absztyfikant
18.08.04, 22:17
Baszta powinna zostac nie tylko zachowana, ale takze zrekonstruowana. Takie
decyzje w analogicznej sytuacji podjal proboszcz katedry w Olsztynie, a takze
wladze Poznania, ktore postanowily zrekonstruwac nie tylko niedawno
odnaleziona baszte, ale takze czesc sredniowiecznych murow okalajacych
stolice Kraju Kwitnacej Bulwy! Czy Szczecinem rzadza barbarzyncy ? Okaze
sie wkrotce...
--
www.szczecin.pl/aktualne/komunikaty/2004/0531.htm
LIST OTWARTY
W czasach średniowiecza Gród Gryfa oplatał system murów obronnych, na który
składało się 47 baszt. Do dnia dzisiejszego ocalała jedna zwaną Baszta
Panieńską (Siedmiu Płaszczy).
Przed kilkoma dniami w Szczecinie odnaleziono w czasie robót budowlanych
spore fragmenty dawnych miejskich fortyfikacji, a także doskonale zachowane
fundamenty XIV-wiecznej baszty.
Niewątpliwie jest to wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla historyków,
mediewistów, archeologów, historyków sztuki, a przede wszystkim dla
wszystkich szczecinian.
Dzięki pracy szczecińskich archeologów na miejscu wykopalisk odnaleziono
także fragmenty ówczesnych naczyń, ludzkie kości czy granitowe kule armatnie.
Jesteśmy przekonani, że cały teren prac
wymaga kompleksowych badań architektonicznych, gdyż może się okazać, że kryją
się tam znaleziska o wprost nieocenionym znaczeniu dla historyków.
Bardzo niepokoi nas fakt, że miejski konserwator zabytków nie wstrzymał prac
budowlanych na miejscu tego odkrycia.
Gdyby zdecydowano się - naturalnie po starannym zbadaniu całego terenu
przylegającego do odnalezionej baszty - na rekonstrukcję baszty i fragmentu
murów obronnych, to byłby to wspaniały gest świadczący o tym, że dzisiejsi
mieszkańcy Szczecina, miasta o tak wspaniałej i skomplikowanej historii,
czują łączność z duchami średniowiecznego grodziska.
Wreszcie nie bez znaczenia jest fakt, że takie architektoniczne 'perełki' są
magnesem dla turystów.
Dlatego apelujemy do władz miasta, a także do ludzi, w których gestii leży
los tego obiektu o zrobienie wszystkiego, by już zrekonstruowana baszta
wrosła na stałe w majestatyczny pejzaż zabytkowego Szczecina.
Bardzo liczymy na szczecińska opinie publiczną, która jest w stanie wymusić
spełnienie tego zamysłu.
Warto pamiętać, że to znalezisko jest unikalne nie tylko z punktu widzenia
historii Szczecina, ale także całej Europy.
Tego nie powinno się lekceważyć.
Trzeba na ten problem spoglądać bez emocji, ale z poszanowaniem dla historii.
Z wyrazami szacunku,
(-) Prof. Bronisław Geremek
(-) Prof. Edward Rymar
Prof. Edward Rymar - wybitny historyk Pomorza Zachodniego i znany w Polsce
mediewista, bada m.in. dzieje książąt pomorskich. Pracuje w Instytucie
Historii US. Był przez wiele lat dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Pyrzycach.
Prof. Bronisław Geremek - historyk i mediewista, były minister spraw
zagranicznych RP, przewodniczący Rady Politycznej Unii Wolności. Rozprawa
doktorska prof. Geremka z 1960 r. była poświęcona rynkowi pracy w
średniowiecznym rzemiośle paryskim, a habilitacja z 1972 r. marginesowi
społecznemu w średniowiecznym Paryżu. Główną domeną działalności naukowej
prof. Bronisława Geremka stały się badania nad historią kultury i
społeczeństwa wieków średnich. Obecnie prof. Geremek jest wykładowcą Kolegium
Europejskiego w Natolinie.