mala200333
02.02.23, 22:03
Ból pleców czy głowy może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Zalecamy konsultację lekarską.
Ból w klatce piersiowej może wskazywać na poważną chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Zgaga może wskazywać na chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Drętwienie kończyn może wskazywać na chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Bezsenność lub nadmierna senność w ciągu dnia może wskazywać na chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Nadmierne pragnienie może wskazywać na chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Niewyraźne widzenie może wskazywać na poważną chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Nietrzymanie moczu może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Zalecamy konsultację lekarską.
Zaparcia mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem. Zalecamy konsultację lekarską.
Jeżeli obserwujesz u siebie znaczne osłabienie pamięci, koncentracji uwagi, spowolnienie myślenia nie lekceważ tych objawów ani będąc osobą młodą ani w starszym wieku. Warto skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo i coraz częściej doświadczasz psychicznego, emocjonalnego lub fizycznego wyczerpanie pracą, warto skonsultować się z psychologiem i/lub swoim lekarzem.
Uczucie utrudnionego oddychania, duszności podczas codziennych aktywności może wskazywać na poważną chorobę. Zalecamy konsultację lekarską.
Pamiętaj, regularne szczepienie (raz w roku) na grypę pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na tę chorobę lub przebyć ją łagodniej i – co równie ważne – chroni przed poważnymi powikłaniami, do których zalicza się m.in. zapalenie oskrzeli, płuc, zatok czy ucha środkowego, niewydolność krążenia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Po ukończeniu 40. roku życia warto regularnie co 1-3 lata wykonać USG jamy brzusznej oraz EKG.
Jeżeli w najbliższej rodzinie występował rak jelita grubego zaleca się wykonanie kolonoskopii po skończeniu 40. roku życia. U osób bez wywiadu rodzinnego warto wykonać badanie po 50. roku życia. Rekomendacje dotyczące ewentualnego powtórzenia badania i w jakim czasie otrzymasz od lekarza.
Dbaj o relacje z rodziną i przyjaciółmi. Według naukowców osoby, które utrzymują silne relacje emocjonalne z innymi, mogą żyć od 2 do 4 lat dłużej. Świadomość przynależności do grupy oraz wzajemnego wsparcia zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ma wpływ na wydłużenie życia.
Odpowiednia dawka snu każdego dnia jest niezbędna do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu. Według naukowców dorośli potrzebują 7-9 godzin snu na dobę. Niekorzystny wpływ na zdrowie ma zarówno zbyt krótki sen (poniżej 7 godzin), jak i zbyt długi (powyżej 9 godzin).
Spacer to najprostsza forma aktywności fizycznej. Nie zapominaj o nim. By utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie, zgodnie z badaniami WHO, należy robić około 8 tys. kroków dziennie.
Aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie swojego organizmu w formie przez długie lata. Jest niezbędnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia czy cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, jest ona podstawowym sposobem na poprawę nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. W Twoim tygodniowym grafiku brakuje czasu na sport. Jeśli długo chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz to jak najszybciej zmienić. Pamiętaj, by wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który będzie dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Dzięki temu będziesz mieć większą motywację do regularnego wysiłku.