Dodaj do ulubionych

Rak wątroby

14.03.21, 19:53

Większość pacjentów cierpiących na raka wątroby skarży się na ból w prawym górnym rogu swojego brzucha, zaraz pod żebrem. Podczas badania, naciskając właśnie na ten odcinek, chory odczuwa silny, tępy ból.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 19:53
   Większość pacjentów cierpiących na raka wątroby skarży się na ból w prawym górnym rogu swojego brzucha, zaraz pod żebrem. Podczas badania, naciskając właśnie na ten odcinek, chory odczuwa silny, tępy ból.
   • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 19:55
    Jeśli nagle schudłeś i mimo wykonania badań nadal się niepokoisz, z czego ten spadek wagi może wynikać, wykonaj próby wątrobowe.
    O ile rak wątroby wykryty wcześnie jest całkowicie uleczalny, to gdy rozprzestrzeni się na inne narządy, może skutkować śmiercią. Niestety, chorobę zwykle wykrywa się przypadkowo, kiedy doszło już do przerzutów.
  • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 19:57
   Rak zazwyczaj sprawia, że pacjent traci apetyt. Chociaż spadek wagi jest znaczący, u chorego może powiększyć się obwód brzucha, co związane jest z rozwijającym się wodobrzuszem. Nadmiar płynu w jamie brzusznej może powodować uczucie sytości szybciej niż zwykle.
   • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 22:02
    Symptomy żółtaczki, takie jak żółty odcień gałki ocznej czy skóry, mogą świadczyć o nowotworze rozwijającym się w wątrobie. Ale jest to także objaw raka trzustki.
    • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 22:04
     Czasem przy raku wątroby pojawia się rogowacenie ciemne złośliwe, czyli szorstkie w dotyku zmiany skórne, które przybierają ciemną barwę (skóra w niektórych miejscach wygląda jakby była brudna). Niekiedy w obrębie przebarwień mogą wystąpić brodawki.
     Jeśli barwa naszej skóry zmieniła się niepokojąco, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On zadecyduje czy skazę powinien obejrzeć dermatolog, czy jednak warto wykonać testy wątrobowe.
     • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 22:05
      Jeśli masa nowotworu jest duża, pojawiają się symptomy niewydolności wątroby. Wówczas chory doświadcza zaburzeń krzepliwości krwi, a poziom glukozy w organizmie zmniejsza się, podobnie jak poziom białka albuminy w osoczu krwi (hipoalbuminemia).

      Dodatkowo chory ma zaburzenia hormonalne, symptomy nadciśnienia w żyle wrotnej, a jego temperatura ciała wzrasta.
      Przy tak zaawansowanym rozwoju raka zwykle wykonuje się przeszczep wątroby, ale guz nie powinien być większy niż 5 centymetrów. Jeśli guz jest większy istnieje ryzyko, że mimo transplantacji, choroba powróci. Niewielkie guzy są zwykle usuwane chirurgicznie.
      Kiedy nowotwór wątroby jest już w zaawansowanym stadium, najczęściej stosuje się terapie wpływające na apoteozę komórek rakowych. Niestety, mimo podjętej radioterapii czy chemioterapii, rokowanie w tej fazie choroby są bardzo niskie.
      • mala200333 Re: Rak wątroby 14.03.21, 22:07
       Zazwyczaj diagnoza raka wątroby odbywa się przypadkowo. Podczas wykonywania badań diagnostycznych, jak np. USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, lekarz zauważa niepokojącą zmianę, którą następnie poddaje analizie.

       Aby zdiagnozować nowotwór wykonuje się specjalny test krwi i sprawdza stężenie białka AFP i DCP.
       Najpewniejszym badaniem w przypadku podejrzenia raka, jest wykonanie biopsji – czasami marskość wątroby zasłania zmiany nowotworowe, co przeszkadza w diagnozie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka