Dodaj do ulubionych

Będę okularnicą

20.07.22, 14:08
Byłam dziś na badaniu oczu i wyszło, że muszę nosić okulary.
Ostatnie okulary miałam 25 lat temu, nie znam się, więc pytam was, na co zwracać uwagę przy wyborze oprawek?
Jakie/z czego one powinny być, żeby się dobrze nosiły?
Uprzedzam z góry, ze szkła kontaktowe nie wchodzą w grę, nie byłabym w stanie sobie ich założyć.
Obserwuj wątek
    • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:11
      zmienisz zdanie co do szkiel, jak zobaczysz jak sa wygodne.. dziekuje niebiosom za szkla kontaktowe
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:13
        Oj wątpię. Nawet jak ktoś inny sobie zakłada/zdejmuje to mi oczy łzawią od samego patrzenia:p
      • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:20
        Są ludzie, którzy szkieł kontaktowych po prostu nie lubią i dla nich one nie są wygodne. Mój mąż też tak ma. Czasem zakłada szkła, gdy sytuacja go zmusi, ale na codzień chodzi w okularach i o szkłach nie chce słyszeć.
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:22
          Ja nigdy nie próbowałam ale szczerze mówiąc, nie mam ochoty sobie wkładać ciał obcych w oczy ani w ogóle w nich gmerać:p czuję wewnętrzny opór 🤷
          • angazetka Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:23
            Mam tak samo, a okulary noszę, chwalić bogów, od 35 lat wink
            • daniela34 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:38
              I ja. Okulary noszę od 29 lat.
              • aqua48 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:14
                Eee tam, ja noszę okulary od 54 lat smile
          • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:28
            Mój mąż kilka razy próbował, a raz sytuacja go zmusiła, bo rozwalił okulary na wyjeździe. Kilka dni jest w stanie przemęczyć się ze szkłami, ale nigdy nie zrezygnowałby z okularów na stałe.
        • ladymercury Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:16
          Ja mam tak samo. Nie jestem w stanie założyć szkieł, słabo mi od samego patrzenia. Okulary są teraz bardzo fajne, lekkie. Ja np preferuję oprawki całe z tworzywa, bez tych metalowych " nosków", bo zawsze się mi odciskały. Czułam dyskomfort i były ślady na nosie.
      • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:22
        Nie w dzisiejszych czasach kiedy oprawki sa jak z obrazka. Szkła do nich też wypasione.
        Okulary to część statusu jak zegarki kiedyś. Żart to ale nie od czapy
        • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:30
          Trochę racja. Okulary potrafią kosztować majątek. Poza tym w dzisiejszych czasach jest tak ogromny wybór oprawek, że okulary mogą naprawdę dodawać urody.
          • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:35
            mam ladne oczy, w okularach, ktore czasem nosze po domu lub wieczorem, wygladam jak stare babsko z jednym wiekszym okiem-duza roznica. Nie nie, nie dla mnie.
            • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:41
              Najwyraźniej masz kiepsko dobrane oprawki, skoro wyglądasz w nich jak stare babsko. Wszyscy moi domowi okularnicy wyglądają w swoich okularach bardzo fajnie.

Absolutnie nie namawiam do niczego. Skoro wygodniej ci w szkłach kontaktowych, to nie widzę powodu do zmian, ale są ludzie, dla których szkła to zło i nie czują się w nich dobrze. Dokładnie tak samo, jak ty czujesz się źle w okularach.
            • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:50
              > wygladam jak stare babsko z jednym wiekszym okiem-duza roznica. Nie nie, nie dla mnie.

Jesli na po domu to wybralas pewnie najtansze szkla, a te potrafia byc grube jak dna od butelki najtanszego wina.
              • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:03
                no nie, firma pokryla mi czesciowo za nie koszty, wiec nie kupilam najtanszego badziewia z bazaru i oczywiscie, ze powinno sie uzywac wymiennie okulary z soczewkami. Soczewki nie sa zbyt zdrowe, natomiast okulary to po prostu dla mnie protezabig_grin. Cos jak aparat na zeby, biala laska, chodzik (no moze przesadzam). Nosilam okulary przez 8 lat, fuj
                • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:06
                  Dlatego właśnie super, że jest wybór i każdy może nosić to, w czym lepiej się czuje i mu wygodniej. Jedni wolą soczewki, inni okulary.
          • koko8 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:46
            Mialam bardzo dużą wadę wzroku. Nie było takich oprawek i szkieł, nawet tych indeksowanych, w których wygladałabym dobrze. Soczewki kontaktowe to bylo wybawienie.
            • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:53
              Ale ja nie twierdzę, że każdemu wygodniej w okularach. Po prostu nie dla każdego szkła kontaktowe są wybawieniem. Zwłaszcza, że autorka wątku przymierza się do pierwszych okularów, więc raczej wątpię, że ma jakąś ogromną wadę wzroku.

Bardzo duża wada, czyli jaka? Mój syn ma astygmatyzm i jest krótkowidzem. W obu oczach wada -9. Nosi normalne okulary, aktualnie akurat oprawki lacoste, bo takie sobie wybrał i wygląda w nich bardzo ładnie.
              • koko8 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:04
                Miałam -8. Szkła masakrycznie zmniejszały obszar przed okularami - przede wszystkim oczy i deformowały twarz. Miałam nawet szkła sferyczne robione na zamówienie przez Hoyę. Przepraszam autorkę za OT, odniosłam sie tylko do twojej wypowiedzi, że w dzisiejszych czasach zawsze można dobrać okulary dodające urody. Otóż nie zawsze.
                • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:08
                  bo duzo zalezy od wady wlasnie. Ja mam spora roznice w obu. Efekt jest taki, ze jedno oko wyglada na mniejsze, a drugie na wieksze, plus dodatkowo mam lekko krzywy nos, wiec okulary zawsze mi sie lekko przekrzywiaja. Nie wygladam zle ale szczyt urody to to nie jest niestety..
                  • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:30
                    Mój syn też przez jakiś czas miał sporą różnicę w wadzie w każdym oku. W sumie to chyba dopiero drugie szkła, kiedy obydwa są takie same. Wcześniej zawsze była różnica. Przy dużej problem mniejszego i większego oka rozwiązywał różnej grubości szlif każdego ze szkieł.
                • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:12
                  Jak pisałam, syn ma -9 i szkła mu nic nie deformują ani nie zmniejszają. Wygląda bardzo ładnie, oprawki świetnie pasują do jego twarzy. To, co opisujesz robią z twarzą grube szkła, ale w dzisiejszych czasach naprawdę rzadko kto takie nosi. Szkła mojego syna są cienkie i pasują w normalne oprawki, choć są z cylindrami i najgrubsze na brzegach. Dobry optyk doradzi odpowiedni szlif i grubość szkieł.
                  • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:15
                    doradzam operacje laserowa, jak skonczy 21 lat. Zaluje, ze sie na to nie zdecydowalam w swoim czasie..
                    • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:17
                      My nad tym myślimy, bo on ma dopiero 15 lat, więc zanim skończy rosnąć, to wada może poszybować w kosmos.
                      • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:28
                        przy tak duzej, jest jak najbardziej wskazane. Nawet u kobiet jest zalecane, bo w radzie porodu przy wysilku...moze zwyczajnie im sie odkleic siatkowka..
                        • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:32
                          Tak, będziemy namawiać syna, ale musimy poczekać aż przestanie rosnąć. Póki co wada mu się zwiększa przy każdym skoku wzrostowym, ale nawet już okulista wspominał o operacji, więc trzymamy rękę na pulsie.
                    • koko8 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:33
                      Ja zrobiłam 2 lata temu dopiero, jeszcze możesz się zdecydowaćwink z mojego punktu widzenia , im później tym lepiej, zwłaszcza kiedy po 40tce dochodzi starczowzrocznosć.
              • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:01
                Mam w jednym oku +1 a w drugim -1,5 i zeza :p
                • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:06
                  To będà cieniutkie szkła. Nie musisz bulić za ekstra i będzie pięknie. Poprzymierzaj oprawki aż krzykniesz Oooo! To te 👍
          • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:47
            zobaczcie jak nasza Izabella Scorupco potrafi wygladac. Od lat reklamuje Smarteyes
            www.google.com/search?q=scorupco&tbm=isch&chips=q:scorupco,online_chips:smarteyes:ye8bitA2WEA%3D&rlz=1C1AVFA_enSE785SE785&hl=sv&sa=X&ved=2ahUKEwjZje31vYf5AhVWEXcKHUCZCC4Q4lYoAHoECAEQIg&biw=1349&bih=608

https://cdn.filestackcontent.com/DgjsuZSTra4nqhaZwojQ

https://iv1.lisimg.com/image/9245073/480full-izabella-scorupco.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-BCJK0VUNrTo/VV5HCJi6GkI/AAAAAAAADKA/659YcQBhYq8/s640/blogger-image--1468070596.jpg

Pomijajac,ze Iza cyrograf z diablem podpisala i nie starzeje sie wcale a wcale, okulary na jej nosie wcale nie musza byc drogie. Najwazniejsze sa dobre szkla, te najciensze jakie da sie do ich mocy wybrac.
            • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:05
              Aska, ale ile kobiet ma twarz Scorupco? ladnemu we wszystkim ladnie, niektore wymagaja zrobienia (np. ja)
              • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:13
                Ja wiem, sama tez nie jestem Scorupco, ale nie zalamujmy sie.
                Pierwsze okulary mi przypadly juz w tzw zaawansowanym wieku i tylko ona dodala mi nadzieji, ze mozna sie nimi ozdobic, a nie zepsuc.
                I tak tez zrobilam, wybralam z wielkim nabozenstwem, podchodzilam jak do jeza niemalze. Zasada nr.1 nie zalowac pieniedzy na cos co nam ma siedziec na nosie na srodku twarzy. Ma byc modnie, lekko i przyjemnie.
                • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:15
                  no to wiadomo.
              • damartyn Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:35
                simply_z napisała:

> Aska, ale ile kobiet ma twarz Scorupco? ladnemu we wszystkim ladnie, niektore w
                > ymagaja zrobienia (np. ja)

Jak to ile? Tutaj wszystkie!
                • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:12
                  > Jak to ile? Tutaj wszystkie!

I to jest jedyna prawidłowa odpowiedź 👍
        • damartyn Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:32
          Tak ,to prawda. Z oprawkami jak z zegarkami 😉w pewnych gremiach określają status.
      • arabelax Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:26
        Ja team soczewki. Mega wygoda! Nosze je 30 lat. Polecam, moze kiedys skusisz sie sprobowac 🙂
      • bergamotka77 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 22:04
        Mogę się podpisać. Rzadko noszę okulary, poza domownikami niewiele osob wie, ze mam wadę wzroku. Wynalazcy soczewek dalabym Nobla!
      • znowu.to.samo Re: Będę okularnicą 21.07.22, 09:42
        simply_z napisała:

> zmienisz zdanie co do szkiel, jak zobaczysz jak sa wygodne.. dziekuje niebiosom
        > za szkla kontaktowe

Ja też, nosze bez mala już z 25 lat. Gdy przestrzegasz higieny, zmieniasz regularnie płyny i soczewki nic nie ma prawa się stać

Mój ojciec rocznik 60 próbował sobie włożyć ale za Boga nie szło, chociaż mu.pokazywałam ze 100 razy
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 21.07.22, 09:54
          Ale to nie chodzi o to, że coś się może stać, tylko o wewnętrzny opór przed włożeniem sobie czegoś do oka. Ja nie wątpię, że to jest łatwe i na pewno ma wiele zalet, ale dla mnie jest to coś, czego absolutnie nie mam ochoty robić. A skoro nie ma konieczności, bo istnieje inna opcja, to po prostu robić tego nie będę i tyle:p
    • damartyn Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:15
      Lekkie.
      • damartyn Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:18
        Szkła kontaktowe to jedna z fajniejszych rzeczy jaką w okulistyce wymyślono. A ładne okulary zawsze warto mieć😉 jeśli już trzeba sobie pomagać.
    • nie_ma_niebieskich Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:16
      Fajnie 🙂 Mam drugie już oprawki Hilfingera,ale z tworzywa, nie metalu. W sumie to ponad dziesięć lat. Polecam, są ok.
      I też nie lubię szkieł, choć nosiłam dość długo kiedyś. Teraz nikt by mnie nie namówił.
    • daniela34 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:38
      Z soczewkami mam tak jak Ty. Jeśli wada spora to zainwestuj w okulary słoneczne-korekcyjne. Najlepsza rzecz ever.
      • lalkaika Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:47
        Tak.
        Czasami ktoś z pod oka nomen zaluka, że w środku urzędu czy sklepu jesteś w ciemnych,ale lud teraz uczony. Grzecznosciowo jeśli mam z kimś rozmawiać to na moment podnoszę, ile się nacierpialam że sznurkami,chusteczkami, żeby ciągle zmieniać. Nawet krawężniki teraz ogarniają,że niekoniecznie jesteś sławną morderczynią a masz wadę wzroku.
        • kira02 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:46
          A ktos Ci skomentowal kiedyś? Od ponad 4 lat mam okulary przeciwsloneczne korekcyjne, do prowadzenia auta niezbędne. Do sklepu nie zdejmuję, do urzędu, pracy zmieniam na zwykłe (to 30 sekund). Do kontroli zdjelabym na chwile przy pokazywaniu dokumentów, zeby obejrzeli sobie moja twarz. To naprawdę zaden klopot, a jaka wygoda!
      • turzyca Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:23
        Mnie słoneczne-korekcyjne nie satysfakcjonują, ale za dobrej jakości fotochromy dam się pokroić. Skończyły się wiosenno-jesienne bóle głowy, gdy nie jest dość jasno na przeciwsłoneczne, ale niskie słońce świeci mi po oczach.
        • mysiulek08 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:27
          uwielbiam moje fotochromy, szare sa super ale to juz zalezy co kto lubi, transitions'y mam w kazdych okularach, tych domowych i do kompa tez

soczewki sa dla mnie nie do przejscia a wady wielkiem nie mam
      • 7katipo Re: Będę okularnicą 01.08.22, 19:59
        Potwierdzam.
    • iwles Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:43

Lekkie oprawki, lekkie szkła.
      Fajnie, jakby miały nakładki przeciwsłoneczne (na magnes).
      • iwles Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:47

O, coś takiego:

fashion.solano-shop.com/katalog/1/cl-90109-set,1242.html?gclid=Cj0KCQjwz96WBhC8ARIsAATR2514WGr-ID2mRBosQxzvQznCeQEcNr6GyXocfA3bnrP12--Ax5jr1bAaAuuNEALw_wcB
        • aqua48 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:54
          Takie nakładki potrafią zrysować szkła, nie polecam.
          • iwles Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:58

W częstym użyciu od kilku lat - nic nie porysowały.
            • simply_z Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:05
              tylko, zeby nie bylo efektu Jaruzelskiegowink
          • martas83 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 23:26
            Jeśli nakładki są dokupione osobno, rakie niby "uniwersalne" to owszem potrafią porysować szkła, ale jeśli są oryginalnie w komplecie z oprawkami to naprawdę trzeba się postarać, żeby porysować nimi szkła.
            Mój mąż od wielu lat nosi okulary z nakładkami, nic się nie rysuje. Ja w tym roku po raz pierwszy kupiłam takie oprawki i już nie chcę innych.
            Solano ma duży wybór takich oprawek.
      • hannah_weaver Re: Będę okularnicą 21.07.22, 07:32
        iwles napisała:

>
        > Lekkie oprawki, lekkie szkła.
        > Fajnie, jakby miały nakładki przeciwsłoneczne (na magnes).
        >
        >
        A ja jednak wybrałabym fotochromy zamiast nakładek. Używam, polecam.

Sama noszę okulary niecały rok smile
    • aqua48 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 14:53
      Oprawki powinny być przede wszystkim dobrze dobrane do rozstawu źrenic i szerokości twarzy a ich kolor do koloru cery i tego co najczęściej nosisz. Dobrze gdy podkreślają urodę, są akcentem, ale nie krzyczą tu, tu jesteśmy na nosie tej pani! Poza tym gdy przymierzasz i patrzysz przez nie, nie powinna Ci przeszkadzać dolna ani górna granica oprawek. No i warto wziąć szkła lekkie, oraz ze wszelkimi możliwymi filtrami.
    • afro.ninja Re: Będę okularnicą 20.07.22, 15:17
      Jedne z ładniejszych i kobiecych oprawek- caroline abram.
      • moze_sprobowac_inaczej Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:12
        Zgadzam się.
    • piataziuta Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:43
      U mnie, przy różnowzroczności (w jednym oku prawie minus 4, w drugim minus 2, dodatkowo spory astygmatyzm) ważne było, żeby wyrównać ciężar pomiędzy jednym szkłem, a drugim (czyli maksymalnie cieniowane szkła, plus jak najmniejsza powierzchnia szkła - bo im większe okulary, tym większa różnica wagi).

Z drugiej strony, ponieważ jestem krótkowidzem i powinnam nosić okulary na co dzień, zalecano mi jak największe szkła, żeby zwiększyć pole widzenia i unikać sytuacji, w której spoglądam spoza okularów (np. patrząc w dół lub w górę). Nie skorzystałam z tej porady. tongue_out

Co do kwestii wizualnych - uważamy z Mieciem, że powinno się dobierać takie oprawki, które nie zasłaniają brwi, bo zasłanianie brwi nie służy urodzie.

Szczerze nienawidzę noszenia okularów (uwierają mnie w nos, sprawiają, że muszę obracać głowę synchronicznie do kierunku rzucanych spojrzeń - a w soczewkach, mogę se kręcić gałkami ocznymi na lewo i prawo, bez utraty jakości widzenia), tak bardzo, że wkładania soczewek nauczyłam się bez marudzenia, od razu.
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:54
        Ja nie dam rady z soczewkami, nawet nie mam ochoty próbować:p jak o tym myślę, to aż mi się coś robi :p no nie , nie dla mnie :p
    • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:45
      Lekkie, wygodne, nie warto na nich oszczedzac. Miala raybany ale teraz bardzo lubie moje face a face:
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:46
        O, jak ładnie!
        • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:49
          Dziekuje! Lubie siebie w okularqch choc bywaly upierdliwe gdy trzeba bylo nosic maseczki bo nawet super duper plyn 'przeciw zaparowaniu' nie dawal rady.
          • piataziuta Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:55
            Noc, podczas której jechałam na lotnisko w okularach (bo spałam tylko 3 godziny), a w taksówce, na lotnisku i w samolocie trzeba było mieć maseczkę, a na zewnątrz było zimno, przeklinam do dziś najgorszymi słowami!
            I podziwiam ludzi, którzy nosząc na co dzień jednocześnie okulary i maseczki, pozostali zdrowi psychicznie.
            • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:58
              Ja nie rozwazam nawet soczewek bo na mysl, ze mialabym sobie je wlozyc do oka (wiem, ze to proste, bezbolesne itd) robi mi sie slabo. Maseczki i okulary to byl wrzod na na rzyci ale soczewki, w moim wypadku, bylyby gorsze.
              • piataziuta Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:13
                Przecież was nie zachęcam. wink

Poza tym, że gdy na wakacjach schodzę z hotelowych schodów (dwa dni w tygodniu dobrze jest robić przerwę od soczewek), mając na nosie okulary, to muszę się trzymać poręczy, żeby się z nich nie spjerdolić. tongue_out
                • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:27
                  U mnie to jest typowo sensoryczne i tyle. Biegam bez okularow i najblizsi znajomi wiedza, ze z daleka ich nie poznam😀
                • arabelax Re: Będę okularnicą 20.07.22, 19:50
                  piataziuta napisała:

> Przecież was nie zachęcam. wink
                  >
                  > Poza tym, że gdy na wakacjach schodzę z hotelowych schodów (dwa dni w tygodniu
                  > dobrze jest robić przerwę od soczewek), mając na nosie okulary, to muszę się tr
                  > zymać poręczy, żeby się z nich nie spjerdolić. tongue_out

Mozna nosić 7 dni, nie wiem skad akurat 2 dni wzielas smile
                  • piataziuta Re: Będę okularnicą 20.07.22, 19:59
                    🙄
                    Widać za dużo naczytałaś się reklam soczewkowych koncernów.
                    Tak mi zalecał okulista.

Od codziennego noszenia soczewek, wysycha rogówka.
                    Wysycha oczywiście również z wiekiem, ale nie tak szybko, jak gdy nosi się soczewki.
                    Mając 30lat - po 10 latach prawie codziennego noszenia soczewek, miałam rogówkę jak pięćdziesięciolatka.
                    Coś ci jeszcze wytłumaczyć?

• arabelax Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:42
                      piataziuta napisała:

> 🙄
                      > Widać za dużo naczytałaś się reklam soczewkowych koncernów.
                      > Tak mi zalecał okulista.
                      >
                      > Od codziennego noszenia soczewek, wysycha rogówka.
                      > Wysycha oczywiście również z wiekiem, ale nie tak szybko, jak gdy nosi się socz
                      > ewki.
                      > Mając 30lat - po 10 latach prawie codziennego noszenia soczewek, miałam rogówkę
                      > jak pięćdziesięciolatka.
                      > Coś ci jeszcze wytłumaczyć?

Nosze soczewki 30 lat, sama mam ponad 40, z rogowka wszystko w porządku. Nie musisz mi nic tłumaczyć, bo twoja okulistka powoedziala, ze maja byc 2 dni.
                      • piataziuta Re: Będę okularnicą 20.07.22, 22:19
                        Widocznie tobie twoja zapomniała powiedzieć.
          • asia.sthm Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:10
            Kwestia ułożenia maseczki płasko i ściśle tę blaszkę docisnàć. Nie dmucha się wtedy pod okulary.
            • kk345 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:17
              To zależy od kształtu okularów, twój sposób sprawdza się tylko przy tych mniejszych.
      • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 16:47
        Ps. Tak, wiem, ze mam dziury w podkoszulku ale to moj ukochany tank top z Davidem Bowie i wyrzuce go jak sie zupelnie rozpadnie (kupilam go 12 lat temu).
        • kk345 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:18
          I teraz wszyscy scrollują z powrotem do twojego zdjęcia, żeby obejrzeć te dziury big_grin
          • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:46
            A żebyś wiedziała, ja tak zrobiłam 😄
            • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:57
              Ja też 🤣
              • majenkir Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:08
                I ja 🤪
          • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:56
            Fajne sa😀
      • azalee Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:24
        O, jakie ladne oczy !
        • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 17:28
          Dziekuje!
          • majenkir Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:10
            Oczy masz bardzo ładne, okularów na ludziach nie lubię (nawet u Scorupco 😉)
            • majenkir Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:12
              Ale u Johnny Deppa moga być 🥰.
              Reklama u mnie w tym watku:
              • mashcaron Re: Będę okularnicą 21.07.22, 09:15
                Bleeee
            • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:13
              Bez okularow nie byloby mi widac oczu bo je mruze😀
            • bergamotka77 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 22:07
              Okulary są bardzo niewygodne - patrz basen, narty itp. Zimą czy przy maseczce zaparowywuja. Koszmar. No i narzucają pewien look.
    • lot_w_kosmos Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:21
      Będzie nowy obiekt do fotografowania.
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:24
        Też sobie możesz robić zdjęcia, przecież nikt ci nie broni 🤷
        Chyba, że ty z tych niefotogenicznych? suspicious
        • majenkir Re: Będę okularnicą 21.07.22, 03:42
          Shots fired! 😂🤣
    • bertie Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:23
      Przez długie lata nosiłam oprawki metalowe z noskami. Ale od 5 lat mam plastikowe bez nosków i są dużo wygodniejsze i lżejsze. Mają tylko jedną wadę, straszliwie się brudzą, bo są bliżej oczu/policzków, więc muszę myć minimum raz na dobę, a w takie upały jak teraz to i częściej.
      Z doborem okularów to ja się zdaję zawsze na pracownika z zakładu optycznego, ale mam warunki szczególne - dużą twarz i wysoką wadę, więc zwykle z wielu regałów okularów dostaję max. kilkanaście sztuk do przymierzenia
    • pepsi.only Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:49
      Łączę sie w bólu...ja również muszę postarać się o badanie i o okulary uncertain
      Ja- sokoli wzrok (jak dotąd) pomału, pomału przestaję widzieć wyraźnie sad
      Wiem już, że do czytania na pewno przydadzą mi się.

Mnie się podobają w takim stylu:

https://media.wokularach.pl/media/magefan_blog/modne-okulary-2020_big.jpg
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:56
        Szczerze mówiąc, to ja dopiero dziś na badaniu tak na prawdę zdałam sobie sprawę, że nie widzę za dobrze 🤣
        Wcześniej no niby nie wszystko, zwłaszcza z daleka, widziałam dobrze, ale wydawało mi się że w normie :p
        Nie widzę też obrazków w 3D, o czym też nie wiedziałam:p
    • misiamama Re: Będę okularnicą 20.07.22, 18:56
      mashcaron napisała:

> Jakie/z czego one powinny być, żeby się dobrze nosiły?
      Trzeba udać się do dobrego optyka i to jest jedyna sensowna rada. Nie ma też sensu oszczędzać na czymś, co masz na sobie codziennie. Szkła za to warto wybierać ze średniej półki, ew. dopytując o faktyczne różnice (różnica rzędu kilku mikronów szerokości szkła jest pomijalna acz cenowo może być istotna).
      > Uprzedzam z góry, ze szkła kontaktowe nie wchodzą w grę, nie byłabym w stanie s
      > obie ich założyć.
      Jeśli umiesz narysować kreskę na powiece (nie potrafię), to założenie szkieł zrobisz jedną ręką w czasie porannego mycia zębów.
    • aadrianka Re: Będę okularnicą 20.07.22, 19:33
      Okulary noszę od 7 roku życia, soczewki od 12. Z porad starej okularnicy: nie daj sobie wmówić fancy oprawek, za które zabulisz majątek. Majątek wydaj raczej na dobre szkła, cienkie, lekkie, z antyrefleksem. Oprawki po prostu maja być ładne i wygodne (i pozwolić na wszelkie ekstrawagancje ze szkłami, ale to ważne raczej przy dużej wadzie wzroku).
      Sama okulary noszę tylko w domu, ale mój chlop bardzo sobie chwali wspomniane już w wątku korekcyjne przeciwsłoneczne. Z tym że on ma małą wadę, -3.5. Przy dużej wadzie soczewki to błogosławieństwo.
    • hexella Re: Będę okularnicą 20.07.22, 19:50
      To ja z tej samej ferajny co Ty.
      Zezowałam od dziecka, niedowidzenie na jedno oko. Operacja w wieku 6 lat, ale nikt nie dopilnował żebym nosiła okulary, więc efekt taki se. Ogólnie źle nie było, mały odchył widoczny właściwie tylko przy patrzeniu w bok. Całe życie ogarniałam całkiem dobrze bez okularów przy małej wadzie - 0.5, - 0.75. No i jakiś czas temu zauważyłam, że coś jakby bardziej mi to oko ściąga. Ma to pewnie znaczenie, że wjechały mi plusy.
      No i właśnie zbieram się na odwagę iść to sprawdzić, bo czuję, że wada pogalopowała. Do tego mam astygmatyzm więc szkła kontaktowe odpadają, a w okularach - każdych wyglądam bardzo źle. A jeszcze zagrożenie jaskrą wisi nade mną, bo to rodzinna przypadłość.
      Tak więc lękam się tej wizyty jak niektórzy stomatologawink
      Wspieram i jednoczę się w walcesmile
      p.s. - masz ładne gały i nic nie widać.
      • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:53
        Idź, nie czekaj, im szybciej, tym lepiej:p
        Ja dostałam zjebke że nie przyszłam od razu, jak zobaczyłam że coś jest nie halo, bo można było skuteczniej zadziałać, a teraz, to na dwoje babka wróżyła... Albo okulary pomogą albo nie a nie wiadomo, czy jest jeszcze z czego dokrajac, ile tego mięśnia mi tam zostało po trzech operacjach 🙄
        • hexella Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:59
          ale okulary będą Ci trzymać to oko w ryzach?
          Ja kilka lat temu na kontroli okulistycznej do badań okresowych w pracy, na moje pytanie czy da się z tym coś zrobić, usłyszałam - w tym wieku? :p Byłam przed 40, tak że ten...
          Idę, idę, jutro się zapiszę. Twój wątek dał mi kopa w dupsko, trza się wziąć z bykiem za rogi.
          • mashcaron Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:04
            Powiedzieli mi, że być może powodem uciekania tego oka jest to, że w jednym oku mam +1 a w drugim - 1,5. Jak się tą różnicę wyrówna okularami, to jest szansa, że oko się będzie trzymać w odpowiednim miejscu. A jak nie, to się zobaczy, czy można zoperować. Też jestem przed 40, nikt nawet słowem nie wspomniał, że to nieodpowiedni wiek na takie korekty :p u mnie jedynym, potencjalnym problemem mogą być poprzednie operacje, bo nie mam żadnych dokumentów i w zasadzie nie wiadomo co oni tam narobili. Za 4 miesiące, jak sobie już trochę te okulary ponoszę, mam iść na kontrolę i wtedy zobaczymy co dalej.
            • hexella Re: Będę okularnicą 20.07.22, 21:35
              Ważne, że masz już plan działania, i jeszcze się może okazać, że będziesz w tych patrzałkach wyglądać jak bogini wink
              • mashcaron Re: Będę okularnicą 21.07.22, 09:21
                Daj znać, jaki tobie ustalą plan działania wink i nie daj się zbyć, żeś za stara!
      • konsta-is-me Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:30
        A dlaczego soczewki odpadają?
        Też mam astygmatyzm w jednym oku i nigdy to nie był problem.
        • hexella Re: Będę okularnicą 02.08.22, 08:53
          pewnie zależy jaki astygmatyzm, przy moim odpadają. Wiem, bo się kiedyś zawzięłam i uparłam. Lekarz coś tam dobrał, założyłam i poszłam biegać. Tak mi pływały po oczach, że myślałam że do domu nie trafię.
    • mircja Re: Będę okularnicą 20.07.22, 20:24
      Ja musiałam niedawno sprawić sobie pierwsze okulary (tylko do pracy). Spędziłam dużo czasu w salonie optycznym przymierzając różne oprawki i stwierdziłam, że fatalnie czuję się we wszystkich, które mają obramowanie dolne. Tak więc ostatecznie zdecydowałam się na model z tzw. żyłką, czyli z samą górną ramką.
      Przymierzyłam bardzo dużo takich modeli i tylko w jednym czułam się komfortowo. Nie czułam się dobrze w takich, które miały zbyt wąskie szkła lub zbyt prostą górną ramkę, bo wtedy wchodziła mi ona za bardzo w pole widzenia. Poza tym oprawka która wybrałam była dosyć sztywna i jednocześnie dobrze pasująca wielkością do mojej głowy, dzięki czemu stabilnie siedzi mi na głowie, a jednocześnie nie uwiera. Nie czułam się dobrze w modelach, w których miałam wrażenie, że okulary lekko się przesuwają przy poruszaniu głową.
      Podsumowując, żeby znaleźć pasujące mi okulary musiałam się mocno namierzyć i gdyby nie ten jeden znaleziony model, to chyba bym musiała szukać innych salonów. Być może Tobie będzie łatwiej znaleźć okulary, w których będziesz się dobrze czuła, ale tak czy owak wydaje mi się, że warto jest przymierzyć wiele różnych modeli, zanim się dokona wyboru. W salonie w którym byłam obsługa uznawała za naturalne to, że tak długo robię przymiarki i cierpliwie doradzała mi różne modele odpowiedniej wielkości i kształtu.
    • zuzanna_a Re: Będę okularnicą 20.07.22, 22:28
      Zaskakuje mnie katowanie sie okularami. Nosze szkla 25 lat. Przy zakladaniu nie leci mi ani pol łzy, sciagać moge po ciemku. Mam jednodniowki. Jak czytam ze ktos je czuje/ znaczy ma zle dobrane, szkiel nie czuc przeciez.
      Nastawilas sie negatywnie do czegos co jest najlepszym wynalazkiem jaki moze istniec w okulistyce. Zreszta widze nie tylko ty. Mowienie ze szkla nie sa dla kogos ok, to bzdura. Ma zle dobrane i tyle. W dobrze dobranych jednodniowych szklach dobrej jakosci czlowiek czuje sie i widzi jakby mial zdrowe oczy. I nie ma szans ich wyczuc w zaden sposob. Nigdy okulary nie dadza takiego efektu. Chyba ze ktos chce jako gadżet to spoko.
      • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 20.07.22, 22:34
        Nie bierzesz pod uwage, ze sa osoby, dla ktorych pchanie czegokolwiek do oka to koszmar. Tak, jak inni nie toleruja metek, pewnych dzwiekow, zapachow. Moje subiektywne odczucia nie sa bzdura i nie neguja tego, ze dla kogos soczewki sa odkryciem stulecia. Dla mnie nie ale nie czuje potrzeby deprecjonowania odczuc noszacych soczewki.
      • eliszka25 Re: Będę okularnicą 20.07.22, 23:42
        Czyjeś odczucia, to nie jest bzdura. Poza tym istnieją też ludzie, którzy szkieł kontaktowych nosić nie mogą. Można szkieł kontaktowych też zwyczajnie nie lubić, tak jak ty nie lubisz okularów. Jak można pisać o katowaniu się okularami? Pisanie, że okulary nie są dla ciebie, to zwykła bzdura. Jeśli ich nie lubisz, to znaczy, że masz źle dobrane.
        • melisananosferatu Re: Będę okularnicą 21.07.22, 00:09
          100/100
      • bergamotka77 Re: Będę okularnicą 21.07.22, 00:12
        Jedna uwaga, to nie są "chore oczy" tylko z wadą wzroku. Oczy chore to np. z jaskra itp. schorzeniami okulistycznymi. Ja mam zdrowe oczy tylko niedużą krotkowzrocznosc i lekki astygmatyzm. W soczewkach widzę prawidlowo - tak, jak bym nie miała tej wady.
        • hexella Re: Będę okularnicą 21.07.22, 08:57
          udało Ci się dobrać soczewki przy astygmatyzmie? Ja mam nieduży a soczewka mi latała.
          • bergamotka77 Re: Będę okularnicą 21.07.22, 10:50
            Tak, udało się. Dobrze widzę a w mojej pracy wzrok jest bardzo istotny i niestety psuje się. U nas pół na pół się to rozłożyło - ja z młodym mamy wady wzroku, choc inne a starszy i mąż - wzrok sokoli. Moi rodzice po 70-tce też nie noszą okularów. W ogóle w rodzinie mało okularnikow, tylko ja od ok.17. roku zycia mam wadę. No ale noszę soczewki wiec nie rzuca się to w oczy i nie utrudnia mi życia.
    • mikams75 Re: Będę okularnicą 21.07.22, 00:40
      Ja sie tylko odniosę do rady, która padła gdzieś w wątku, żeby nie oszczędzac na szkłach. Antyreflex to podstawa ale już np. za cienkie szkła warto dopłacać jak się ma nieco większą wadę. Przy niedużej wadzie różnica jest wyraźna wyłącznie w cenie.
    • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 12:53
      No dobra, to mam :p
      • bywalec.hoteli Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:02
        kurde, wygladasz nawet inteligentnie smile
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:03
          No nie? 😅
          • bywalec.hoteli Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:05
            pamiętam jak parę lat temu okularnicy znikali - bo przechodzili na soczewki
            a ci którym wada wychodziła kupowali od razu soczewki
            ta moda minęła i binokle wróciły do łask?
            • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:15
              Nie wiem, ja mam okulary, bo soczewek bym sobie nie dała rady wsadzić czegoś w oko :p
      • joyce_byers Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:05
        Bardzo ładne. I świetnie ci pasują.
      • snakelilith Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:19
        Serio? Trochę za sztampowe te okulary, jak dla pani 65 plus i moim zdaniem nie dodają ci urody. Ale moje pierwsze, też były takie zachowawcze, bo chciałam by nie rzucały się w oczy. Teraz jestem przy świeżych kolorach, bo jednak lepiej pasują co typu. Ja cię widzę w czymyś modniejszym, w chłodnych kolorach.
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:46
          Takie jak na pierwszych dwóch zdjęciach przymierzałam i absolutnie mi się nie podobało.
          W tych się dobrze czuję.
          • snakelilith Re: Będę okularnicą 01.08.22, 14:10
            Ja nie mówię, że masz kierować się zdjęciami 1:1. Bardziej chodziło mi o typ i o kolor, a nie konkretny kształt. I super, że w tych się dobrze czujesz, ale pokazałaś, to skomentowałam. Moim zdaniem te ci kompletnie nie pasują, ale jak wiem z doświadczenia, czasem się coś tam bierze i coś przy tym sobie myśli, dopiero po czasie znajduje to, co pasuje zdecydowanie lepiej. U mnie było tak, że wzięłam pierwsze z brzegu tanie okulary do czytania w drogerii za 2,5 euro, założyłam a mój mąż powiedział WOW! W życiu bym nie pomyślała, że taki kształt i taki kolor mi pasują. Poszłam więc z moim drogeryjnym "modelem" do optyka i wybrałam coś takiego, tylko lepsze.
            • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 16:18
              No może jak się w ogóle przyzwyczaję do okularów i okaże się, że muszę je nosić już zawsze, to sobie zrobię kilka par na różne okazje. Na razie mają być na 4 miesiące. Te są jedyne, w których nie czuje się totalnie dziwacznie i w lustrze widzę siebie w okularach, nie jakaś obca babę :p
        • piataziuta Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:49
          Pierwsze fajne.
          Niemniej, pasują do niej jak pięść do oka.
          • konsta-is-me Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:36
            A ja marzę o takich jak na pierwszym zdjęciu ( nie identycznych ale podobnych) tylko przy mojej wadzie ważyłyby pół kilograma, nawet najcieńsze.
            (Btw.zerknijcie do mojego wątku o soczewkach ,pytanko tam mam )
      • piataziuta Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:19
        No i super.

Wygodnie? tongue_out
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 13:47
          Mam je na nosie od 3 godzin, na razie ok :p
      • primula.alpicola Re: Będę okularnicą 01.08.22, 14:13
        Dodają Ci powagi.
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 14:32
          No, pewnie tak wink nie przeszkadza mi to wink
      • asia.sthm Re: Będę okularnicą 01.08.22, 15:34
        Bardzo ladne i ty w nich przesliczna.
        I nie przejmuj sie jak ktos ci napisze inaczej, krytykanci na drzewo big_grin
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 15:47
          Dzięki, mi się też podoba 😁
      • black_magic_women Re: Będę okularnicą 01.08.22, 16:18
        mashcaron napisała:

> No dobra, to mam :p

Ekstra włosy, wow!
        • black_magic_women Re: Będę okularnicą 01.08.22, 16:19
          black_magic_women napisała:

> mashcaron napisała:
          >
          > > No dobra, to mam :p
          >
          > Ekstra włosy, wow!

Przepraszam za szybko poszło. Okulary też ładne, sama też jak nie noszę soczewek, to wybieram grube oprawki. Bardzo stylowo.
          • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 16:26
            Dzięki smile
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 17:05
          Włosy to dziś akurat nie za bardzo, bo musiałam wcześnie wstać i nie miałam czasu odświeżyć, więc jest trochę przyklap:p
      • hexella Re: Będę okularnicą 01.08.22, 19:54
        ładnie Ciwink dobrze się w nich czujesz?
        Ja swoje oswajam, od kilku dni mam dwie pary - do dali i czytania. Ale nie ma we mnie gotowości do zaakceptowania siebie jako stałej okularnicy więc noszę incydentalniewink
        W międzyczasie przeszłam rollercoster z diagnozowaniem jaskry, która ostatecznie dziś została wykluczona, co nie zmienia faktu, że przez ostatni tydzień jadłam niewielewink

Mam nadzieję, że w te cztery miesiące przyzwyczaisz oczko do siedzenia tam gdzie ma byćwink
        • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:07
          Czuję się w nich bardzo ok, ale mam odruch zdejmowania, jak wchodzę do pomieszczenia:p
          Założyłam od razu u optyka, łazilam z dzieciakami po mieście kilka godzin bawiąc się w turystów i mi nie przeszkadzały , ale w domu już mi w nich dziwniej, ciemniej jakoś.
          Ale ogólnie, to pierwsze wrażenie bardzo spoko. Są lekkie, nie czuć ich na twarzy, nie cisną nigdzie itp.
          • hexella Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:16
            znaczy, że są dobrze dobrane. Jaką masz wadę? Mi wyszło - 1.5, astygmatyzm (w sumie nie kumam za bardzo o co w tym chodzi) ale okulary mam na - 1 i jest ok., nie czuję szoku. Piszę o oku "zdrowym", bo to zezujące w dzieciństwie, to jakieś osobne combo i jest ustawione w plusie. Fakt, trzyma się grzecznie wyznaczonej osiwink
            • mashcaron Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:20
              W jednym +1, w drugim -1,5. Okulary mam w pół drogi na każdym, bo chodzi o to, żeby wyrównać różnicę i żeby to słabsze oko musiało popracować a nie się lenić i uciekać wink
              • hexella Re: Będę okularnicą 01.08.22, 20:21
                no to mam podobniesmile za jakiś czas skonsultujemy efekty.
                • mashcaron Re: Będę okularnicą