mintia 09.11.05, 20:25 Czeka mnie wesele w przyszlym roku, a slubuje Australijczykowi. Slub i wesele sa w Polsce - macie moze jakies pomysly jak rozwiazac sprawe polsko- i anglo-jezycznego towarzystwa? Zaprosic tlumacza? Mintia Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
calineczka57 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 09.11.05, 20:33 Ja byłam na weselu u moich przyjaciół - Polki i Greka. Na ślubie był tłumacz przysięgły, natomiast na weselu rozmawialiśmy po angielsku. najgorzej było na podziękowaniach dla rodziców - młoda wygłosiła bardzo wzruszającą mowę po Polsku i później nie umiała jej powtórzyć po angielsku, więc tylko Polacy zrozumieli, ale poza tą jedną "wpadką" było super!!! Odpowiedz Link Zgłoś
evelina2000 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 09.11.05, 21:04 Obsługa powinna być anglojęzyczna aby nie było wpadek i zeby było kulturalnie Odpowiedz Link Zgłoś
anulka8010 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 12.11.05, 20:36 witaj, ja byłam w podobnej sytuacji w sierpniu tylko że za Włocha - Dobry lokal ale nie sztywny...najlepiej z hotelem zależy jaki masz plan co do przyjezdnych? Kultuaralna i światła obsługa ,a reszta pójdzie.Zadbaj o to aby usadzić obcokrajowców w pobliżu oraz ew.osoby z twojego otoczenia ,które się porozumieją.No i warto coś polskiego pokazać... Odpowiedz Link Zgłoś
caysee Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 09.11.05, 21:33 Mysle, ze angielski jest na tyle popularnym jezykiem, ze znajda sie na waszym weselu ludzie, gotowi dotrzymac towarzystwa Australijczykom Ja bede miala slub polsko-niemiecki, w mojej rodzinie po niemiecku mowi moze kilku licealistow i nie martwie sie o to, jak sie beda bawic moi obcokrajowcy. Pewnie na twoim weselu bedzie tak, ze rodziny nieszczegolnie sie wymieszaja, tak jak to zwykle na weselach bywa, ze siada sie kolo znanych sobie osob. Do wyciagniecia kogos na parkiet natomiast, do zatanczenia z nim albo namowienia do wypicia razem po kielonku nie potrzeba znac jego jezyka, to dziala na migi Odpowiedz Link Zgłoś
caysee Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 09.11.05, 21:34 Mnie natomiast interesowaloby jak zalatwilas formalnosci z kosciolem? Ja jestem po pierwszej wizycie i powiem, ze jestem lekko podlamana. Odpowiedz Link Zgłoś
mintia Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 09.11.05, 21:40 Jesli chodzi o kosciol to po wstepnych rozmowach z ksiedzem wszystko wydaje sie proste. Jesli jedna strona jest katolicka, a druga nie - nie szkodzi - wystarczy ze druga strony nie zglosi sprzeciwu do wychowania dzieci w wierze katolickiej. Odpowiedz Link Zgłoś
caysee Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 10.11.05, 21:17 W tym rzecz, ze my obydwoje jestesmy katolikami, a przez to robi sie wiecej do zalatwiania! Np. ksiadz sobie wymyslil, ze skoro u nich (w Niemczech) nie ma nauk przedmalzenskich, to on ma przyjechac tutaj i ksiadz mu udzieli takich nauk prywatnie, oczywiscie za specjalna oplata - przez kilka dni po kilka godzin ze mna jako tlumaczem. Powiedzialam mu, ze slyszalam o intensywnych weekendowych naukach w Krakowie, na co on odparl, ze takie cos to jest nic nie warte, to nie sa zadne nauki, tylko jak juz to mozna sobie zrobic dodatkowo. Poza tym moj narzeczony nie ma bierzmowania, bo u nich nie jest to do niczego potrzebne, robia je jedynie naprawde gorliwi katolicy i np. w miescie mojego narzeczonego (200 tys. mieszkancow) najblizsza okazja do bierzmowania sie bedzie za pol roku (w polowie marca)! Oczywiscie ksiadz wymaga tego, zeby byl on bierzmowany, mimo, ze wg prawa kanonicznego nie jest to warunek konieczny do slubu. Co wiecej - ja mialam nauki w liceum, byla to godzina lekcyjna co tydzien przez caly rok szkolny. Tematyka byla wlasnie taka, jaka poruszana jest na kursach przedmalzenskich (milosc, seks, antykoncepcja, metody planowania rodziny, macierzynstwo, aborcja, wychowanie dzieci, reagowanie na konflikty w rodzinie itp.). Po kursie dostalam papier potwierdzajacy odbycie nauk w parafii, pod ktora "podlegalo" moje liceum. Wczoraj dowiedzialam sie, ze papier ten jest g**** warty, bo to bylo TYLKO 20 godzin lekcyjnych i wobec tego musze pochodzic sobie przez 10 tygodni na SKROCONY kurs, po 1,5h tygodniowo, do tego po nocy. Inna ciekawostka - bierzmowana bylam w innej parafii niz obecnie naleze (30km stad). Ksiadz zazyczyl sobie papier potwierdzajacy moje bierzmowanie, mimo ze w ciagu ostatnich 3 lat 2 razy sam wydawal mi papier, ze moge byc matka chrzestna. Jestem okropnie wkurzona tym, ze ludziom, ktorzy chca wziac slub koscielny utrudnia sie w ten sposob zycie, podczas gdy przy malzenstwie z nie-katolikiem jest tylko dyspensa od biskupa i jeden podpis. Jade do innego ksiedza, w innym kosciele i jezeli on rowniez bedzie stawial takie warunki, to chyba zdecyduje sie na cywilny w Polsce (z weselem) i kameralny koscielny w Niemczech. Sakrament ten sam, a odpada kilkadziesiat godzin starania sie o durne papierki, ktore zreszta juz posiadam. Odpowiedz Link Zgłoś
mkapnoullas Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 10.11.05, 05:09 W lipcu wyszlam za Australijczyka greckiego pochodzenia, wesele bylo w Grecji, goscie mowili w trzech jezykach, w tym spora wiekszosc tylko w jednym Postaralismy sie zeby ograniczyc formalnosci do minimum, a podziekowania ja powtarzalam za mezem po grecku, a on za mna po polsku. Oczywiscie nic samemu nie rozumiejac. Rodziny byly zachwycone naszymi dukaniami, zwlaszcza, ze kazde nas mowilo na koniec cos glupiego - ja ze jestem taka szcesliwa ze bede zaraz tanczyc nago, a on ze uwielbia przymierzac moja bielizne. Odpowiedz Link Zgłoś
mmonas Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 10.11.05, 21:32 Ja wychodzę za Amerykanina, urodzonego w Niemczech. Dodatkowo rodzina przyjedzie z Francji. I naprawdę nie martwię się tak bardzo brakiem komunikacji - jakoś to będzie Dziewczyny, myślę, że nie można tak bardzo przejmować się wszystkimi kwestiami - migdy nie będzie tak, że wszyscy goście przypadną sobie nawzajem do gustu albo... jedzenie będzie wszystkim smakowało. Mój narzeczony uważa, że nie można o wszystko/ wszytskich martwić się - szczególnie na to, na co nie mamy wpływu. A zazwyczaj różnice kulturowe zbliżają ludzi, a nie oddalają, a my Polacy jesteśmy szcególnie gościnni.Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
greeneyes27 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 12.11.05, 23:07 Tlumacz na slubie tak, ale nie na weselu! Na pewno orientujesz sie, kto z Twojej rodziny i przyjaciol zna angielski. Na tej podstawie Ty powinnas wymieszac towarzystwo, tak aby goscie mogli sie wzajemnie poznac i porozumiec (proponuje zrobic wizytowki). Nawet jak nie znaja dobrze angielskiego, to zapewniam Cie, ze alkohol rozwiazuje jezyki! Odpowiedz Link Zgłoś
greeneyes27 do Caysee 12.11.05, 23:19 Ten Twoj ksiadz nie jest zbyt przyjazny... Rzeczywiscie powinnas powaznie zastanowic sie nad zmiana kosciola. Moj maz Amerykanin i ja bralismy slub koscielny w Krakowie w Bazylice Sw. Franciszka i jesli chodzi o formalnosci koscielne, to nie mielismy wiekszych problemow. Poniewaz bylismy juz po slubie cywilnym (tez w Polsce), mieszkalismy razem i chodzilismy do amerykanskiego kosciola. Nie mielismy nawet nauk, bo akurat bylismy jedyna para, ktora miala w planach malzenstwo i dostalismy od ksiedza materialy do poczytania. Moj maz rowniez nie mial bierzmowania i nasz ksiadz powiedzial, ze nie jest ono potrzebne do slubu. Dostalismy od niego licencje, aby przedstawic ja w kosciele parafialnym, pod ktory nalezy Bazylika sw. Franciszka (nie pamietam nazwy). Z kolei z tego kosciola parafialnego dostalismy delegacje na slub wlasnie w Bazylice. Licencja miala byc wystawiona z data najwczesniej 3 miesiace przed dniem slubu i przetlumaczona przysiegle. Tak samo swiadectwo chrztu. Jedyna rzecz, ktorej nie mialam i o ktorej nikt mi nie powiedzial, bylo to, ze wymagano ode mnie protokolu, ale cale szczescie obylo sie bez niego. Polecam Franciszkanow, Dominikanie sa rowniez bardzo chwaleni! Powodzenia! Odpowiedz Link Zgłoś
dzieciak2103 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 14.11.05, 13:37 jestem z belgiem. bylismy swiatkami na slubie mojego brata w polsce. nawet ze sie nie rozumieli ale sie swietnie bawili. wiec nie ma co sie przejmowac Odpowiedz Link Zgłoś
olik35 Re: Jak wyprawic udane polskie wesle z obcokrajow 14.11.05, 15:44 Hej, ja mialam wesele tego lata i wyszlam za Hiszpana. Slub byl w Polsce, goscie mieszania (Polacy, Hiszpanie). Msza byla prowadzona przez dwoch ksiezy, z czego jeden znal hiszpanski. Troche bylo po poslku, troche po hiszpansku, ale przysiega malzenska byla mowiona przez nas po hiszpasnku. Mialam zatrudniona studentke fil. hiszpanskiej jako "oficjalna " tlumaczke dla orkiestry oraz rodzicow. Oprocz tego byly jeszcze moje dwie kolezanki znajace jezyk i chetnie sluzyly ludziom pomoca w dogadaniu sie. Ale powiem szczerze, ze po paru kieliszkach jakos sie wszyscy juz dogadywali na migi i, o dziwo, rozumieli sie. Jakim cudem? nie mam pojecia. Zabawa sie udala na medal, wszyscy swietnie sie bawili a Hiszpanie do dzis wspominaja ta impreze jako jedna z lepszych w ich zyciu. Odpowiedz Link Zgłoś