janowa 23.05.06, 14:46 Zainspirowal mnie pewnien watek... Z czego jestescie dumne jako Polki? Czym wg was Polska moze sie pochwalic? --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ula_max Re: Polska 23.05.06, 14:53 często podróżuje po Europie. Kiedy ktoś mnie pyta skąd jestem i odpowiadam że z Polski to na początek zdziwienie, (czesto mnie biorą za Włoszkę, albo ostatnio za Francuskę kompletnie nie wiem dlaczego hihi), często słyszę: Polki są piękne. Tak my Polki jesteśmy piękne. A i jeszcze zwracają uwage że jesteśmy bardzo pracowite i ambitne. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:13 Statystycznie rzecz biorac - moze... Ale nie jestem pewna. Zreszta, skoro Polki maja taka urodowa renome, to czemu biora cie za Wloszke lub Francuzke? --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:19 Zreszta, skoro Polki maja taka urodowa renome, to czemu biora cie za Wloszke lu > b > Francuzke? hehehehheee dobre, no widocznie na Polke nie wyglada, czyli... Przepraszam Ula, akurat Ciebie zawsze wyobrazam sobie jako piekna kobiete) Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 24.05.06, 09:42 Wybrnelas superacko BTW, mnie tez biora za Wloszka za granica, chociaz po wlosku mowie tylko "porka mizeria" i "bondziorno" (nie znam pisowni!) Pozdrawiam --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
ula_max Re: Polska 24.05.06, 09:51 po włosku to ja jeszcze znam "bellisima!" i "grazie tanto!" Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 24.05.06, 09:52 "tanto" to nasze "bardzo"? --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 24.05.06, 09:59 No proszszsz... Znam kolejne slowo. Niedlugo bede prawdziwa poliglotka --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
marghe_72 Re: Polska 25.05.06, 21:44 ula_max napisała: > po włosku to ja jeszcze znam "bellisima!" i "grazie tanto!" bellissima i grazie tante wybaczcie.. ale mam takie zboczenie Odpowiedz Link Zgłoś
ula_max Re: Polska 26.05.06, 07:22 "wybaczcie.. ale mam takie zboczenie " nic nie szkodzi chętnie się douczę! Odpowiedz Link Zgłoś
ula_max Re: Polska 24.05.06, 08:34 "to czemu biora cie za Wloszke lu > b > Francuzke?" Przeważnie myli ich mój doskonały angielski i francuski. No cóż naszą wadą są astronomiczne braki w znajomości języków obcych. Odpowiedz Link Zgłoś
moofka Re: Polska 23.05.06, 14:57 uwielbiam polski język wyrazisty szeleszczacy i trudny jego historie, brzmienie i wszystkie zawilosci mysle, ze gbybym wyjechala gdzies na siata koniec wlasnie jezyka brakowaloby mi najbardziej Odpowiedz Link Zgłoś
asiaasia1 Re: Polska 23.05.06, 14:59 chleb warzywa i owoce - świeże i nie plastikowe. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:17 Fakt, za polskie truskawki dlabym sie pokroic! Juz ladnych pare lat nie jadlam, ale smak i zapach pamietam... Chleba, ktory pamietam jakos mojej mamie nie udaje sie kupic, jak przyjezdzam --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:14 Tu sie zgadzam Brakuje mi tego szeleszczenia jak cholerka! Chociaz np. brzmienie wloskiego podoba mi sie o wiele bardziej... --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 14:59 Szczerze powiedziawszy nie czuję żadnej dumy z przynależności narodowej. Trochę to dla mnie niezrozumiałe. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:11 Nie chodzi mi o przynaleznosc. Chcialabym byc dumna z mojego kraju. Moc powiedziec cos pozytywnego o nim. Kiedys myslalam, ze krajobraz, piekno naturalne - ale coraz czesciej jak przyjezdzam widze glownie gory smieci, w kazdym lesie, przy kazdej drodze. Domy obdrapane, brudne, na podworkach balagan Trudno tym zachwycic cudzoziemca. Wiec to tez mi juz odpada. Moze czegos nie dostrzegam i dlatego pytam. Bo boli mnie to, ze nie jestem dumna z bycia Polka... Mam nadzieje, ze nie brzmi to zbyt patetycznie. --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 15:24 Powiedzieć coś pozytywnego o Polsce a być dumną z bycia Polką to dla mnie dwie różne sprawy. Moim zdaniem można wiele dobrych rzeczy powiedzieć o Polsce ale to mnie nie uprawnia do żadnej dumy bo te rzeczy to nie jest moja zasługa. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:29 No teraz to juz troche zagmatwalas. Czy nie moge byc dumna, ze MOJ RODAK wlasnie wygral milion dolcow za wynalazek, bo sama go nie wymyslilam? Szkoda tylko, ze nie mogl go zrealizowac w Polsce... I to juz nie jest powod do dumy A czy Niemiec np. nie moze byc dumny, ze jego kraj szczyci sie np. przemyslem elektronicznym czy tez samochodowym o najlepszej swiatowej klasie? Przeciez nie wszyscy Niemcy sa inzynierami... --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 15:32 Ty możesz być dumna. Ale ja chyba nie muszę skoro tego nie czuję? Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:35 Nie, nie musisz. Ale napisalas, ze powodem jest to, ze to nie twoja zasluga. I z tym sie nie zgadzam. --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 15:36 Trudno. Ja nie widzę żadnej mojej zasługi w tym, że w Polsce są Mazury i że Polak dokonał jakiegoś wynalazku. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:52 No jak ze slepym o kolorach Ech... --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:55 A jestes np. dumna ze swoich Rodzicow? Ja tak A zadna w tym moja zasluga. Jestem dumna z meza- podziwiam jego zawodowe zycie- tez zadna w tym moja zasluga. Chyba bledne jest zalozenie ze dumnym mozna byc z kogos/czegos, tylko jak sie do tego reke przylozy osobiscie) Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 15:56 No, do mojego męża to ja przykładam rękę osobiście Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 23.05.06, 15:59 Mam nadzieje, ze do rodzicow nie --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:59 I tylko dlatego jestes dumna z niego????)))) Wiesz ja tez przykladam, ale akurat to powod do dumy maly jest w/g mnie)) Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 23.05.06, 16:51 Z rodziców też nie jestem dumna. Z męża jestem - w końcu sama go sobie wybrałam. No i ta rękę też przykładam Odpowiedz Link Zgłoś
edorka1 Re: Polska 24.05.06, 09:33 Z ilu rzeczy byłam dumna mieszkając na emigracji : z historii najbardziej - z kampanii wrześniowej - bo tacy waleczni i do krwi niemal ostatniej, z naszego ruchu oporu w czsie II wojny, z naszych powstań i ducha walki, z krakowskiego Rynku, z Chopina i Kieślowskiego, Z Jana Pawła II i Lecha Wałęsy (ten ostatni jest dla wielu jedynym znanym Polakiem...). I wracałam tutaj za norwidowym wierszem,"do kraju tego"...I dziś jestem dalej dumna z powyższych spraw i ludzi, ale jestem też rozczarowana tą Polską która jest. Tak. I gdybym mogła to przewidzieć albo przeczuć, gdyby nie ta moja tęsknota, która przysłoniła mi racjonalne myslenie - nie wracałabym nad Wisłę. Na pewno nie. Cholernie to smutna refleksja... Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 24.05.06, 09:44 Ja tez wrocilam, bo tesknilam. Wytrzymalam jakies 2 lata. I wiem, ze juz nie popelnie tego bledu. Chyba, zeby rzeczywiscie zaczelo sie zmieniac na lepsze. Ale jak na razie to widze, ze raczej wrecz przeciwnie... --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
bri Re: Polska 24.05.06, 14:25 Aha - to Ty jesteś taka dumna z zzagranicy Trochę to zabawne. Może trzeba wyemigrować, żeby tą dumę poczuć. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 25.05.06, 20:32 A umiesz czytac ze zrozumieniem? Bo ja wlasnie napisalam, ze nie jestem... --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
izabela_741 Re: Polska 24.05.06, 10:05 Ja tez wrocilam. Jestem i zarazem nie jestem - jakkolwiek to brzmi - dumna z naszej historii i kultury ani piekna krajobrazu (tam, gdzie bylam jest wg. mnie ladniej). Nie wiem z czego jestem dumna; wiem co jest wyjatkowego w ludziach - Polakach - umiejetnosc niesienia pomocy i solidaryzowania sie w obliczu nieszczescia sasiada, obcej osoby... Takiego zjawiska - na ta skale - nie widzialam w 2 innych panstwach, w ktorych sobie pomieszkalam. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 24.05.06, 10:14 izabela_741 napisała: > wiem co jest wyjatkowego w ludziach - Polakach - > umiejetnosc niesienia pomocy i solidaryzowania sie w obliczu nieszczescia > sasiada, obcej osoby... > Takiego zjawiska - na ta skale - nie widzialam w 2 innych panstwach, w ktorych > sobie pomieszkalam. - Odpowiedz Link Zgłoś
izabela_741 Re: Polska 24.05.06, 11:00 W Austrii nie mieszkalam. Zasze znajda sie ci co pomoga, i ci co > skorzystaja z okazji zeby ukrasc. Czy to w Polsce czy w USA czy w Niemczech Zgadza sie. > Sa za to kraje gdzie taka pomoc jest o wiele lepiej zorganizowana i mniej > pieniedzy sie marnuje, to tak przy okazji. Tak i nie. Nie potrafie ocenic organizacji pomocy w obliczu katastrofy np. takiej jak tsunami, bo po prostu nie mam szczegolowej wiedzy na ten temat. Podobnie w przypadku katastrofy katowicko-chorzowskiej. Nie do konca rozumiem z jakiego powodu "wstyd": wg. mnie to super, ze rodziny nie dostaly kasy jednorazowo do reki a w zamian zostana wyslani na rehabilitacje, dzieciaki beda mogly sie ksztalcic. Mam nadzieje, ze te pieniadze zostana przypisane konkretnym celom i pomocy. A tak na boku to najmniej kasy na cele statutowo-administracyjno-gospodarcze przejada z fundacji WOSP tak nie lubiana przez moherowa czesc naszego spoleczenstwa. Odpowiedz Link Zgłoś
janowa Re: Polska 25.05.06, 20:33 O, przypomnialas mi. Z tego mozna byc dumnym Czekam na wiecej. --- "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) " bonkreta Odpowiedz Link Zgłoś
kachwi1 Re: Polska 24.05.06, 14:23 a ja jestem dumna z bycia polką. możemy się pochwalić wieloma rzeczami - przede wszystkim historią, naszą niezłomnością i hartem ducha, świadomością historii światowej (wiedzą, tego, czego uczą nas w szkole - polska młodzież ma najszerszą wiedzę z krajów unii europejskiej, a nie wspominam już nawet o młodzieży w usa na przykład). zawsze możemy się pochwalić największym polakiem wszechczasów - Karolem Wojtyłą, a dodatkowo muzyką Chopina, literaturą (tutaj wiele by wymieniać, i większości krajów, szczególnie stojących lepiej materialnie (= komercyjnie), może nam mocno pozazdrościć), cudną jesienią, bzem z maju, wieliczką, wawelem, żelazową wolą, zamkami rozrzuconymi po całej polsce (w czorsztynie czy niedzicy (i nidzicy, książu), błędnymi skałami, misiami czy kozicami spotykanymi w dolinach tatrzańskich, przecudnymi plażami (szerokie, piaszczyste, no cudo), kościołem mariackim, klasztorami cystersów, biskupinem, kazimierzem dolnym, zamościem, łańcutem, nieborowem, puszczą białowieską i żubrami, fromborkiem, o rany, dużo tu wymieniać - mamy taki piękny kraj, i zabytki, i cuda natury, mamy ludzi wybitnie uzdolnionych (z panem Kilarem na czele!!!), i jeszcze Bagiński. jasne, że gdzie indziej może być lepiej czy ładniej. ale my też naprawdę mamy co docenić. i nasz język - piękny, mądry i skomplikowany wiadomo, że w polsce jest wiele rzeczy do naprawienia, jak wszędzie z resztą. dumna jestem też z naszej zaradności i tego, że potrafimy docenić - ja na przykład, że moje dziecko może jeść banany w nieograniczonych ilościach (dla mnie banan był rarytasem w nagrodę za dobre oceny raz w roku) i nie jesteśmy narodem zblazowanym. i że pomimo tego, jak było, jesteśmy kim jesteśmy. trochę to patetycznie zabrzmiało, wiem ale mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 20:48 Kachwil, az mi sie lzy w oczach zebraly... Tez kocham te Polske, ziemie, historie, dom moich przodkow, jezyk. Nie wiem jak musialo by byc zle, zeby to wszystko zostawic i jechac w swiat... Chociaz moj niemaz ciagnie mnie, a ja nie chce... Nie chce i juz, bo kocham Polske, taka jaka jest... Odpowiedz Link Zgłoś
ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 20:58 A dumna jestem? Z historii, z ludzi ktorzy oddali zycie za kraj, z pospolitego ruszenia, z wielkich Polakow... Z pieknego jezyka... Z mgiel nad lakami, z babiego lata, z kwitnacych kasztanow, akacji, z zapachu ziemi po deszczu, z majowego spiewu ptakow, z wozow z konmi, z drewnianych chalup... Z tego, ze Polska gnebiona wiekami, zniszczona, trwala i trwac bedzie... Odpowiedz Link Zgłoś
ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 21:30 Oj Janowa, ale dalas mi do myslenia... Wiesz, takie rozmyslania rozpieprzaja mnie strasznie... Wzruszaja mnie takie niby pierdoly - szum wiatru w zbozu, biale baranki na niebie, owce schodzace z hal, sierpniowe niebo, swierszcze w czerwcu, polskie piesni patriotyczne, piesni ludowe, brzozowe lasy, zasniezone drzewa... Wzrusza mnie przemowienie Stefana Starzynskiego z 23 wrzesnia 1939r. Moze to o Warszawie, ktora kocham i nienawidze, ale w sumie tez o Polsce... "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce, gruzy leżą, choć tam gdzie miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Ot tyle, bo juz mi sie zbiera... Odpowiedz Link Zgłoś
hanka_79 Re: Polska 25.05.06, 23:49 Dobra, dam Wam kilka powodów do śmiechu, pierwszy to taki, że będę się mądrzyć a nigdy za granicą nie byłam, ale jak sobie po chłopsku zaczynam o tym Twoim pytaniu myśleć, to (dumna nie dumna) cieszy mnie fakt, że: - wiem jak smakuje domowy chleb, kiełbasa i kaszanka - w lesie są jagody - że Polacy mają pojęcie o literaturze i historii swojego kraju - że Polak wszystko potrafi, mimo iż mądry po szkodzie Odpowiedz Link Zgłoś