Dodaj do ulubionych

Chwalenie dzieci za urodę

25.08.22, 10:01
Byłam w weekend u siostry i jej męża. Ich córeczka ma 11 miesięcy, widziałam ją dopiero drugi raz od narodzin. Za pierwszym była jeszcze noworodkiem, a teraz to już "starszy" niemowlaczek. Kilka razy powiedziałam do niej, że jest śliczna, słodka, kochana itp. To nie było kłamstwo, naprawdę ładna dziewczynka i piszę to jako osoba, która nie przepada za dziećmi. Pod koniec wizyty rodzice mi powiedzieli, że jednak następnym razem proszą, aby żadnych komplementów urodowych córeczce nie mówić, bo nie chcą jej od niemowlaka wpajać, że uroda jest jej wartością. Poczułam się niefajnie, bo nie miałam nic złego na myśli. Spotkałyście się z czymś takim, że rodzice zabraniają innym komplementować urodę dzidziusia? A może same tak wychowujecie lub wychowywałyście dzieci? Czy to teraz norma?
Obserwuj wątek
    • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:12
      Tak, popieram tych rodziców. Sama mam ochotę gryźć, kiedy kolejna osoba wychwala śliczności mojej córeczki. Nie miałaś nic złego na myśli, ale uszanuj zdanie rodziców.
      • zosia_1 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:28
        Uważam, że ważniejsze dbać o umysł niż o ciało, ALE cóż złego jest w stwierdzeniu, że ktoś jest śliczny, jeśli jest. Przecież nikt nie mowi" dobrze, że jesteś śliczna, to sobie w życiu poradzisz".
        • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 09:02
          No nie wiem, któraś w tym wątku właśnie w t ten sposób wychowuje synusia, więc nie do końca nikt. Ale ja nie o tym. Chwalenie urody niemowlęcia jest tak naprawdę gestem wobec jego rodziców, niektórzy z pewnością tego oczekują, bo jest głęboko umocowany w tradycji. Ci nie oczekują, mają prawo,.mnie też się to rytuał e cmokanie kojarzy z chwaleniem nowego tostera.
          Ale w odniesieniu do rozumiejącej starszej dziewczynki to bezmyślne dziamganie może narobić dużo szkód. Zwłaszcza, że nie jest celowo, osobiście zaadresowanym komplementem tylko właśnie "chwaleniem" no to osoby, nie to autorów, nie wiadomo po co i dlaczego.
    • anorektycznazdzira Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:17
      Następnym razem przyjdź i powiedz, że jest bardzo bystra i inteligentna i problem się rozwiąże tongue_out
      Ja popieram tych rodziców.
      • leosia-wspaniala Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:34
        A jak nie jest tongue_out ?
        • anorektycznazdzira Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:33
          może niech powie, że samo dziecko takie se, ale jacy cudowni rodzice!
          • tojaba Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:08
            anorektycznazdzira napisała:

> może niech powie, że samo dziecko takie se, ale jacy cudowni rodzice!
            >

O! To jest dobre! Mówić do dziecka, że ma wspaniałych rodziców! 🙂🙂🙂
      • beaucouptrop Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 15:09
        A właściwie dlaczego inteligencja i bystrosc mają być lepszymi cechami niż uroda? W obydwu przypadkach dostajemy je w puli genów.
        • 152kk Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 16:40
          To nie w tym rzecz, że lepsze (choć ja akurat uważam, że lepsze o tyle, że głupi,a urodziwy prędzej zmarnuje sobie życie inwestując źle swpje zasoby niż mądry a brzydki). Ale kulturowo jest juz tak, że w przypadku dziewczynek do ich urody przywiązuje się nadmierną wagę, to jest realny problem, szczególnie dla nastolatek i młodych kobiet, ta presja bycia ładną /atrakcyjną naprawdę powoduje wiele poważnych problemów, łącznie z zaburzeniami psychicznymi. I właśnie prawdopodobnie rodzice chcą córkę uchronić przed myśleniem, że jej wartość zależy tylko (lub głównie) od tego, jak będzie oceniany jej wygląd przez innych.
    • manala Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:24
      Hmm, nie widzę niczego złego w mówieniu komukolwiek, że jest ładny, śliczny, itd. Wiem, że przy tych trendach "body positive" to niemodne i wszyscy możemy udawać, że jest inaczej - ale uroda zawsze byłaa, jest i będzie wartością.
      • auksencja15 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:39
        Zależy co masz wpojone. Dotyczy to również pieniędzy, edukacji, empatii, zaradności itp. Nie dla wszystkich jest to wartością. Dla jednych będzie, dla drugich nie.
    • alpepe Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:27
      Twoja siostra była przez rodziców komplementowana za urodę?
    • juzustempy Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:28
      Jassne, uroda to zło, tylko skąd tyle wątków urodowych się bierze?
      • daszka_staszka Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:32
        Właśnie stąd że od dziecka nam kodowanie że uroda jest wartością a już w przypadku kobiety to wartościa nadrzędna
        • taki-sobie-nick Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 01:19
          A dajże spokój, kierujemy się urodą odruchowo, bez żadnego kodowania...
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:00
            I w różnych miejscach i czasach uroda oznacza co innego (zależnie jaka cecha pomogą w przystosowaniu) ale atawizmem jest np. podobanie się wysokich mężczyzn smile Wzrost, budowa ciała to też element urody. Regularne rysy twarzy to brak aberracji chromosomalnych. Kulturowo możemy uciekać ale zawsze wiadomo, ze "ładność" to pożądana cecha.
    • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:30
      Można być ślicznym i mądrym, bystrym itp. Uroda to jeden z wielu atutów i dlaczego nie chwalić między innymi i za nią? Inteligencja też w dużym stopniu jest wrodzona, obycie i bystrość zależy od kapitału kulturowego rodziców, to nie jest coś, co bombelek wypracuje sobie od początku samodzielnie.
      • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:59
        No dokładnie - chwalenie za urodę czy chwalenie za inteligencje to dokładnie to samo. Zasadniczo zdaniem psychologii chyba powinnismy chwalić wyłącznie starania bo osiągnięcia już nie - dziecko może popaść w perfekcjonizm i samozodowolenie 🙄
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:03
          Czyli przy Noblu stosownie przemilczamy sukces😉
          • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:19
            big_grin

No tak... A na serio, w chwaleniu za urodę nie ma nic złego, o ile nie chwalimy głównie lub tylko za to.
            • triss_merigold6 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:39
              Dokładnie.
            • m_incubo Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 00:06
              No właśnie.
              A ciekawe, czy mąż żonie może powiedzieć, że ma piękne oczy lub nawet całą resztę, czy też z marszu dostaje w ryj, bo skupia się na powierzchowności, a ona przecież doktorat ma 🤷🏻‍♀️
              • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:08
                Od razu mu z liścia...
                • turbinkamalinka Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:21
                  Albo w nabiał go. Chłop od razu zapamięta żeby nie rzucać seksistowskich uwag.
          • langsam Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:22
            Przy noblu jest za późno na wychowywanie. Ale przy minikangurku chwalimy za włożoną pracę. Chwalimy za to, co dziecko może zmienić, a nie za to, na co jego wpływ jest zerowy. I za to, co jest działaniem, a nie za to, co jest stanem. (Jeżeli wprowadzimy wnioskowanie 'dostałeś siedem piątek - jesteś inteligentny", to dziecko może zacząć koncentrować się tylko na stopniach, jako na potwierdzeniu swojej wartości.
        • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:21
          Może nie to samo tak do końca wink.
          Ale w zróżnicowanych komunikatach kierowanych do dziecka (jesteś śliczna, ładnie śpiewasz, o jak ładnie narysowałaś, o jak szybko biegasz, o jaki długi wierszyk umiesz powiedzieć itp.) naprawdę nie ma nic złego i w głowie mu się nie przewróci.
          • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:12
            Tyle, że te komunikaty nie są zróżnicowane. I nie ma absolutnie nic z pozytywnego wzmocnienia w tym, że ętnaście osób dziennie zawodzi nad dziewczynką " o jaka jestem śliczności, jakie oczka, włoski, rzęsy, usteczka jakie". Niemowlę może mieć to ewentualnie w pompce, kilkulatka musi jakoś się do tego odnieść.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:14
              Raczej takie pianie z zachwytu dotyczy niemowląt, nie kilkulatkow.
              • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:29
                geoardzica_z_mlodymi napisała:

> Raczej takie pianie z zachwytu dotyczy niemowląt, nie kilkulatkow.

Nad moją czterolatką pieją.
                • quilte Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:08
                  Musi być naprawdę śliczna big_grin (przepraszam, nie mogłam się powstrzymać).
        • ritual2019 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:10
          ichi51e napisała:

Zasadniczo zdaniem psychologii chyba powinnismy chwalić wyłącznie staran
          > ia bo osiągnięcia już nie - dziecko może popaść w perfekcjonizm i samozodowolen
          > ie 🙄
          >

Albo w druga strone jesli starania nie beda szly w parze z osiagnieciami.
        • turzyca Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:29
          > Zasadniczo zdaniem psychologii chyba powinnismy chwalić wyłącznie starania bo osiągnięcia już nie - dziecko może popaść w perfekcjonizm i samozodowolenie 🙄

No nie, mamy chwalić za ciężką pracę i obiektywnie opisywać osiągnięty wynik. Czyli nie "śliczny obrazek" czy "jesteś świetny z matmy", ale raczej "bardzo staranna praca, wszystkie elementy są w perspektywie, nawet to małe okienko tutaj" lub "zrobiłeś 90% z klasówki? Super, widać, że Twoja praca owocuje", bo dziecko zacznie się bać, że jak następnym razem zrobić coś gorszego i "udowodni", że nie jest świetne z matematyki czy że nie robi ślicznych obrazków. Lepiej dać mu narzędzia do rzetelnego ocenienia swojego postępu. Perfekcjonizm zazwyczaj wiąże się z brakiem samozadowolenia i wręcz panicznym strachem przed porażką.

I jest pewna różnica między inteligencją albo np. talentem muzycznym, a np. wzrostem czy urodą. Wszystko jest wrodzone, ale niektóre rzeczy trzeba wykazać, inne są obiektywne i niezmienne, a jeszcze inne w zasadzie mało zmienne a bardzo subiektywne.
          • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:37
            Pamietam ze czytałam o tym w kontekście sukcesów chłopców i dziewczynek. dziewczynki dzielnie robią i chwali się je ładnie narysowałeś a chłopcom się nie chce i człowiek odruchowo chwali jak w ogóle kredkę wezmą do ręki - podobno to się bardzo potem odbija w dalszej edukacji.
        • aguar Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:44
          "dziecko może popaść w perfekcjonizm i samozodowolenie"
          Samozadowolenie to nic złego, a perfekcjonizm chyba jednak nie od tego.
          • ritual2019 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:53
            aguar napisała:

> "dziecko może popaść w perfekcjonizm i samozodowolenie"
            > Samozadowolenie to nic złego, a perfekcjonizm chyba jednak nie od tego.
            >

Samozadowolenie nie jest zle ale zalezy jakie ma sie standardy. Perfekcjonizm tez nie musi byc czyms negatywnym.
        • hanusinamama Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:44
          Tylko ze ty masz syna prawda?? U nas niestety dziewczynki chwali się głownie za urodę chłopców za mądrośc, za inteligencję czy spryt. I nawet jak dziewczynka jest zdolna, sprytna ...to nadal dostaje głownie informacje, ze jest wartościowa o ile jest ładna
          • chatgris01 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:08
            Jak chlopiec sliczny, to tez go chwala za urode.
      • jednoraz0w0 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:40
        Tylko chwalenie za urodę jest trochę pułapką, bo o ile na kapitale kulturowym czy inteligencji coś można budować przez lata o tyle uroda mija, jest stosunkowo niewiele osób z takimi genami ze są piękne po 40 i maja szanse na karierę typu influencerka pisząca ze wiek to tylko liczba 😈
        • majenkir Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 15:14
          Dlatego trzeba siė spieszyć 🤣
    • gryzelda71 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:31
      Mnie tam nie przeszkadzało jak ludzie zachwycali się dziećmi. Im tez na dekiel nie padło.
      Ale jak rodzice takie mają życzenie to zero uwag. Nie chwal ani urody, ani intelektu.
    • lilia.z.doliny Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:37
      Uszanuj. Przyjedz następnym razem z ksiazeczka: i ty zostaniesz Einsteinem, wręcz zizi, popatrz chwilę na nią i powiedz: najważniejsze, że zdrowa.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:52
        😂
        A swoją drogą w moim poczuciu jest to przegięcie ze strony rodziców, choć bym akurat na taka prośbę zamilkła.
        W budowaniu akceptacji siebie ważne jest lubić swoje ciało - ja na przykład lubię wygląd moich dłoni i przyczyniły się do tego komplementy innych słyszane od dziecka. Nijak się to ma do budowania poczucia własnej wartości tylko na wyglądzie.
        Kiedyś spotkałam rodziców, którzy zabraniali zdrabniania imienia dziecka, by nie było upupiane. Przełożyło się to (postawa rodzicielska) na wiele problemów późniejszych.
        • hanusinamama Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:55
          O tyle przegięcie...ze dziecko bedzie słyszeć tego typu uwagi,
          Mnie krew zalewa jak moja matka chwali moje dzieci za urodę a synów mojego brata za uzdolnienia lub starania.
          Moje dzieci wg niej wartość mają zależną od urody. I to była nauczycielka.
          Jakby tak mowiła ciocia spotykana raz na jakiś czas- wisiałoby mi to. W przypadku np. babci zwróciłam uwagę (szczególnie, ze jest za co innego chwalić moje dzieci niż za urodę).
      • asia.sthm Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:10
        > popatrz chwilę na nią i powiedz: najważniejsze, że zdrowa.

Oj oj, to tez bardzo ryzykowne posuniecie. Dziewczynka moze miec akurat daleko posunietego gila, wysypke po jogurcie, albo niedawno wykryta wade nerek. W najlepszym wypadku rodzicom nie spodoba sie ocenianie czegos co ulotne jest i szlachetne big_grin
        • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:12
          No to „byle zdrowe było” zależnie od potrzeby ze smutkiem i nadzieja w glosie
          • asia.sthm Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:17
            > No to „byle zdrowe było” zależnie od potrzeby ze smutkiem i nadzieja w glosie.

Mamy zloty srodek! big_grin
            Krotko i tresciwie.

• lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:21
        Łkam big_grin.
      • ursydia Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:26
        Lilia!!!!!😂😂😂
      • audiatur.et.altera.pars Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:39
        lilia.z.doliny napisała:

> powiedz: najważniejsze, że zdrowa.

big_grin
      • majenkir Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 15:16
        lilia.z.doliny napisała:
        >popatrz chwilę na nią i powiedz: najważniejsze, że zdrowa.

😂😂😅
    • alessa28 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:47
      Świry

Ludziom teraz odbija na punkcie różnych rzeczy,naczytaja się "mundrosci " z poradników i myślą że odkryli nowe lądy.
      Niestety powszechny dostęp do netu robi krzywdę mniej sprawnym intelektualnie jednostkom.
      Moja córka jest ślicznym dzieckiem,występuje w reklamach o szczerze mówiąc uwielbiam komplementy dotyczące jej urody.
      Nijak się to ma do mądrości ,chyba większość nie umie przełknąć że można mieć dziecko i piękne i mądre a uroda pomaga w życiu,tak było jest i będzie.
      A zatem na pohybel zazdrosnym" maupom "xd a ty z tymi rodzicami zerwij kontakt albo włącz tryb obojętności wobec ich dziecka.
      • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:00
        Nie każdy kto myśli inaczej niż ty musi być głupi. Masz prawo komplementowac swoje dziecko za urodę, a ktoś ma prawo tego nie chcieć i warto to uszanować.
      • mallard Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:16
        alessa28 napisała:

> Niestety powszechny dostęp do netu robi krzywdę mniej sprawnym intelektualnie jednostkom.

Na sygnaturkę to sprzedaj.
        Albo podaruj! 😉
      • hanusinamama Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:46
        Po wuj dziecko do reklamy pchasz?
        • bene_gesserit Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 16:26
          Przecież to ekspresowa droga do szczęścia dla bombelka. A każda, która myśli inaczej jest zazdrosna i na dekiel jej padło od tych internetów.
    • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 10:56
      Rodzice z takim nastawieniem to powinni się leczyć na głowę.
      Ale spoko przejdzie im na początku każdy świruje 🤣🤣🤣
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:04
        Tyż prawdawink
      • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:33
        Sama się lecz.
        • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:38
          Dlaczego pytasz? Bo już pokazują dziecku ze uroda bądź jej brak jest dla nich istotny.
          • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 18:05
            Ja o coś pytam?
    • asfiksja Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:00
      Jeśli dziewczynka będzie naprawdę śliczna to siostra wiele nie wskóra, nie będzie przecież ochrzaniać każdej zachwyconej pani w warzywniaku.
    • ritual2019 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:09
      Nie, nie zauwazylam czegos takiego. Ludzie zazwyczaj zachwycaja sie niemowletami nawet jesli nie sa urodziwe. Rodzice z tych dziwakow, zdarza sie. Nastepnym razem nic nie mow, ani na temat urody ani ulozonych klockow czy rysunku. Istenieje ryzyko ze zawsze cos bedzie nie ok. 🤣
      • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:13
        „Widzę ze dużo wysiłku włożyłas w zapchanie sedesu 7 rolkami papieru toaletowego”
        • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:26
          No ale to jest wyczyn bądź co bądź big_grin.
          • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:29
            Weź… a kiedy odpychalam sedes zgadnij co w drugiej łazience robiło dziecko…?
            • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:30
              zmieściło 9 rolek? big_grin
              • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:39
                👍
                • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:29
                  No to naprawdę się napracował... big_grin
                  • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:32
                    Moja córka w wieku mniej więcej 3 lat uwielbiała wrzucać kawałki papieru i spuszczać wodę. Na szczęście bez rolek. Ale papier był gruby, dobrej jakości, taki z rosmanna (Alouette to się chyba nazywa), rury stare, dom stary... No i matka musiała nauczyć się operować samodzielnie spiralą do przepychania. Nie powiem, miałam sukcesy!
                  • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:40
                    przy tym drugim to już było na odwal - poszły całe rolki - ale ten pierwszy faktycznie pracowicie ćwiczył motorykę...
                    • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:10
                      Bosz big_grin
    • nutella_fan Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:13
      Ludziom odwala, będzie jakiś kataklizm albo inna wojna światowa i przetrzebi to lewackie towarzystwo.
      • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:14
        A co tu masz lewackiego? Skupianie się na przymiotach innych niż cielesne to idea mocno konserwatywna
        • nutella_fan Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:23
          Polemizowałabym. Przecież to właśnie na Zachodzie lewackim jest taki trend, żeby nie farbować włosów, chodzić w siwiźnie i całe to "nastaranie" kobiet ze wschodu piętnuje się.
          • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:25
            Ale kto piętnuje? Tam jest więcej luzu po prostu, no i dobrze.
            • nutella_fan Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:15
              No przecież wy między innymi piętnujecie, lewackie uczestniczki forum emama.
              • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:23
                Doprawdy? Masz ciekawą definicję lewactwa... Znakomita większość ematek jest w tradycyjnych związkach małżeńskich. A piętnowanie? Przecież większość tu farbuje włosy. Kto konkretnie to piętnuje?
              • annaboleyn Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:28
                Nutello, a może Ci się coś pomyliło? Wątki Ci się zlepiły w jedno i pomieszały?
                Tu się owszem, sporo piętnuje: złodziejstwo, wałki i absurdy rządu, pedofilię w kościele, ciemnotę księży, niekompetencję ministrów i tak dalej. Ale żeby lewactwo (czyli, jak rozumiem, w oparciu o ideologie lewicowe?) piętnowało siwe włosy (jako niezgodne z powyższymi), to - przyznam - nie zauważyłam. Przytoczysz? Dzięki!
              • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:15
                Ale że jaaaa? big_grin. Mam ohydną siwiznę w kolorze zdechłej myszy. Farbuję cudowną ziołową farbą, która mi daje efekt naturalnego koloru.
                Ale zupełnie mi nie przeszkadza to i świetnie rozumiem, że ktoś nie chce tych siwych włosów farbować. Generalnie mniej nastarania = więcej luzu. Luz jest dobry w życiu.
                • m_incubo Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:03
                  Lily, czym farbujesz?
                  • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:12
                    Sattva, jasny brąz.
                    Ale przymierzam się do jakiegoś bardziej wyrazistego odcienia, na ich stronie jest np. Red Wine... Bezpośrednio u nich jest dużo ciekawych kolorów.
                    Mankamentem jest to, że masz papkę z błocka na głowie przez minimum 2 godziny. Ale wymywa się w tempie porównywalnym do farb chemicznych i kryje siwe włosy.
          • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:29
            Bo wschód od dawna nie jest konserwatywny. Natomiast idea, żeby nie chwalić dziecka nadmiernie i nie wychowywać próżnej istoty skoncentrowanej na wyglądzie jest mocno konserwatywna. A siwizna jest lewacka? To już nawet naturalny proces starzenia się jest ideologią?
            • anorektycznazdzira Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:50
              nie taką jak płeć i z kim się sypia
      • primula.alpicola Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:50
        nutella_fan napisała:

> Ludziom odwala, będzie jakiś kataklizm albo inna wojna światowa i przetrzebi to
        > lewackie towarzystwo.

Ty masz jednak coś z głową.
        • annaboleyn Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 15:57
          Przede wszystkim brak umiejętności logicznego myślenia, wojna czy inny kataklizm przetrzebią również to nutellowskie towarzystwo, więc ja bym ich nie wzywała tak gorliwie. Chyba że się nie lubi własnych bliskich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, to wtedy można wink
          • primula.alpicola Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 16:38
            annaboleyn napisała:

> Przede wszystkim brak umiejętności logicznego myślenia, wojna czy inny katakliz
            > m przetrzebią również to nutellowskie towarzystwo, więc ja bym ich nie wzywała
            > tak gorliwie. Chyba że się nie lubi własnych bliskich, ze szczególnym uwzględni
            > eniem dzieci, to wtedy można wink

Czyli ma z głowąbig_grin
      • fragile_f Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 19:33
        Mam znow narobic ci obciachu i wrzucic link do wątku, w ktorym wazylas corke 2x dziennie i urzadzalas histerię, bo waga w ciagu dnia zmienila sie o 200 gramow?

Jestes ostatnia osoba ktora powinna wypowiadać sie o zdrowiu psychicznym w kontekscie wychowywania dzieci.
        • malia Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:49
          kto ważył, napisz, proszę, bo nie widzę z drzewka smile
          • fragile_f Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:57
            Nutella_fan

Oprócz tego wszedzie podkresla swa waleczna religijność etc aaaa jednoczesnie grzeszy mieszkajac z kochankiem wink
          • fragile_f Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 21:02
            Tu link, tylko ostrzegam - trzeba mieć mocne nerwy, żeby ogarnac silną chec zgloszenia jej do opieki spolecznej:

Chudniecie
            • 35wcieniu Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:09
              Uważam że ten link trzeba zamieszczać pod każdym jej wpisem żeby absolutnie nikt ani przez chwilę nie brał jej na poważnie i nie miał wątpliwości co do jej kompetencji intelektualnych.
        • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:14
          Ale ważyła, bo dziecko było jej zdaniem grube, czy ważyła anorektyczkę? W drugim przypadku rozumiem intencje, choć to g... daje.
          • 35wcieniu Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:24
            Ważyła dość konkretnie zbudowane dziecko, schizowala że schudło 200 gramów w ciągu doby i przeliczała ile w tym tempie schudnie do jutra, do końca tygodnia itd. Nastawiała się na raka. Dziecko płakało jak ważone kilka razy dziennie otrzymywało wynik niższy niż poprzednio. Totalny odpal, wyżej jest link.
      • livia.kalina Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:34
        Sugerujesz, że za ojczyznę to wyrywają się walczyć lewaki a konserwatyści w rurkach tchórzliwie kryją się po kątach, tudzież kolaborują z okupantem (jak dziadek tarczyńskiego)?
        • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:15
          No przecież tak jest, ostatni wys.ryw profesora konserwatysty pt. Putin jest lepszy niż zgniły zachód.
    • veryvery Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:13
      Moze nie chcą żeby stała się próżną osobą, myślącą przede wszystkim o swojej urodzie I definiującą się przez nią. Chyba wyczuwam o co im chodzi.
      • alpepe Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:18
        Więcej problemów jest przez brak chwalenia niż przez chwalenie.
        • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:21
          To tylko jedna z teorii
      • triss_merigold6 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:19
        Im bardziej będą pomijać kwestie atrakcyjności fizycznej, tym bardziej dziecko/nastolatek/dorosły będzie szukać potwierdzenia na zewnątrz.
        • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:23
          I leczyć kompleksy.
        • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:27
          Nie da się wychować człowieka bez feedbacku ze strony społeczeństwa. można nie chwalić werbalnie nie zwracać uwagi. Ale po pierwsze nie jesteśmy w stanie ukryć ze coś nam się podoba - człowiek mimowolnie uśmiecha się okazuje aprobatę - a te niewerbalne znaki są najważniejsze a nie pitu-pitu. Po drugie świata się nie da nagiąć do swojej woli - komuś się zawsze coś wyrwie.
      • ichi51e Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:25
        Znam rodziców którzy wychowywali bez wzmocnień pozytywnych - starsza dziewczynka nigdy nie chwalona jak cokolwiek powiesz ze ok aż się rozświetla od środka. młodsza perfekcjonistka z nerwica. Na trzecie czekamy.
        • asia.sthm Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:34
          > starsza dziewczynka nigdy nie chwalona jak cokolwiek powiesz ze ok aż się rozświetla od środka.

Pozniej taka dziewczynka wpadnie w lapska przemocowca, ktory dokladnie wyczuje czego jej brakuje. Obsypie komplementami, przyniesie bukiet czerwonych roz, a ona wpadnie w te ramiona.
          Znany scenariusz i tragedia gotowa.
          • nolus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:11
            asia.sthm napisała:

> > starsza dziewczynka nigdy nie chwalona jak cokolwiek powiesz ze ok aż się
            > rozświetla od środka.
            >
            > Pozniej taka dziewczynka wpadnie w lapska przemocowca, ktory dokladnie w
            > yczuje czego jej brakuje. Obsypie komplementami, przyniesie bukiet czerwonyc
            > h roz, a ona wpadnie w te ramiona.
            > Znany scenariusz i tragedia gotowa.
            >

Albo będzie jej robił "rollercoaster" z komplementami, a potem przytykami i ganieniem za byle co. I tak w kółko, a na pochwały to po czasie...oczywiście trzeba będzie sobie zasłużyć. I potem laska będzie naprawdę dziękować za jakieś marne ochłapy.
          • nolus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:11
            asia.sthm napisała:

> > starsza dziewczynka nigdy nie chwalona jak cokolwiek powiesz ze ok aż się
            > rozświetla od środka.
            >
            > Pozniej taka dziewczynka wpadnie w lapska przemocowca, ktory dokladnie w
            > yczuje czego jej brakuje. Obsypie komplementami, przyniesie bukiet czerwonyc
            > h roz, a ona wpadnie w te ramiona.
            > Znany scenariusz i tragedia gotowa.
            >
        • g.r.uuu Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:38
          Ale wiesz, że sam brak pochwał to za mało? Dla odmiany znam dzieci wychowywane metodą bez kar, bez nagród i nie mają problemów emocjonalnych. Ale tam był ogrom pracy rodziców i dawanie dziecku dużo uwagi, zresztą wymaga to więcej wysiłku niż rzucenie "o jak super, o ślicznie, brawo"
      • nolus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 14:03
        veryvery napisała:

> Moze nie chcą żeby stała się próżną osobą, myślącą przede wszystkim o swojej ur
        > odzie I definiującą się przez nią. Chyba wyczuwam o co im chodzi.

Tiaaa...Nie ma to jak staropolska zasada wiecznego "uskramniania" dzieci.
      • zosia_1 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 20:55
        A czy brak wspominania, że hest choćby ładna nie będzie miała odwrotnego skutku? Np brak akceptacji siebie, skoro nikt mi nie mówi,że mu się podobam, pewnie jestem brzydka, muszę zrobić sobie z 10 operacji na usta, nos, uszy, policzki i co tam jeszcze można?
        • potworia116 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 09:08
          Zostaw to może rodzicom, co? No i nie udawajmy, że pierdolenie o śliczności kilkumiesięcznych i kilkuletnich dzieci ma cokolwiek wspólnego z budowaniem ich pozytywnego obrazu własnej powierzchowności. Na ogół, kiedy dziewczynka zaczyna wyrastać z dziecięcej śliczności te zachwyty wygasają ja ręka odjął i raczej się przypadkowe ciocie nie poczuwają do robienia czegokolwiek z ewentualnym problemem.
    • milva24 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:27
      Nie spotkałam się z czymś takim. Moje dzieci są obiektywnie bardzo urodziwe i im to mówię, żeby nie było, chwalę też inne rzeczywink
    • majaa Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:29
      Można oczywiście zaprzeczać oczywistościom, ale to nie zmienia faktu, że uroda też jest jakąś tam wartością. Czy to się komuś podoba czy nie, ładnemu często jest łatwiej w różnych życiowych sytuacjach. Zamiast udawać, że uroda kompletnie nie ma znaczenia, wystarczyłoby po prostu uczyć córkę, żeby nie skupiała się tylko na niej, bo sama sama uroda to nie wszystko i bardzo ważne są też inne zalety i wartości.
    • angazetka Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:38
      Prośbę bym uszanowała, ale nie rozumiem. No lepiej jest być ładną/ym niż nie być. A "słodka" i "kochana" nijak się do wyglądu nie odnoszą.
      Co myślę, że bym chciała, to chwalenie dziecka nie tylko na urodę.
      • alicjamagdalena Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 16:37
        Chyba też bym uszanowała...wkoncu ich dziecko wink
    • la_mujer75 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:41
      Moja matka nie miała zwyczaju komplementowac urody swoich dzieci*. Uważała, że wygląd jest nieważny, ważne jest to, co człowiek sobą reprezentuje. Ale dookoła inne dzieci (obce) komplementowała... Nas chwaliła za inteligencję, obycie, sukcesy, etc.
      Fakt, że jestem osobą, która nie przywiązuje nadmiernej uwagi do wyglądu.
      Druga rzecz- gdy byłam młoda, to moja uroda (mocno południowa i taka niepolska) powodowała, że zewsząd słyszałam różnego rodzaju komplementy. I nie robiło to na mnie żadnego wrażenia. Powiem nieskromnie- byłam do tego mocno przyzwyczajona wink
      Gdy urodziły mi się dzieci (synowie), nie za bardzo miałam powdy do ich kompletowania wink Byli mocno przeciętni, a wokół znajomych dzieciaki - śliczne.
      ALe w ich okresie dojrzewania, zaczęłam im prawić komplementy. Nie wymyślone, ale prawdziwe.
      I widzę, ze sprawia im to radość wink A to chłopy, a lubią smile
      I mam zwyczaj kompletowania obcych dzieci. Zawsze u kazdego dzieciaki znajdę coś ładnego.
      Myślę, że zasada złotego środka i w tym przypadku się sprawdza.

* ja nie jestem próżna, ale brat bardzo wink I on dużą uwagę przywiazuje do swojego wyglądu. A niby to samo wychowanie.
    • 3-mamuska Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:44
      Następnym razem powiedz do małej jak się będziesz witać „cześć brzydalu”

Przegięcie w żadna stronę nie jest dobre. Nastolatki zawsze maja problem ze swoim wyglądem jak dziewczynka nie będzie słyszeć ze jest ładna może być gorzej. Mówienie dziecku ze jest ładne nie wyklucza mówienia ze jest inteligentne/fajne/kochane/mądre /dobre.

Potem małolata usłyszy od chłopka ze jest ładna i poleci jak pszczoła do miodu.
      • annaboleyn Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:07
        Z tym, że umówmy się, to dziecko siostry i ona zdecyduje, w którą stronę będzie przeginać w stosunku do swoich dzieci, a Ty - do swoich wink
        Natomiast owszem, decyzja, czy prośbę rodziców uszanujesz - jest Twoja.
      • nolus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:52
        3-mamuska napisała:

> Następnym razem powiedz do małej jak się będziesz witać „cześć brzydalu”

Genialny tekst...

> Przegięcie w żadna stronę nie jest dobre. Nastolatki zawsze maja problem ze s
        > woim wyglądem jak dziewczynka nie będzie słyszeć ze jest ładna może być gorzej

No bardzo prawdopodobne, że będzie gorzej.

> . Mówienie dziecku ze jest ładne nie wyklucza mówienia ze jest inteligentne/faj
        > ne/kochane/mądre /dobre.

Dokladnie.

>>>>
        > Potem małolata usłyszy od chłopka ze jest ładna i poleci jak pszczoła do miodu.

Sporo w tym prawdy.

Niektórzy nie sa świadomi tego do czego są zdolne dziewczyny żeby dostać potwierdzenie swojej atrakcyjności czy żeby w ogóle coś zyskać...zainteresowanie, uwagę, itd.

• homohominilupus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 11:47
      11 miesięczny niemowlak ładny???
      • la_mujer75 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:06
        Oj, potrafią takie się trafić.
        Syn brata męża był prześlicznym bobasem, zwłaszcza biorąc pod uwage, że do 10 miesiaca to urodą nie powalał. A nagle- bum- przepiekne dziecko.
        I taki pozostał smile A ma juz skończone 16 lat.
      • umi Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:08
        Bardzo młody, bezradny i potrzebujacy opieki = ładny. Nawet jakby miał wielkośc dziecka słonia i był dzieckiem słonia. Nie wiem, czemu ludzie sądzą, ze naprawde komuś dane dziecko podoba się urodowo. Przecież większosc wyraża w ten sposob pozytywne uczucia po prostu.
      • lily_evans011 Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 08:17
        Niemowlaki są ładne, często. A jak się potrafią zaraźliwie uśmiechać...
        Moja niemowlaczka, wcześniak, przez parę miesięcy bardzo drobna i krótka, przypominała lalkę Baby Born (nie wiem, czy jeszcze jest na nie moda teraz) i wszyscy mi ciućkali nad wózkiem big_grin.
        • turbinkamalinka Re: Chwalenie dzieci za urodę 26.08.22, 09:50
          Lily, moim zdaniem niemowlaki są różne wink. Widziałam ostatnio reklamę pampresów, to nie dość że tekst reklamy jest dla mnie beznadziejny "kupa po pachy", to patrząc na to dziecko faktycznie nie wymyśliłabym nic innego niż "najważniejsze, że zdrowe"
    • annaboleyn Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:05
      Nie chwalę dzieci za urodę. Chwalę za dokonania wink
      Mówię im natomiast, że są mądre, fajne i piękne, owszem. Stwierdzam fakty wink
      Prośbę siostry kwituję "ok, nie ma problemu", jeżeli jestem w złośliwym nastroju i za siostrą nie przepadam, to drążę co, kiedy i w jakiej formie mogę mówić siostrzenicy wink Starannie notując, ew. powtarzając w celu upewnienia się. Ale to już by mi siostra musiała srogo podpaść, nie sądzę, żeby jej idee fixe świeżego rodzica mnie tak rozsierdziła wink
    • ritual2019 Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:20
      A może same tak wychowujecie lub wychowywałyście dzieci?

Nie i szczerze mowiac nie mialo to nigdy znaczenia, nie przywiazywalam do tego zadnej wagi. Corka byla (i jest) bardzo ladna, jako niemowle takze i owszem ludzie to zauwazali i mowili. Nie zbudowala na tym swojej wartosci, nie dba przesadnie o urode, nie odgrywa ona w jej zyciu waznej roli. Jest soba, pracuje, studiuje, ma hobby itd.
      A dzieci chwalilam gdy byly powody, nie za cokolwiek zrobily a za to co zrobily dobrze. Nie uznawalam chwalenia za byle jak nagryzmolony rysunek jesli wiedzialam ze maja mozliowsci narysowac go lepiej. Krytykowalam konstruktywnie. Np syn mial okres kiedy prowadzil w szkole niechlujnie zeszyty, zobaczylam to, skrytykowalam, a on po wysluchaniu powiedzial ze to zmieni. Po kilku miesiacach gdy zobaczylam te zeszyty ponownie byly zupelnie inne, schludne z ladnym pismem. Wtedy go pochwalilam i pwiedziamam ze bardzo sie ciesze ze to zmienil.
    • turzyca Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:39
      Kiedyś myślałam tak, jak Twoja siostra. A potem zmieniłam zdanie, bo doszłam do wniosku, że szczególnie dziewczynki usłyszą z tylu stron, że są brzydkie, że ktoś im musi powiedzieć, że są ładne. I nie tylko ogólne "ale Ty jesteś śliczna", ale też konkretne komplementy, zwracając szczególnie uwagę na obszary, które zazwyczaj są na liście "chciałabym zmienić". Każdemu dziecku chwaliłam włosy, nieważne czy proste, czy kręcone, czy jasne czy ciemne, zawsze znalazłam jakiś komplement. Mówimy też miłe rzeczy o nosach, np. że ten nos jest tak wdzięczny, że aż zachęca, żeby go pogłaskać - bo ludzie zazwyczaj nie lubią swojego nosa.
      Umiem dostrzec coś pozytywnego w każdej cesze, szarooką komplementuję, że oczy ma takie świetliste, brązowooką, że ma takie ciepłe spojrzenie.
      • nolus Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 13:57
        turzyca napisała:

> Kiedyś myślałam tak, jak Twoja siostra. A potem zmieniłam zdanie, bo doszłam do
        > wniosku, że szczególnie dziewczynki usłyszą z tylu stron, że są brzydkie, że k
        > toś im musi powiedzieć, że są ładne.

Bo tak jest. Umniejszanie to nasz ulubiony sport narodowy obok narzekactwa smile

Za teksty "uroczym rodzinnym brzydalu" można tylko kopać.
    • aguar Re: Chwalenie dzieci za urodę 25.08.22, 12:53
      Mojemu mówię, jak jest ładny. Sama lubiłam być chwalona za urodę, jako dziecko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka