Dodaj do ulubionych

kuskus z mięsem i warzywami

IP: 81.15.189.* 30.08.03, 20:02
Mam ochotę przyrządzić kuskus z mięsem i sosem na styl wschodni lub
północnoafrykański. Jadłam coś takiego w Maroku. Tak naprawdę najbardziej
chodzi mi o warzywa które nadają się do takiej potrawy(cebula i marchew była
tam na pewno) i przyprawy.
Obserwuj wątek
    • Gość: aniela Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: *.cable.ubr10.haye.blueyonder.co.uk 31.08.03, 13:23
      a ja ostatnio robilam kuskus z warzywami i lososiem, to nie jest zupelnie o
      jaki ci chodzi ale bylo pyszne. jak chcesz to podrzuce przepis- po angielsku
      jezeli moze byc
      • Gość: meg Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: *.chello.fr 31.08.03, 15:28
        nie wiem czy chodzi Ci o ten przepis ale ja robie tak:

podsmazam na patelni ok.1kg baraniny pokrojonej w kawalki, przyprawionej
        pieprzem, sola i przyprawami "ras-el-hanoult"; mozesz tez dodac udka kurczaka;

w duzym garnku zagotuj ok. 2litrow wody, wrzuc dwie cebulki, kazda ukluta dwoma
        gozdzikami, dodaj mieso, 2-3 pokrojone marchewki, sol, pieprz, i mieszanke
        przypraw do couscous "ras-el-hanout" ( to te wlasnie przyprawy daja temu daniu
        taki specyficzny, orientalny smak, zagotuj pare minut;

dodaj 2-3 pokrojone paryki, 2-3 podluzne kabaczki(?) te zielone i kilka
        pokrojonych pomidorow;
        dodaj koncentrat pomidorowy i jak mozesz to dodaj tez "Harrise"; calosc zagotuj
        az do miekosci warzyw;
        na koniec dodaj jedna puszke " pois chiches" ( nie mam pojecia jak sie to moze
        nazywac po polsku)- mozna znalesz w duzych sklepach, w rejonie arabskim, kolo
        bobu w puszce:) ale jak nie bedzie to nie dramat :-D , dopraw do smaku ( ta
        potrawa jest ostra!)

podawaj z kasza kuskus...smacznego

Pozd.

• Gość: ines Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: 81.15.189.* 31.08.03, 15:36
          Gość portalu: meg napisał(a):

> mieszanke
          > przypraw do couscous "ras-el-hanout" ( to te wlasnie przyprawy daja temu
          daniu
          > taki specyficzny, orientalny smak

Tak myślałam, że charakter nadają przyprawy. Ta nazwa mi nic nie mówi. Co
          wchodzi w skład takiej przyprawy?
          Myślałam też o cukinii (obok marchewki i cebuli) oraz ciecierzycy.
          • Gość: meg Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: *.chello.fr 31.08.03, 16:23
            nie wiem gdzie mieszkasz ale u mnie ta mieszanke mozna dostac bez problemu w
            duzych sklepach w rejonie przypraw, pod nazwa: "przyprawy do kuskus ras- el-
            hanout"; jak nie to w sklepie arabskim napewno sie znajdzie :-)

wyszukalam w internecie ze w sklad tej mieszanki moze wejsc az 150 przypraw ( w
            zaleznosci od regionu ) miedzy innymi: cardamone, galka muszkatulowa, galanga
            (?), pieprz, gozdziki, imbir, kurkuma, ziele angielskie, kwiatek rozy i
            lawandy....itd.... jak widzisz byloby ja bardzo ciezko samemu przygotowac =:)

jadlam tez kiedys u kolezanki couscous bez tych przypraw i tez bylo b.dobre
            tylko bez tego " arabskiego" smaku :-)

pozd. serdecznie

• Gość: ines Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: 81.15.189.* 31.08.03, 15:31
        Bardzo proszę o przepis, bo kuskus wykorzystuję na razie jedynie w sałatce
        taboule, a z mięsem i sosem po europejsku jakoś mi się nie komponuje;-)
      • aise aniela 01.09.03, 09:12
        ja poprosze o ten przepis:-)
        • aise podbijam i prosze jeszcze raz o przepisa na kuskus 02.09.03, 20:37
    • kasia.lomanczyk Re: kuskus z mięsem i warzywami 31.08.03, 14:51
      Ja jadlam taka potrawe z takim dziwnym ryzem co w smaku byl troche jak kuskus.
      Byl z wolowina, cebula, papryka, odrobinka (!) przetartych pomidorow, marchewka
      i spora iloscia pieprzu. Po ugotowaniu do srodka wkraja sie banana! Pycha. To
      jakas potrawa senegalska.
      • Gość: feline Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: *.dial.proxad.net 31.08.03, 15:58
        "Les pôis chiches" to wlasnie ciecierzyca. Dla lubiacych ostre przyprawy
        proponuje do czesci sosu dodac NIECO harissy.
        • Gość: meg Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: *.chello.fr 31.08.03, 16:30
          Gość portalu: feline napisał(a):

> "Les pôis chiches" to wlasnie ciecierzyca. Dla lubiacych ostre przyprawy
          > proponuje do czesci sosu dodac NIECO harissy.

dzieki za info :-)

co do Harrisy to ja robie sos pol na pol: koncentrat pomidorowy i Harissa

:-)
          • Gość: SOLO Harissa Harissa Harissa Harissa Harissa Harissa IP: *.bydgoszcz.cvx.ppp.tpnet.pl 31.08.03, 18:55
            TAK!
            TAK

ciagle nie daje sie tego kupić w polsce we Francji kosztuje grosze
            • Gość: giezik Re: kuskus (malenki trik) IP: 213.25.170.* 03.09.03, 08:32
              taka rzecz gdzies znalazlem dawno temu: po przygotowaniu kuskusu (czyli zalaniu
              wywarem), na samym koncu wcisnac troche soku z cytryny i dodac nieco masla i
              wymieszac
              Zmienia smak diametralnie (na korzysc oczywiscie)
    • Gość: ines Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: 81.15.189.* 05.09.03, 17:20
      Jutro będę próbować zrobić. Mam jedynie przyprawę arabską Ducros(kmin, papryka,
      czosnek, pieprz, mięta, pietruszka) i pojedyncze zioła i przyprawy(pasuje mi
      dodać nasion kolendry:)Żałuję jak diabli że jednak nie kupiłam przypraw we
      Francji skąd niedawno wróciłam. Może jeszcze macie jakieś sugestie?
      • Gość: meg Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: 213.46.163.* 06.09.03, 13:41
        mozna tez do kaszy kuskus dodac garsc rodzynek :-)
        Poz.
        • Gość: ines Re: kuskus z mięsem i warzywami IP: 81.15.189.* 06.09.03, 15:33
          No właśnie. Rodzynki. Myślę że w tej potrawie ważna jest łagodnośc i słodycz
          (marchew, cebula) przełamana ostrością (ja dodałam sambal oelek). Niestety w
          potrawie zabrakło czegoś . Była dobra(marchew , cukinia, cebula, groszek,
          pomidory, wołowina doprawiona zmielonymi nasionami kolendry ).Z przypraw sporo
          dałam kminu, czosnku. Było dobre, będę dalej próbować i dodawać inne przyprawy
          (i z innym mięsem ). Dzięki za sugestie:)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka