22.09.04, 07:57
Witam Panią,
Jestem mamą zdrowego 5 miesięcznego niemowlęcia karmionego piersią (7,5 kg 70
cm. Chciałabym z nim polecieć do CHin za 2 tygodnie. Czy taki maluch posiada
już odporność na polio po 2 dawkach szczepienia ( Infanrix)? Jak Pani ocenia
taką wyprawę i długi lot? Oczywiście będziemy się starać z mężem zapewnić mu
maksimum komfortu. Dziękuję za odpowiedż
Obserwuj wątek
    • krystyna.piskorz Re: Podróż 23.09.04, 09:25
      Pani Iwono. Co do podróży decyzja należy oczywiście do Państwa, ale proponuje
      uwzględnić następujące uwagi:
      1. Od tego roku zmienił się kalendarz szczepień polio. Dwie dawki szczepienia
      szczepionką inaktywowaną tzw. zabitą (które dziecko już otrzymało) i trzecia
      dawka też szczepionką zabitą w 16-18 miesiacu życia dziecka wraz z 4 dawką
      szczeinia DTP (błonica, tężec, krztusiec). Dziecko zatem posiada odporność na
      polio, która wygasa ok 3 roku życia dziecka, jesli nie poda sie trzeciej dawki.
      2. Zagrożeniem epidemiologicznym w tej części świata moze byc błonica, tężec,
      krztusiec, ale dziecko otrzymało juz 3 dawkę DTP i do czasu podania kolejnej
      dawki 16-18 miesiąc życia ma odporność, która tez wygasa ok 3 roku życia jesli
      tej dawki nie podamy.
      3. No i uwzględnic nalezy inne zagrożenia epidemiologiczne typu SARS czy
      wirusowe zapalenie wątroby.

      Przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyjeździe proponuję Państwu umówić się do
      najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej do działu
      epidemiologii. Dział ten posiada najnowsze i aktualne informacje
      epidemiologiczne i ryzyko.
      Warto taką wyprawę z dzieckiem dokładnie przeanalizować, czy rzeczywiście jest
      to wyjazd konieczny. Poza tym jak długo będzie trwał, w jakich warunkach itp.
      Pozdrawiam i życze trafnych decyzji.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka