Dodaj do ulubionych

Kolejny prezydencki zamach na historię!

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.07, 12:29
"Niszczeje i wiatr po nim hula. Tak wygląda zabytkowy dworek na
Tracku. Władze miasta starają się o wykreślenie budynku z rejestru
zabytków. - Potem będzie można go sprzedać lub wyburzyć - mówi
Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych. -
Zniszczenia są tak poważne, że nie warto go remontować.Kilkanaście
dni temu obiekt, w którym na przełomie XIX i XX wieku mieszkał Oskar
Belian, niemiecki burmistrz Olsztyna, opuścili ostatni lokatorzy.
Władze miasta znalazły im mieszkania zastępcze. Teraz budynek stoi
opuszczony i czeka na decyzje. Władze miasta zaczęły już działać.
Najpierw dworek zostanie zabezpieczony, a potem wyburzony lub
sprzedany." - pisze dezisiejsza Gazeta Olsztyńska - "Decyzja o
wykreśleniu obiektu z rejestru zabytków zapadła na kolegium
prezydenta miasta."
Decyzji prezydenta miasta nawet nie będę komentował - aż trudno
uwierzyć w to co się czyta...
ZBK, który tak lekką ręką skreśla neden z najcenniejszych obiektów
zabytkowych Olsztyna - XVIII-wieczny DWÓR GRZYMAŁÓW W TRACKU
zwany "Dworkiem Beliana", niepowtarzalną pamiątkę polskości Warmii,
uczestniczy chyba w jakiejś brudnej i absurdalnej grze. Mam
wrażenie, że obiekt celowo i świadomie doprowadzony został do ruiny.
Nie jest to dzieło lokatorów, tylko jego gospodarza obiektu i to on
powinien odpowiadać przed sądem za świadome zniszczenie obiektu
zabytkowego. ZBK, który nie ma podobno pieniędzy na remont dworku,
wydaje je hojną ręką na remont swojego biurowca przy ul. Cichej.
Wchodzimy właśnie w kolejny krąg piekła, czy to po prostu paranoi
cięg dalszy?
Obserwuj wątek
    • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.07, 12:51
      "Niszczeje i wiatr po nim hula. Tak wygląda zabytkowy dworek na
      Tracku. Władze miasta starają się o wykreślenie budynku z rejestru
      zabytków. - Potem będzie można go sprzedać lub wyburzyć - mówi
      Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych. -
      Zniszczenia są tak poważne, że nie warto go remontować. Kilkanaście
      dni temu obiekt, w którym na przełomie XIX i XX wieku mieszkał Oskar
      Belian, niemiecki burmistrz Olsztyna, opuścili ostatni lokatorzy.
      Władze miasta znalazły im mieszkania zastępcze. Teraz budynek stoi
      opuszczony i czeka na decyzje. Władze miasta zaczęły już działać.
      Najpierw dworek zostanie zabezpieczony, a potem wyburzony lub
      sprzedany." - pisze dzisiejsza "Gazeta Olsztyńska" - "Decyzja o
      wykreśleniu obiektu z rejestru zabytków zapadła na kolegium
      prezydenta miasta..."
      Decyzji prezydenta miasta nawet nie będę komentował - aż trudno
      uwierzyć w to, co się czyta...
      ZBK, który tak lekką ręką skreśla neden z najcenniejszych obiektów
      zabytkowych Olsztyna - XVIII-wieczny DWÓR GRZYMAŁÓW W TRACKU,
      zwany "Dworkiem Beliana" (niepowtarzalną pamiątkę polskości Warmii),
      uczestniczy chyba w jakiejś brudnej, absurdalnej grze. Mam
      wrażenie, że obiekt celowo i świadomie doprowadzony został do ruiny.
      Nie jest to dzieło lokatorów, tylko jego gospodarza i to on
      powinien odpowiadać przed sądem za świadome zniszczenie obiektu
      zabytkowego. ZBK, który nie ma podobno pieniędzy na remont dworku,
      wydaje je hojną ręką na remont swojego koszmarnego biurowca przy ul.
      Cichej.
      Wchodzimy właśnie w kolejny krąg piekła, czy to po prostu paranoi
      ciąg dalszy? - Nie wiem. Wiem jednak, że jesteśmy świadkami
      KOLEJNEGO SKANDALU I KOLEJNEJ KOMPROMITACJI WŁADZ MIASTA!!!


    • Gość: zmk Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 13:04
      Tak, to jest jakaś gra władz w sposób z góry uknuty zmierzająca do celu jakim
      jest pozbycie się tego atrakcyjnego obiektu (i rozległego przyległego terenu).
      Dwór niby jest w rejestrze ale trzeba go rozebrać (?) choć do niedawna tam
      mieszkali ludzie (może o stan techniczny ich zapytać), niby nic, a jednak Belian
      posiadał, swego czasu miał być włączony w program hallandzki (miał być
      wyremontowany jednak odpadł, pozostała dokumentacja z tamtych czasów, a ma ją z
      całą pewnością MKZ i WKZ). Jeżeli jest w złym stanie technicznym to konserwator
      powinien wszcząć postępowanie w sprawie zaniedbania zabytku przez właściciela
      czyli wobec obecnych władz miasta, które gospodarzą majątkiem gminy miejskiej.
      Mało kto wie, że budynek może swoimi zrębami sięgać czasów późnego baroku, że
      piwnice pod nim się znajdujące pochodzą z poprzednika i w znacznej części
      wychodzą poza obecną zabudowę, że założenie ogrodowe na skarpie jeziorka jest
      tarasowe, więc o tradycji barokowej... Można by mnożyć wartości tego obiektu i
      bezpośredniego sąsiedztwa, więc totalnym nieporozumieniem jest skazywanie go na
      rozbiórkę. Jestem oburzony podjętymi działaniami władz miasta.
      • Gość: czytek Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.07, 16:02
        Czy pomysłodawcy nie jedli przypadkiem "jajek z grypą" albo innego
        paskudztwa?
        • Gość: abc Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 17:32
          Czy nasi radni są znów bezradni?
          • Gość: j.szostek Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 18:23
            nie nie są bezradni.... Jeśli Prezydent będzie chciał rozebrać
            kawałek Historii Warmii, to będzie oznaczało, ze nadaje się albo do
            leczenia, albo za .... kratki. Nawet tak zniszczony obiekt znajdzie
            swego nabywcę. Znam obiekty bardziej, które były bardziej
            zniszczone, a dzisiaj zaczynaja błyszczeć. sam fakt dopuszczenia do
            takiej degradacji tego budynku świadczy o tych, którzy od kilku lat
            zarządzają tym miastem. Spróbuję się z tym zmierzyć. Już jest
            przynajmniej czterech radnych, którzy powalczą wspólnie o ten
            budynek. pozdrawiam
            • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 19:27
              Najwyższa pora powalczyć i o ten, i o kolejne zabytki Olsztyna (vide: tartak nad
              Łyną). Jeśli ta zła passa nie zostanie przełamana zostawimy o sobie bardzo złe
              świadectwo przyszłym pokoleniom!
            • Gość: Niewidzialna ręka Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 19:30
              I ktoś powinien wreszcie beknąć za doprowadzenie zabytku do ruiny.
              Najgorsza jest obojętność wobec dalszej dewastacji obiektu.
              Walczmy !
              • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 19:58
                Żyjemy podobno w państwie, którego jednym fundamentów jest prawo własności. Nie
                powinno być w takim świecie żadnej nieruchomości lub skrawka terenu bez
                właściciela. Prawo własności to przywileje, ale i obowiązki. Jeśli ktoś te
                obowiązki zaniedbuje, powinien odpowiadać. To chyba jasne.
                Poza tymi oczywistościami porażająca jest jednak ignorancja niektórych
                urzędników i przedstawicieli władz miasta. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!
                Publicznie wypowiedziany pomysł rozebrania budynku zabytkowego powinien być ich
                ostatnim, publicznie wypowiedzianym pomysłem. Pomysł rozebrania Dworu Grzymałów
                w Tracku to już prawdziwy zamach na historię i tradycję - i to na naszą polską
                tradycję!
                • Gość: czarna stopa Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 20:32
                  Masz rację YO, więc komentuj każdy ruch tych nieudaczników rządzących Olsztynem.
                  Będziemy wciągać ich na czarną listę, być może kiedyś odpowiedzą za swoje
                  poczynania. Czas się przebudzić i walczyć o należyty stosunek do zabytków.

                  • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 21:17
                    Ty też masz rację - więc mi pomagaj, bo w gardle już wysycha od tego mantrowania...
                    • Gość: bystre oko Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 22:49
                      Myślę, że dołączy większe grono wspomagający ten krzyk na pustyni wołający o
                      pomoc dla zabytków. Nie wierzę by społeczności olsztyńskiej taka sprawa była
                      obojętna.
                      • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 23:03
                        Teraz powinien się odezwać wojownik "sprawna dłoń"!
                        Ale tak na serio, powtórzę co powiedziałem na równoległym forum GO, w odpowiedzi
                        na głos "ol" który winą za rujnację obarcza nędzarzy, którzy do niedawna tam
                        mieszkali (a propos: nie zapominajmy, że nędza może być także intelektualna,
                        duchowa, uczuciowa itd.):

                        No wiesz - gdyby w Twoim pięknym mieszkaniu zakwaterować ze trzy rodziny bez
                        środków do życia, to jak myślisz - jak ono by po krótkim czasie wyglądało? O tym
                        obiekcie dyskusje toczą się już chyba z 15 lat (poprawcie mnie, jeśli się mylę)!
                        Już na początku mówiło się, że lokatorów dworku trzeba byłoby gdzieś przenieść.
                        Nikt tego nie zrobił. To zawsze ostateczność, na którą tzw. "gospodarz" decyduje
                        się, gdy kogoś przygniecie waląca się ściana...
                        Dwór pamiętający czasy Napoleona, a może i rok pierwszego rozbioru Polski,
                        obiekt ze starą polską i warmińską tradycją był dotąd dla "gospodarzy" mniej
                        wart niż te kilka mieszkań komunalnych. Wszystko wskazuje, że miejsce tradycji i
                        historii jest w naszych pięknych czasach na... śmietniku!
                        Może po prostu nie wiemy co posiadamy. Ale też i taka prawda, że złomiarz nie
                        dostrzeże dzieła sztuki nawet w pomniku dłuta Thorvaldsena!
                        A może jeszcze do tego nie dorośliśmy, żeby na historii i tradycji zarabiać, tak
                        jak to się dzieje w dużej części cywilizowanego świata?
                        • Gość: Sprawna dłoń Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 23:29
                          Melduje sie
                          I dobrze napisałeś, bardzo dobrze - tylko czy poruszy to serce Olsztyniaków ?
                          Czy odezwą się samorządowcy, których wybraliśmy, czy odezwą się ludzie..... masę
                          ludzi, którzy staną w obronie zabytku. Czy pomogą media ?
                          Obojętność jest w tym wypadku najgorsza.....

                          Ktoś jednak powinien za to odpowiadać - a gdzie był konserwator zabytków ?
                          • Gość: YO-maniak Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.07, 23:31
                            Może trzeba na serce nadepnąć, żeby się poruszyło?
            • Gość: zmk Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.07, 14:06
              Cieszy mnie pana post tym bardziej, że jak do tej pory ze strony radnych to
              jedyny oficjalny odzew w tej gorącej i ważkiej sprawie. Twórzmy front
              nieobojętnych wobec tego co stanie się z tym zabytkiem i jego otoczeniem (i nie
              tylko), a dołączą do nas inni, tylko trzeba o tym dyskutować, szukajmy i
              zabiegajmy o powszechne poparcie (tak jak stało się niedawno w sprawie tartaku,
              browaru...).
              • Gość: ... Re: Kolejny prezydencki zamach... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.07, 15:38
                Wielu ludzi przecierało oczy ze zdumienia czytając wiadomości o
                planach ratusza wzgl. Tracka. Myślę, że ludzie CJM puszczając w eter
                te niesłychane i niedorzeczne pomysły szefa pokazali jakim jest on
                kiepskim politykiem i samorządowcem. Trudno będzie się teraz
                wycofać. Dziwne, by było gdyby opozycja tego nie wykorzystała!
    • Gość: abc Małe science-fiction IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.07, 17:42
      Już w nowych futurystycznych mediach za ok. 200 lat toczyć się będzie dyskusja o
      tym czy po wielu zmianach właścicieli i użytkowników rozebrać podupadającą willę
      (domek pod miastem) niegdysiejszego prezydenta miasta, kontrowersyjnej postaci z
      "okresu świetności" Olsztyna z końca XX i pocz. XXI w. popełnioną przez
      nadwornego architekta i wybudowaną przez zaprzyjaźnioną firmę jednego z radnych.
      Wpisać czy nie wpisywać do rejestru zabytków? Rozebrać czy nie? I co na to
      "niezależny" miejski konserwator zabytków Olsztyna?... Chyba mnie trochę
      poniosło? Mimo wszystko co wy na to?
      • Gość: H5N1 Re: Małe science-fiction IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.07, 18:39
        Wątpię czy toto przetrwa 200 lat. Chyba Cię jednak poniosło!
        • Gość: Sokole oko Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.07, 23:27
          Myślicie, że będzie jakiś większy odzew ?
          Pewnie nikogo nic to nie obchodzi, znieczulica sięga już głęboczko.
          • Gość: oj,oj Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.olsztyn.mm.pl 13.12.07, 01:47
            Czas pokaże i ukarze :)
            • Gość: H5N1 Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.07, 07:53
              Czerwoni na śmietnik historii! Przefarbowanie nic nie daje.
              • Gość: Po chrześcijańsku! Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.07, 13:24
                Trochę więcej humanitaryzmu. Coś się ludziom należy na stare lata.
                Może nie zaraz "na śmietnik", tylko np. na Kubę. Z zakazem powrotu
                oczywiście.
                • Gość: H5N1 Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.07, 23:06
                  Tylko do tego rezerwatu jeszcze pasują!
                  • Gość: lotna strzała Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.07, 23:22
                    Ja szukałam tego zabytkowego obiektu w książkach Piechockiego.Ale nie znalazłam.
                    Nie wiecie czy jest on tam opisany i gdzie mozna znaleźć opisaną jego historię ?
                    • Gość: zmk IOpis dwór w Tracku jest... IP: *.olsztyn.mm.pl 15.12.07, 11:50
                      chociaby u Garnców w "Pałace i dwory..."
                    • Gość: YO Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.07, 18:12
                      Albo w książce Andrzeja Rzempołucha, "architektura i urbanistyka Olsztyna
                      1353-1953", str. 97 (podaję stronę, bo choć dzieło dobre, to przez fatalnie
                      opracowane - czy raczej nieopracowane zupełnie - indeksy, piekielnie kłopotliwe,
                      gdy się chce coś odszukać)
                      • Gość: jasność nocy Re:Kolejny prezydencki zamach... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.07, 20:12
                        Poszperam jeszcze u Piechockiego w ksiązkach, bo tamtych pozycji nie mam, ale co
                        ciekawe o dworku w Tracku nic prawie nie znalazłam na internecie. Nie zbyt to
                        popularny obiekt zabytkowy jak widać.
                        Może ma ktoś jakieś zdjęcia, żeby choć z daleka zobaczyć.
    • Gość: detritus Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.ols.vectranet.pl 15.12.07, 23:18
      Niestety, taka mamy wladze w miescie - latwiej jej burzyc, niz budowac...
      Do tego drugiego trzeba w koncu troche rozumu i wyobrazni :P
      • Gość: cesław Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.12.07, 12:51
        Albo Cesiu -
        Albo NIC!
    • Gość: echo Olsztyna Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.12.07, 15:07
      Nie wierzę w plotkę o "dworku Beliana"! "Olsztyńska" odtrąbiła
      właśnie wielki, zdumiewający, żeby nie powiedzieć "świetlany" sukces
      miejskich służb konserwatorskich i naszego największego macenasa
      zabytków, Pana Prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego! Psuj-
      biznesmen z placu Bema wyrokiem sądu zapłaci całe 3 500 zł (słownie:
      trzy i pół tysiąca złotych) kary!
      To powinno go nauczyć.
      "- Sąd, który wydał wyrok, zachował się bardzo mądrze, bo uwzględnił
      zarówno prawo własności, jak i konieczność ochrony zabytków - ocenia
      prezydent. - Dał sygnał: buduj, ale nie niszcz."
      (czytaj: gazetaolsztynska.wm.pl/Wlasciciel-zabytkowej-
      kamienicy-skazany-za-remont-bez-zezwolen,36459)

      "Buduj, ale nie niszcz" - powtarzamy jak echo, Panie Prezydencie!
    • Gość: echo Olsztyna Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.12.07, 15:21
      Chyba, że jest to ukryta porada, jak się wymigać:
      "TU buduj, a TAM nie niszcz-
      -samo się zawali!"
    • Gość: YO Re: Kolejny prezydencki zamach na historię! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.07, 13:24
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=64&w=73555266&a=73560601
      Wątek spełnił swą rolę!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka