyjmuje remis.
   • matacznik Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:13
    jackowo.thinktank napisała:

    > Rosja ostatecznie proponuje remis.
    > NATO oddycha z ulgą i przyjmuje remis.
    >
    Ktoś coś zyskał? Nie, same straty.
    Dlaczego ktoś miałby grać w grę, w której tylko traci?
    • jackowo.thinktank Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:28
     Co proponujesz?
     • panna.nasturcja Re: Niebezpieczeństwo 16.07.22, 03:12
      Żebyś przestała pisać głupoty na forum.
      • jackowo.thinktank Re: Niebezpieczeństwo 16.07.22, 03:42
       jakoś mnie dzisiaj pesymizm ogarnął, cały dzień leje, a pogoda ma duży wpływ na mój nastrój.
       Ale jutro znów ma być słoneczkosmile
   • bistian Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:38
    jackowo.thinktank napisała:

    > Według mnie będzie to raczej scenariusz szachów atomowych.
    > Zacznie Rosja i zbije pierwszego pionka (Warszawę). NATO zbije z kolei rosyjski
    > ego pionka (Kaliningrad). Rosja chce pokazać determinacje i zbija drugiego pion
    > ka (Kopenhagę). NATO w odwecie zmiata z powierzchni ziemi drugiego rosyjskiego
    > pionka (Nowosybirsk). Teraz Rosjanie zaczynają się głowić: strącić przeciwnikow
    > i gońca (Berlin) czy nie? Bo czy NATO w odwecie nie strąci rosyjskiej królówki
    > (Petersburga).

    Takie komentarze są dostępne w sieci, mówi się o ograniczonym konflikcie nuklearnym. Wygląda na to, że jesteś bardziej radykalna wink i nie wiem, czy powinienem już się Ciebie bać? smile

    Podsumowując: bierze się pod uwagę ograniczony konflikt nuklearny i jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, gdyby faktycznie rakiety poszły.
    • mysiaapysia Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 21:54
     Komentarze czyje? Chyba ruskich troli, obliczone na sianie strachu.
    • jackowo.thinktank Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 22:00
     Nie bój się mniesmile Putina bać się trzeba. Umiera na raka i pewnie się zastanawia:
     czy to sprawiedliwe, żebym tylko ja umarł?smile
     Ja osobiście odetchnę dopiero wtedy, gdy go w Mauzoleum pochowająsmile
     • annaboleyn Re: Niebezpieczeństwo 15.07.22, 22:24
      Umiera, umiera i dalej śmiga.
      Ile można czekać suspicious
     • sueellen Re: Niebezpieczeństwo 16.07.22, 09:08
      Śmierć Putina absolutnie w niczym nie pomoże. Zaraz znajdą kolejnego następcę który być może będzie jeszcze bardziej bezwzględny i szalony ale na początku będzie się dobrze krył zrzucając całą winę na reżim Putina. Zachód zniesie sankcje, przejdzie do business as usual a on wtedy kaboom. Dopóki jest Putin , dopóty mamy Voldemorta z którym można walczyć. Ja już nawet nie jestem pewna czy Putin rzeczywiście jeszcze tym trzęsie czy jest wyłącznie twarzą Kremla.
   • sueellen Re: Niebezpieczeństwo 16.07.22, 09:12
    To co piszesz jest kompletnie bez sensu. Do czasu miałoby to doprowadzić?
   • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 14:33
    >Mój nick, co by nie mówić, zobowiązuje do analizy, może więc i ja się wypowiem.

    uwazam ze jestes rozbrajajaca
  • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 28.08.22, 22:25
   Od założenia wątku minęło półtora miesiąca. W tym czasie pojawiło się mnóstwo doniesień na temat zagrożenia, od zaprzeczających
   możliwości wystąpienia katastrofy (w pierwszej kolejności od dziennikarzy Onetu i ich anonimowych ekspertów), po apokaliptyczne wizje skażenia.

   W ostatnim raporcie ukraińskiego Energoatomu mówi się o skażeniu południowej Ukrainy i podłudniowo-zachodniej części Rosji.

   https://img8.eadaily.com/r650x650/o/786/22819f027f63f884787a2c797181d.jpeg

   Wszystko zależy od tego, jak wiatr zawieje, ale nawet jeśli po ewentualnym wybuchu - nie powiedzieli kiedy - wiatr zawieje tak jak przewidują autorzy raportu, zupełnie nie wiadomo, co będzie np. miesiąc później. Trudno uznać podane wyniki za w pełni wiarygodne - zgodnie z wcześniejszymi modelami radioaktywny obłok miał opaść na zachodnią Ukrainę i Europę.

   Wystarczy wyłączyć chłodzenie (brak prądu) i po jakimś czasie topi się rdzeń i następuje wybuch. Ciśnienie w reaktorach w Zaporożu jest wiele większe, niż w Czarnobylu i jeśli coś wybuchnie, dewastacja rdzenia i otoczenia może być znacznie większa. W Czarnobylu skutki awarii likwidowano przy zaangażowaniu całego ogromnego potencjału ZSRR - kto będzie to robił dziś, w warunkach wojny? Ogólnie znana, powszechnie przemilczana recepta jest taka: zdetonować bombę wodorową. Wybuch wyniesie radioaktywne odpady wysoko do stratosfery (największa bomba ZSRR na wysokość 64 km) i rozproszy po całym świecie.

   Zdaniem ukraińskich fachowców z Energoatomu, tych którzy pracowali w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, budynki z reaktorami nie są odporne na uderzenia bomb i rakiet do niszczenia bunkrów. Reaktory budowane były w trybie błyskawicznym, przez grupy Komsomołu, i w czasie budowy dochodziło do nieprawidłowości takich samych albo większych, niż przy budowie w Czarnobylu (o zaniedbaniach w Czarnobylu do Politbiura donosiło KGB, po braku reakcji zaprzestało niepokoić kierownictwo niepożądanymi doniesieniami).
   Tu:

   https://urbanrat.pl/wp-content/uploads/2020/05/Fallout_Warszawa_1000kt_20kmh.jpg

   przedstawiony jest zasięg skażenia po wybuchu bomby o energii 1000 kT, ocenia się na kilkaset km.

   W każdym z sześciu reaktorów w Zaporożu jest ponad 40 ton uranu (część paliwa może być zużyta). Wszystko zależy od tego, czy i kiedy zasypie się rdzeń reaktora po wybuchu i jak wiatr zawieje.

   Prócz uranu na składach wypalonego paliwa jest ok. 30 ton plutonu, co systematycznie przemilcza się w mediach. 1 miligram plutonu zabija więcej niż jednego człowieka (wg niektórych ocen tzw. ekologów nawet jeden mikrogram, ale to wygląda na przesadę, jeśli nie zamierzone kłamstwo), czyli 30 ton plutonu daje możliwość uśmiercenia więcej niż 30 miliardów ludzi. Brak powszechnego stosowania reaktorów z plutonem jako paliwem spowodowany jest przede wszystkim obawą przed ewentualnym skażeniem.
   Oczywiście, realne możliwości zabijania są kilka rzędów mniejsze, bo nikt nie będzie plutonu dzielił na porcje i zadawał ofiarom. Skażenie wielkich obszarów możliwe jest pod warunkiem rozpylenia plutonu, np. przy dużym wybuchu.

   Istnieje wiele wypowiedzi ludzi (mam zapisane), specjalistów z zakresu energetyki jądrowej z Rosji i Ukrainy, którzy mieli do czynienia z tymi reaktorami.
   Najłagodniejsza ocena najgorszego wariantu wydarzeń, to "co najmniej trzy razy mocniej gorzej, niż w Czarnobylu". Nie pamiętam, czy dotyczyło to samych reaktorów, czy katastrofy z uwzględnieniem wspomnianego składu plutonu. Wypalone paliwo jest składowane w zwykłych silosach, nie w odpornych na uderzenia bunkrach.

   Agencja Reutera donosi:
   WASHINGTON, Aug 28 (Reuters) - The United States said on Sunday that Russia did not want to acknowledge the grave radiological risk at the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant in Ukraine, adding that was the reason it blocked a nuclear non-proliferation treaty deal's final draft.

   Bagatelizowanie tematu przez Rosjan wygląda na urabianie opinii publicznej w kierunku ograniczenia reakcji na przypadkowy wybuch oraz uzasadnienie konfrontacji nuklearnej.

   Gratuluję zgodności poglądów z Kremlem, wyśmiewania tematu wątku oraz dobrego samopoczucia uczestniczkom rozmowy, które takie opinie wyraziły.

   Odnośnie korupcji, współpracy agenturalnej najwyższych władz ukraińskich, setkach wszczętych po interwencji USA śledztw (kancelaria prezydenta, rząd, SBU, służba celna itd.), konfrontacji USA z agenturalną grupą Jermaka oraz zmieniającej się pozycji Zelenskiego, którego wolno już krytykować nawet w prezydenckiej (Zelenski w atmosferze skandalu, łamiąc prawo mianował tam redaktor naczelną Sewgil Musajewą) Ukraińskiej Prawdzie. Zelenski nie kontroluje już Musajewy, przestaje też być pod ochroną medialną Zachodu. O tym oddzielnie.
   • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 28.08.22, 22:59
    "Najłagodniejsza ocena najgorszego wariantu wydarzeń, to "co najmniej trzy razy mocniej gorzej, niż w Czarnobylu"."

    W sensie, że 3x większy zasięg terytorialny czy 3x silniejsze skażenie? Czy jedno i drugie?
    • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 28.08.22, 23:32
     Nie wiem, zacytowałem opinię, w której też chodziło o obrazowe przedstawienie, emocjonalne odniesienie się do tematu.
     Skażenie, to na pewno (w najgorszym wariancie) dziesiątki, jeśli nie setki razy większe, niż w Czarnobylu. Albo jeszcze większe, zależy kiedy zostaną zasypane rdzenie reaktorów. Pluton ze składów bez wielkiego wybuchu daleko nie poleci, ale gdyby doszło do wybuchu jednego reaktora, to pewnie wybuchłaby reszta (tak jak wielowarstwowa bomba nuklearna) i wtedy pluton rozniósł by się pewnie na tysiące km (zależnie od wiatru). Dokładnie powiedzieć nie potrafię.
     W Czarnobylu, zgodnie z niekwestionowanymi nigdzie relacjami grupy nadzoru radiologicznego (grupa poważnych ludzi) po ok. 3 godzinach po wybuchu doszło do (nie wiadomo czyjej) interwencji, wskutek której emisja promieniowania jonizującego spadła kilkukrotnie (ok. czterokrotnie z 3 do 0,8 rentgenów na godzinę) i podobnie zmniejszyła się emisja radioaktywnych izotopów do atmosfery. Tu:
     vk.com/@-185539837-nlo-nad-chernobylskoi-aes-ili-kto-pervym-tushil-reaktor
     jest relacja na temat.
     Jeśli chcesz, mogę wkleić (albo dam odnośnik) lekko poprawione tłumaczenie Google. Powtórzę, to relacja poważnych ludzi, nikt jej nie kwestionuje.
     • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 29.08.22, 11:22
      Nie, dzięki za linka, to nie było kontrolnie.
      W Niemczech niedawno była mowa, że nawet jeśli w Zaporożu coś się stanie, to do Niemiec raczej nic nie doleci (przy czym istnieje prawdopodobieństwo, że tak mówią, żeby "nie niepokoić ludności'), ale przy 3x większym zasięgu jednak by sięgnęło. Dlatego mnie to zafrapowało.
      • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 29.08.22, 15:41
       Miejmy nadzieję, że czarny scenariusz nie sprawdzi się. Ale gdyby jednak, to popatrz na mapę zasięgu przy bombie 1 MT, w niej powinno być kilkaset kg uranu. Największy jasnożółty obszar sięga na ponad 500 km i na jego brzegu człowiek otrzymuje ok. 50 rtg w ciągu 48 godzin. Znaczy choroba popromienna z prawie pełną gwarancją wyzdrowienia. Ale jeśli pobędzie tam 4 doby, otrzyma 100 rentgenów, a to może już oznaczać śmierć.
       W tej elektrowni w każdym reaktorze jest ponad 40 ton uranu + ten pluton na wysypisku śmieci. Ale czarny scenariusz jest malo prawdopodobny, szczególnie po amerykańskim ultimatum o tym, że wybuch reaktora potraktują tak jak atak bronią jądrową.
      • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 11:31
       >W Niemczech niedawno była mowa, że nawet jeśli w Zaporożu coś się stanie, to do Niemiec raczej nic nie doleci

       Po wybuchu w Fukushimie promieniowanie.mialo wplyw nawet na ryby wylawiane w okolicach Californii

       Obrywa w mniejszym czy wiekszym stopniu caly swiat

  • afro.ninja Re: Niebezpieczeństwo 29.08.22, 19:32
   Jak rozwalą reaktor, to chyba Niemcy i Francja pomogą?! Przeciez oni mają elektrownie atomowe to i maja zaplecze, czym je gasic. No wiadomo,.że Polska w to nie wierzy, ale.innej opcji nie ma.
   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 29.08.22, 20:34
    Pewnie pomogą, jeśli wiatr będzie wiał w ich stronę. W innym przypadku nie wierzę. W zaplecze też nie wierzę, a i czym to gasić? Niczym. To się "pali" z racji wyzwalania energii jądrowej, nie reakcji chemicznych i żadne gaszenie nie pomoże. Można albo odprowadzać ciepło (tak się dzieje podczas pracy reaktora - to ciepło wytwarza dalej energię elektryczną), albo zasypać. Wtedy to ciepło rozchodzi się innymi drogami wokół, ale bez emisji radioaktywnych materiałów do atmosfery. Samo stopienie rdzenia i rozerwanie obudowy reaktora (tak jak w Czarnobylu), to poważna rzecz, ale stosunkowo niewiele w porównaniu z wybuchem jądrowym, a w każdym reaktorze materiału jest na kilkadziesiąt wielkich bomb.

    Sprawy poszły już bardzo daleko, przynajmniej raz (a prawdopodobnie dwa razy) w wyniku "zabaw" niewiele brakowało do nieszczęścia i Amerykanie postawili sprawę twardo, co może chętnych powstrzymać. A trzeba powiedzieć, że chętni są po obu stronach, a największe zagrożenie będzie wtedy, gdy jedna ze stron uzna, że musi ten teren oddać stronie przeciwnej. Któryś z rosyjskich dowódców powiedział coś w rodzaju "Zaporoże albo będzie rosyjskie, albo będzie tu radioaktywna pustynia" (ten sens). Swego czasu (teraz nie wypada) Ukraińcy zapowiadali to samo, wielkich różnic tu nie ma.
    • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 11:17
     >jeśli wiatr będzie wiał w ich stronę. W innym przypadku nie wierzę

     Dlaczego? Przeciez caly istniejacy " sarkofag" w Czernobylu im Francuzi zmontowali i pomogli.
     Francja ma duzo elektrowni atomowych i technologie.
    • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 11:20
     Wiatry rzadko wieja po lini prostej i najczesciej lukiem. Bardzo lubie to oglądać na windy appce. Szanse sa wieksze ze poleci a kierunku Skandynawii albo Turcji
     radar24.pl/mapa-wiatru/
   • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 00:15
    Niemcy mogą się wykręcać, że oni to swoje elektrownie atomowe w zasadzie wygaszają, więc i zaplecze już nie takie- zwłaszcza że chodziłoby o wysłanie ludzi w strefę wojny, a Putin sobie może nie życzy.
    Już z czołgami Niemcy pokazały, jak pomogą...
    • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 00:28
     Jeżeli emisja izotopów promieniotwórczych do atmosfery będzie duża i będzie mogła trwać długo, to myślę że pomogą, nawet jeśli prognozy zapowiadają wiatr zachodni (wiatr - skąd wieje. Zachodni wieje na wschód). Bo kiedyś wiatr się zmieni i katastrofa.

     Ale Amerykanie zapowiedzieli, że skażenie terytoriów państw NATO potraktują tak jak atak jądrowy (to nowinka, wcześniej to było nieokreślone i Rosjanie chcieli z tego skorzystać) i zareagują zgodnie z Art. 5 (wojna z Rosją). To powinno wystarczyć, o ile Putin kontroluje armię. Co nie jest pewne, absolutnie nie (wystarczy posłuchać Striełkowa).
     • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 01:03
      "wiatr zachodni (wiatr - skąd wieje. Zachodni wieje na wschód)"

      Nie jest to początek jatki, ale: sprawiam wrażenie, jakbym nie wiedziała, co to znaczy?
      • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 01:45
       Tak się mówi, np. w żeglarstwie:
       Wiatr nazywa się poprzez podanie kierunku, z którego wieje. Czyli wiatr zachodni to taki który wieje z zachodu (czyli z zachodu na wschód).
       Wiatr północny to taki który wieje z północy (czyli w kierunku południowym, z północy na południe). Taki żeglarski żargon.

       I gdyby coś się w Zaporożu stało, a wiatr byłby zachodni, to wywiewałby substancje promieniotwórcze na wschód, czyli w Niemczech byłabyś bezpieczna.
       • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 11:11
        buldog2 napisał:

        > Tak się mówi, np. w żeglarstwie:
        > Wiatr nazywa się poprzez podanie kierunku, z którego wieje.

        Wiem. Zdziwiło mnie, że widzisz konieczność wyjaśniania tego wink
        • bananananas Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 13:50
         niemcyy napisał(a):

         > buldog2 napisał:
         >
         > > Tak się mówi, np. w żeglarstwie:
         > > Wiatr nazywa się poprzez podanie kierunku, z którego wieje.
         >
         > Wiem. Zdziwiło mnie, że widzisz konieczność wyjaśniania tego wink

         Chyba nie wiesz z kim masz do czynienia. Buldog byłby już znanym dziennikarzem Rzeczpospolitej, gdyby go nie sekowano politycznie. A gdyby zechciał założyć stronę internetową, to byłaby ona wydarzeniem światowego formatu, tak, że strona Galijewa, cytowanego często przez Rzeczpospolitą (zapewne na złość) to przy niej byłoby przedszkole.

         W ciągu paru ostatnich dni buldog (w tym wątku) napisał, że Ukraińcy spowodują katastrofę nuklearną kosztem życia ludzkiego na całym świecie oraz (w wątku obok), że Ukraińcy traktują wszystkich sąsiadów jak przeciwników i mają z nimi konflikty terytorialne. On jest jak Papa Franek, jedynie dla równowagi ruskim też dokłada. Nie należy karmić, tym bardziej, że już zaczyna wyzywać forumki.
         • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 14:45
          Ok, to pół biedy smile, bo zastanawiałam się przez moment, czy jestem nadmiernie wyczulona na urojony mansplaining.
         • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 19:29
          Frapujące.
          Napisałem "O wysadzaniu reaktorów mówiły obie strony. Ukraina zapowiadała możliwość wysadzenia w sytuacji krytycznej reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej." Nie ma tu słowa o tym, że tak zrobią. Zatem kłamstwo. A że taką możliwość zapowiadali ponad dekadę temu, to fakt.

          Dalej, o przeciwnikach. Kolejne kłamstwo. W wątku obok czyli tu:
          forum.gazeta.pl/forum/w,50,173933839,173933839,Lodowaty_prysznic.html

          napisałem:

          Aleksjej (Oleksjej) Arestowicz jest doradcą prezydenta Ukrainy Zełenskiego, wyraża rzeczywiste stanowisko rządu Ukrainy.

          Z dużym spokojem przyjmowałem obustronne zapewnienia o braterstwie, zapowiedzi potępienia Wołynia (do którego nigdy nie doszło, kaci Wołynia nadal są ukraińskimi bohaterami) itd.
          Natomiast publiczne uznanie Polski, tak jak jeszcze dekadę temu, za potencjalnego wroga, z którym będzie się prowadzić wojnę, to jednak mnie zaskoczyło. Zaskoczyło tym bardziej, że nie spodziewałem się tego w wypowiedziach oficjalnych przedstawicieli Ukrainy, tym bardziej teraz kiedy Polska jak może pomaga Ukrainie w walce z najeźdźcą:


          youtu.be/XnAJyK48LaM

          Алексей Арестович
          53:14
          Амнести Интернешнл подконтрольная агентом влияния России (ten sens).
          Украинф обречена стать империей.

          57:30
          Проблема границ это же не только российская проблема. Мы государство с полностью открытыми границами исключая море и Карпаты очень мало.
          И со стороны Беларуси, со стороны Польши, со стороны России мы открыты полностью.
          Если то будет Россия развалится, то у обнаружится на наших границах 5 конфедераций, то у нас будет 5 потенциальных [противника - buldog], плюс 4 потенциальных противника [РБ, Польша, Венгрия, Румыния] кроме российского, с которыми будут сложные отношения.

          [Сфера влияния] Украины в четырёхугольнике Карпаты, Белое море, Чёрное море, Азовское море.

          Co nie zmienia nic w tym, że w konfrontacji z Rosją powinniśmy wspierać Ukrainę jak tylko się da.
          Ale też mieć na uwadze to, że uważa się nas za potencjalnego wroga, który okupuje "rdzennie ukraińskie ziemie". Od dziesięcioleci nic się w tej kwestii nie zmienia.


          A więc tak: To nie ja powiedziałem, że Ukrainę otaczają wrogowie i nie ma różnicy pomiędzy Polską i Rosją, tylko doradca prezydenta Zelenskiego Arestowicz.

          Kłamać też trzeba umieć.

          Pół prawdy = całe kłamstwo. Odnośnie "wyzywania".
          Za wyłączeniem szczególnie obleśnych PISowców, wyjątkowo starannie unikam takich praktyk. Wyjątek stanowią sytuacje, w których ktoś w taki sposób prowadzi rozmowę ze mną. W takiej sytuacji czuję się uprawniony do odpowiedzi w stylu i z użyciem metod rozmówcy. Mamdomek nazwał mnie głupkiem, co po udowodnieniu że nie ma racji spowodowało użycie przeze mnie takiego samego określenia w stosunku do niego. Po czym okazało się, że nazywanie kogoś (w tym przypadku mnie) głupkiem jest w porządku, natomiast odpowiedź w stylu ustanowionym przez adwersarza znika. Gratulacje dla Moderatorki.
          Takie moje wyzywanie.

          Odnośnie Szweca. Jest to konsultant administracji USA, jego poglądy przyswajają CIA, Departament Stanu i pewnie więcej poważnych instytucji. Z kancelarią Zelenskiego rozmawia co najmniej jak równy z równym i tak jest odbierany, urzędnicy Zelenskiego publicznie odpowiadają na jego zarzuty. Możesz odmawiać znaczenia jego opiniom, ale najprędzej będziesz w ten sposób wystawiać świadectwo sobie.

          Jeśli chodzi o mnie, niczyich poglądów, Szweca też, nie przyswajam bezkrytycznie.
          Wzorem Franciszka udaję bezstronność i prowadzę propagandę na rzecz Rosjan? Wystarczy tylko popatrzeć na moje wątki na Świat i sprawa jasna. A że nie stawiam fałszywych idoli na piedestale, też fakt, a za krytykę władz możesz jeszcze bardziej potępiać Kyiv Independent:
          kyivindependent.com/investigations/suicide-missions-abuse-physical-threats-international-legion-fighters-speak-out-against-leaderships-misconduct

          Że to też "ruskie", agenci FSB i GRU, propagandziści Putina.

          Dość dawno temu pisałem, że kancelaria Zelenskiego, SBU i GUR przeżarte są agenturalnością i korupcją, nie bardzo mogłem podawać przykłady i przedstawiać zarzuty, zanim powtarzanych po cichu przemienią się w publiczne.
          Obecnie też, pomimo setek aktów oskarżeń o zdradę, początków ujawniania afer korupcyjnych, jesteśmy na początku tego procesu, a najciekawsze przed nami. To pewne. Nie jestem tylko pewien, czy wszystko odegra się w sposób jawny, czy inaczej.

          Ale dziękuję, że zapowiadasz omijanie moich wątków. Uniknę prostowania kłamstw, co jest pracowite i niewdzięczne.
        • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 18:16
         Było późno, nie doczytałem. Stąd nieporozumienie i mój błąd. smile
      • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 19:33
       Nie jest to początek jatki, ale: sprawiam wrażenie, jakbym nie wiedziała, co to znaczy?

       Oczywiście nie sprawiasz, było późno i pytanie zrozumiałem w sposób głupi (jednocześnie zdziwiłem się, ale nie doczytałem). Oczywiście, przepraszam za to.💦💦
       • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 20:03
        Ok smile
        Zaskoczył mnie powyżej motyw taśmy, ale widzę, że np. władze Austrii też zalecają, żeby w razie czego zakleić okna zwykłą taśmą, bo coś tam to daje.
        • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:29
         A oddychac czym?
         • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:37
          Mieszkanie ma jakąś kubaturę i nie siedziałoby się tam w 20 osób ani miesiąc.
          Chyba nie miałaś zamiaru wietrzyć przy skażeniu radioaktywnym? wink
          • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:46
           >Chyba nie miałaś zamiaru wietrzyć przy skażeniu radioaktywnym?

           Widzialas kiedys kondensacje na szybach? Tak szczelne sa wspolczesne okna. Jesli takie.najnowsze okleisz jeszcze....
           • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:50
            Ale co ja poradzę? To uchyl trochę albo idź do porządnego schronu.

            Zresztą b. mało prawdopodobne, że taki problem się pojawi.
            • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:54
             W sensie ze z Ukrainy doleci tysiace km w poteznym rozmiarze???
             • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:23
              Nie do mnie to pytanie, nie napiszę więcej niż buldog powyżej.

              • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:31
               Moim zdaniem on rozsadnie pisze.
               Nie ma co wypierać zagrożeń
               • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:32
                Zreszta o " wypieraniu" nie mysle w kontekscie twojej osoby bo ty niemcyy tematu sie choc nie boisz.
               • wiosennie Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:35
                Ile % wynosi realne zagrożenie ? Chodzi o promieniowanie.
                • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:56
                 Nikt tego nie wie, ale jeśli juz ambasady US i UK o tym.mowia to znaczy ze jest powazna sprawa a nie medialna.
            • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:11
             To uchyl trochę albo idź do porządnego schronu.
             Akurat z tym można sobie łatwo poradzić, bo przy starannym uszczelnieniu możemy się udusić. Bierzemy poduszkę (taką ze sztucznego puchu, nie z piór), kołdrę, nawet kilka "polarów", robimy z tego rurę (MOCNO owijamy i ściskamy to sznurkiem, kablem - tym co jest , - z zewnątrz owijamy folią, mogą być torebki z Lidla czy jakieś). I jak już mamy "rurę", jeden koniec przykładamy do dziury, drugi do odkurzacza. I mamy wentylację z bardzo dobrym filtrem powietrza (max kilka mikronów). Takie filtry ze sznurka (np. 5 mikronów) można kupić i to jest bardzo tanie, ale jeśli kto musi zrobić to z tego co pod ręką, to kołdra jak najbardziej. I wcale nie musi być gorsza, choć na pewno nie wiem. Wtedy możemy otworzyć jakiś maleńki (np. o powierzchni rury odkurzacza) otwór wylotowy, bo nadciśnienie mamy z tego, co ciągnie odkurzacz. Nie jest to metoda na nadciśnienie stałe, bo odkurzacz nie będzie pracował kilka dni pod rząd (szlag go trafi), ale na okres wietrzenia jak najbardziej.

             Jak mieszkasz w mieście, w którym jest metro, to jest to większe miasto, prawdopodobnie z przemysłem, który może być celem ataku jądrowego. Ale na to nic się nie poradzi, trzeba z tym spokojnie żyć. Dodam, przed bombą atomową nie szukałbym schronienia w metrze. Albo bunkier, albo piwnica, nawet rów.
             Jeszcze jedna rzecz bardzo ważna i praktyczna, a powszechnie nieznana, chodzi o zabezpieczenie telefonu i laptopa.

             W necie mówi się, że ukrycie go ileś metrów pod ziemią czy pod wodą zabezpiecza przed promieniowaniem jonizującym. To prawda, ale w przypadku nawet bardziej odległego wybuchu jądrowego największym problemem jest nie promieniowanie beta i gamma, ale fala elektromagnetyczna. Przed tym da się zabezpieczyć, takie ekrany robi pewna firma produkująca drogie kable audio, z konstrukcji amerykańskich kabli militarnych (kolega używał takich, to obejrzałem) wynika, że ich producenci też wiedzą o co chodzi. Potrzebne stalowe czyściwo do maszyn w postaci cieniutkich pasemek stali (powinna być stal rdzewiejąca, chodzi o żelazo). jeszcze lepsze pasemka z miedzi (żelazo ma tłumienia odbicia 4,5 dB, miedź ponad 7 dB), ale to już mało istotne, jeśli warstw tych pasemek będzie 100 albo więcej, to czy tłumienie będzie 500 dB czy 700 - to bez znaczenia, wystarczy każde. Tylko tych warstw w "kołdrze" musi być dużo, dlatego ścinki muszą być takie cienkie. Na laptopa czy telefon trzeba zrobić pokrowiec z takiej pikowanej kołdry z tych ścinków (z tej "kołdry" trzeba zrobić kieszeń na telefon czy laptopa). Sprawdzaliśmy to w ekranach do zastosowań audio. Działało znakomicie.

             Oczywiście, to nie chroni przed promieniowaniem jonizującym blisko wybuchu, ale jeśli jesteśmy blisko wybuchu w miejscu niechronionym, to laptopem nie mamy co się przejmować, ani niczym innym. Ale w większych odległościach promieniowanie nie jest takie ważne (wbiegamy do dowolnej piwnicy, rowu, skaczemy do wody jeśli jest i wystarczy. Wtedy taka osłona jest OK.
             • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:44
              Dzięki za patent z wietrzeniem, zapamiętam, w lightowej sytuacji może się przydać. Atak jądrowy bezpośrednio na "moje" miasto będzie oznaczał III wojnę światową, więc myślę, że do niego nie dojdzie.
              • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:46
               Pewno ze nie. Rozwazamy tylko " wiatry" w zasadzie.
         • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:41
          princesswhitewolf napisała:

          > A oddychac czym?

          Do oddychania będą respiratory. Jak je zbudować buldog już pisał.

          S.
          • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:00
           Snajper, o co ci chodzi z tym buldogiem właściwie?
           Ciekawe watki zaklada- to sie chwali
           Tematow sie nie boi i nie siura ze siebie ze strachu histeryzujac jak masa wypierajach.ematek.

           A to ze ma jakiestam poglady...to niech ma. Kazdy jakies ma
           • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:01
            princesswhitewolf napisała:

            > Snajper, o co ci chodzi z tym buldogiem właściwie?
            > Ciekawe watki zaklada- to sie chwali
            > Tematow sie nie boi i nie siura ze siebie ze strachu histeryzujac jak masa wypi
            > erajach.ematek.
            >
            > A to ze ma jakiestam poglady...to niech ma. Kazdy jakies ma

            Drażni mnie sposób podejścia do trudnych problemów jaki niektórzy prezentują na forach i nie tylko na forach. Prezentują swoje genialne i proste rozwiązania, na które fachowcy nie wpadli, bo są głupi. Nie ma respiratorów? Przecież każdy może sobie zrobić respirator. Buldog wie jak. Zatruta Odra? Inny geniusz pisze - postawić tamę aby trucizna nie płynęła dalej. Drażni mnie taka... ignorancja i złośliwie komentuję. smile

            S.
            • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:23
             Sam jesteś ignorantem. A żeby wiedzieć, jak coś zrobić z rzeczy prostych i pod ręką, właśnie na to potrzeba rozumu. Fachowcy na takie nie "wpadają", bo przed takimi zadaniami nikt ich nie stawia, na pewno nie producenci respiratorów. Tak, każdy może zrobić prymitywny respirator z ambu. Konstrukcję omówiłem z fachowcem od respiratorów, po szeregu pytań przyznał mi we wszystkim rację. Snajper, napisałbym, co o tym myślę, ale charakteryzowanie twojej ignorancji wychodziłoby poza słownictwo kulturalne. Ona ukazuje się w pełnej krasie w przypadku wyśmiewania przez ciebie kontroli radiologicznej żywności. Za coś takiego powinieneś być oskarżony o szerzenie kłamstw ze skutkiem śmiertelnym. To jest przestępcze, służy tylko twojej skrzywionej psychice.

             Nie masz pojęcia o czym piszesz, pokazałeś to na przykładzie pewnika wyboru i dowodu istnienia bazy przestrzeni wektorowej i wielu innych.
            • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:37
             >Drażni mnie taka... ignorancja i złośliwie komentuję.

             Ale to niewinne jest w sumie. Taki tam syndrom pomyslowego dobromira. Komu to szkodzi? Naiwne i tyle ale facet czyta i to dobrze.

             Znacznie gorsze jest wg mnie robienie histerii jak sie pojawi temat o zagrozeniu bo swiadczy to o babskiej infantylnosci- a to masz tu czesto
             • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:52
              princesswhitewolf napisała:

              > >Drażni mnie taka... ignorancja i złośliwie komentuję.
              >
              > Ale to niewinne jest w sumie. Taki tam syndrom pomyslowego dobromira. Komu to s
              > zkodzi? Naiwne i tyle ale facet czyta i to dobrze.
              >
              > Znacznie gorsze jest wg mnie robienie histerii jak sie pojawi temat o zagrozen
              > iu bo swiadczy to o babskiej infantylnosci- a to masz tu czesto

              Masz rację, powinienem pomysłowego Dobromira zostawić w spokoju, ale to jest silniejsze ode mnie. Do tego ten brak cienia wątpliwości, przekonanie o własnej nieomylności częste u małych dzieci... Mnie się te jego pomysły kojarzą z historyjkami - Jak mały Jaś wyobraża sobie coś tam.

              A infantylność znajdziesz także u mężczyzn. A może powinienem napisać - u każdej płci? 😉

              S.
              • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:56
               Ale buldog czyta. Czytani to duzo. A tu jest mase ematek ktore nie czytaja albo niewiele i maja swoją wersję rzeczywistości.
               Obok jest watek gdzie nie jedna pisze ze Ukraina wygra 🙉🤦🙈
               Taa z Putinem wygra. Z setkami tysiacem wojska z narybka z ruskich wiosek.
               Wojna moze być dluuuga i jeśli zachód nie pomoze jak Putin wyciage reke.po "cos niedopuszczalnego" to Ukraina nie ma szans by wygrac.
               • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:15
                princesswhitewolf napisała:

                > Ale buldog czyta. Czytani to duzo. A tu jest mase ematek ktore nie czytaja albo
                > niewiele i maja swoją wersję rzeczywistości.
                > Obok jest watek gdzie nie jedna pisze ze Ukraina wygra 🙉🤦🙈
                > Taa z Putinem wygra. Z setkami tysiacem wojska z narybka z ruskich wiosek.
                > Wojna moze być dluuuga i jeśli zachód nie pomoze jak Putin wyciage reke.po "cos
                > niedopuszczalnego" to Ukraina nie ma szans by wygrac.

                Ale co rozumie z tego co czyta? Pamiętasz dyskuję o budowie tanich domów? Odbijały się od niego argumenty wszystkich, pokazujących mu nieprawdziwość jego kalkulacji. On wiedział lepiej i koniec. Ekspert w każdej dziedzinie. Ekspert teoretyk. Ale może mu ktoś uwierzyć.

                Ta wojna jest tak dziwna, że już mnie nic nie zdziwi. Może poza zajęciem Moskwy przez Ukraińców. 🙂 Dużo zależy od tego, jak bardzo Rosjanie będą chcieli się zagazować.

                S.
                • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:17
                 W rozowe slonienie wierze. Jesli sie zachod nie zaangazuje w totalna rozpierduche to nie wygraja Ukr
                 • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:33
                  princesswhitewolf napisała:

                  > W rozowe slonienie wierze. Jesli sie zachod nie zaangazuje w totalna rozpierduc
                  > he to nie wygraja Ukr

                  Zachód już się zaangażował. Gdyby nie dostawy sprzętu i amunicji, to Ukraińcy dziś by mogli jedynie kijami wymachiwac. Czy jednak będzie miał kto tej broni używać? Straty Ukraińców są spore a tych braków Zachód nie uzupełni.

                  S.
                  • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:45
                   Nie. Mowie o tym czym jest powazna rozpierducha swiatowa a nie dostawy broni. Tylko wtedy Rosja przegra. Ale nikt nie chce wojny swiatowej i dziski bogu
                   • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:55
                    W UK znam żołnierza w Navy. Mowi ze otrzymali informacje by przygotowac rodziny ich na fakt ze jest prawdopodobienstwo ich deployment to Ukraine.

                    Znam tez pewnego Amerykanina ktory pracuje na wiezy kontrolnej lotniska w Chicago..mowi ze od miesiecy juz sa przygotowywani i cwiczeni na zmiane systemu...na wojskowe samoloty.
                    • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 09:39
                     princesswhitewolf napisała:

                     > W UK znam żołnierza w Navy. Mowi ze otrzymali informacje by przygotowac rodziny
                     > ich na fakt ze jest prawdopodobienstwo ich deployment to Ukraine.

                     Może jako siły pokojowe? Jakoś trudno mi uwierzyć w bezpośrednie zaangażowanie się wojsk Zachodu.

                     Ale kto wierzył że Rosja zaatakuje?

                     > Znam tez pewnego Amerykanina ktory pracuje na wiezy kontrolnej lotniska w Chica
                     > go..mowi ze od miesiecy juz sa przygotowywani i cwiczeni na zmiane systemu...na
                     > wojskowe samoloty.

                     A co, wojsko nie ma swoich lotnisk? Ale ja się na tym nie znam i nie wiem do czego by to miało służyć.

                     S.
                     • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 09:55
                      >Może jako siły pokojowe? Jakoś trudno mi uwierzyć w bezpośrednie zaangażowanie się wojsk Zachodu

                      Maja byc przygotowani czyli ze jest taka mozliwosc. To nie rozkaz to przygotowanie

                      >A co, wojsko nie ma swoich lotnisk? Ale ja się na tym nie znam i nie wiem do czego by to miało służyć.

                      Przygotowuja ich na cos wiekszego
                      • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 12:09
                       princesswhitewolf napisała:

                       > >Może jako siły pokojowe? Jakoś trudno mi uwierzyć w bezpośrednie zaangażow
                       > anie się wojsk Zachodu
                       >
                       > Maja byc przygotowani czyli ze jest taka mozliwosc. To nie rozkaz to przygotowa
                       > nie
                       >
                       > >A co, wojsko nie ma swoich lotnisk? Ale ja się na tym nie znam i nie wiem
                       > do czego by to miało służyć.
                       >
                       > Przygotowuja ich na cos wiekszego

                       Może są to działania według zasady: licz na najlepsze, przygotuj się na najgorsze? Gdzie indziej rządy nie reagują ospale na zdarzenia, jak u nas, tylko planują i rozważają różne (wszystkie?) scenariusze.

                       S.
                       • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 14:58
                        >Może są to działania według zasady: licz na najlepsze, przygotuj się na najgorsze?

                        Dokladnie. Tez tak podejrzewam. Zreszta to jedyne wlasciwe podejscie w takiej sytuacji jak teraz
                   • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 11:30
                    Mowie o tym czym jest powazna rozpierducha swiatowa a nie dostawy broni. Tylko wtedy Rosja przegra.

                    Wydaje mi się, że inne warianty też możliwe. Np. brak sukcesów na wojnie wywołuje destabilizację wewnątrz kraju i całe państwo, w kształcie w jakim dotąd istniało, sypie się. To się zaczynało trochę po wojnie z Japonią, a po raz drugi w 1916. Stąd rewolucje lutowa i październikowa, pokój z Niemcami itd. Teraz też coś podobnego może się wydarzyć. Nie mówię, że musi, ale prawdopodobieństwo tego jest duże. Także dlatego, że procesy dezintegracyjne, już wcześniej zapowiadane przez naukowców (atomizacja społeczeństwa, podziały w strukturach władzy na regiony, archaizacja społeczeństwa czyli odchodzenie od idei państwa) już widać.
                    Wojna może poprowadzić w kierunku chaosu (jak dawniej) albo dyktatury w stylu np. zbliżonym do koreańskiego. Czy podobnym.
                • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 02:04
                 Kłamiesz, snajper. Później znajdę wątek i dam cytat. Kwestionowano moje kalkulacje cenowe, że za niskie ceny podaję. Wtedy pokazałem ofertę firmy z cenami jeszcze niższymi.
                 Poza wszystkim innym jesteś kłamcą. Prymitywnym kłamcą, twoje kłamstwa są tak prymitywne, że dają się obalić jednym cytatem.
                 Szkoda na ciebie czasu, ale kłamstwa prostować należy. Tym bardziej, że tak łatwo, bo tak prymitywne.
                 • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 09:19
                  Kłamiesz, snajper. Później znajdę wątek i dam cytat. Kwestionowano moje kalkulacje cenowe, że za niskie ceny podaję. Wtedy pokazałem ofertę firmy z cenami jeszcze niższymi.

                  Znalazłem tamten wątek i cytuję:

                  W/na Ukrainie już takie stawiają, we Lwowie powstaje pierwsze osiedle. Cena metra kwadratowego od 250 dolarów (bez uzbrojenia).
                  Przykłady:

                  https://blockmodul.com.ua/wp-content/uploads/2020/08/gorodki-5.jpg


                  https://blockmodul.com.ua/wp-content/uploads/2020/08/gorodki-2.jpg

                  Znaczy można budować jeszcze taniej, niż mówiliśmy tu kilka tygodni temu.

                  Są już programy domków na wynajem (od państwa), cena miesięcznego najmu z mediami ok. 140 zł (3380 hrywien) na miesiąc.

                  focus.ua/ukraine/511873-montiruyutsya-v-schitannye-minuty-v-irpen-iz-zakarpatya-otpravili-modulnye-doma-foto

                  forum.gazeta.pl/forum/w,567,173465449,173465449,Domy_dla_uchodzcow.html?p=173465449

                  Nigdy nie mówiłem, że znam się na budownictwie. Za to słucham ludzi, którzy się znają i nie opowiadam bzdur.

                  Znów prymitywne kłamstwo i pomówienie. Nie przeszło. Szkoda na ciebie czasu, ale kłamstwa itp. będę prostował.
              • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 00:42
               Masz rację, powinienem pomysłowego Dobromira zostawić w spokoju

               Nie, snajper. W tej kwestii nie jestem wymyślonym przez ciebie głupkowatym "Dobromirem", tylko fachowcem, i nie śmiałbym się wypowiadać tak jak ty, na tematy o których nie mam pojęcia. Jak czego nie wiem, to nie zabieram głosu albo pytam. Od 17 lat nikt na forach Gazety nie udowodnił mi ani kłamstw, ani mówienia bzdur w żadnej dyskusji, w jakich brałem udział.
               Ale czy prócz gadania o głupawym Dobromirze jesteś w stanie wykazać mi jakiś błąd choćby w tym, o czym mowa w tym wątku? Mam mocne podstawy przypuszczać, że nie.

               Twoje wyśmiewanie i poklepywanie po ramieniu "Dobromira" jest bardzo podobne do wyśmiewania zaleceń kontroli żywności. Dowodzi degeneracji nie tylko etycznej, umysłowej też. Bo normalnie myślący czegoś takiego by nie napisał. Snajper ty nie masz zielonego pojęcia o rentgenach ani respiratorach, pewniku wyboru, o przyzwoitości też nie. Nie dajesz rady i zamiast mieć argumenty poklepujesz po ramieniu. We własnej rodzinie możesz się tak popisywać, nie tu.
               Tak, jesteś "wspaniały". A mentalnością najbardziej przypominasz Ziobrę.
              • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 31.08.22, 01:04
               I to:
               tego ten brak cienia wątpliwości, przekonanie o własnej nieomylności częste u małych dzieci...

               Dla ciebie nie do przyjęcia jest, że ktoś może coś wiedzieć i mówić wtedy i tylko wtedy, gdy wie. A jak nie wie, to nie wyśmiewa, tylko siedzi cicho.
               I że potrafi udowodnić, że nie opowiada bzdur, tak jak w tym wątku o środkach bezpieczeństwa. No, niewyobrażalne. Nie możesz znieść tego.
               Tak jak w tym wątku i wielu innych. Próbujesz stanąć na drabinie i z tej "wysokości", ex cathedra "oceniać" (pluć). Tak jak Ziobro wyśmiewać i dyskredytować.
               Słabe to i nie wychodzi.
               Szkoda na ciebie czasu.
            • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:48
             Buldog wie jak

             Tak, buldog wie, bo ileś lat miał z tym do czynienia na poziomie przekraczającym wiedzę lekarza anestezjologa. Podobnie w przypadku urządzeń rtg.
             W Polsce media mówiły o produkcji podobnego (w rzeczywistości znacznie gorszego, bo bez wykorzystania atestowanego worka ambu i in., o czym nie będę pisał, bo nie jesteś partnerem do rozmowy), z elementów łatwo ulegających uszkodzeniu (cecha materiałów do drukowania).

             Jesteś pełnym nienawiści ignorantem, nikim więcej. Użyłbym mocniejszego określenia, ale forum publiczne i cenzura.
             • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:50
              Poprawka:
              ... na poziomie nie serwisowym, ale przekraczającym wiedzę lekarza anestezjologa.
        • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 21:49
         To mało rozsądne. Jeśli okna są w miarę współczesne, to dużych szczelin (żeby upychać papier) nie ma. A jeśli już, to lepiej kupić piankę budowlaną, będzie łatwiej, szybciej i znacznie lepiej. A jeśli okna w miarę szczelne, może być też silikon (budowlany, kuchenny). Albo towot, też zalepi. Wszystkie dziury (mikrowentylacja) trzeba zabezpieczać od zewnątrz, bo jeśli od środka, to po minięciu alarmu i usunięciu zabezpieczeń może z tych dziur wpaść do mieszkania radioaktywny pył. I jeśli będziemy go wdychać, to znikoma ilość uranu trafi do płuc. Zarówno izotop 238 jak i 235, oba podlegają rozpadowi alfa (praktycznie wyłącznie temu). Kiedy uran (czy coś) jest na zewnątrz ciała człowieka, jest to praktycznie całkowicie bezpieczne, bo cząstkę alfa zatrzyma kartka papieru, koszula, nieżywy naskórek, dłuższa droga przez powietrze itd. Ale jeśli pył jest w płucach, rozpad odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie krwinek i je niszczy. Tak było z mieszkańcami Serbii, na obszarze której Amerykanie używali pocisków ze zubożonym uranem 238 (bez uranu 235). Taki pocisk uderzając np. w czołg zamienia się w rozpalony pył, który przechodzi przez pancerz, a na koniec zostaje w ziemi. Podobno wielu Serbów się tego nawdychało, może najadło. Jedynym znanym ratunkiem w przypadku "nawdychania" jest przeszczep płuc.
         Wdychane ilości musiały być minimalne (mocno poniżej miligrama), a wystarczyło.

         Ta sama ostrożność przy wchodzeniu do mieszkania z zewnątrz. Zakładać na ubranie kombinezon chemiczny albo przynajmniej szczelny sztormiak. Myć wodą z proszkiem pod prysznicem, najlepiej też przed drzwiami. Buty zostawiać przed drzwiami. To wygląda surrealistycznie, ale gdyby miał taki koszmar wydarzyć, to żaden surrealizm czy "nie wypada" nie zatrzymałby mnie przed takimi "cyrkami". Tu jeszcze trzeba by pisać o robieniu śluz, przynajmniej tak jak w przypadku sali operacyjnej.

         Najlepiej w ogóle mieć trochę jedzenia i przez kilka dni nie wychodzić. Można też nie jeść. Dopóki nie znikną zagrożenia (zasypią reaktor, spłynie radioaktywny pył itd.). Filtry powietrza to krytycznie ważna rzecz, to łatwo kupić, ale jeśli z zaskoczenia, to trzeba robić samemu z tego co jest pod ręką. Dobrze mieć nadciśnienie w mieszkaniu (tak jak w nowoczesnej sali operacyjnej), żeby powietrze z zewnątrz nie wlatywało do mieszkania, a tylko powietrze z mieszkania wylatywało na zewnątrz, ale nie wiem jak w prosty sposób to zrobić.

         Jeszcze co innego zabezpieczenia przed wybuchem jądrowym, ale jeśli to w obrębie miasta, to mieszkania zabezpieczyć się nie da. Po prostu. Te modne schrony, reklamowane w necie, to też pic na wodę fotomontaż. Naciąganie naiwnych. Praktycznie jedno, co takie schrony zapewniają, to ochrona przed opadem. Normalny schron to koszmarne pieniądze. Może metro, ale jeśli wybuch będzie w którejś nitce metra, to śmierć gwarantowana na całej trasie (fala uderzeniowa). Na yt widziałem niewykończony schron pod Moskwą, z lat 80-tych. Niskiej klasy, tylko 27 pięter pod ziemią, to był taki schron "pomocniczy" czy jakoś tak, który wytrzyma wybuch, jeśli nie będzie za blisko (odległość zależna od mocy bomby). Może być schron w zboczu góry, takie schrony są w Szwajcarii, tam podchodzi się do tematu poważnie.
         • niemcyy Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:02
          Jeśli do tego dojdzie to trudno, na coś trzeba i tak umrzeć. Podjęłam kroki w celu uniknięcia śmierci z głodu albo pragnienia, radio na baterie jest na stanie i można czekać aż ogłoszą, że można wyjść wink, ale nadciśnienia nie będę jednak robić.

          W moim mieście w metrze wszyscy ani połowa się nie zmieści, nie ma co próbować.
          Liczę na to, że nic się nie stanie.
          • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:30
           >Jeśli do tego dojdzie to trudno, na coś trzeba i tak umrzeć

           Naprawdę przesadzasz. Tu mowa o skazeniu elektrownia a nie superbombie Tzar.
           Metro na nic ci nie pomoze w przypadku skazenia z elektrownii.
         • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:12
          >A jeśli już, to lepiej kupić piankę budowlaną, będzie łatwiej, szybciej i znacznie lepiej.

          Sa tansze i szczelniejsze folie na suszarke do wlosow. Nic, zero powietrza nie przepusci to
          Thermo foil
          • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:12
           www.amazon.co.uk/tesa-UK-Thermocover-Insulating-Transparent/dp/B0038JE7WW/ref=asc_df_B0038JE7WW/?tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=231908893094&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=12262678828115580281&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=m&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9045925&hvtargid=pla-420142246222&psc=1&th=1&psc=1
          • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:39
           Nie slyszałem o tym, może być. Tylko trzeba oklejać okno z framugą i z zewnątrz. Czy to przylepi się do ściany i będzie trzymać przez kilka tygodni? Pianka, silikon czy nawet zwykły towot wytrzyma.
           • princesswhitewolf Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:44
            >Czy to przylepi się do ściany i będzie trzymać przez kilka tygodni

            Taa, cala zime spox. Dawno temu jako studentka wynajmowalam kawalerke. Okropne okno tam bylo. Cale zimy mialam zaklejone. Dodatkowo przed tym uszczelnialam tymi tasmami gabkowymj do uszczelniania okien. Potem to. Moze byc do sciany albo do samego okna dookola. Nic, ale to nic nie przeleci i naprezona ta folia cala zime
         • snajper55 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 22:45
          buldog2 napisał:

          > To mało rozsądne. Jeśli okna są w miarę współczesne, to dużych szczelin (żeby u
          > pychać papier) nie ma. A jeśli już, to lepiej kupić piankę budowlaną, będzie ła
          > twiej, szybciej i znacznie lepiej. A jeśli okna w miarę szczelne, może być też
          > silikon (budowlany, kuchenny). Albo towot, też zalepi.

          Można prościej i szybciej - można zakleić taśmą nos i usta. Żaden pył radioaktywny się nie dostanie.

          S.
          • buldog2 Re: Niebezpieczeństwo 30.08.22, 23:29
           Wprowadzaj te dobre mądre rady w życie, swoim dzieciom, wnukom. Praktykuj je na sobie. Szczerze ci tego życzę.
           Naprawdę, tak jak w przypadku odradzania kontroli żywności, ktoś nie mający kontaktu z tematem może to wziąć na serio i zabić siebie i własne dzieci.

           Nie wiem, jesteś bardziej głupi czy podły. Jedno drugiego nie wyklucza.