Dodaj do ulubionych

Pytanie o PPP

24.10.13, 11:54
Witam,chciałabym zapytać doświadczone mamy dzieci z zaburzeniami SI o to,czy takie zaburzenia kwalifikują dziecko do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności? Wczoraj odebrałam diagnozę SI,wskazuje ona na opóźniony rozwój mowy,słabą koordynację wzrokowo-ruchową,niewygaszone odruchy pierwotne i wiele innych deficytów.Diagnoza była oparta tylko na obserwacji klinicznej, ponieważ synek nie poradził sobie z testami kalifornijskimi.Proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję
Obserwuj wątek
        • 7elita Re: Pytanie o PPP 11.11.13, 14:22
          Widzisz moje dziecko chodzi na si na nfz od kilku dobrych mc a na komisję stanelam dopiero kilka dni temu pierwszy raz... dowiedziałam się o ośrodku do którego chodzi z synem kolezanka, zadzwoniłam i powiedziałam że mnie niepokoi zachowanie dziecka, kazali przejechać i mieć skierowanie takie dokładknie jakie chcieli, z nr medycznym choroby w naszym przypadku f98 nie miałam diagnozy si itp. tylko skierowanie od neurologa do którego chodzę z dzieckiem... tam od rehabilitanki dowiedziałam się jakie problemy ma córka...

Nie do końca wierzę w diagnozę SI prywatną... potem jest inny cennik oczywiście na prywatne zajęcia itp. Tacy diagnoziści często krążą po przedszkolach proponując zajecia dla dzieci prywatnie... wystarczy poszukać na nfz terapii SI i zapytać co należy zrobić aby się tam dostać...
          My mamy też chorobę podstawową czyli padaczkę może dlatego nie było problemu...
    • bj32 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 10:50
      "Diagnoza była oparta tylko na obserwacji klinicznej"
      To zrób kompleksowe badania. Psycholog, psychiatra, audiolog i logopeda też - opóźniony rozwój mowy może wynikać na przykład z niedosłuchu - i co tam jeszcze. Badania to podstawa i najpierw należy wykluczyć inne deficyty. Bo jeśli się okaże, że są jakieś i nie wynikają wyłącznie z SI to wtedy można myśleć nad orzeczeniem... I nie tylko z PPP, ale również z ZON, a to są dwie różne sprawy. A póki co masz - na moje oko - wróżbę, nie badanie...
      • peggy1 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 11:34
        Ja robiłam badania pod kątem zaburzeń SI w PPP i razem z diagnozą zaproponowano mi termin zajęć z terapeutą. Oprócz terapii SI syn uczęszczał na zajęcia koncentracji uwagi - za nic nie płaciliśmy.
      • blacksheep-1 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 14:26
        Diagnozę robiłam prywatnie,u psychologa i psychiatry tez już byłam,logopedę mamy od dawna bez żadnych efektów niestety,teraz ma wprowadzić terapię werbotonalną(w przedszkolu ma przyznane pół godziny miesięcznie pracy z logopedą),może gdyby miał to orzeczenie to można starać się o przyznanie większej ilości godzin,czy sama opinia wystarczy? Pediatra na szczepieniu w zeszłym tygodniu powiedział,że to wiotkość wiązadeł i zalecił wizytę u ortopedy dziecięcego,mam wizytę prywatnie w najbliższy wtorek.Terapeutka SI również wspomniała o audiologu,dziękuję
        • bj32 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 14:33
          A słuch?
          Generalnie serio polecam Ci zrobić wszystkie możliwe badania. Poza tym do orzeczenia z PPP nie jest niezbędne orzeczenie z ZON i odwrotnie. Oba dają jakieś uprawnienia, oba dają różne. Więc nie do końca wiem, na czym Ci konkretnie zależy.
          • blacksheep-1 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 14:44
            W przedszkolu logopeda i terapeuta zajeciowy nalegają,żeby synek miał więcej godzin ,bo przez tak krótki czas nie są w stanie nic zrobić,5 listopada mam zapisaną wizytę w PPP i nie wiem co musiałabym otrzymać,żeby mi przysługiwało więcej godzin terapii logopedycznej.Sama opinia uprawnia do złożenia wniosku o większą ilość godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i logopedycznych.
      • atom211 Re: Pytanie o PPP 25.10.13, 19:35
        bj32 napisała:

> "Diagnoza była oparta tylko na obserwacji klinicznej"
        > To zrób kompleksowe badania. Psycholog, psychiatra, audiolog i logopeda też - o
        > późniony rozwój mowy może wynikać na przykład z niedosłuchu - i co tam jeszcze.

> Badania to podstawa i najpierw należy wykluczyć inne deficyty. Bo jeśli się ok
        > aże, że są jakieś i nie wynikają wyłącznie z SI to wtedy można myśleć nad orzec
        > zeniem... I nie tylko z PPP, ale również z ZON, a to są dwie różne sprawy. A pó
        > ki co masz - na moje oko - wróżbę, nie badanie...

Całkowicie się z Tobą zgadzam Blanka. Mój syn ma m.in zaburzenie integracji sensorycznej, oraz głęboka wadę wymowy - która nie wynika z SI !
    • 77kunda Re: Pytanie o PPP 26.10.13, 06:55
      a masz opinię z PPP psychologiczno-pedagogiczno-logopedyczną? Ja co roku proszę i dzięki temu też przedszkole zapewnia mi 2*30 min godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjne i 2*30 min logopedy w tyg
      • atom211 Re: Pytanie o PPP 26.10.13, 19:09
        77kunda napisała:

> Ja co roku proszę i dzięki temu też przedszkole zapewnia mi 2*30 min godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjne i 2*30 min logopedy w tyg

Mój młody dostał Opinię o Potrzebie Wczesnego Wspomagania i obowiązywała ona aż do czasu gdy poszedł do 1 klasy - Ty musisz starać się o taką co roku ? surprised

Ponadto WWR często prowadzą Ośrodki Wczesnej Interwencji (w pakiecie : logopeda, psycholog, pedagog).
        • bj32 Re: Pytanie o PPP 26.10.13, 20:40
          Atom, zależy od deficytu i czy jest orzeczenie z ZON. I jakie są rokowania. To nie są standardy, ze "Mając punkt A i B doświadczamy decyzji C". Bierz pod uwagę, że i w składach są ludzie, i te dzieci to są ludzie i każdy z nich jest inny, inaczej się rozwija i tak dalej.
          • 77kunda Re: Pytanie o PPP 27.10.13, 08:40
            acha i ja tą opinie daję tylko dlatego aby w przedszkolu mieli podkładkę oni wiedza że dziecko pod opieką PPP i neurologa i mi wszystko przynają
            Tak samo jest w szkole starszy ma dodatkowo 3 godziny a nie 2
        • 77kunda Re: Pytanie o PPP 27.10.13, 08:33
          Starsze dziecko miało WWR i tam miało logopedę dwa razy w miesiącu bo tyle dzieci i miał przyznane mniej godzin terapeutycznych młodsze do WWR uczęszczało do 4 lata bo w opinii milo napisane do opanowania sprawności ruchowej ponadto ponadto przedszkole oferuje nam więcej godzin logopedycznych i pedagogicznych.
      • blacksheep-1 Re: Pytanie o PPP 28.10.13, 19:57
        Tak mam opinię z poradni z zeszłego roku,przedszkole prosiło jednak o uaktualnienie jej.Na NFZ terapia synkowi przysługuje,ale niestety trzeba czekać na miejsce do wakacji,na razie terapię prowadzę prywatnie.
            • blacksheep-1 Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 05.11.13, 23:17
              Jesteśmy po wizycie w PPP,teraz dodatkowo proszą o wyniki badania słuchu,zrobiłam dzisiaj prywatnie,ale nie wydaje mi się,żeby były miarodajne,laryngolog kazał przyjść za dwa tygodnie je powtórzyć,czy jeśli wtedy nie uda się ich zrobić to skieruje nas na specjalistyczne badania? Nie wiem co robić już 12 listopada mam je dostarczyć do poradni,to ostatnie spotkanie po nim mam czekać na opinię. Jakie badania robiłyście?
              • bj32 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 05.11.13, 23:28
                Nie wiem, jakie mały miał badania: tympanometrię i otoemisję? Audiogram również? Czy miał uszy płukane, albo sprawdzane w ogóle, czy nie zalega mu woskowina? Co to znaczy, że "się nie uda"? Czy może miał badanie BERA [ABR]?
                Najlepiej przejdź się do PZG i wyżebraj badania. Tam są fachowcy i na NFZ. Wyjaśnij, do czego Ci to.
                  • bj32 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 06.11.13, 00:28
                    Audiogram i zdecydowanie nie halo.
                    A nie miał wkładanych w uszy takich małych, kolorowych zatyczek z kabelkami i robił się wydruk? Pani doktor mu nie zaglądała w ucho przez blaszany lejek i z latarką na czole? Bo zaczyna się od tego, a audiogram to w sumie dziecko musi się nauczyć, żeby zajarzyć. Moje tak się nauczyło, że podgląda na konsoli i ma znakomite wyniki i kompletnie niezgodne z prawdą wink
                    Czyli powtórzyć trzeba i najlepiej byłoby specjalistyczne, czyli ABR, ale to dziecko do tego musi albo spokojnie leżeć, albo spać...
                    • blacksheep-1 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 06.11.13, 15:32
                      Nie,nic nie miał wkładane do uszu,pani zapisywała wynik krzyżykami,żadnego zaglądania w uszy tez nie było. Pani z poradni zaleciła zrobić trening słuchowy i dzisiaj na terapii SI pytałam o to,ale koszt mnie przeraził,czy jest szansa zrobić go gdzieś za darmo?
                      • bj32 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 06.11.13, 15:58
                        www.pzg.org.pl/
                        Proszę. Polski Związek Głuchych. Na NFZ. Idź ze skierowaniem od internisty na badania słuchu - gruntowne - bo z tego, co piszesz - wydajesz pieniądze na badania, które nie mają prawa wyjść prawidłowo, jeśli dziecko niekoniecznie jarzy, o co w nich chodzi - a ewidentnie nie jarzy i nic w tym dziwnego. W dodatku kompletnie nie rozumiem, czemu nie została zrobiona tympanometria i otoemisja, oraz sprawdzona czystość uszu [nie w sensie, że nie pilnujesz mycia, tylko zalegania woskowiny]. Dla mnie "pani z poradni" to pipa nie fachowiec.
                        Znajdź najbliższy oddział PZG, zarejestruj się do otolaryngologa [to laryngolog głównie od uszu i słuchu] i on Cię odpowiednio pokieruje.
                        Trening słuchowy jest wskazany przy niedosłuchu, a nie "na wszelki wypadek".
                          • penelopa40 Medincus-Kajetany, Oticon, Inst. Głuchoniemych... 07.11.13, 10:31
                            poza warszawą nie wiem, ale w wwie masz conajmniej kilka placówek:
                            CSIM - Medincus
                            Aleje Jerozolimskie 30, warszawa
                            email: rejestracja@csim.pl
                            www.warszawa.csim.pl
                            NZOZ Centrum Słuchu i Mowy "MEDINCUS" jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczącym wysokospecjalistyczne usługi w zakresie:
                            Otorynolaryngologii;
                            Audiologii;
                            Foniatrii;
                            Szumów usznych;
                            Zaburzeń równowagi;
                            Logopedii
                            Psychologii
                            Fizjoterapii
                            Dopasowania i sprzedaży aparatów słuchowych;
                            Diagnostyki pod kątem implantów słuchowych;
                            Rehabilitacji słuchu i mowy;
                            Stymulacji psycho-audio-lingwistycznej - Metoda Tomatisa;
                            Wszechstronnej opieki pacjentów, po wszczepieniu implantu słuchowego - w tym badania subiektywne i obiektywne słuchu elektrycznego oraz dopasowywanie systemu implantu ślimakowego;
                            Zabiegów operacyjnych i hospitalizacji w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii
                            Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS jest kolejną placówką NZOZ Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zlokalizowaną na I piętrze, w budynku Grupy MEDINCUS w Kajetanach
                            Kajetany, ul. Mokra 7
                            05-830 Nadarzyn
                            email: rejestracja.kajetany@csim.pl
                            www.kajetany.csim.pl
                            Do dyspozycji naszych pacjentów są:
                            gabinety lekarskie,
                            gabinet protetyka słuchu,
                            gabinety badań słuchu (wyposażone w kabiny ciszy).

Centrum posiada:

w pełni wyposażone i zautomatyzowane unity otolaryngologiczne z: videotooskopem, videofiberoskopem, videoendoskopem, videomikroskopem,
                            videostroboskop z oprogramowaniem do cyfrowej rejestracji i archiwizacji obrazów medycznych z bazą danych pacjentów,
                            dwie kabiny ciszy i aparaturę do kompleksowych badań słuchu, w tym do badań obiektywnych,
                            sprzęt do wykonywania badań przesiewowych słuchu u noworodków i niemowląt.

Oticon Polska Sp. z o.o.
                            Plac Trzech Krzyży 4/6
                            00-499 Warszawa
                            Biuro
                            Tel. +48 22 622 14 44
                            Fax +48 22 625 45 12
                            E-mail: info@oticon.pl
                            Pn.: 8:00 – 17:00Wt.-Czw.: 8:00 – 16:00Pt.: 8:00 – 15:00
                            Obsługa pacjentów (Zakład Opieki Zdrowotnej)
                            Tel. +48 22 625 37 94 lub +48 22 625 54 83
                            Pn. i Śr.: 9:00 – 18:00Wt. i Czw.: 8:00 – 16:00Pt.: 9:00 – 15:00

Instytut Głuchoniemych
                            Plac Trzech Krzyży 4/6; Śródmieście
                            00-499 Warszawa
                            Tel: 226280431
                            Email: instytutgluch@post.pl
                            WWW: www.instytut-gluchoniemych.waw.pl
                            Typ placówki: Edukacja
                            Teren działania: Cała Warszawa
                            Informacja jak dana instytucja realizuje to zadanie:
                            Biofeedback *
                            Dziecko szkolne *
                            Integracja sensoryczna- diagnoza i terapia *
                            Kształcenie integracyjne, specjalne potrzeby edukacyjne *
                            Mowa- zaburzenia rozwojowe, pomoc logopedyczna *
                            Niepełnosprawność umysłowa *
                            Rehabilitacja ruchowa dzieci i młodzieży *
                            Szkoły i przedszkola specjalne *
                            Turnusy rehabilitacyjne *
                            Wady słuchu *
                            Wczesne wspomaganie dziecka niepełnosprawnego i pomoc jego rodzinie *
                            Wybór szkoły i zawodu, doradztwo zawodowe *

OTOLARYNGOLODZY24.pl
                            www.otolaryngolodzy24.pl
                            Rejestracja telefoniczna:
                            (+48) 22 243 82 37 | (+48) 22 243 82 38 | (+48) 602 556 381
                            (+48) 606 368 870 (operacje/surgery) po ang.
                            Rejestracja i informacja mailowa: poradnia@otolaryngolodzy24.pl
                            Zapraszamy do otolaryngolodzy24 w ramach WMC Poradnia Specjalistyczna, w Warszawie przy ul. Wiertniczej 135 A (Wilanów).

NZOZ Centrum Terapii Słuchu CTS MED
                            Warecka 9, Warszawa, tel 22 827 13 69
                            itd itp google naprawdę wszystko powiedzą...
                            ja byłam ze swoim dzieckiem w Oticonie, Medincusie w wwie i w Kajetanach i w otolaryngolodzy24.pl - wszędzie tam robiłam tympanometrię i audiometrię, jak chcesz pisz na priva, będzie łątwiej...
                              • penelopa40 Re: wielkopolskie... 07.11.13, 12:15
                                1. Centralna Izba Przyjęć
                                Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr im. Heliodora Święcickiego Akademii Medycznej w Poznaniu
                                60-355 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Przybyszewskiego 49
                                Audiologia, Foniatria
                                2.
                                Dział Obsługi Osób z Zaburzeniami Słuchu
                                Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Laryngologia i Aparaty Słuchowe" Ośrodek Zabiegowy i Diagnostyczny - Klinika Krótkiego Pobytu
                                61-552 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Dolna Wilda 16 , tel: 061-8337790
                                Audiologia, Foniatria - PODOBNO POLECANY
                                3.
                                Dział Konsultacyjno-Diagnostyczny i Profilaktyki Pracownia Badań Audiometrycznych
                                Wielkopolskie Centrum Medycyny
                                60-852 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Poznańska 55 A , tel: (061) 84 67 100, 8467 133, fax: (061) 841 10 54
                                Audiologia, Foniatria
                                4.
                                Dział Konsultacyjno-Diagnostyczny i Profilaktyki Pracownia Badań Audiometrycznych
                                Ośrodek Medycyny Pracy w Koninie
                                62-505 Konin woj. wielkopolskie, ul. Przemysłowa 160
                                Audiologia, Foniatria
                                5.
                                Ośrodek Medycyny Pracy w Lesznie
                                64-100 Leszno woj. wielkopolskie, ul. Magazynowa 4
                                Audiologia, Foniatria
                                6.
                                Ośrodek Medycyny Pracy w Pile
                                64-920 Piła woj. wielkopolskie, al. Wojska Polskiego 49B
                                Audiologia, Foniatria
                                7.
                                Gabinet audiologiczny
                                Przychodnia Lekarska
                                62-510 Konin woj. wielkopolskie, ul. Przyjaźni 3 , tel: 063-2491390
                                Audiologia, Foniatria
                                8.
                                Gabinet Audiologiczny
                                Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Laryngologia i Aparaty Słuchowe" Ośrodek Zabiegowy i Diagnostyczny - Klinika Krótkiego Pobytu
                                61-552 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Dolna Wilda 16 , tel: 061-8337790
                                Audiologia, Foniatria
                                9.
                                Gabinet Audiometryczny
                                Przychodnia Zakładowa Koplani Soli "Kłodawa"
                                62-650 Kłodawa woj. wielkopolskie, al. 1000- Lecia 2
                                Audiologia, Foniatria
                                10.
                                Gabinet audiometryczny
                                Przychodnia Lekarska
                                62-540 Kleczew woj. wielkopolskie, ul. 600- lecia 9 , tel: 063-2476142
                                Audiologia, Foniatria
                                11.
                                Gabinet audiometryczny
                                Przychodnia Lekarska
                                62-510 Konin woj. wielkopolskie, ul. Hutnicza 1 , tel: 063-2474480
                                Audiologia, Foniatria
                                12.
                                Gabinet Foniatryczny
                                Specjalistyczna Przychodnia Lekarska "EDICTUM"
                                60-835 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Mickiewicza 31
                                Audiologia, Foniatria
                                13.
                                Gabinet foniatryczny
                                NZOZ Specjalistyczna Poradnia Laryngologii i Foniatrii w Lesznie
                                64-100 Leszno woj. wielkopolskie, ul. Skarbowa 3
                                Audiologia, Foniatria
                                14.
                                Gabinet Laryngologiczno-Audiologiczny
                                Centrum Medyczne OMEGA
                                62-002 Suchy Las woj. wielkopolskie, ul. Nowy Rynek 9 , tel: 061-6521606
                                Audiologia, Foniatria
                                15.
                                Gabinet logopedyczny
                                Piastowskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowia Psychicznego
                                61-159 Poznań woj. wielkopolskie, ul. os. Piastowskie 81 , tel: 061-8773961
                                Audiologia, Foniatria
                                16.
                                Gabinet Logopedyczny
                                Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny "BARTEK"
                                61-152 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Piastowskie 42 , tel: 061-8771311
                                Audiologia, Foniatria
                                17.
                                Gabinet logopedyczny
                                Przychodnia.
                                63-700 Krotoszyn woj. wielkopolskie, ul. Masłowskiego 2a , tel: 606 400-812
                                Audiologia, Foniatria
                                18.
                                Gabinet zabiegowy
                                Przychodnia nr 1
                                60-649 Poznań woj. wielkopolskie, ul. Piątkowska 94
                                Audiologia, Foniatria
                              • lucia1 do blacksheep-1 10.11.13, 14:42
                                Jestem z Poznania, moge sie zorientować w aktualnych terminach na Przybyszewskiego. Moim skromnym zdaniem jest to najlepsza klinika Foniatryczna i Audiologiczna w Poznaniu i pewnie w całej Wielkopolsce. Moje dziecko miało tam robione wszystkie możliwe badania w kierunku niedosłuchu, przyczyna opóznienia mowy była jednak inna. Ja polecam ten szpital, chyba że terminy bedą bardzo odległe. Kontakt do mnie kamerata@wp.pl
                          • bj32 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 07.11.13, 13:13
                            Aż też zadzwoniłam. Podano mi dokładnie, kto i gdzie się teraz tym zajmuje oraz jest informacja tu:
                            www.pzg.waw.pl/
                            Czyli:
                            www.pzg.org.pl/index.php?option=com_contact&view=contact&id=146&Itemid=480
                            Wystarczyło spytać "A kto teraz zajmuje się dziećmi?"
                            No, ale skoro wolisz prywatnie, to jak tam chcesz...
              • penelopa40 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 06.11.13, 16:25
                pozwolę sobie się wtrącić, znam temat niedosłuchu i poradni psycho-pedagogicznej PPP ...po pierwsze czytając twoje posty odnoszę wrażenie, ze myślisz 2 sprawy:
                - PPP jest ośrodkiem psychologiczno-pedagogicznym, owszem wydaje opinie, orzeczenia i udziela porad, i prowadzi różne zajęcia ale NIE jest ośrodkiem medycznym i nie wydaje orzeczeń o niepełnosprawności
                - orzeczenia o niepełnosprawności wydaje centrum ds niepełnosprawnych (nazwy różne) w oparciu o dokumentację medyczną, która może być uzupełniona opiniami z PPP ale ich nie zastępuje!
                - badania słuchu (audiometria, tympanometria i inne) przeprowadza się w uprawnionych do tego gabinetach specjalistycznych, nie robi tego zwykły laryngolog, ja akurat robiłam zawsze prywatnie (warszawa służę namiarami) ale napewno można na NFZ, trzeba skierowanie
                - polecam wspomniane tu Kajetany, od zaburzeń słuchu nie ma lepszej placówki, są tam otolaryngolodzy, foniatrzy, audiolodzy, logopedzi... wszystko w jednym, czas oczekiwania na wizyty i operacje zniechęcający ale jak już się tam trafi to jakoś idzie ... można korzystać z wizyt w ramach NFZ, robią też badania słuchu ...
                jeśli źle zrozumiałam to przepraszam ale jakoś nie za bardzo rozumiem relacje między PPP a badaniami słuchu, i co ci da opinia z PPP ? myślę ze sensowniej byłoby składać o orzeczenie o niepełnosprawności... a ten laryngolog to już w ogóle nie wiem jakie badania mógł przeprowadzać? skoro nie zlecił specjalistycznych to co robił? za 2 tygodnie, a co przez 2 tygodnie dziecko "zdorośleje"...
                w każdym razie z badań słuchu to robiłam dziecku zawsze TYMPANOGRAM i AUDIOGRAM, pierwsze w wieku 8 lat...
                trzymam kciuki - penelopa
                • bj32 Re: Pytanie do mam dzieci z niedosłuchem 06.11.13, 16:43
                  Tylko jedno "poprawię":
                  " - orzeczenia o niepełnosprawności wydaje centrum ds niepełnosprawnych (nazwy różne)"
                  Nazwa jedna i niezmienna zawsze i wciąż: Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Czyli PZON. A odwołania, jeśli nie zostaną przez PZON rozpatrzone "pozytywnie" - rozpatruje ponownie Wojewódzki Zespół itd, czyli WZON. Oba "we współpracy" z OPS, bo ZUS i ich orzecznictwo to zupełnie inna bajka i tu nie mają nic do rzeczy.
                  Orzeczenie z PPP może dać jedynie wskazanie do nauczania specjalnego, integracyjnego bądź indywidualnego.
                  Wątpię, czy ktokolwiek da orzeczenie na SI, ale właśnie też bym się na początek skupiła na gruntownym badaniu słuchu, a nie ma lepszych fachowców, niż w PZG - tak na początek.
                  Kajetany są znakomitą kliniką, ale bardziej pod kątem implantowania, bo po to głównie powstały.
                  smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka