08.09.23, 07:10
neoKRS będzie weryfikował orzeczenia sędziego Marka Szymańskiego w przedmiocie zażaleń na zatrzymanie z ostatnich 5 lat.Ten sędzia orzekał w sprawie zatrzymania @GiertychRoman i o nieprawidłowościach @PK_GOV_PL i @CBAgovPL – pisze internauta. a Roman Giertych komentuje:

Zabrali się za sędziów, którzy orzekali w moich sprawach. Pan sędzia Szymański zawiadomił prokuraturę, że CBA nie miało prawa mnie inwigilować i zatrzymać. Czyli zaczęli uderzać w sędziów, którzy wydali niekorzystne dla nich orzeczenia. Rosja już tu jest.

I susznie!
Obserwuj wątek
  • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:11
   Atak neo-KRS na sędziego SN Wróbla. Donosi na niego do prokuratury za test niezależności neosędziego
   Zawiadomienie na sędziego SN, prof. Włodzimierza Wróbla dotyczy przeprowadzenia testu na niezależność neosędziego z Olsztyna i nałożenia kary na Michała Lasotę, człowieka Ziobry. Decyzja neo-KRS jest skandaliczna i jest próbą wpływu na działalność orzeczniczą SN
   MARIUSZ JAŁOSZEWSKI

   To suszna próba!
   • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:23
    Rekin nieruchomości obracający w Chorwacji milionami, o których mieliście nic nie wiedzieć – ujawniamy interesy Tomasza Poręby, prominentnego polityka PiS, do niedawna szefa kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości⁠.

    Były szef kampanii PiS wszedł w branżę luksusowych apartamentów na wynajem. Biznes rozkręcił z żoną nie na rodzinnym Podkarpaciu, lecz na chorwackiej wyspie Korčula.
    Europoseł Tomasz Poręba przeprowadza na rynku nieruchomości milionowe transakcje i pożyczki, o których nie wiedzą wyborcy.
    Co najmniej jednego z luksusowych apartamentów nie ujawnił w oświadczeniach majątkowych, wartość innego zaniżył o kilkaset tysięcy.
    Choć na kupno apartamentów firmie Porębów gigantycznej pożyczki udziela małżeństwo Porębów, europoseł w oświadczeniach majątkowych nie wspomina o tych transakcjach.
    Tomasz Poręba i sekret chorwackiego mieszkania

    W głośnikach natrętnie brzęczy „Despacito”, firmowe leżaki i parasole baru La’Banya mieszają się z ręcznikami turystów. Lato na słynnej chorwackiej wyspie Korčula to istny raj: widoki na zatokę upstrzoną żaglówkami, cieśninę i brzeg sąsiedniej wyspy zapierają dech.

    Nad plażami Korčuli w sierpniowym słońcu piętrzą się rzędy domów, wśród nich kompleks apartamentowców resortu Korčula Hill: 11 nowoczesnych budynków, w większości zbudowanych pod wynajem. Właścicielami luksusowych apartamentów są firmy i osoby prywatne, wśród nich – firma Tomasza Poręby, od 14 lat zawodowego europosła i szefa kampanii wyborczych PiS.

    Noc w Korčula Hill to przyjemność dla zamożnych – tysiąc złotych za dobę.
    Na zdjęciach z internetowych ogłoszeń kompleksu widać eleganckie wnętrza utrzymane w beżach, szarościach i bielach, przeszklone ściany i widok na lazurowe morze:

    Cdn o świrze poniżej
    • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:24
     Od 2017 roku Tomasz Poręba w oświadczeniach majątkowych dla Sejmu (musi je składać każdy europoseł) podaje, że prowadzi z żoną „firmę za granicą o profilu turystycznym”. I tyle. Nie podaje ani nazwy firmy, ani kraju, w którym ma siedzibę. Oficjalnie niewiele wiadomo o szczegółach interesu Porębów, nie wiadomo, czym dokładnie zajmuje się małżeństwo. Firma o profilu turystycznym nie ma strony internetowej ani wizytówki w sieci.

     Dzięki pomocy Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), międzynarodowej sieci dziennikarzy śledczych, prześwietliliśmy biznesy polityka PiS. Ustaliliśmy, że w ciągu zaledwie sześciu ostatnich lat Porębowie kupili i sprzedali co najmniej trzy luksusowe apartamenty na Korčuli warte co najmniej 3,3 mln zł. Co najmniej jednego z chorwackich mieszkań Poręba nie ujawnił w oświadczeniu majątkowym, a wartość innego znacznie zaniżył. Odkryliśmy, że spółka Porębów kupiła największy z luksusowych apartamentów dzięki pożyczce, którą udzieliło jej małżeństwo Porębów. Zainwestowali w ten sposób ponad 3 mln chorwackich kun (niemal 2 mln zł).

     Jak Porębowie zdobyli tak duże sumy (z deklaracji Poręby wynika, że na inwestycje nie bierze kredytów) i dlaczego europoseł w oświadczeniach majątkowych nie wspomina o pożyczkach, choć ma taki obowiązek?

     To tylko niektóre z wątpliwości związane z majątkiem posła Poręby.

     Z Brukseli po cichu na Korčulę

     Tomasz Poręba jeszcze przez kilka miesięcy tego roku jest jednym z najważniejszych ludzi w PiS: ściągnięty do Warszawy z Brukseli dowodzi kampanią wyborczą. Niespodziewanie znika w czerwcu – przestaje być szefem kampanii, rzadziej pokazuje się w mediach. Oficjalne powody do dzisiaj nie są znane – według jednej z wersji rezygnuje z kluczowego stanowiska pod naciskiem krytyki działaczy, którym nie podoba się spot wykorzystujący zdjęcia z obozu zagłady w Auschwitz.
     Mimo porzucenia kampanii wciąż pozostaje wpływowym politykiem partii. Ma silną pozycję – do europarlamentu tradycyjnie startuje z Podkarpacia, gdzie bije na głowę innych kandydatów: w 2019 roku zagłosowało na niego 276 tys. osób, aż 37 proc. wyborców w okręgu.

     Poręba przez lata był zaufanym człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego, jego okiem i uchem w Brukseli. Jest bardzo aktywny: w europarlamencie zasiada w Komisji Transportu i Turystyki i kieruje fundacją New Direction, dotowanym z funduszy unijnych think tankiem grupy EKR, do której należy PiS (za tę pracę nie pobiera wynagrodzenia). Po godzinach jest wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz wiceprezesem Polskiego Związku Badmintona. W tym samym czasie intensywnie inwestuje również w nieruchomości.

     Nie wiemy, od kiedy Poręba interesuje się branżą hotelarską i co sprowadza go na urokliwą Korčulę. W 2020 roku New Direction wspólnie z lokalnym samorządem i klubem piłkarskim zorganizowało na Korčuli konferencję na temat wpływu kryzysu covidowego na sport i turystykę. Poręba wystąpił na niej obok Ružy Tomašić (mieszka na Korčuli) i Marko Litre, chorwackich europosłów związanych z New Direction – był już wtedy współwłaścicielem luksusowych apartamentów na wyspie.

     Cdn
     • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:26
      Poręba nigdy nie pochwalił się wyborcom działalnością w branży hotelarskiej. O prowadzeniu w Chorwacji luksusowych apartamentów nie wspomina publicznie, choć zawodowo w europarlamencie zajmuje się pracą w komisji turystyki.
      Jak Porębie taniało i drożało

      Tomasz Poręba z żoną Agnieszką kupują swój pierwszy apartament w kompleksie Korčula Hill w sierpniu 2015 roku. Poręba jest wtedy europosłem już od sześciu lat, z żoną, z wykształcenia plastyczką, i dwiema córkami na stałe mieszka w Brukseli. Na facebookowym profilu jednego z członków rodziny Porębów odnajdujemy zdjęcie, na którym postać w bluzie z kapturem patrzy przez okno na zatokę u stóp Korčula Hill.

      Ten pierwszy z chorwackich apartamentów Porębów odnajdujemy na najwyższym piętrze domu, w którym mieści się sześć podobnych lokali. Dotarliśmy do umowy sprzedaży – czytamy w niej, że mieszkanie składa się z kuchni, salonu i jadalni, trzech sypialni, dwóch schowków, dwóch łazienek i toalety. Całość ma 116 m kw i taras z widokiem na morze o powierzchni ponad 37 m kw. Do tego dwa miejsca parkingowe.
      Apartament sprzedaje im – podobnie jak dwa kolejne (o czym za chwilę) – spółka Korčula Hill, to ona zbudowała cały kompleks. Właścicielom lokali zapewnia dostęp do kortu tenisowego, boiska do koszykówki, basenu, baru La’Banya i plaży.

      W oświadczeniu majątkowym za 2015 rok Poręba pisze, że wspólnie z żoną został właścicielem 116-metrowego mieszkania. Nie wspomina o tarasie i dwóch miejscach parkingowych, ale można się domyślać, że chodzi o apartament na Korčuli.

      Nie zgadza się jednak wartość mieszkania.
      Zgodnie z umową Porębowie zapłacili za nie 230 tys. euro, czyli około 980 tys. zł (wszystkie kwoty w tekście przeliczaliśmy po aktualnym na dany czas kursie NBP). Tymczasem w oświadczeniu majątkowym Poręba pisze, że na koniec 2015 roku, czyli niecałe pięć miesięcy po zakupie, apartament był wart jedynie 150 tys. euro. To aż 80 tys. euro (ok. 340 tys. zł) różnicy. Sporo: czy to możliwe, żeby luksusowa nieruchomość na rajskiej wyspie w rekordowym tempie staniała aż o 35 proc.?

      Jeszcze jedno: z umowy z sierpnia 2015 roku między deweloperem i Porębami wynika, że w momencie jej podpisywania zapłacili mu już 210 tys. euro.

      Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA m.in. analizuje oświadczenia majątkowe parlamentarzystów):

      – Wartość niższą niż cena zakupu można wpisać do oświadczenia w przypadku samochodów, bo z roku na rok tracą na wartości. Rzadko zdarza się, żeby przytrafiło się to nieruchomościom. W przypadku świeżych zakupów wpisuje się kwoty z umowy, przy starszych wpisuje się wartość rynkową. Przy różnicy większej niż 20 proc. między wartością deklarowaną a rzeczywistą takie oświadczenie powinno być skontrolowane.

      Z oświadczeń Poręby wynika, że pierwszy z kilku luksusowych apartamentów, które kupowało i sprzedawało w ostatnich latach małżeństwo Porębów, to nieruchomość, której nie imają się prawa rynku: jego wartość deklarowana przez posła zamiast rosnąć – raptownie maleje. W 2017 roku Poręba podaje, że 116-metrowy apartament wart jest 140 tys. euro, w kolejnych latach już tylko 120 tys. euro.
      Cdn
      • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:28
       Sprawdziliśmy: realna wartość nieruchomości w tym czasie rosła. Potwierdzenie znajdujemy w dokumentach z września 2021 roku, gdy Porębowie sprzedają swój pierwszy apartament francuskiemu małżeństwu za – uwaga – 370 tys. euro. To grubo ponad 100 tys. euro więcej, niż za niego zapłacili i ponad trzy razy więcej, niż wartość, którą Poręba deklaruje kilka miesięcy przed sprzedażą.

       Zapytaliśmy europosła, czy 116-metrowe mieszkanie, które zadeklarował w oświadczeniach majątkowych, jest tym, które kupił z żoną na Korčuli. A jeśli tak – dlaczego jego wartość jest niższa niż wynika to z dokumentów?

       Tomasz Poręba nie chce z nami rozmawiać. Odpisuje mailem i SMS-em:
       Pytania są insynuacyjne i nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Mają kłamliwy, pomawiający mnie charakter i są zwyczajnie dla mnie obraźliwe. Oceniam je jako politycznie umotywowane, bo wiadomo kogo reprezentuje pana środowisko. Wszystkie podejmowane przeze mnie działania były transparentne, zgodne ze wszystkimi przepisami i skrupulatnie odnotowywane w oświadczeniach majątkowych. Uprzejmie informuję, że jeśli uznam, że naruszycie państwo swoją publikacją moje dobre imię, podejmę stosowne kroki prawne. Liczę na zacytowanie powyższej odpowiedzi w całości”.

       Gdy dopytujemy SMS-em, które z pytań uważa za insynuacyjne lub kłamliwe, Poręba odpisuje:

       „Jeszcze raz panu powtarzam, wszystko co robię jest do bólu transparentne. I drobna podpowiedź wybitni państwo śledczy: nie ma obowiązku wpisywania do oświadczeń majątkowych nieruchomości nabytych na bazie umów przedwstępnych dopóki nie staną się finalnymi, a to często trwa, bo budynki są budowane etapami nawet przez lata. Wiedzieliście o tym? Raczej wątpię, a insynujecie i pomawiacie. Czekam na publikację ze szczerą ekscytacją”.

       Trzy dni po tej wymianie Poręba, właściciel luksusowych apartamentów nad Adriatykiem, na Twitterze poleca najnowszy pomysł własnej partii – rewitalizację PRL-owskich bloków z wielkiej płyty o nazwie „Przyjazne Osiedle”.
       Poręba i pieniądze: życie na krawędzi

       Oświadczenia majątkowe polityków nie powinny zostawiać wątpliwości, że utrzymywany z publicznych pieniędzy funkcjonariusz nie wydaje więcej, niż zarabia z legalnych źródeł. Lektura oświadczeń Tomasza Poręby nasuwa takie wątpliwości. 230 tys. euro, które Poręba wydał na chorwacki apartament (bez kredytu), to duża kwota nawet dla europosła. Na podstawie oświadczeń majątkowych sprawdzamy, czy Porębów stać było na taki wydatek.
       W oświadczeniach majątkowych europoseł ma obowiązek podać stan majątku na ostatni dzień grudnia poprzedniego roku (chodzi o jego osobisty majątek i ten, który zgromadził wspólnie z małżonkiem). W 2015 roku Poręba miał dochody wysokości około 130,5 tys. euro na rękę, a jego oszczędności zmniejszyły się o ok. 97 tys. euro. Z przedstawionych przez niego informacji wynikałoby zatem, że w ciągu roku łącznie wydał około 227,5 tys. euro.
       Gdyby całkowite wydatki Porębów w 2015 roku wyniosły 227,5 tys. euro, a apartament na chorwackiej wyspie naprawdę kosztował 150 tys. euro – tyle, ile Poręba deklaruje w oświadczeniu majątkowym – rodzinie polityka zostałoby na przeżycie niemal 77,5 tys. euro, czyli 6454 euro na rękę miesięcznie. To kwota, za którą da się przeżyć w Brukseli (wynagrodzenie minimalne w Belgii w 2015 roku wynosiło około 1290 euro na rękę).

       Jednak w rzeczywistości pierwszy apartament Porębów kosztował 230 tys. euro. To o 2,5 tysiąca euro mniej, niż suma zadeklarowanych przez Porębę dochodów i ubytków w jego oszczędnościach. Skąd wziął brakującą kwotę i z czego w takim razie utrzymywał rodzinę?

       Zapytaliśmy Tomasza Porębę, czy on lub jego żona mieli w 2015 roku dochody, których nie ujawnili w oświadczeniu majątkowym. A jeśli tak – jakie było ich źródło, ile wynosiły i dlaczego ich nie ujawnili?

       Poręba nie odpowiada na to pytanie.
       • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:29
        Marzenie za cztery gwiazdki

        Kolejne dwa luksusowe apartamenty na Korčuli Porębowie kupują już za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą zakładają w Chorwacji w 2016 roku Nazywają ją Odyssey Dream.

        To kolejny przykład rzekomej skrupulatności Poręby, na jaki trafiamy – choć małżeństwo rejestruje spółkę w 2016 roku, Poręba nie wspomina o niej w oświadczeniu majątkowym dla Sejmu za ten rok. I choć oświadczenie za 2016 rok koryguje później, to o tym, że w tamtym właśnie roku został współwłaścicielem spółki nie wspomina. To oznacza, że w oświadczeniu majątkowym podał nieprawdę.

        Następny przykład skrupulatności Poręby: informacja o tym, że współprowadzi spółkę po raz pierwszy pojawia się w jego oświadczeniach majątkowych dla PE dopiero w lutym tego roku (czyli siedem lat po jej zarejestrowaniu).

        Przez przypadek dokładnie wtedy, gdy zadajemy mu pierwsze pytania o dochody jego żony.
        Wcześniej informację o udziałach w firmie za granicą umieszcza jedynie w oświadczeniach składanych w Sejmie.
        Chociaż Odyssey Dream wynajmowała dwa swoje apartamenty i jeden należący do właścicieli firmy, odnotowała straty we wszystkich latach biznesowych, z wyjątkiem 2019 roku. Nie zatrudnia pracowników. Ante Beus, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, na naszą prośbę przejrzał sprawozdania finansowe Odyssey Dream i stwierdził, że firma wzbudza wątpliwości, ponieważ jej działalność nie wskazuje na to, że została założona w celu osiągnięcia zysku.

        – W Chorwacji istnieje wiele firm, które zostały założone w celu zakupu nieruchomości, których nie można uzyskać w inny sposób – tłumaczy biegły.

        Dotarliśmy do porozumienia o współpracy biznesowej, które w kwietniu 2017 roku małżeństwo Porębów podpisało z własną spółką. Na jego podstawie użyczają Odyssey Dream swój apartament na Korčuli od maja do października. W zamian mają otrzymywać od własnej spółki 5 950 euro rocznie.

        Jak ustaliliśmy, firma otrzymała urzędowe zezwolenia na prowadzenie działalności turystycznej w standardzie 4-gwiazdkowym w kolejno kupowanych apartamentach.

        Gdy prosimy Porębę o kontakt z jego wspólniczką z Odyssey Dream (czyli żoną), odpisuje SMSem:

        „Szybko pan udowodnił, że poświęciłem panu zbyt dużo czasu i uwagi. Proszę się delektować. Więcej okazji nie będzie”.

        Gdy jeszcze raz prosimy o kontakt ze wspólniczką, Poręba milknie na dobre.

        Miliony, o których się nie dowiecie

        Ustaliliśmy, że w październiku 2017 roku, dwa lata po kupnie pierwszego, Porębowie za pośrednictwem Odyssey Dream dokupują drugi apartament. Jest jeszcze większy od poprzedniego: ma 174 m kw i 59-metrowy taras. W środku mieszczą się trzy sypialnie i trzy łazienki, pralnia, kuchnia, jadalnia i salon. Do mieszkania należą też loggia, piwnica i dwa miejsca parkingowe.

        Odyssey Dream państwa Porębów płaci za apartament 350 tys. euro, czyli 1,46 miliona złotych. Tym razem po transakcji nie ma śladu w oświadczeniach europosła PiS. Formalnie nie jest to złamanie przepisów – politycy nie muszą ujawniać majątku spółek, których są udziałowcami. Muszą tylko ujawnić, że takie udziały mają.

        Ale w sprawozdaniach spółki Odyssey Dream znajdujemy informację, którą Poręba powinien podzielić się z wyborcami: Odyssey Dream kupiła bowiem apartament za pożyczkę udzieloną przez właścicieli firmy – Porębowie pożyczyli swojej spółce 2 627 555 chorwackich kun, czyli ok. 350 tys. euro.

        Cdn
        • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:31
         Po pożyczce nie ma śladu w oświadczeniach majątkowych, choć Poręba powinien o niej poinformować.
         Formularz oświadczeń majątkowych posłów do europarlamentu mówi wprost, że „oświadczenie o stanie majątkowym obejmuje również wierzytelności pieniężne”. Do wierzytelności należą pożyczki udzielane osobom prywatnym i spółkom. Według wytycznych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pożyczki powinny być deklarowane w części oświadczenia zawierającej zasoby pieniężne, obok rachunków bankowych i lokat.

         Sprawdzamy: w ostatnich latach o udzielanych przez siebie pożyczkach informowali w oświadczeniach majątkowych m.in. współprzewodniczący Nowej Lewicy Razem Włodzimierz Czarzasty, wiceminister turystyki w rządzie PiS Andrzej Gut-Mostowy i europoseł KO Tomasz Frankowski.

         Przepisy ustawy o uposażeniu posłów do PE nie mówią wprost, że muszą oni podawać swoje wierzytelności. Każą jedynie wpisać zobowiązania, czyli pożyczki zaciągane od innych osób i instytucji. Paweł Wojtunik, były szef CBA:

         – Pożyczone pieniądze są nadal pieniędzmi europosła. Kiedy pożyczam auto, nadal jestem jego właścicielem. Gdyby można było nie ujawniać pożyczek w oświadczeniach majątkowych, można byłoby ukrywać rzeczywisty stan majątku. Na pewno nie było to intencją ustawodawcy. Mógłbym przecież mieć 10 mln zł, przed wyborami pożyczyć je sześciu firmom i wyszłoby, że nie mam żadnych pieniędzy – tłumaczy.

         Do 2022 roku dług zaciągnięty przez Odyssey Dream u Porębów urósł do 3 271 016 kun chorwackich, czyli około 427 tys. euro (ponad 1,9 mln zł). Poręba ani razu nie wspomniał o nim w swoich oświadczeniach majątkowych. Zapytaliśmy go, dlaczego tego nie zrobił. W odpowiedzi zarzucił nam SMS-em insynuacje i kłamstwo.
         Czy Tomasza Porębę stać było na niemal dwa miliony pożyczki dla własnej spółki? W 2017 roku jego dochody wyniosły łącznie ok. 216 tys. euro. Dodatkowo w porównaniu z poprzednim rokiem Porębie ubyło z oszczędności ok. 128 tys. euro. Łącznie przez cały rok wydał więc co najmniej 344 tys. euro. Do tego, żeby móc pożyczyć swojej firmie 350 tys. euro, brakowało mu jeszcze około 6 tys. euro – przy założeniu, że nie przeznaczył ani jednego euro na bieżące utrzymanie siebie i swojej rodziny.
         Luksusowy – drugi już – apartament na Korčuli nie jest jedyną nieruchomością, o którą wzbogacają się Porębowie w 2017 roku. W tym samym roku stają się właścicielami dwóch działek wartych ok. miliona złotych (ok. 240 tys. euro). Jednocześnie z oświadczenia Poręby znika inna nieruchomość wyceniona rok wcześniej na 400 tys. zł (ok. 96 tys. euro). Jeśli Poręba kupił dwie pierwsze działki, a trzecią sprzedał po cenach podanych w oświadczeniach jako ich wartości, zakupy te kosztowałyby w 2017 roku dodatkowe 600 tys. zł (ok. 144 tys. euro).

         Doliczając kwotę pożyczki dla Odyssey Dream, obrót nieruchomościami w 2017 roku kosztowałby go łącznie około 494 tys. euro.

         To jakieś 150 tys. euro więcej, niż suma jego dochodów i ubytków z oszczędności w 2017 roku.
         Mówiąc wprost: patrząc na oficjalne zarobki europosła, Porębów nie byłoby stać na pożyczenie własnej firmie 1,5 mln zł i nowy apartament w Chorwacji.

         Ale Poręba mógł przecież kupić dwie działki po cenie niższej, niż te z oświadczenia, a trzecią sprzedać drożej. Zapytaliśmy go o rzeczywiste ceny tych nieruchomości. Nie odpowiedział.

         Według wytycznych KAS Poręba powinien podać kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości – nie zrobił tego przy żadnej z nich.

         Poseł żongluje majątkiem

         W styczniu 2021 roku Porębowie kupują za pośrednictwem Odyssey Dream trzecie mieszkanie w kolejnym, podobnym do poprzednich apartamentowcu na Korčuli. Tym razem spółka za 88-metrowe mieszkanie z 33-metrowym tarasem płaci 180 tys. euro, czyli około 828 tys. zł. Po raz trzeci Porębowie kupują mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, który zbudował cały kompleks.

         Sprawozdania spółki nie tłumaczą, skąd wzięła pieniądze na trzeci apartament. Co prawda od 2017 roku stopniowo zwiększał się jej dług zaciągnięty u Porębów, ale do 2021 roku wzrósł tylko o 557 284 kun chorwackich, czyli ok. 322 tys. zł. Ze sprawozdań Odyssey Dream wynika, że spółka nie była w stanie samodzielnie zarobić na kolejną nieruchomość – w ciągu pięciu lat tylko raz nie przyniosła strat. W 2020 roku jej strata wyniosła ponad 16 tys. kun, czyli 10 tys. zł.

         Czy Porębowie kupili trzeci, luksusowy apartament z własnych, a nie firmowych środków? W 2021 roku europoseł zadeklarował, że wspólnie z żoną zostali właścicielami mieszkania o powierzchni 88 m kw. – tyle ma apartament kupiony przez Odyssey Dream. Nie zgadza się tylko wartość. Poręba wpisał 150 tys. euro – o 30 tys. euro mniej, niż jego firma miała zapłacić deweloperowi z Chorwacji.

         Tu jednak pojawia się dodatkowa wątpliwość. Dlaczego Poręba wpisał do oświadczenia 88-metrowy apartament, chociaż nie ujawnił wcześniejszego kupna przez Odyssey Dream 174-metrowego apartamentu? A może w 2021 roku europoseł PiS kupił dwa 88-metrowe mieszkania: jedno prywatnie, a drugie na firmę? Zapytaliśmy o to Porębę – tak samo jak na poprzednie pytania nie odpowiedział i na to.

         Sprawdziliśmy w oświadczeniach majątkowych, czy Porębę stać było przynajmniej na jedną 88-metrową nieruchomość. Okazuje się, że po spłaceniu rat kredytu i odłożeniu oszczędności, z zadeklarowanych w 2021 roku dochodów Porębie zostałoby tylko ok. 19,8 tys. euro. Oficjalnie nie zarobił więc wystarczająco dużo, żeby kupić swojej firmie mieszkanie ani za 150 tys., ani za 180 tys. euro, nie mówiąc o kosztach utrzymania rodziny w Brukseli.
         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 07:33
          W SMS-ach, które przysyła nam Poręba, pada sugestia, że „nie ma obowiązku wpisywania do oświadczeń majątkowych nieruchomości nabytych na bazie umów przedwstępnych, dopóki nie staną się finalnymi, a to często trwa, bo budynki są budowane etapami nawet przez lata”.

          Zapisy w chorwackim rejestrze gruntów, dotyczące wszystkich trzech lokali Porębów, są prawidłowe. W przypadku pierwszego i drugiego z nich istnieje roczna różnica między umową sprzedaży a datą wpisania własności do rejestru gruntów. Ale to nie zmienia niczego w historii, którą opisujemy.

          W sprawie pierwszego z luksusowych mieszkań (tego, które podejrzanie staniało) umowa zostaje zawarta w sierpniu 2015 roku, a w pełni opłacona w styczniu 2016 roku. Znajdujemy w niej zapis: „Strony zgodnie oświadczają, że apartament wraz z całym uzgodnionym wyposażeniem został przekazany kupującemu w dniu 5 sierpnia 2015 r.”. Sprawdzamy jeszcze pozwolenie na użytkowanie – Porębowie oficjalnie dostają je już w marcu 2015 roku.

          W sprawie drugiego apartamentu firma Porębów podpisuje umowę w październiku 2017 roku. I znów zapis z umowy: „Strony potwierdzają, że zakupiona nieruchomość zostaje przekazana kupującemu w dniu zawarcia niniejszej umowy”. W marcu 2018 roku Odyssey Dream podpisuje co prawda aneks, ale zmienia on jedynie wielkość loggii i garażu. W tym samym miesiącu Odyssey Dream zostaje wpisane do księgi wieczystej jako właściciel. Tej nieruchomości nie znajdujemy w oświadczeniach Poręby ani za 2017, ani za 2018 rok.

          Trzeci apartament – tu umowę Odyssey Dream (reprezentowane przez samego Porębę) podpisuje w styczniu 2021 roku. Cytat z umowy: „Strony uzgadniają, że nieruchomość zostanie przekazana kupującemu niezwłocznie po podpisaniu umowy”. Wpis w księdze wieczystej pojawia się w styczniu 2021 roku.

          Żona u kolegi, kolega z wyrokiem

          Domowy budżet Porębów – przynajmniej przez półtora roku – wspomaga żona posła, Agnieszka Poręba. Między listopadem 2020 roku a lutym 2022 roku jako asystentkę zatrudnia ją europoseł Carlo Fidanza, kolega Tomasza Poręby. Fidanza jest członkiem rządzącej obecnie we Włoszech partii Bracia Włosi, był też członkiem fundacji New Direction, oficjalnego think tanku ECR, któremu szefuje Poręba. Wspólnie z Porębą zasiadają w Komisji Transportu i Turystyki.

          Każdy europoseł na opłacenie asystentów dostaje maksymalnie 28,4 tys. euro miesięcznie, z czego co najmniej jedną czwartą musi wydać na asystentów w Brukseli. Fidanza w 2020 i 2021 roku zatrudniał ich nawet czworo jednocześnie.

          Kiedy w lutym 2023 roku spytaliśmy Tomasza Porębę o zarobki i obowiązki żony, nie odpisał. Zamiast tego opublikował nasze pytania na Twitterze i swoją odpowiedź: „Oczywiście, że żona była 2 lata temu, przez rok, asystentką @FidanzaCarlo czego nie kryła (info na stronie PE). Niski post, pół etatu. Pensja wykazana w naszych wspólnych dochodach. Jestem z Niej b.dumny”.

          Szkopuł w tym, że o „wspólnych dochodach” dzięki pracy żony dla Fidanzy Poręba nie wspomina w oświadczeniach majątkowych. To dziwne, bo w latach 2016-2018 ujawniał jej dochody z umów-zleceń.
          Czy to dzięki stanowisku w biurze Fidanzy Agnieszka Poręba zarobiła kilkadziesiąt tysięcy euro na trzeci apartament w Chorwacji? Z oświadczeń europosła PiS tego się nie dowiemy. Od niego samego również nie.

          – Nieprzejrzyste oświadczenie majątkowe może wynikać albo z niedbałości, albo z chęci ukrycia jakichś informacji. W tej sprawie potrzebna jest kontrola CBA – ocenia Paweł Wojtunik.

          Posada asystentki Fidanzy nabiera nieoczekiwanie nowego kontekstu w styczniu 2023 roku, gdy mediolańska prokuratura oskarża Carlo Fidanzę o przekroczenie uprawnień. Poszło o zatrudnienie przez europosła – jako asystenta krajowego – 18-letniego syna Giovanniego Acri, radnego z Brescii. Według prokuratury w zamian za pracę dla syna, Acri zgodził się zrezygnować z mandatu radnego, aby inny polityk Braci Włochów mógł zająć jego miejsce. Policja znalazła wiadomość tekstową w telefonie Fidanzy, w której napisał o Acrim: „Dam mu pensję w wysokości 1000 euro miesięcznie do końca jego kadencji, może to być na podstawie umowy nie z nim, ale z osobą, którą wskaże”.

          W czerwcu Fidanza zawarł ugodę z prokuraturą: zgodził się na wyrok roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

          W 2015 roku „Newsweek” ujawnił, że Tomasz Poręba jako asystentki zatrudnił makijażystkę Jarosława Kaczyńskiego i pielęgniarkę jego matki. Kontrolowana przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.

          Pod koniec czerwca spytaliśmy CBA, czy kontroluje lub zamierza skontrolować oświadczenia majątkowe europosła Poręby. Biuro w lipcu odpisało nam, że „służby specjalne, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie informują, jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje pozostają lub też nie pozostają w ich zainteresowaniu”.

          Gdyby CBA stwierdziło, że Poręba skłamał w oświadczeniu majątkowym, za fałszowanie zeznań groziłoby mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

          współpraca Wojciech Cieśla/FRONTSTORY.PL

          Teraz już wiemy, czemu to mafijne bydlę zrezygnowało z buzia w sztabie wyborczym bandytów! Wiedziało, że żydolewackie media dobierają się do jego mafijnego dupska.
          • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 08:59
           https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375218663_6699966700046259_6329987290640279554_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=XL1iHtTGqJwAX9Ks1i6&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDnUMQo7mjeRviYY2rWrPQEM8T6y9qrcuFP2a8sM62OQw&oe=64FF52F5

           Toż to grosze!
           • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:06
            https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375224606_639816601585556_7471907174639018547_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=RQdmr45wpfYAX9rcERF&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDxLfjiXEF0O3B3Ssy-p7koiZ-AYiqkOZho83RJnQrVWQ&oe=64FEF9C4
            • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:08
             https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376849191_322026863526429_819339154831895990_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=d5qUKfqES_kAX8_RLCj&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfB7EQDqXYrT6KaybpNf5B4rb9fmKpPp0JLaer1NBipoTA&oe=65003C2E
             • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:12
              https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375324448_995514468313969_1182512394981252624_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=71KF9J95FdgAX-VWDBy&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfA-p_WqjXlFp4UcYIc18g-X_nD-WwH_I4_TWPs0V8W70g&oe=65007E8A
              • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:16
               https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/371953959_1061902695202257_2828157205404961131_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=tNVCLVd4waQAX_8DYOd&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAmU__sxcnMI2o-zmnyTnVk6D1CAmRWQ60etWvtpY3wwA&oe=64FFB10D
               • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:17
                https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/371976246_1061953835197143_6954223983147580083_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=u9y5JEndUKkAX_rP2Tx&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCRapgifg_oH7hv_j_emYLWtQNG4VCleVGKrDdO2Nex7Q&oe=64FFBD14

                Musimy jakiś wytrzymać to psiopopiskiwanie
                • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:21
                 https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376526291_2208472165993228_8524038860522682452_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=Z8c9VtpvE5cAX9pKVgZ&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCXi22YzvHLVIboPvb7Caw7nsvovtB6YPVOmh9IzIbiSw&oe=650007C9
                 • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 09:23
                  https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376505608_778733457272272_7121856126703557952_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=-t0ouM9eq_8AX9ZT5AH&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCUZXR6Ei9BcMGbHXRal8JhBZhFf4lh7dk9DyCBCjtPUg&oe=64FEE0C2

                  A po komisja w Saragossie skoro wyńiki wyborów są już znane, wydrukowane i klepnięte przez mafijne struktury państwowe? To zbędny wydatek żydolewacki hejterze!
                  • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 15:05
                   https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376490155_257254367218393_1952243511383581234_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=9sUO6vfzi8MAX_nEet0&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAhoeTZf_ez8UI6AHsI9ZtPrLQzAUZwd2ztSB6Yj0klJA&oe=64FFAAE7

                   To teraz kumaty czemu każde swirzę walczy z LGBT i syszy szczały!
                   • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 15:05
                    https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376472578_257340943876402_7863752306243370348_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=ry8ISP9D4UAAX_SI9Kn&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCakar6NC0STtEyBZV2-CCxKR7BvGVusi_KJ7bmDvU7SA&oe=64FF7F0A
                    • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:21
                     https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376406542_852140846482632_5586936575389286776_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=IJbhk93XjHYAX-OFXjq&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBvnF8bIurybhX2jyTMu7kuViUI0TETg0GtIa92ITGq7w&oe=6500CDCA
                     • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:30
                      https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376811966_1958060597901968_1885815313580060388_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=m_vnhD6fWhUAX9uU3Px&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDJF0iY_QQccxZKBR_2pzHxrMSOqzKiJSpEohq0QHpvqA&oe=6500AF56
                      • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:31
                       https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376755115_6729942737064025_1090010058142739182_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=sS6NQMpYzUEAX_MVFAf&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDclxh7_Hor6k1S59iHWAN_li9DhmyyMv7sfzAfXrkTCQ&oe=650059ED

                       A syszałeś szczały gdy toto znikało?
                       • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:33
                        https://youtu.be/Ircpzdpcoe4?feature=shared
                        • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:33
                         youtu.be/Ircpzdpcoe4?feature=shared
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:36
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376416531_257387380538425_4237470809309689211_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=G2dC08C99bwAX9MmVGK&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCqqw_L3sVbuABh2YkW6JBe-YzQP3L4lmY9T16Kq1pMwg&oe=64FFEBBD

                          Jak można tak poniżać dziecięcy bucik?!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:39
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375827591_10219470604114741_9202752651434230628_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=PO2LkuakNAcAX_s4RXL&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDV2cg-nsP32he5NlJTGi1-aNYsrYmygrc2n5QsPowNbA&oe=650127F0
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:42
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/374270094_639082471658969_8457928562462904492_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=qTSnFGDkGDgAX-2pssh&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAbjIdkAAeSI1VyPU-DOoKvliatNTjxjtjsEsCkl378Jw&oe=6500CE03
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:47
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376568552_2018149848545950_5592245722765729742_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=N9IBFgKVHEwAX9uRV39&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAGrGJI9BOO588sI21317np74MYzi0kB2EZoHahiN3fyA&oe=65000B81
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 17:56
                          https://pbs.twimg.com/media/F5WfR49WsAA1pMi?format=png&name=small

                          Gwałtowny spadek wartości wolskiego złotego zawdzięczamy kretynowi na stolcu prezesa NBP i decyzji o obniżeniu stóp procentowych.
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 20:12
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376825028_1958157947892233_3884008356232860168_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=Hey1MB8W6hkAX8x4NJQ&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAm1DsqWnD_NXQ7pfHTuINcLUXU0hxboL5SPkNPDg33cA&oe=64FFAC29
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 20:19
                          Sędzia Anna Dziergawka, wiceprezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, została powołana na sędziego Sądu Najwyższego. Informacja w tej sprawie pojawiła się na stronie kancelarii prezydenta. Wcześniej jej kandydatura była rozpatrywana przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa. Sędzia, jak przyznała podczas ówczesnej autoprezentacji, wystąpiła o rekomendację od biskupa w sprawie jej kandydatury.

                          Z neciszcza

                          I susznie! Poparcie psiaka i czarnucha to mocne plecki!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 20:53
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/374556417_6532297466859323_6587770929627101835_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=YO4YnGciQp0AX-GtTXm&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfCP9Hv-45ytFJrxURbn_-8chf516rX7AmqoEkhZAywG-w&oe=65010C33
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 21:01
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375470761_768565041944390_3756291641344899151_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=hU_MzNp1gzgAX9sDhuU&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDthU4ufQmaQd40k5TN6ndfPlGaIMVUrdXpet3GEvfVpQ&oe=650139EE
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 21:23
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375173033_690362389786853_3855024322737618484_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=8u4ZcbdVS-QAX-KE5dZ&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDyd9-6ow3WGFK9T0hW_eFS6Sn76S7xbssdkrSS0SV4NQ&oe=6501077F
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 22:13
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376501526_691141699708922_5351392262891171978_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=shlTcHB1AZQAX-mixVn&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCeX0jix3VdtEEAJtDL5pHs24rquJcdzdG38ipNjNkByA&oe=65014DD8

                          I susznie! Bo dziadek kuchary nie naleźal do Wehrmachtu a tylko to trzeba uzmysławiać erektoratowi
                         • wscieklyuklad Re: HA139 08.09.23, 22:15
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376476644_691143286375430_5297361479936719114_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=_0hUjBImGoIAX9FeD01&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfC-evZk0YXZetwrVoznem7xqMWzG5-5zpaLV5LzOUX5IQ&oe=65001294

                          To suszna decyzja!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:15
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376498741_691160189707073_2537534680117298597_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=KGwJyiCWHosAX9AcgDa&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfA7mZo0-dpKpZ1XE-mPmqZyAwiWaOiz86lRUxZIxGhBVg&oe=6500C9E6
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:21
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375833059_834910708164109_1857308033447672649_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=XwxPJGlF55YAX_z7Rfq&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBWQBkfH0qIFHA4V4z9T8U1wQC5hDeIUuwgBYC7DqE5tQ&oe=65003F96
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:24
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375874265_10227682775447908_2714719461497746781_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=ebaH5_VxLnQAX86o90a&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBonsrOwx2vGdl0MuaMIiZomcMwypaqtNdBqpB86r_MTw&oe=6501D1D5

                          Po to np. by Ciemny Lut mógł syszeć szczały!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:25
                          Szesnastoletnia Marysia w przyszłości może zostanie kobietą biznesu, ale teraz chciała tylko zarobić kilka złotych na szkolną wycieczkę. - Chciałam pomóc dziadkowi. Uważałam, że zarobienie własnych pieniędzy będzie ważne i uczciwe - wyjaśnia Marysia Szczepaniak.
                          W wakacje wstawała o 6:00. Zrywała owoce z dziadkowego sadu i je sprzedawała. - Wiśnie były w czystych skrzynkach. Podczas nabierania wiśni korzystałam z jednorazowych rękawiczek - dodaje dziewczynka. Nim jednak uwierzyła w sukces, przyszedł krach, a raczej kontrola. - Pojawiły się dwa samochody, pięć obcych ludzi na kontrolę, urzędników, policjantów w mundurach - mówi Ewa Szczepaniak, mama Marysi.
                          Kontrola trwała dwie godziny. Tego dnia, jak tłumaczy Główny Inspektorat Sanitarny, przeprowadzano podobne w całym regionie. - Trudno mówić tutaj o przesadzeniu. Jako że była to akcja zorganizowana, był to akurat skład poszerzony o funkcjonariuszy policji, gdyż takie kontrole często przebiegają w takiej dość nerwowej atmosferze - wyjaśnia Szymon Cienki z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

                          Z neciszcza

                          Zajmijcie się skurwysyny mafijnymi bandziorami a nie dziećmi.
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:26
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376225803_257245647219265_6646988297054426305_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=UFjStL-qnGoAX-Bj89c&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDHbsdYkB5RJYj9mQRuitDmywCmVSM5OqIAuAc9mUPm2A&oe=65012A77

                          I dlatego niezbędny jest Wolexit
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:54
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376715257_779198300559121_7365911890277780317_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=i3hYDvzCwRMAX_nfIjT&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCO5ncr7lbnvpzhoaGoanbhrn-ON1dczKY3G7NsRLV5EA&oe=6501B0D1
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 07:54
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376628606_1479298956202305_2886946896427247709_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=OZIO8REFpjIAX8lh6t5&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAlwutL28ZgyWfCZ3sDLjNzkVZjOGdr3hOd34YQ2vn5mQ&oe=65003380
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 08:05
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376628606_1479298956202305_2886946896427247709_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=OZIO8REFpjIAX8lh6t5&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAlwutL28ZgyWfCZ3sDLjNzkVZjOGdr3hOd34YQ2vn5mQ&oe=65003380

                          Jakieź to fjuturystyczne!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 08:06
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376556201_10231437397615186_9045982601882269620_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=X2zVUkP9zY4AX-dcEUK&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCF4jR8wFJWn1br8_J6AqKybeGtGKZvhc6ZXchAuJXZ7w&oe=6501B836

                          Fjuturystyczne jest to!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 08:08
                          Euro już po 4,62 zł.
                          Ale chłopaki rżną kasę.😡TANIO euro kupili,potem stopy na maksa obniżyli,żeby teraz euro drogo sprzedać

                          Z neciszcza
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 08:10
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376568762_1357981341815590_7608955643155968032_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=j1_Q6pXYA2YAX8jivQu&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCqDp7Oo1xJLWiKMa-lbSVuTh4h10EwxXUutLj-i6ANJA&oe=6501C6FF

                          Podwórko powie! Bo barbarzyńcy to jednak ludzie a to wyłącznie mafijne bydło!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 08:58
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376546218_322539273475188_5476270159297845980_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=jZs9LVnfI8kAX9XvO1k&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDpyI7Hjafu88FqaG1Ef9xq-iNLol4dsinjvaoUJ6rXpg&oe=6501984E
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 09:00
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376532209_3532186667049237_5247388323452559804_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=6a0516&_nc_ohc=nDU-W95moZgAX_f-rF_&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAT314svnvLQ9IUV-ocS0-plpM-6yWWfV0AA8HRHKYXmw&oe=65019DA5

                          Źydolewacka wyliczanka
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 09:09
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376542584_1479299039535630_635807919861273763_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=FUsm4CoI_swAX97uX1I&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfA-XwhcCuNR5rw0irggQDvjcgxq9gZiMHSpB0Kzs9kKJA&oe=6501F1B5

                          O tototo! No jak, wracacie?
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 09:18
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/374179962_696656779172611_1013789821803777974_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=jyPUSGRW5NYAX_-PnBd&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCU3RR7Edc7RKIJeIhbl7yh7FzcEfFd0s2QxPuV2PXYPA&oe=650183C2

                          Klasyczna erektoratu mafii!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 09:24
                          „Tylko świnie siedzą w kinie” – związkowcy Straży Granicznej do Agnieszki Holland
                          „To działanie nikczemne i jeśli dopuszcza się go polski obywatel to ściąga na siebie hańbę i najgłębszą pogardę” – tak związkowcy nadwiślańskiego oddziału SG atakują Agnieszkę Holland za film „Zielona Granica”.

                          Z neciszcza

                          Spokospoko! Czekajcie cierpliwie na rozliczenie waszego bandytyzmu!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 13:39
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375069241_638940795006470_3370068108311851652_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=M8V4AVETIa0AX8Cv-Fx&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfB1zbJnq3xfvOwiaM38u4ihDGZgCjQeuv6fxWtTcqWgIQ&oe=65020A52
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 13:47
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375180561_697458775741129_6024601632117370518_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=D45_PAu_D5UAX-9k5s7&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCgyIE6EEDGp69s_xrKdRLkkkGb732rpkTb2N3DKCPHcA&oe=6500F1D8
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 13:47
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376499502_790194859581004_6817432911640219210_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=813123&_nc_ohc=KwRO-PY4VikAX-SeofU&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDaZhpMAb7dt_EvMevHLjzG3GyQno6IhsCtqjH16IJGFw&oe=650081A6
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 13:55
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/377424031_1988095688239110_8402841759918324427_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=vztqNP97LXcAX8hhw1Z&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfCt6bTGraYEryePqdcadM1ShAsH0mIesY2GlTyFWFqmLQ&oe=65011380

                          Ustali to prxyszła prokuratura
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 14:01
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376498650_691141883042237_2779221683505126424_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=S6UYimJKncoAX8l1dH-&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBrKWAZrmOmCgJ1AW0S7yBVkctl2pMfFUAlbsWVgtmUGA&oe=65008534
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 14:02
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376224433_831628921956313_7140597013386197842_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=CQd4V0RLlDIAX-xGbDc&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAMhDW8y-72rEmMzq0Wb4sQM3U_EdCjbFJjj5Trg1t8TQ&oe=65015153
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 14:46
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376824409_257784960498667_2768359144312762841_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=wntSZvlanrsAX_Tf4YQ&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfDa1U_BFI64uVzz9rVT1O2jRRhFB-VhnQseNoW5UXDVpQ&oe=6500D556
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 14:47
                          https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375292993_855970025917955_8115692763772261697_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=ssVUOCONv-UAX-ZY4Rh&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=00_AfBZbmF758QZZ_G1LmLJuDkB6ERevuc4hbKhqge85op3Hw&oe=6501FA69
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:15
                          youtu.be/3B0wGfkxG5s?feature=shared

                          I w 2023 też wygrało, uzyskując 43%głosów!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:18
                          https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376798646_230201886701772_6565960558186090710_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=kyuTo-sVvNsAX-BFdSe&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=00_AfAaFVnaIl5JPWRdWwBZieGBP0UDJaorM98Zcz887l41AA&oe=650224E2
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:30
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376797187_880491546768070_8938122865880338491_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=qW9TRqzV22AAX-ApyDb&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfB60NfupZnKY2zbAzBp9gvZaGYiBSUUjZAaOTd_AFvcNg&oe=65014D70

                          Czy są szczęśliwi ludzie w Korei Północnej? Są. A jakże.
                          Można być szczęśliwym jeśli się jest u władzy i kiedy nie ma się świadomości, jak możnaby żyć poza dyktaturą, choć doskwiera głód.

                          PS Wpis dedykowany 37% Polek i Polaków skazanych tylko na propagandę TVP.

                          Z neciszcza
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:33
                          Przyszli do swoich klas i dowiedzieli się, że już nie zobaczą chemika, którego bardzo lubili, kto inny będzie ich też uczył polskiego, biologii, a lekcji języka obcego na razie nie będzie wcale. Po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie wrócili do domów i zaczęli opowiadać rodzicom, jak wygląda sytuacja w nowym roku szkolnym. Nauczyciele wyjechali do pracy za granicę, pozakładali własne biznesy, zamiast uczyć przy tablicy, wolą dawać korepetycje. W wielu szkołach odeszli ci najbardziej lubiani, najlepsi.
                          #nauczyciele #szkoły #edukacja #wakaty #nowyrokszkolny

                          Z neciszcza

                          Skuteczna rozpiełdółka wszystkiego
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:38
                          https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376683868_1695492394300378_4984638594301228591_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=tWAl8IPvJxoAX_nYEtU&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=00_AfC5_l1cGT3HM5Q-eeRoYOwMliSI9YMWDOZxmEsLFNEq5w&oe=6501661D
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 15:47
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376415343_1987551178293561_2991159821141780865_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=n0GUm8sYe6cAX__5KQo&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfBL8tJ4-4AWjAjIcNhvHU6jIt5sIT0xNndeGnMU5Xnt5w&oe=65025960

                          Oj naiwna naiwna naiwna!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:13
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/372036718_2647400312080929_9215092350019117343_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=PbaOQ0dBGNwAX-JWsI6&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfDggoPzZy5ZXNZl6m8gQYl4sSARIC1CxZKRT_1LD3mL8A&oe=6500D076

                          Oto apartament milionera z PiS w słonecznej i pięknej Chorwacji. Jest tam kort tenisowy, winda, ocieplenie i pyszne jedzenie!

                          A dla nas wielka płyta ze styropianem i dodatkowy plasterek szynki w szpitalu!
                          I takie rzeczy powinny być na bilbordach, nie metaforyczny… "Kaczyński jestem zagrożeniem".
                          Takie rzeczy dotkną każdego wyborcę.

                          Z neciszcza
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:30
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376532260_6621346097961957_3981746412001350924_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=Z0ye8DW8JAgAX-NSKo3&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfClIxn5uIKlyGJjaIZ6Y7c5JehfjT52OCGH-dAHds5pww&oe=650222CA
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:39
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376826987_779437610535190_7827217775888235062_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=6Mg6yF1gHHYAX-lR4px&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfA_wNdpcpTQ5tJaM2C6s3m9pQjqln185f9uXzp8Vk6s9A&oe=6501B79A

                          To właściwa ocena świrzęcia
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:46
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376556268_779442473868037_1470004498595753947_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=m7AvtFFx2cwAX_hPTus&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDM2hFiUO4OMwszXq_N-q-x5Wj8d7ZMcv_TWR2g0u0q0Q&oe=65024AA2
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:51
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375222058_706596781510951_1843610364315575770_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=i-Blnn0kAdMAX-fxQot&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBN_6yWWsqS2Oohxqawe7eVQI9LPcDf_Ws6VJVZflcWYQ&oe=65021B25
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 16:57
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376751258_1786735541786703_5849910973972130455_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=OjClMjLvar0AX_oCPOU&_nc_oc=AQnnWtAlT-L0cvlvquANi7-KQ8Ddwej63MfUHk2N3L0kTrlZ1L1KszetctGjeb9hnRGEirphvzHR3V2WmvHLAR8A&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBjiDrFb4cPdkJYwlW-J8TxyUZOIxwGh1YC8nkGlHCOAA&oe=6501D969
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 17:03
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/370402563_866636001484760_8378758277910428574_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=qkc4HMQqRUsAX_jSU4D&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAV7V6ohgPeaIP6k0BqRXknLtAHWuDP4LsUwLgzK58OKQ&oe=6501F463
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 17:03
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375330991_2107957676222875_4580672024335742237_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=mncT6M5tX6cAX8Ccm4h&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAg8VPRUFOv2ihavV3AGhYIWDzfWSJbPZ68mpkMr375SA&oe=65018D95
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 18:49
                          100 KONKRETÓW NA STO DNI I NOCY
                          Przyniosłam fachowcowi komp do wyczyszczenia, a więc rzecz intymną. W rewanżu zwierzył się z osobistej decyzji.
                          - Ja pani Manuelo, zabieram rodzinę i jedziemy do Kielc.
                          - ?
                          - To bardzo proste, wystarczy na profilu zaufanym podać adres, gdzie będzie się głosowało. Niczego innego tej mendzie zrobić nie mogę.
                          Nie chciał powiedzieć, czy zagłosuje na Giertycha. Ale taka polityczna pielgrzymka może przynieść chociaż efekt flash moba, jeśli nie mopa zmywającego po gnoju, w którym brodzimy od 8 lat.
                          Suski powiedział, że jeśli przegrają będzie ozdabiał malarsko swoją celę. No po prostu Fra Angelico, malujący w klasztornych celach quattrocento. Jednak Suski nie jest żadnym Fra-jerem i nie przegra, tak tylko sobie artystycznie fantazjował - dokończył kuriozalną wypowiedź. Trzeba robić kasę, jak polskie konsulaty w Afryce. Miliard zł na lewo za wydawanie wiz do strefy Schengen. Nawet jeśli suweren połapie się czym jest afera wizowa, PiS-owi w sondażach urośnie. Zadziała ta sama zasada co u Trampa. Im więcej oskarżeń i procesów tym większe poparcie żelaznego elektoratu. Dlaczego? Głupota nie znika sama z siebie tylko się pogrąża w jeszcze większą głupotę. Pokazują to najnowsze sondaże. 37% poparcia dla Pis, jak 37 C na termometrze , wsadzonym w dupę państwa, nie państwa czytających ten tekst, chociaż kto wie… Przy 42 - zacznie się agonia. Poniżej 35 byłaby szansa zahibernować pozostałości po Pisie, bez dalszych, nieodwracalnych szkód. Problem czy się da? Przecież od 30 lat głosujemy nie na idee, tylko wzajemnie przeciw sobie, nazywając to wyborami mniejszego zła. I nie chodzi nam o wartości a o cenę kiełbasy. KO ogłosiło przed chwilą 100 konkretów na 100 dni. Tych 100 KOnkretów, to minimum państwa europejskiego. Wyremontowanie domu zarzyganego przez chamów, pomazanego wulgaryzmami o Żydach, gejach, kobietach. Rozkradzionego, zdewastowanego od dachu po podmokłe wodą święconą fundamenty. Trzeba znowu przytargać kanapę cioci, do biblioteczki wstawić oplutych noblistów, zamiast młockarni posłuchać muzyki.
                          Teraz napiszę bez sensu „świetnie”, bo FB nagradza to słowo serduszkami i nie blokuje postu. Świetnie to ma się polski episkopat informujący, że nie usunie z podręcznika do religii dla klas 3, słów świętego :”Wolę umrzeć niż zgrzeszyć”. Gdyby kościół zastosował te słowa do siebie, a nie do dzieci, nie byłoby chyba nikogo, kto mógłby mu udzielić ostatniego namaszczenia. Nie jestem pewna, czy przed eutanazją przysługuje ten sakrament, zwany sakramentem chorych. Polski kościół wydaje się chory nieuleczalnie na siebie samego. Uleczyłyby go cele zamienione przez Suskiego w kaplice, albo raczej kaplice zamienione na więzienne cele?
                          Jadąc do fachowca komputerowego, który z anal-owego sumienia biskupów przeszedł na cyfrowe pliki spamu, słuchałam radia. Info o schwytaniu dzięki internetowi zwyrodnialca. Zostawił w lesie psa przywiązanego do drzewa. Zdjęcie psiaka miało ponad milion wyświetleń. Serce rośnie, póki nie wysłucha się wyroku: roboty społeczne i … 3 lata zakazu posiadania zwierząt. Pies jest żywą istotą, nie pojazdem, na który zabiera się czasowo prawo jazdy. To tak jakby mordercy chodzącemu wolno zakazać mordowania przez kilka lat…a potem konto czyste, dajmy mu szansę zacząć od nowa. Może niech od razu nie rąbie kogoś siekierą albo nie dusi. Na początek niech łagodnie pogrozi komuś śmiercią, zmasakruje bezbronną okładając pięściami po twarzy, powyrywa kochance z głowy włosy. TVP daje szansę takim ludziom, zostają gwiazdami wiadomości. To jest chyba jeden z niewielu przykładów, gdy pisowska Polska naśladuje Europę. Tegoroczny festiwal filmowy w Wenecji przypominał 8-letni festiwal TVP. Gwiazd nie było, nie dlatego, że ich nie zaproszono, czy opluto jak Jandę. Hollywoodzki strajk okroił listę gości. Ale gwałciciele nie strajkują. Wenecki festiwal zaszczycił Polański, Luc Besson i wbrew protestom publiczności Woody Allen ze swoimi cudownymi powiedzonkami.
                          - To tylko pocałunek - powiedział o aferze z prezesem hiszpańskiego futbolu całującego zawodniczkę w usta - Przecież jej nie zgwałcił.
                          O tak, Woody Allen wie co mówi, jest specjalistą od pedofilskich gwałtów. Zupełnie jak powołany przez JP2 na radcę kongregacji d/s duchowieństwa ksiądz Marcial Degollado, zwany przeze mnie Degrengollado. Miał większy zasięg od Woody Allena więc więcej ofiar i nie żenił się z adoptowanymi dziećmi, tylko gwałcił własne.
                          Mostra - wenecki festiwal to z jednej strony szacowni gwałciciele ( brakowało tylko nagrody za całokształt, razem z penisem, dla Gerarda Depardieu oskarżonego o kilkanaście napaści seksualnych) i owacja dla filmu Agnieszki Holland o ofiarach przemocy tego świata. Hipokryzja wymieszana z wrażliwością w koktajl współczesności.
                          Słucham, oglądam światowe życie i gminne. Wiadomo, październikowe wybory nie będą uczciwie, ale wybór czy pójdę 1 października na marsz należy do mnie. To jest mój konkret. Zanim prezes Glapiński nie ogłosi Marszu Miliona Serc marszem Milionów oszczędzonych przez Polaków dzięki jego polityce. On naprawdę nie rozumie dlaczego naród na jego cześć nie organizuje „parady radości” (dosłownie), skoro „inflacja została zduszona i pełza”. Nie zdziwię się, jeśli 1 października przed kamerami TVP z transparentem zasłaniającym Tuska poprowadzi Pełzającą Paradę Radości.
                          Przecież w pisowskiej Polsce nie liczą się konkrety, liczą się kretyni.
                          konkretnie możesz wesprzeć autorkę na patronite.pl/manuelagretkowska
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 18:58
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375139994_6577010649055843_1292404433590186649_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=DHZTOb5RDpwAX8Qa536&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDizcaNoz2OlYGhrhU4Q3hXDIiH6hAogkMNXJwb8CL7MA&oe=6501D38B
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 19:00
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/370921220_1312300429646116_8261566382003285594_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=5Wy8ISeHs1UAX8U-_re&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAfycOttnd764x9lwal1O005X0uYvtJmij7m9-yt2NxKw&oe=65011F17
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 19:12
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376790767_1066380974754429_5041447000318560337_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=UWbqaV1hDvAAX-DFx74&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDiq94X1C-wKQndiobv1UHIJ1_OiyRS6Mvvfz0QfDbr3Q&oe=65013195
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 19:13
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376641516_6625021654225236_4713012541482784243_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=ZnYWtUcXFjcAX8FIJqQ&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBb9iMC-EyJhgslsjEcT_buV9kFxDslek0aHDg0dILW8w&oe=6501F0FE

                          O kuuurrrffaa! Zróbta, żeby w każdym siole był PUB!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 19:16
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376824513_1479682139497320_4812587882481995097_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=qDkWbK_IsH0AX9jWljw&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDkFGnLEuQd6WzmfpbLA1s_PsrEGT8d8Bu-xQ4c7HVSKA&oe=650276D7

                          Tjaaaa! Chyba z ośmiorniczkami!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 20:04
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376824513_1479682139497320_4812587882481995097_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=qDkWbK_IsH0AX9jWljw&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDkFGnLEuQd6WzmfpbLA1s_PsrEGT8d8Bu-xQ4c7HVSKA&oe=650276D7
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 20:04
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376695094_1004716547437901_8242218668129540306_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=ITyA1SBoACsAX9Mc4qB&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDmnKFvFDsgYMNFXR2RW93PGyCHF2gYO1c6XDrKhIEDhg&oe=6501A674
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 23:06
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376533794_1110707066567782_7596935112037461245_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=xcdiZm7dU8AAX_pqHZg&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBYtA4oTwhESEWRJ9ItC78VWyVAxMCYwYa3Z9zI2jVdzw&oe=650147DD
                         • wscieklyuklad Re: HA139 09.09.23, 23:07
                          Leśnicy z Lasów Zera , zwanych kiedyś pañstwowymi. Nawet zaborcy nie zeszmacili munduru leśnika ,wy tak .

                          Z neciszcza
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 06:47
                          https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376415606_1065651491494044_369267259843332113_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=G6tmqyo-6IMAX-uZdeO&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=00_AfBSrxidcTXNXKgGfX02vfmezAhmmLmfVXdi1xoKl8ljwQ&oe=65021F5E

                          Żydolewaku skumaj wreszcie, że zapewnienie bezpieczeństwa musi polegać wyłącznie na walce z niebezpieczeństwem, które się stworzyło!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:21
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375165056_1939594399761014_3074602785824784062_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=x2_R4cjp-DAAX83JW4f&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfD3qkXrk69sOhQnfkzTrTLrMonexLYHjwDEWHZAN0FeWA&oe=6502C385

                          Powinien był podać adres Podwórka!
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:27
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376569944_769238611877033_4326180388165638851_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=9G4l5RTQjUoAX9sPDQh&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBIZDYf2BhSg9DkKibTFLAX-LY7xax-6mAVxlRls9DslQ&oe=6502E695
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:29
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376541336_613067187700070_1292763039713455875_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=-cSrBeUsbQoAX9N7RQ_&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAAsaYotwHQLl-SjaZlv1XrUGTsxl-7pbE0D1-w03qXdw&oe=65024086
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:35
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375184353_2163693503829232_3651401967047216513_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=P4T9oe0rFOAAX80iaor&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfA2v7Wln4awzkNC2RzeZkM56Kl-0oBMnpL3W-ki3EP6RA&oe=6502F77A
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:39
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/377507456_279188421552802_6249129444145141749_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=tFR1S3ebG6MAX8PWPm9&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAjNqw-gHtg5tXbeIS04Pn9tgdbQ2E9lxtMKZ3ecWqd6g&oe=65030DF1
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 07:57
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376228734_9825754487499250_4045658124654606754_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=Fn_g6cIDR3AAX94H6zw&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDNzWtwWbqI4aGAMAt1_MrXR_48m5f2S5hOE44cqo7v7g&oe=65017863
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 08:00
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376422204_691152836374475_3669664785282217026_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=OD51MGxC7XwAX8VS3B-&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDpdHhuPVM1bLU_onzD3aH-WzkTSs-h8Dxw0zKkV_DV_Q&oe=65020F67
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 08:03
                          youtu.be/thKEV71LyWw?feature=shared
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 08:04
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375560313_682045970516389_3902456414425834678_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=B7eYaKskGLAAX8my9AV&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfD0gIqcaigxWo4lYDKmfxV8FxjAgoEkX2aDPSJ8DTXzUg&oe=6502BB5C
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 08:10
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/377520315_10230207075138126_4884322558606831529_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=rHumaBd4ZOYAX8hBZuz&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfBo-JLzFZZXZBG6U4_QKcCd7qt4REpqZcszwLBRMc82Gg&oe=6502963A
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:29
                          KARUZELA OBIETNIC PRZYSPIESZA...
                          GLAPA. No to Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej już bez żadnych zahamowań i kamuflażu włączyli się w kampanię wyborczą PIS. I zrobili to z przytupem, ostentacyjnie. No i właśnie ta całkowita rezygnacja z zachowania choćby pozorów przyzwoitości i apolityczności banku centralnego jest największym zaskoczeniem, bo że Glapa i NBP we wszystkich swoich działaniach kierują się wyłącznie interesem PIS wszyscy w Polsce wiedzą od dawna.
                          Powód tak radykalnego i zaskakującego dla niemal wszystkich analityków rynku oraz ekonomistów obniżenia stóp procentowych mógł być tylko jeden. Wybory. Nie ma innego wytłumaczenia. Ani ekonomicznego, ani logicznego. Nie ma nawet sensu rozważać, czy Kaczyński wiedział o tym, że obniżka stóp będzie tak znaczna, czy nie wiedział. Bo przecież to właśnie Kaczyński wydał takie polecenie Glapińskiemu. To też jest oczywiste. Czyli człowiek, który nie potrafi samodzielnie zrobić zakupów w małym sklepie spożywczym, podjął decyzję mającą fundamentalne znaczenie dla finansów wszystkich Polaków. Najważniejsi politycy Nowogrodzkiej też z pewnością wiedzieli, a świadczy o tym ich błyskawiczna reakcja na decyzję RPP. Jeszcze nie skończono odczytywać komunikatu o obniżce stóp, a w mediach społecznościowych już pojawiły się triumfalistyczne wpisy PIS-dzielców o tym, że oto NBP i RPP potwierdzają świetną kondycję naszej gospodarki i finansów publicznych oraz skuteczność rządu PIS w zwalczaniu inflacji i innych skutków wojny w Ukrainie. Można zakładać w ciemno, że przynajmniej w najbliższych dniach temat radykalnej obniżki stóp będzie przywoływany w większości publicznych wystąpień PIS-dzielców, a już szczególnie Cepa. Ciekawe zresztą, jakie pełne samozachwytu megalomańskie brednie usłyszymy jutro (zaczynam pisać ten post w środę wieczorem) z ust tego obleśnego knura i erotomana Glapińskiego. Nie ma to zresztą większego znaczenia, bo tej kreaturze nie wierzy już w Polsce nikt będący przy zdrowych zmysłach.
                          Kaczyńskiemu nie chodzi tylko o wdzięczność i głosy kilkuset tysięcy kredytobiorców, choć oczywiście mają one dla niego wielką wartość. Ale wydaje mi się, że celem Kaczyńskiego jest przede wszystkim zbudowanie jakiegoś fundamentu dla wyborczej propagandy PIS przekonującej obywateli, jak to jest dziś w Polsce świetnie i jak świetny mają rząd. Obniżka stóp procentowych nie jest dla Kaczyńskiego i Glapińskiego celem. Jest zaledwie środkiem służącym do osiągnięcia celu. Ma być w kampanii wyborczej jednym z głównych „dowodów” potwierdzających skuteczność rządu w sytuacji kryzysu ekonomicznego. I trzeba przyznać, że jest to bardzo sprytne posunięcie. Jest także dla PIS mało ryzykowne, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Pytanie tylko, czy Polacy (głównie ci mający zaciągnięte kredyty) się na to nabiorą. Bo cała ta operacja jest grubymi nićmi szyta i prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że Glapińskiemu i PIS-dzielcom z RPP chodzi niemal wyłącznie o zwiększenie szans PIS na wygranie wyborów.
                          Cała perfidia i przewrotność planu Kaczyńskiego, Cepa i Glapińskiego polega na tym, że niemal wszystkie negatywne następstwa tej obniżki stóp ujawnią się w pełni dopiero po wyborach. Natychmiastową konsekwencją jest tylko znaczne osłabienie się złotówki, ale 95% Polaków to specjalnie nie interesuje i na razie nie martwi. Nie chcę się w tej chwili wdawać w kwestie makroekonomiczne ani wymieniać punkt po punkcie zalet, wad i zagrożeń związanych z decyzją RPP, nie jest to bowiem felieton ekonomiczny, tylko polityczny. Konsekwencją najbardziej oczywistą i dotycząca wszystkich Polaków jest to, że sprowokowany przez PIS i Glapińskiego spadek kursu naszej waluty z pewnością podwyższy ceny paliw oraz gazu i co za tym idzie znów napędzi inflację. Ale nastąpi to dopiero za jakiś czas, właśnie po wyborach. Gdy ropa kupowana już po wyższych kosztach trafi jako paliwo na stacje benzynowe. Zresztą nawet gdyby większy koszt importu ropy i rachunek ekonomiczny nakazywały Orlenowi podwyższenie cen paliw już za 2-3 tygodnie, to możemy być pewni, że „Skurw*syn Ch*j Pierd*lony Brudna Pała Wszystko Mogę” Obajtek odwlecze ten moment maksymalnie. Zyski koncernu będą oczywiście niższe, ale on się tym zupełnie nie będzie przejmować. Ważne będzie tylko to, by paliwa na stacjach nie zdrożały tuż przed wyborami i by przez to nie wzrosła inflacja. A ponieważ Orlen jest monopolistą w przetwórstwie ropy i hurtowym handlu paliwami, więc podwyżek nie będzie ani na Orlenie, ani np. na BP lub Shellu. Ale tylko do wyborów… Po wyborach niech się dzieje, co chce! Paliwa oczywiście w końcu podrożeją i nakręcą inflację, w przyszłym roku już bardzo wyraźnie. Ale to będzie już zmartwieniem następnego rządu.

                          Cdn
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:30
                          Wszystkie decyzje ekonomiczne (i nie tylko ekonomiczne), jakie od wielu miesięcy podejmuje i realizuje PIS mają charakter doraźny, pospieszny i chaotyczny… Celem wszystkich jest natychmiastowy (i krótkotrwały) efekt propagandowy, a nie długotrwały efekt ekonomiczny. Byle do wyborów, a potem się zobaczy! Najważniejsza jest propaganda, na ekonomię nikt na Nowogrodzkiej już się nawet nie ogląda. Dotyczy to nie tylko wysokości stóp procentowych, ale także "tarcz antyinflacyjnych", sztucznie utrzymywanych cen energii i nawozów, zaciąganych przez rząd kredytów, dotacji i rekompensat dla rolników itd. Dla Kaczyńskiego takie działania są ostatnią deską ratunku, mającą zwiększyć jego szanse w wyborach. Dla nas, dla gospodarki i finansów publicznych to prosta droga do katastrofy w stylu greckim lub tureckim. Ale Prezes się tym nie przejmuje, bo wie, że szanse PIS na utrzymanie się przy władzy są minimalne.
                          A nawet gdyby zdarzył się jakiś koszmarny „cud” i po wyborach nadal sprawowali rządy, to to szambo, w którym wszyscy się znajdziemy nie będzie już zmartwieniem Kaczyńskiego. On ze swoją emeryturą, dietą poselską i dywidendami wypłacanymi mu przez „Srebrną” jakoś się wyżywi. Prezesa zupełnie nie interesuje zwiększające się ubóstwo Polaków, dramatyczny spadek inwestycji, recesja w gospodarce, kurs złotówki, zadłużenie państwa i olbrzymie problemy finansowe następnego rządu, nawet gdyby był to rząd PIS-u. A gdyby to był rząd Tuska, to nawet zależy mu na tym, by miał jak najwięcej problemów. Dziś więc Kaczyński wydaje polecenia działań korzystnych dla swojej partii, dla naszej przyszłości fatalnych, a dla przyszłej sytuacji materialnej samego Kaczyńskiego zupełnie obojętnych.
                          Teoretycznie na obniżce stóp procentowych najbardziej powinni skorzystać indywidualni kredytobiorcy oraz firmy, które działają w oparciu o zaciągane kredyty (m.in. większość firm budowlanych i developerskich). W praktyce jednak Polacy, którzy spłacają pożyczki zaciągnięte we frankach mogą zapomnieć o jakichś wymiernych korzyściach z obniżki stóp, gdyż wszystkie "zje" im spadek wartości złotówki. Kaczyński i Glapiński nie przewidzieli z pewnością, że będzie on tak duży. I tych zawiedzionych kredytobiorców będzie całe mnóstwo, bo "frankowicze" to potęga... Kredyty we frankach spłaca obecnie ok. 340 tys. osób i mają oni do spłaty ok. 85 mld zł! Jeśli więc Prezes liczył na wdzięczność przy urnach tych setek tysięcy ludzi, to chyba się mocno przeliczy... Na słabym kursie złotówki stracą oczywiście importerzy (nie tylko ropy i gazu, ale także np. żywności, leków, samochodów), ale również eksporterzy, co brzmi niewiarygodnie! A właściwie stracą ich klienci… Czyli my wszyscy. Stracą oczywiście osoby mające lokaty w bankach (a jest ich ponad 2-krotnie więcej, niż kredytobiorców), których oprocentowanie od dawna i tak jest poniżej poziomu inflacji. Stracą również posiadacze obligacji, które rząd PIS tak chętnie wciąż rzuca na rynek. Suma sumarum może się okazać, że tych niezadowolonych z obniżki stóp i spadku wartości złotówki będzie dużo więcej, niż tych zadowolonych. A w przyszłym roku, po wzrostach cen paliw, gazu i inflacji niezadowoleni będą już chyba wszyscy Polacy... Ale też nie ma żadnego przypadku w tym, że zdecydowana większość ekonomistów i analityków rynku prognozowała obniżkę stóp o 0,25 p.p. Dlatego, bo właśnie taka obniżka miałaby uzasadnienie ekonomiczne i byłaby zarazem bezpieczna zarówno dla rynku oraz kursu złotówki, jak i dla społeczeństwa. Ale Kaczyńskiemu potrzebna była nie „jakaś” obniżka stóp, tylko obniżka bardzo spektakularna…

                          Cdn
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:31
                          LOKALNA PÓŁKA”. Minister rolnictwa Telus znów zabłysnął… W swoim środowym wystąpieniu, w którym zapewniał, że rząd PIS nie zastosuje się do ewentualnej decyzji Brukseli znoszącej zakaz importu ukraińskiego zboża, chyba z 5 razy dobitnie podkreślił, że "dla rządu PIS najważniejsze jest dobro polskiego rolnika". No coś takiego… Ciekawe, czy rolnicy podzielają to zdanie widząc magazyny pełne zboża i ceny pszenicy dwukrotnie niższe, niż były 2 lata temu.
                          Na potwierdzenie tej wyjątkowej troski o dobro polskich rolników PIS wyskoczyło z kolejną wyborczą obietnicą o nazwie „Lokalna półka”. Czyli zapowiedzią odgórnego narzucenia właścicielom sklepów konieczności zaopatrywania się w produkty żywnościowe głównie u polskich rolników. Oczywiście ustawę taką PIS może przeforsować, ale wszyscy doskonale wiedzą, że jej przepisy nigdy nie wejdą w życie. Jest to typowa kiełbasa wyborcza, w pośpiechu rzucona na stół, przy okazji której robi się wodę z mózgów i rolnikom, i klientom sklepów. Czyli wszystkim. PIS roztacza przed rolnikami wspaniałe perspektywy sprzedawania ich płodów rolnych na najbliższym sklepie, tylko że nikt z rządu nie zapytał wcześniej właścicieli sklepów, czy oni są takim rozwiązaniem zainteresowani. No i czy to rozwiązanie jest w ogóle realne! Czyli PIS-owskie kanalie działają w swoim stylu. Ktoś z partyjnej „wierchuszki” wpadł na pomysł, jak udobruchać wkurw*onych rolników. Prezes pomysł zaakceptował, a dopiero teraz jacyś podrzędni PIS-owscy urzędnicy zaczynają się głowić, jak ten wzięty z sufitu pomysł zrealizować. Politycy PIS obiecali rolnikom, że 2/3 produktów żywnościowych wystawionych na sklepowych półkach będzie zakupione od nich, tylko że w przedwyborczym pośpiechu z nikim tego nie konsultowano!
                          Swoim również zwyczajem PIS-dzielcy w mediach pieją teraz z zachwytu nad korzyściami płynącymi z wprowadzenia "Lokalnej półki", a jej kolosalne wady skrzętnie zatajają. Choćby to, że takie narzucone odgórnie rozwiązanie musi doprowadzić do znacznego wzrostu cen większości artykułów żywnościowych. W przypadku wielu produktów nawet o 40-50%! Polska żywność bowiem, choć często rzeczywiście zdrowsza od tej importowanej, jest także od niej na ogół znacznie droższa. A PIS, działając w swoistym amoku przypodobania się rolnikom, chce doprowadzić do sytuacji, w której klient w sklepie nie będzie mieć możliwości wyboru. Będzie musiał kupić drogi produkt krajowy, a nie tańszy importowany. Takie "lokalne półki" istnieją już zresztą od dawna w dziesiątkach tysięcy sklepów, ale na zasadzie dobrowolności, a nie nakazu w stylu socjalistycznym. Właściciele sklepów wprowadzili je z własnej woli, wtedy, gdy było to opłacalne i dla nich, i dla rolników oraz klientów sklepów.

                          Cdn
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:31
                          Ale nie obawiajcie się. Tydzień po wyborach już nikt na Nowogrodzkiej nie będzie pamiętać o tej obietnicy danej rolnikom. „Lokalna półka” nigdy nie zostanie wprowadzona. PIS-dzielcy wiedzą doskonale, że nawet gdyby chcieli spełnić tę wyborczą obietnicę, to nie zgodzi się na to Bruksela. Byłoby to bowiem rażąco sprzeczne z fundamentalnymi zasadami obowiązującymi w Unii: jednolitego, wspólnego rynku oraz swobodnego przepływu towarów i usług. Już 4 lata temu PIS-owski wiceminister rozwoju Marek Niedużak zwracał uwagę na niezgodność podobnych rozwiązań z prawem unijnym i traktatami UE. Niedawno zresztą Hiszpania rozważała podobne działania mające na celu ochronę własnych producentów rolnych. I musiała z tego pomysłu zrezygnować. Rząd Rumunii również próbował (w 2016 r.) wprowadzić niemal identyczne rozwiązania u siebie i po ostrej reakcji KE całkowicie się z nich wycofał. Nie trzeba więc być jasnowidzem, by mieć pewność, że idea „Lokalnej półki” szybko umrze śmiercią naturalną. A jedyną jej konsekwencją może być tylko kolejna wojna Nowogrodzkiej z Brukselą. Może zresztą PIS chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu… Obietnicą „Lokalnej półki” chcą zjednać przed wyborami rolników, a gdy w przyszłości Bruksela nie wyrazi na nią zgody PIS-dzielcy rozłożą bezradnie ręce i zakrzykną: chcieliśmy spełnić wyborczą obietnicę, bo kochamy i podziwiamy polskich rolników, ale ta wredna Bruksela (i oczywiście Niemcy) zabroniła, bo chce zniszczyć nasze rolnictwo…
                          www.facebook.com/profile.php?id=100090158624547
                          Dziękuję za uwagę.
                          I proszę o udostępnianie tego tekstu gdzie się da, komu się da i kiedy się da...
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:39
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/375464998_1728564330924323_7617136377909522111_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=49d041&_nc_ohc=gjbh9pLsJ4UAX8yXcje&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfAxf7mtwn3QrIuvHqPAxvp43w3yFAP0Gh7ENx3EcWtotg&oe=65020938
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:39
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376412894_323094920086290_5558131946257036537_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=1WA2nOvFuqMAX81g2Sx&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfDvd8eXMehfW2oB-_ulN9-nzajPCcN53CeujWi3sYREcw&oe=65033D50
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:40
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376755124_850684276734814_3138708805909197387_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=n_Ouk3x5LckAX_zrnFb&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfCT3WgRqck3qijXbqbLq_kewIp8e0BWJrlwSbHircsb9w&oe=6501D64D
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:43
                          https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/373489383_1630114234148805_3345355243170950269_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=xsrdlaC-PagAX_MhUk1&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=00_AfBG6QjnfA-7EY2ujDBG4hVsMfjMXb_4cz5N2CcdUyh-uQ&oe=65020277
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 13:53
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/377509717_6538018872953849_8304857369475461218_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=cGpbPLhCs38AX-lezCD&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfDh_Utsk7_ggJJiDhpqvUdePeIqTdC_so2Sn91kIj2E0A&oe=6503592C
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 19:31
                          https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376628600_2210068355833609_2184795555164189073_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=IV6gjIvGS8cAX82gVqg&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AfDfkOiqFt2PXZVv3Axu31G4SvJmdnfWWvp-yF11YWNN3g&oe=6502C8F4
                         • wscieklyuklad Re: HA139 10.09.23, 19:37
                          https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/376260099_6536122226476847_6347467291825894925_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=4c1e7d&_nc_ohc=NjdwCI0TU68AX-Nigf7&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AfAo31CiFIbtuLflb2MVPICKc0N_rePmpFQ1lxNIwe5sSw&oe=6503E731

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka