Dodaj do ulubionych

Cukrzyca..

18.01.23, 08:30
Szacuje się, że w naszym kraju na cukrzycę chorują aż 3 miliony ludzi, ale drugie tyle może nie znać diagnozy. Niestety, niewykryte w porę i nieleczone schorzenie powoli wyniszcza cały organizm – uszkadza nerki, wzrok i atakuje układ nerwowy. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Oto one.
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:31
      Podstawowym badaniem, mającym na celu rozpoznanie lub wykluczenie stanu przedcukrzycowego czy cukrzycy, jest sprawdzenie poziomu glukozy w krwiobiegu i w moczu oraz wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy. Jak się jednak okazuje, o rozwoju cukrzycy można dowiedzieć się również podczas wizyty u okulisty. Schorzenie może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, wywołując tym samym takie dolegliwości jak nieostre widzenie, rozmazany obraz czy pojawianie się ciemnych plam przed oczami. Dlatego diabetycy lub osoby, które podejrzewają u siebie cukrzycę, powinni regularnie wykonywać badania oczu
      • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:32
        Zmiany cukrzycowe mogą też pogorszyć przepływ krwi i znacznie osłabić kondycję naszych nerek, a w ekstremalnych przypadkach prowadzić do ich niewydolności. Wpływają także na pracę systemu nerwowego. Groźne powikłanie, jakim jest neuropatia cukrzycowa, stopniowo wyniszcza układ nerwowy, wywołując na początku mrowienie stóp i dłoni oraz drętwienie i swędzenie dolnych i górnych kończyn
        • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:32
          Do innych symptomów zarówno cukrzycy typu 1 i 2 zaliczamy: przewlekłe zmęczenie, nadmierne oddawanie moczu, wzmożone pragnienie i głód, częste uczucie suchości w ustach i problemy z koncentracją. Poza tym u chorego można zauważyć nagłą i widoczną utratę wagi, niezwiązaną ze zmianą diety, przyjmowaniem niektórych leków czy wzmożoną aktywnością fizyczną. Jeżeli zauważymy u siebie wspomniane wcześniej objawy, które nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania
          • jutta_t Re: Cukrzyca.. 29.01.23, 18:32
            Idźmy do lekarza..
        • jutta_t Re: Cukrzyca.. 29.01.23, 18:31
          Wpływają także na pracę systemu nerwowego. Groźne powikłanie, jakim jest neuropatia cukrzycowa, stopniowo wyniszcza układ nerwowy, wywołując na początku mrowienie stóp i dłoni oraz drętwienie i swędzenie dolnych i górnych kończyn
    • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:21
      … sygnałem cukrzycy

      Istnieje kilka ważnych objawów, na które lepiej uważać. Najczęściej pojawia się uczucie przewlekłego zmęczenia, silne pragnienie i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. Jeśli zacząłeś wypijać więcej przed pójściem spać lub wstajesz w nocy, by skorzystać z toalety, warto wykonać badania kontrolne.

      Mogą pojawiać się również inne, bardzo nietypowe objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, takie jak świąd narządów płciowych, pleśniawki w jamie ustnej czy trudno gojące się rany. Jednym z charakterystycznych objawów jest również pogorszenie się widzenia. Jednak wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, bardzo często pozostaje najmniej zauważalnym objawem.
      • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:25
        Objawy cukrzycy to:

        zwiększona produkcja moczu (poliuria),
        wzmożone pragnienie (polidypsja),
        zmęczenie i senność,
        bóle głowy,
        utrudnione gojenie się ran,
        stany zapalne narządów płciowych i jamy ustnej,
        zakażenia grzybicze,
        drętwienie i mrowienie kończyn,
        nocne skurcze łydek,
        zaburzenia widzenia,
        problemy z potencją u mężczyzn,
        nieregularne miesiączkowanie u kobiet.
        Wspierająco w regulowaniu poziomu cukru we krwi działa Liść mniszka, który można przygotować w formie herbatki ekologicznej.
        • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:26
          Cukrzyca prowadzi do powstawania wielu rodzajów zmian skórnych. Niektóre z nich są niegroźne i mało specyficzne, inne znacznie poważniejsze i charakterystyczne dla tej choroby. Skóra pacjenta z cukrzycą jest sucha, nadmiernie łuszcząca się i ma skłonność do wyprysków. Chorym często towarzyszy uciążliwy świąd, a spowodowane nim nadmierne drapanie prowadzi do powstawania mikrourazów i nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych. U osób starszych swędzenie dotyczy zwykle całego ciała.
          • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:27
            W przypadku młodszych pacjentów jest ono miejscowe i często lokalizuje się w okolicy odbytu i narządów moczowo-płciowych. W przebiegu cukrzycy mogą występować zmiany skórne o różnym natężeniu, takie jak:

            świąd skóry,
            infekcje bakteryjne, między innymi róża,
            zakażenia grzybicze,
            twardość skóry i zespół sztywnych rąk,
            bullosis diabeticorum,
            ziarniniak obrączkowaty,
            bielactwo nabyte,
            zespół stopy cukrzycowej,
            obumieranie tłuszczowate.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka