Dodaj do ulubionych

Nord Stream 2

23.07.21, 17:02
Berlin dogadał się z Waszyngtonem ws. gazociągu Nord Stream 2. W ramach porozumienia USA pozwalają na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy mają poczynić pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski. Gazociąg sprawia, że Europa Środkowo-Wschodnia zostanie zalana rosyjskim gazem od zachodu. Na dodatek Ukraina przestanie mieć znaczenie jako kraj tranzytowy. Rosja będzie miała argumenty, żeby przykręcać kurek Ukraińcom, bo będzie miała już inną ścieżkę do eksportu gazu na Zachód.

Porozumienie w sprawie rurociągu obala mit europejskiej jedności
Wśród udziałowców Nord Stream 2 znajduje się pięć europejskich firm energetycznych
Koszt budowy gazociągu szacuje się na 8 mld euro i ma on dostarczać gaz do Europy przez co najmniej 50 lat
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:25
   Portal Politico, który powołuje się na cztery źródła, pisze, że przedstawiciele Waszyngtonu "po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia" z Niemcami". Portal dodaje, że administracja Bidena miała też ostrzec Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci zwrócili się też do Ukrainy, by nie informowała o planach dotyczących porozumienia Kongresu, gdzie przedstawiciele obydwu partii są bardzo krytyczni wobec gazociągu.

   We wtorek do Kijowa udał się podsekretarz stanu i doradca szefa dyplomacji USA, Derek Chollet. Chollet ma poinformować przedstawicieli Ukrainy i Polski na temat porozumienia z Niemcami w sprawie Nord Stream 2.

   - To na pewno nie będą fajne rozmowy - powiedziało PAP źródło w Kongresie.

   Administracja Bidena sygnalizowała wcześniej, że zrezygnuje z dalszych sankcji wobec projektu i prób zatrzymania go, skupiając się na zawarciu z Niemcami porozumienia ograniczającego jego negatywne skutki dla Ukrainy i państw regionu.
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:26
   Nord Stream 2 to element rosyjskiej polityki dezintegracji struktur Zachodu, należy poważnie zastanowić się w jaki sposób wzmacniać bezpieczeństwo - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:28
   Jak powiedział PAP, opublikowane w środę amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2, praktycznie pozwala Niemcom i Rosjanom na ukończenie tej inwestycji, jak zauważył - podważającej zaufanie między sojusznikami i partnerami na Zachodzie.

   - To jest inwestycja, która podważa zaufanie wśród sojuszników w NATO i wśród partnerów w UE. W tym sensie jest narzędziem rosyjskiej polityki, prowadzącej do dezintegracji tych struktur Zachodu. Można mieć wrażenie, że amerykańska administracja poświęca wiele rzeczy, aby polepszyć swoje stosunki z Niemcami - podkreślił Naimski
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:31
   Nord Stream 2 - zwiększenie uzależnienia Europy od gazu z Rosji
   Nowa nitka gazowa z Rosji do Greifswaldu w Niemczech pozwoli rosyjskiej spółce na zwiększenie przepustowości przesyłu gazu przez Bałtyk do łącznie 110 mld m3 rocznie. Poprzez infrastrukturę na terenie Niemiec, Czech i Austrii możliwy będzie przesył rosyjskiego gazu na tereny Europy Środkowej, co może pozwolić na ograniczenie tranzytu gazu trasami przez Polskę i Ukrainę.I
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:33
   Nord Stream 2 - rozbicie europejskiej jedności
   Temat Nord Stream 2 sprawił, że dyskusje o europejskiej jedności można włożyć między bajki. Gazociągowi sprzeciwiały się przede wszystkim kraje bałtyckie i Polska. Parlament UE również wezwał do wstrzymania budowy w związku z aresztowaniem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Niemcy jednak dążyły do zakończenia inwestycji. Ostatnio głosy sprzeciwu ostro skrytykował były kanclerz Niemiec - Gerhard Schroeder. Warto przypomnieć, że były szef niemieckiego rządu od 2005 r. pracuje dla Nord Stream AG, a od 2017 jest także przewodniczącym rady nadzorczej Rosnieftu, największego rosyjskiego koncernu naftowego.

   Nord Stream 2 - Ukraina traci na znaczeniu
   Tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Operatora Gazowego Systemu Przesyłowego Ukrainy (OGTSU ) wyniósł w 2020 r. 55,8 mld m3, a więc o 38 proc. mniej niż rok wcześniej. Ukraina w sytuacji, w której gotowe będą obie nitki Nord Stream - traci na znaczeniu. Rosjanom znacznie łatwiej będzie zakręcać kurek ukraiński, bo nie ucierpią na tym zachodni klienci.
  • seremine Re: Nord Stream 2 23.07.21, 17:34
   Nord Stream 2 - europejskie firmy są uczestnikami konsorcjum
   Nord Stream 2 jest pod kontrolą rosyjskiego giganta gazowego - Gazpromu, a wśród udziałowców przedsięwzięcia znajduje się pięć europejskich firm energetycznych: globalny lider Royal Dutch Shell, ENGIE z Francji, OMV z Austrii oraz dwóch niemieckich graczy – Uniper oraz Wintershall. Gazprom posiada 50 proc. udziałów w projekcie, a także odpowiada za planowanie, budowę i eksploatację rurociągu. Wintershall, Engie, OMV, Uniper i Shell posiadają po 10 proc.

   Nord Stream 2 - sankcje USA
   W 2019 r. gazociąg został wzięty na celownik przez Donalda Trumpa. Trump zapowiedział sankcje przeciwko firmom i osobom, które współpracują przy budowie gazociągu. Każdemu, kto jest zaangażowany w budowę Nord Stream 2, grożą dotkliwe sankcje USA. Na mocy amerykańskiej ustawy o przeciwdziałaniu rosyjskim wpływom w Europie i Azji Biały Dom miał nałożyć sankcje na firmy i osoby prywatne, które dostarczają towary i usługi na potrzeby tej inwestycji. Przepisy dotyczyły dostaw o wartości co najmniej miliona dolarów lub dostaw o łącznej wartości pięciu milionów w ciągu roku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka