Dodaj do ulubionych

Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami

01.07.11, 09:19
Spoko, kuria weźmie wszystko. Blisko do siedziby Wielkiego Szefa, stylowo, społecznie też będzie a i rabacik może się dostanie :)
Obserwuj wątek
    • swarozyc Miejsce ma pełnić funkcje społeczne. 01.07.11, 10:56
      Moze jakis MOPR, czy osrodek pomocy pijakom, narkomanom i osobom uzaleznionym od "nauk chrystusowych"?
      • Gość: Co zalatuje lisem Re: Miejsce ma pełnić funkcje społeczne. IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.11, 11:08
        dziennikarz Soska, myślałem,że to człowiek wykształcony, może wrażliwy, może w młodości przeczytał coś, lub zobaczył, co zapamiętał na całe życie ? jak można być przedstawicielem miasta ( kultura) i być obojętnym na sprawę budynku Willi Lenza Pałac Młodzieży .
        Pompuje publiczne pieniądze w bandę łobuzów, doprowadzając budynek w dalszym ciągu do degradacji.
        W tym przypadku będzie podobnie.
        Krzystek ! ty kiedyś też spadniesz z tego masztu obłudy

    • g.r.a.f.z.e.r.o Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 10:59
      Ale z jednym zastrzeżeniem - miejsce ma pełnić szeroko pojęte funkcje społeczne i nie zgodzimy się na jego komercjalizację.

      I to jest bez sensu. Sami nie chcą dokładać do budynku, a liczą że ktoś zrobi to za nich.
      Zkomercjalizujcie lokal tak aby dzierżawca musiał spełniać jakieś "społeczne" wymogi i będzie grało i hulało.
      • zed.1 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 11:08
        Tylko widzisz, element niezarobkowy komuś moze byc na rękę bo wtedy wlasnie przejmie to jakas fundacja... albo stowarzyszenie religijne którego nazwy nie bede wymieniać. Z biznesem nie mogliby konkurować, ale na polu non profit, gdzie liczą sie "chęci" a nie realia, pieniadz i biznes plan pole do popisów mają spore. Do nadużyć oczywiście też;)
        • Gość: . Opus Doi się nie boi IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.11, 11:18
          Podobno swój akces własnościowy do budynków po Pałacu Młodzieży i Kontrastach zgłosiła kur.wia metropolitalna. Pierwsze budynki (te po Pałacu Młodzieży) zostały bowiem postawione na miejscu, które w XIV wieku należało do klasztoru cysterek (była to łąka pod miastem, klasztor znajdował sie w okolicach dzisiejszej ulicy Panieńskiej). Z kolei Kontrasty były obiektem należącym od roku 1910 do katolickiego kupca szczecińskiego, Leihbrunna. W 1945 budynek został nielegalnie przejęty przez państwo i teraz powinien być oddany jego związkowi wyznaniowemu (podobnie jak mienie przed wojną należące do osób narodowości żydowskiej, przekazywane obecnie gminom wyznaniowym żydowskim). Casus Szpitala Miejskiego to był dopiero początek - nie po to abepe ściągnął tu na sabat Ojca Muchomorka, żeby spocząć na laurach. Najlepsze przed nami - rozpoczyna się rekonkwista dusz (i majątku) na Pomorzu Zachodnim, gdzie poprzedni safandułowaci biskupi zaniedbali interesy przodującej siły narodu!
        • andreas.007 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 11:43
          Wyglada na to, ze najbardziej rzeczywiście pasuje
          jakaś organizacja kościelna... bo nie komercyjna a społeczna.
          • zed.1 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 11:47
            Społeczność to cholernie szeroki termin. ;)
            • andreas.007 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 12:24
              To moze... agencja towarzyska najbardziej pasuje.
              Spełnia funkcje towarzyskie...
              • zed.1 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 20:18
                i spoleczne ;)
          • swarozyc Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 11:47
            andreas.007 napisał:
            Wyglada na to, ze najbardziej rzeczywiście pasuje jakaś organizacja kościelna... bo nie komercyjna a społeczna.
            ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
            a wlasnie ze komercyjna i na dodatek - antyspoleczna!
            • andreas.007 Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami 01.07.11, 12:26
              No, masz racje kościół to jednak funkcja komercyjna,
              ale w zasadzie to wszelkie fundacje i stowarzyszenia
              tez są komercyjne - nawet te no profit.
              • Gość: Albercik Siara- ale minie IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.11, 19:27
                Jak to mówią czas leczy rany . Sprawa się rozegra, za rok wszyscy zapomną.
                Najgorsze są przyzwyczajania. Kiedyś w delikatesach Palladium pod Colosseum był studencki klub Kubuś - kto to pamięta, czemu nikt nie ratował ?. Padły znane kina , nie ma klubu Pod Wieżą. nie ma klubu Trans, nie ma studenckiego radia .
                Konty potrzebne , ale radni powinni się starać o miejsca pracy w mieście, o rozwój. Miasto pada .Zamiast pracy są igrzyska na koszt podatnika. 17 imprez na wałach i zablokowane miasto . Najnowsze straszydło koło mostu - to to już wszelkie pojęcie przechodzi - obskurna tymczasowa buda Łopyry .Szkoda że nie będziemy ESK wszyscy znaleźli by pracę w sektorze szerokopojętej KULTURY , tak kulturalnej , jak plastikowe butelki-śmiecie wywieszone przez Klub 13 Muz będące odzwierciedleniem obecnych Tfu-rców kultury
                • andreas.007 Re: Siara- ale minie 01.07.11, 19:55
                  Kubuś był pod Coloseum, ake przeniesiony został do akademików AR na Chopina.
                  Zdaje sie został skomercjalizowany i chyba istnieje.

                  Prawda jest, ze puby i dyskoteki czy kluby nocne zastąpiły kluby studenckie.
                  Kiedyś to w tych klubach rozgrywała sie kuktura i rozrywka,
                  to tu zaczynały kabarety czy zespoły dziś znane z telewizji.
                  Zmienia sie Panie.

                  Kontrasty miasto nie chce finansować, choć fundusz na kulturę nie jest mały.
                  Widocznie maja inna wizje kultury.
                  • Gość: . Re: Siara- ale minie IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.11, 20:11
                    > Widocznie maja inna wizje kultury.

                    Plastkiowe butelki, wyciągnięte przez pana KED-a ze śmietnika? I na to wydajemy rocznie 800 000 złotych jako miasto?
                  • aysy.1 ludzie.....przeciez 01.07.11, 21:15
                    jezeli kontrasty mialyby byc klubem studenckim, bo szkoda zamknac na amen cos z taka historia, to klub powinien byc oddany dla uczelni szczecinskich pod warunkiem wyremontowania, utrzymania funkcji kulturalnej itp.Moze wspolne dzialanie miasta i uczelni ?
                    • Gość: Fuks Re: ludzie.....przeciez IP: *.dynamic.chello.pl 01.07.11, 22:46
                      Ale czy do klubu chodzili studenci ?
                      • Gość: fk Re: ludzie.....przeciez IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.11, 01:43
                        tak, chodzili na imprezy, koncerty, grali w zespolach, grali koncerty, grali proby

                        W moim zespole jedynie ja nie bylem studentem (ten etap zycia mam juz poprostu za soba)

                        Wszystko w czasie przeszlym bo miejsce do grania prob traci jakies 20 zespolow muzycznych

                    • zed.1 Re: ludzie.....przeciez 02.07.11, 00:11
                      uczelnie juz powiedzialy to co zawsze mowia (i co chyba maja wpisane w statutach): nie angazujemy sie, nie chce sie nam.

                      moze w poznaniu, wroclawiu albo krakowie by sie zaangazowaly. w szczecinie nie potrafia.
                      • Gość: Gniewko Re: ludzie.....przeciez IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.07.11, 10:21
                        Prócz tradycji kultury studenckiej, jest co do tego budynku jeszcze inna kwestia; przede wszystkim jest to zabytek wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a więc podlegający szczególnej ochronie prawnej z Ustawy o Ochronie Zabytków. Właścicielem jest Gmina Miasto Szczecin. Właściciel musi utrzymywać zabytek w odpowiednim stanie, zapewniać remonty, naprawy itp, bo zabytek i nawet sprzedany osobie prywatnej - nadal jest chroniony jako "dobro narodowe będące własnością całego społeczeństwa". Ktoś kto jest czy staje się właścicielem zabytku - nie może tam robić sobie "co chce" - i tu można przypomnieć sprawy banerów zasłaniających mozaikę na "Kosmosie" czy wielkiego napisu reklamowego na Baszcie Siedmiu Płaszczy.
                        Budynek Kontrastów jest zabytkowy więc właściciel ma prawny obowiązek go chronić (utrzymywać stan techniczny), ale Miasto tego robić nie chce. Tu powstaje zawsze taki pomysł, by przerzucić to na najemcę. Najemcą była jednak organizacja studencka, która zgodnie ze statutem nie miała prawa prowadzić działalności komercyjnej a dla swojej działalności studenckiej (socjalnej i kulturalnej) potrzebowała pieniędzy. I tu znalazł się pan Kulpa jako podnajemca. Organizacja studencka "zgarniała szmal" nie kiwając nawet palcem. Pan Kulpa "jakoś" działał, robił drobne remonty, robił imprezy z "wolnym wstępem" dla studentów. Wygląda to rzeczywiście na zaangażowanie pasjonata, człowieka którego to "kręci" - dlatego gotów nawet żebrać o pieniądze albo i nieco dołożyć z własnej kieszeni - byle fajna impra się odbyła, koncert, akcja, jam session, byle "się działo".
                        Niestety: wszyscy zainteresowani - to znaczy miasto i organizacja - korzystali na tym puki działało, patrzyli z boku na wysiłki pana Kulpy, brali swój szmal i mówili "fajnie jest"... Nie jestem więc pewien, czy Pan Kulpa - absurdalnie - nie zaszkodził Klubowi takim właśnie swoim zaangażowaniem i podejściem. Był "za dobry". Piszę to z dużą ironią skierowaną w stronę Urzędu Miasta, ale jeśli ludzie przypadkowi, bez wiedzy i doświadczenia, bez zainteresowania nawet - jak były "kulturalny doktorek" s.s. zajmują się sprawami kultury... Politycy uważają, że każdy przecież jest kulturalny, oczywiście, niewątplywie bynajmniej, na sprawach kultury (w tym i studenckiej) każdy się zna więc i mamy ciągle duży problem. Kulturą w mieście zarządzają bynajmniej sami znawcy niewątplywie bynajmniej.
                        Kulpa co mógł remontował sam, wewnątrz, ale wiadomo przecież było że nie wyremontuje całej elewacji czy całego dachu. Tym bardziej że nie można tego zrobić "tanio" a trzeba to wykonać z zachowaniem wszelkich zaleceń technicznych i technologicznych konserwatora zabytków. Zabytku to znaczy jego wyglądu nie można zniszczyć, można go jedynie odrestaurować, można wprowadzić unowocześnienia techniczne typu instalacje, elektronika, parametry cieplne budynku - można, ale tak by tego nie było widać. Budynek nie ma jakichś szczególnie wartościowych elementów ozdobnych. Mieścił się w nim oddział męski szpitala opiekuńczego Johannesa Quistorpa, prowadzonego przez Zbór (Parafię ?) Ewangelicki, przez sprowadzone do Stettina diakonisy (siostry miłosierdzia ?), a właściwie - Towarzystwo Dobroczynne - któremu przewodniczyła małżonka Quistorpa. Wszystkie okoliczne budynki należą do tego samego zabytkowego kompleksu, za wyjątkiem jednego: Centrum Kultury Studenckiej "Ster" wybudowanego po sąsiedzku przez Opus Dei (Alberto Lozano) za pośrednictwem jakiejś spółki.
                        • Gość: Gniewko Re: ludzie.....przeciez IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.07.11, 10:54
                          Charakter obiektu był od jego powstania "niekomercyjny". To znaczy od 1873 roku w którym zakończono budowę. Miasto jako właściciel chce (czy musi ?) zachować niekomercyjny charakter budynku. Jedynym wyjściem jest w takiej sytuacji szukanie bogatego kandydata, który wyremontuje obiekt na własny koszt nie domagając się pieniędzy od Miasta, a następnie już jako właściciel - będzie tam prowadził "jakąś działalność niekomercyjną".
                          Czy to może być Pan Kulpa? Oczywiście że nie; jest zbyt biedny. Czy to mogą być uczelnie? Raczej nie - bo by musiały zaangażować pieniądze publiczne w ten remont.
                          Kto pozostaje?
                          Pozostaje jedyny słuszny kandydat.
                          Opus Dei i Alberto Lozano.
                          Ja tu nie wyszydzam Opus Dei - tylko METODY. Zresztą - jak by to wyglądało w najbliższej przyszłości: obok w Centrum "Ster" studenci będą się modlić, ewangelizować, studiować pisma - a tu, sto metrów obok mieliby tańczyć, słuchać bardzo głośnej muzyki, popijać drinki, odurzać się ... "czadem" z "piecyków"...?
                          ... przecież wiadomo było od chwili rozpoczęcia budowy "Steru", że to się tak musi skończyć. A właściwie od chwili rozpoczęcia budowy - to nie było nic wiadomo, bo budowa wbrew przepisom budowlanym nie była oznakowana tabliczką (dokładniej - tabliczka była ale nie wypisana) i nazwa inwestora jakoś "nie rzucała się w oczy"...
                          A reasumując: wydaje się, że czas "kultury studenckiej" w takim rozumieniu - jak rozumie to Pan Kulpa czy np. ja - po prostu przeminął. Życzę mu by zachował poczucie zrobienia "dobrej roboty", poczucie wielkiej wartości tego co robił dotychczas, wartości której zanegować nie można.
                          Niestety: Kontrasty po prostu także stały się "zabytkiem" w sensie niedopasowania do współczesnych realiów.
                          Powinny powstać "KONTRASTY II" ale już jako przedsięwzięcie czysto komercyjne, choć uwzględniające potrzeby i możliwości braci studenckiej np. poprzez "preferencje". Osoba Pana Kulpy - gdyby wszedł do takiego kilkuosobowego interesu - mogłaby pozwolić zachować tradycję, zachować ciągłość a więc nadal pozostaję on osobą ważną dla "Kontrastów".
                          • Gość: X Re: ludzie.....przeciez IP: *.dynamic.chello.pl 02.07.11, 11:52
                            > Kto pozostaje?
                            > Pozostaje jedyny słuszny kandydat.
                            > Opus Dei i Alberto Lozano.

                            BINGO!!!
                          • zed.1 Re: ludzie.....przeciez 02.07.11, 21:46
                            nie nazwalbym opus dei "sluszna" opcja. poza tym ich osrodek nie ma rangi kosciola czy tez obiektu kultu i nie na takie cele zostal im przekazany przez miasto. domaganie sie tego by w poblizu nie bylo imprez ze wzgledu na role religijna byloby naruszeniem tej umowy.

                            o kontrasty jeszcze pobije sie w tym miescie kilka opcji. jakakolwiek wygra szczecin nic na tym nie zyska bo rola lokalu zniknie bezpowrotnie.
                            • zed.1 jeszcze jedno 02.07.11, 21:50
                              widze jedna opcje, ktora bylaby dosc ciezka finansowo bez wsparcia miasta i kasy z EU - to przekazanie tego budynku AS. i rozwinie to uczelnie i da szanse na zachowanie jakiegos pierwiastka kultury studenckiej, chociaz w nowej formie.

                              Kulpa powinien rozpoczac rozmowy z nimi o tym jak wspolnie dzialac. sam nic nie zdzialal wiec trzeba szukac sojusznikow.
                              • Gość: Gniewko Re: jeszcze jedno IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.07.11, 20:46
                                ... tyle że AS będzie pewnie traktować to miejsce jak swój poligon, warsztaty dla studentów wydziału muzyki rozrywkowej i jazzu, ale pomysł jest dobry, bo mogłoby to połączyć "piękne z pożytecznym" to znaczy bazę dydaktyczną z zapotrzebowaniem na imprezy. Ale gdzie w tym wszystkim Pan Kulpa...?
                                • zed.1 Re: jeszcze jedno 03.07.11, 21:42
                                  Miejsce jest na tyle duze by połączyć i poligon AS i kontrasty. AS nie produkuje jeszcze tylu artystów by zajmować taki lokal wystawami i swoją działalnością cały rok.
                                  A Kulpa sprawdzał sie jako organizator imprez, w tym nowa rola.
                            • Gość: Gniewko Re: ludzie.....przeciez IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 07.07.11, 00:41
                              Miasto (Rada Miejska) nie przekazała "Obiektu" tylko oddała działkę budowlaną tuż za "Kontrastami" w nieodpłatne użytkowanie inwestorowi. Obiekt czyli Centrum "Ster" zostało tam zbudowane od podstaw "pod duchowym przewodnictwem" Opus Dei.
                              • zed.1 Re: ludzie.....przeciez 07.07.11, 00:45
                                tak jest w istocie. uproscilem temat, ale i tak nie zostal przekazany teren pod obiekt kultu.
                              • aysy.1 Re: ludzie.....przeciez 07.07.11, 05:35
                                Gość portalu: Gniewko napisał(a):

                                > Miasto (Rada Miejska) nie przekazała "Obiektu" tylko oddała działkę budowlaną t
                                > uż za "Kontrastami" w nieodpłatne użytkowanie inwestorowi. Obiekt czyli Centrum
                                > "Ster" zostało tam zbudowane od podstaw "pod duchowym przewodnictwem" Opus Dei
                                ...a to zrobili bracia moskale, niemieccy rewizjonisci, namiestnik obcego panstwa czy nasi radni i nasz prezydent ?
    • Gość: Stach Re: Waldemar Kulpa żegna się z Kontrastami IP: *.dynamic.chello.pl 02.07.11, 17:01
      Za symbolicznego zeta budynek przejmie kościół i wtedy miasto da kase na remont , bo tak w tym naszym "fajnym" kraju jest . A nasze miasto staje się coraz większym zadupiem . Młodzi uciekają do Poznania , Wrocławia i za granicę . Nikt nie ma pomysłu na Szczecin , a układy i powiązania jakie istnieją rozwalają wszystko i wszystkich . Jak tak dalej pójdzie ostatni zgasi światło . Szkoda .
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka