Dodaj do ulubionych

Nowa praca a stara - pytanie

06.02.23, 09:53

Mam pytanie, jak ematka rozgrywa sprawę odejścia ze starej pracy? Czy informować przelożonego że sie rozglądam za nowym stanowiskiem, czy dopiero gdy już majaczy na horyzoncie nowa konkretna zapewniona praca? Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, rozgladam sie za czymś w innym, w obecnej pracy o tym nie wiedzą. Jesli udaloby mi sie zalapać gdzie indziej, rzucam po prostu wypowiedzenie z prośbą o skrocenie okresu wypowiedzenia i tyle? I jak potencjalny pracodawca patrzy na to, ze ktoś jest na etacie i musi na niego zaczekać - przychylnie? Nie jestem w stanie przyjść ,,z dnia na dzień". A i potem, jeśli na rozmowie już stwierdza że mnie biora, czy mogą się potem z tego wycofać? nie chciałabym zostac w sytuacji, gdzie dam wypowiedzenie w starej pracy a nowa jednak ,,nie pyknie". Prosze nie piszcie że z choinki sie urwałam - może trochę, tu gdzie pracuje to moja pierwsza praca, ale już czuję że nie chcę tu tkwić do końca życia smile
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 10:01
   Wszystko zależy od konkretnego pracodawcy.
  • anilorak174 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 10:07
   Jak szukałam (w poprzedniej bylam 10 lat, atmosfera i traktowanie pracowników z roku na rok coraz gorsze, bajzel w dokumentacji pracowniczej itp) tp nikomu nie mówiłam. Na rozmowach mówiłam, ze obecnie jestem zatrudniona, że chcę zostac w starej pracy jeszcze miesiąc żeby skonczyc rozpoczęty projekt (to spotykało się zwykle z pozytywnym odbiorem).
   Jak miałam już uzgodnione warunki nowej pracy, złożyłam w starej wypowiedzenie i umówiłam się na skrocenie okresu wypowiedzenia (pracowałam miesiac, potem poszłam na zaległy urlop i na tym urlopie pracowałam jyz w nowym miejscu).
   Umowę podpisałam chyba 2 czy 3 dni po rozpoczeciu nowej pracy.
   • ponis1990 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 10:35
    Dzięki, ma to sens smile
    • niemcyy Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 21:37
     Dodałabym poprawkę: złożyć wypowiedzenie w starej pracy dopiero jak od nowego pracodawcy dostaniesz podpisaną przez niego umowę. Wtedy nie zostaniesz na lodzie i piłka jest po Twojej stronie. Jeśli poprzedni da np. taką podwyżkę, że zmienisz zdanie, to nowej firmie jednak dziękujesz uprzejmie, nie odsyłasz umowy i tyle.

     Tak jak piszą inne forumki: absolutnie nic nie mówić w poprzedniej/obecnej pracy, że się szuka nowej.
     • bialyhenio Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 21:52
      niemcyy napisał(a):

      > Dodałabym poprawkę: złożyć wypowiedzenie w starej pracy dopiero jak od nowego p
      > racodawcy dostaniesz podpisaną przez niego umowę. Wtedy nie zostaniesz na lodzi
      > e i piłka jest po Twojej stronie. Jeśli poprzedni da np. taką podwyżkę, że zmie
      > nisz zdanie, to nowej firmie jednak dziękujesz uprzejmie, nie odsyłasz umowy i
      > tyle.

      Dadzą Ci tak podpisaną umowę bez równoczesnego twojego podpisu?
      • niemcyy Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 21:56
       Tak, dawali mi, a konkretnie przysyłali pocztą/mailem (oczywiście nie w pierwszym ani n-tym dniu pracy), więc siłą rzeczy nie mogło być równoczesnego podpisu. Bez nowej umowy nie składam wypowiedzenia w starej pracy.
       • tapatik Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 22:13
        Mi nie dali. Dostałem pierwszego dnia pracy.
  • triss_merigold6 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 10:10
   Składanie wypowiedzenia dopóki nie masz na piśmie potwierdzenia nowego zatrudnienia to jakaś samobójcza głupota.
   Jak patrzy? Zależy od pracodawcy, jeśli szuka specjalisty z doświadczeniem to zakłada, że ów specjalista jest gdzieś zatrudniony.
   Po co informować przełożonego?!
   • profes79 Re: Nowa praca a stara - pytanie 07.02.23, 21:34
    Ja np. miałem w robocie dotychczas normalny układ i niczym dziwnym nie było, że uprzedzałem pracodawcę, że ide gdzieś na rozmowę. W pewnym momencie zawarłem z szefem dżentelmeńską umowę, że on mi daje podwyżkę, a ja przestają sobie szukać roboty - umowa obowiązywała dopóki był szefem a i później w zasadzie roboty nie szukałem ja, tylko robota szukała mnie. Ale jak pisałem wyżej - wszystko zależy od szefostwa. (administracja, więc trochę inne zasady niż w prywatnej firmie, jaka by ona nie była).
  • pyza-wedrowniczka Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 10:13
   To zależy od pracodawcy. Ja jak zmieniałam, to nikomu nie mówiłam, bo nie wiedziałam, ile to potrwa i nie chciałam, żeby wtedy jakoś mnie gorzej traktowali.
   Dostałam propozycję pracy, ale chcieli mnie za max. miesiąc, a ja miałam 3 miesiące wypowiedzenia. Nie dostałam zgody na skrócenie tego i oferta przepadła. Mimo wszystko podtrzymałam wypowiedzenie i po prostu już intensywnie szukałam, bo bałam się, że jak wycofam wypowiedzenie, to znowu będzie to samo.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 11:13
   Zasadniczo pola manewru nie masz. Składanie wypowiedzenia bez podpisanej umowy o pracę to idiotyzm. Z kolei obecny pracodawca może, ale nie musi się zgodzić na skrócenie okresu wypowiedzenia.

   Każdy normalny potencjalny nowy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie mają okresy wypowiedzenia, jak chce kogoś od razu, to powinien zaznaczyć to w ogłoszeniu.

   NIGDY nie informuje się obecnego pracodawcy o szukaniu pracy, w większości firm jest to traktowane jako zdrada.
  • daszka_staszka Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 11:34
   Zastanów się czy pracodawca by poinformował cię z wyprzedzeniem że za 2-3miesiace dacie wypowiedzenie? Otóż nie poczeka do ostatniego dnia miesiąca, zapewniam cie
   • ponis1990 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 13:29
    No w sumie...
  • samanta1010 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 12:15
   1) szukasz nowej pracy i informujesz jaki masz termin wypowiedzenia
   2) otrzymujesz pisemna oferta nowej pracy od daty zgodnej z Twoim okresem wypowiedzenie z informacja, że możesz wcześniej zaczac o ile poprzedni pracodawca zgodzi sie na skrocenie okresu wypowiedzenia
   3) składasz wypowiedzenie i jak chcesz pytasz czy pracodawca obecny chce skrocic termin (dużo firm nie chce)
   4) tak nowy pracodawca poczeka nawet 3 miesiace
   • bialyhenio Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 16:26
    sugerowałbym od razu - jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia - podpisać umowę o pracę w nowym miejscu z terminem zatrudnienia za 3 miesiące a potem ewentualnie ją aneksować, jeśli obecny pracodawca zgodzi się na skrócenie okresu wypowiedzenia.
  • princy-mincy Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 13:08
   U mnie w branży standardem jest list intencyjny, w którym nowy pracodawca deklaruje chęć zatrudnienia. Gdyby mnie nie zatrudnił to jest zobowiązany do zapłaty trzykrotność wynagrodzenia.
   W czasie rozmowy o pracę pytają się o okres wypowoedenia. U nas 3 mce to standard.
  • yannefer Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 16:07
   Najpierw szukam pracy, nie mówiąc nikomu. Na rozmowach o pracę informujesz, że masz 3 ms wypowiedzenia (ja jeszcze dodawałam, że będę negocjować skrócenie i zazwyczaj udawało mi się skrócić).
   Potem z potencjalnej pracy otrzymuje list intencyjny, skłam papier przed końcem miesiąca, pytam o skrocenie wypowiedzenia i tyle.
  • nenia1 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 16:38
   W starej nie musisz mówić wcześniej, od tego są okresy wypowiedzenia. Pamiętaj tylko, że pracodawca nie musi się zgodzić na skrócenie okresu wypowiedzenia. W nowej z kolei dopytaj czy będę chcieli na ciebie poczekać. Osobiście jako pracodawca sparzyłam się na pewnej pani "na pewno, na 100%", na którą czekaliśmy ponad miesiąc, listy intencyjne g...dają w takim przypadku. Więc mnie już nie bawi rekrutacja, odmawianie innym zainteresowanym pracą i czekanie na kogoś ponad miesiąc żeby się na dwa dni przed planowaniem podjęciem zatrudnienia dowiedzieć, że pani ma jednak inne plany.
   • yannefer Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 16:39
    oh znam przypadki gdzie ludzie 1 dnia tez nie przychodzili
    • nenia1 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 20:18
     jasne, ale wtedy wie się szybciej, a nie że czekasz miesiąc/dwa/trzy i dowiadujesz się po okresie czekania.
  • palacinka2020 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 17:36
   Jak rekrutowalam ludzi to zawsze bralam pod uwage czekanie. Dostepnosc od zaraz byla duzym plusem, ale nie wymaganiem.
   Dwa razy zatrudnilam takich specialistow dostepnych od zaraz- powiedzieli, ze ich stanowisko zostalo przeniesione do innego kraju, co w pelni rozumiem. W korpo dzieje sie to co chwile.
  • szare_kolory Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 18:18
   Na pewno nie bądź za bardzo szczera z obecnym pracodawcą i nie zapowiadaj, że rozglądasz się za inną pracą.
   W nowym miejscu, jeśli się na Ciebie zdecydują, to poczekają, jeśli powiesz im, że potrzebujesz 3 miesięcy. Z tego na pewno potencjalny pracodawca zdaje sobie sprawę i się z tym liczy. Można też negocjować skrócenie czasu wypowiedzenia u obecnego pracodawcy.
   Co do obawy, że nowy pracodawca zrezygnuje z Ciebie, choć już Cię wybrał, no to niestety - to jest realna obawa. Może nie jest to jakieś bardzo duże prawdopodobieństwo, ale nie jest zerowe. No, ale żeby się przed tym zabezpieczyć podpisuje się listy intencyjne, choć, zdaję sobie sprawę z tego, że nie na każe stanowisko.
  • dwa_kubki_herbaty Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 21:55
   U nas, musisz odpracować, do dnia okres wypowiedzenia, chcesz wczesniej ... to fajnie, ale to nie problem firmy.
   Takze pewnie i ze 4 miesiace nowy pracodawca poczeka.
  • tapatik Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 22:10
   Nic nie informujesz. Dopiero jak masz nagraną nową robotę składasz wypowiedzenie.
  • agniesia331 Re: Nowa praca a stara - pytanie 06.02.23, 22:47
   Potwierdzenie przyrzeczenia pracy weź na maila od nowego pracodawcy,żeby Ci przesłali. Wtedy nawet jeśli by coś nie pyklo to w sądzie pracy możesz uzyskać odszkodowanie bodajże 3 miesiace

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka