19.05.04, 19:22
czesc pracuje w Szwecji. Realia znam z opowiadan innych i wlasnych
doswiadczen. Jezeli macie jakies pytania i potrafie na nie odpowiedziec
pytajcie.
jezeli chodzi o obecna sytuacje to jak pewnie zainteresowani wiedza,
parlament odrzucil propozycje premiera -rzadu i w efekcie Polacy maja
swobodny dostep do pracy.
Jednak jak gazety pisza rzad chce przygotowac nowa werje projektu ,wiec
dyskusja nad prawem do pracy dla nowych czlonkow UE nie jest jeszcze
zakonczona. Problem bierze sie z obaw ,ze przyjezdzac beda cale rodziny i zyc
z pomocy socjalnej. W tej chwili system pomocy socjalnej jest przestarzaly i
jest mozliwe wykorzystywanie jego.
Jezeli chodzi o prace to sytuacja pzedstawia sie roznie w roznych
dziedzinach. Jest naprawde fatalnie w dziedzinach zwiazanych z elektronika,
komunikacja. Ale zupelnie inaczej wyglada sytuacja w medycynie.
Szwecja kraj neutralny ma praktycznie rozwiniete fantastycznie wszystkie
dziedziny przemyslu. jest to az zdumiewajace,ze 9 MLn narod tego dokonal.
jest to wiec eldorado dla tych ktorzy chca sie rozwijac.
Obserwuj wątek
    • Gość: alikoz Re: Szwecja IP: *.men.edu.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 20.05.04, 08:29
      Przeczytałem w GW ,że w Szwecji oprócz zawodów medycznych piotrzebują m.in.
      elektryków. Czy możesz to potwierdzić? I czy prawdą jest,że bez znajomości
      szwedzkiego nie mamy tam czego szukać? Mój angielski , kiedyś szkolny, jest
      słabiutki, dogaduję się po niemiecku-pracowałem rok na kontrakcie tylko z
      Niemcami. Poradź jak szukać tam pracy, dokąd wysyłać cv itp. Jeśli możesz
      podpowiedzięć czekam i dziękuję.
      • Gość: Piotr_Poznań Re: Szwecja IP: 81.219.184.* 20.05.04, 11:33
        witajcie, czy orientujecie o istanieniu miejsc w dużych miastach szwedzkich
        miejsc typy londyńska ściana płaczu, chodzi mi bardziej o kwatere, czy w
        szwecji nie jest to dziwne że poszukuje się pracy odwiedzają bary, restauracje,
        bi o takim zajęciu myślę.
        P.
        • klaryska Re: Szwecja -Piotr Poznan 20.05.04, 18:20
          Nie jestem do konca pewna jak to jest z barami ale chyba wlasnie tak niektorzy
          zaczynali tutaj pracowac. Na pewno wymiana adresow jest w Polskim kosciele. I w
          polskich sklepach sa ogloszenia.
          wejdz na strone
          www.poloniainfo.se
          Gość portalu: Piotr_Poznań napisał(a):

> witajcie, czy orientujecie o istanieniu miejsc w dużych miastach szwedzkich
          > miejsc typy londyńska ściana płaczu, chodzi mi bardziej o kwatere, czy w
          > szwecji nie jest to dziwne że poszukuje się pracy odwiedzają bary,
          restauracje,
          >
          > bi o takim zajęciu myślę.
          > P.
      • Gość: Yossa Re: Szwecja IP: 212.160.138.* 20.05.04, 11:34
        Witam,
        Jak Twoim zdaniem należałoby szukać pracy w Szwecji? Tzn. chodzi mi o to czy
        lepiej na przykład spakować plecak pojechać na tydzień i chodzić po firmach
        zajmujących sie rekrutacją czy uderzać prosto do pracodawców przez internet?
        Ponowię pytanie osoby, która się wcześniej wypowiadała czy można bez problemu
        poradzić sobie bez znajomości szwedzkiego? angielski wystarczy?
        i jeszcze, jak podoba Ci się Szwecja? chodzi mi też o ludzi.
        po prostu zastanawiam się czy jechać czy nie jechać i gdzie. przemyśliwuję na
        temat anglii, irlandii i szwecji z wiadomych powodów.
        mając wybór tych trzech krajów nadal wybrałabyś szwecję i dlaczego?
        sorki, że zadaję takie mało precyzyjne pytania. cokolwiek napiszesz będzie to
        bardzo pomocne.
        dzięki z góry i pozdrawiam.
        • klaryska Re: Szwecja -jezyk niemiecki elektryk 20.05.04, 17:33
          napisze na razie bardzo ogolnikowo.
          Zalezy bardzo jakiej pracy szukasz . Bez znajomosci jezyka na pewno pracuja
          ludzie w kuchniach w restauracjach . Spotkalam caly przeglad swiata na kursie
          jezykowym. Pracujac i uczac sie jezyka po 3 miesiacach mozna sie dogadac.
          Natomiast szukanie pracy w firmach jest juz bardziej skomplikowane. I o tym
          osobno.
          Jezeli ktos chce pracowac jako elektryk i dogadywal sie po niemiecku w szybkim
          czasie dogada sie i po szwedzku. jezyki sa zblizone.
          To co rozni czasem prace elektryka tutaj i w Polsce to technologie jaka sie
          stosuje tutaj. Chyba z pol roku temu SvD napisalo o firmie zatrudniajacej
          Polakow ,ktora zrobila 100 fuszerek budujac dom(zaklasyfikowanych przez
          rzeczoznawce) normalnie jest to okolo 10 . Powod brak znajomosci nowych
          technologii. Polacy maja dobra opinie jako pracownicy ale wygrasz z
          konkurencja zaznaczajac ,ze znasz sie na tym. Konkurencja to mniej wiecej
          Szwedzi a potem mieszkancy bylej Jugoslawii.
          Nie znam zadnego elektryka ale znow powolujac sie na gazety bylo napisane ,ze
          SZwedzi najbardziej potrzebuja wykwalifikowanych robotnikow.
          Przyjezdzajac mozesz miec szczescie poznac Polakow ktorzy Ci pomoga. Ale na
          poczatek sprobuj wyslac podania o prace wystarczy po angielsku albo niemiecku
          jezeli nie znasz nikogo to koszt zycia jest wysoki na poczatku i nie wiadomo
          jak ci sie powiedzie. zajrzyj na strony
          www.gulasidorna.se ----jest tez po angielsku
          • Gość: alikoz Re: Szwecja -jezyk niemiecki elektryk IP: *.men.edu.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 21.05.04, 11:32
            Dzięki za informacje. Nowych technologii nie boję się, bo mam spore
            doświadczenia na różnych , w tym bardzo dużych i nowoczesnych budowach o
            wysokich standardach. W Polsce tak się właśnie robi przy dużych inwestycjach,
            chociaż ja swoich klientów i małych namawiam do tego. Nie szukam jakiejkolwiek
            pracy, ale dobrej i właśnie dla wykwalifikowanego pracownika, z technologiami
            poradzę sobie, najbardziej obawiam się początków języka, wiem,że potem
            leci ,ale te początki. No i tego,że nie mam żadnych znajomych w Szwecji. Czy
            możesz podać przybliżone koszty tygodniowego lub miesięcznego utrzymania –
            skromne i oszczędne, ale bez głodzenia się? A, czy Polacy w Szwecji są dla
            nowych bardziej życzliwi niż rodacy w USA, Niemczech?A kursy językowe da się
            pogodzić z pracą, czy są b.drogie?
            • klaryska Re: Szwecja -jezyk niemiecki elektryk 21.05.04, 13:43
              Polacy w Szwecji.. to troche trudny temat, bo Ci ktorzy sie czegos dorobili
              czesto nie trzymaja sie z Polakami. Chyba raczej nie oszukaja Cie, nie zrobia
              Ci czegos za plecami ale i nie pomoga. Polonia jako taka za bardzo nie
              istnieje. Natomiast Ci ktorzy przyjezdzaja na jakis czas do pracy jak maja
              okazje i sami nie skorzystaja to moga cI pomoc. Na pewno bez znajomosci jest
              trudniej. Napisze Ci to co potrafie od reki.
              Jezeli masz prace i np. udaloby Ci sie miec od razu kontrakt na rok ,dostajesz
              numer personalny i z nim nauke jezyka masz za darmo. w innym przypadku nauka
              kosztuje.
              jezyk pp szwedzku to 'språk' niestety na ponizszych stronach nie znalazlam
              cen , ale to sa miejsca gdzie sie dowiesz o kursy. ceny sie wahaja od mniej
              wiecej 800 sek do 2 ooo za semestr. Ale na pewno mozna to tez inaczej
              zoorganizowac kiedys kurs organizowaly polskie organizazje i byl znacznie
              tanszy.
              www.lernia.se/jobb/ ----spojrz tutaj sa tez oferty pracy
              www.fin.fhsk.se/Courses.asp?TAB=LongContent&LONGCATEGORY_ID=18
              www.folkuniversitetet.se/
              w Szwecji czesto pracuje sie od godz 7 do 16, przerwa na kawe o 10 ,przerwa na
              lunch o 12 i przerwa na kawe o 15. kursy organizowane sa przez caly dzien.
              nawet o 18-19 . I trwaja roznie czesto 2 razy po 3 godziny, po meczacym dniu to
              wykancza ale jak ktos sie przylozy to po pierszych dwoch semesterach moze
              porozumiewiac sie czytac i miec podstawy gramatyki. Sa tez stony na www gdzie
              mozesz sprobowac przyblizyc sobie troche jezyk..na forum prywatnym
              jezyk 'svenska'bylo pare adresow.
              Ceny utrzymania. najdrozsze jest mieszkanie. nie wiem czy zejdziesz ponizej
              2000 (cena za rodzaj samodzielnego malego mieszkania pokj prysznic mala
              kuchnia.)- ale bezpieczniej jest liczyc 3500 tys. w Stokholmie. Jezeli bedziesz
              wynajmowal gdzies indziej cena bedzie nizsza niz w Szt. Mieszkania szuka sie
              poprzez znajomych, czasem Polakow ale Ci czasem podbijaja ceny , mozna dac
              ogloszenie na stronach ineternetowych. Ale to juz sie robi na max miesiac przed
              data wynajecia. Placisz przelew i dostajesz adresy na komorke albo podany
              adres. Coraz czesciej strony takie nie sa bezplatne.
              Wyzywienie zakladajac ,ze bedziesz sam gotowal to 50 koron na dzien powinno Ci
              starczyc. Mozna i za 20 sek ale to juz nie jest przyjemne. Jezeli chcialbys
              jesc posilki to obiad w czasie lunczu kosztuje okolo 50 sek i mozna sie
              naprawde najesc. Do tego musisz doliczyc komunikacje np. w Sztokholmie bilet
              miesiecznu 600 sek, bilet pojedynczy zalezy od strefy gdzie jedziesz w I
              strefie 30 sek do oatatniej 60 sek. Ale sa tez jednodniowe, 3 dniowe ..
              Miesieczne utrzymanie: po odjeciu oplat zeby sie czuc bezpiecznie dobrze jest
              miec 3000 w kieszeni . Moze ktos inny moglby to zweryfikowac.

Gość portalu: alikoz napisał(a):

> Dzięki za informacje. Nowych technologii nie boję się, bo mam spore
              > doświadczenia na różnych , w tym bardzo dużych i nowoczesnych budowach o
              > wysokich standardach. W Polsce tak się właśnie robi przy dużych inwestycjach,
              > chociaż ja swoich klientów i małych namawiam do tego. Nie szukam
              jakiejkolwiek
              > pracy, ale dobrej i właśnie dla wykwalifikowanego pracownika, z technologiami
              > poradzę sobie, najbardziej obawiam się początków języka, wiem,że potem
              > leci ,ale te początki. No i tego,że nie mam żadnych znajomych w Szwecji. Czy
              > możesz podać przybliżone koszty tygodniowego lub miesięcznego utrzymania –
              > ;
              > skromne i oszczędne, ale bez głodzenia się? A, czy Polacy w Szwecji są dla
              > nowych bardziej życzliwi niż rodacy w USA, Niemczech?A kursy językowe da się
              > pogodzić z pracą, czy są b.drogie?
              • przerekin Re: Szwecja -mieszkania 28.05.04, 08:31
                Klarysko, czy mieszkania w Sztokholmie rzeczywiscie bywaja w cenach 2000-3500
                SEK? Firma, ktora szukala dla mnie mieszkania twierdzila, ze nie moze nic
                znalezc ze wzgledu na to, ze cena miala byc ponizej 9000 SEK. W koncu cos
                znalezli ale nie wyglada to wcale super, dwa pokoje, 40 m2, umeblowane w Solna.
                Za cos takiego w niemczech placilem dwa razy mniej a w polsce 10 razy mniej!

pozdrawiam,
                maciek

klaryska napisała:

> Ceny utrzymania. najdrozsze jest mieszkanie. nie wiem czy zejdziesz ponizej
                > 2000 (cena za rodzaj samodzielnego malego mieszkania pokj prysznic mala
                > kuchnia.)- ale bezpieczniej jest liczyc 3500 tys. w Stokholmie.
                • klaryska Re: Szwecja -mieszkania 28.05.04, 14:32
                  ta cena 2000-3500 to maly aneks cos gdzie masz np. z boku wejscie do willi maly
                  pokoik wspolny dostep do Lazienki cos takiego gdzie mozesz mieszkac pisalam o
                  najnizszych cenach. to jest do znalezienia bo tak mieszkali rozni znajomi.Ale
                  trzeba miec troche szczescia. Jezeli mieszkania szuka Ci firma to bedzie to na
                  pewno drozsze. Ale chyba chca Ci wynajac w centrum jakies bardzo duze i
                  super. z mojego doswiadczenia jest najlepiej i skuteczniej
                  wejdz na strone
                  www.bostaddirekt.com/
                  privat annons. zaplac 795 sek masz wtedy dostep do ogloszen przez 40 dni. Zrob
                  wlasne ogloszenie , napisz nie pale , nie mam dzieci, nie mam psow , lubie
                  nature dodaj zdjecie . Podaj koniecznie adres stad albo hotelu a najlepiej
                  firmy. Mysle ,ze w dwa tygodnie bedziesz cos mial. Pytaj tez na prawo i na
                  lewo. Nie znam nikogo nto sie przeprowadza :-(.
                  Ceny: jezeli mieszkanie kwaterunkowe to W Szwecji wlasciciel nie ma prawa wziac
                  do kieszeni wiecej niz 10% sek powyzej czynszu inaczej mozesz doniesc na niego
                  do wlasciciela domu. czesto mieszkania sa bez umeblowania- kuchnia jest zawsze
                  umeblowana i zawsze jest dostep do pralni. jezeli z umeblowaniem to wlasciciel
                  ma prawo wziac dodatkowe oplaty. Cena za studio nie powinna byc wyzsza niz 4000-
                  to moim zdaniem rozsadna granica cenowa oczywiscie to poza centrum. Ale zawsze
                  warto isc obejrzec bo moze wlasciciel Ci sposci z ceny. Nie wiem jak jest z
                  prawem jezeli wynajmuje Ci prywatna osoba.
                  Cena zalezy od miejsca zazwyczaj na trasie metra sa drozsze. Nie wybieraj
                  Rinkeby to jest najgorsza dzielnica w Sztokholmie. Zalezy gdzie pracujesz.

40 m 2 w Solnej zalezy bardzo od standardu to moze kosztowac do 5.5 tys sek.
                  Ceny sa zwariowane i opinia jest ze trudno jest znalezc mieszkanie dlatego
                  wszystko zalezy od szczescia . Solna generalnie ma rejony dosyc drogie i ladne
                  oraz tansze. Ale ma tez szybki dojazd do centrum.

jka bym cos miala napisze CI na priv.
                  • klaryska Re: Szwecja -mieszkania uscislajac 28.05.04, 14:41
                    2000-3500 sek to bedzie albo aneks albo samodzielna czesc przebudowanej willi
                    dgdzie bedzie mala kuchnia z pokojem czesto cos w rodzaju wejscia z garazu.
                    tAle tez to moze byc studenckie studio czasem mozna odnajac albo pokow w
                    wiekszym opuszczonym mieszkaniu- wynajmujac niecale mieszkanie tez sie schodzi
                    z cena a druga osoba np. chwilowo wyjedzajac wlasciciel ma ulatwione zycie.
            • przerekin Re: Szwecja -jezyk niemiecki elektryk 27.05.04, 14:44
              , czy Polacy w Szwecji są dla
              > nowych bardziej życzliwi niż rodacy w USA, Niemczech?

Jestem tutaj dosyc krotko ale wydaje mi sie, ze na wiekszosc polakow nie masz
              co liczyc, nie mowie tu o pomocy ale o jakimkolwiek kontakcie czy zyczliwosci.

Do szwecji przyjechalem z niemiec gdzie pracowalem przez rok i tam bylo o wiele
              lepiej, po prostu wiekszosc polakow cieszyla sie, ze moze z kims pogadac po
              polsku i raczej starali sie pomoc. Spotkani przeze mnie w sztokholmie polacy
              raczej probuja uciec jak sie dowiaduja, ze jestem z polski:)

Byc moze jestem tu za krotko zeby osadzac ale takie odnosze wrazenie.
              Za to Klaryska jest chlubnym wyjatkiem:) Moze dasz sie Klaryska wyciagnac
              kiedys wieczorem na piwo, kawe czy kolacje?

Przy okazji, mam juz swoje mieszkanie wiec jakby ktos z rodakow chcial przespac
              sie kilka nocy to nie ma sprawy. Moze byc tylko problem z uzgodnieniem terminu
              bo czesto wyjezdzam za granice.

Pozdrawiam, takze rodakow:)
              Maciek
        • klaryska Re: Szwecja -Yossa 20.05.04, 18:17
          Moim zdaniem nie zalatwisz sobie pracy w firmie chodzac przez tydzien po
          firmach.
          jest cos wprawdzie takiego jak wakacyjne zastepstwa. I wtedy mozesz szukac i
          jak akurat trafisz to mozesz sie szybko zalapac. Takie zastepstwa sa w bankach
          sklepach itd itd.'nazywa sie to po szwedzku ' vikariat' na pewno nie wszedzie
          musisz znac szwedzki.
          To co sie jednak standardowo robi to wysylanie ofert do firm. I albo
          odpowiedza albo nie.Nawet jezeli pojdziesz do firmy to bedziesz mogla co
          najwyzej zostawic podanie. Ale sa organizowane targi pracy i gdyby Ci sie udalo
          to wtedy mozesz bezposrednio zaatakowac. Wiekszosc ogloszen o prace znajdziesz
          w internecie. czesto juz na platnych stronach coraz mniej jest ogloszen w
          gazetach. Mozesz zapisac sie tez do jednego z biur szukania pracy. i wtedy
          bedziesz dostawac ogloszenia (to moze byc platne). <Firmy maja swoje strony
          internetowe, duzo mozesz wiec tutaj znalezc.
          Piszac podanie o prace musisz sie zastanowic jak rozwiazac problem mieszkania.
          Przykladowo w Sztokholmie jest bardzo trudno wynajac mieszkanie. Musisz jakos
          zaznaczyc ze jestes mobilna masz kogos u kogo bedziesz mogla zamieszkac.
          Wracajac do jezyka. Sa miejsca gdziem musisz znac szwedzki i kropka. Logicznie
          sama bedziesz pewnie wiedziec. Ale jezeli znasz angielski -dobrze- i szef
          bedzie Cie chcial zatrudnic to zatrudni Cie bez znajomosci szwedzkiego i
          zaplaci Ci za kurs jezykowy. To co w ostatnich latach w Szwecji sie rosrasta to
          ilosc malych firm, Szwedzi uznali ze tylko male firmy sa na tyle elastyczne ze
          latwo moga sie przekwalifikowac w trudnym ekonomicznie czasie. w takiej firmie
          szef decyduje o zatrudnieniu ,wiec szukaj w malych firmach. I odpowiedajac na
          Twoje pytanie ..internet ,internet i jeszcze raz internet ale podanie na pismie
          listowne. Jezeli chodzi o prace dla kobiety mysle ze SZwecja ze swoim swirem na
          punktcie rownouprawnienia jest fajna . Stosunki w pracy bardzo zaleza od ludzi
          z ktorymi pracujesz. Sa zasadniczo mniej formalne niz w Polsce. Prace traktuje
          sie serio ale wakacje, rodzine rowniez -kraj jest wybitnie protestancki w tej
          materii.
          Ale nie bede ukrywac, ze znajomosc szwedzkiego bardzo ulatwia. I zasadniczo
          musisz wiedziec ze nikt na Ciebie tutaj nie czeka musisz przekonac kogos ze
          wlasnie Ciebie chce zatrudnic.
          w moim przypadku Szwecja byla przypadkiem . Niewiele wiedzialam przed
          przyjazdem standardowo Volvo, Saab, Skanska Ericsson, Elektrolux, Ikea Bjorn
          Borg. i niskie temperatury. Kraj jest bardzo inny niz Polska. Zasadniczo
          Szwedzi maja opinie zimnych wsrod Polakow. Ale to nie jest takie proste. Co do
          pogody zanim sie bedziesz decydowac na wybor miasta popytaj o pogode,
          temperatury. Niektorzy naprawde zle znasza zwlaszcza jesienno zimowo wczesno
          wiosenny brak slonca. To tez dotyczy wybrzeza poludniowego. Ku mojemu
          zaskoczeniu zima w malmo jest gorsza niz zima w Sztokholmie chociaz w Sthlm
          jest zimniej. A to stad ze nie ma gorszej rzeczy niz przenikliwe wiatry morskie
          zas snieg na polnocy roswietla krajobraz.

Gość portalu: Yossa napisał(a):

> Witam,
          > Jak Twoim zdaniem należałoby szukać pracy w Szwecji? Tzn. chodzi mi o to czy
          > lepiej na przykład spakować plecak pojechać na tydzień i chodzić po firmach
          > zajmujących sie rekrutacją czy uderzać prosto do pracodawców przez internet?
          > Ponowię pytanie osoby, która się wcześniej wypowiadała czy można bez problemu
          > poradzić sobie bez znajomości szwedzkiego? angielski wystarczy?
          > i jeszcze, jak podoba Ci się Szwecja? chodzi mi też o ludzi.
          > po prostu zastanawiam się czy jechać czy nie jechać i gdzie. przemyśliwuję na
          > temat anglii, irlandii i szwecji z wiadomych powodów.
          > mając wybór tych trzech krajów nadal wybrałabyś szwecję i dlaczego?
          > sorki, że zadaję takie mało precyzyjne pytania. cokolwiek napiszesz będzie to
          > bardzo pomocne.
          > dzięki z góry i pozdrawiam.
    • slawekogieglo Re: Szwecja 21.05.04, 22:41
      witam
      Mam pytanie ,orientujesz sie może jak w szwecji wygląda zdobycie pracy w
      warsztatach samochodowych,jastem lakiernikiem i szukam pracy w tym
      zawodzie,przeglądałem wiele ogłoszeń z różnych krajów ale nie znalazłem żadnych
      ofert w tej dziedzinie,może tam ma miejscu spotkałeś sie z jakimiś ofertami
      takiej pracy albo znasz jakąś strone gdzie można znaleś coś z tego kierunku
        • klaryska Re: Szwecja 23.05.04, 19:32
          ostatnio dostalam b. szczegolowe pytania postaram sie odpowiedziec ale zajmie
          mi to troszke czasu bo siedze w innej dziedzinie.

Gość portalu: Picasso napisał(a):

>
          >
          > Mam pytanie: ukończyłem ASP - czy w Szwecji utrzymałbym się z malowania
          > obrazów? Bo w Polsce na pewno nie - już to przerabiałem:-(((
          >
          >
            • klaryska Re: Szwecja -as 25.05.04, 20:14
              tutaj jest strona po angielsku z odpowiedziami na pytania co masz zrobic zeby
              studiowac w Szwecji.
              www.sweden.se/templates/SISCommonPage____7824.asp#decided
              W praktyce wyglada to tak ze ludzie czesto przyjezdzaja konczyc studia i pisac
              tutaj prace dyplomowe- na to dostaja forse od rzadu Szweckiego. albo robic
              licencjat - 2 lata poczatek do studiow doktoranckich na licencjat dostaje sie
              pieniadze od rzadu Szwieckiego.Moim zdaniem chwilowo jest zapasc z chetnymi na
              takie studia bo nie ma pracy ,wiec latwiej jest zaczac studiowac niz znalezc
              prace. Oczywiscie zalezy od czego jestes inzynierem
              adresy uczelni tachnicznych
              Sztokholm
              www.kth.se- ---www.imit.kth.se
              geteborg
              www.chalmers.se/Lund
              www.lu.se/
              Lumea -jezei lubisz troche zimna
              www.ltu.se/
              www.gradschools.com/listings/Europe/civil_eng_europe.html

Gość portalu: as napisał(a):

> 1. Jak jest z pracą dla inżynierów
              > 2. Jakie są szanse dalszego studiowania w Szwecji po Politechnice (np. studia
              > magisterskie , podyplomowe itp)
              > Proszę jeśli możesz daj znać.
              • jadefish klaryska - dzieks za super linki! 26.05.04, 11:28
                Wiesz moze cos wieciej nt. International Programme for European Studies,
                Malmö University College, Undergraduate Level? Z tego co wyczytalem, jesli sie
                dostaniesz, program jest zadarmo i jest mozliwosc stypenium dla ludow
                nadbaltyckich. Czy dobrze zrozumialem?

• klaryska Re: Szwecja 25.05.04, 20:35
          na razie strona z warunkami zatrudnienia itd. iestety po szwedzku
          www.sv-konstnarsforb.se/forbundsinfo/om_sk2.htm
          Gość portalu: Picasso napisał(a):

>
          >
          > Mam pytanie: ukończyłem ASP - czy w Szwecji utrzymałbym się z malowania
          > obrazów? Bo w Polsce na pewno nie - już to przerabiałem:-(((
          >
          >
            • klaryska Re: Szwecja -zamiatac klatki 26.05.04, 12:10
              Gość portalu: chetnydoroboty napisał(a):

> witam a czy moglbym zamiatac klatki schodowe w Szwecji
              > mam doswiadczenie robilem to w Sztokholmie za 15 koron na godzine bardzo
              dawno
              > temu-bylo to 4 US$
              > yak bardzo chcialbym tam wrocic
              sprobuj pisac do Svenska Bostad albp Stockholms Kooperativa Bostadsförening
              www.skb.org/
              www.lkf.lund.se/boportalen/index.htm
              to sa najwazniejsi zarzadcy mieszkan komunalnych w SZwecji.
      • klaryska Re: Szwecja -lakiernik/ogloszenia 01.06.04, 18:50
        po szwedzku billackare -bil to samochod.
        ogloszenia jakie znalazlam 3
        nr 1
        Billackerare; Bilskadecenter i Kinda AB; Kinda; 040525
        Arbetsuppgifter
        Alla vanligen förekommande arbetsuppgifter som billackerare.

Utbildning/Erfarenhet
        Utbildad billackerare. Helst med vana från yrket.
        Körkort
        B körkort fordras.
        Arbetstid/Varaktighet
        Tills vidare. Tillträde omgående enligt överenskommelse. Heltid. Dagtid.
        Lön
        Fast lön.
        Facklig företrädare
        Avtal med Metall avd 83 i Lkpg.

Kontaktpersoner
        Thomas Berglund eller Glenn Lywén.

Ansökan
        Ansökan inkommen senast 040624
        Arbetsgivare
        Bilskadecenter i Kinda AB
        Tegelbruksvägen 5
        Tegelbruksvägen 5
        590 40 KISA
        Tel 0494-10088
        Fax 0494-10152

nr 2
        Billackerare; Kalmar Billackering.; Nybro; 040514
        Kalmar billackering i Nybro söker en erfaren billackerare för lackering av
        personbilar.

Är du intresserad av att veta mer?
        Kontakta Jonas Olsson, 0481-16926 dagtid, eller Kenny Olsson 0480-473728
        kvällstid.
        Arbetstid/Varaktighet
        Tills vidare. Heltid. Dagtid. Arbetsgivaren tillämpar provanställning 6
        månader.Arbetstider är 07.00-16.00.
        Lön
        Fast lön.
        Facklig företrädare
        Målarnas,Avd,11 Sydöstra.Tel.0470-24760.

Kontaktpersoner
        Kenny Olsson, ägare.
        Jonas Olsson,son som driver verksamheten.

Ansökan
        Ansökan inkommen senast 040611. För att söka tjänsten kontaktar du Jonas
        Olsson, 0481-16926 (dagtid) eller Kenny Olsson, 0480-473728 (kvällstid)
        Arbetsgivare
        Kalmar Billackering.
        Servicegatan 1
        382 45 NYBRO
        Tel 0481-16926
        nr 3
        Billackerare; Juhas Lackcenter AB; Ulricehamn; 040507
        VERSAMHETSBESKRIVNING:
        Lackering av lastbilar och bilar.
        Arbetstid/Varaktighet
        Tills vidare. Tillträde snarast. Heltid. Dagtid.
        Lön
        Fast lön.
        Kontaktpersoner
        Juha Huusko, tel. 0321-13020, 070-533 39 09. juhas.lackcenter.ab@telia.com.

Ansökan
        Ansökan via e-post juhas.lackcenter.ab@telia.com inkommen senast 040604
        Arbetsgivare
        Juhas Lackcenter AB
        Alängsgatan 3
        Alängsgatan 3
        523 22 ULRICEHAMN
        Tel 0321-13020
        Fax 0321-13040
        Epost: juhas.lackcenter.ab@telia.com
        wyjasnienia:

w kazdym z ogloszn jest podana ostatteczna data waznosci . mysle ze skoro od
        razu wywalilo mi 3 to masz szanse na prace. Arbetsgivare- to ten ktory daje
        prace.

. odsylam Cie do strony
        afi3.ams.se/afi3_portal/PortalHandler.asp?chFrameCenterHexURL=687474703A2F2F616669332E616D732E73652F79726B656E2F59726B6573
        4265736B7269766E696E672E617370783F6959726B6549643D3338
        www.mrf.se/
        ten drugi adres tam jest frum dyskusyjne jezeli napiszesz po angielsku moze
        ktos odpowie.
        to tez jest w branzy
        www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=853
    • Gość: inżynierek PERMAMENT RESIDENCE ? IP: 5.2.* / *.chello.pl 26.05.04, 09:48
      Takie proste pytanko chcałbym tutaj zadać
      (bo na Google nie mogłem nic znaleźć na ten temat):

czy po kilku latach ciągłej pracy i pobytu w Szwecji jest możliwość ubiegania
      się o prawo pobytu stałego lub wręcz obywatelstwa?

(Tak właśnie jest ponoć w Anglii a strasznie niemiło potem być wyganianym
      kiedy człowiek zaprzyjaźni się z otoczeniem i do niego normalnie przywyknie,
      że nie wspomnę o kupieniu tam mieszkania sobie itd.)
    • puola Szwecja malo oplacalna? 27.05.04, 08:07
      klaryska napisała:

> Jezeli chodzi o prace to sytuacja pzedstawia sie roznie w roznych
      > dziedzinach. Jest naprawde fatalnie w dziedzinach zwiazanych z elektronika,
      > komunikacja. Ale zupelnie inaczej wyglada sytuacja w medycynie.
      > Szwecja kraj neutralny ma praktycznie rozwiniete fantastycznie wszystkie
      > dziedziny przemyslu. jest to az zdumiewajace,ze 9 MLn narod tego dokonal.
      > jest to wiec eldorado dla tych ktorzy chca sie rozwijac.

No ale podobno po zaplaceniu najwyzszych na swiecie podatkow, bardzo drogiego
      zycia, oplat, mieszkania, na wydatki ponadpodstawowe czy rozrywkowe zostaje
      bardzo niewiele albo nic?

Jedyne wyjscie do wyjazd z rodzina w ktorej dwie osoby znajda dobre prace.

Poza tym waluta szwedzka traci na wartosci?

• klaryska Re: Szwecja malo oplacalna? 28.05.04, 01:37
        o podatkach trudno mi pisac, wiem,ze bogacze pomalu wracaja do Szwecji ,wiec
        moze gdzies tam jest gorzej.
        cena zycia bardzo ostatnio poszla w dol i Szwecja nie jest juz bardzo drogim
        krajem- Ceny zywnosci zdaniem Wlochow sa wyzsze niz u nich(jesli oczywiscie
        zalozyc ,ze sami fatyguja sie we Wloszehc do sklepu) ale za to wypad w miasto
        jest tanszy bo nie placi sie za wjazd. ceny zywnosci -ja z kolei mam
        wrazenie ,ze wydaje majatek na jedzenie w Polsce i te samo jedzenie tutaj mog e
        miec w nizszej cenie. Polska zrobila sie juz drogim krajem dla turysty.
        Wracajac jednak do zycia. Podatki - policz sobie od 20000 sek podatek wynosi
        6000 to okolo 32%, mieszkanie kosztuje od 2000 do 6000. telefon 500 sek
        ubezpiecznie dodatkowe rocznie 600 sek, oplata na zwiazki zawodowe 200 sek
        miesiecznie, komorka zalezy od uznania -moja kosztuje 800sek. Za energie placi
        sie co 3 miesiace i jest tansza niz w POlsce. Jasne ,ze jak sa dwie osoby to
        jest naprawde fajnie finansowo ale i wpojedynke jest calkiem spokojnie.
        Co prawda slyszalam opinie ze podatki w Anglii sa duzo nizsze ale i ceny zycia
        wysokie. Ale prawda jest ,ze Eldorado w Szwecji sie skonczylo chyba 10 lat temu.
        • klaryska Re: Szwecja malo oplacalna? 28.05.04, 14:42
          fakt zapomnialam dodac do tego ceny wynajmowanego mieszkania ,ktora moze byc
          czasem bardzo wysoka.
          klaryska napisała:

> o podatkach trudno mi pisac, wiem,ze bogacze pomalu wracaja do Szwecji ,wiec
          > moze gdzies tam jest gorzej.
          > cena zycia bardzo ostatnio poszla w dol i Szwecja nie jest juz bardzo drogim
          > krajem- Ceny zywnosci zdaniem Wlochow sa wyzsze niz u nich(jesli oczywiscie
          > zalozyc ,ze sami fatyguja sie we Wloszehc do sklepu) ale za to wypad w miasto
          > jest tanszy bo nie placi sie za wjazd. ceny zywnosci -ja z kolei mam
          > wrazenie ,ze wydaje majatek na jedzenie w Polsce i te samo jedzenie tutaj mog
          e
          >
          > miec w nizszej cenie. Polska zrobila sie juz drogim krajem dla turysty.
          > Wracajac jednak do zycia. Podatki - policz sobie od 20000 sek podatek wynosi
          > 6000 to okolo 32%, mieszkanie kosztuje od 2000 do 6000. telefon 500 sek
          > ubezpiecznie dodatkowe rocznie 600 sek, oplata na zwiazki zawodowe 200 sek
          > miesiecznie, komorka zalezy od uznania -moja kosztuje 800sek. Za energie
          placi
          > sie co 3 miesiace i jest tansza niz w POlsce. Jasne ,ze jak sa dwie osoby to
          > jest naprawde fajnie finansowo ale i wpojedynke jest calkiem spokojnie.
          > Co prawda slyszalam opinie ze podatki w Anglii sa duzo nizsze ale i ceny
          zycia
          > wysokie. Ale prawda jest ,ze Eldorado w Szwecji sie skonczylo chyba 10 lat
          temu
          > .
    • Gość: Mcjob Re: Szwecja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.05.04, 23:19
      Mam do ciebie pytanie jak mozesz powiedziec mi albo doradzic jak to jest z
      praca w takich firmach jak Mcdonald's lub Burger King( zte go co wiem to kfc
      nie ma)bo ja wlasnie wybieram sie do szwecji i norwegii pod koniec czerwca a
      pracuje juz w mcdonalds w polsce juz jakies 2 lata i chcialbym kontynuowac
      swoja "kariere" w te tej firmie lub pokrewnej bo wiem ze placa tam najnizsze
      stawki i nie za badzo chyba skandynawowie tam chodza pracowac
        • Gość: Halina Re: Szwecja IP: *.ip-pluggen.com 31.05.04, 01:18
          Wg tego co wiem z reportazy w szwedzkiej telewzji, to moze byc bardzo roznie.
          Jesli nie ma urodzaju, to jest kleska dla tych ktorzy przyjechali.
          Urodzaju nikt nie moze gwarantowac.
          Jesli runo lesnee obrodzilo, to przy 16 godzinach pracy dziennie mozna niezle
          zarobic.
        • klaryska Re: Szwecja michal -zbiory praca 01.06.04, 20:22
          nie znalazlam ogloszen dotyczacych zbiorow innych niz truskawki te zamieszczam
          30 osob do zbioru truskawek
          30 jordgubbsplockare; Ljungbyholmsbär AB; Kalmar; 040520
          30 platser. Vi söker 30 jordgubbsplockare under säsongen.

Ring Danuta eller Roland Karlsson om du är intresserad av jobbet.
          Arbetstid/Varaktighet
          Tidsbegränsad. Deltid. Dagtid. Plockning 06.00 - c 11.00.
          Lön
          Rörlig lön. Ackordslön. 2:-/liter.
          Arbetsgivare
          Ljungbyholmsbär AB
          Nygård 2040
          388 92 LJUNGBYHOLM
          Tel 0480-30001
          10 do zbioru truskawe
          Jordgubbsplockare; HB Röda Gubben Trädgårdsnäring; Karlshamn; 040505
          10 platser. JORDGUBBSPLOCKARE

Röda Gubben söker jordgubbsplockare. Du ska minst vara 15 år gammal.
          Arbetstid/Varaktighet
          Tidsbegränsad. Deltid. Schemalagd arbetstid. Säsong Juni-Juli.
          Lön
          Rörlig lön.
          Kontaktpersoner
          Ulrika Stensson, 0454-53180.

Ansökan
          Vid intresse kontakta Ulrika Stensson, tel 0454-53180
          Arbetsgivare
          HB Röda Gubben Trädgårdsnäring
          Gustavstorps Byväg 91
          375 91 MÖRRUM
          Tel 0454-53180

Jordgubbsplockare; Bergums Biologiska Bärodling; Vara; 040528
          5 platser. Bergums Biologiska Bärodling söker Jordgubbsplockare.

Till vår odling i Edsvära, som ligger mellan Vara och Falköping, 11 mil från
          Göteborg, söker vi jordgubbsplockare.

Du som söker skall vara morgonpigg och noggrann och helst bo i närheten av
          odlingen. Du som söker måste vara minst 15 år.
          Arbetstid/Varaktighet
          Tidsbegränsad. Heltid. Dagtid. Under säsong juni-juli.
          Lön
          Annan löneform. Accordslön.
          Kontaktpersoner
          Leif Rydevald 031-7025343, 070-7656107. leif.rydevald@o.lrf.se.

Ansökan
          Ansökan inkommen senast 040625
          Arbetsgivare
          Bergums Biologiska Bärodling
          Bergum Södergården 526
          424 91 OLOFSTORP
          Tel 031-7025343
          Epost: leif.rydevald@o.lrf.se

a to z dzisiejszej gazety rekordzistami sa chlopcy z tajlandii
          www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,190389,00.html
          polacy nie wypadaja najlepiej
          'Svenskarna är sämst
          Det är stor skillnad i flit och fart mellan olika nationaliteter. Hos en av
          de största skogsbärshanterarna, Balsjö Frys & Bär AB, finns en inofficiell
          lista för person och dag för blåbärsplockning - zbieracze czarnych jagod:

Thailändare 133 kg
          Ukrainare 60 kg
          Ryssar och vitryssar 40 kg
          Polacker och balter 10 kg
          Svenskar 4 kg

Gość portalu: michal napisał(a):

> a czy ktos cos wie na temat zbiorow runa lesnego w szwecji jak to wyglada?
      • klaryska Re: Szwecja -Mcjob 04.06.04, 13:13

czesc
        Nigdy nie pracowalam w Mc ale kiedys slyszalam ,ze ze wzgledu na niskie zarobki
        glownie pracuja tam studenci ,ktorzy sa zwolnieni z podatkow. Bardzo popularne
        jest ze studenci pracuja w czasie wakacji zeby zarobic pieniadze na studiowanie
        albo na wakacje. Ale ja nie jestem ekspertem, traeba probowac samemu.
        wejsc na strone :www.mcdonalds.se/jobb/att_arbeta_pa_mcdonalds.html

wejdz na sok jobb direct- lediga jobb -wolne miejsca pracy.
        to jest ogloszenie szukaja pracownika wakacyjnego i przykladowy numer telefonu
        proponuje ,zadzwonic i zanim przyjedziesz do Szwecji wypytac o szczegoly.
        najlepeij do centrali ale nie moge znalezc telefonu .
        powodzenia
        tresc oglosznia--ponizej ,ale do czasu kiedy bedziesz tutaj moze poijawia sie
        inne ogloszenia.
        'Restaurangbiträde (Sundbyberg Centrum) -(dzielnica Sztokholmu)
        Nu till till Sommaren söker vi 3 heltids -och 7 deltidspersonal.3 osoby
        pracujace w dni wolne i 7 na caly dzien.

Som nyanställd medarbetare på McDonald’s får du lära dig alla arbetsuppgifter i
        både kök, kassa och matsal. Efter genomgången introduktionsutbildning kommer du
        att rotera mellan olika arbetsområden.- jako nowy pracownik nbbedziesz pracowac
        na roznych stanowiskach i sie uczyc.
        Hos oss får du också möjlighet att lära dig ännu mer och komma vidare i din
        utveckling. Genom att ta del av vårt utbildningsprogram kan du t ex utbilda dig
        till arbetsledare eller värdinna. Ditt intresse och dina ambitioner avgör hur
        långt du vill utvecklas inom McDonald’s.

Din ålder har inte så stor betydelse, vi ser gärna att äldre personer söker men
        vi vill att du är 16 år fyllda. Att du är serviceinriktad, vill arbeta i team,
        behärskar svenska väl och tycker om högt tempo och varierande arbetsuppgifter
        är viktigt.
        (minimum 16 lat)

Har du frågor kontakta gärna Bitr.restaurangchef Erkan Süvari kl 9-11 samt 13-
        17 på telefon 08-296361.

jesli masz pytania kontaktuj sie z ..

a jezeli chcesz otworzyc swoja wlasna restauracje Mcdonald to wlasnie szukaja
        chetnych :
        napisane jest ze najpierw jest interrviw a potem decyduja czy sa Toba
        zainteresowani czy nie,
        www.mcdonalds.se/Sweden/SiteDocuments.nsf/PagesCheckboxed/Om_McDonald's-Franchising-Drommer_du_om_att_starta_eget_-_Bli_franchisetagare?
        OpenDocument&RestrictToCategory=L1Franchising&Display=0000001
        Gość portalu: Mcjob napisał(a):

> Mam do ciebie pytanie jak mozesz powiedziec mi albo doradzic jak to jest z
        > praca w takich firmach jak Mcdonald's lub Burger King( zte go co wiem to kfc
        > nie ma)bo ja wlasnie wybieram sie do szwecji i norwegii pod koniec czerwca a
        > pracuje juz w mcdonalds w polsce juz jakies 2 lata i chcialbym kontynuowac
        > swoja "kariere" w te tej firmie lub pokrewnej bo wiem ze placa tam najnizsze
        > stawki i nie za badzo chyba skandynawowie tam chodza pracowac
    • sadlinki Re: Szwecja 31.05.04, 16:18
      witam

Jestem z wykształcenia automatykiem ale z zawodu informatykiem. Nie wiesz jakie
      mam szanse aby dalej kontynuować prace w zawodzie informatyka, czy jest tam
      zapotrzebowanie na taki zawód.

pozdrawiam
      Artur
      • klaryska adresy web side -praca+ plus opis -po szwedzku 01.06.04, 15:58
        Uwaga tutaj sa adresy stron na ktorych szuka sie pracy zalaczajac swoje cv.
        itd. Do kazdego adresu jest krotki opis .jest to mniej wiecej w takim porzadku:
        tytul strony
        adres internetowy strony:
        rodzaj pracy jaka mozna znalezc na stronie:
        ilosc ogloszen na terenie Szwecji
        ilosc ogloszen zagranica:
        czy zawiera Cv baze:
        jak mozna odczytywac ogloszenia via email,sms
        czy zawiera ogloszenia o pracy wakacyjnej (sommarjob)
        inne przypisy:
        komentarz:
        powodzenia.

Arbetsförmedlingen
        jobb.amv.se
        Typ av jobb: Alla.
        Jobbannonser i Sverige: 17 400.
        Jobbannonser utomlands: 1 000.
        Cv-databas: Ja, sökande-banken.
        Annonser via e-post/sms: Kommer senare i vår.
        Sommarjobb: Ja, egen avdelning.
        Andra tjänster: Wap-tjänst, vikariebank, jobbsökarguide, examensjobb med mera.
        Kommentar:
        Överlägset störst, och en av de få sajter som verkligen har alla typer av jobb.
        Än så länge kan du inte få annonser via e-post eller skicka med cv från sajten.

--------------------------------------------------------------------------------
        Jobline
        www.jobline.se
        Typ av jobb: Största branscher: data/IT, försäljning, marknadsföring/reklam,
        teknik.
        Jobbannonser i Sverige: 1 100.
        Jobbannonser utomlands: 60 på sajten.
        6 500 via Joblines sajter i elva länder.
        Cv-databas: Ja.
        Annonser via e-post/sms: Ja, e-post.
        Sommarjobb: Några stycken, på avdelningen ”student”.
        Andra tjänster: Wap-tjänst, tips om lön och karriär, synpunkter på ditt cv,
        interaktiva tester.
        Kommentar:
        Många annonser. Möjlighet att få skräddarsydd startsida med passande jobb.
        Du måste registrera dig för att få e-postannonser. Få jobb på ”student”-
        avdelningen.

--------------------------------------------------------------------------------
        Jobpilot
        www.jobpilot.se
        Typ av jobb: Mest jobb som kräver eftergymnasial utbildning.
        Jobbannonser i Sverige: 850.
        Jobbannonser utomlands: 64 000.
        Annonser via e-post/sms: Ja, både och.
        Sommarjobb: Nej.
        Andra tjänster: Wap-tjänst, löneguide, praktikplatser utomlands, karriärguide,
        tips inför intervju och förhandling.
        Kommentar:
        Över 7 000 praktikplatser utomlands! Även bra för vanliga utlandsjobb.
        Man kan inte skicka med cv från sajten när man söker jobb. Inga sommarjobb.

Smartjobb
        www.smartjobb.nu
        Typ av jobb: Alla.
        Jobbannonser i Sverige: 1 550.
        Jobbannonser utomlands: –
        Cv-databas: Nej.
        Sommarjobb: Ja, under avdelningen ”feriejobb”.
        Andra tjänster:
        Kommentar:
        Många jobb utanför storstäderna, och jobb som inte kräver högskoleutbildning.
        Bra för sommarjobb!
        Sökmöjligheterna kunde vara bättre.
        Stepstone
        www.stepstone.se
        Typ av jobb: Breda, men störst inom teknik, försäljning, marknadsföring,
        administration.
        Jobbannonser i Sverige: 2 200.
        Jobbannonser utomlands: 125 000, via Stepstones sajter i 17 länder.
        Sommarjobb: Ja, egen avdelning kommer.
        Andra tjänster: Tips och artiklar om löner, utbildningar med mera.
        Kommentar:
        Flest annonser näst arbetsförmedlingen. Stor bredd.
        Utlandsjobben är bara tillgängliga från respektive lands sajt. Fungerar dåligt
        med Explorer på Mac.

Topjobs
        www.topjobs.se
        Typ av jobb: Mest chefer, tekniker och specialister. Största branscher:
        telekom, IT, media.
        Jobbannonser i Sverige: 350.
        Jobbannonser utomlands: 6 000–7 000, via Topjobs sajter i åtta länder.
        Andra tjänster: Wap-tjänst, nyhetsbrev med karriärtips.
        Kommentar:
        Väldigt lättanvänd. Många utlandsjobb.
        Inga sommarjobb.

Wideyes
        www.wideyes.se
        Typ av jobb: Alla branscher, men störst inom ekonomi, data/IT, marknad/
        försäljning.
        Jobbannonser i Sverige: 200.
        Jobbannonser utomlands: 750.
        Sommarjobb: Nja. Man kan söka vikariat, men de är få.
        Andra tjänster: Ditt cv blir sökbart för företag utomlands. Testa vad du har
        för styrkor och hos vilka företag du passar.
        Kommentar:
        Bra för utlandsjobb. Går förutom meriter även på personlighetstest.
        E-postbevakning kräver registrering.

MINDRE OCH SPECIALISERADE SAJTER
        Academic search
        www.academicsearch.se
        Typ av jobb: För akademiker, främst inom IT/teknik. Många examensjobb.
        Jobbannonser i Sverige: 150.
        Jobbannonser utomlands: Ett fåtal.
        Sommarjobb: Kommer senare i vår.
        Andra tjänster: Traineeprogram, tips om hur du skriver ett bra cv,
        karriärtidningen Perfect Match.
        Kommentar:
        Väldigt specialiserad. Bra om du letar examensjobb inom teknik.
        Få annonser. Man kan inte skicka med cv från sajten när man söker jobb.
        Ework
        www.ework.se
        Typ av jobb: För IT-konsulter (även ekonomi och juridik) som söker nya projekt.
        Jobbannonser i Sverige: 60.
        Andra tjänster: Ekonomisk hjälp, virtuell arbetsplats på nätet och utbildning
        för konsulter.
        Kommentar:
        En av få sajter för ”frifräsare”. Bra inom ett begränsat område.
        Få jobb – och väldigt smalt. Man måste registrera sig för att kunna söka.

Jobfinder
        www.jobfinder.se
        Typ av jobb: Ingenjörer, IT-specialister, ekonomer (från tidningar som
        målgruppen läser).
        Jobbannonser i Sverige: 450.
        Andra tjänster: Lönestatistik, jobbsökartips, vidareutbildningsguide, forum för
        konsulter.
        Kommentar:
        Sajten gör ett cv i pdf-format, som du kan bifoga med ansökningar även från
        andra sajter.
        Cv:t blir i stelaste laget. Väldigt tidskrävande.

Job Universe
        www.jobuniverse.se
        Typ av jobb: IT-branschen.
        Jobbannonser i Sverige: 300.
        Jobbannonser utomlands: Över 20 000.
        Andra tjänster: Bra – bland annat nyheter, löneguide och möjlighet att fråga
        experter.
        Kommentar:
        Samlar alla utlandsjobb i en sökmotor. Bra extratjänster.
        Bara IT-jobb. Begränsade möjligheter att specificera sin sökning.

PAF Privata arbetsförmedlingen
        www.paf.pi.se
        Typ av jobb: Teknik, data, marknad/försäljning, ekonomi och administration.
        Jobbannonser i Sverige: 65.
        Jobbannonser utomlands: Då och då. Inga när vi kollade.
        Annonser via e-post/sms: Nej.
        Andra tjänster: Inga.
        Kommentar:
        Få tjänster, få annonser – och det står inte vilket datum de lades in. Ingen
        höjdare.

BEMANNINGSFÖRETAG
        Jobagent
        www.jobagent.se
        Typ av jobb: Medelhög och hög nivå inom ekonomi, administration, kontor,
        personal, marknad/sälj, IT.
        Jobbannonser i Sverige: –
        Jobbannonser utomlands: –
        Annonser via e-post/sms: Inte annonser, men matchande tjänster.
        Andra tjänster: Kompetens- och karriärguide, arbetsmiljöfrågor, med mera.
        Kommentar:
        Välstrukturerad och pedagogisk.
        Inga annonser,
      • klaryska Re: Szwecja 01.06.04, 19:18
        witam
        troche trudno mi sie polapac dokladnie co robisz ale tutaj sa ogloszenia o
        prace
        dator -komputer po szwedzku, dataspecialist- informatyk,vikariat zastepstwo.
        znalazlam dosyc duzo tych ogloszen co z tego dokladnie pasuje do Twoich
        zainteresowan i wyksztalcenia niestety musisz wybrac sam. Ze slownikiem,.
        powodzenia
        platsbanken.ams.se/yrke/170100/240000,1.html
        zwroc uwage ,ze niektore z tych ogloszen maja date zamkniecia.
        powodzenia
        sadlinki napisał:

> witam
        >
        > Jestem z wykształcenia automatykiem ale z zawodu informatykiem. Nie wiesz
        jakie
        >
        > mam szanse aby dalej kontynuować prace w zawodzie informatyka, czy jest tam
        > zapotrzebowanie na taki zawód.
        >
        > pozdrawiam
        > Artur
        • klaryska Re: Szwecja /informatyk automatyk 01.06.04, 19:18
          klaryska napisała:

> witam
          > troche trudno mi sie polapac dokladnie co robisz ale tutaj sa ogloszenia o
          > prace
          > dator -komputer po szwedzku, dataspecialist- informatyk,vikariat zastepstwo.
          > znalazlam dosyc duzo tych ogloszen co z tego dokladnie pasuje do Twoich
          > zainteresowan i wyksztalcenia niestety musisz wybrac sam. Ze slownikiem,.
          > powodzenia
          > platsbanken.ams.se/yrke/170100/240000,1.html
          > zwroc uwage ,ze niektore z tych ogloszen maja date zamkniecia.
          > powodzenia
          > sadlinki napisał:
          >
          > > witam
          > >
          > > Jestem z wykształcenia automatykiem ale z zawodu informatykiem. Nie wiesz
          > jakie
          > >
          > > mam szanse aby dalej kontynuować prace w zawodzie informatyka, czy jest ta
          > m
          > > zapotrzebowanie na taki zawód.
          > >
          > > pozdrawiam
          > > Artur
    • klaryska forum Skandynawia 07.06.04, 11:49
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=10245
      czesc to jest link na forum prywatne Skandynawia siedzi w Turystyce(przez
      jakies niezrozumiale klasyfikowanie wyborczej).
      • wlodzimierz.ulianow Re: forum Skandynawia 07.06.04, 22:47
        Witam,

to forum od dawna śledzę, jesto ono jednak mimo wszystko dość mało
        dynamiczne... Miałem na myśli linki, adresy i telefony do Szwedzkich stron
        związanych z całym "przemysłem" obsługującym zbierających runo leśne.

Pozdrawiam
        • klaryska Re: forum Skandynawia 09.06.04, 11:22
          sprobuje dzis poszukac. pewnie by sie przydalo zanim skoncza sie terminy
          wlodzimierz.ulianow napisał:

> Witam,
          >
          > to forum od dawna śledzę, jesto ono jednak mimo wszystko dość mało
          > dynamiczne... Miałem na myśli linki, adresy i telefony do Szwedzkich stron
          > związanych z całym "przemysłem" obsługującym zbierających runo leśne.
          >
          > Pozdrawiam
      • Gość: Marcin Re: przepisy zus -strona ZUS IP: 80.244.142.* 09.06.04, 18:49
        Cześć
        Bardzo się cieszę, że znalazła się osoba , która chce pomóc swoim rodakom.
        Moje pytania: Mam 26 lat, znam bdb. niemiecki, słabo angielski i od końca maja
        uczę się pilnie szwedzkiego. Skończyłem AE w Krakowie(zaocznie). W Polsce
        pracowałem w ubezpieczeniach, fizycznie w hurtowniach oraz w banku. Rok
        spędziłem w Austrii. Nie znam nikogo w Szwecji , ale jadę tam na początku
        lipca. Poprzez stronę www.szwecja.pl znalazłem mieszkanie w Sth u lekarza,
        Kurda za 2500. Myślisz , że można mu zaufać Zostawiłem swoje CV na Eures ,
        zostawię także na stronach AMS. Na miejscu chcę chodzić od firmy do firmy i
        pytać. Jak oceniasz moje szanse, czy Szwedzi znają niemiecki, ile można
        najmniej zarobić netto (wiem , że nie ma min. pensji, ale na pewno jest jakaś
        kwota zwyczajowo przyjęta)Podatek = 31%, a ubezpieczenia społeczne?. Na jakiej
        ulicy znajduje się polski kościół? Czekam na odp.
        Dzieki wielkie a pomoc.
        • klaryska Marcin 10.06.04, 19:53

czesc
          Ludzie sa rozni ale ktos kto wykonuje zawod lekarza tutaj chyba jest pewna
          firma, natomiast te mieszkanie czy tez pokoj jest bardzo tanie ,wiec albo to
          mala przybudowka albo na czarno. Z tego co piszesz to pracy sie nie boisz.
          Poszukaj na tych stronach ktore tutaj sie wczesniej pojawialy jako vikariat -
          zastepstwo.
          W szkole czesto wybieraja Niemiecki jako drugi jezyk po angielskim. Powinienes
          sie chyba dogadac. Ja na Twoim miejscu wertowalabym internet przed przyjazdem i
          wysylala swoje Cv wszedzie gdzie mozna.
          Co do szans- sa wakacje wiec moze sie zdarzyc ze osob odpowiedzialnych za cos
          tam nie bedzie. Ale z drugiej strony Szwedzi w lecie sa bardziej
          wspanialomyslni i sympatyczni wiec moze byc latwiej Ci sie z nimi dogadac. I
          sam wiesz ze sa tacy ktorzy maja szczescie i tacy ktorzy....
          Co do pensji to mam wrazenie, ze srednia jest 18-24 przed opodatkowaniem.
          podatek okolo 31% reszte placi za Ciebie pracodawca. Mozesz sam placic na unie -
          w razie bezrobocia bedziesz mial zabezpieczenie - nie tylko social, mozesz
          placic na prywatne ubezpiecznie. Ale to Twoja sprawa.
          Nie chodze do kosciola. Wiem ze jest gdzies w poblizu Hotorget.
          wejdz na strone
          www.poloniainfo.se
          na pewno Ci odpowiedze plus aczem sa ogloszenia w polskich sklepach. To
          wszytsko znajdziesz na powyzszej stronie.
          Gość portalu: Marcin napisał(a):

> Cześć
          > Bardzo się cieszę, że znalazła się osoba , która chce pomóc swoim rodakom.
          > Moje pytania: Mam 26 lat, znam bdb. niemiecki, słabo angielski i od końca
          maja
          > uczę się pilnie szwedzkiego. Skończyłem AE w Krakowie(zaocznie). W Polsce
          > pracowałem w ubezpieczeniach, fizycznie w hurtowniach oraz w banku. Rok
          > spędziłem w Austrii. Nie znam nikogo w Szwecji , ale jadę tam na początku
          > lipca. Poprzez stronę www.szwecja.pl znalazłem mieszkanie w Sth u lekarza,
          > Kurda za 2500. Myślisz , że można mu zaufać Zostawiłem swoje CV na Eures ,
          > zostawię także na stronach AMS. Na miejscu chcę chodzić od firmy do firmy i
          > pytać. Jak oceniasz moje szanse, czy Szwedzi znają niemiecki, ile można
          > najmniej zarobić netto (wiem , że nie ma min. pensji, ale na pewno jest jakaś
          > kwota zwyczajowo przyjęta)Podatek = 31%, a ubezpieczenia społeczne?. Na
          jakiej
          > ulicy znajduje się polski kościół? Czekam na odp.
          > Dzieki wielkie a pomoc.
    • klaryska Praca i pobyt...-wywiad z konsulem RP w Szwecji 10.06.04, 19:59
      to ze strony
      http://www.poloniainfo.se/
      Od 1 maja Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Co to oznacza
      praktycznie dla Polaków wybierających się do Szwecji i obywateli szwedzkich
      planujących podróż do Polski? O odpowiedź na najczęściej powtarzające się
      pytania poprosiliśmy konsula RP w Sztokholmie Radomira Wojciechowskiego.

Czy Polacy przyjeżdżający do Szwecji po 1 maja, muszą nadal na granicy okazywać
      paszport? Czy to samo dotyczy obywateli szwedzkich wjeżdżających do Polski?

Obywatele polscy po 1 maja 2004 r. wjeżdżają do Szwecji na podstawie ważnego
      paszportu (zaleca się 6-miesięczny okres ważności dokumentu) lub dowodu
      osobistego starego i nowego typu. Szczególnie w pierwszym okresie zalecamy
      gorąco zabieranie ze sobą w podróż do krajów UE uniwersalnego dokumentu
      podróży, jakim jest paszport. Polskie dowody osobistych nie są jeszcze
      powszechnie znane, a szczególny kłopot szwedzkim służbom granicznym mogą
      sprawiać dowody osobiste starego typu, które choć zostały zaakceptowane przez
      UE, niestety nie spełniają podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Szwecja nie wydaje narodowych dowodów osobistych (kart identyfikacyjnych)
      potwierdzających oprócz danych osobowych również obywatelstwo szwedzkie, w
      związku z tym obywatele szwedzcy mogą przyjeżdżać do Polski jedynie na
      podstawie ważnego paszportu.

Jak długo obywatele polscy mogą pozostawać w Szwecji? Czy nadal obowiązują
      jakieś ograniczenia?

Obywatele polscy mają prawo przebywać w Szwecji do trzech miesięcy. Po tym
      okresie należy wyjechać lub złożyć wniosek i uzyskać stosowne prawo pobytu, co
      będzie równoznaczne z zamiarem czasowego zamieszkania lub osiedlenia się. W tym
      celu należy skontaktować się z najbliższym oddziałem szwedzkiego Urzędu
      Migracyjnego (Migrationsverket).

Stosownie do jednej z podstawowych zasad Unii Europejskiej – swobody przepływu
      osób – obywatel polski przybywający do Szwecji jest poddawany jedynie
      uproszczonej kontroli granicznej (Polska nie jest jeszcze członkiem Grupy
      Schengen) i nie jest pytany o cel przyjazdu. Po opuszczeniu Szwecji po 3
      miesiącach pobytu, w razie potrzeby, może niezwłocznie powrócić i przebywać w
      tym kraju przez kolejne 3 miesiące.

Co musi zrobić Polak, który chciałby osiedlić się w Szwecji i co musi zrobić
      obywatel szwedzki, który będzie chciał osiedlić się w Polsce?

Przepisy w zakresie uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce i Szwecji są do
      siebie zbliżone. Jedyną znaczącą różnicą jest odmienność urzędów rozpatrujących
      wnioski. W Szwecji sprawami tymi zajmuje się wyspecjalizowany organ państwowy –
      Urząd Migracyjny, natomiast w Polsce sprawy te załatwia się u Wojewody –
      organie administracji najwyższego szczebla.

Formularze mogą zostać złożone za granicą za pośrednictwem konsula albo też
      bezpośrednio po przybyciu do docelowego kraju. Do wniosku dołącza się ważny
      paszport (dowód osobisty) oraz dokumenty ukazujące, że dana osoba spełnia
      wymagania, aby otrzymać prawo pobytu danej kategorii.

I tak m.in.:

1. Osoby podejmujące zatrudnienie powinny przedłożyć ważną ofertę pracy lub
      dokument potwierdzający zawarcie umowy o pracę. Jeśli terminowa umowa o pracę
      zawarta będzie na okres minimum 1 roku, pozwolenie na pobyt zostanie udzielone
      na 5 lat. Jeżeli jednak kontrakt zawarty będzie na mniej niż 1 rok, pozwolenie
      na pobyt przyznaje się tylko na czas wykonywania zatrudnienia.

2. Osoby podejmujące działalność zarobkową w ramach samozatrudnienia muszą
      udokumentować swój status przedkładając m.in. dowód zarejestrowania
      działalności i kartę podatkową. W przypadku pozytywnej decyzji, głównemu
      wnioskodawcy oraz członkom jego rodziny (mąż/żona, dzieci poniżej 21 roku życia
      lub starsze będące na utrzymaniu rodziców, rodzice będący na utrzymaniu dzieci)
      przyznaje się prawo pobytu na okres pięciu lat.

3. Konsultanci, osoby wykonujące wolny zawód winni udokumentować swój status
      poprzez okazanie stosownych zaświadczeń lub kontraktów na świadczone przez
      siebie usługi. Prawo pobytu przyznawane jest w zależności od rodzaju
      wykonywanych usług i długości trwania związku z ich odbiorcami. Zgoda na pobyt
      obejmuje również członków rodziny wnioskodawcy wskazanych w punkcie 2.

4. Osoby uczące się mogą otrzymać prawo pobytu pod warunkiem okazania dowodu:

– przyjęcia do szkoły co najmniej na poziomie liceum,

– posiadania środków zabezpieczających utrzymanie bez konieczności korzystania
      z krajowego systemu opieki socjalnej,

– ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty kompleksowej opieki medycznej.

W przypadku pozytywnej decyzji wnioskodawcy oraz członkom jego rodziny
      (mąż/żona, dzieci poniżej 21 roku życia lub starsze będące na utrzymaniu
      rodziców) przyznaje się prawo pobytu na czas długości nauki (z reguły na dany
      rok szkolny z możliwością przedłużenia).

Podczas nauki osoba ucząca się może pracować bez konieczności uzyskiwania zgody
      na pracę.

5. Emeryci – obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego
      mogą otrzymać prawo pobytu pod warunkiem udokumentowania posiadania regularnych
      środków do życia oraz posiadania kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego.
      Czy osoby, które uzyskają możność pobytu w Szwecji bądź Polsce, objęte są
      ubezpieczeniami socjalnymi (ubezpieczenia zdrowotne, prawo do zasiłku dla
      bezrobotnych, do dodatku mieszkaniowego itp.)?

Swobodny przepływ osób (pracowników) oznacza prawo każdego obywatela Unii
      Europejskiej m.in. do pobytu i wykonywania pracy i korzystania z wszelkiej
      pomocy miejscowych urzędów zatrudnienia. Prawo UE zwraca uwagę na konieczność
      równego traktowania, zatem, Polak i Szwed pracujący, odpowiednio w Szwecji i
      Polsce, powinni być traktowani na równi z obywatelami kraju zamieszkania. Będą
      mieli takie same prawa i obowiązki pod względem warunków zatrudnienia, pracy,
      wynagrodzenia, stosunku pracy, czy szkolenia zawodowego. Prawo europejskie
      dotyczy w tym samym stopniu pracownika, który podejmuje zatrudnienie, jak i
      członków jego rodziny. Współmałżonek i dzieci mają również prawo do pobytu i
      podjęcia pracy.

Warto jednak pamiętać, że przyznanie świadczeń socjalnych zawsze poprzedzone
      jest wnikliwym badaniem. W zasadzie, dostęp do nich ma jedynie osoba, która
      przez dłuższy czas była zatrudniona w danym kraju.

Czy Polacy, którzy chcą pracować w Szwecji, muszą starać się o pozwolenie na
      pracę? Jeśli tak, to jak formalnie trzeba to załatwić?

W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej rząd szwedzki złożył 12 marca 2004
      r. projekt, w myśl którego w stosunku do 8 nowych członków Unii Europejskiej (w
      tym Polski) miałyby być zastosowane przepisy przejściowe uniemożliwiające
      swobodne podejmowanie zatrudnienia. W dniu 28 kwietnia 2004 r. w głosowaniu w
      parlamencie wspomniany projekt nie uzyskał poparcia większości posłów.

W związku z tym, od 1 maja 2004 r. obywatele polscy mogą swobodnie poszukiwać w
      Szwecji zatrudnienia, a następnie po uzyskaniu oferty pracy, będą mogli podjąć
      pracę i uzyskać pobyt w Szwecji.

Czy po przepracowaniu określonego czasu, jeśli taka osoba straci pracę, może
      starać się o szwedzki zasiłek dla bezrobotnych?

Tak. Wnioski rozpatrują, na bazie prawa wspólnotowego i w oparciu o kryteria –
      właściwe szwedzkie urzędy.

Czy Polacy przebywający w Szwecji nielegalnie już od paru lat, mogę wystąpić
      teraz o zalegalizowanie swojego pobytu tutaj? Czy nie grożą im żadne
      konsekwencje prawne za nielegalne przedłużenie pobytu w Szwecji?

Według naszej wiedzy obywatele polscy, którzy dłuższy czas przebywają w Szwecji
      nielegalnie, a chcą obecnie osiedlić się tutaj (zalegalizować swój pobyt), nie
      będą mieli żadnych przeszkód w zrealizowaniu swoich zamierzeń, jeżeli spełniają
      wymagania, aby otrzymać prawo pobytu danej kategorii. Ewentualna odmowa
      przyznania pobytu grozi jedynie osobom, które popełniły cięż
    • klaryska c.d wywiadu 10.06.04, 20:01
      Czy Polacy przebywający w Szwecji nielegalnie już od paru lat, mogę wystąpić
      teraz o zalegalizowanie swojego pobytu tutaj? Czy nie grożą im żadne
      konsekwencje prawne za nielegalne przedłużenie pobytu w Szwecji?

Według naszej wiedzy obywatele polscy, którzy dłuższy czas przebywają w Szwecji
      nielegalnie, a chcą obecnie osiedlić się tutaj (zalegalizować swój pobyt), nie
      będą mieli żadnych przeszkód w zrealizowaniu swoich zamierzeń, jeżeli spełniają
      wymagania, aby otrzymać prawo pobytu danej kategorii. Ewentualna odmowa
      przyznania pobytu grozi jedynie osobom, które popełniły ciężkie przestępstwa w
      Unii Europejskiej albo stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub
      porządku publicznego.

Czy polscy studenci, którzy będą chcieli podjąć naukę na uczelniach wyższych w
      Szwecji, będą mogli otrzymać taki sam zasiłek (studiebidrag) jak ich szwedzcy
      koledzy?

Według generalnej zasady, obywatele Unii Europejskiej podejmujący naukę w innym
      kraju UE mogą otrzymać prawo pobytu pod warunkiem posiadania środków
      zabezpieczających utrzymanie bez konieczności korzystania z miejscowego systemu
      opieki socjalnej, zatem pomoc państwa szwedzkiego w tym zakresie dla tej grupy
      osób nie jest możliwa. Natomiast ważne jest to, że podczas nauki osoba ucząca
      się może podejmować zatrudnienie bez konieczności uzyskiwania zgody na pracę.

Wsparcie państwa szwedzkiego w postaci zasiłku naukowego, mogą natomiast
      otrzymać dla siebie, swoich małżonków i dzieci np. pracownicy najemni lub osoby
      podejmujące działalność zarobkową w ramach samozatrudnienia. Stosowne wnioski
      należy składać do wyspecjalizowanego Urzędu ds. finansowej pomocy dla osób
      uczących się (CSN). Wnioski te są wnikliwie rozpatrywane zarówno pod kątem
      badania sytuacji finansowej wnioskodawcy, jak również osiąganych wyników w
      nauce.

Jakie ograniczenia celne obowiązują od 1 maja przy przewozie towarów między
      Polską a Szwecją i Szwecją a Polską? Czy na granicy nadal jest kontrola celna?

Przewóz mienia (rzeczy prywatnych) z Polski do Szwecji i Szwecji do Polski nie
      sprawi problemów. Osoby wjeżdżające bezpośrednio z obszaru UE nie płacą cła i
      nie są poddawane żadnym formalnościom granicznym. Ograniczenia i specjalne
      wymogi dotyczą m.in. wwozu: nowych środków transportu, zwierząt, alkoholu,
      tytoniu, broni i amunicji, niebezpiecznych narzędzi.

Polskie i szwedzkie restrykcje wywozowe obejmują m.in. materiały palne,
      produkty o znaczeniu strategicznym oraz skarby kultury.

Nie ma praktycznie ograniczeń wwozu do Szwecji i wywozu środków finansowych. Z
      Polski bez zezwolenia dewizowego i deklarowania na granicy można wywieźć
      krajowe i zagraniczne środki płatnicze oraz złoto i platynę dewizową do
      wysokości 10 tysięcy euro. W przypadku wwozu, istnieje obowiązek pisemnego
      zgłoszenia środków finansowych powyżej wspomnianej kwoty.

Bezcłowy przywóz alkoholu z innego kraju UE do Polski i Szwecji możliwy jest
      pod warunkiem, że wwiezie go podróżny osobiście (limit wieku: w Polsce - 18
      lat, w Szwecji - 20 lat) i służył on będzie jedynie na własne potrzeby.

Ustanowiono następujące ograniczenia ilościowe: 10 litrów mocnego alkoholu, 20
      litrów produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 litrów wina, 110 litrów
      piwa. Papierosy mogą być wwiezione przez osobę pełnoletnią w ilości do 800
      sztuk (po 1 czerwca 2004 r. Szwecja obniża limit do 200 szt.).

Szczegółowe informacje w tym tym zakresie dostępne są na stronach internetowych
      polskiej i szwedzkiej służby celnej.

Czy obywatele szwedzcy będą mogli obecnie swobodnie nabywać nieruchomości w
      Polsce?

Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele Unii Europejskiej nie są zobowiązani do
      uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie
      nieruchomości w Polsce, z wyjątkiem gruntów rolnych i leśnych (12-letni okres
      przejściowy) oraz zakupu tzw. drugiego domu (5-letni okres przejściowy).

Czy jadąc samochodem do Polski obywatele szwedzcy nadal muszą mieć ze
      sobą „zieloną kartę”?

Od 1 maja 2004 r. osoby przyjeżdżające do Polski samochodami zarejestrowanymi w
      Szwecji nie będą musieli legitymować się tzw. zieloną kartą.

Nowa Gazeta Polska (10/2004)

• wlodzimierz.ulianow Re: Szwecja 11.06.04, 01:07
        Witam,

dziękując za wyjaśniający wiele kwestii wywiad pozwolę sobie przypomnieć się w
        kwestii zbiorów runa leśnego. Gdyby Pani coś znalazła to czekam z
        niecierpliwością.

Pozdrawiam
        • klaryska Re: Szwecja wlodzimierz.ulianow 14.06.04, 14:14
          pamietam o Panu, niestety zajmuje to znacznie wiecej czasu bo wcale nie ma az
          tak duzo informacji w intenecie a przynajmniej klucz do szukania informacji
          jest inny.
          dla przykladu
          jezeli wpisze sie blåbär + sasong -co znaczy sezon + jagody wyskakuje mnostwo
          sportu bo okazuje sie ze wlasnie jagodami nazywa sie kogos kto zaczyna
          startowac w zawodach sportowych.
          Ale juz mam niektore informacje postaram sie je sprawdzic .prosze zajrzec dzis
          podwieczor na strone ew. do swojej poczty.
          • klaryska truskawki 14.06.04, 22:28
            isi.phoneticom.com/cgi-bin/platsbankenrsnav?cmd10.x=0&cmd10.y=0&lang=sv&speed=none&url=http%3A%2F%2Fplatsbanken%2Eams%2Ese%
            2Fkap%2Fsommar%2F160000%2F10000%2C1%2Ehtml
            • klaryska Re: truskawki- strona wlasciwaadresy szybka odpowi 14.06.04, 22:37
              przepisuje z ogloszen
              Jordgubbs- och gurkplockare; Bert-Ola Henriksson; Sölvesborg; 040601
              20 platser. Jordgubbs- och gurkplockare sökes under säsongen 2004.
              Arbetstid/Varaktighet
              Tidsbegränsad. Tillträde enligt överenskommelse. Deltid. Dagtid. Enligt
              överenskommelse.
              Lön
              Annan löneform.
              Arbetsgivare
              Bert-Ola Henriksson
              Listervägen 349-12
              294 94 SÖLVESBORG
              Tel 0705-483884

Jordgubbsplockare; Per-Inge Persson; Sölvesborg; 040601
              20 platser. Jordgubbsplockare under säsongen 2004.
              Arbetstid/Varaktighet
              överenskommelse.
              Lön
              Annan löneform.
              Arbetsgivare
              Per-Inge Persson
              Norremarksvägen 398
              294 94 SÖLVESBORG
              Tel 0456-61142

Jordgubbsplockare; Hans Larsson; Sölvesborg; 040601
              40 platser. Jordgubbsplockare under säsongen 2004. Minst 15 år.
              Arbetstid/Varaktighet
              överenskommelse.
              Lön
              Annan löneform.
              Kontaktpersoner
              Hans Larsson, 0708-600229.

Arbetsgivare
              Hans Larsson
              Ysanevägen 174
              294 92 SÖLVESBORG
              Tel 0708-600229

reszte zanjdziecie na
              stronie :platsbanken.ams.se/sommar/160000/10000,1.html

jezeli strona nie chodzi
              to poczatek / potem sommarjobb/potem Arbete utan krav på yrkesutbildning
              potem Jordgubbsplockare
              to znaczy plocka zbierac do zbierania
              na tej stronie czesto pojawiaja sie i inne ogloszenia

• klaryska zbiory runa kiedy i gdzie 15.06.04, 00:23
            Sorsele ,Stensele Lappland spanie Talluddens camping

Tornedalen, Lycksele w Lappland
            regiony
            Västerbotten i Ångermanland, Jämtland, Härjedalen,Falun w Dalarna, Värmland
            och Norrbotten.
            Norrbotten-punkty skupou sprzed roku
            Tore Laestadius w Thornéus wKiruna -hjortron
            Fjellfrys w Arvidsjaur (Ann-Kristin Sjöstedt) -hjortron
            Karlgrens w Gällivare -jagody
            Eliassons partiaffär w Karesuando -hjorton
            to ze strony sami radia
            www.saamiweb.org/
            sezon

BÄR SKÖRDESÄSONG SÄSONGEN BÖRJAR SÄSONGEN SLUTAR
            HJORTRON AUGUSTI MITTEN AV JULI SLUTET AV SEPTEMBER
            BLÅBÄR AUGUSTI MITTEN AV JULI SLUTET AV SEPTEMBER
            LINGON S EPTEMBER MITTEN AV AUGUSTI S LUTET AV OKTOBER
            KRÅKBÄR AUGUSTI MITTEN AV JULI BÖRJAN AV SEPTEMBER
            TRANBÄR OKTOBER SLUTET AV SEPTEMBER SLUTET AV OKTOBER
            HAVTORN OKTOBER BÖRJAN AV SEPTEMBER SLUTET AV OKTOBER
            RÖNNBÄR SEPTEMBER BÖRJAN AV SEPTEMBER SLUTET AV OKTOBER
            HALLON AUGUSTI BÖRJAN AV AUGUSTI BÖRJAN AV SEPTEMBER
            ÅKERBÄR AUGUSTI SLUTET AV JULI BÖRJAN AV SEPTEMBER

nazwa owocy/kiedy szczyt sezonu/poczatek sezonu(koniec sezonu
            dane generalnie moze sie wahac z roku na rok

www.vasterbottensmat.nu/foretag_placering.asp?KatID=0&UkatID=
            tutaj jest mapa predsiebiorst zajmujacych sie przetworstwem jagod i grzybow-
            jak rozumiem to wlasnie beda centra do zbierania .
            rejon vesterbotten

malung.mediaverket.se/register.php4?action=view&fid=4173 -punt skupu

www.polarica.se/se/konsument/index.htm
            najwiekszy producent

• Gość: SVEANA Re: Szwecja IP: *.telia.com 12.06.04, 15:12
        Ogolnie poszukuje sie nauczycieli, ale nauczyciel w szkole szwedzkiej musi miec
        opanowany jezyk szwedzki na poziomie native speaker, niezaleznie od przedmiotu.

Ania, nauczycielka angielskiego w szwedzkim liceum (gymnasiet)
      • Gość: Marcin Re: Szwecja IP: *.proxy.boch.pl / *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.06.04, 14:27
        Witam i pozdrawiam z Polski

Super, ze możemy liczyć na Waszą pomoc. Jak już napisałem wybieram się do
        Szwecji na początku lipca więc pilnie szukam pokoju do wynajęcia. Chciałbym
        także spytać jakie i czy wszystkie dokumenty musza zostać przetłumaczone na
        szwedzki przy rejestrowaniu się jako osoba poszukujaca pracy
        Marcin
        • klaryska Re: Szwecja -Marcin 14.06.04, 22:40
          biuro pracy przetlumaczy Ci dokumenty za darmo ale nie wiem jak to jest z osoba
          przyjezdzajaca. Jak Ci napiusalam wczsniej probuj telefonicznie sie kontaktowac
          i odpowiedac na ogloszenie jeszcze przed przyjazdem!!
          wez mape Sztokholmu albo Szwecji i przegldaj ogloszenia.
          platsbanken.ams.se/ ta strona jest niezla.

> Witam i pozdrawiam z Polski
          >
          > Super, ze możemy liczyć na Waszą pomoc. Jak już napisałem wybieram się do
          > Szwecji na początku lipca więc pilnie szukam pokoju do wynajęcia. Chciałbym
          > także spytać jakie i czy wszystkie dokumenty musza zostać przetłumaczone na
          > szwedzki przy rejestrowaniu się jako osoba poszukujaca pracy
          > Marcin
      • bajbasek Re: Szwecja 03.08.04, 12:08
        Kamilo, zastanawiam sie, czy znasz moze jakichs Polakow lub Szwedow w
        Sztokholmie? Wraz z trojka przyjaciol planuje przeniesc sie tam jutro, badz
        pojutrze i pilnie poszukujemy ultra taniego zakwaterowania. Dotychczas
        blakalismy sie po Szwecji w poszukiwaniu jagod itp., ale w tym roku byly
        przymrozki i nic z tego nie wyszlo, wiec chcemy sprobowac znalezc prace w
        stolicy. Kazda rada, podpowiedz jest w tych pierwszych, najtrudniejszych dniach
        bezcenna, wiec jesli przychodzi Ci cos do glowy, napisz prosze na mail
        bajbasek@o2.pl. Pozdrawiam cieplo, Basia.
    • sveana Re: Szwecja 14.06.04, 22:33
      Nalezy pamietac o konkretach: znajomosc jezyka to podstawa - angielski na dobry
      poczatek, ale szwedzki mile widziany - pewnie dlatego nie obserwujemy tu takiego
      naplywu rodakow, jakiego doswiadczaja Wyspy Brytyjskie.....
      Szukam obecnie pracy dla moich serdecznych przyjaciol - i mowie wam, bez jezyka
      to prawie niemozliwe - chodzi o prace legalna, z widokami na osiedlenie.

Ania
      • Gość: :)))) jade na truskawki IP: *.chello.pl 15.06.04, 15:59
        chcialem tylko napisac ze rowniez chce i jechac truskawki ale nie mam zielonego
        pojecia o jezyku szwedzkim. mam nadzieje sama znajomosc angielskiego 'w stopniu
        komunikatywnym' wystarczy bo jade w ciemno.czy jest ktos w stanie powiedziec
        chociaz w jaki region szwecji sie kierowac?
        p.s. fajnie ze sa ludzie tacy pomocni jak klaryska. pozdrawiam!!!
      • klaryska Re: dla Anki!!na temat szwedzkiego j. 15.06.04, 16:21
        Anka,
        wiekszosc Polakow nie zna jezyka, ale wystarczy poznac kluczowe slowa ,ogloszen
        ktore Ciebie interesuja i potem sprobowac sie porozumiec przez telefon z osoba
        u ktorej chcesz pracowac po angielsku. W sieci mozna tez znalezc tlumaczenia.
        sprobuje podac kluczowe slowa
        ' szukac ...'söker'
        praca 'jobb'
        wolne miejsca pracy 'lediga jobb'
        'gospodarstwo rolne' rolnictwo 'jordbruk 'agriculture'
        sadownictwo praca z owocami 'trädgård'
        czyli patrzysz na kategorie
        jordbruk och (i ) trädgard
        lub
        praca bez wymaganego wyksztalcenia '
        arbete krav på yrkesutbilding'
        zawod- 'yrke'
        utbilding -'wyksztalcenie.'
        zbieracz owocow- zazwyczaj nazwa jest utworzona ze zlepku'nazwa
        owoca+plockare'(zbierac).
        jordgubbsplockare-zbieracz truskawek
        bärplockare -zbieracz jagod ale tez zbieraz borowek (lingon),hjorton(zolte
        maliny)
        a teraz sprobuje Ci przetlumaczyc przykladowe ogloszenie:

Jordgubbs- och gurkplockare; (
        szukaja do zbiorow truskawek i ogorkow

(adress Bert-Ola Henriksson; Sölvesborg; 040601)
        )
        20 platser
        maja 20 miejsc pracy

szukaja zbieraczy na czas sezonu 2004
        Jordgubbs- och gurkplockare sökes under säsongen 2004

.
        a teraz warunki pracy _

Arbetstid/Varaktighet
        godziny pracy/ jak dlugo zatrudnienie
        Tidsbegränsad.(zatrudnienie na czas ograniczony)Tillträde enligt
        överenskommelse (zaczynasz prace zgodnie z umowa jaka podpisalas),Deltid
        (niepelny wymiar godzin),Dagtid (praca w ciagu dnia),Enligt överenskommelse
        (zgodnie z umowa zawarta).

wyplata :
        Lön
        inna forma platnosci
        Annan löneform.

Arbetsgivare----osba dajaca prace z ktora sie kontaktujesz i podpisujesz umowe.
        Bert-Ola Henriksson
        Listervägen 349-12
        294 94 SÖLVESBORG
        Tel 0705-483884
        PS .Dagtid -znaczy dokladnie praca w godzinnach dziennych ,kiedy jest jasno.
        Annat löneform -nie wiem co to znaczy,rozumiem ze to trzeba ustalic osobiscie z
        farmerem.
        jezeli przetlumaczysz ze slownikiem (lub dajac tekst na forum svenska lub
        skandynawia )pare ogloszen po pewnym czasie dasz sobie rade. Na pewno mozesz
        poprosic o spisanie umowy po angielsku.
        Wierze ,ze dasz sobie rade.
        powodzenia
    • klaryska podatki -praca sezonowa 18.06.04, 13:13
      to sa informacje bezposrednio z urzedu podatkowego.
      Kazdy kto pracuje mniej niz 6 miesiecy placi podatek 25 % od dochodu.
      Co zrobic jezeli masz prace legalna i bedziesz placic podatki w Szwecji.
      Kazdy przyjezdzajacy do pracy sezonowej powinien zglosic sie do lokalnego
      urzedu podatkowego z wypelnionym blankietem nr 4350 -po angielsku nazwa
      Application - Special income tax on non-residents
      SKV 4350a
      blankiety sa na stronie
      www.skatteverket.se/servicetjanster/shop/index_blanketter.html
      i z dokumentem potwierdzajacym tozsamosc. I deklaruje jak dlugo bedzie w
      Szwecji .Potem tax office przydziela czasowy numer personalny nazywaja to
      podjeciem decyzji. Zazwyczaj wysylajac decyzje i numer- ostatnio to bylo do 5
      dni.Zazwyczaj decyzja jest formalnoscia i zgloszenie bylo wystarczajace do
      rozpoczecie pracy. Oczywiscie te dokumenty mozna wyslac poczta do najblizszego
      urzedu podatkowego juz po przyjezdzie.
      Na ten personalny numer sa rejestrowane podatki z tym pesonalnym numerem idzie
      sie do lekarza i przesylane sa sumy na emeryture.
      Mozna te formalnosci zalatwic z Polski poczta, wyslac ten formularz ,dolaczyc
      kopie dokumentu i zadeklarowac wysokosc podatku. Koniecznie podac adres do
      korespondencji. zapomnialam zapytac ile to moze trwac w tym przypadku :-(
      • klaryska blankiet SKV 4350 18.06.04, 13:23
        oczywiscie strona sie nie otworzyla tam gdzie powinna
        www.skatteverket.se/
        w prawym gornym rogu wyswietla sie ikonka z jezykami wybierz polski/broszury/in
        english forms/SKV 4350
    • klaryska tel do urzedu podatkowego 18.06.04, 13:29
      Du kan ringa Skatteupplysningen, 0771-567 567, om du har allmänna frågor om
      skatt och folkbokföring. Telefontider 8:00 - 19:00 måndag - torsdag, och 8:00 -
      16:00 fredagar.
      otwarte -poniedzialek czwartek 8-19; piatek 8-16

Från utlandet, ring +46(0)87649530.- z zagranicy

Har du frågor som gäller ett eget ärende? Då ska du kontakta ditt skattekontor
      som du når via växeln: 0771-778 778.
      informacja o najblizszym urzedzie podatkowym

jezeli dzwoni sie na 0771-567 567 odzywa sie automat do pytan w sprawach
      personalnych wybiera sie jeden, potem automat mowi ktorym sie jest w kolejce i
      sie czeka a automat sobie powtarza ile osb przed. Ostatnio bylo 16 osob przede
      mna ,wiec to moze trwac naprawde dlugo.
      Nigdy nie spotkalam sie zeby osoba pracujace w urzedzie podatkowym nie mowila
      po angielsku, wiec jak juz ktos dotrwa powinien miec szanse porozumienia sie.

• klaryska Re: tel do urzedu podatkowego 18.06.04, 15:20
          czytalam ten artykul, nie bardzo wiem moze Ona ma jakies ogromne dochody . Moge
          tylko gdybac byla dyskusja na forum Skandynawia o tym (fora
          prywatne/turystyka/skandynawia.
          W kazdym razie te 25% o ktorym pisalam to mam z osobistej rozmowy z urzedniczka
          z biura podatkowego . Ja place od statystycznie normalnej pensji 32%

> Hej
          > Ostatnio przeczytałem w GW, że z 100kr państwo zabiera 75 kr. Chodziło tu o
          oso
          > ba pracujaca jako psycholog. Czy jest to możliwe?
          > Marcin
      • Gość: Halina Re: Szwecja IP: *.ip-pluggen.com 19.06.04, 02:28
        Klarysko, moze w paru prostych slowach napiszesz jak jest z podatkami
        studentow czy bezrobotnych z Polski, ktorzy tu dostana prace na 3 miesiace?
        Powiedzmy ze przez 3 miesiace zarobia 30 000 kr.
        Jaki podatek wtedy zaplaca i czy pierwsze ca 12 000 kr jest nieopodatkowane,
        tak jak u mieszkancow Szwecji??
    • Gość: baxyl studia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.06.04, 23:01
      Czesc Klaryska!
      Interesuja mnie studia w Szwecji. Bylem na stronie poswieconej zagranicznym
      studentom ale nie znalazlem interesujacych mnie informacji. Mam wiec pytania,
      moze sie orientujesz: czy mozliwa jest jakas pomoc finansowa od rzadu
      (stypendia, pozyczki - jesli tak to jak?), czy latwo studentowi zalapac jakas
      prace i czy studia sa bardzo absorbujaco czasowo, tzn. czy jest czas aby moc te
      prace wykonywac.

pozdrawiwam
      • Gość: Halina Re: studia IP: *.ip-pluggen.com 21.06.04, 09:21
        Podbijam topik, a przy okazji troche informacji.
        Studiujacy na jakims powaznym kierunku np mikrobiologia musza znac swietnie
        j.angielski, bo polowa literatury (grube ksiegi) po angielsku.
        Studenci na ogol nie pracuja, bo Szwedzi maja stypendium i mozliwosc pozyczki.
        Z praca dla mlodziezy jest bardzo ciezko, w poludniowej Szwecji 25% bezrobocia
        wsrod mlodziezy 18-24 lat.
        • Gość: baxyl Re: studia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.06.04, 10:53
          Dzieki za info, ale mam pytanie czy bedac Polakiem, czyli w tej chwili czlonkiem
          UE, takze mam szanse na zalapanie sie na ktoras z form pomocy od panstwa (chocby
          pozyczke studencka). Czy pozyczki te to wylacznie domena rzadu czy tez sa jakies
          prywatne/pozarzadowe instytucje, ktore sie tym zajmuja?
            • klaryska Re: nie ma odpowiedzi /odpowiedz w czwartek 25.06.04, 02:33
              klaryska napisała:

> niestety w urzedzie podatkowym nie ma do czwartku nikogo kompetentnego w
              > sprawie podatkow dla Polakow. mam nadzieje w czwartek uzyskac informacje.

no i zawalilam bo jutro jest midsommar -poczatek lata ,ktory sie tutaj swietuje
              i dzis urzedy pracowaly krocej a ja zapomnialam o tym. Niestety bede mogla sie
              dowiedziec dopiero za 3 tyg.
              • trent4 kto pomoże artystom z Polski??? 09.07.04, 22:29
                dzień dobry:)

kochani Rodacy na uchodźtwie - niebawem zamierzamy z moją kobietą udać się do
                krainy Wikingów. Dotychczas w Polsce zajmowaliśmy się malowaniem artystycznym
                wnętrz. Mamy na swoim koncie kilka hoteli, restauracji i mnóstwo domów i
                mieszkań prywatnych. Chcielibyśmy spróbować sił w Szwecji (pracujemy na
                materiałach szwedzkiej firmy Beckers i znamy doskonale jej produkty).
                Szukamy kontaktu w Szwecji z jakimiś uczciwymi Rodakami (wierzymy, że tacy
                istnieją jeszcze;), którzy byliby w stanie pomóc nam przez pierwsze chwile
                pobytu w Szwecji. Jeśli chodzi o języki: to angielski - w stopniu
                komunikatywnym, jesli chodzi o szwedzki - to...;)kojarzy mi się z jakimś
                świergotem elfów albo krasnoludów;)-czymś owszem przyjemnym dla ucha, ale tyleż
                samo niezrozumiałym...Mamy tyle kasy, żeby być niezależnym finansowo przez
                pierwszy miesiąc. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że początek może być trudny,
                ale wierzymy, że nam się uda.
                Wszelkie uwagi, rady, spostrzeżenia proszę kierować na adres:
                trent4@wp.pl

p.s. na bank odwdzięczymy się temu, kto wyciągnie do nas pomocną dłoń...

pozdrawiam serdecznie
                trent4
          • pia.ed DO BAXYL 21.06.04, 12:38
            Jesli masz stronke o studentach zagranicznych PO SZWEDZKU, to zamiesc ja,
            moge przeczytac i mam nadzieje pozniej Ci wytlumaczyc.
            • Gość: baxyl Re: DO BAXYL IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.06.04, 22:23
              Jedyna strona, z ktorej czerpalem informacje byla angielskojezyczna
              www.sweden.se, niestety znalazlem tam tylko informacje o tym, ze Polacy, razem
              z Rosjanami, Bialorusinami i obywatelami panstw baltyckich moga ubiegac sie o
              stypendium wylacznie poprzez program Visby. Wydaje mi sie, ze od 1 maja to
              troche dziwne ograniczenie, dlatego bylbym wdzieczny za informacje o obecnym
              stanie rzeczy, gdyby sie zmienil.
              • klaryska stypendia-linki po angielsku 22.06.04, 10:57
                International Programmes
                Socrates/Erasmus
                Socrates is a EU-programme for educational cooperation. The main objectives are
                to enhance the European dimension in education, increase knowledge in European
                languages and to encourage student and teacher mobility. Erasmus is the part of
                Socrates that concerns cooperation within higher education. Erasmus students
                receive a scholarship to cover travel and insurance costs. The students' home
                university administers the scholarships and the selection of students. Apart
                from the fifteen EU-member states, the following European countries participate
                in Socrates/Erasmus; Cyprus, Bulgaria, Estonia, Iceland, Latvia, Liechtenstein,
                Lithuania, Malta, Norway, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia, the Czech
                Republic, Hungary and Switzerland. More information on Socrates and Erasmus is
                found on europa.eu.int/en/comm/dg22/socrates.html.

Erasmus at KTH
                KTH has approximately 200 Erasmus agreements with European partner
                universities, which regulate student mobility. The majority of both incoming
                and outgoing exchange students at KTH are Erasmus students. During 2003, 715
                incoming and 237 outgoing Erasmus students were registered.

Erasmus Key Data

EPS - Erasmus Policy Statement

Leonardo da Vinci
                Leonardo da Vinci is a EU-programme for vocational training. Funding can be
                granted for development projects or company placements. A project should
                contain parties from educational institutions and industry. Apart from the
                fifteen EU-member states, the following European countries can participate in
                Leonardo; Cyprus, Bulgaria, Estonia, Iceland, Latvia, Liechtenstein, Lithuania,
                Malta, Norway, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia, the Czech Republic, Hungary
                and Switzerland.

More information on Leonardo da Vinci is found on:
                europa.eu.int/comm/education/leonardo.html.

KTH has been granted funding for several Leonardo projects, running at the
                moment are:

LUCAS
                A Leonardo project primarily for administrative university staff with aim to
                deepen and broaden the competence of this target group in international matters
                related to European education in engineering and technology and the European
                labour market for graduates in engineering and technology. The participants in
                LUCAS at KTH take part of a series of seminars followed by a study visit at one
                of the European partner universities. The project is coordinated by KTH.

More information on LUCAS

QUEST
                A Leonardo mobility project for students undertaking their final degree project
                or advanced placement at an enterprise abroad. KTH is project coordinator.

SUPERPRO
                A Leonardo pilot project aiming at the development of an efficient tool for
                supervision of project work at a distance, with specific focus on maintaining
                quality and coherence with the educational requirements of the home
                institution. KTH is project coordinator.

MFS
                KTH offers grants for Minor Field Studies funded by the Swedish International
                Development Cooperation Agency (Sida). The main objectives are:

to enhance Swedish students' and teachers' knowledge about developing countries
                to promote scientific exchange between universities and research institutes in
                developing countries and Sweden
                The grants finance two months of fieldwork within subject areas of benefit for
                the development in the host country. The field work should result in a Master's
                thesis or final degree project report. More information on MFS.

Linnaeus-Palme
                Linnaeus-Palme is an exchange programme for teacher and student mobility funded
                by the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida). The
                programme aims at strengthening cooperation between universities in Sweden and
                developing countries.

TRAIN-IT
                A EU-Canada project coordinated on the European side by KTH. This project
                focuses partially on student exchange and combines studies abroad during the
                final stages of the education with a placement in a foreign company for the
                final degree project. The other main part of the project focuses on virtual
                mobility - a method of bringing international influence into the classroom for
                those students who have chosen to remain at home

NORDPLUS
                NORDPLUS is the Nordic Council's programme to promote cooperation between
                universities and institutions of higher education in the Nordic countries.

NORDPLUS has these specific goals:

to promote wide-ranging and intensive co-operation between the universities of
                the Nordic countries with a view to establishing a Nordic educational
                community;
                to increase substantially the number of university students carrying out an
                integrated and fully recognised period of study in another Nordic country;
                to encourage the increased mobility of university teaching staff, thereby
                improving the quality of the education and training provided by the
                universities.
                The instruments of the program are:

student mobility grants
                academic staff mobility grants
                short study visits for academic staff and university administrators
                joint intensive study courses
                More information on www3.siu.no/vev.nsf/start/nordplusen.
                • klaryska Re: stypendia-linki po angielsku-Ericsson 22.06.04, 11:03
                  strona
                  www.ericsson.com/jobs/students.asp
                  According to Ericsson’s policy, each country is responsible for handling their
                  own student relations. If you wish to know more about the work towards
                  students, the possibilities for thesis work and internship or any other student
                  related issue, please contact Ericsson directly in the country you are
                  interested in. Select country by using the drop down list below. If the country
                  you are looking for is missing, please make use of the contact information
                  available at Ericsson Worldwide.

International traineeships and internships

In order to meet the demand for international traineeships and internships,
                  Ericsson offers a limited number of students this opportunity through AIESEC
                  and IAESTE, two international organisations handling international traineeships
                  and internships.

If you are interested in an international traineeship or internship, please
                  contact either AIESEC or IAESTE. A number of successful applicants are selected
                  from their pools of students each year.

Please note that you can not apply exclusively to Ericsson. Your application
                  will be available to several companies, and if your profile is corresponding to
                  our specific demands, you might end up with a traineeship or internships at
                  Ericsson.

• klaryska praca magisterska -exjobb 22.06.04, 11:13
                  nie wiem czy to jest tez dostepne dla studentow z zagranicy-mozna napisac i
                  zapytac? To jst spis dostepnych projektow magisterskich.
                  kth.colo.pi.se/index.asp?Val_av_innehall=ASPInfoPub.asp&frameId=0
                  Welcome to Nationella Exjobb-poolen
                  – a meeting point for students and representatives of companies and
                  organisations, private and public!

This is where companies and organisations can advertise proposals for bachelor
                  degree thesis free of charge and reach students all over the country. The
                  Nationella Exjobb-poolen is continuously updated.

We welcome proposals from abroad. Please contact our Head editor by writing an
                  e-mail to the following adress: exjobb@exjobb.sunet.se, if you would like to
                  submit a proposal or if you would like help in looking through the pool of
                  proposals.

This service is developed by KTH Royal Institute of Technology and run by the
                  National Agency for Services to Universities and University Collages. We hope
                  to be able to offer a version of this Website in English in a not too distant
                  future.

Thank you for your visiting our service and welcome back!

Nationella Exjobb-poolen
                • klaryska The National Agency for Higher Education -Szwecja 22.06.04, 11:19
                  tutaj sa linki do stron informujacych o studiach, jezeli ktos czegos nie wie
                  najlepiej wyslac email z zapytaniem. Na pewno ktos odpisze.
                  na samym dole strony tekst ze strony Agencji
                  wwweng.hsv.se/en/iwt/startpage/startpage_en.jsp?home=location
                  link do swedish institute

www.si.se/forstasida.cs?dirid=144
                  link do

www.sweden.se/templates/SISFrontPage____4908.asp
                  The National Agency for Higher Education

The National Agency for Higher Education is a central agency responsible for
                  matters relating to institutions of higher education.

Quality audits and supervision of higher education
                  The National Agency evaluates the higher education institutions. This takes the
                  form, for instance, of the evaluations of subjects and programmes conducted by
                  the National Agency once every six years.

The National Agency exercises supervision of higher education institutions,
                  which means ensuring that they comply with the laws and regulations that apply
                  to the area of higher education.

Review and analysis of the higher education system
                  The National Agency reviews the operations of the higher education
                  institutions. Its aim is to provide the Riksdag and the government

Evaluates qualifications awarded abroad
                  The National Agency evaluates qualifications awarded on completion of higher
                  education programmes outside Sweden. This evaluation determines to which
                  Swedish programme the foreign programme corresponds.

Information about studies in higher education
                  Information in Swedish about studies in higher education is provided by the
                  National Agency. Information for foreign students about studies in Sweden is
                  provided by the Swedish Institute.

• klaryska do Baxyl 23.06.04, 16:10
                      www.chs.chalmers.se/english/
                      na tej stronie masz *International forums
                      Discussion boards for international students.
                      General forum ,Social ,Göteborg and Sweden ,Studying at Chalmers
                      An introduction to the forums. Some international associations at Chalmers
                      Student Union
                      mysle ze najlepiej pytac w studenckich Union- wsrod studentow pewnie sa Ci
                      ktorzy korzystaja ze stypediow itd.
                      Na marginesie wsrod uczelni technicznych Chalmers ,Geteborg jest uznawany za b.
                      dobra uczelnie.

• klaryska Re: czy jest czas na prace w trakcie studio 21.06.04, 12:02
        witaj Baxyl
        ilosc godzin zalezy od kierunku jaki chcesz studiowac.
        Ale przykladowo studia inzynierskie maja zazwyvzaj zajecia od 8-17 a potem
        wieczorem pracuje sie nad samodzielnymi projektami -czesto zalicza sie zajecia
        na podstawie prac domowych.
        Studiowanie fzyki wyglada tak ,ze ma sie 4-6 godzin dziennie ale potem siedzi
        sie w domu nad projektami. Studia humanistyczne to ciagle przesiadywania w
        bibliotekach.
        wracajac do studiow technicznych cz. sa prowadzone w oparciu o ksiazke po
        angielsku. Zeby dac sobie rade musisz przeczytac te ksiazke. W systemie
        Szwedzkim bardziej stawia sie na samodzielna nauke plus wyorzystanie wiedzy
        stad krotka teoria na wykladzie a potem siedzisz w domu nad projektem-
        zastosowaniem wiedzy.
        Rowniez kursy trwaja przecietnie 2-3 tygodnie sa bardzo intensywne i poniewaz
        sa krotkie trudno sobie odpusic, zakadajac ze sie nadrobi- bo zanim sie nadrobi
        kurs sie konczy.
        Podsumowujac: przy dobrym zoorganizowaniu moze mozesz podorabiac ale poniewaz
        plan zajec bedzie Ci sie zmienial praktycznie z tygodnia na tydzien trudno Ci
        bedzie o stala prace. Wedlug studiujacych moze udaje sie czasami wygospodarowac
        2 wieczory na prace. Jak Ci sie zdarzy ze bedziesz w tym samaym czasie konczyl
        dwa kursy to z domu chyba nie bedziesz wychodzil. W tym okresie jest tyle
        pracy ,ze nawet w weekendy moze byc Ci trudno znalezc czas na dorabianie. Ale
        zasadniczo wybierasz sam sobie zajecia i co chcesz studiowac.
        Studenci maja dlugie wakacje z czego zazwyczaj jeden miesiac poswiecaja na
        prace.

Gość portalu: baxyl napisał(a):

> Czesc Klaryska!
        > Interesuja mnie studia w Szwecji. Bylem na stronie poswieconej zagranicznym
        > studentom ale nie znalazlem interesujacych mnie informacji. Mam wiec pytania,
        > moze sie orientujesz: czy mozliwa jest jakas pomoc finansowa od rzadu
        > (stypendia, pozyczki - jesli tak to jak?), czy latwo studentowi zalapac jakas
        > prace i czy studia sa bardzo absorbujaco czasowo, tzn. czy jest czas aby moc
        te
        > prace wykonywac.
        >
        > pozdrawiwam
        • pia.ed Re: czy jest czas na prace w trakcie studio 21.06.04, 12:34
          Klaryska nie odpowiedziala jeszcze na pytanie dotyczace stypendium i pozyczki.

Stypendium dostajesz "od panstwa" i do tego maja prawo wszyscy studenci.
          Studiebidrag wynosi okolo 2 000 skr, moze troche wiecej. i to dostaja wszyscy
          studenci bez wzgledu na zarobki rodzicow jak to jest w Polsce.
          Druga czesc to pozyczka zwrotna, zalatwiana poprzez CSN, Centrala Studie
          Nämnden (napisalam osobno, abys mogl to lepiej zrozumiec).
          Wynosi chyba 6 000 skr.

Co do pozyczki to wiem ze maja byc obostrzenia, bo zagraniczni studenci
          wracaja do swoich krajow, zostawiajac w Szwecji dlugi 200 000 skr i wiecej.

Studenci w Skandynawii maja prawo studiowac w jakim kraju (skandynawskim)
          chca.
          Wiem jednak, ze Akademia Medyczna w Kopenhadze narzeka, ze studiuje tam za duzo
          studentow ze Szwecji, zabierajac miejsca studentom dunskim.
          Maja wprowadzic ograniczenia w przyjmowaniu studentow z pozostalej
          Skandynawii, poniewaz ci po studiach wyjezdzaja, a w Danii stale brakuje
          lekarzy.

To kilka uwag "laika". Nie mam sie w tej chwili kogo zapytac, bo dzieci moich
          kolezanek powyjezdzaly juz na wakacje. Z tym ze one sa zamieszkale w Szwecji,
          wiec tez nie znaja sytuacji studentow zagranicznych.
          • sveana Re: czy jest czas na prace w trakcie studio 21.06.04, 13:55
            Jeszcze jedna dosyc istotna informacja dla studentow polskich: rok akademicki w
            Szwecji trwa 40 tygodni, czyli 10 tygodni dluzej niz w Polsce. Jest to tak
            zmyslnie obliczone, ze w pelni przestudiowany rok akademicki ze wszystkimi
            pozaliczanymi i zdanymi egzaminami daje 40 punktow (credits).
            Za moich czasow (studiowalam w Skövde Datalingvistik w polowie lat 90) bylo tak,
            ze trzeba bylo miec co najmniej 30 punktow, aby uzyskac stypendium na nastepny
            rok studiow.
            Same studia w Szwecji sa bezplatne, jednak wszystkie materialy naukowe trzeba w
            praktyce zakupic za wlasne pieniadze - biblioteki dysponuja niewielka iloscia
            egzemplarzy, i trzeba siedziec w bibliotece, by z tego moc korzystac (a
            literatura akademicka jest koszmarnie droga).
            Pozdrowienia
            Ania Björk
          • Gość: Halina STUDENCI ZARABIAJA ZA DUZO? IP: *.ip-pluggen.com 25.06.04, 11:00
            CSN-räd mot arbetande studenter
            Framöver kommer studenter som tjänar för mycket inte komma undan med det. Från
            och med i år mobiliserar CSN full personalstyrka för att komma åt alla de
            studenter som överskridit gränsen för vad man får tjäna medan man studerar.

De studenter som tjänade för mycket under 2002 har fått ett återbetalningskrav
            hem i brevlådan. Sammanlagt 7 000 personer är skyldiga CSN 135 miljoner kronor,
            rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.

OSTRA KONTROLA PRACUJACYCH STUDENTOW
            "W przyszlosci bedzie sie dokladniej sprawdzac ile zarobili studenci podczas
            swych studiow. W celu skontrolowania tego CSN uzyl wszystkich dostepnych
            urzednikow.
            Sprawdzono ile zarobili studenci w 2002 r. i okazalo sie, ze 7 000 studentow
            zarobilo za duzo. Teraz musza zwrocic 135 000 000 skr (pozyczonych
            pieniedzy)".

Wyjasnienie.
            Przy maksymalnej pozyczce (ca 6 000 skr/mies w czasie terminu) mozna pracowac
            ograniczona ilosc godzin w skali rocznej i zarobic przykladowo 15 000 skr/rok.
            Przekroczy sie te sume, zmieijsza sie automatycznie wysokosc pozyczki.
    • klaryska praca sezonowa :gang wsrod uczciwych -zle 21.06.04, 16:28
      ponizej wersja po Szwedzku,
      dzisiejsze Aftonbladet pisze o gangu Polakow, ktory ´pobil -uzywajac noza i
      metalowych przedmiotow innego Polaka za to ze tamten slyszac zla opinie o tych
      ludziach ,nie przydzielil im pracy.
      Od wielu lat w rejon Skåne och Blekinge przyjezdzali do pracy Ci sami Polacy.
      Wsrod tych Polakow farmer wybieral zarzadajacego -Polaka do ktorego mial
      zaufanie. Zarzadzajacego zadaniem jest przydzielanie pracy ,kontakt miedzy
      farmerem i pracownikami sezonowymi itd.
      Od kilku tygodniu pojawil sie gang w Zachodnim Blekinge, pracowali w kilku
      miejscach ale glownie niszczyli i stwarzali problemy.Kiedy pojawili sie na tej
      farmie zarzadzahjacy slyszac wczesniejsza opinie nie przydzielil im pracy.
      W ramach zemsty wrocili w nocy ,pobili Polaka (jest w bardzo zlym stanie w
      szpitalu), zdemolowali budynki mieszkalne robotnikow. Policja zatrzymala 5
      Polakow.

Nekade gästande gubbplockare jobb - misshandlades
      Förmännen överfölls med kniv och järnrör
      SÖLVESBORG. .
      Det är krig mellan de polska bärplockarna i Sydsverige. I helgen misshandlades
      två förmän svårt sedan de nekat ett gäng jobb.
      – Det verkar som maffian försöker ta över, säger en lantbrukare utanför
      Sölvesborg.
      Många av de polacker som arbetar på gårdar i Skåne och Blekinge återkommer
      varje år. För ett par veckor sedan dök det upp ett större gäng i västra
      Blekinge.
      – De har fått jobb på flera gårdar men har bara ställt till djävulskap, säger
      lantbrukaren.

På hans gård finns två polacker som fördelar jobben på gårdarna i trakten
      till sina landsmän. De förklarade för gänget att de inte kunde räkna med några
      fler jobb. Natten till söndagen kom hämnden.
      – De slog sönder rutorna till baracken, slet ut männen och misshandlade dem
      mycket svårt, berättar polisen. De använde kniv, träpåkar och och ett rör till
      en dammsugare.
      De misshandlade männen fördes svårt skadade till sjukhus. Fem personer har
      anhållits.
    • ankaczaja Re: Szwecja 25.06.04, 19:26
      Droga Klarysko bardzo Cie prosze o przeslanie mi wszystkich informacji o pracy
      pielegniarek a zwlaszcza instumentariuszek w szwecji a takze mozliwosci wyjazdu
      na stale wraz z rodzina . Bede Ci niezmiernie wdzieczna