hadron-plus
07.11.21, 11:10
Mobbing w miejscu pracy:
przyczyny, przykłady, co robić?
Mobbing ma wiele twarzy: szeptanie i plotkowanie za plecami, bezpodstawne krytykowanie dobrej pracy czy celowe zatajanie ważnych informacji. Niezależnie od rodzaju znęcania się, ofiarom trudno jest się bronić. Nadal. Dla osób dotkniętych tym problemem nie tylko codzienna podróż do biura staje się koszmarem. Ich życie prywatne i zdrowie również cierpi z powodu konsekwencji mobbingu. Ofiary znęcania się często czują się bezradne, bezsilne i pozostawione same sobie. Tutaj dowiesz się, kiedy zaczyna się mobbing, jakie są jego przyczyny i co możesz zrobić, aby poradzić sobie z mobbingiem w pracy.
Mobbing Definicja
Te dwie cechy są decydujące:
Systematycznie
Tylko wtedy, gdy nękanie przez szefa lub współpracowników jest systematyczne, a więc celowe, stanowi przestępstwo karalne. Wcześniej przewinienie mogło być usprawiedliwione jako "jednorazowy poślizg".
Powtarzające się
Znęcanie się musi występować przez długi okres czasu. Nie każdy incydent, który wywołuje obrazę, jest wymierzony w terror psychologiczny. Dlatego, aby to udowodnić i udokumentować, potrzebna jest historia cierpienia.
Zgodnie z definicją mobbingu, prawdziwy mobbing obejmuje...
...ciągłe napaści, molestowanie seksualne, poniżanie, dyskryminacja, bezpodstawne obniżanie wydajności pracy, pogardliwe oceny, izolowanie - także od komunikacji w firmie, nękające polecenia, takie jak przydzielanie bezużytecznych lub nierozwiązywalnych zadań, polecenia hańbiących prac, którym nie są poddawani porównywalni pracownicy, bezpodstawne nagromadzenie kontroli pracy, jak również tworzenie lub utrzymywanie sytuacji awaryjnych.
Przyczyny:
Jak i dlaczego dochodzi do mobbingu?
Mobbing występuje wtedy, gdy ludzie tworzą wymuszoną społeczność w ograniczonej przestrzeni - na przykład w biurze. Może to prowadzić do rywalizacji, ale także do otwartej wrogości. Zamiast współpracować, by osiągać cele i sukcesy, pracownicy konfrontują się ze sobą, wykazując konkurencyjność, wrogość lub wykluczenie.
Częstą przyczyną znęcania się jest również niska samoocena. Poniżając kogoś innego, dręczyciele próbują postawić się wyżej i wzmocnić własne ego. W ten sposób próbują pokonać własne błędy i niedociągnięcia.
Warto zwrócić uwagę, że według badań mobbing jest przede wszystkim zjawiskiem grupowym, a nie wynikiem działania jednego sprawcy. Niektórzy mówią też o "systemie mobbingowym" - składającym się ze sprawców i ofiar, ale także katów, przechodniów i osób postronnych.
Ofiary znęcania się często nie potrafią wyjaśnić jego przyczyn. Może to wynikać z błędnej oceny ich własnego zachowania, ale znacznie częściej przyczyna jest prosta: ofiary mobbingu znalazły się w takiej sytuacji nie z własnej winy. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pracownik swoim zachowaniem naraził się na utratę popularności, ale często stoją za tym inne przyczyny:
*Twoi koledzy zazdroszczą Ci Twoich osiągnięć
Twoi koledzy odczuwają czystą zazdrość z powodu twoich dobrych wyników i sukcesów, które odniosłeś. Podwyżki wynagrodzeń lub awanse mogą to wzmocnić. Może to ponownie podkopać poczucie własnej wartości niektórych kolegów, którzy uciekają się do mobbingu z zazdrości.
*Masz dobre relacje z szefem
Twój szef cię lubi i twoi współpracownicy też to zauważają. Może ty i twój szef jesteście na tej samej długości fali, podobnie postrzegacie sprawy i decyzje lub pracujecie bardzo podobnie. Skrycie jesteś nazywany ulubieńcem szefa i poddawany ostracyzmowi. Ludzie oddalają się od ciebie, ponieważ obawiają się, że możesz podzielić się poufnymi informacjami z szefem.
*Żyjesz w innych okolicznościach
Twoi koledzy dystansują się od Ciebie, bo mają wrażenie, że nic ich z Tobą nie łączy. Na przykład, jesteś jedyną zamężną kobietą z dziećmi. Wszystkie twoje koleżanki są nadal samotne i lubią wychodzić na imprezy w piątkowe wieczory, podczas gdy ty wychodzisz z biura wcześniej w piątki, aby nadal spędzać czas ze swoimi dziećmi.
Sprawcy i ofiary:
Kto się znęca? Kto jest dręczony?
Istnieją branże i grupy zawodowe, w których mobbing jest bardziej powszechny niż w innych obszarach: paradoksalnie, dotyczy to sektora opieki, ze wszystkich miejsc, gdzie raczej oczekuje się interakcji społecznych. Ale mobbing jest też częstszy w sprzedaży i bankowości.
Natomiast kierowcy zawodowi, kierowcy transportu publicznego i rolnicy odnoszą się do siebie z dużym szacunkiem.
Szczególnie interesujące jest to, że kobiety nękane znacznie częściej nękają niż mężczyźni, ale jednocześnie same są znacznie częściej ofiarami nękania. Oto dane liczbowe:
Mobbing: Sprawcy
Kto jest ofiarą mobbingu w miejscu pracy?
Koledzy: 44 procent
Przełożeni: 37 procent
Koledzy i szef: 10 procent
Podmioty podporządkowane: 9 procent
Mobbing: Ofiary
81,3 proc. ofiar to kobiety.
18,7 proc. ofiar to mężczyźni
Rodzaje i przykłady mobbingu:
Formy znęcania się.
Mobbing jest często kojarzony z otwartą wrogością lub z pomówieniami za plecami kolegów. Znęcanie się występuje jednak w wielu różnych formach i aspektach. Szczególnie na początku wiele ofiar nie zdaje sobie sprawy z tego, że są prześladowane. Niestety, niektórzy dręczyciele są bardzo podstępni i subtelni. Zamiast otwartej konfrontacji, stawiają na wytrwałość i lubią używać ukrytych ataków, intryg i przekomarzania się jako broni.
Strzelają one albo w wydajność i kompetencje ofiar mobbingu, albo bezpośrednio w ich wygląd i reputację. Wszystkie formy i ataki mają jednak tę wspólną cechę, że są niezwykle krzywdzące dla dotkniętych nimi osób. Poniżej znajdują się typowe przykłady i formy mobbingu oraz sygnały ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę, aby w porę rozpoznać mobbing:
Krytyka
Błędy się zdarzają. Tak samo jak bycie za to krytykowanym. Jeśli jednak dominuje zrzędzenie, jeśli jest ono niesprowokowane lub jeśli Twoje podstawowe kompetencje są ciągle kwestionowane, a nie konstruktywnie krytykowane, jest to oznaka mobbingu. Zwłaszcza jeśli celem krytyki jest ośmieszenie, zastraszenie i brak szacunku dla Ciebie. Coraz częściej krytyka ta staje się również osobista: dręczyciele naśmiewają się z fizycznych słabości, figury lub fryzury, ubrania lub akcentu w mowie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z pracą przez długi czas.
Fałszywe oceny
W wielu przypadkach jednak mobbing pochodzi bezpośrednio od szefa (jest to również tzw. bossing). Szef bojkotuje rozmowy lub współpracę, rzuca nieobiektywne insynuacje, rozdmuchuje drobne pomyłki do rangi tragedii, ocenia Ciebie i Twoje wyniki zupełnie niesłusznie i niesprawiedliwie. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla ofiar - w tym przypadku pomoc może przyjść od innych współpracowników lub kolejnego wyższego przełożonego.
Wykluczenie
Nie tylko pojedynczo, jak np. podczas wspólnego lunchu, ale systematycznie: podczas pogawędek w kuchni przy kawie (lub runda milknie, gdy tylko się pojawisz), podczas spotkań (na które nie jesteś zaproszony lub które są przekładane z krótkim wyprzedzeniem - ale nikt Cię o tym nie informuje) lub spotkań w dziale. Sprawcy traktują cię jak powietrze, unikają cię i marginalizują. Typowy sygnał antypatii i podstępności.
Głośność
Niektórzy szefowie mają więcej temperamentu niż inni. Są bardziej emocjonalne, bardziej impulsywne, a nawet mogą stać się głośne w niektórych momentach. Nie musisz tego znosić, ale możesz to przeoczyć, jeśli mieści się to w granicach. Nikt nie jest doskonały. Ale jeśli jesteś regularnie wykrzykiwany, być może nawet na oczach całego zespołu, to jest to nie tylko niegrzeczne i niezgodne z prawem, ale także jest to zastraszanie. Nacisk kładziony jest jednak na "regularnie".
Kłamstwa
Plotki, ploteczki, plotuchny i plotuchny istnieją w każdej firmie. Ma to nawet swoje zalety. Jeżeli jednak pogłoski te są destrukcyjnie i uporczywie kierowane przeciwko tobie w celu naruszenia twojej reputacji, jeżeli przybierają charakter obraźliwych insynuacji, wówczas jest to zniesławienie - i to uzasadnione. Takie plotki i nie