Dodaj do ulubionych

Jamnik - pytanie do opiekunów

07.08.22, 12:57
Czy wasze psy chodzą po schodach?
Czy wskakują na sofy i łóżka? Jak zabezpieczacie dom, aby pies nie wskakiwał na fotel czy łóżko? Jak zabezpieczacie schody aby tam nie wchodził?
Obserwuj wątek
    • extereso Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:02
      Mój mąż miał za młodu jamnika. Wchodził po schodach i skończyło się to dla niego źle. Chyba jednak nie powinny. Mój pies teraz jest stary, też nie służy mu wchodzenie po schodach a nawet spadł ze stopnia czy dwóch. Zabezpieczyliśmy schody i u góry i dołu barierkami jak dla dzieci. Przy kanapie położyliśmy takie schodki materiałowe po których wchodzi albo na których leży ( to taka kanapa dla zwierząt, ale on wykorzystuje jako schodek).
      • nysaszalona Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:12
        Mamy jamnika i mamy rampę. Bardzo polecam, super sprawa przy jamniku. Po niej wchodzi i schodzi z sofy. Po schodach zawsze wchodzi na górę, czasem go znosimy.
        • alicjamagdalena Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:25
          A nie lepiej nie uczyc wchodzenia na sofę?
          • majenkir Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 14:44
            Nie.
          • nysaszalona Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 15:39
            Jamnikowi odmówisz? Rampa jest w całym użyciu i rewelacyjnie udaje ślizgawkę. Pies uwielwia zjeżdżać z niej na brzuchu
      • taki-sobie-nick Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 21:53
        Nie, jamnior nie powinien wchodzić. Wydłużenie, że tak to ujmę, kadłuba przez dobór hodowlany i skrócenie łapek dały fatalny wpływ na kręgosłup.

Czyjś tam jamnior wchodził i nic mu nie było, ale nie należy ryzykować.
    • mrs.solis Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:41
      Znajomi, ktorzy maja psy i nie chca zeby wchodzily na schody czy do pokoi sa bramki takie jak dla dzieci (maja akurat takie psy, ktore nie sa w stanie ich przeskoczyc).
    • ophelia78 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:44
      Mialam kiedyś jamnika. Niestety chodzil po schodach i wskakiwal ma łóżko. I bardzo źle się to skończyło....
      Zeskoczył z łóżka, pisnął... cos mu strzeliło w kręgosłupie. Po tygodniu intensywnego leczenia odszedł...

Wiec niesety. Po schodach to ew w górę, w dół trzeba znosić. To samo z meblami. Można nauczyć.
    • alexis1121 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:51
      Moi rodzice wybudowali dla jamników dom parterowy, na sofę na początku wskakiwały, potem dostały rampę, a pod koniec życia były brane na ręce i sadzane. Żaden nie miał nigdy operacji ortopedycznej, za to jamnik kuzynki mieszkający na parterze miał dwie. Teraz jest dużo rozwiązań, typu bramki/rampy, najlepiej znajdź grupę jamniczą na Facebooku i tam popytaj.
    • b-b1 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 13:57
      Na schodach mam bramkę, która zamykam jak wychodzę, bo jak jestem nikt nie wchodzi.
      Na kanapy łóżko nie wchodzą -tez od razu uczę, ale na początku nauki jak wychodziłam zostawiałam otwarte parasole 😁 szybko zajarzyły.
    • stara-a-naiwna Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 21:13
      moja rasa rodzinna (moja mama ma do tej pory)
      podobno schody nie są wskazane
      moja mama ma barierkę taką jak dzieci tylko niższą (na małym zawiasku i skobelku)
      na kanapy nie wskakują bo im nie wolno - tzn mogą na jendą i to często wskakuja jak moja mama siedzi na niej i czyta i dodatkowo je tam wsadza smile

a co do zabezpieczenia domu - jak przed każdym psem. Uczysz, ze ma nie wskakiwać i po którymś razie zaskakuje, ze kanapy nie są dla niego. Ze schodami róznie bywa, bo czasami trzeba wejść / zejść do mieszkania
    • jkl13 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 21:25
      Miałam w dzieciństwie jamnika. Całe życie wchodził na 2 piętro i wskakiwał na kanapy. Nigdy nie miał problemów z kręgosłupem, odszedł ze starości,.dożył 14 lat.
      • em_em71 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 22:07
        U mnie to samo, skakały i wchodziły gdzie im się żywnie podobało.
        • babie.lat0 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 22:11
          em_em71 napisała:

> U mnie to samo, skakały i wchodziły gdzie im się żywnie podobało.

A to były / są miniaturki jamnicze czy standard ? I nic im nie było ? Ile żyły ?
          • jkl13 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 23:04
            U mnie standard.
    • aqua48 Re: Jamnik - pytanie do opiekunów 07.08.22, 22:50
      Mój najstarszy jamnior dożył 16 lat. Ale przez pół jamniczego życia mieszkaliśmy na parterze. Drugie pół drałował na czwarte bez windy i wtedy zaczął cierpieć na problemy z łapami i kręgosłupem. Pod koniec jego jamniczego życia nosiliśmy i pomagaliśmy się wdrapywać. Ale jamnik nie na kanapie? Nie wyobrażam sobie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka