Dodaj do ulubionych

Czekają nas szalone podwyżki cen żywności

19.02.08, 10:26
Jakoś rolnicy nie protestują przeciwko zbyt wysokim cenom skupu mleka :P
Obserwuj wątek
    • lidek_syn_ubeka Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 10:48
      "cuda,cuda oglaszają."Tuskowe rzecz jasna.Oto pierwszy cud-zniknęlo
      gdzies tanie jabłko donalda.Zaraz zniknie tania cebula i kurczaki.
      • mr_pope Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 10:55
        Czytać ze zrozumieniem jak widać nie nauczyli. A przecież to w zeszłym roku był
        nieurodzaj, nie w tym. Widać posłowie PiS po modlitwie o deszcz zapomnieli o
        modlitwie o urodzaj.
        • faiga_danielak aby żyło się lepiej wszystkim Wyzdychają POpleczni 19.02.08, 11:08
          poplecznicy POpaprańców
          • mr_pope Re: aby żyło się lepiej wszystkim Wyzdychają POpl 19.02.08, 11:16
            Prędzej wymrze komunistyczny elektorat PiS.
            • kerrmit20 A Eurokołchoz płaci rolnikom za NIE produkowanie 19.02.08, 11:36
              limity na mleko i kary za ich przekroczenie powodują że nadwyżki trzeba wylewać,
              to samo dotyczy reszty artykułów
            • arcyfioletowy Re: aby żyło się lepiej wszystkim Wyzdychają POpl 19.02.08, 11:38
              inflacja a później wzrost stóp procentowych, za kredyt hipoteczny 500 000 PLN będziecie płacić 50 000 PLN i więcej rocznie samych odsetek, oj będzie baaaardzo wesoło
              • rolnik_polski To dopiero początek podwyżek 19.02.08, 14:48
                Niestety, ale w Polsce mamy ciągle do czynienia z dławieniem produkcji żywności. Szczególnie teraz to widać na przykładzie wieprzowiny. Mówi się powszechnie o domniemanej "świńskiej górce" - której tak naprawdę nie ma. Jest za to potężny import mięsa z zachodu, lecz nie jest to wynik zdrowej konkurencji, ale wypychania nadwyżek. Tak w końcu skończą się nadwyżki, a wtedy okaże się, że u nas są braki, które będzie można uzupełnić jedynie kosztownym importem - efekt zobaczymy w sklepach.
                Do tego dochodzi zakaz sprowadzania soi GMO, który dobije hodowców trzody (kolejny powód do ograniczenia produkcji) oraz rozłoży produkcję drobiu.

                A jeszcze jak rząd weźmie się za KRUS, to dopiero może być Sajgon. Nie chcę tu nikogo prowokować. Zasada jest prosta - jeśli rolnik będzie musiał zapłacić większą składkę na KRUS, to wzrosną mu koszty produkcji. I albo zrekompensuje mu to wyższa cena za sprzedawane produkty (z gospodarstwa), albo nie zrekompensuje, czym doprowadzi do ograniczenia produkcji, a tym samy zmniejszenia podaży na rynek, i w efekcie wzrostu cen. Tak czy siak - będzie drożej.
                • bambi7 Re: To dopiero początek podwyżek 19.02.08, 16:04
                  jak ktoś ma chociaż kilka ha, które da się uprawiać, to z palcem w
                  d**** zapłaci obecny KRUS - jeżeli chodzi o zmianę zasad płacenia
                  KRUS, to jest to głównie robione po to, aby ci rolnicy z ogromnymi
                  dochodami płacili więcej niż dziadowskie kilkadziesiąt zł/mies (bo
                  tyle wynosi obecnie KRUS)

                  to co mamy teraz jest śmieszne - gość z miasta, który założył
                  działalność (często za pieniądze pożyczone z Urzędu Pracy) po to,
                  aby zarabiać tyle żeby utrzymać rodzinę, płaci większe ubezpieczenie
                  niż rolnik "wielkoobszarowy", który się z tego pierwszego śmieje....
                  a przecież każdy ma taki sam żołądek
                  • rolnik_polski Re: To dopiero początek podwyżek 19.02.08, 16:15
                    Racja. Tylko znając Polskie "realia" to po d.pie najbardziej dostaną ci średni (jak ja).
                    • wiseman_said PO = POdwyżki gwarantowane 19.02.08, 16:59
                      przed wyborami donal t.mówi: ja jako pszyszły phłemieł obiecuję, że
                      bedziemy więcej zahłabiać a ceny nie będą hłosnąć

                      po wyborach donald t. mówi: Polacy, te podwyżki to przez PiS, ja
                      jestem niewinny, ja jestem na wczasach

                      przez caly czas donald t. myśli: bedę phłezydentem, te durnie mnie
                      wybiorą, Polacy są tacy naiwni, jeszcze im coś POobiecuję, np. że
                      zimy nie będzie
                  • moki1 Internet jest cierpliwy i mozna pisac głupoty, ale 19.02.08, 17:56
                    mozna też znaleźć ciekawe dane
                    np tutaj
                    www.wir.org.pl/kalk/pszenica.htm
                    Wynika z tego, że jeśli ktos miałby 10ha i uprawiałby tam: pszenice,
                    jeczmien, buraki, rzepak i hodował 10 szt świń to zarobi 7300 na rok.
                    Razem z dopłatami z unii.
                    Teraz ile on ma według ciebie płacić KRUSu?

                    A co jeśli ma 5ha i zarobi 3500/rok?
            • prawdziwek1 Re: aby żyło się lepiej wszystkim Wyzdychają POpl 19.02.08, 15:02
              A co się stało z elektoratem "SOLIDARUCHOWYM" ciągle tylko komuchy,komuchy a
              gdzie się podziały solidaruchy i ich 21 postulatów.
              • mariuszdd Re: aby żyło się lepiej wszystkim Wyzdychają POpl 19.02.08, 17:53
                prawdziwek1 napisał:

                > A co się stało z elektoratem "SOLIDARUCHOWYM" ciągle tylko komuchy,komuchy a
                > gdzie się podziały solidaruchy i ich 21 postulatów.

                geremki i mazowieckie zadekowali się i cicho siedzą
                Nawet Michnikoid artykułów nie pisze ! Kryzys jaki idzie ,czy co :).
      • operatorkoparki czy doniu tusku cudowny 19.02.08, 10:57
        czy Donaldzik też teraz zna ceny na pamięc jak w debacie? Czy teraz
        do pustego łba specjalisci nic nie wtłoczyli, ale nic to ważne
        żebyśmy sie kochali i rozumieli jeśc nie musim przecie
    • mariola_21 krótko mówiąc, będziemy szczuplejsi i zdrowsi ... 19.02.08, 10:54
      • adam_l27 jak Donald ! Może i na narty pojedziemy ?? 19.02.08, 12:23
        Ha ha
    • slavko.matejovic Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 10:57
      To jest ten cud zapowiadany przez Tuska?
      • mr_pope Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 11:17
        Nie, to są konsekwencje cudownej polityki Kaczyńskiego. No chyba, że
        odpowiedzialność za zeszłoroczny nieurodzaj ponosi partia, która wtedy nie
        rządziła.
    • dobiczek A kurczaki tuska ?mialy byc za darmo! 19.02.08, 11:10
    • tenare Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 11:20
      • babaqba Re: Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 11:35
        A może weźcie się do pracy? Wtedy sobie tę żywność po prostu kupicie,
        a jak przestaniemy "chronić" polskie rolnictwo, to sobie kupicie
        taniej i zdrowsze. Myśleć!
        • majuna Re: Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 11:52
          Zatem czekamy na Twoje propozycje pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          • mr_pope Re: Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 11:56
            A co, bezrobotne stworzenie jesteś?
          • wrezz Re: Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 13:59
            praca.gazeta.pl/gazetapraca/0,0.html
        • mposte Re: Wszyscy zdechniemy z głodu 19.02.08, 12:41
          babaqba napisała:

          > A może weźcie się do pracy? Wtedy sobie tę żywność po prostu
          kupicie,
          > a jak przestaniemy "chronić" polskie rolnictwo, to sobie kupicie
          > taniej i zdrowsze. Myśleć!
          tylko od kogo odd Niemców któży kupują u nas bo taniej?
    • grisza14 Don Donald obnizy ceny miloscia, nie smuccie sie 19.02.08, 11:38
      i pusta lodowka znow sie zapelni- u Kulczyka i Krauzego.
    • abhaod Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 11:40
      a na jesieni ceny się zmniejszą ;)
    • majuna Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 11:50
      Unia nakłada swoje limity na produkcje żywności bojąc sie o własny
      rynek i zbyt własnej produkcji. Dlatego mamy co mamy. Unia to był
      największy błąd naszych czasów. Wyrzucamy do śmieci nadmiar żywnośc
      kiedy w Azji, Afryce czy Ameryce Płd. ludzie umierają z głodu.
      Polskę też to czeka w niedalekiej przyszłości zostaną jedynie
      potomkowie elit finansowych i politycznych. Czyż nie o to chodziło!
      Reformujemy edukacje stopniowo zaniżając poziom wykształcenia.
      Reformujemy sektor zdrowia i pochodne żeby zostali Ci których stać
      na życie. Polaków ma być 1/3 populacji obecnej. Ślepo zapatrzone
      Polaczki w cudowny zachód, bez własnej kultury, tradycji, zdania.
      Przecież o to chodzi.
      • mr_pope Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 11:58
        Ślepo zapatrzone
        > Polaczki w cudowny zachód, bez własnej kultury, tradycji, zdania.
        > Przecież o to chodzi.

        No właśnie, a Ty już jesteś ofiarą systemu. O Polakach piszesz Polaczki.

    • bonar10 A tymczasem żywność gnije i się ją wyrzuca 19.02.08, 11:56
      Zobaczcie jesienią na polach ile pozostaje niezebranych plonów! Ile jabłek w
      sadach i ogrodach! Wyrzucany jest nadmiar chleba na śmietniki! Wyrzucane są
      niedojedzone wędliny i mięso! Jedni tyją na potęgę z obżarstwa podczas, gdy inni
      umierają z głodu! Czy my naprawdę jesteśmy kupą idiotów?
      • lava71 Re: A tymczasem żywność gnije i się ją wyrzuca 19.02.08, 12:40
        To się nazywa właśnie konsumpcyjny styl życia. Masz forsę to możesz z niż zrobić
        wszystko ... nawet wyrzucić w postaci resztek jedzenia.
        Idąc za podobnym tokiem myślenia równie dobrze można się przyczepić do takich
        rzeczy jak nadmierne eksploatowanie dóbr naturalnych, marnotrawstwo energii
        (elektryczna, gaz, węgiel, ropa).
        Po prostu staliśmy się ęąę i nie interesują nas już drobne rzeczy ...
        przynajmniej do czasu.
      • lava71 jest super ... 19.02.08, 12:49
        Tak tak. Gospodarka pędzi do przodu jak szalona, ludzie zarabiają coraz więcej
        ... takie baje słyszymy z każdej strony. Ciekawe jakie będą nastroje na koniec
        2008 roku gdy rodziny dokonają bilansu wydatków. Podwyżki energii elektrycznej,
        gazu, żywności ..., wzrost wynagrodzeń w budżetówce ..., wzrost stóp
        procentowych ...
        Świetlana przyszłość więc inwestujmy w nieruchomości i oczywiście zaciągajmy
        kredyty bo to takie trendy i cool.
        • wj_2000 Re: jest super ... 19.02.08, 22:32
          lava71 napisał:

          > Tak tak. Gospodarka pędzi do przodu jak szalona, ludzie zarabiają
          coraz więcej
          > ... takie baje słyszymy z każdej strony.

          Oficjalne dane o płacach:

          Na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o
          zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70,
          poz. 335, z późn. zm.1)) oraz w związku z art. 110 ust. 5 pkt 1
          ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń
          społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.2)) ogłasza
          się, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej,
          pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia
          emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2007 r. wyniosło 2275,37 zł, a
          w drugim półroczu 2007 r. wyniosło 2417,63 zł.

          Jeżeli średnia wyniosła 2275, a w drugim półroczu to było 2418, to w
          pierwszym musiało być 2132 zł.
          Zatem przez pół roku wzrosła płaca od 2132 do 2418.
          Nie każdemu tak wzrosła. 286 od 2132 to ok. 13%. Czy to mało?
          Mnie tyle nie wzrosło. Ba! Tylko o tyle mi wzrosło, że zmniejszono
          składkę (a faktycznie podatek) rentowy, a to było chyba 4% właśnie w
          drugim półroczu. Żadnej podwyżki brutto na uniwersytetach nie było
          od 3 lat. Ale mój kolega w PAN dostał 1000zł podwyżki. W sumie my
          dwaj, akurat te 13% u siebie widzimy.
          Może w przyszłym roku nam, po 4 latach coś dodadzą. To budżetówka. A
          poza nią płace rosną imponująco. Mój zięć dostał kolosalną podwyżkę.
          Brat (kierowca) nie narzeka na moiniony rok. Może jednak to nie
          fałsz, że ludzie zarabiają coraz wiecej?
    • lider4 Państwo musi kontrolować ceny! 19.02.08, 12:06
      Trzeba ścigać spekulantów i karać za nieuzasadnione podwyższanie cen.
      • lava71 Re: Państwo musi kontrolować ceny! 19.02.08, 12:54
        To już było i jak wiadomo się nie udało. Poza tym nie mówi się spekulanci tylko
        inwestorzy. Problem nie leży w tym aby ich ścigać i karać tylko aby się do nich
        przyłączyć:) Lepiej doić niż być dojonym.
      • reakcjonista1 Wyp#%*@laj prowokatorski sabotażysto! 19.02.08, 15:06

      • rastalioness Re: Państwo musi kontrolować ceny! 13.05.08, 19:59
        Jesli na calym swiecie ceny zywnosci wzrastaja, to jak panstwo ma
        kontrolowac ceny.Wzrost cen zywnosci to nie tylko polski problem, ja
        mieszkam w Montrealu i tez tego doswiadczam. Na razie, co prawda,
        nie jest jeszcze drastycznie, ale w ciagu najblizszych kilku
        miesiecy oczekiwana jest dosc znaczna podwyzka cen zywnosci, nawet
        do 57% na np. produkty zbozowe.
    • sar11 Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 12:31
      Jak PiS przejął władzę, to po dwóch miesiącach krzyczeli że naprawili gospodarkę
      i że następuje wzrost gospodarczy/twierdzili że to ich zasługa a nie poprzedniej
      władzy/Obecnie po dwóch miesiącach rządzenia przez PO,ci sami krzykacze twierdzą
      że obecna władza położyła gospodarkę.Przestancie się pi..wcy
      ośmieszać.Nadajecie się tylko do dołu z wapnem.
      • mposte Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 12:51
        sar11 napisał:

        > Jak PiS przejął władzę, to po dwóch miesiącach krzyczeli że
        naprawili gospodark
        > ę
        > i że następuje wzrost gospodarczy/twierdzili że to ich zasługa a
        nie poprzednie
        > j
        > władzy/Obecnie po dwóch miesiącach rządzenia przez PO,ci sami
        krzykacze twierdz
        > ą
        > że obecna władza położyła gospodarkę.Przestancie się pi..wcy
        > ośmieszać.Nadajecie się tylko do dołu z wapnem.
        nom troche w tym racji ale nie do końca bo premier po prostu
        niespełniajak narazie oczekiwań wycofuje się z podatku liniowego itp
        itd posłuchaj troche wiadomości choćby skutki wizyty w Moskwie dla
        przedsiębiorców i jak to wyglądało nic nic nic... a gospodarka
        reaguje gdzie ustawy itp. pis był bardziej wyrazistą partią wyraznie
        mówił co ma być i jak ma wyglądać niemówie że byli lapsi tylko jak
        jest
        • sar11 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 13:01
          do mposte,też masz rację,ale jak wjść z bagna w tak krótkim czasie.PiS pluł na
          Rosję przez dwa lata.Czego możemy oczekiwać po dwóch miesiącach rządzenia PO?
          Aby naprawić to co popsuła poprzednia władza trzeba czasu.
        • mr_pope Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:22
          > nom troche w tym racji ale nie do końca bo premier po prostu
          > niespełniajak narazie oczekiwań wycofuje się z podatku liniowego itp

          Gwoli ścisłości, to premier nie wycofał się z podatku liniowego tylko z
          wprowadzania go w tej chwili. Ale to w sumie bardzo dobrze. Aż dziw jak bardzo
          niektórzy lubią żądać od premiera spełnienia głupiej obietnicy niż pochwalić, że
          zmądrzał.

    • mposte Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 12:37
      a ceny sa wysokie bo zbliza sie koniec roku kwotowego (koniec marca)
      wiec trzeba ogrzniczyć produkcje to i cena skacze jak niema 0.9 za
      litr to niedużo jc
    • grisza14 Cuda Don Donka 19.02.08, 12:43
      do roboty nieroby.Czy Premier to pierwsza stala praca Don Donka? Czy
      moze juz gdzies przepracowal pare miesiecy w jakims wydawnictwie
      Pomorze?
    • arturdent Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 13:04
      To zaczniemy się odchudzać :-)
    • valana Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 13:25
      Czyli, jeśli dobrze rozumiem, dopłaty dla rolników nie będą potrzebne? Może uda
      się sporo pieniędzy dzięki temu zaoszczędzić?
      Chociaż, jak znam życie, to dopłaty dla rolników będą niezależnie od tego, czy
      urodzaj, czy nieurodzaj.
      Szkoda.
      • rolnik_polski Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:12
        valana napisał:

        > Czyli, jeśli dobrze rozumiem, dopłaty dla rolników nie będą potrzebne? Może uda
        > się sporo pieniędzy dzięki temu zaoszczędzić?
        > Chociaż, jak znam życie, to dopłaty dla rolników będą niezależnie od tego, czy
        > urodzaj, czy nieurodzaj.
        > Szkoda.

        Czy dobrze rozumiesz???
        Z twojego postu wynika, że nic nie rozumiesz.
      • tomasso3 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:31
        bardzo źle rozumiesz

        Dopłaty są niezależne od plonów. Jak jest nieurodzaj nie wzrastają, więc trudno
        żeby zniknęły przy urodzaju.

        Jak ci ten system nie odpowiada wyprowadź się do Namibii, Bangladeszu albo
        Afganistanu. Dzisiaj praktycznie cały cywilizowany świat subsydiuje rolnictwo.

    • rolnik_polski Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:12
      nixodus napisał:

      > Jakoś rolnicy nie protestują przeciwko zbyt wysokim cenom skupu mleka :P

      Bo nie są zbyt wysokie. Proste?
    • derobson Rosjanie - utrzymajcie embargo 19.02.08, 14:38
      wychodzi na to , ze najlepiej obrazic Rosje zeby utrzymała embargo
      na nasze mięso - będzie go więcej na rynku krajowym, to może nie
      zdrożeje , może trzeba żeby prezydent z Rydzykiem kazali się
      Putinowi wyeutanazjować i nazwali jego żonę i matkę i wszystkich
      jakos na KA
      • rolnik_polski Re: Rosjanie - utrzymajcie embargo 19.02.08, 15:06
        derobson napisał:
        > wychodzi na to , ze najlepiej obrazic Rosje zeby utrzymała embargo
        > na nasze mięso - będzie go więcej na rynku krajowym, to może nie
        > zdrożeje

        To jest właśnie błędne myślenie. Proszę spojrzeć na kraje zachodnie (albo Węgry)
        gdzie wspomaga się hodowców w trudnym okresie. Po co taka szczodrość? Ano po to,
        by nie doprowadzić do zdławienia produkcji. Bo jak już produkcja padnie (jak w
        Polsce - wkrótce się o tym przekonamy) to nagle zrobi się wielki problem. Bo
        mięsa mało, i drogie... A to z zachodu, czyli tzw. "tania importowana żywność"
        zupełnie nie jest tania. No, ale skoro swojej już nie ma, a jeść trzeba...
    • derobson Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:40
      SAME pisiory się wypowaidają na tym forum póki co, nie załapali się
      do sejmu, to grzebią w internecie i szkodzą ile się da , skończy się
      jak wam internet odetną , bo pewnie nie płacicie
    • darwes Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 14:48
      Chciałbym wam wszystkim przypomnieć, że ceny skupu artykułow rolnych na dzień
      dzisiejszy są na poziomie 1998 roku. Napisze jeszcze raz, 1998 rok. Dotyczy to
      wołowiny i wieprzowiny. A ceny zbóż są wyższe (ale nie wysokie) tylko dlatego że
      był nieurodzaj. Który z was ma pensje z 1998 roku.
      • prawdziwek1 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 15:10
        Ja mam emeryturę wynoszącą 47 % tego co dostawałem w 1998r.Po 42 latach pracy
        1250 zł (inżynier mechanik kierownik zespołu około 100 prac.w ruchu ciągłym).
        • rolnik_polski Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 15:15
          prawdziwek1 napisał:
          > Ja mam emeryturę wynoszącą 47 % tego co dostawałem w 1998r.Po 42 latach pracy
          > 1250 zł (inżynier mechanik kierownik zespołu około 100 prac.w ruchu ciągłym).

          Tym bardziej powinien Pan się martwić o kondycję Polskiego rolnictwa. Bo naprawdę, ja tu nie chcę straszyć, ale to co się u nas dzieje (w temacie dławienia produkcji pisałem wyżej) nie wróży niczego dobrego, zwłaszcza dla konsumentów z ograniczonymi możliwościami.
          • resinstant O kondycję to ty sie martw 19.02.08, 20:23
            jak na razie to wasze produkty śmierdzą zarobaczone i napakowane chemią
      • milu100 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 22:19
        to trzeba było inwestować w mleko, ceny skupu są wyższe o 300% niż 2 lata temu
    • reakcjonista1 Podziękujcie Ónii Europejskiej 19.02.08, 15:05
      i tej bandzie nierobów na urzędach.
    • brutus36 jak to podwyżki? 19.02.08, 15:18
      Jak to podwyżki? A rynek (sorry, Rynek)?
      Przecież ceny dyktuje Rynek.
      • rolnik_polski Re: jak to podwyżki? 19.02.08, 15:48
        brutus36 napisał:
        > Jak to podwyżki? A rynek (sorry, Rynek)?
        > Przecież ceny dyktuje Rynek.

        Rynek zboża mówi: zboża jest mało, bo nieurodzaj - to jest drogie.
        Mleka mało, bo UE limituje - to będzie drogie.
        Itd.

        Okej, teraz na serio. Jest elementarna zasada wolnego rynku: podaż - popyt.
        Popyt na żywność jest mniej więcej stały (chociaż te biopaliwa...), ale będzie
        problem z podażą, w tym wypadku mięsa. Czy będziemy mieli możliwość importu
        mięsa? Pewnie tak, tylko że...
        Właśnie. Dopiero teraz zaczyna działać rynek, i dyktować ceny. Chcesz kupić - to
        płać! Dlaczego My, Duńczycy (przykład) mamy dopłacać do ciebie! Ha! A jak nie
        chcesz, to sprzedamy gdzie indziej, do Rosji, albo Chin. Co, może myślisz, że
        Polska to pępek świata? - spoko, to tylko przykład ;)

        P.S.
        W Polsce, na skutek wejścia do UE w wielu obszarach produkcji przestały
        obowiązywać zasady wolnego rynku. Przykład z mlekiem: jest go mało, ale
        zwiększyć produkcji nie wolno, bo limity nie pozwalają. Cukier to samo. Tu mamy
        sytuację odwrotną. Było go za dużo (chyba?), Komisja Europejska zafundowała więc
        nam reformę rynku cukru (co to ma wspólnego z wolnym rynkiem? - nic!). Obniżono
        limity uprawy buraka, zamknięto kilka cukrowni, efekt będzie widoczny po
        tegorocznej kampanii cukrowniczej, czyli gdzieś tak około Bożego Narodzenia.
        Cyba nie muszę tłumaczyć, jaki efekt jest spodziewany.
    • jatom Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 15:21
      Strona Gazety redagowana jest przez niewyżytego żurnalistę lub
      niespełnionego polityka - to krzykacz i sensat. Mówienie o zwyżce
      cen o 8% jako "szalonej" jest szukaniem podniety na siłę. Nie byłoby
      o czym mówić, gdyby nie to, że takie dęte komentarze mają obiektywny
      wpływ na rynek przez nerwowe postawy konsumentów i cyniczne
      producentów. Wstarczy, by co drugi głupek w mediach zaczął
      powtarzać, że podwyżki płac są nieuniknione, by za jakiś czas takimi
      się stały. Czwarta władza - jeszcze jeden azyl dla inteligentnych
      ludzi bez zasad. Co nie znaczy, że nie ma tam inteligentnych i z
      zasadami.
      • ewax100 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 15:37
        Skoro ciagle słyszymy w TV jak to jest w Polsce
        wspaniale i dostatnio jak rosną place /3 tyś/ ile to
        mają niektórzy zarabiać?po 5 -10tyś a nawet
        170tyś /jak Lis/ to nic dziwnego że rosną tak ceny i
        tak już za duże dla wielu.Tylko te niestety rosną dla
        wszystkich.Dla tych którzy nie dostali od lat żadnej
        podwyżki również i muszą często utrzymać całą rodzinę
        za 800zł../z czego 500 idzie na opłaty/Jest to bardzo
        niesprawiedliwe społeczne.
        Te ogromne dysproporcje płacowe powodują własnie ten
        wzrost cen i inflacji.
        Ciekawe że ani politycy ani dzienniekarze tego nie
        dostrzegają i nic o tym się nie mówi tylko jak to jest
        wspaniale....
        • milu100 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 22:22
          > Ciekawe że ani politycy ani dzienniekarze tego nie
          > dostrzegają i nic o tym się nie mówi tylko jak to jest
          > wspaniale....

          politycy i dziennikarze dzięki darciu się jak to rosną płace sami dostaja coraz
          wyższe pensje, niby czemu mają się przejmować zwykłymi robolami???
    • hydepark1 żywność i wszytko inne zdrożeje ....skoro 19.02.08, 15:28
      mamy miec euro wystarczy pojechać w podróż po Europie aby zrozumieć
      ze to logiczne ......
    • anna-888 Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 16:07
      A bedzie napewno coraz drozsze. Oby zachowalo kwalitet !

      • wet3 Re: Czekają nas szalone podwyżki cen żywności 19.02.08, 16:12
        Czyli obietnice sepleniacego Donalda spelniaja sie do do joty.
        Gratuluje glupoty idiotom, ktorzy na niego glosowali!!!
        • viscaelbarsa Pytanie do fanów PO: 19.02.08, 17:23
          Dlaczego zawsze usprawiedliwiacie rzedy PO nieudanymi rzadami poprzedniej ekipy? Przeciez Wasz przywódca jasno deklarowal, ze bedzie druga Irlandia, stadiony, drogi, ze wszystkim bedzie sie zylo lepiej. A sytuacja cialge sie pogarsza. Zawsze macie jaks wymowke.

          Dlaczego nie przyznacie, ze PO jak i Pis to jedna wieljka porazka? Tylko tutaj sie nawzajem obrazacie, a politycy maja Was i tak w D. Licza sie tylko Wasze glosy
          • mr_pope Re: Pytanie do fanów PO: 19.02.08, 19:24
            > Dlaczego zawsze usprawiedliwiacie rzedy PO nieudanymi rzadami poprzedniej ekipy
            > ?

            Fakt, usprawiedliwianie nieudolności obecnego rządu każdorazowo nieudolnością
            poprzedniej ekipy jest nie w porządku, zwłaszcza wobec nieudolnej ekipy SLD i
            nieudolnej ekipy AWS. Niemniej wiele działań podjętych przez PiS czy
            wcześniejsze rządy ma właśnie teraz swoje efekty. Ludziom bardzo często się
            wydaje, że akt prawny ma jakieś natychmiastowe skutki z definicji. W sferze
            prawnej tak, ale w sferze, powiedzmy, ekonomicznej, takiej realnej, już nie.
            Dziś uchwalona ustawa o, powiedzmy, zerowym PIT dla przedsiębiorców handlujących
            guzikami nie spowoduje, że jutro wszyscy przedsiębiorcy zaczną guzikami
            handlować. Natomiast taka ustawa odniosłaby swój skutek w trochę dłuższym
            okresie, na przykład w ciągu 6 miesięcy. Jak to ma się do PO? PO rządzi tak
            naprawdę od niedawna. Fakt, że wystarczająco długo, by przynajmniej wejść na
            drogę obiecanych reform. Nie zmienia to faktu, że to co mamy obecnie to bardzo
            często skutek decyzji poprzednich rządów lub też braku podjętych przez nie
            działań. Za rok, za dwa faktycznie nie da się usprawiedliwić wszystkich wpadek
            PO nieudolnością PiS, ale obecnie znacznie większe prawdopodobieństwo jest, że
            to co dziś przeżywamy to wina poprzednich rządów, nie obecnego.

            > Przeciez Wasz przywódca jasno deklarowal, ze bedzie druga Irlandia, stadiony,
            > drogi, ze wszystkim bedzie sie zylo lepiej. A sytuacja cialge sie pogarsza.

            Tusk został premierem 16.XI 2007, pierwsze posiedzenie Sejmu odbyło się 5
            listopada i przez pewien czas parlament zajmował się tworzeniem komisji (siłą
            rzeczy, są one obligatoryjne i muszą zostać powołane aby Sejm mógł w ogóle
            funkcjonować). Dzisiaj mamy 19.II 2008. PO rządzi dopiero ok. 100 dni. Z tego
            odpada kilka dni na kłótnie sejmowe o składy komisji, kłótnie o wicemarszałków,
            przerwy świąteczne, kłótnie z prezydentem. Pozostaje raptem jakieś 60 dni
            realnego funkcjonowania. I w ciągu 2 miesięcy Ty chciałbyś, żeby wybudowano
            kilka tysięcy stadionów? (Teraz nawiążę do pierwszego pytania). PiS nie
            zrealizował swoich obietnic w ciągu 2 lat, a od Tuska oczekuje się, że
            zrealizuje je w 3 miesiące. Wyjaśnij, tak przy okazji, dlaczego tak nieuczciwie
            się traktuje obecną koalicję?
            • viscaelbarsa Re: Pytanie do fanów PO: 19.02.08, 20:16
              >Wyjaśnij, tak przy okazji, dlaczego tak nieuczciwie
              >się traktuje obecną koalicję?

              Nieuczciwie? Zobacz co robily media z PiSem. Kazda najmniejsza błahostkę naglasnialy do rangi mega wydarzenia. CO by to bylo, jakby za PiS tak gwaltownie rosly ceny, gielda pikowala a kolejne szpitale byly ewakuowane? Media obwiescilyby apokalipse.

              A to, ze PO to tylko produkt mediów pokazuje najlepiej epizod z ustawa zdrowotna. Przez 2 lata ostra krytyka, a teraz okazalo sie, ze nie maja zadnego sensownego planu na poprawe stanu sluzby zdrowia, i cos tam kleca na kolanie.

              Ale media nie pomoga juz PO, kiedy ( co mowia fachowcy ) runie caly ten program mistrozstw Europy w Polsce, czy jak ceny poszybuja jeszcze bardziej go gory? A gdzie obiecane reformy? Nie ma i nie bedzie, bo Pan Premier szykuje sie na prezydenta i nie mozna robic zadnych niepopularnych ruchów, ktore moglbyby uzdrowic Polske.

              Ja od kilku dobrych lat nie chodze na wybory, bo nie dam sie nabijac w butelke tym cynicznym politykom. Obojetnie z ktorej partii by nie byli.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka