Dodaj do ulubionych

Inflacja ponad 17%

30.09.22, 11:04
Podstawowe produkty spożywcze typu masło, cukier, chleb ... ceny wzrosły kolo 90%.

Ematka musiała z czegoś zrezygnować? Z ulubionych produktów? Zabiegów? Wyjazdów? Czy na razie daje radę bez wyrzeczeń?
Obserwuj wątek
    • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:10
      Nigdy nie żyłam bez wyrzeczeń, kupujemy bez większych fanaberii, korzystamy z promocji, a jeść trzeba smile więc wydatki bez zmian.
      • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:11
        To dobrze. Jeśli wydatki bez zmian, o znaczy, że wycinając wam 17% rocznych dochodów nie odczuwacie żadnych zmian.
        • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:13
          Zakładasz że dochody są bez zmian, a tak nie jest. Poza tym Twoim zdaniem nagle zaczniemy jeść co drugi dzień? Nie mamy jak obcinać wydatków bo kupujemy raczej rzeczy podstawowe
          • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:14
            Nic nie zakładam. Pytam.
            • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:15
              To odpowiadając na pytanie - kupujemy tyle samo, płacimy za to coraz więcej.
              • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:17
                Ok.
              • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:37
                g.r.uuu napisała:

> To odpowiadając na pytanie - kupujemy tyle samo, płacimy za to coraz więcej.

To nie najlepiej.
                Trzeba wypłaszczyć krzywą kupowania, wtedy automatycznie wypłasczeniu ulegnie krzywa inflacyjna.
                A poza tym to tylko dwa tygodnie...
          • nie_ma_niebieskich Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:19
            Grrru, też mam nieregularne dochody i faktycznie wtedy trudniej wyłapać te 17 proc. mniej - bo to tak jakby się po prostu mniej zarobiło w danym miesiącu. Normalne u mnie - raz mniej raz więcej.
            • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:57
              To też kwestia struktury wydatków. Moja koleżanka w ramach oszczędności zrezygnowała z jednego konia smile A jak się ma wydatki mocno podstawowe i bez luksusów to nie bardzo jest z czego rezygnować
        • szara.myszka.555 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:45
          " wycinając wam 17% rocznych dochodów nie odczuwacie żadnych zmian."

Ale żywność droższa o 17% nie oznacza niższego dochodu o 17% - no chyba, że cały dochód przeznaczasz na żywność.
          • simply_z Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:16
            mnie sie wydaje, ze oficjalna wersja to 17%, w rzeczywistosci jest wyzsza.
            • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:21
              To zależy jak się liczy, co się włącza co się wyłącza. Teraz bardzo rosną ceny tych rzeczy z których trudno zrezygnować.
            • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:29
              Bo inflacja to średnia, znajdź sobie zestawienie inflacji konkretnych produktów, wtedy juz tak różowo to nie wyglada (spożywka to w większości 90%).
          • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:28
            Ale zywnosc nie jest drozdza o 17% a o prawie 100.
            • arthwen Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:52
              thank_you napisała:

> Ale zywnosc nie jest drozdza o 17% a o prawie 100.

Nie do końca. Niektóre produkty, niestety głównie właśnie te podstawowe poleciały bardzo w górę, ale średni wzrost cen żywności rok do roku (czyli do cen z września 2021) to 19,3%. Bardzo podrożało mięso, tłuszcze i nabiał.
              • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 09:59
                głupi serek wiejski z piątnicy - kupowałam bo syn lubi właśnie KUWA TEN - w sierpniu jeszcze 2:39 zł, w połowie września 2,79 zł, przedwczoraj 3,29 w PROMOCJI
                aż się zgarbiłam tongue_out
              • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 21:48
                Zapomniałaś tez o warzywach. Ergo - podstawowe produkty, używane na co Dzien przez Polaków, podrożały o +- 100%.

• arthwen Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:48
            Akurat żywność podrożała bardziej niż 17%.
            17% to średnia inflacja cen towarów i usług (żywność to tylko jeden element).
    • starczy_tego Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:17
      Spokojnie, zaraz rząd sypnie jakimś dodatkiem i będą pieniążki na kryzys 😍
      • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:19
        Jestem spokojna. Na piniążki rządu nie liczę. Ciekawi mnie, czy tvn nie przesadza z tym czarnowidztwem. Na tvp nadal jesteśmy krainą mlekiem i miodem płynącą. Na tvn 15 milionów Polaków przymiera glodem.
        • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:22
          Oni płyną falą covida. Wtedy im słupki oglądalności wywaliło w kosmos. Sama o 11 odpalałam TVN24 na codzienne info "co dzisiaj zamykają, gdzie dzisiaj iśc nie wolno". Od tej pory ciagną wiadomości z wyskiego C
          • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:35
            hanusinamama napisała:

> Oni płyną falą covida. Wtedy im słupki oglądalności wywaliło w kosmos. Sama o 1
            > 1 odpalałam TVN24 na codzienne info "co dzisiaj zamykają, gdzie dzisiaj iśc nie
            > wolno". Od tej pory ciagną wiadomości z wyskiego C

Zawsze tak było... jak wieloryb puścił bąka to ekipa TVN24 pędział przeprowadzić relację na żywo z wielorybiarni...
        • milva24 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:49
          I jedni i drudzy przesadzają dlatego nie oglądam ani TVP ani TVN.
        • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:57
          Sprawdz ilu Polaków zarabia najniższa krajowa, ilu jest emerytów dostających najniższa emeryturę, może do tego jak wzrosły raty kredytów hipotecznych. Jak chcesz to opowiem Ci ile x miałam już podwyżkę opłaty za przedszkole i jaki mam zapis w nowej umowie. Stracisz wątpliwości, który kanał kłamie.
          • triss_merigold6 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:00
            Emeryci nie mają kredytów hipotecznych.
            • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:07
              To było bez związku, nie mają też zazwyczaj dzieci w przedszkolu. Pogorszyło się znacznie i tym z emerytura i tym z hipoteka.
          • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:04
            szmytka1 napisała:

> Sprawdz ilu Polaków zarabia najniższa krajowa, ilu jest emerytów dostających na
            > jniższa emeryturę, może do tego jak wzrosły raty kredytów hipotecznych. Jak chc
            > esz to opowiem Ci ile x miałam już podwyżkę opłaty za przedszkole i jaki mam za
            > pis w nowej umowie. Stracisz wątpliwości, który kanał kłamie.

Tymczasem w prawdziwym świecie:

"Jeszcze we wrześniu czy październiku łączna kwota spłacanego wcześniej kapitału wynosiła raptem 600 mln zł. Najnowsze dane pokazują, że jest to już 2,6 mld zł, czyli ponad czterokrotnie więcej."

businessinsider.com.pl/gospodarka/polacy-masowo-nadplacaja-kredyty-nowe-dane-to-potwierdzaja/33tt8gs
            • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:08
              Ratuje się kto może, nic dziwnego
              • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:10
                szmytka1 napisała:

> Ratuje się kto może, nic dziwnego

Nie tyle ratuje, co onacza, że wolnej kasy jest w gospodarce w xuj i jeszcze więcej.
            • angazetka Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:10
              Bo są wakacje kredytowe, to nadpłacają. Negujesz kryzys?
              • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:55
                angazetka napisała:

> Bo są wakacje kredytowe, to nadpłacają. Negujesz kryzys?

Z matematyki nigdy nie byłaś prymasem, prawda?
                • alicia033 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:01
                  dyzurny_troll_forum napisała:

> Z matematyki nigdy nie byłaś prymasem, prawda?
                  >
                  >

Z matematyki to zdecydowanie była prymasem.
                  • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:04
                    alicia033 napisała:

> dyzurny_troll_forum napisała:
                    >
                    >
                    > > Z matematyki nigdy nie byłaś prymasem, prawda?
                    > >
                    > >
                    >
                    > Z matematyki to zdecydowanie była prymasem.

Znasz ją jakoś bliżej?
                    Skoro była prymasem to dlaczego nie potrafi do 12 zliczyć?
                • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:28
                  Ja co najwyżej kanonikiem 😜
            • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:31
              Ludzie wzięli wakacje kredytowe i nadplacają
              • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 15:34
                g.r.uuu napisała:

> Ludzie wzięli wakacje kredytowe i nadplacają

Następna.
                Ustawa o wakacjacj kredytowych obowiązuje od 29 lipca 2022 roku.
                • g.r.uuu Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 15:47
                  I już rat za sierpień i wrzesień nie trzeba było płacić, a mamy koniec września.
          • turbinkamalinka Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 15:22
            Mój mały miał pójść do przedszkola od września. To taka grupa 2-3 latków. w marcu jak się dowiadywałam "pełen etat przedszkolaka" kosztował 400zł bez wyżywienia, w maju już 800zł, teraz 1000zł. Do tego wyżywienie było po 9zł dziennie, później 13zł, a teraz 18zł
          • ichi51e Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 16:37
            Zasadniczo ludzie z najniższa krajowa i emeryci raczej nie maja kredytów bo skąd?
            • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 18:09
              Następna. Więc może przejrzyściej.

Pogorszyło się wielu ludziom i koniec z końcem ledwo wiążą np.:
              1. Emeryci
              2. Kredytobiorcy
              3. Najniższa krajowa.

Że coś jest wymienione obok siebie w jednym zdaniu, oddzielone przecinkiem, nie znaczy, ze nastąpiła korelacja.
              • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 18:10
                Naszło mnie, że jakbym dodała jeszxze niepełnosprawnych w tym zdaniu.to by było.skad niepełnosprawny emeryt z najniższa krajowa ma hipotekę 😆
        • kropka_kom Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:44
          gaskama napisała:

> Jestem spokojna. Na piniążki rządu nie liczę. Ciekawi mnie, czy tvn nie przesad
          > za z tym czarnowidztwem. Na tvp nadal jesteśmy krainą mlekiem i miodem płynącą.
          > Na tvn 15 milionów Polaków przymiera glodem.

nikt nie mówi że jest dobrze...wszędzie w Europie jest podobnie...panika tvnu nie ma znaczenia
    • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:18
      gaskama napisała:

> Podstawowe produkty spożywcze typu masło, cukier, chleb ... ceny wzrosły kolo 9
      > 0%.

Wszystko zgodnie z planem i założeniami.
      Już za chwilę przebijamy 20%!
    • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:20
      Bez wyrzeczeń ale my zarabiamy znacznie wiecej niz wydajemy... My w sumie duzo nie wydajemy. Opłacamy tylko karty multisporta, bo duzo na basen chodzimy. Drogo mnie tylko ten basen kosztuje w sumie.
      Nie rezygnuje z wyjazdu nad morze na kilka dni teraz ani z wyjazdu na nasty w styczniu...tylko pytanie czy wyciagi będą działać?
      • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:23
        To fajnie macie. My bez względu na wysokość zarobków jesteśmy w stanie prawie wszystko wydawać na podróż i knajpy.
        • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:42
          Wakacje w tym roku mielismy 6 tygodniowe (tyle wyjazdów), tzn mąz 4 , ja 6. Ale w tym roku krajowo. Morze , góry, jezioro. Nie wyszło drogo jak na nasze możliwości.
          Ja nie korzystam z kosmetyczki (mam paskudne uczulenie na sporą część kosmetyków plus w sumie bezproblemową cerę). Paznokcie robie sobie sama. Ciuchy kupujemy tylko te które potrzebne (od czerwca kupiłam sobie sweter a teraz spodnie trekingowe zimowe). Stać mnie zeby co roku kupić nowy płaszcz czy kozaki ale tego nigdy nie robiłam. Na kosmetyki nie wydawałam nigdy dużo (patrz alergia i od lat dobrane kosmetyki). Wreszcie dopracowałam ogród. Na to co roku wydawałam sporo. W tym roku kilka sadzonek, teraz musze dosadzić ze 30 tulipanów i tyle. Nie podlewam tez prawie ogródka ( a przez kilka lat szło na to nawet 400 zł).
          W tym roku znacznie podrożał nam basen (jedna córka się uczy, druga trenuje, my wszyscy chodzimy co 2 dzień) ale to nie jest problem dla nas. Większy bedzie jak basen zamkną...
          • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:01
            hanusinamama napisała:

> W tym roku znacznie podrożał nam basen (jedna córka się uczy, druga trenuje, my
            > wszyscy chodzimy co 2 dzień) ale to nie jest problem dla nas. Większy bedzie j
            > ak basen zamkną...
            >
            ile kosztuje ?
            u nas 10-17 zł ( 45min)
            • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:14
              Między 10, a 17 jest bardzo duża różnica.
              • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:15
                mia_mia napisał(a):

> Między 10, a 17 jest bardzo duża różnica.

No i ?
                To zakres cenowy na różnych obiektach ( kilku w mieście - gdzie są ceny 10,12,16,17 )
                • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:23
                  Przecież to dla konkretnej osoby robi dużą różnicę czy to 10 czy 17. Basen, który lubi mój syn (Jachranka) już dawno zaczęłam ograniczać, bo jest drogi, bo dojazd od nas jest długi i też drogi, dosłownie pod domem mamy 3 zwykłe za 1/3, 1/4 ceny.
                  • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:25
                    jprdl o co ci chodzi ?
                    spytałam hanusinej po ile są u niej bilety na basen i podałam w jakim przedziale są u mnie
                    • sol_13 Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:37
                      U nas 22 za 1h, oczywiście przekraczam i za ok 1,5h wychodzi mi 40uncertain
                      • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 08:33
                        W mniejszych miastach powiatowych- cennik wygląda właśnie w ten sposób.. uncertain
                    • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 12:07
                      Ja nie wiem po ile ejst bilet bo my na multisportach chdozimy. Jak mam czas to jestem codziennie na basenie (wchodze, 20-30 minut pływam i ide do pracy). Multisport nas wychdozi 450 zł za wejscia bez ograniczen.
                      W tym mamy np Falę w łodzi gdzie jesteśmy 2-4 razy w tygodniu
                • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 10:39
                  U nas od 6 do 17 - 15 (ulgowy); 21 (normalny)
                  Po 17 i weekendy - 21 i 27 zł

• hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 12:05
              Młodsza chodzi na nauke pływania 2 razy w tygodniu 45 minut (3 dzieci w grupie) - 240 zł. Starsza opłata klubowa 200 zł, do tego karty na wejscia bez ograniczen dla nas wszystkich, bo chodzimy w sumie co 2 dzien na basen. Za klub, nauke pływania plus karty wydajemy prawie 900 zł.
              Tak są tansze baseny, ten mamy na tyle blisko ze rowerem jestem tam 10 minut.
              • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 08:32
                Powiem ci, że cena za naukę pływania - jak z kosmosu ( w sensie że na Ziemi takie rzeczy się nie zdarzają wink Za semestr i 1x w tygodniu płaci się 500-600 zł /mc..
                • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 08:44
                  NO jak z kosmosu. Ale okoliczne baseny mają tylko troszkę taniej...za to dzieci np 10. Tu wychodzi 30 zł za 45 miniutową lekcje ale są 2 uczestniczki i świetna instruktorka.
                  Jakby mnie nie było stać pewnie byśmy jeździły gdzieś dalej, gdzie taniej. Mam pod nosem, z instruktorów jestem bardzo zadowolona.
                  • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 08:46
                    no ale to jest tanio ( czy ty podajesz cenę 240 zł za tydzien ?)
                • runny.babbit Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 09:31
                  To jakieś żarty?! Pływają w oślim mleku?
                  • wapaha Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 09:33
                    ?
                    • runny.babbit Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 09:45
                      No, dziwię się skąd takie wysokie ceny? Dopiero co płaciłam za kurs 120 za miesiąc.
                    • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 10:37
                      Nie No, brednie, 240 zł/2 x tydz czyli wychodzi... 30 zł za zajęcia dla 2 lub 3 (bo hanusina pisze raz 2 a raz 3 osób).

I to pewnie juz z wejsciem na basen.

Taa. 🙃
                • ela.dzi Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 12:28
                  W Warszawie raz w tygodniu płacę (na razie) za lekcję 29 zł (30 min w brodziku) i 31 zł (45 min w dużym basenie). Nie spodziewam się, że cena nie podskoczy do końca roku.
                  • ela.dzi Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 12:29
                    15 dzieci w grupie.
                  • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 18:52
                    Matko boska, zazdroszczę wam wszystkim. Szkoła mojej młodej organizuje basen i koszt JEDNYCH zajęć 45 minut to 70 zł.
                    • bywalec.hoteli Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 19:10
                      absurdalnie drogo - chyba ze to wraz z ceną nauki pływania?

zreszta na biednego nie trafiło - tylko na bogatą programistke w trampkach…
                      • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 19:45
                        Błąd. Nie jestem ani programistką ani bogatą. Robię w tej branży coś zupełnie nietechnicznego.
                        A 70 zł za jedną lekcję to jest ogromna kasa. To za konie płacimy 60 zł.
                        • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 20:24
                          Dodam, że chodzi o grupowe pływanie a nie indywidualne.
                          Konie mamy indywidualne.
                          • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 08:05
                            U nas jest 100 zł za zajęcia indywidualne i to z konkretnymi trenerami. Plus wejście na basen, ofc.

Konie też niestety droższe,
                            Za 60 zł to jest pewnie kręcenie kołeczek na lonży przez pol h. uncertain
                            • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 08:13
                              No tak, 60 zł za pół godziny indywidualnych. Racja. Ale ten basen to 45 minut grupowych uncertain
                              Średnio widzę naukę pływania w grupie 25 dzieci lat 6. Bez kitu.
                              • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 11:16
                                To fakt, mega drogo. To obowiązkowe? Wolałabym te pieniądze przeznaczyć na indywidualne zajęcia, ktoś chce was orżnąć.
                                • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 11:50
                                  Nieobowiązkowe, ale sporo rodziców korzysta. Ja odpadam, za 40 zł mam w pracy miesięczną kartę basenową na 90 procent basenów w mieście i wolę tę opcję niż propozycję szkoły.
                                  • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 11:51
                                    Ale wiadomo, młoda zawodzi "ja teeeż chcę z grupą na baaaaasen". No ale cóż, życie.
                            • triss_merigold6 Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 12:19
                              To w Warszawie są chore ceny. W te wakacje w Beskidach 60 zł płaciłam za godzinę terenu, przy kilkugodzinnej trasie taniej. Stajnia dobra, konie zadbane, tereny jakieś 30x bardziej wymagające i atrakcyjne niż w okolicach Warszawy.
                              • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 12:46
                                Niesamowite, ze w Beskidzie czy na Mazurach tereny do jazdy konnej są bardziej atrakcyjne, a sama jazda tańsza, niż na Mokotowie. 😅
                                • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 12:46
                                  Dojazd i pobyt na miejscu doliczylas?
                                  • triss_merigold6 Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 12:56
                                    Tak, i za każdym razem wychodziło mi na to, że w Warszawie/pod Warszawą się nie opłaca. Stosunek oferty do ceny się nie skleja.
                                    • thank_you Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 13:11
                                      Jak ktoś jeździ rekreacyjnie/hobbystycznie to moze sobie pozwolić na takie wyjazdy dwa razy w roku. Są także dzieci/dorośli, którzy regularnie trenują i traktują jazdę konną jako sport a nie rekreację.
                    • runny.babbit Re: Inflacja ponad 17% 03.10.22, 21:25
                      To są zajęcia w ramach wf czy dla chętnych?
                      • trampki_w_kwiatki Re: Inflacja ponad 17% 04.10.22, 06:47
                        Dla chętnych.
                        To najdroższe zajęcia ever. Nawet narty na sztucznym stoku wychodzą taniej, a w pakiecie jest też wypożyczenie sprzętu.
    • kochamruskieileniwe Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:25
      Jakoś tak troszkę ponad miesiąc temu kupowałam brykiet dębowy (RUF)*. Za paletę 960 kg cena była 1920 zł. Teraz 2600 (tylko w jednym miejscu)- 2800.

* dębowy lub bukowy ma najwyzsze wartości cieplne (skrótowo)
      jest i tanszy z innych gatunków drzew lisciastych lub iglastych
    • nutella_fan Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:25
      Ja nic nie ograniczam, przeciwnie, sporo wydaję również na tzw. luksusowe rzeczy (Sylwester na zamku krzyżackim za 3k), ale sytuacja jest nieciekawa.
    • gulcia77 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:26
      Jeśli pytasz, czy przymierzamy głodem, to zdecydowanie nie. Ale będzie niefajnie i dobrze mieć tego świadomość. Chwilowo w firmie boom - transport poszukiwany, a w części taksówkowej absolutny szał, bo większość mieszkańców biednych dzielnic naszego miasta otrzymała dodatek węglowy. 800-1000 zgłoszeń na zmianę ośmiogodzinną. Kierowcy i dyspo nie mają czasu się wysikać. Ale to potrwa jeszcze że dwa/trzy tygodnie i zacznie się zjazd w dół. I nie wiadomo, jak długo potrwa.
      • gaskama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:29
        Nie, nie pytam, czy przymieracie głodem. To ematka, wąskie specjalistki, domy, kawa na tarasie, bidety.
        Pytam, czy z czegokolwiek rezygnujecie.
        • triss_merigold6 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:33
          No to powiem z czego zrezygnowałam, mam nadzieję chwilowo- kasę na prasowanie twarzy wydalam na starszego, na kurs przygotowawczy do matury.
        • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:33
          gaskama napisała:

> Pytam, czy z czegokolwiek rezygnujecie.

Ja zrezygnowałem z przyjmowania eksperymentalnego preparatu medycznego. Liczy się?
        • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:46
          Ale zrozum, ze część z nas nie wydawała do tej pory na buk-wie-co..żeby teraz rezygnować.
          U mnie najdroższy wydatek miesięczny (poza opłatami za media, na żarcie) to właśnie basen. Dla niektórych to przesada...ale jak się rzadko jada na miescie, nie korzysta z kosmetyczki, pani od pazurów, nie ma sie pani sprzatającej to się okazuje, ze ja zarabiając sporo wydaje stosunkowo mało w porównaniu z innymi emamami tutaj.
          • simply_z Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:00
            zdefiniuj sporo, 15-20 k na reke?
            • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:04
              Sporo oznaczna znacznie wiecej niż wydajemy co miesiąc. Na wydatki, opłaty idzie mniej niż jedna pensja. A są dwie.
          • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:16
            Hanusina, no dokładnie. Ja nie bywam ani u kosmetyczki, ani u fryzjera, nie maluję, kosmetyków używam małom ciuchy kupuję rzadko i tylko jak potrzebuję, bo nie lubię takich zakupów. Nie wymieniam sprzętów i wyposażenia mieszkania, bo mi się opatrzyły, nie kupuję co sezon dekoracji, w ogóle nie bywam w żadnych tkmax-ach czy innych tego typu sklepach z górą badziewia.
            Więc oszczędzam sporo pieniędzy sama z siebie i choć widzę podwyżki produktów spożywczych to, póki co, różnicy mi to nie robi.
            • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 16:47
              U fryzjera jestem raz na 4 miesiace. Takie mam włosy. Malować sie maluje ale akurat kosmetyki używam z niskiej półki ( nacomi + inkey list). Jak sobie raz kupiłam drogi krem z retinolem to mnie tak wysypało, że z domu 2 dni wyjśc nie mogłam. Nie napisze gdzie go potem używałam wink
              Samych zakupów też nie lubię, nigdy mi to nie poprawiało humoru ( mogło pogorszyć). Wiadomo, że dzieciom kupuje ciuchy ale np. na narty obie mają ubrania z lidla ( ja mam z lidla 3 pary jeansów).
              U mnie drogi chiuch to np. spodnie trekingowe zimowe czy buty trekingowe ale to sobie kupuje raz na kilka lat (narciarskie spodnie mi się zepsuły rok temu, miałam je 10 lat).
              O rower mam 12 letni smile
              • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:45
                U mnie też trekingowe ciuchy i buty najdroższe, ale to na lata starcza.
        • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:03
          No ja rozważam rezygnację z obecnego przedszkola. Jeśli zapisy w nowej umowie będą działać tak jak myślę, to raczej zabierzemy dziecko, bo oplaty staną się dla nas za wysokie.
          • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:11
            Ile płacisz za przedszkole? Chyba ze to prywatne? U mnie akurat przedszkole to jest mały wydatek.
            • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:24
              U nas czesne w szkole podnieśli o 25%😳
            • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:26
              Prywatne. W mieście są tylko 2 publiczne z pojedynczymi grupami, zatem tylko około 50 dzieci w roczniku ma szansę na publiczne przedszkole
              • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:46
                Ja rozumiem. Pytam ile podnieono ceny. W %
                • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 13:40
                  Ja jak wyżej napisano, nie byłam nigdy prymasem 😆 z matmy i nie będę teraz szukać kwitów ile było a ile jest teraz i jeszcze w % to liczyc, ale pamietam że niedawno hyl podobny wątek i wtedy miałam policzone. To było chyba w przedziale 20-25%. Nie chodzi o to ile mam teraz i ile mi podniesli. Chodzi o to, że spodziewam się dalszych podwyżek i jeśli podrożeje, będzie to chyba już dla mnie za dużo. Mam zapis w umowie, że podwyżka może wynikać że zmiany stosunków gospodarczych. Wymieniono, min. Wzrost płacy minimalnej, inflację, energię. Wszystko to wzrośnie niebawem, stąd moja obawa o poszybowanie stawek za przedszkole w kosmos.
        • gulcia77 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:17
          gaskama napisała:

> Pytam, czy z czegokolwiek rezygnujecie.
          Na ten moment nie, pewnie dlatego, że od lat raczej skromnie żyjemy, bez względu na dochody. Nienawidzę marnotrawstwa, nie wyrzucam jedzenia, gaszę światło, zakręcam wodę, piorę pełen wsad w pralce od zawsze, zanim to było modne. Pewnie leszczyńskie geny mojego dziadka wzięły górę.
          • mysiaapysia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:14
            Nie wiem, czy pocieszę, o ile potrzebujesz pociechy, ale i ja, i mój mąż też mamy od zawsze takie przyzwyczajenia. Geny h wspólnych nie mamy, hehe.
      • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:11
        Gulcia, ale chcesz powiedzieć, że oni ten dodatek po prostu przepuszczają na wożenie się taksówkami? Bo przecież potrzeba wezwania taksówki tak im nagle nie wzrosła chyba? Czy ja Cię źle zrozumiałam?
        • chatgris01 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 16:01
          Ja zrozumialam, ze to ten zakupiony za dodatki wegiel tak zwoza do domow taksowkami (bagazowymi).
          • hanusinamama Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 16:48
            A nie jest tak ze firma taksówkowa ma tez samochody dostawcze? U mnie tak jest
            • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:45
              No jest, ale Gulcia pisze o taksówkach.
        • ichi51e Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 16:53
          Węgiel waza 🙄
          • gulcia77 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:08
            A skąd!!! Nieustająca balanga trwa.
        • gulcia77 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:07
          Tak się po prostu wożą taksówkami, imprezują i robią zakupy. Na węgiel z tego to prawie nic nie pójdzie, zawsze można palić śmieciami. Ja w tym biznesie siedzę od lat. I wiem, co się dzieje choćby w dzień wypłaty 500+. Teraz to jest nieustająca balanga.
          A my nie mamy taksówek bagażowych. Nie wozimy opału w ogóle.
          • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:46
            Zgroza. A potem będzie płacz.
            • gulcia77 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:59
              Nie zgroza, tylko taki "styl życia". Z racji wykonywanego zawodu mam kontakt z przeciętnym mieszkańcem Polski na co dzień. Już dawno straciłam jakiekolwiek złudzenia. To jest, w przeważającej części, banda tępych ignorantów. Do tego cwaniaków, a nie raz, nie dwa, zwykłych złodziei. Stwierdzenie, że rządy są emanacją społeczeństwa, w Polsce sprawdziło się w stu procentach.
              • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 18:01
                Wiem, wiem, ale mnie to jednak chyba do końca życia będzie szokować, nijak mi się w glowie nie miesci bezmiar ludzkiej głupoty.
          • sol_13 Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 10:41
            I taki sens tego dodatku. Ale rząd zadowolony, no jak to nie macie czym palić, przecież daliśmy hajsy.
    • runny.babbit Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:29
      Sądzę, że jak ktoś jeszcze ma oszczędności to właśnie je wydaje, bo za chwilę inflacja zje je do końca. No cóż, wygląda na to że niedługo poparcie dla rządu i inflację będzie opisywać ta sama liczba 😜
      • panna.nasturcja Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 14:19
        Niekoniecznie. Jak ceny wszystkiego będą rosły to ten kto ma oszczędności będzie jednak w lepszej sytuacji od tego, któremu budżet przestanie się spinać od pierwszego do pierwszego. Przecież, między innymi, na taką sytuaxję te oszczędności są.
    • triss_merigold6 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:30
      Czekam na kasę, żeby opłacić wyjazd w lutym i potem będziemy oszczędzać.
      Na razie dajemy radę, bez szału, ale jakoś (słowo definiujące życie w tym kraju). Z promocji korzystam, ale w sumie zawsze korzystałam, teraz mam inflacyjny tryb zakupowy tj. więcej i na zapas, bo będzie drożej.
    • lauren6 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:39
      Prawdopodobnie zrezygnujemy z listopadowo grudniowych wyjazdów.
    • simply_z Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:40
      a no nic, szukam roboty poza tym burdelikiem. Oby sie udalo wyjechac
      • dyzurny_troll_forum Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:44
        simply_z napisała:

> a no nic, szukam roboty poza tym burdelikiem. Oby sie udalo wyjechac

Wyjazd z tenkraju odcinek 378...
        • simply_z Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:58
          dla ciebie moze byc nawet 35768
    • berdebul Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:46
      Nie, ale dorzucam więcej zawieszonych obiadów, częściej dokładam starszym ludziom, którym przy kasie brakuje. Robi się bardzo biednie.
    • enigma81 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:47
      Zrezygnowałam z nowych mebli do kuchni i pokoju syna - kasa poszła na drogi fchuj węgiel.
      I z wakacji, choć miałam rezerwację.
      Staram się oszczędniej jeździć autem, bardziej pilnować jedzenia. Ale my nigdy nie mieliśmy dużego plusa w budżecie, teraz mamy mniejszy lub jest na styk.
      I oby nie było gorzej.
    • jasnozielona_roslinka Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:48
      Wydaliśmy wszystko co mieliśmy na mieszkanie (przynajmniej inflacja nam oszczędnosci nie zeżre)

Z wydatków planuje zakup pewnych przyjemnosci w ten weekend: z kategorii hobby/wystrój wnętrza (za około 100-200 zł)
      Jak na razie z niczego nie zrezygnowałam, ale ja nie żyje luksusowo (w życiu nie byłam w spa itd). Jem tak jak zwykle (na mieście około 3 razy w tygodniu, ceny dań na razie podskoczyły niewiele ale podejrzewam że pójdą w góre).
      Jak pozamykają wszystko z powodu braku prądu i ogrzewania to ja też wyladuje w domu i będe się w domu żywić. Podejrzewam że od połowy grudnia do połowy lutego będę w domu.
      Na razie bardziej panikowałam że nie będzie w zimie gazu
      • rb_111222333 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:31
        jasnozielona_roslinka napisała:

> Wydaliśmy wszystko co mieliśmy na mieszkanie (przynajmniej inflacja nam oszczęd
        > nosci nie zeżre)
        >

To tak jak my. I mam takie samo podejście - nie martwię się, że kasa którą oszczędziliśmy nie będzie nic warta. W związku z tym nasze oszczędności są szczuplutkie. Na razie jeszcze z niczego nie zrezygnowaliśmy, ale ceny są przerażające. Ostatnio zapłaciłam 12 zł w piekarni, a kupiłam połówkę chleba i cztery małe rogaliki na wagę
        • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:37
          Ja nie specjalizuję się w inwestycjach w nieruchomości, ale w czasie pandemii kupiłam klitkę od dewelopera, potencjalny zysk mnie samą zaskoczył (pozytywnie), a to przecież dwa lata tylko.
          • jasnozielona_roslinka Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 20:39
            akurat kupiliśmy dla siebie, nie pod inwestycje. Jeśli nawet wartość nieruchomości spadnie (bo ponoć kupowaliśmy na górce) to i tak nie zamierzamy tego sprzedawać w najbliższych latach i nie odczujemy że źle zainwestowaliśmy. Trochę się zastanawiałam czy nie przeczekać do wiosny bo wtedy mają być obniżki cen mieszkań jak ludzie zaczną sprzedawać nieruchomości na których kredyt ich nie stać, ale uznałam że niekoniecznie pojawi się mieszkanie akurat w tej dzielnicy która nas interesuje/takim metrażu itd. Dodatkowo nie chciałam już dalej ryzykować i trzymać pieniędzy
            A co do zakupów to właśnie robię zapasy: podpasek (10), mydeł w płynie (10)i żeli pod prysznic (8) - bo mam taką wizje że jak staną zakłady produkcyjne to potrzebuje miec takie minimum higieniczne. Żele i mydła nawet w jakiejś niedorzecznie niskiej cenie kupiłam
            A co do zysku na nieruchomościach to jakoś w 2019 kupiłam własnie kawalerkę i jej wartosć wzrosła o około 50 tys. (a kupowałam najtańszą na rynku bo tylko na taką mnie było wtedy stać). Czy ceny się utrzymają - nie wiem. Ale skoro nie planuje sprzedawać niczego w najbliższym czasie to też rynek nieruchomości bede obserwować raczej hobbistycznie, na wiosne te nasze klitki pewnie już nie będą wystawiane w takich cenach jak teraz są
            • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 21:54
              Ja mam taką kawalerkę w Warszawie, ale nie centrum, prawa strona, już sama bez garażu (ten wart kolejny majątek) jest teraz warta prawie 500.000 kupowana 2 lata temu, nadal stan deweloperski. To klitka poniżej 30 metrów. Zawsze czułam się za słaba na inwestycje w nieruchomości, nie moje klimaty, a na każdej jestem mocno do przodu.
    • milva24 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:55
      Zrezygnowałam z remontu kuchni, wzamian nadpłaciłam kredyt ale to w styczniu. Aktualnie ograniczam wydatki na pierdoły i zakupy ciuchowe dzieci bo i tak mają za dużo, no i mniej odkładam. Wzamian kupuję różne rzeczy na zapas bo zaraz na pewno będzie drożej. Ale ja na tle ematki mam raczej skromne dochody i wydatki jeśli więc dojdzie do rezygnowania będzie znaczyło, że jest u nas naprawdę licho.
      • aurinko Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 19:49
        Ja jestem jeszcze w trakcie remontu pokoi, rozpoczęty w połowie lipca. Wydaliśmy więcej niż 3 lata temu na przebudowę i remont generalny kuchni, jadalni, łazienki i przedpokoju. A jeszcze nie wszystko skończone.. to był ostatni dzwonek na remont, przypuszczam, że za rok nie zdecydowalibyśmy się sad
    • ewcia.1980 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:58
      My na razie dajemy radę i z niczego rezygnować nie muszę.
      Ale widzę, że wydaję znacznie więcej.

W tym roku nie zamarzniemy bo butlę gazu i ewentualnie drewno na całą zimę kupiliśmy już w czerwcu.
      Zastanawiam się tylko czy zimą nie będziemy siedzieć przy świecach bo już teraz płacimy za prąd ok 850zł/ miesięcznie.
    • ela.dzi Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 11:59
      Nie, ale my nigdy nie szaleliśmy z wydatkami mimo ponadprzeciętnych dochodów, a ja mam hopla na punkcie oszczędzania.
    • katiemorag Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:17
      Ja zrezygnowałam. Uczę dziecko sama angielskiego w domu zamiast zapisać na kurs. Ale akurat widzę, ze postępy jak sama się za to wzięłam są o wiele większe.
      Zamiast 3 razy tygodniu na basen ja mam rolki a młoda trampolinę w domu. Basen raz w tygodniu.
      Nie kupuje młodej dupereli: jajko niespodzianka za 5 zł czy gazetek za 15 zł.
      Duze oszczędności w jedzeniu. Nie kupuje dla siebie prawie słodyczy tylko dziecku. Nie wydaje na ciuchy a kiedyś wydawałam z 400-500 miesięcznie. Kupuje z vinted: skórzane torebki, kocyk, kurtki zimowe dla dziecka czy swetry dla mnie.
      Wyjęłam maszynę do szycia i przerabiałam rzeczy które kiedyś robiła krawcowa.
      Włosy farbuje i przycinam sama w domu.
      A mimo tego mam mniej pieniędzy bo kiedyś byłam w stanie oszczędzać z 20% mojej pensji.
      • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:24
        Kuję jajka i gazetki, żeby to ograniczyć, staram się nie zabierać dziecka do sklepu.
        • katiemorag Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:34
          A to ja tak samo. Zakupy bez dziecka. Bo wtedy się skuszę ba jakiś zakup dla młodej. Mnie bardzo wkurzają zakupy jedzenia do szkoły: te musy- srusy, jak by dziecko jabłka nie mogło zjeść .Plastik - śmieć opakowanie.
          • szmytka1 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:38
            A ja myślałam, że jesteś taka twarda, lub masz tak zdyscyplinowane dziecko, że nie jęczy
          • spirit_of_africa Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 09:40
            Jeśli mus musi być ale nie musi NYC kupny to są fajne takie wielorazowe saszetki na musy. Miałam jak córka była mała i miała ścisła dietę.
      • pupu111 Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 17:22
        U mnie jest tak, ze mimo iż nie mam super dochodów, tylko bardzo skromne, to i tak dzięki temu ze bardzo lubię oszczędzać - bo pamiętam b cięzkie czasy, odkładam nadal spora częsc. Mimo to, widzac jak wszystko drozeje odechciewa mi się kupowac niektóre rzeczy, zrezygnowałam prawie z kupnych ciast, bo prawie codzien cos kupowałam- i zamiast tego robię naleśniki z róznymi nadzieniami, jest chyba znacznie zdrowiej i kilka razy taniej. Więc na razie to prawie nie zauwazyłam wzrostu wydatków, te wysokie ceny mnie po prostu zniechęcaja i komninuje jeszcze bardziej
        • gryzelda71 Re: Inflacja ponad 17% 01.10.22, 19:10
          Ciekawy sposób na oszczędzanie, nikupowanie rzeczy których cena poszła.w górę.
    • martini-n Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:18
      Nie, ale nie mam dzieci ani kredytu. Dopiero co kupiłam wyjazd na grudzień, najbliższe trzy weekendy mam mocno rozrywkowo-wyjściowe, manicure i pedicure poumawiane, na buty (sportowe i botki na jesień) w ciągu ostatniego miesiąca wydałam ok. 700 zł. Jakichś kokosów nie zarabiam, ale kiedy taka osoba jak ja zacznie odczuwać skutki kryzysu, to będzie znaczyło, że jest już fatalnie.
    • mia_mia Re: Inflacja ponad 17% 30.09.22, 12:21
      Na szczęście jeszcze nie musiałam, ale sama wprowadzam sobie różne ograniczenia, jakoś tak psychicznie nastrajając się na chudsze lata.
      Jakiś czas temu polubiłam okazyjne kupowanie i chętnie korzystam z różnych promocji i okazji, w pandemii przypomniałam sobie jak się farbuje włosy i robi paznokcie.
      Jeśli ktoś ma duże wydatki jedzeniowe i nie ma w okolicy sklepów to szczerze współczuję. U nas na szczęście mało jedzenia schodzi, a pod domem sklepy gdzie ciągle są jakieś promocje.
      Najlepsze jest to, że policzyłam, że w sumie najtaniej byłoby na zimę w tym roku przenieść się gdzieś pod palmę w tanim kraju, niestety niewykonalne to w naszym przypadku.