23.05.06, 14:46
Zainspirowal mnie pewnien watek...

Z czego jestescie dumne jako Polki?
Czym wg was Polska moze sie pochwalic?

---
"Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
bonkreta
Obserwuj wątek
    • ula_max Re: Polska 23.05.06, 14:53
      często podróżuje po Europie.
      Kiedy ktoś mnie pyta skąd jestem i odpowiadam że z Polski to na początek
      zdziwienie, (czesto mnie biorą za Włoszkę, albo ostatnio za Francuskę
      kompletnie nie wiem dlaczego hihi), często słyszę: Polki są piękne. Tak my
      Polki jesteśmy piękne. A i jeszcze zwracają uwage że jesteśmy bardzo pracowite
      i ambitne.
      • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:13
        Statystycznie rzecz biorac - moze... Ale nie jestem pewna.
        Zreszta, skoro Polki maja taka urodowa renome, to czemu biora cie za Wloszke lub
        Francuzke?

        ---
        "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
        bonkreta
        • cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:19
          Zreszta, skoro Polki maja taka urodowa renome, to czemu biora cie za Wloszke lu
          > b
          > Francuzke?
          hehehehheee dobre, no widocznie na Polke nie wyglada, czyli...


          Przepraszam Ula, akurat Ciebie zawsze wyobrazam sobie jako piekna kobietesmile)
        • ula_max Re: Polska 24.05.06, 08:24
          Bo ponoć tylko one dorównują nam urodą wink
          • janowa Re: Polska 24.05.06, 09:42
            Wybrnelas superacko smile
            BTW, mnie tez biora za Wloszka za granica, chociaz po wlosku mowie tylko "porka
            mizeria" i "bondziorno" (nie znam pisowni!) smile
            Pozdrawiam

            ---
            "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
            bonkreta
            • ula_max Re: Polska 24.05.06, 09:51
              po włosku to ja jeszcze znam "bellisima!" i "grazie tanto!"
              • janowa Re: Polska 24.05.06, 09:52
                "tanto" to nasze "bardzo"?

                ---
                "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
                bonkreta
                • ula_max Re: Polska 24.05.06, 09:57
                  tak!
                  • janowa Re: Polska 24.05.06, 09:59
                    No proszszsz... Znam kolejne slowo. Niedlugo bede prawdziwa poliglotka smile

                    ---
                    "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
                    bonkreta
              • marghe_72 Re: Polska 25.05.06, 21:44
                ula_max napisała:

                > po włosku to ja jeszcze znam "bellisima!" i "grazie tanto!"

                bellissima
                i grazie tante

                wybaczcie.. ale mam takie zboczenie smile
                • ula_max Re: Polska 26.05.06, 07:22
                  "wybaczcie.. ale mam takie zboczenie smile"
                  nic nie szkodzi chętnie się douczę! wink
        • ula_max Re: Polska 24.05.06, 08:34
          "to czemu biora cie za Wloszke lu
          > b
          > Francuzke?"

          Przeważnie myli ich mój doskonały angielski i francuski. No cóż naszą wadą są
          astronomiczne braki w znajomości języków obcych.wink
    • moofka Re: Polska 23.05.06, 14:57
      uwielbiam polski język
      wyrazisty szeleszczacy i trudny
      jego historie, brzmienie i wszystkie zawilosci
      mysle, ze gbybym wyjechala gdzies na siata koniec wlasnie jezyka brakowaloby mi
      najbardziej
      • asiaasia1 Re: Polska 23.05.06, 14:59
        chleb
        warzywa i owoce - świeże i nie plastikowe.
        • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:17
          Fakt, za polskie truskawki dlabym sie pokroic! Juz ladnych pare lat nie jadlam,
          ale smak i zapach pamietam...
          Chleba, ktory pamietam jakos mojej mamie nie udaje sie kupic, jak przyjezdzam sad

          ---
          "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
          bonkreta
      • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:14
        Tu sie zgadzam smile Brakuje mi tego szeleszczenia jak cholerka!
        Chociaz np. brzmienie wloskiego podoba mi sie o wiele bardziej...
        ---
        "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
        bonkreta
    • bri Re: Polska 23.05.06, 14:59
      Szczerze powiedziawszy nie czuję żadnej dumy z przynależności narodowej. Trochę
      to dla mnie niezrozumiałe.
      • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:11
        Nie chodzi mi o przynaleznosc.
        Chcialabym byc dumna z mojego kraju. Moc powiedziec cos pozytywnego o nim.
        Kiedys myslalam, ze krajobraz, piekno naturalne - ale coraz czesciej jak
        przyjezdzam widze glownie gory smieci, w kazdym lesie, przy kazdej drodze. Domy
        obdrapane, brudne, na podworkach balagan sad Trudno tym zachwycic cudzoziemca.
        Wiec to tez mi juz odpada.
        Moze czegos nie dostrzegam i dlatego pytam. Bo boli mnie to, ze nie jestem dumna
        z bycia Polka... Mam nadzieje, ze nie brzmi to zbyt patetycznie.

        ---
        "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
        bonkreta
        • bri Re: Polska 23.05.06, 15:24
          Powiedzieć coś pozytywnego o Polsce a być dumną z bycia Polką to dla mnie dwie
          różne sprawy. Moim zdaniem można wiele dobrych rzeczy powiedzieć o Polsce ale
          to mnie nie uprawnia do żadnej dumy bo te rzeczy to nie jest moja zasługa.
          • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:29
            No teraz to juz troche zagmatwalas. Czy nie moge byc dumna, ze MOJ RODAK wlasnie
            wygral milion dolcow za wynalazek, bo sama go nie wymyslilam? Szkoda tylko, ze
            nie mogl go zrealizowac w Polsce... I to juz nie jest powod do dumy sad

            A czy Niemiec np. nie moze byc dumny, ze jego kraj szczyci sie np. przemyslem
            elektronicznym czy tez samochodowym o najlepszej swiatowej klasie? Przeciez nie
            wszyscy Niemcy sa inzynierami...

            ---
            "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
            bonkreta
            • bri Re: Polska 23.05.06, 15:32
              Ty możesz być dumna. Ale ja chyba nie muszę skoro tego nie czuję? wink
              • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:35
                Nie, nie musisz.
                Ale napisalas, ze powodem jest to, ze to nie twoja zasluga. I z tym sie nie
                zgadzam.
                ---
                "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
                bonkreta
                • bri Re: Polska 23.05.06, 15:36
                  Trudno. Ja nie widzę żadnej mojej zasługi w tym, że w Polsce są Mazury i że
                  Polak dokonał jakiegoś wynalazku.
                  • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:52
                    No jak ze slepym o kolorach smile Ech...
                    ---
                    "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
                    bonkreta
                  • cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:55
                    A jestes np. dumna ze swoich Rodzicow? Ja taksmile A zadna w tym moja zasluga.
                    Jestem dumna z meza- podziwiam jego zawodowe zycie- tez zadna w tym moja
                    zasluga. Chyba bledne jest zalozenie ze dumnym mozna byc z kogos/czegos, tylko
                    jak sie do tego reke przylozy osobisciesmile)
                    • bri Re: Polska 23.05.06, 15:56
                      No, do mojego męża to ja przykładam rękę osobiście wink
                      • janowa Re: Polska 23.05.06, 15:59
                        Mam nadzieje, ze do rodzicow nie wink
                        ---
                        "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
                        bonkreta
                      • cocollino1 Re: Polska 23.05.06, 15:59
                        I tylko dlatego jestes dumna z niego????smile))))
                        Wiesz ja tez przykladam, ale akurat to powod do dumy maly jest w/g mniesmile))
                    • bri Re: Polska 23.05.06, 16:51
                      Z rodziców też nie jestem dumna. Z męża jestem - w końcu sama go sobie
                      wybrałam. No i ta rękę też przykładam wink
    • edorka1 Re: Polska 24.05.06, 09:33
      Z ilu rzeczy byłam dumna mieszkając na emigracji : z historii najbardziej - z
      kampanii wrześniowej - bo tacy waleczni i do krwi niemal ostatniej, z naszego
      ruchu oporu w czsie II wojny, z naszych powstań i ducha walki, z krakowskiego
      Rynku, z Chopina i Kieślowskiego, Z Jana Pawła II i Lecha Wałęsy (ten ostatni
      jest dla wielu jedynym znanym Polakiem...). I wracałam tutaj za norwidowym
      wierszem,"do kraju tego"...I dziś jestem dalej dumna z powyższych spraw i
      ludzi, ale jestem też rozczarowana tą Polską która jest. Tak. I gdybym mogła to
      przewidzieć albo przeczuć, gdyby nie ta moja tęsknota, która przysłoniła mi
      racjonalne myslenie - nie wracałabym nad Wisłę. Na pewno nie. Cholernie to
      smutna refleksja...
      • janowa Re: Polska 24.05.06, 09:44
        Ja tez wrocilam, bo tesknilam. Wytrzymalam jakies 2 lata. I wiem, ze juz nie
        popelnie tego bledu. Chyba, zeby rzeczywiscie zaczelo sie zmieniac na lepsze.
        Ale jak na razie to widze, ze raczej wrecz przeciwnie... sad

        ---
        "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
        bonkreta
        • bri Re: Polska 24.05.06, 14:25
          Aha - to Ty jesteś taka dumna z zzagranicy wink Trochę to zabawne. Może trzeba
          wyemigrować, żeby tą dumę poczuć.
          • janowa Re: Polska 25.05.06, 20:32
            A umiesz czytac ze zrozumieniem? Bo ja wlasnie napisalam, ze nie jestem...

            ---
            "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
            bonkreta
    • izabela_741 Re: Polska 24.05.06, 10:05
      Ja tez wrocilam. smile
      Jestem i zarazem nie jestem - jakkolwiek to brzmi - dumna z naszej historii i
      kultury ani piekna krajobrazu (tam, gdzie bylam jest wg. mnie ladniej).
      Nie wiem z czego jestem dumna; wiem co jest wyjatkowego w ludziach - Polakach -
      umiejetnosc niesienia pomocy i solidaryzowania sie w obliczu nieszczescia
      sasiada, obcej osoby...
      Takiego zjawiska - na ta skale - nie widzialam w 2 innych panstwach, w ktorych
      sobie pomieszkalam.
      • janowa Re: Polska 24.05.06, 10:14
        izabela_741 napisała:

        > wiem co jest wyjatkowego w ludziach - Polakach -
        > umiejetnosc niesienia pomocy i solidaryzowania sie w obliczu nieszczescia
        > sasiada, obcej osoby...
        > Takiego zjawiska - na ta skale - nie widzialam w 2 innych panstwach, w ktorych
        > sobie pomieszkalam.
        -
        • izabela_741 Re: Polska 24.05.06, 11:00
          W Austrii nie mieszkalam. smile
          Zasze znajda sie ci co pomoga, i ci co
          > skorzystaja z okazji zeby ukrasc. Czy to w Polsce czy w USA czy w Niemczech
          Zgadza sie.
          > Sa za to kraje gdzie taka pomoc jest o wiele lepiej zorganizowana i mniej
          > pieniedzy sie marnuje, to tak przy okazji.
          Tak i nie. Nie potrafie ocenic organizacji pomocy w obliczu katastrofy np.
          takiej jak tsunami, bo po prostu nie mam szczegolowej wiedzy na ten temat.
          Podobnie w przypadku katastrofy katowicko-chorzowskiej. Nie do konca rozumiem z
          jakiego powodu "wstyd": wg. mnie to super, ze rodziny nie dostaly kasy
          jednorazowo do reki a w zamian zostana wyslani na rehabilitacje, dzieciaki beda
          mogly sie ksztalcic. Mam nadzieje, ze te pieniadze zostana przypisane
          konkretnym celom i pomocy.
          A tak na boku to najmniej kasy na cele statutowo-administracyjno-gospodarcze
          przejada z fundacji WOSP tak nie lubiana przez moherowa czesc naszego
          spoleczenstwa. smile
          • janowa Re: Polska 25.05.06, 20:33
            O, przypomnialas mi. Z tego mozna byc dumnym smile
            Czekam na wiecej.

            ---
            "Bo tak normalnie to człowiek (kobieta człowiek ma pierś, a na niej cyce) wink"
            bonkreta
    • kachwi1 Re: Polska 24.05.06, 14:23
      a ja jestem dumna z bycia polką. możemy się pochwalić wieloma rzeczami - przede
      wszystkim historią, naszą niezłomnością i hartem ducha, świadomością historii
      światowej (wiedzą, tego, czego uczą nas w szkole - polska młodzież ma
      najszerszą wiedzę z krajów unii europejskiej, a nie wspominam już nawet o
      młodzieży w usa na przykład). zawsze możemy się pochwalić największym polakiem
      wszechczasów - Karolem Wojtyłą, a dodatkowo muzyką Chopina, literaturą (tutaj
      wiele by wymieniać, i większości krajów, szczególnie stojących lepiej
      materialnie (= komercyjnie), może nam mocno pozazdrościć), cudną jesienią, bzem
      z maju, wieliczką, wawelem, żelazową wolą, zamkami rozrzuconymi po całej polsce
      (w czorsztynie czy niedzicy (i nidzicysmile, książu), błędnymi skałamismile, misiami
      czy kozicami spotykanymi w dolinach tatrzańskich, przecudnymi plażami
      (szerokie, piaszczyste, no cudo), kościołem mariackim, klasztorami cystersów,
      biskupinem, kazimierzem dolnym, zamościem, łańcutem, nieborowem, puszczą
      białowieską i żubrami, fromborkiem, o rany, dużo tu wymieniać - mamy taki
      piękny kraj, i zabytki, i cuda natury, mamy ludzi wybitnie uzdolnionych (z
      panem Kilarem na czele!!!), i jeszcze Bagiński. jasne, że gdzie indziej może
      być lepiej czy ładniej. ale my też naprawdę mamy co docenić. i nasz język -
      piękny, mądry i skomplikowanysmile wiadomo, że w polsce jest wiele rzeczy do
      naprawienia, jak wszędzie z resztą. dumna jestem też z naszej zaradności i
      tego, że potrafimy docenić - ja na przykład, że moje dziecko może jeść banany w
      nieograniczonych ilościach (dla mnie banan był rarytasem w nagrodę za dobre
      oceny raz w roku) i nie jesteśmy narodem zblazowanym. i że pomimo tego, jak
      było, jesteśmy kim jesteśmy. trochę to patetycznie zabrzmiało, wiemsmile ale mam
      nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi.
      • ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 20:48
        Kachwil, az mi sie lzy w oczach zebraly...
        Tez kocham te Polske, ziemie, historie, dom moich przodkow, jezyk.
        Nie wiem jak musialo by byc zle, zeby to wszystko zostawic i jechac w swiat...
        Chociaz moj niemaz ciagnie mnie, a ja nie chce... Nie chce i juz, bo kocham
        Polske, taka jaka jest...
        • ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 20:58
          A dumna jestem? Z historii, z ludzi ktorzy oddali zycie za kraj, z pospolitego
          ruszenia, z wielkich Polakow... Z pieknego jezyka... Z mgiel nad lakami, z
          babiego lata, z kwitnacych kasztanow, akacji, z zapachu ziemi po deszczu, z
          majowego spiewu ptakow, z wozow z konmi, z drewnianych chalup...
          Z tego, ze Polska gnebiona wiekami, zniszczona, trwala i trwac bedzie...
          • ciociapolcia Re: Polska 25.05.06, 21:30
            Oj Janowa, ale dalas mi do myslenia... Wiesz, takie rozmyslania rozpieprzaja
            mnie strasznie... Wzruszaja mnie takie niby pierdoly - szum wiatru w zbozu,
            biale baranki na niebie, owce schodzace z hal, sierpniowe niebo, swierszcze w
            czerwcu, polskie piesni patriotyczne, piesni ludowe, brzozowe lasy, zasniezone
            drzewa...
            Wzrusza mnie przemowienie Stefana Starzynskiego z 23 wrzesnia 1939r. Moze to o
            Warszawie, ktora kocham i nienawidze, ale w sumie tez o Polsce...
            "Chciałem, by Warszawa była wielka.
            Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany,
            robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.
            I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat
            pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę.
            Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale,
            otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą,
            niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.
            I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce, gruzy leżą, choć tam gdzie
            miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze
            biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz
            dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy."

            Ot tyle, bo juz mi sie zbiera...
            • hanka_79 Re: Polska 25.05.06, 23:49
              Dobra, dam Wam kilka powodów do śmiechu, pierwszy to taki, że będę się mądrzyć
              a nigdy za granicą nie byłam, ale jak sobie po chłopsku zaczynam o tym Twoim
              pytaniu myśleć, to (dumna nie dumna) cieszy mnie fakt, że:
              - wiem jak smakuje domowy chleb, kiełbasa i kaszanka
              - w lesie są jagody
              - że Polacy mają pojęcie o literaturze i historii swojego kraju
              - że Polak wszystko potrafi, mimo iż mądry po szkodzie
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka