Dodaj do ulubionych

Cukrzyca..

18.01.23, 08:30
Szacuje się, że w naszym kraju na cukrzycę chorują aż 3 miliony ludzi, ale drugie tyle może nie znać diagnozy. Niestety, niewykryte w porę i nieleczone schorzenie powoli wyniszcza cały organizm – uszkadza nerki, wzrok i atakuje układ nerwowy. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Oto one.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:31
   Podstawowym badaniem, mającym na celu rozpoznanie lub wykluczenie stanu przedcukrzycowego czy cukrzycy, jest sprawdzenie poziomu glukozy w krwiobiegu i w moczu oraz wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy. Jak się jednak okazuje, o rozwoju cukrzycy można dowiedzieć się również podczas wizyty u okulisty. Schorzenie może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, wywołując tym samym takie dolegliwości jak nieostre widzenie, rozmazany obraz czy pojawianie się ciemnych plam przed oczami. Dlatego diabetycy lub osoby, które podejrzewają u siebie cukrzycę, powinni regularnie wykonywać badania oczu
   • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:32
    Zmiany cukrzycowe mogą też pogorszyć przepływ krwi i znacznie osłabić kondycję naszych nerek, a w ekstremalnych przypadkach prowadzić do ich niewydolności. Wpływają także na pracę systemu nerwowego. Groźne powikłanie, jakim jest neuropatia cukrzycowa, stopniowo wyniszcza układ nerwowy, wywołując na początku mrowienie stóp i dłoni oraz drętwienie i swędzenie dolnych i górnych kończyn
    • mala200333 Re: Cukrzyca.. 18.01.23, 08:32
     Do innych symptomów zarówno cukrzycy typu 1 i 2 zaliczamy: przewlekłe zmęczenie, nadmierne oddawanie moczu, wzmożone pragnienie i głód, częste uczucie suchości w ustach i problemy z koncentracją. Poza tym u chorego można zauważyć nagłą i widoczną utratę wagi, niezwiązaną ze zmianą diety, przyjmowaniem niektórych leków czy wzmożoną aktywnością fizyczną. Jeżeli zauważymy u siebie wspomniane wcześniej objawy, które nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania
     • jutta_t Re: Cukrzyca.. 29.01.23, 18:32
      Idźmy do lekarza..
    • jutta_t Re: Cukrzyca.. 29.01.23, 18:31
     Wpływają także na pracę systemu nerwowego. Groźne powikłanie, jakim jest neuropatia cukrzycowa, stopniowo wyniszcza układ nerwowy, wywołując na początku mrowienie stóp i dłoni oraz drętwienie i swędzenie dolnych i górnych kończyn
  • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:21
   … sygnałem cukrzycy

   Istnieje kilka ważnych objawów, na które lepiej uważać. Najczęściej pojawia się uczucie przewlekłego zmęczenia, silne pragnienie i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. Jeśli zacząłeś wypijać więcej przed pójściem spać lub wstajesz w nocy, by skorzystać z toalety, warto wykonać badania kontrolne.

   Mogą pojawiać się również inne, bardzo nietypowe objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, takie jak świąd narządów płciowych, pleśniawki w jamie ustnej czy trudno gojące się rany. Jednym z charakterystycznych objawów jest również pogorszenie się widzenia. Jednak wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, bardzo często pozostaje najmniej zauważalnym objawem.
   • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:25
    Objawy cukrzycy to:

    zwiększona produkcja moczu (poliuria),
    wzmożone pragnienie (polidypsja),
    zmęczenie i senność,
    bóle głowy,
    utrudnione gojenie się ran,
    stany zapalne narządów płciowych i jamy ustnej,
    zakażenia grzybicze,
    drętwienie i mrowienie kończyn,
    nocne skurcze łydek,
    zaburzenia widzenia,
    problemy z potencją u mężczyzn,
    nieregularne miesiączkowanie u kobiet.
    Wspierająco w regulowaniu poziomu cukru we krwi działa Liść mniszka, który można przygotować w formie herbatki ekologicznej.
    • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:26
     Cukrzyca prowadzi do powstawania wielu rodzajów zmian skórnych. Niektóre z nich są niegroźne i mało specyficzne, inne znacznie poważniejsze i charakterystyczne dla tej choroby. Skóra pacjenta z cukrzycą jest sucha, nadmiernie łuszcząca się i ma skłonność do wyprysków. Chorym często towarzyszy uciążliwy świąd, a spowodowane nim nadmierne drapanie prowadzi do powstawania mikrourazów i nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych. U osób starszych swędzenie dotyczy zwykle całego ciała.
     • mala200333 Re: Cukrzyca.. 03.02.23, 02:27
      W przypadku młodszych pacjentów jest ono miejscowe i często lokalizuje się w okolicy odbytu i narządów moczowo-płciowych. W przebiegu cukrzycy mogą występować zmiany skórne o różnym natężeniu, takie jak:

      świąd skóry,
      infekcje bakteryjne, między innymi róża,
      zakażenia grzybicze,
      twardość skóry i zespół sztywnych rąk,
      bullosis diabeticorum,
      ziarniniak obrączkowaty,
      bielactwo nabyte,
      zespół stopy cukrzycowej,
      obumieranie tłuszczowate.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka