Dodaj do ulubionych

wymaganie ISO od wykonawcy

06.10.10, 20:42
Witam, czy zamawiający w przetargu gdzie jest dostawa sprzętu i wdrożenie systemu może żądać ISO od Wykonawcy specyficznie zapisane jako ISO na wdrożenie systemów IT, czy jest to zgodne z rozporządzeniem o wymaganych dokumnetach
Obserwuj wątek
  • kancelariazp.pl Re: wymaganie ISO od wykonawcy 07.10.10, 23:01
   Wydaje się, że takie żądanie zamawiającego nie narusza przepisów PZP. Co innego, gdyby zamawiający miał zamiar kwestię posiadania lub nie certyfikatu ISO oceniać jako jedno z kryteriów oceny ofert. Takie działanie zamawiającego należałoby uznać za naruszenie art. 91 ust. 3 PPZ, z którego wynika zakaz oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy (patrz Sygn. akt: KIO/UZP 1362/08, Wyrok KIO z dnia 5 grudnia 2008 r.).

  • mmllmm Re: wymaganie ISO od wykonawcy 19.01.11, 22:31
   Poszukuje materiałów nt. Lean Manufacturing, 5S, ISO 9000, Six Sigma, SMED, KANBAN, JIT, OEE, TQM
   Lean Management
   Quality Management
   5S
   5S
  • mmllmm Re: wymaganie ISO od wykonawcy 19.01.11, 22:32
   Poszukuje materiałów nt. Lean Manufacturing, 5S, ISO 9000, Six Sigma, SMED, KANBAN, JIT, OEE, TQM
   Lean Management
   Quality Management
   5S
   5S
  • emedyczny Re: wymaganie ISO od wykonawcy 04.05.15, 17:52
   Dzień Dobry, co prawda minęło parę lat ale pytanie jest dalej aktualne. Czy zamawiający może żądać posiadania certyfikatu zarządzania jakością serii ISO 9000 lub innego? Posiadanie certyfikatu nie jest obligatoryjne zatem dla bezpieczeństwa wolności obrotu gospodarczego ogranicza to konkurencję. Załóżmy jednak, że zamawiający żąda takiego certyfikatu. Pytanie po co? Przecież chodzi o to aby oferta spełniała wymagania opisane w siwz. Jeśli wykonawca nie ma takiego certyfikatu to nie może wziąć udziału w postępowaniu. Czyli następuje ograniczenie fundamentalnej zasady UE czyli wolności obrotu gospodarczego. Dalej: o czym świadczy ów certyfikat? Tylko o tym, że wykonawca wdrożył system zapewnienia jakości. Nie odnosi się to w żaden sposób do przedmiotu zamówienia. Nawet jeśli mam certyfikat wydany w zakresie produkcji systemów IT to nie wiadomo, czy jest to zgodne z zakresem wymaganym przez Zamawiającego. To że szpital ma ISO 9001 w zakresie lecznictwa nie oznacza, że nie umierają tam ludzie na skutek zdarzeń niepożądanych. Pierwszy lepszy przykład po wpisaniu w wyszukiwarce frazy kio/uzp/1362/08. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie ogłasza przetarg w 2014 roku na meble. Z odpowiedzi wynika, że żąda aby wykonawca posiadał certyfikat na krzesła według normy PN-EN 16139. Normy, której w Polsce nie ma bo jest ogłoszona w języku angielskim czyli jest normą uznaniową. Z ustawy o normalizacji wynika jasno, że normy można przywoływać w przepisach prawa tylko po opublikowaniu w języku polskim. Z tej samej odpowiedzi wynika konieczność posiadania ISO 9001 jako potwierdzenia, że oferowane dostawy odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego. Nic takiego nie wynika z certyfikatu ISO. To samo z atestami. Niewielu zamawiających wie, że powinni żądać deklaracji zgodności z wymaganiami zasadniczymi lub szczegółowymi. Jeśli nie ma dyrektywy szczegółowej, która określa sposób badania zgodności to obowiązuje dyrektywa o ogólnym bezpieczeństwie produktu. Zatem pytania:
   1) czy faktycznie Sąd Apelacyjny jako zamawiający mógł żądać certyfikatu ISO?
   2) czy można żądać atestów, certyfikatów, zaświadczeń o spełnianiu normy jeśli nie ma wymogu prawnego posiadania takowych poręcznie art. 7.1.1 i 7.1.3 ustawy o normalizacji?
   Pozdrawiam
   Ian Kowalski
   • emedyczny Re: wymaganie ISO od wykonawcy 04.05.15, 17:55
    Błąd nie chodzi o art. 7.1.1 i 7.1.3 ustawy o normalizacji tylko ustawy o systemie oceny zgodności.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka