Dodaj do ulubionych

Przedawniona Komunia

22.08.23, 17:26
Nie wiedziałam jak zatytułować ten wątek. W maju zostałam wstępnie zaproszona na komunię do dzieci koleżanki, bliźniaczki. Na chrzcie nie byłam, na urodzinach nie bywałam, próbuję nakreślić sytuację, bo koleżanka jest dobrą koleżanką, jednak z jej dziećmi kontaktu nie utrzymuję, widziałam je dokładnie 4 razy w życiu, na żadne imprezy rodzinne nie byłam zapraszana. No więc w sumie zdziwiłam się tym zaproszeniem na komunię.
Komunia miała być w czerwcu, nie pamietam już czy padła wtedy konkretna data, w każdy jakiś czas później podczas pisania koleżanka powiedziała że nie może znaleźć restauracji, bo wszystko co fajne to zajęte i co myślę o tym żeby zrobić komunię w domu pod namiotami z cateringiem. Potem powiedziała, że dziewczynki mogą sobie wybrać datę komunii ? i może ta Komunia będzie w lipcu.
No więc dzisiaj jest koniec sierpnia, na komunii nie byłam, koleżanka jest wierząca więc dzieci do niej na pewno posłała. My normalnie przez ten okres rozmawiałyśmy i rozmawiamy, ale temat komunii nigdy nie został poruszony. Tak mi się dzisiaj to przypomniało.
Czy to chamskie zachowanie z jej strony? Zapytałybyscie, zagadałybyście na ten temat przy okazji?
Obserwuj wątek
    • malia Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:36
      nie, cieszyłabym się, że się rozmyło
      • ayelen40 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:42
        Ja też.
        • livia.kalina Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 20:27
          I jasmile
          • milva24 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 00:23
            I ja teżbig_grin
      • tokyocat Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 22:44
        Ja tez.
    • leni6 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:45
      Ja też bym nie pytała, bo nie wiem po co miałabym to robić. Może już po komunii, a może przełożona na przyszły rok.
    • panna.nasturcja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:47
      Po co?
    • ichi51e Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:50
      Pytanie przyznam mnie zaskoczyło. Może koleżanka wierząca i po prostu posłała dzieci wiesz dzieci do pierwszej komunii bez całej tej otoczki?
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 17:58
        Nie nie, to miała być impreza na prawie 50 osób. Wtedy w czasie okołokomunijnym dużo o tym pisała.
        • kk345 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:06
          No więc pewnie impreza już była. Pierwsze słyszę, by dziecko mogło wybrać termin komunii, z reguły idą w maju lub czerwcu, dużą grupą
          • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:17
            Tak, impreza była na pewno, mi chodzi o to że mamy ze sobą kontakt regularny, ona mnie zaprosiła a potem może ? stwierdziła że już nie jestem zaproszona. W tym przypadku głupio mi jakoś i nie wiem co myśleć w sumie o tej znajomosci.
            • kk345 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:58
              Wyrwała się z zaproszeniem, a potem jej bylo głupio je cofnąć, jak się dowiedziała, ile kasuje restauracja za każdego gościa. Nie drąż.
            • panna.nasturcja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:20
              Skoro nawet nie znasz terminu to nie, nie bylaś zaproszona.
          • ichi51e Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:55
            Można wybrać tylko trzeba z księdzem dogadac. No i poza zbiorczym terminem nie ma tych wszystkich dekoracji (chyba ze we własnym zakresie) po prostu dziecko pierwszy raz podchodzi do komunii.
        • mayaalex Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:08
          moze nie znalazla miejsca, w ktorym tyle osob by sie pomiescilo i musiala skrocic liste gosci? Powinna oczywiscie jakos o tym Ci powiedziec, ale ja bym sie pewnie ucieszyla, z kolezankami wole sie spotykac na kawie niz na spedzie komunijnym wink
          • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:19
            Ja byłam chętna na komunię, to nie tak że poszłabym robiąc łaskę.
            • kk345 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:59
              Dlaczego? Przecież:
              > z jej dziećmi kontaktu nie utrzymuję, widziałam je dokładnie 4 razy w życiu
              • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:03
                Wybacz, ale sama potrafię zadecydować na czym mi zależy a na czym nie.
                • iwles Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 07:34
                  kolezanka1z1dziecinstwa napisał(a):

> Wybacz, ale sama potrafię zadecydować na czym mi zależy a na czym nie.

No to tym razem ktoś zadecydował za ciebie 🤷‍♀️
            • mayaalex Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:13
              No wiec wlasnie uwazam, ze jesli rzeczywiscie musiala skrocic liste gosci (ale tak tylko sobie gdybam, ze to moze byc powod) to wypadlo Cie o tym powiadomic, niezaleznie od tego, czy taka wiadomosc by Cie ucieszyla, czy nie.
    • turbinkamalinka Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:10
      Daj spokój. Nie znasz dzieciaków, nie wierzysz w Boga, impreza ciebie nie interesuje. Po co rozkminiać. Nawet jesli to było nie grzeczne to przecież miałaś tą imprezę gdzieś. Olej temat i ciesz się kontaktem z fajną koleżanką
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:18
        Na komunię bym przyszła i ona o tym wiedziała. Pewnie połowa zaproszonych nie wierzy w boga, co to ma do rzeczy. Nie miałam gdzieś tego wydarzenia, skąd ten pomysł.
        • nick_z_desperacji Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:58
          Nie znasz dziecka, nie jesteś wierząca, co ważnego czy atrakcyjnego było dla Ciebie w tej komunii? Serio pytam, bo nie rozumiem.
          • misiamama Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:10
            no ja rozumiem, koleżanka jest wierząca, więc dla koleżanki to ważna uroczystość, a ponieważ koleżanka jest dobrą koleżanką, więc dla autorki również było ważne, żeby wziąć w tym udział, skoro została już zaproszona.
            Ostatnio byłam na pogrzebie mamy mojej dobrej koleżanki. Nie znałam mamy, nie jestem wierząca (pogrzeb katolicki), ale poszłam ze względu na koleżankę i było to dla mnie ważne.
            • nick_z_desperacji Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:22
              Ale to zupełnie inne sytuacje. Komunia to impreza dziecka, nie matki. Podejrzewam, że Komunia stała się ważna, w momencie, kiedy zaproszenie nie przyszło. Jeśli ze względów organizacyjnych trzeba było ograniczyć liczbę gości, to logiczne, że najpierw "odpadły" osoby, których dziecko nie zna. Koleżanka fakt, powinna dać znać, ale rozkminianie, czy przyjaźń jest przyjaźnią jest bez sensu.
            • panna.nasturcja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:24
              Ale widocznie dla mamy bliźniaczek nie było ważne by autorka była na komunii.
              Ona nie została zaproszona, bo gdyby tak było to znałaby datę.
        • panna.nasturcja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:21
          Stąd, że nie znasz dzieci, nie jesteś rodziną i komunia ńie jest dla Ciebie sakramentem. Nie widzę więc po co miałabyś być zapraszana.
          • hosta_73 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 20:26
            Ostatni argument nietrafiony, na komunię (chrzciny i śluby też) nie zaprasza się wyłącznie wierzących.
            • zielonyjeziorak Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 07:48
              Ja jestem niewierząca, aktywnie tzn wzięłam cywilny ślub, nie ochrzciłam dzieci, rozwiodłam się, a potem już było tylko gorzej wink I tak, od początku nikt mnie nie zaprasza na chrzciny i komunie, nawet w najbliższej rodzinie, za co jestem ogromnie wdzięczna.

Ślub co innego, bo jest to tez wydarzenie, które ma cywilne konsekwencje.
              • hosta_73 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:39
                No i ok, nie ma przymusu. Ale są rodziny w których zaprasza się niewierzących na takie uroczystości. Nie zakłada się z góry, że ateista nie będzie chciał przyjść jeśli nie do kościoła to do domu czy lokalu. Chyba, że jego stanowisko jest znane i wiadomo, że nie bierze udziału w takich imprezach.
                Koleżanka autorki chyba wie, że nie należy do kościoła a jednak rzuciła "zapowiedź" zaproszenia.
        • malia Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 22:02
          ale czekaj, jak wyglądało to zaproszenie> Wręczyła ci zaproszenie na którym nie było daty? Czy wspomniała przy jakiejś okazji, że robi komunię i jesteś zaproszona bez podawania szczegółów? A może byłaś zaproszona na mszę?
          • bi_scotti Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 22:45
            Zaproszenie to chyba jest wtedy gdy wiemy precisely gdzie, jakiego dnia, o ktorej mamy sie stawic na takie czy inne wydarzenie. Dopoki nie ma takich basics, to chyba trudno mowic o "zaproszeniu" szczegolnie w kontekscie imprezy na 50 osob. Co innego luzne zaproszenie "wpadnij gdy bedziesz w okolicy" a co innego "komunia blizniaczek". Anyway, autorko watku, jestes lucky - ominal Cie jakis obiad w upale pod namiotem tudziez zakup dwoch prezentow a moze i koniecznosc kupna extra kreacji na party - blogoslaw wszystkie bogi, ktore o Ciebie tak czule zadbaly wink Cheers.
    • mama-ola Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:25
      A na Facebooku czy gdzieś tam nie dała zdjęć z komunii? Wtedy byś się upewniła, że już jest po.
      Osobiście bym nie pytała, czy już była, ale dyskretnie sprawdzić, ot tak, żeby wiedzieć, przecież można.
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 18:36
        Nie, mamy siebie na Facebooku i instagramie, mam też jej siostrę w znajomych. Ale to akurat nie problem nie zamieszczać zdjęć, ona nie z tych .
        • mama-ola Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:53
          To jeszcze babcie sprawdź wink Babcie czasem nie umieją się powstrzymać, "mój wnusio u komunii św." - u ilu starszych pań to widziałam.
    • palacinka2020 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:04
      Mysle ze impreza na 50 osob nieco ja przerosla I ograniczyla liczbe gosci.

Przypomnialo mi sie jak mnie kolezanka zaprosila wstepnie na slub. Prosila w maju, slub w lipcu. Kupilam prezent. Dokladnej daty i godziny nie dostalam, uznalam ze sie rozmylo. Ku mojemu zaszkoczeniu slub byl w lipcu kolejnego roku, bylam big_grin.
      • panna.nasturcja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:25
        smile
    • memphis90 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 19:18
      Ciesz się ułaskawieniem w ostatniej chwili…
      • bominka Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 20:06
        Olać temat.
    • biala_ladecka Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 21:40
      Kolezanka miala pilniejsze wydatki i temat komuni chwilowo sie rozmyl. Tak to widze. Nie doszukiwalabym sie zlych intencji.
    • 1012ja Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 22:28
      Tak, to chamskie zachowanie. Nie widzę powodu aby usprawiedliwiać koleżankę. Przecież nikt nie szuka sali miesiąc przed komunią. Takie rzeczy ogarnia się 1, 2 lata wcześniej.
      Jak bym zapytała co z tą komunią.
      • nick_z_desperacji Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 23:44
        Dżizas, z 2-letnim wyprzedzeniem komunie planować, to się naprawdę trzeba nudzić w życiu,
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 06:51
        No właśnie. A tu mi sugerują, że to była luźna gadka a nie zaproszenie. Kurcze, w dorosłym życiu jak mówię do kogoś że jest się zaproszonym, to mówię to poważnie. A ona nawet mówiła koło kogo mnie usadzi. Ale dobrze wiedzieć na przyszłość, że to tylko luźna gadka 😅
        • hosta_73 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 07:39
          Luźna gadka w ślad za którą miało iść konkretne zaproszenie. Jeśli coś się zmieniło i nie chciała cię zapraszać to powinna była ci to powiedzieć. Przynajmniej ja bym tak zrobiła bo czułabym się głupio.
        • gryzelda71 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 07:45
          A co kiecke kupilasninprezent? I wisi teraz smętnie w szafie bez szans na założenie?
          Sadzisz ze gdzieś tam walą się zaproszenie a ona zapomina ci go wreczyc?
          • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:01
            Sądzę że mnie nie zaprosiła celowo. Ale bez żadnego wytłumaczenia, tylko zaczęła kręcić mówiąc że dzieci pójdą do komunii może w lipcu. Tak, sukienka jest, a ja się dowiadywałam od innych mam ile mam dać dzieciom kasy, czyli brałam to jej luźne zaproszenie na poważnie.
            • iwles Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:16

Dobra, to jak konkretnie brzmial ten tekst zaproszenia?
            • nick_z_desperacji Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:40
              A tak szczerze, jak zareagowalabys, gdyby Ci wprost powiedziała, że z jakichś względów robi mniejszą komunię i zaproszone będą tylko rodzina i osoby bliskie dzieciom, więc przykro jej, ale musi to zaproszenie wycofać? Bo jeśli fochem i obraza majestatu, to podejrzewam, że koleżanka chciała po prostu tego uniknąć
              • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:51
                Jesteśmy dorosłe, po 40, w życiu się nie obrażałyśmy na siebie.
                • iwles Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:43
                  kolezanka1z1dziecinstwa napisał(a):

> Jesteśmy dorosłe, po 40, w życiu się nie obrażałyśmy na siebie.

Ale o nieczyste intencje to ją posądzasz, tak?

• gryzelda71 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:01
              Co znaczy nie zaprosiła celowo? No nie zaprosiła i tyle. Odłożona kasę wyjmij z koperty i kup coś sobie.
      • iwles Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 07:36

Z 2 -letnim wyprzedzeniem, nie znając terminu? 😵‍💫
      • ppo Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:19
        2 lata wcześniej to może niektórzy wesele planują. Na pewno nie komunię, której termin ustala ksiądz. Zwłaszcza w większym mieście, gdzie jest dużo dzieci z rocznika, mają w różnych terminach i nie są one ustalane z 2-letnim ani nawet rocznym wyprzedzeniem, tylko najwyżej kilkutygodniowym.
        • jkl13 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:37
          Abstrahując od wszystkiego, w mojej parafii termin komunii jest znany na 100 lat do przodu. Od kiedy pamiętam jest to trzecia niedziela maja, więc każdy rocznik może z wieloletnim wyprzedzeniem zarezerwować sobie dowolną salę w dowolnym miejscu. Przy czym parafia jest mała, komunia jest jedna i data taka sama dla wszystkich dzieci.
        • eliszka25 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:42
          Data komunii ustalana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem? Gdzie tak jest? Zwykle jest to co najmniej kilka miesięcy naprzód, często rok albo na początku roku szkolnego dzieci zaczynają przygotowania do komunii i rodzice poznają szczegóły, czyli m.in. datę. W wielu parafiach jest to stały termin czyli np. pierwsza niedziela maja.
      • 11marlenka Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 11:15
        się ogarnia albo i nie. Jakoś rok temu znajomi ogarnęli miesiąc przed uroczystością, bo "wszystkie restauracje już były zajęte" a okazało się, że jednak da się znaleźć całkiem fajną która imprezę zorganizowała.
    • szmytka1 Re: Przedawniona Komunia 22.08.23, 23:05
      Nie, gadała luźno, oficjalnego zaproszenia nie wręczyła, było minęło. Masz zapewne wiele innych tematów.
    • eliszka25 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:38
      Coś mi się ta opowieść nie klei. W maju koleżanka ci mówiła, że w czerwcu będzie komunia, ale jeszcze nie znała daty? Przecież to nie spada na rodziców niczym grom z jasnego nieba, dzieci przygotowują się przez kilka miesięcy, a konkretny termin ustalany jest dużo wcześniej, bardzo często rok wcześniej już jest znana data komunii w danej parafii. Nikt też nie rezerwuje lokalu miesiąc czy tydzień przed. Najlepsze miejscówki, to ludzie zaklepują co najmniej z rocznym wyprzedzeniem. Dlatego ja obstawiam, że ta komunia, to się dopiero odbędzie, w czerwcu przyszłego roku 😄

Ty wiesz w ogóle ile lat te dzieci mają i w której są klasie? Bo to też by była podpowiedź.
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 08:59
        Jako że nie mam dzieci, to nic mi się nie wydawało podejrzane, dopiero jak powiedziała że dziewczynki mogą sobie same datę komunii wybrać i może zrobią ją w lipcu, a ja jakiejś innej koleżance to przekazałam, to usłyszałam że to niemożliwe bo komunie muszą się odbyć do bożego ciała. No i minął ten czerwiec, rozmawiałyśmy normalnie ale na temat komunii była cisza. Ale na przełomie maja i czerwca dużo o tym pisałyśmy, bo nawet polecałam jej miejsce gdzie może zrobić przyjęcie, kiedy usłyszałam że tam gdzie chce robić, to jest wszystko zajęte. Ona jest generalnie bujająca w obłokach i jestem w stanie uwierzyć że próbowała coś zarezerwować na ostatnią chwilę. Ale imprezę wyprawiała, najwyżej w domu i może zdecydowała że tylko rodzine zaprosi, nie wiem. Oprócz mnie, miały być jeszcze 2 koleżanki ze studiów i kolega. Jeżeli oni byli, to bym sie poczuła urażona, natomiast jeżeli stwierdziła że będzie tylko rodzina, to ją rozumiem. Ale nie mam sie jak dowiedzieć wink
        Co do wieku dzieci to to jest właśnie dziwne. Na instagramie jej siostry jest zdjęcie jej dzieci i jednej córki tej koleżanki i tort z liczbą 11. Komunie chyba są wcześniej?
        • gryzelda71 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:04
          Daryluj sobie wypytywania. No chyba, że szukasz powody do zerwania znajomosci.
          • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:09
            Nie, absolutnie zostawiam temat, tak tylko byłam ciekawa opinii forum.
        • eliszka25 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:10
          Koleżanka może być bujająca w obłokach, ale wątpię, że w maju parafia nie miała ustalonej daty komunii na czerwiec.

Tort na zdjęciu też nie wiesz, czyj, więc to nic nie znaczy.
        • palacinka2020 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:11
          Do komunii mozna przystapic w kazdym wieku. Jesli dziewczynki maja 11 lat to nie przystąpiły ze "swoją" grupą. W tym kontekscie to, ze mogą sobie wybrac termin, klei się własnie w spójną historię.
          • eliszka25 Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 09:28
            No tak, jest jeszcze taka możliwość, że nie przystąpiły do komunii ze swoim rocznikiem. Wtedy historia zaczyna się bardziej kleić, ale i tak wątpię, że w maju nie była znana konkretna data, skoro miało to być w czerwcu.
        • 11marlenka Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 11:18
          Jeśli chcesz się z koleżanką spotkać i poimprezować, to po prostu się umówcie do jakiejś knajpy. Razem z tamtymi znajomymi ze studiów. Zaproś wszystkich i się umówcie w wygodnym miejscu.
          A daj sobie spokój obchodzeniu komunii dzieci których ledwo kojarzysz.
          • 11marlenka Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 11:19
            "z obchodzeniem"
    • 11marlenka Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 11:12
      A jeśli tak bardzo chciałas nagle iść to dlaczego w czerwcu ty sama nie zapytałaś koleżanki "jak tam sprawy komunii? dałas radę jakiś lokal zorganizować? na czym stanęło?"
      • kolezanka1z1dziecinstwa Re: Przedawniona Komunia 23.08.23, 12:00
        Jak zaczelam pytać w czerwcu, to właśnie usłyszałam że dziewczynki mają sobie same wybrać termin i może Komunia będzie w lipcu, a może na koniec czerwca. Jestem raczej osobą kulturalną i tego oczekuję od innych, natrętne pytania nie są w moim stylu.
        Dzisiaj koleżanka zapytała czy tam gdzie chodzę na paznokcie jest sterylnie i wysłała zdjęcie z salonu, czyli tam jest. Zamierzam odpowiedzieć wieczorem albo wcale, jednak źle się czuję z tą sytuacją z Komunią. Mimo że jest przedawniona.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka