Dodaj do ulubionych

Joga na kryzys

03.08.22, 09:58
Kryzys psychiczny nie ekonomiczny. Dlaczego babki w kryzysie zaczynają się teraz zajmować jogą? Widzę to w otoczeniu, jak kryzys to joga, te które mam np w pracy mają poważne kryzysy w związkach. Z czego się bierze zainteresowanie akurat jogą podczas życiowych kryzysów? Też brałyście się za jogę w trudnych okresach życia, przy rozwodach?
Obserwuj wątek
    • primula.alpicola Re: Joga na kryzys 03.08.22, 10:05
      Bo joga pomaga uporać się ze stresem. Poprawia samopoczucie, reguluje oddech, pozwala się skupić na sobie i oderwać od problemów, relaksuje, może wpłynąć na regulację ciśnienia i hormonów, zwiększa poziom energii, itd. Po prostu poprawia jakość życia, a to w sytuacji kryzysowej jest szczególnie ważne.
      • marta.graca Re: Joga na kryzys 03.08.22, 10:09
        Otóż to. U mnie działa natychmiastowo.
      • sueellen Re: Joga na kryzys 03.08.22, 10:52
        No joga pomaga wielu osobom bardziej niż antydepresanty czy leki na nerwicę czyli środki po które sięgają osoby w kryzysie psychicznym. Większość osób które nie mają żadnych problemów o jodze nawet nie myśli bo po co?
        • marta.graca Re: Joga na kryzys 03.08.22, 10:53
          Nie, joga nie pomaga bardziej niż leki i ich nie zastępuje. A po co ludzie myślą o bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze? Można chcieć się ruszać i żyć zdrowo, nawet jak się nie ma problemów.
        • potworia116 Re: Joga na kryzys 03.08.22, 11:14
          Bzdura. Ludzie zaczynają praktykę z różnych powodów i w różnych momentach życia, niekoniecznie kryzysowych.
          • taniax Re: Joga na kryzys 03.08.22, 11:56
            Może kiedyś i to było niszowe, dziś jest powiązane z kryzysem życiowym ponieważ wystarczy się rozejrzeć kto się tym zajmuje a już kursy nauczycielskie jogi to typowe zajęcie pań w kryzysie.
            • potworia116 Re: Joga na kryzys 03.08.22, 12:27
              A w jakich okolicznościach się rozglądasz, bo wnioskując po postach, sama nie praktykujesz?
        • primula.alpicola Re: Joga na kryzys 04.08.22, 07:44
          "Większość osób które nie mają żadnych problemów o jodze nawet nie myśli bo po co?"

Bo mają wiele innych powodów, niekoniecznie problemy.
    • potworia116 Re: Joga na kryzys 03.08.22, 10:10
      Coś w tym jest. Joga daje wgląd w stan emocjonalny i pomaga go ustabilizować, uczy samoobserwacji, wzmacnia samokontrolę i zarazem pomaga akceptować, że nie wszystko tej samokontroli podlega.
      Ja zaczęlam praktykować zaraz po studiach, w niepewnej sytuacji zawodowej, na fali wielkiego zwątpienia we własne zdolności i wybory.
    • cosmetic.wipes Re: Joga na kryzys 03.08.22, 12:34
      Ja zaczęłam praktykować jogę bez kryzysu, ta forma ruchu była jedną z niewielu mi odpowiadających. Równocześnie odkryłam jej zbawienne działanie na głowę, więc w trudniejszych chwilach rzeczywiście mi pomaga się wyciszyć i spojrzeć na problemy z innej perspektywy.
      • nie_ma_niebieskich Re: Joga na kryzys 03.08.22, 16:20
        U mnie podobnie. Początki prawie 30 lat temu bez kryzysu, ale w kryzysach joga pomagała. Natychmiastowo praktycznie.
        • nie_ma_niebieskich Re: Joga na kryzys 03.08.22, 16:23
          Nota bene myślę o kursie instruktora - a kryzysu nie mam.
    • kotejka Re: Joga na kryzys 04.08.22, 07:19
      Bo joga cudownie odcina od problemów, zadajesz sobie sprawę, ze wszystko jest na chwile, a to co cię otacza, to nie jesteś ty
      I robisz to co możesz, a nie szarpiesz się z tym, czego nie możesz
      Stajesz na głowie i zmienia się perspektywa; czujesz się silniejsza
      A jak ktoś jest xuj to xuj nie twój problem
      Tadasana
      Mnie cudownie wycisza i wzmacnia ciało i ducha
    • extereso Re: Joga na kryzys 04.08.22, 07:34
      Zaczęłam praktykować 20 lat temu namówiona przez bratowa, przez pierwszy rok razem chodziłysmy. Mnie szło słabo, jej świetnie. Ona po roku odeszła, ja przez zasiedzenie zostałam i dopiero po kilku latach zaczęłam czerpać z niej korzyści. Jakiegoś wpływu na kryzysy nie zauważyłam, traktuję ja jako środek na zmęczenie, znużenie i działa.
      • afro.ninja Re: Joga na kryzys 04.08.22, 14:28
        Ale wpłynęło to na twoją formę fizyczną?! Mnie joga kusi, wyprowacowaniem odpowiedniego oddychania, ktore jest zbawienne dla organizmu no i zyskaniu jedrnego ciala. No jak widzę te babki na instagramie, to tylko pozazdrościć. Choć właśnie byłam kiedyś na jodze i nie zaskoczyło, teraz myślę, żeby znowu spróbować.
        • extereso Re: Joga na kryzys 05.08.22, 06:43
          Chyba trochę. Nie bardzo mi pasowała, bo ja nie lubię tętna podnosić, troche biegałam ale mało. Teraz zrozumiałam, że muszę to tętni podnosić i robię to...
          • extereso Re: Joga na kryzys 05.08.22, 06:43
            Joga bardzo mi pasowała, bo... Przepraszam, słownik
    • eukaliptusy Re: Joga na kryzys 04.08.22, 15:03
      Bo mnóstwo kryzysów psychicznych bierze się z odcięcia połączeń między ciałem i emocjami, a umysłem. Joga pomaga w przywróceniu kontaktu z ciałem. Inne formy ruchu nie dają tego samego efektu mentalnie, bo dyscypliny nastawione bardziej na efekt ( typu czas, dystans czy ilość powtórzeń) pozwalają ciało zarzynać i traktować jak robota. A joga wymaga zwrócenia się do wnętrza, uważności, pracy z oddechem.

Wielu psycholog terapeutów poleca jogę jako terapie wspomagającą. Nie chce mi się szukać linkow do badań nad efektywnością, ale jest znacząca z tego co pamietam.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka